DISCUSSIE OVER DRUGS Kwart eeuw bij St. Pancratius KINDERBUSLAG VERKLARINGEN GAAN NU TOCH DE DEUR UIT Simultaan Hans RgG Noordiers elftal Ook meestertitel voor Romanisjin speelt niet thuis Koerstips st>orzitter van KVO 0 v d. Weele kteren overleden m WESTEN VAN AMERIKA =ink steunt Ponstratie Vietnam Ir. A.P. Oele burgemeester van Delft Gregor <4 Nicolai Bestuurscollege TH zwicht voor hogeschoolraad MERENDEEL Marktberichten MEDISCHE KLACHTEN ONGEGROND BDAG 6 JANUARI 1973 TGEEST Als afsluiting geslaagde schaakdagen voor Jeugd gaf Hans Ree in het i Lyceum een klokséance e had het tegen 14 man niet lakkelijk. Hij moest zelfs een koning omleggen en wel van Dijk. Drie maal was arlongen de strijdbijl te be taor deze remises zorgden obelaar. Joan Baart en Bert ag g. Wegens de grote belang- ]Tad de jeugdleider van de tweede simultaanaangever VfWl Als opvolger van de _e ïuari afgetreden voorzitter jAhead Eagles, de heer De benoemd ir H. van der e 46-jarige heer Van der directeur van Adzo-Chemie uitgenodigd. Dit was Ad van der Berg, kampioen van de LSB. Hij be reikte aan 26 borden een beter re sultaat dan zijn collega Hans Ree. Ad gaf een „gewone" séance. Even als Ree verloor hij eenmaal. Aad Neuteboom was de scherprechter. Verder boekte Ad nog twee remi ses, die op naam kwamen van Bert Jan Potter van Loon en Aart Dui- ser. De resultaten van de simultaange- vers waren: Hans Ree: 11% uit 14 oftewel 82,14 pot. Ad van der Berg: 24 uit 26 oftewel 92,31 pot. Op de foto doet Hans Ree een zet op het bord van Léon Kondngs, (rechts), één van de voornaamste kanshebbers op de Leidse Jeugd- schaaktiteL Foto Jan Holvast. Skikampioenschap Val dTsere Ook op de tweede dag van de Nederlandse skikampioen- sohappen te Val d'Isere is de in Zwitserland wonende Llinda Esser een klasse apart geweest. Donder dag winnares van de reuzeslalom, was zij vrijdag ruim een halve mi nuut sneller in de speciale slalom dan haar "naaste concurrente" Mar griet RijzenbriJ. Eveline de Weger ontbrak wegens griep. De uitslagen zijn: Dames: Linda Esser (41,08 38.03) 79.11 sec.;. Margriet Rijzenbrtf (55,35 55.22) 107,56, 3. Louisette Bor- gerhoff Mulder (60,65 70,45) 121.10. Heren: 1. Lampe (37.75 37.88) 75.63. 2. Calkoen (38.80 38.76) 77.56, 3. Pie- ters (39.59 39.68) 79.27. BELFAST Billy Drennan, se- etaris van de Noordierse voetbal- ond, heeft gisteren gezegd dat de nuiswedstrijden van het Noordierse lftal in 1973 vermoedelijk in Enge land zullen moeten worden gespeeld. Op het programma van Noord-Ier- iand staan thuiswedstrijden tegen Portugal (8 maart) en Cyprus (9 mei), uit de kwalificatieronde voor het wereldkampioenschap '74 en te gen Engeland (12 mei) en Wales (19 mei) voor 't Britse voetbalkampioen schap. „Het ds volkomen duidelijk", verklaar de de heer Drennan, „dat geen van die landen onder de omstandighe den die op dit moment in Ierland heersen, naar Belfast zal komen. Daarom zijn wij maar vast begon nen de mogelijkheden te onderzoe ken die vier wedstrijden elders te houden. Beslissingen zijn nog niet genomen, „maar het is waarschijn lijk dat in Engeland zal worden ge speeld". HILVERSUM, 1 JANUARI - 1.30 u. Amarylprijs: Kr.rla Buitenzorg, Kyra Anatole, Kameraad, Kees Ax- kit - Agaatprijs, 1ste afd.: Kim Nar- dinclant, Kondor Foz, Jeunesse Royal, Blinols - Asmathisprijs: Juliane Lee, Jessico Ma ire, Impereur, John Spen cer - Mid Winter Criterium: For Ever Florissant, Cliristiaan de Wet, Ireland - Bloedkoraalprijs: Ido Ha nover, Interest, Hannibal, Hendrik BS - BerilprijsIsard H, Igor M, Isnathan, Fury Spencer - Amateur- winterkampioenschap Indus Thar Illustre Mac, Goalgetter, Juweeltje Carlos - Berilprijs, 2de afd.: Juni- bes B, Jacco Buitenzorg, Hovi Lady, Hibma A - CornalijnprijsJosje du Maire E, Karei Duke, Irish Kenne dy, Immortelle - Agaatprjjs: Kittie S, Iris Zorgenest, Jackal Hanoer, Jodney B. GRONINGEN Hoewel hij in de slotronde van het schaaktoernooi om het Europees Jeugdkampioenschap niet in aktie behoefte te komen zijn partij tegen de van het toer nooi weggelopen Roy Dieks werd re glementair gewonnen verklaard was het voor de Russische schaak meester Oleg Romanisjin (hij wordt op 10 Januari 21 Jaar) toch een suc cesvolle slotdag. Naast zijn bekro ning als Europees Jeugdkampioen, bereikte hij de titel van internatio naal meester. Romanisjin (op foto) neemt de ti tel over van de Hongaar Gyula Sax, die het vorig Jaar in Groningen de eerste Jeugdkampioen van Europa werd. Hij heeft een uitnodiging ontvan gen om het volgend Jaar deel te ne men aan de meestergroep van het IBM-en Hoogoventoernooi. Op de laatste dag in Groningen zorgde de bezetting van de tweede plaats in de hoofdgroep voor de be langrijkste strijd. Het gevecht werd echter snel beslist toen de Engels man Anthony Miles en de Tsjech Petri Spacek reeds na enkele zetten tot remise besloten. Voor Miles was het halve punt voldoende om onbe reikbaar te worden voor zijn concur renten. De uitslagen van de laatste ronde luiden: Romanisjin (Rus.)— Dieks (Ned.) 1- 0 (regl.), Baljon (Ned.) Urzica (Roe.) %-%, Spacek (TsJ.)Miles (Eng.) %-%, Martin (Spa.)— Bu- chal (WJD1.) %-%, Kernan (Ier.) Marjanovïc (Z.S1.) 0-1. De eindstand is: 1 Romanisjin 7% pnt., 2. Miles 6% pnt., 3. Buchal en Urzica 5% pnt., 5. Spacek 4% pt., 6. Baljon en Marjanovic 3% ont., 8. Martin en Dieks 3 pnt.. 10. Krnan 2% pnt. Voetbal Het nationale voet balelftal van Tsjechoslowakije zal in de maand februari een toernee ma ken door Nederland en België. Voor 16 februari staat een wedstrijd op het programma tegen NEC, voor 18 februari een tegen NAC. Voorts zijn ontmoetingen gepland met de lijstaanvoerders in beide lan den, althans momenteel, Feyenoord en Club Brugge. Trappers op eigen ijs Den Bosch IJshockey Tilburg Trappers met 16-4. heeft gisteravond ook zijn twaalfde Raak IJshockey won de vriend en laatste wedstrijd voor de Neder- schappelijke wedstrijd tegen C. P. L. landse competitie gewonnen. Voor Luik met 7-6. Er waren 800 toeschou- 1500 toeschouwers versloegen de wers. (ANP) In het Van Her- Hjihuis in Gouda i s gistern lerSrige leeftijd overleden de elvan der Weele, voorzitter u bndnklijk Verbond van On- lin 'het midden- en klembe- iuJo.ni. lid van het dagelijks giito de Sociaal Economische tuur van het KVO Iheeft ie Bndag te houden nieuw- ïkomst afgelast. tier weele, die al ge- Ud aan een ongeneeslijke 8 .ft geleden en desondanks inige maanden zijn werk- op tal van plaatsen en in nen organisaties en instel- >veel mogelijk heeft ver- op 4 Juni 1922 in Colijns- oren. Hij studeerde econo- i de universiteit in Leuven a 1951 lid van het hoofdbe de toenmalige Koninklijke se Middenstandsbond. In 171 hij vice-voorzitter van de- jaar later, toen hij de heer L. de Groot opvolgde, alge meen voorzitter. Bij de fusie van de K N M B met het Nederlands Verbond van Mid- denstandsverendgingen tot koninklijk verbond van ondernemers werd hij daarvan algemeen voorzitter. Hij was in 1956 lid van de Sociaal- Economische Raad geworden en werd in 1971 lid van het dagelijks be stuur van deze raad. Daarnaast was de heer van der Weele lid van het be stuur van de Stichting van de Ar beid en een van de leden van het "voorzittersoverlea" van die stich ting. DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr ir A. P. Oele tot burgemeester van Delft, zo is gisteren na afloop van de vergadering van de minister raad bekend geworden. Ir Oele is tweede-kamerlid voor de Partij van de Arbeid. Hij woont in Geleen. De vacature van burgemeester van Delft bestond sinds 1 november 1972, toen mr J. M. Ravesloot werd ge- SAN FRANCISCO Op Californische scholen zijn in drie jaar tijds 650 kinderen gestorven aan overmatig gebruik van verdovende middelen. Een Congrescommissie is tot de bevinding gekomen, dat Californië het ergste drug-probleem heeft van de Verenigde Staten, die toch al zwaar bezocht worden door het misbruik van narcotica. Nu alle andere middelen hebben gefaald dringen deskundigen aan op overneming van het Britse systeem, waarbij verslaafden, die geregistreerd staan, heroïne krijgen toebedeeld. RU AM (ANP) Kardinaal eft zijn instemming betuigd fietna m-demonstr atie van n Utrecht. Hij roept zoveel aa lederlanders op de manifes- IP teunen. In een verklaring Comité Vrede in Vietnam daal, die voorzitter is christi beweging", de van de demonstratie te ïen, te weten: "Vietnam etnamezen, stop bombarde- heel Vietnam" en "Nixon Alleen al in San Francisco zijn er ongeveer 10.000 aan heroïne ver slaafde personen. Zij wonen meest in de getto's. In de grotendeels zwarte stad Oakland, aan de over kant van de baai, wonen op zijn minst nog eens 10.000 verslaafden. Onderzoekers zeggen dat meer dan Door Charles Foley twee keer dit aantal aan andere drugs verslaafd is, van „speed" (middelen die men moet opsnuiven) tot LSD. Men schat het totale aantal ver slaafden in Amerika op een half miljoen, vergeleken met duizend in Engeland, waar zij bijna allen gere gistreerd staan en behandeling ont vangen. Er is ook een alarmerende toene ming van het gebruik van sterke verdovende middelen op blanke middelbare scholen. Zelfs in welva rende nette buurten nemen Jongens en meisjes regelmatig op toiletten heroïne tot zich. Iedereen weet dit, ook de leraren, aldus een getuige van de politie. Meisjes Een politieman in burger kreeg alle LSD die hij wilde aangeboden op de Lincoln High School in San Francisco. Prijs: 160 voor honderd pillen. Meisjes van vijftien verkoch ten drugs voor oudere handelaren. Rechercheurs, die zich bezighouden met het narcotica-probleem geven een angstwekkend beeld van de chaos, die er op de scholen heerst. In de gangen wordt gepokerd en gedobbeld. Spijbelen is normaal. Van een klas met 32 leerlingen ble ken er maar acht aanwezig te zijn. In de buurt Haight-Ashbury, vroe ger bekend om zijn „bloemenkinde ren", heeft de 32-jarige dr. David Smith een soort nationale revolutie in gang gezet door de verslaafden meer als patiënten dan als delin quenten te behandelen. Hij heeft duizenden Jongemensen van de ene drug-bevlieging na de andere afge holpen en behandelt er thans onge veer tweehonderd per dag. Zijn staf krijgt echter nu te maken met een nieuwe bedreiging, die zich op de middelbare scholen van Cali fornië doet gevoelen. Methaqualone, een kalmerend middel dat geen barbituraat is, staat bekend als „the downer with a difference", „het roesmiddel dat net iets anders is". Gebruikers schrijven er hypnotische effecten aan toe, die de tastzin en het gehoor sensationeel prikkelen en orgiastische geslachtelijke gevoe lens opwekken. Gekke pillen Dr. Joel Fort, een internationale autoriteit, zegt dat de uitwerking van het misbruik van methaqualone tot gevolg heeft dat het lichaams gewicht vermindert en men de aan dacht voor het werk verliest. Leerlingen van middelbare scholen noemen de tabletten „crazy pills" (gekke pillen). Een veertienjarige jongen vertelde: "Je doet ge woon gekk dingen. Zoals ik, lk sprong zomaar van een hoge muur en ik wist niet eens dat ik viel. Ik kwakte neer als een pud ding". Hoewel er de laatste maanden veel drugs in beslag zijn genomen is het nog makkelijk heroïne, cocaïne, am fetaminen en barbituraten op de hoek van een straat te kopen. Veel van de sterkere drugs worden van overzee aangevoerd en de enige ernstige tekorten op de zwarte markt vielen samen met havensta kingen. Tien kilo ruwe opium, die aan de bron 1120 kosten, doen niet min der dan 64.000 als zij Amerika's westkust bereiken als één kilo zui ver heroïne. Het is geen geheim, dat hogergeplaatste wetsdienaren hiervoor overal steekpenningen krij gen. Hoog Men verwacht dat er op straat dit jaar voor 1,600.000 gulden zal wor den verkocht, een hoger bedrag dan ooit. „En dat", aldus Francis McCarty, rechter in het Californi- sche Hooggerechtshof, „maakt he roïne het voornaamste geïmporteer de consumptiegoed in de Verenigde Staten". Deze rechter dringt er bij de wet gevers op aan om het Britse voor beeld te volgen en aan verslaafden heroïne ter beschikking te stellen. Een aantal Californische senatoren staat achter dit voorstel, dat ook de steun heeft gekregen van de voor uitstrevende San Francisco Chroni cle. ZIJ wijzen erop, dat een recent onderzoek van de Fordstichting tot de conclusie kwam, dat het Britse systeem misdaad en verslaving in geperkt heeft. Maar men ziet in, dat dit systeem op groter schaal zou moeten worden toegepast om te verhinderen, dat drughandelaren de prijzen bepalen. 32 van Niet de violist Gregor S, tr nië afkomstig, is gisteren v oudse politie aangehouden - k lichting van banken tot van ruim tweehonderd- ilden, maar de pianist Ni- betreurenswaardig mis- Un in het bericht, dat wij ïatsten, de voornamen ie musici verwisseld. Gre- l geen enkele blaam. Gre- degene, die aan het hof .en onlangs te zien was t" van Willem Duijs. earresteerde Nicolai S. is Willem Duijs geinter- ROELOF ARENDS VEEN Op 19 december 1947 kwam J. L. (Jan) v. d. Hoorn in dienst bij de onderlinge Brandwaarborgmij. St. Pancratius als incasseerder. Dit als nevenfunctie van zijn assurantiebemiddeling op ander gebied. De laatste jaren is hij in volledige dienst getreden van St. Pancratius, welke naast brandverze kering is uitgebreid in andere bran ches. Mede dank zij de werkzaam heden van bode-incasseerder J. L. v. d. Hoorn is het verzekerd kapitaal van in 1947 42 miljoen in 1972 meer dan verdubbeld en gekomen op 85 miljoen. De laatste jaren loopt het verzekerd kapitaal steeds met ca. 10 miljoen per Jaar op. Dit stelde de voorzitter van de vereniging de heer J. L. Bakker in zijn gelukwens tot de. zilveren jubilaris, uitgesproken in de feestzaal van café De Vier Heems kinderen in tegenwoordigheid van het voltallige bestuur met hun da mes. In deze huldiging werd ook mevrouw v. d. Hoorn niet vergeten. Zilveren Jubilaris J. L. v. d. Hoorn kreeg een bijzonder fraai stereo- radio-pick-up meubel aangeboden, terwijl mevrouw v. d. Hoorn een pla- tenbon kreeg. Nadat het echtpaar v. d. Hoorn de gelukwensen van de aanwezigen in ontvangst had geno men, zorgde een gezellig muziek band Je en een feesteijlke dronk spoe dig voor een bijzonder prettige stem ming. DELFT Aan de bestuurscrisis op de Delftse TH lijkt een einde te komen. Het college van bestuur heeft gistermiddag in een spoed vergadering van de hogeschool- raad gezegd ondanks dreigemen ten van de minister de uitgifte van kinderbijslagverklaring vol gens het gewenste model II on middellijk te hervatten. Hierdoor won het college een belangrijk deel van het vertrouwen terug, dat na de schending van het 'ak koord van Delft" door de uitgifte van de kb-verklaringen te staken verloren was gegaan. Dit gewijzigde standpunt oogstte zowel verbazing als vreugde onder de vier fracties van de hogeschoolraad. Uitvoerig overleg in de afgelopen da gen, aldus waarnemend voorzitter ir. T. Verheul van het college, had tot een principiële verandering van stel- lingname geleid. Het ingrijpende van deze zwichting werd pas duidelijk toen in de vergadering bekend werd dat minister Van Veen het college van bestuur donderdagmiddag nog had gedwongen om een besluit van de HR tot afgifte van de kb-verkla ringen aan hémt ter vernietiging voor te dragen. Eerder had het college zijn plotse linge bereidheid getoond door zich akkoord te verklaren met een nota, die door de "groep van acht" uit HR en college was ingediend. Hierin wordt uitgesproken dat de minister destijds geen bevoegdheid had om het college door het geven van een aanwijzing te dwingen om de kb- procedure te stagneren. Ook zegde het ooilego toe om slechts na overleg met de hogeschoolraad gesprekken met de centrale overheid te voeren over onderwerpen die het beleid van de TH raken. Ir. Verheul verklaarde nadrukkelijk dat het ooilege van bestuur geen aanwijzing tot vernietiging van HR- besluiten aanvaardt en de bevoegd heid van de minister om in het alge meen aanwijzingen te geven niet er kent. Slechts aarzelend gaf de college- woordvoerder gehoor aan de wens van de HR om de afgifte van de ver klaringen ogenblikkelijk te hervatten. Hij kwam met een voorstel om een dinsdag te houden overleg tussen de presidenten van de colleges van be stuur van de universiteiten over een rapport-Maas af te wachten. Hij zei te verwachten dat in die vergadering een grote eensgezindheid zou ontstaan over de kb-affaire en wees op de voordelen van een unifor me kinderbijslagverklaring. HR-leden toonden zich aangenaam verrast over een integrale oplossing van het bestuursprobleem, maar hielden vast aan een ogenblikkelijke voortzetting van de afgifte. Het voor stel van Verheul kreeg slechts één stem. Volgens de studentenfractie zijn thans al 1.500 verklaringen afge geven en moeten er nog drieduizend de deur uit. Dat zou binnen twee weken kunnen gebeuren. UTRECHT Negen van de tien klachten die de medische tuchtcol leges moeten behandelen, zijn onge grond. Daardoor ontstaat er een on houdbare toestand. Dat zegt de secretaris-jurist mr. W. B. van der Mijn van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der geneeskunst in Medisch Contact, naar aanleiding van het jaarverslag over 1971 van de hoofd inspecteur voor de volksgezondheid. In dat jaar hebben de tuchtcolleges op een totaal ?an 147 klachten maar zeventien keer een maatregel opge legd. RIJNSBURG, 5 Jan. Bloemenvei ling: Amaryllis 48, Anjers AM 31. An- thurlum 1,99, Chrys. gepl nc 33, Eu phorbia 35, Forsythia 43, Gerbera 10. Hyacinth met bol 29, Krokus 24, Lelie kelk 42, idem tak 73, Orchideeën 21. Rozen gr.bl. 56, idem kl.bl. 16. Seringen 27, Tulp met bol 4. Anjers AM import 32, Gladiolen Import 64, idem Nanus 25, Azalea 1,86, Begonia 1,76, Polnsettia 42, Cyclaam 1,58, St. Paulea 35. div. potplanten 56. alles per stuk. Anjers tros 1,03, Chrys. tros nc 1,29, Idem Jrc 1.71. Freesia 1,20, Hyacinthen 1.23, Nar cis kas 1.30, idem Carldonk 1,37. Snij- groen 1,10, Tulpen 1,99. idem 2de soort 1,09, Apeldoorn 2,54, Lustige Witwe 1.85, Prominence 1,70, div. Snijbloemen 91, Anemonen imp. 51 Anjers tros imp. 3,54, Ranonkel Imp. 1,08, Snijgroen imp. 1,00, diiv. Snijbloemen Imp. 1,25 ROELOF ARENDSVEEN. 5 jan. Anjers 2242. Forsythlatakken 5270, Nerine 67, Strelltzla 1,95 p. st. Tros- chrysanten 902,10, Trosanjers 1.30 1,40", Snijgroen 901.20, Freesla's 75 2.25, Narcissen 1,101,55, Tulpen: Gol den Apeldoorn 2,752,80; Preludium, Paul Richter, Golden Triumph, Tommy Pink Trophy .Christmas Marvel 1,15 1,65, Lustige Wltwe, Demeter, Cartolan. Levant, Cantor 1,562,05. Snow Star, Overdale, Christmas Gold 1,651,80, Apeldoorn. Comèt, Micky Mouse, Apri. cot Beauty 2.05—2,65, James V. Forres, tal 3,20 por bos.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19