Wedervaren en verwachtingen van regionaal bedrijfsleven Gevaarlijk kruispunt 'ENKEN VER RUITEN +ANDER K. tw e ,Niet onze rne S'. TO ,j 4y, IK stuk gaat over onze houding opzichte van de buitenlanders die at ons wonen/werken/lopen, zit- of rijden, leeft in Nederland een groep So pakweg 250 000 mensen die vol- s de Nederlanders "goedlachs i, vriendelijk, opvliegend en vrou- sbjagers. ongeschikt voor hoge ;ej cties en niet bekwaam om leiding [even". Dit was het resultaat onderzoek, gehouden in 1968. sindsdien is deze opinie niet ^eel veranderd. De studie liet dui- jk zien dat de Nederlander de jede) eigenschappen die hijzelf s? kt te hebben niet aan de buiten- der toekent. groep oordeelt over de an- groep. Dit kan een oordeel zijn, jaseerd op onderzoek en uitge- J de voorlichting. Het kan eohiter een oordeel zijn op grond v enkele slechte ervaring met i ele buitenlander, een oordeel op ran zomaar een gevoel of van zeggen. Dit is een vooroordeel, roordelen, iemand beoordelen als n een groep kijkend naar be- afkomst. geslacht, huidskleur o «haarlengte zijn snel ontstaan. Ze i vlug en zijn moeilijk tegen te Iets horen met één oor, geen ■|njuiste voorlichting, een fout be- in de krant is al voldoende, snelle herroeping of verbetering "Zie je wel, het staat in de isvJrt- zwart °P wit" Daarmee kun- e oude stelling onderstre- gevoel ondersteunen. Een üufct schrijft echter, wat de i rai jg lezen. Een krant heeft kleur, richting aangeven. Waarom ralne krant een grote kop op •pagina en in een andere krant klein berichtje op pagina 13 een en hetzelfde feit? Wat be- buitenlandse arbeiders: waar in de ene krant de kop "Turk '"(kt landgenoot i eel"Man steekt vriend rinamer aangehouden in hasj- on tak" tegenover "Verdachte en|-zaak bekent". Dit - i edige aandacht voor de krimina- at t- heeft ten gevolge, dat de Ne- ander gaat denken dat de buiten- misdrijven pleegt dan elf. Statistieken spreken dit ab- •r ut tegen. «lal leidt een vooroordeel tot bepaald (be(handelen of orillig zijn. Dit heet discriminatie. ad ichien schrikt u nu terug en leest dig iet meer verder. U denkt "daar heb Je het weer, discri- itie," en bij het horen irwichtige woord dwalen b® iten af en richt u uw beschuldi- fle vinger na-ar Zuid-Afrika, Ame- Rhodesië, Rusland of we echter toch vooral jj ote omgeving niet over het hoofd lf ddpvallend is namelijk dat iemand ie moment gediscrimineerd ;n even later zefl disorimi- Iedere groep schijnt een ajfep onder zich te moeten hebben •te kijken. Onder aan die voor velen de buiten- Mi lse arbeiders. W oede eigenschappen die wijzelf teljben, hebben anderen niet en hoe die ook niet te krijgen. Slechte nschappen die wijzelf hebben, 3ag ebn anderen nog meer. Goede oth nschappen die wijzelf niet hebben ;sJj.ben anderen wel en daarom pro- wflin wij hen op een ander tern rerslaan. Gevolgen van dit alles schandalig lage Jeugdlonen, ijlerstand in scholing, selectie wetenschappelijk onderwijs. Ij lergestelde positie van werkende uwde 1 geen koninklijke er- COC. woonketen op het 'ieksterrein buiten de bebouwde gebrek aan speelruimte voor «fleren. geringe kracht van de on- bil ïemingsraad. abekend maakt onbemind. Een maar waar gezegde. TfJt u wel eens met een Turk of okkaan gepraat? In Leiden en J eving wonen, werken en leven 'g.3 'uim duizend. Misschien werken lij u op het bedrijf. Misschien wo- >r bij u in de buurt, in de straat, ïer eens contact te maken, pro- het niet langer te mijden. Van Jagf'J meemaken of praten kan veel nelderen, kan vooroordelen weg- of ontkrachten, kunt iets te weten komen via tijdschrijften, bulletins en jaaje artikelen. Er is veel. kunt de buitenlander helpen bij can de vele loketten die Neder - kent. kunt actief meewerken aan de kgroep. Begijnhof 5. int. radio en televisie hebben belangrijke taak bij de voorlich- Deze zal echter ook moeten ko- van de kerken, scholen, vor- Sinstituten, personeelsafdelin- de overheid. AP ZWINKELS AD VAN WINDEN •kgroep buitenlandse arbei ders. Leiden.' ADVER. —TIE KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden MEJ. L. G. DE GRAAF. Johan de Wittstraat 26. Lekkn. .Vietnam LEIDEN Voorzitter A. Konings veld gaf in de gistermiddag gehouden meuwjaarsvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland een overzicht van het we dervaren in het afgelopen Jaar en van sommige verwachtingen voor dit Jaar in enkele sectoren van het be drijfsleven in dit district. De metaalindustrie signaleert een verminderde weikbezetting en een daling van het niveau van de markt prijzen. De teruggang van de investe ringen in dpürzame produktiemidde- len enerzijds en de onevenredige groei van de kosten anderzijds bepalen hier het algemene beeld. Een uitzon dering hierop vormen de sectoren uit deze industrietak die arbeidsbespa rende apparatuur produceren. De produktie en handel in bouw materialen ondergaat de directe in vloed van de ontwikkeling in de bouwmarkt. Een hoge woningpro- duktie en een teruggang van de -uti liteitsbouw weerspiegelen zich in de afzet van de toeleverende bedrijven Buitenlandse concurrentie en koeten niveau doen zich duidelijk gelden Kleuterklas in Merenwijk LEIDEN Met ingang van a'.s. maandag begint het Prot. Chr. On derwijs met een kleuterklas in de Merenwijk. Het kleuterlokaal wordt voorlopig ondergebracht in de basis school aan het Valkenpad. Het op geven van kleuters kan geschieden bij de leidster van deze klas. me vrouw H. M. Laman-Zwart. Personeelsstop Woningstichting LEIDEN Burgemeester en wet houders hebben zich gisteren bera den over het gebrek aan personeel bij de Gemeentelijke Woningstich ting. waardoor o.m. nacontrole op re paratiewerkzaamheden niet kan wor den uitgevoerd. Zij gaan onderzoe ken of de landelijke personeelsstop ook geldt voor de GWS. die naar het idee van het bestuur als een woning bouwvereniging moet worden behan deld. De Vereniging van Ned. Ge meenten is van mening van 'wel, omdat de ambtenaren in gemeente dienst zijn. Wol Bij de textielindustrie valt op de waardering van de consument voor na tuur vezel boven synthetics. Dit heeft zich gedemonstreerd in de zeer bevredigende vraag- naar zuiver wollen dekens. Alleen de stijging van de woiprijzen op de wereldmarkt baart zorgen, hetgeen ook repercus sies hëeft op de laken- en wollen- stoffeninduetrie. De hoge woiprijzen zouden bij deze industrie tot gevolg kunnen hebben dat er een verschui ving komt van zuiver wollen artike len naar produkten met een mén- ging van synthetische vezels Ook de kamgarenspinnerijen ondervinden de invloed van de hoge woiprijzen. De conféctie-industrie blijft structureel zwakte noemen. Grote aandacht wordt in deze bedrijfstak besteed aan de werkgelegenheidsfactpren Een weloverwogen beroep zal gedaan worden op de inzet van de werkende gehuwde vrouw, terwijl de invoer uit de landen met lage lonen een struc tureel probleem blijft vormen. By bepaalde produkten in de che mische industrie was het mogelijk tot bevredigende resultaten te ko men, terwijl bij enkele, wat grotere lijnen de moeilijkheden niet altijd oplosbaar bleken. Het is niet moge lijk de loonkostenstijgingen steeds weer te compenseren door een gro tere produktiviteit en efficiency, zo dat op een gegeven moment de prij zen omhoog moeten; voor de export geen gunstige positie. Ook uit het aan de gang zijnde structuur-onderzoek wordt duidelijk dat. de grafische .Industrie te kampen heeft met een zeer hoge arbeids- quote. als gevolg van het vele hand werk dat nog in zetterijen, reproduk- tie-inriohtingen en binderijen moet worden verricht Een versnelling van de omschakeling op filmzetten en andere arbeidsbesparende produktie- methoden wordt daardoor bevorderd. Uitgeverijen laten in toenemende maten boeken in het relatief goed kopere buitenland drukken Bij de uitgeverij van wetenschappelijke boe ken en tijdschriften kan van een ze kere opleving worden gesproken. De afzetmogelijkheden herstelden zich enigszins van de vrij sterke achter uitgang in 1971. De hoge prijzen die voor gespecialiseerde werken in Ne derland moeten worden gevraagd, bedreigen de export, daar het buiten land geen begrip kan opbrengen voor de economische situatie in Neder land: bovendien moet ook in andere landen de overheid zich beperken bij investeringen in het onderwijs en dit zal zijn "terugslag hebben op de aan koopmogelijkheden van de grote bi bliotheken. Conserven Met betrekking tot de levensmid delenindustrie kan Leiden zonder enige overdrijving de bakermat ge noemd worden van de Nederlandse groeide nieuiojaarsreceptie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Tal van burgemeesters, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven uit het district van de Kamer en vele organisatieswaarmee de K. van K. hartelijke contacten onderhoudt, waren aanwezig om het be stuur (foto Jan Holvast) goede wensen aan te bieden. In dit bestuur is thans ook opgenomen de heer P. Houweling uit Alphen aan den Rijn, die in de vacature van de plotseling overleden heer C. F. Meerpoel bij acclamatie tot ondervoorzitter werd benoemd. conservei>industrie, tal van bekende conservenfabrieken zijn ln de Sleu telstad gevestigd geweest Binnenkort zal de enig overgeble ven conserven* ndustr ie in Leiden haar zetel verplaatsen naar de ne venvestiging in Limburg. Hiermede zal een meer dan 100-jarige periode uit de Letdse Industriële geschiedenis afgesloten zijn. De overige sectoren in de levens middelenindustrie geven een wisse lend beeld te zien. waarbij met name de bakkersbedrijven met zorg de da ling van het broodverbruik per hoofd van de bevolking ervaren, terwijl an derzijds de vlees- en vleeswarencon- sumptie een verdere groei laat zien De veevoederhandel in deze regio meldt dat de omzetten en winsten bij de afnemers van veevoeder niet in verhouding staan tot de arbeid en het kapitaal die er ingestoken moe ten worden De kosten van de visserij stegen aanzienlijk en werden niet gecom penseerd door een gemiddeld hogere opbrengst per produktie-eenheid. Het haringseizoen vertoonde een hogere aanvoer dan in 1971, maar een ge middeld lagere prijs. De verwerkende bedrijven zagen zich ondanks deze aanvoer ook in 1972 weer gedwongen haring te importeren om aan de con- sumptievraag te kunnen voldoen De overschakeling van de groente teelt naar de bloemencultuur en de concurrentie van de landen van het Oostblok kenmerken het beeld van deze tak van tuinbouw De bloemen teelt ondervond de weerslag van de minder goede prijzen van bolbloemen in het voorjaar. Bij een grotere pro duktie van bkiemkwekerijprodukten bleek de exportprijs zeer gevoelig, mede door concurrentie uit de zui delijke landen Van de bloembollencultuur en handel valt te melden; stijgende koeten, te ruglopende rentabiliteit, moeilijkhe den tengevolge van de onzekere va luta en geringe toename van de export. De horecasector meldt, dat over 1972 in het algemeen een geringe omzetstijging te constateren valt De oudere middelgrote en grote bedrij ven maken door de steeds stijgende personeelskosten een moeilijke pe riode door In de kleinere bedrijven waar veelal de familie meewerkt, liggen de resultaten beter Dit geldt zowel voor de café-restaurants als voor de logies-verstrekkende bedrlj- Een goede vakantie-spreiding tus sen die gebieden waar de markt kgt voor de horeca-branche in Rijnland waaroor het seizoen verlengd kan worden, verdient aller aandacht. Bovendien zullen er voldoende geldmiddelen voer reclame ter be schikking moeten komen om even tueel in samenwerking met plaatse lijke V.V.V.'s acquisitie te voeren voor het aantrekken van congressen buiten het seizoen. Met grote verbazing heb ik het m- gezonden stuk gelezen van de heer Adr. Hollebeek. Het feit dat volgens hem door onae vrienden de Amerikanen geen steden of een ziekenhuis worden gebombar deerd, dooh dat het wel kan voor komen dat een bom door de wind zyn doel mist en dan bijv. op een ziekenhuis terecht kan komen vind ik belachelijk en ga hierop niet ver der in. Wat mij wel schokt is dat hy Nixon ..menslievend en nobel" vindt, omdat deze afkondigde op le Kerst dag geen bommen te gooien. Hoe kan men iemand die duizenden onschul dige mensen laat omkomen nog menslievend en nobel noemen? ..Moordenaar" is eerder op z'n plaats, zoal6 terecht tijdens de vele protes ten over de gehele wereld is ge roepen. Toto slot het volgende. De heer Hollebeek vindt dat de wereld naai z'n verdoemenis gaat door o.a. de uitzendingen van de V.P.R.Owaar van hij slapeloze nachten heeft en niet van zon bombardement je hier en daar. Ik kan de heer Hollebeek aanraden om de knop in te drukken van zijn tv. Hierdoor ziet hy dan niet meer ctoe slechte programma's en heeft hy geen last meer van sla peloze nachten Mogelijk krijgt hij dan ook de tijd om een andere kijk op de moordpartijen van zijn vriend Nixon te krijgen C. M. v. d. PLUYM. SUMATRASTRAAT 39, LEIDEN. Tante Pos Met verbazing donderdag de post doorgenomen. Daar was een kerst kaart bij gestempeld 20 december, dus ruim genoeg. De kaart was bijna 14 dagen onderweg geweest, op het postkantoor in Leiden op de bus ge daan en in dezelfde stad de ontvan ger Een winst van 85 miljoen per Jaar is niet genoeg, dat moet meer worden. Als de postzegel nog duurder werdt, dan weer terug naar vroeger zelf nieuwjaar wensen" dan ben Je verzekerd dat Je wensen op tyd ko- Of worden de poet beambten onder betaald. dat ze zich niet druk ma ken? Vandaar die 85 miljoen winet. MEVR. SLOOS. DE GOEJESTRAAT 33, LEIDEN. LEIDEN In antwoord op vragen van 'het inmiddels gewezen» PvdA- raadslid Jonker zeggen burgemeester en wethouders, dat de besteding van gelden bij de eeuwfeestviering «kos ten meer dan een half miljoen) hun zaak niet is. maar van het bestuur van de universiteit en de betreffende minister. AMERIKAANSE JAZZPIANIST IN LEIDEN LEIDEN Zondagmiddag om 3 uur zal in de Jazz-societeit De Twee Spiegels. Nieuwstraat 11 in Leiden, de Amerikaanse pianist Irv Rock- lin optreden. Rocklin zal begeleid worden door Rob Langereis op bas en Erik Ineke op drums. De muzikale carrière van deze in de staat Ohio geboren pianist begon reeds op tien-jarige leeftijd Toen maakte hij als zanger zijn debuut in Jazz. Hierna legde hij zich toe op de studie van piano en slagwerk. Reeds op zestienjarige leeftijd werd hij op genomen in het Chicago Symphony Orchestra. Rocklin heeft met alle grote namen uit de internationale Jazzwereld ge speeld. Hij trad onder meer op met saxofonist Stan Getz. Johnny Griffin en Zoot Sims. Verder begeleidde hij Anita O'Day. De namen Rob Langereis en Erik Ineke behoeven weinig nadere toe lichting. Langereis maakte naam j met Han Bennink, Piet Noordijk en in de concerten in Leiden met Ben i Webster en Dexter Gordon. Ook Erik Ineke maakte deel uit van deze combinaties- Beiden traden reeds eerder op in De Twee Spiegels, met het kwintet van Rob Agerbeek. Dit naar aanleiding van de doop van de eerste langspeler van dit kwintet. Home Run. Lezers schrijven Speelballen hinderlijker dan auto's De bewoners van de Johan de Winstraat kregen een brief in de bus met een aangehecht formulier, waarop ztf zich konden uitspreken vóór of tegen afsluiting voor auto's om van hun straat een speelstraat te maken Ik ben daar tegen, en wel om de olgende redenen. Ten eerste: de hui zen in de Johan de Wittstraat heb ben allemaal tuinen. De allerklein sten kunnen daar spelen. Ten twee de: het trottoir is breed. De kinderen kunnen zich daar vermaken met hun fietsjes en stepjes, en dat doen ze ook. Ten derde: de Fagelstraat, de Ledenberchstraat en de Oldenbarne- veltstraat tussen Johan de Witt straat en Fagelstraat zyn heel stil. Daar kunnen ook kinderen spelen uit de Johan de Wittstraat. Er doet zich iets merkwaardigs voor met de ondertekenaars van de circu laire. Twee van hen hebben geen kleine kinderen meer en bovendien wonen ze in het achterste ge deelte van de Johan de Wittettaat. waar het "sluipverkeer" niet langs komt. Vijf van hen wonen in de Fa gelstraat. Waarom willen zy de Jo han de Witstraat afgesloten zien' Hun kinderen kunnen toch in hun eigen stille straat spelen0 Zeven van de tien ondertekenaars hebben geen air eet belang bij de actie. Echter sou ik zo vijf families kunnen noemen die wel kleine kinderen hebben en wel in het "gevaarlijke" deel van de Johan de Wiutraat wonen. Waarom staan die er niet onder? Als de Johan de Wittstraat speel straat wordt geniet men de lieve lange dag van kindergeschreeuw en rond vliegende ballen Dat lijkt me hin- delyker dan die paar passerende au to's. Bi- wonen in de Johan de Witt straat ook nog mensen die willen studeren. Als de straat voor auto's wordt afgesloten, wordt de file voor het verkeerslicht bij de Warmonder- weg langer en de Warmonderweg drukker. Dan krijgt men daar weer gejammer over. Volmaakt is het ner gens en uitkijken moet men overal. Het is volstrekt overbodig om van de Johan de Wittstraat een hofje te maken. LEIDEN De cityring, zoals we de noord-zuidroute noemen, wordt met de day drukker zonder dat je veel merkt van een afneming van het verkeer in de Breestraat en op de in ark- tenroute. Degenen, die zeggen, dat een nieuwe route verkeer aantrekt, dreigen dus gelijk te krijgen. Op verscheidene punten is de ringweg op kruispunten voor zien van verkeerslichten, wat uiteraard de veiligheid ten goe de komt. En de snelheid binnen de perken houdtivant wegen als deze plegen racebanen te worden. Geen verkeerslichten zijn er aan de voet van molen De Valk, op de kruising met Nieuwe Beestenmarkt-Molenwerf en Tweede Binnenvestgacht. Weliswaar ligt het in de bedoeling het verkeer op de cityring. dat de stad uitgaat, via een ttvee- de Valkbrug aan de ander kant van de molen te leiden, waar door de situatie anders wordt, maar nu is het zonder meer gevaarlijk. Het verkeer dat van de Beestenmarkt komt - druk verkeer moet voorrang geven aan het verkeer op de ringweg, een nieuwe situatie, die veel problemen geeft. Doorlopend zijn er bijna aaivr ij dingen. 'Foto's Jan Holvast»

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3