tEIDSCH DAGBLAD ENEN WORDT TE SIMPEL Antiekbende stal voor ruim miljoen vandaag )ok in Leiden steeds meer gezinnen in moeilijkheden 011 'Oude vijf alleen terug met steun van 76 zetels Prinses Margaret slechtst ekleed" nu 9s avonds rechten studeren! 2jrDRS;3jrMR Bejaard echtpaar gedood bij brand in Amsterdam EIS VAN DS '70: jgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 JANUARI 1973 No. 33908 n DAGB cteur: G. Koopman ^redacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f27,45 per kwartaal (postabonnementen f29,85), f9,28 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Na be zorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) in Leiden blijkt een stijgend pntage van de leningaangaande jien in moeilijkheden te komen, woordvoerder van de gemeente- kredietbank„In de eerste tien oden van 1972 kregen we 95 ver in een saneringsregeling. Dat i bedrag van in totaal 80.000 Dat bedrag was over heel nog 71.000 gulden. We konden ie mensen helpen. We zijn in }R mag niet ^ar vliegbasis N HAAG Minister De Koster )efensie heeft geweigerd om de I fractie in de Tweede Kamer anming te verlenen voor een demonstratie op de vliegbasis erberg. Bovendien heeft de ikaanse ambassade in Den vergunning geweigerd voor een ssiebij eenkomst tussen Neder- e burgei's en Amerikaanse mili- i, die gelegerd zijn in ons land. stille demonstratie zou worden iden om op Soesterberg de ikaanse militairen te confron- met het standpunt van de •kindse regering over de oorlog etnam. De bewindsman heeft meegedeeld demonstraties voor noch tegen het regerings- punt te kunnen dergelijks gevallen niet zelf de geld- verlener. We bemiddelen alleen. De mensen komen vaak hier en gooien de papleren op tafel. Ze weten dan zelf niet meer hoeveel hun totale schuld is. Via de saneringsschulden komen ze er dan wel weer uit. We ge ven ook leningen aan mensen zonder schulden. Ze vertellen ons wat we willen kopen en meestal verstrekken Maar het geld komt niet gemakke lijk terug. Ruim de helft betaalt ge woon, zonder moeilijkheden. Een groep mensen moeten we flink aan sporen en tien procent levert echt moeilijkheden op. Het gekke Is, dat het al of niet op de juiste manier afbetalen helemaal geen verband houdt met het inkomen. Er zijn men sen onder het minimum inkomen die heel ,goed betalen, er zyn mensen met een flink inkomen die gewooo geen kans zien eruit te komen. Als ze leningen by andere banken hebben kunnen we dat via het lan delijke informatiebureau wel uitzoe ken, maar de grote moeilijkheden worden veroorzaakt door de afbeta lingsmagazijnen. Vroeger kwamen Als die wat strenger zouden zyn by die voor drie- of vierhonderd gul- het innen van de huren zouden de den iets thuis bezorgen en dat was huurders na verloop van tyd niet een bedrag dat Je kon overzien. Maar met enorme schulden ditten. wy ze richten nu hele huizen in op af betaling en dat brengt de diep in de zorgen. 24 PAGINA'S Ook de huurschulden nemen vaak onrustbarend toe.. Het is vaak een kwestie van slapte by huiseigenaren. geven zelf leningen als de mensen het nodig hebben en we denken dat ze het kunnen betalen. We vragen wel waarvoor het nodig is, maar we kunnen niet gaan controleren of ze het daaroor gebruiken. We leven tenslotte in een vrij land". DEN HAAG Afbetalingsbedrijven, geldschieters en in enkele gevallen zelfs banken leveren in toenemende mate goederen of diensten zonder voldoende informatie te trekken naar de kredietwaardigheid van betrokken ge zinnen. Goederen of geld wordt steeds meer geleverd zon der dat het gezinsinkomen in verhouding staat tot de aan gegane schulden. Voorbeelden van door maatschap pelijke werkers in Den Haag en Rot terdam gesignaleerde misstanden: 'n alleenstaande vrouw die een sociale uitkering heeft kreeg oznder moeite een geldlening van 30.000 gulden voor de aanschaf van een oaravan; een jong gezin met een inkomen van nog geen 900 gulden per maand kreeg moeiteloos voor 12.000 gulden aan huishoudelijke inrichting geleverd door verschillende afbetalingsmaga zijnen. werkers in Rot- LOS ANGLES (Reuter) 'outurier Blackwell in Holly- ood heeft prinses Margaret ravln Snowdon van Engeland, én van de slechts geklede vrou- en van '72 genoemd. Haar styi i kleden, vindt Blackwell, doet Londenaars de hemel danken at er mist is. De meeste vrouwen op Black list zijn figuren uit de lowbusiness, onder wie sexpop aquel Welch. De couturier vergelijkt haar Shermantank. „Ze loop sel te veel in de gaten. Wannee zich aandient zul je het we m ook", schryft hy. ouw van ex Beatle John Lennon, Yoko Ono, wordt afgedaan met „Oh no, Yoko". Blackwell bewaart zijn giftig ste pijlen voor actrice Ah (irLove story") MacGraw. „Haar kleden zijn bijna een vloek voor het oog. Ze is de verpersoonlijkte afgetrapte in stapschoen", zegt hij. De vrouwen die na MacGraw op het tweede plan komen zijn volgens Blackwell koningin Ju liana en de actrice en activis te Jane Fonda. Over actrice Julie Andrews: „Ze kleedt zich als een vrouw zo als alle mannen willen voor hun ongetrouwde oom". Over Mia Farrow (nu me vrouw Andre Prévin): „Om de wereld in tachtig fouten". terdam en Den Haag constateren in hun praktijk een onrustbarende groei van het aantal gezinnen, dat zodanig zwaar in de schulden zit, dat uit het gezinsbudget de afbetalingen renten of aflossingen met geen mo gelijkheid meer zijn op te brengen. Twee maatschappelijk werksters, dat is mevr. R. Arts en mej. Th. van der Meer in Den Haag gaan met grote instemming van collega's uit Den Haag en Rotterdam over deze naar hun mening noodlottige ontwikkeling een rapport opstellen om het probleem onder de aandacht van de overheid te brengen. Zij wijzen op de omstandigheid dat met name particuliere sociale fond sen waarop voor zogenaamde .schuldsanering" vaak een beroep wordt gedaan er langzamerhand ook geen gat meer inzien. „Wij komen", zeggen deze maat schappelijke werksters, „aan ons ei genlijke werk niet meer toe. We hebben de handen alleen nog maar vol aan het werk om gezinnen uit hopeloze schuldsituaties te helpen verlossen en daarbij hebben we dan nog het onaangename gevoel dat we daarmee in de eerste plaats de be- dry ven helpen, die de gezinnen op on verantwoordelijke wijze met geld of goederen hebben volgepompt. Bij de gemeentelijke kredietbank in Den Haag waarbij lange na niet alle hopeloze schuldgevallen voor sa nering terecht komen is het totaal van de sanderingsschulden tussen 1968 en 1971 meer dan verdubbeld. In heel Nederland groeide het be drag aan zogenaamde „consumptie ve kredieten" van iets meer dan anderhalf miljard gulden over 1968 tot bijna twee miljard over 1970. ST ar bewolkt e weer met plaatselijk mist. e tot matige wind tussen en oost. Temperaturen tussen graden. 8.47 uur; onder: 16.48 uur. op: 10.00 uur; onder: 20.13 uur. fater te Katwijk te 4.56 en uur, laagwater te 0.53 en 13.09 Kerstprijsvraag Denkt U er om, dat maandag as. de inzendingstermijn voor de kerst prijsvraag sluit? Vergeet niet op en veloppe of briefkaart „Kerstprijs vraag" te vermelden en de nummers van de puzzels waarvan de oplossing wordt gegeven. Er zijn 130 prijzen beschikbaar tot een totaal van f 2500 gulden, variërend van 5 tot 100 gul- De slachtoffers van de brand roerden op bran cards uit het raam geta keld omdat de trappen van het huis niet meer begaan baar waren. Ter kennismaking: het LEIDSCH DAGBUU) 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 22 januari '73 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: pironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder PoatzepeO eturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer "4 l elden LEEUWARDEN (ANP) De re- chercheteama in Friesland hebben in samenwerking met vijftien andere politiekorpsen in het land een bende opgerold, die verantwoardelyk wordt gesteld voor een golf van inbraken, waarby voor ruim f 1 miljoen aan antiek werd ontvreemd. Het bedrag van f 1 miljoen is vol gens de politie nog aan de lage kant omdat dit de verzekerde waarde van de goederen is. In werkelijkheid zou de waarde van de goederen heel wat hoger liggen. De bende bestond uit twee Rotter damse inbrekers, een antiekhande laar uit dezelfde plaats en de 35- Jarige Rotterdamse portier H. G, die volgens de politie de .grote baas" is geweest. Met de arrestatie van de vier man- VUFLING IN AMERIKA EVANSTON (AP) Mevrouw Ja mes Bear (26) heeft gisteren in het Amerikaanse plaatsje Evanston het leven geschonken aan een vyfling drie meisjes en twee Jongens. Het was haar eerste bevalling. Moeder en kin deren maken het goed, nen zyn opzienbarende inbraken op gelost, zoals die in de musea het Poptaslot te Marssum, „Fogelsangh" te Veenklooster (beide in Friesland), „Sypestein" te Loosdrecht, „De Can- nenburgh" te Faassen, de Antiek beurs in Alphen aan den Ryn en het Veluws museum te Harderwyk. Een groot deel van de buit is nog niet teruggevonden, maar volgens de officier van Justitie in Leeuwarden, mr. H. Niemeljer, is de buit nog wel in Nederland. Veel porselein, waar onder delftsblauwe potten en zilver werk is vermoedeiyk naar Engeland gebracht. Men schat de waarde van de teruggevonden goederen op onge veer anderhalve ton. Zie verder pagina 9. erkend door de ISO met medewerking van het Ministerie van O en W. Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Groningen, Den Haag, Rotterdam, Utrecht. Zwolle. Instituut voor Rechtswetenschappen Veemarktplein 35, Utrecht030-940641 De Franse verkiezingen die op 4 en 11 maart worden gehouden, lyken een grote verrassing te wor den. Volgens de eerste opiniepei lingen zal Pompidou het veld moe ten ruimen omdat de Gaullisten niet meer dan 40% van de stem men zullen halen. Volksfront-lei der Mitterrand ziet daarentegen de toekomst heel wat zonniger. PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) Een bejaard echtpaar ls vannacht tussen drie en vier uur omgekomen by een felle brand in de Govert Flinck- straat 213 in Amsterdam. Een pand van vier verdiepingen brandde ge heel uit. De slachtoffers zyn de gepensioneerde loodgieter C. van de Pyil en zyn vrouw, volgens de buren beiden ongeveer 75 jaar oud. De brand werd tegen drie uur ont dekt door een studentenechtpaar, dat in het benedenhuis woont. Het was op bezoek geweest by een stu dente die op één hoog woonde. Terug in het benedenhuis zag het jonge echtpaar, dat daar de ka mer in brand stond, vermoedeiyk door de heet geworden oliekachel. De man rende snel naar boven en waarschuwde de studente op de eerste verdieping. Samen holden zy de trap op naar de tweede etage om de loodgieter en zyn vrouw te wekken. Daarna keerden de stu denten via het trappenhuis naar beneden en bereikten zonder enige moeite de veilige straat. Waarschynlyk heeft het bejaarde echtpaar het gevaar niet tydlg on derkend, want het kwam niet naar beneden. „Misschien hebben zy zich eerst wil len aankleden", aldus later de po litie. „Men heeft hen nog achter het verlichte raam op twee hoog de straat zien inkyken". PAGINA 5 i Het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken komt met een serie ontmoedigende cyfers over de oorlog in Indo-China. Negen tig procent van alle slachtoffers zyn burgers. PAGINA 11 Koningen van de jeans: spyker- broek maakt van twee Spaanse broers miljonairs. PAGINA 15 0 Er wordt lustig gestolen in wa renhuizen en supermarkten. Jaar lijks voor tientallen miljoenen. „Het loopt de spuigaten uit". PAGINA 16 PERSOONLIJK BONT "VAN EG MOND BREESTRAAT INTERNATIONALE BONTMODE BREESTR AAT173 TEL. 01710-23337 LEIDEN Lid Stichting Bontwaarborg czbu y&uicum'z^ INTERIEURVERZORGING CR'JNöBURGIJ MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Schietpartij in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Drie agenten in burger hebben gister avond in de Eerste Jan Steenstraat te Amsterdam een 25-jarige Ameri kaanse militair, die met een revolver op hen schoot, gedwongen zich over te geven door hem zelf onder vuur te nemen. De man werd met schot wonden aan dy en schouder in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De agenten stonden in de straat, omdat in een pand verdovende mid delen zouden worden verhandeld. Op een gegeven ogenblik verlieten kort na elkaar twee mannen het huis. Een van hen werd door de agenten staande gehouden. Meteen kwam de Amerikaanse militair als derde naar buiten. Hy trok zyn re volver en begon te schieten. De politie arresteerde na de schiet- party ook de bewoner van het pand, een 21-jarige Surinamer. Er werd een koffertje met heroine in beslag genomen. DEN HAAG DS'70 doet aan een kabinet van de "oude vyf", bestaande uit de drie confessionele fracties en DS'70 en WD, alleen mee als er ge rekend kan worden op steun van mi nimaal 76 zetels in de Tweede Kamer. "By de ARP en de KVP mag nie mand uit de boot vallen, want dan doen wy niet mee", aldus fractievoor zitter Berger gisteren doelend op de nipte meerderheid van 76 zetels die de vyf in de Kamer hebben. Na het gesprek van de vyf betrok ken fractieleiders samen met kabi netsformateur Ruppert hebben zy gisteren ruggespraak gehouden met hun fractiegenoten. WD-voorman Wiegel toonde zich nog net zo gematigd optimistisch als aan het begin van deze eerste ver kenningsronde. Hy hield sterk reke ning met de mogelijkheid dat er vol gende week tydens het tweede ge sprek al op bepaalde punten onder handeld zal moeten worden. Andriessen (KVP) daarentegen zei dat hy van zyn fractie hiertoe geen mandaat heeft gekregen en dat er nog geen definitief standpunt is be paald. Wel verklaarde hy met een aantal WD-punten grote moeite te hebben. In dat opzicht verklaarde hy soms nader tot DS'70 dan tot de li beralen te staan. DS'70-fractieleider Berger voor spelde dat Nederland een bar en boos jaar staat te wachten. Wel hield hy staande dat de politiek van zyn party in 1972 JuLst was geweest, al gaf hy toe dat ook hy en zyn fractie by de komende besprekingen niet om het tegen de wil van DS'70 gesloten Centraal Akkoord heen kunnen. Wel houdt dit naar zyn mening In, dat met de inflatiebestryding pas in 1974 een begin kan worden gemaakt. "Dat is nu eenmaal een feit en daar moe ten we van uitgaan. Maar positief waarderen doen we het niet", zei hy.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1