ranz Hasil: ,Jk ïl weg, terug aar Oostenrijk Ster Franz Beckenbauer schitterde al heel snel Troebelziende helderziende LFC-DHC ASC - Quick APPIE HAPPIE ORGELOZER SPELEN IN LAATSTE VOETBALJAREN Europa's voetballer van het jaar TOj ffERPAG 8 JANUARI 1973 I ROTTERDAM Franz Hasil wenst de stroom van geruchten tenslotte niet tegen (preken. Twee dagen nadat Feyenoords vice-voorzitter Jacques Groeneweg om- Couwenberg in Spanje blijkt te toeven de aanwezigen op de Nieuwjaarsreceptie verbijsteren met een visie volgens welke het volk zich morrend van de kuip zou en omdat de pers het almachtige Feyenoord zo negatief benadert, komt hij er open voor uit dat hij weg wil. Weg bij Feyen oord, terug naar Oostenrijk. Daags daarvoor melden Oostenrijkse persbureaus dat Hasil een voorlopig drie- g contract bij Austria Klagenfurt zou hebben getekend. Die dag ook wordt Hasil, terug van een zorgeloze kerstvakantie in ICirschberg an der Raab, op de traitiing ir collega s omringd. Wordt hem spottend gevraagd of het waar is dat hij naar Kla- furt gaat, waarbij het accent nog meer dan de juiste uitspraak vereist op de eerste ergrepen ligt. „Natuurlijk is er geen sprake een voorlopig contract. Hoe zou "kunnen? Tenslotte heb ik bij ïoord nog een dienstverband ia afloop van het seizoen '74 eindigt. En wat die peste- van mijn collega's betreft, laar lach ik om, daar moet Je kunnen. Toen ik vier Jaar ge in Rotterdam kwam, heette ik Schnitzel. Daar heb ik me joit boos om gemaakt, ikns ontkent Franz Hasil niet r contact tussen hem en Kla- rt-trainer Hohenleiter, alsmede Oostenrijkse bestuursleden, zijn geweest. Evenals dat hij te bestrijden dat er ooit is geweest van gesprekken Rapid Wien en Schalke. Hasil: pil weg. Ik heb Brox dat trou- gevraagd. Het enige wat we w*fenkwamen is dat we aan het dit seizoen nog een keer Dat vind ik reëel. Daarom er liever op dit ogenblik niet uitwijden. Tenslotte ben ik nemer van Feyenoord. Dien ik beste krachten te geven, om- «t daarvoor wordt betaald." Hasil graag terug zou willen volgens hem een aantal facto- ils oorzaak. Belangrijkste acht /fiet onderwijs, het Duitstalige dat zoon Wolfgang en er Sylvia dienen te genieten. zen ng Turmeldrukte „Toen die school nog op de was, was het alle- nog te doen. Maar de school verplaatst. Ik geef het Je te u Stolk ■va om vier keer per dag een uur weg te zijn. Om kwart over 's morgens stapte ik in mijn tn worstelde me door de tun- i tikte heen. Ik kon daar slecht vroeg mijn vrouw een keer, vin prompt een aanrijding kreeg, ónderen zijn inmiddels terug Oostenrijk. Naar Graz waar schoonouders voor ze zorgen, het blijft een noodoplossing." Hasils voornemen om terug 1 oiren iets te maken met het feit dn Theo de Jong als aanvallende jba aivelder werd gerecruteerd. p rs: zou hij met andere clubs po, in gediscussieerd in de tijd dat I ïoord als eerste Nederlandse alclub de Europa Cup won? „Dat ts allemaal erg moeilijk ggen. Een belangrijk punt ook jn leeftijd. Kijk, ik ben 29 Jaar zou graag nog een paar sei- i meedraaien voor ik stop. ;er ik dertig ben kom ik Iker in aanmerking voor een jarige verbintenis, dat is lo- Ik zou graag ook maatschap- carrière willen maken. Ik zou jension willen beginnen. Als iller die nog een paar Jaar fu- Jiiaakt zou dat gemakkelijker mijn eigen land." tans heeft Franz Hasil dit sei- veel van het zwierige dat hem aafl in zijn spel aan de Wiener denken, dat hem in de ogen Johan Cruijff ook tot Feyen- meest attractieve voetballer t, verloren. is hij het met die conclusie ,J Hasil: „Ook dat is moeilijk te or in. Kijk, we staan ondanks alle Igl bo enaan, waarom zouden bü 'ouwens geen kampioen worden, ipiwanneer Je zegt dat we slecht gib kan ik dat niet ontkennen, vanneer het hele elftal onder- speelt, waarom zou ik dan >p een uitzondering maken. je moeten concluderen seer serieuze kans ma- iom landskampioen te worden. rtJom? Slechter dan we het tot ke oe gedaan hebben kan niet. We J en alleen maar beter gaan lis aUen Klare taal de mazzel was er, zoals tegen MVV, het gevolg van dat we op de val reep een dreigende nederlaag nog konden afwenden. Misschien dat dat afglijden het geval is van een verzadiging. Die bij ons ook eerder begon dan bil AJax. Neem de wijze waarop Ut Arad ons zonder te win nen de Europa Cup uitzette. Normaal zou die ploeg een kans van één op tien tegen ons hebben gehad. Wanneer we die Europa Cup-ronde overleefd zouden hebben, zou onze aftakeling minder snel tot stand zijn gekomen. Zouden we bij voorbeeld in dat Jaar ook wel heel ver zijn gekomen. AJax heeft daar, vind ik, inmiddels ook mee te kam pen. Je kunt zeggen dat het knap was van Sparta en NAC om van AJax te winnen. Aan de andere kant pakten ze dat soort wedstrij den vorig Jaar zonder zich in te spannen. Professioneel, op hun rou tine. Wat overigens, Hasil wenst dat to beklemtonen, buiten zijn beslissing staat om de kuip te verlaten. Hasil: „In West Duitsland en in Neder land wordt het beste voetbal in Eu ropa gespeeld. Maar ook qua op drachten het verst doorgevoerd. In Duitsland is daarbij het persoonlij ke initiatief nog minder dan hier. Persoonlijk heeft me dat nooit zo gelegen, misschien dat mijn spelty pe daaraan ten grondslag ligt. Mandekking bijvoorbeeld wordt in Oostenrijk of in Frankrijk veel minder consequent uitgevoerd. Ook dat is een argument. Tijdens mijn laatste voetbaljaren Zou ik graag zorgelozer willen voetballen. Mijn collega's hebben me meermalen ver weten dat ik minder secuur te werk ging wat het volgen van een tegen stander betreft. Misschien hadden ze niet altijd ongelijk. In Oostenrijk zou ik daarmee ook veel minder te maken hebben. Al moet Je, dacht ik, het systeemvoetbal als een van de oorzaken zien dat er niet alleen in Nederland, maar internationaal gezien, minder publiek naar de wedstrijden komt. Neem bijvoor beeld WestDuitsland, daar zijn ze helemaal gek wat dat betreft. Toch is het nemen van grote risico's, dat Actiefoto van Franz Hasil (links) heeft onze wedstrijd tegen OFK Belgrado bewezen, met zonder meer aan te raden." Franz Hasil hoopt dus aan zijn laatste halve seizoen Feyenoord te beginnen. De laatste periode van een vierjarige termijn, waarin Feyenoord aan hem en hij, Franz Hasil, aan Feyenoord veel dank voor afscheidswoorden. Toch heb ik veel bij Feyenoord geleerd en be reikt. Ik heb de nationale titel ge wonnen, de Europa-Cup en de We reldcup. Ik heb met Cruijff en Van Hanegem ook in Basel in het we reldelftal gespeeld. Wat moet ik nog meer bereiken? Ik straks in Oostenrijk voor ei- verschuldigd is geweest. Hasil: „Ik gen publiek nog een keer het het B-team, helemaal in- maal zal inzetten om nog een keer zetten. Daarom vind ik het te vroeg kampioen van Nederland te worden" ROTTERDAM Voor de zeventiende maal heeft het Franse voetbalweekblad „France Football" vijf en twintig Europese sportjournalisten gevraagd een lijst met vijf namen in te vul len om te komen tot Europa's voetballer van het jaar. Franz Beckenbauer, de 27-jarige speler van Bayern München, heeft de meeste punten verzameld en mag in Parijs de „Ballon d'Or" de gouden bal in ontvangst gaan nemen. Na het winnen van het Europees landenkampioenschap met West-Duitsland, nu dus een ander hoogtepunt in de reeds zo rijk gevulde carrière van de Westduitser. Door Riny van Woerden den. Beckenbauer werd op 11 september 1945 geboren en begon zijn voetbal- loopbaan als Junior bij SC 1906 München. Dat duurde echter niet lang en reeds op dertienjarige leef tijd werd hij lid van de club, waar in hij nog steeds speelt, Bayern München. Via de Jeugd van Bayern, kwam „Der Franzl" in het West- duitse Jeugdelftal om reeds jong zijn debuut te maiken in het eerste elftal van het toen nog in de Re- gionalliga Süd spelende Bayern München. Het is daarna snel ge gaan met de technisch zeer bekwa me en immer correct spelende Bec- Drie kenbauer. Op 26 september 1966 maakte hij zijn debuut in het Westduitse elftal tegen Zweden in een wedstrijd voor de voorronden van het wereldikampioenschap-1966 in Engeland. Tijdens de eindronden van dat WK is de „ster" van Bec kenbauer gaan schitteren. Hij was één van de beste spelers van het toernooi. In West-Duitsland werd hij dat Jaar gekozen tot voetballer van het Jaar. Een verkiezing, die zich in 1968 herhaalde. Ook tijdens de verkiezing van Europa's beste kwam de naam van Beckenbauer in 1966 voor het eerst voor en wel op de derde plaats. De eer moest hij dat Jaar laten aan Bobby Charlton. In 1967 en 1968 werd hy vierde, in 1969 zesde, 1970 gaf wederom een vierde plaats en vorig Jaar kwam hij als vijfde uit de bus. Stanley Matthews, de legendarische Brit, met zijn fabelachtige schijnbe wegingen en spelinzicht, was de eerste, die in 1956 de Ballon d'Or ontving. wat aan te merken omdat „plaatse lijk chauvinisme" een rol kan spe len en ook andere factoren „sto rend" kunnen werken. Het Jaar 1958 toont dat bijvoorbeeld duidelijk aan. Spanje had zich toen niet geplaatst voor de eindstrijden van het wereldkampioenschap in Zweden en ofschoon Di Stefano be slist de beste voetballer van Europa was, kwam hij niet bij de eerste vijf. Radmond Kopa dankte toen zijn verkiezing aan zijn briljante wedstrijden in Zweden met het Franse elftal. Bij de verkiezing van 1962 heeft het wereldkampioenschap Johan Cruyff werd door vier man, eveneens een grote rol gespeeld, als eerste genoemd, viermaal kwam er een tweede plaats uit de bus, éénmaal een derde plaats en zes keer een vierde plaats. uit Rusland, Zwitserland, Turkije toen Tsjechoslowakije verrassend de en Italië, niet bij de beste vijf ge kozen. Het komt mij voor, dat de Italiaan Fenruccio Berbenni van La Natte in Milaan, nog boos is, omdat finale bereikte en Josef Masopust de grote man was. Dit Jaar was het Europese kampioenschap niet zonder invloed. Beckenbauer, Netzer en uit Bulgarije, Portugal Luxemburg zetten de Ajacied als één op hun lijst. Voorhoedespelers liggen meestal het best in de markt. Van de zestien tot nu toe gekozen 6pelers (Di Ste fano 2x), werd slechts driemaal een niet-voorhoedespeler uitverkoren, n.l. Josef Masopust in 1962, doel man Lew Yashin in 1963 en nu dan Beckenbauer. In het Algemeen Dagblad van 30 december heeft Cees van den Berg byna een halve pagina aan de Amsterdamse helderziende Majafra gewijd, een 65-jarige oud-Twentenaar die onder meer beweert: .Mijn conditie is der mate goed, dat ik na een haif jaartje training best mee zou kunnen doen in het betaalde voetbal". Ik heb Majafra zelf eens, samen met Henk van Dorp Door Nico Scheepmaker van VN's sportpagina, ontmoet, vlak voordat hij in Mies-en- scene zou verschijnen, en het bleek toen dat hij niet in staat was ook maar enige „helder ziende" mededelingen over ons te verstrekken. Wat dus precies de zin is van het publiceren van alle kletsika die zo'n man te vertellen heeft, is mij niet hele maal QUidelyk, tenzij men vindt dat hy langzamerhand de status van een Luns of een Toon Her mans verworven heeft, van wie iedere opmerking, hoe onwaar schijnlijk of dwaas ook, krach tens hun persoonlijkheid nieuws waarde heeft. Overbodig Het lijkt me het beste zyn voorspellingen hier even te no tuleren, een jaartje af te wach ten en dan aan de hand van öe resultaten aan te tonen dat iedere verdere aandacht aan dit helderziende fenomeen be steed, overbodig is. Welnu, Feye noord wordt derde of vierde 'n de competitie, maar Ajax wordt kampioen, wint weer de Europa Cup en ook de wereldcup. Hap- pel en Van Hanegem verlaten Feyenoord aan het eind van het seizoen, FC Twente eindigt als tweede in de eredivisie, en Ne- dereland zal België met ten min ste 4-0 verslaan. De profschaat sers zullen in 1973 volledig door de internationale schaats unie geaccepteerd worden, At je Keu len-Deelstra wordt weer wereld kampioene. Ard Schenk blijft öc beste bij de profs, en Kees Ver kerk „zal het veel beter doen dan menigeen nu nog vermoedt". Eddy Merokx ten slotte zal de Tour de France üi 1973 wel uit rijden, maar niet winnen: hij eindigt bij de eerste vijf, win naar zal Joop Zoetemelk zijn Tot zover de voorspellingen van Majafra, die indertijd de uitslag van de Europa-cupfinale tussen Ajax en AC Milan ook juist voorspelde. Hij zei tevoren dat het 4-1 zou worden, en het werd 4-1, met alleen dit kleine verschü dat Majafra gezgd had dat Ajax met 4-1 zou winnen, terwijl in werkelijkheid AC Mi lan met 4-1 won. Hij zal nu wel zeggen dat hij in ieder geval de uitslag „juist gezien" had, maar met zo'n helderziendheid schie ten we weinig op. Het komt er op neer dat anno 1941 voorspelt dat de Tweede Wereldoorlog in 1945 zal eindigen (juist) en dat Duitsland en Japan de ooi-log zullen winnen (een kleine, men selijke vergissing) Pachman Het was overigens wel een boeiend Algemeen Dagblad, van 30 december, want een pagina verder interviewde John le Noble bondscoach Fadrhonc. „Voelt u zich nou niet erg betrokken bij een man als Pachman", vraagt Le Noble aan Fadhronc die in 1948 Tsjechoslowakije ontvlucht te. Fadrhonc: „Ik vertrouw dat nisrt. Ik weet dat dit regime erger is dan aan het Hitler-re gime. Dit regime is tot alles in staat. Alles is vals en daarom blijf ik achterdochtig. Mensen die principieel tegen het regime zijn, komen niet zo gemakkelijk vrij". Volgende vraag van John le Noble: .Maan- Pachman heeft zich toch zeer scherp over het communisme uitgelaten?" Fadrhonc (wijs en berustend glimlachend)„Ja goed. Ja goed Maar dit regime gebruikt af schuwelijke wapens. Wie uit Tsjechoslowakije weg wil, moet gewoon vluchten. Dat is de enige manier. Pachman, jahet is moeilijk, het is moeilijk, het v moelijk... mijn vrouw zegt altijd: wantrouw toch niet alles. Maar dan zeg ik: beste kind. ik weet wat er zich allemaal heeft afge speeld. Ik raak dat wantrouwen nooit meer kwyt". Tot zover Frantisek Fadrhonc Aardige man, kiest instinctief de juiste partij, maar wel een war hoofd natuurlijk. Hy suggereert immers dat Ludek Pachman een soort agent-provocateur van het Tsjechische regime zou zijn, een hoogst onfatsoenlijke uitlating die bij een beetje meer kennis van zaken achterwege had kun nen blijven. „Mensen die prin cipieel tegen het regime zijn" komen tegenwoordig zelf vrij ge makkelijk de Sowjet-Unie uit. als dat de Sowjet-autoriteiten beter uitkomt. Duizenden joodse Russen emigreerden naar Israël en enkele in de hele wereld be- kene opposanten (Jenesin-Vol- pin, Tsjalidze, Medvjedjev, Brod- sky) kregen „toestemming" om naar het buitenland te gaan. echter geen toestemming om weer terug te keren. Symbolen Zo ontdoet de Sowjet-Unie zich momenteel van .symbolen van verzet", en zo heeft ook TSpechoslowakije zich op soort gelijke manier ran Pachman als symbool van verzet ontdaan op dezelfde manier als het Griekse kolonelsregime zich eer der van Mikis Theodorakis als (communistisch) symbool van het verzet heeft ontdaan. Het is jammer dat Fadrhonc dit al lemaal blijkbaar niet weet. Wel ls waar zegt hij dat hij het liefst de politieke ontwikkelingen in de wereld volgt, maar hij laat daarop volgen: „In intellectuee! opzicht ben ik erg achteruit ge gaan. Ik kan de concentratie niet meer opbrengen om me wer kelijk ergens in te verdiepen" Dat blijkt wel. Ja. Ondertussen blijven de lezers van het Alge meen Dagblad met het idee zit ten dat Paohmans vrijla ting een verdachte zaak is, dat hij „een afschuwelijk wapen" is van een regime „dat tot alles in staat is" Een paar dagen eerder had het zelfde Algemeen Dagblad al ge meld dat dr. Max EUwe in het bezit is van een brief van Pach man, gedateerd 12 april 1971, waarin Pachman zijn dank uit spreekt voor de hulp die Eu we hem heeft geboden. Het och tendblad liet dit volgen door de ze zin: „met deze brief ontze nuwt Euwe de opmerking van Pachman voor de televisie dat hij tijdens zijn gevangenschap in Praag op vier brieven aan Euwe geen antwoord zou hebben ge kregen". U ziet het: Pachman heeft het alweer gelogen, het be vestigt Fadrhonc' „fingerspitzen- gefühl". Bedankbrief Immers, Fadrhonc zegt in dat interview ook nog: „Ik vind het geweldig om naar een prominen te figuur op de televisie te luis teren en dan voor mezelf uit te maken hoe hij in werklijkheid is". In zyn behoefte om de auto riteit van Euwe te dekken vraagt het Algemeen Dagblad zich gemakshalve maar niet af of die bedankbrief van Pach man aan Euwe van 12 april 1971 misschien de eerste van de vier brieven was waarop Euwe niet geantwoord heeft. Pachmans dank gold Euwe's financiële bij drage aan het Pachman-fonds voordat Euwe president van de FIDE was geworden. Overigens hebben Pachman en Euwe de kwestie zelf als afgedaan ver klaard. laten we er dus verder maar over zwijgen. Alleen moet natuurlijk wel worden voorko men dat Pachman in deze sfeer van pais en vree ronddoolt als iemand die wij nawijzen als een leugenachtige agent-provocateur Franz Beckenbauer ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. ADVERTENTIE A.s. zondag 2.30 uur Terrein de Kempenaerstraat

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17