ïnorme clandestiene enever- schoonmaak dok er ij mtdekt Ministerie O en W houdt grote Utrecht houdt centrum vrij voor Vietnam- demonstratie n oude boerderij bij Roermond NYV wil interne eenheid Brand in petroleum haven van Amsterdam ijftig gulden voor lege kast, tientje voor kaartenbak l,AG 5 JANUARI 1973 BINNENLAND NOG GEEN AKKOORD HAVEN-CAO ROTTERDAM (ANP) Werkge vers- en werknemersorganisaties heb ben ook gisteren na een hele dag van onderhandelen geen overeen stemming kunnen bereiken over een nieuwe haven-cao. De oude overeen komst is eind van het vorig Jaar afgelopen. Noch van werkgevers noch van werknemerskant wilde men gisteravond commentaar geven op het verloop van de onderhandelin gen. De besprekingen werden van daag voortgezet. Inzet van het cao-gesprek, dat nu al bijna een maand duurt, is het eisenpakket van de drie vervoers- bonden. Deze vragen van de Scheep vaartverenigingen Noord en Zuid (wenkgevers-haven Amsterdam en Rotterdam) ondermeer een verho ging van de uurlonen met 32 cent, volledige compensatie van de prijs stijgingen in 1973, arbeidstijdverkor ting tot 38 3/4 uur per week en uit breiding van de vakantie tot 20 da gen. UTRECHT (ANP) De verbonds vergadering van het NW zal zich binnenkort moeten uitspreken over een nota en een daarbij gevoegde ontwerp-resolutie met betrekking tot de verhouding tussen de aangesloten organisaties onderling en tussen hen en het verbond, overeenkomstig het na het lijmen van het ernstige con flict binnen het NW (aftreden Har ry ter Heide) door de verbondsraad genomen besluit. Kernpunt van nota en ontwerp-re solutie is een pleidooi voor eenheid binnen het NW. Op de aangesloten organisaties wordt een beroep ge daan de wijze waarop bij zaken die de totaliteit van het NW raken achterban" wordt geraadpleegd zo danig te kiezen, dat althans hieruit geen conflictstof voortvloeit. AMSTERDAM (ANP) Door kor daat ingrijpen van de bemanning van het Britse tankschip „Teesfield" uit Newcastle is de Amsterdamse pe troleumhaven gisteravond een moge lijke ramp bespaard. Toen bij het schoonmaken van de tanks van de 12.146 brt. metende tanker aan de wal brand ontstond, werden de slagen en de loopbrug, waarmee de „Tees field" vastlag, dadelijk gekapt en werd het schip met behulp van een sleepboot snel tot buiten de gevaren zone gebracht. De brand zelf had weinig om het lijf. Binnen drie kwartier was de brandweer het vuur, dat in een put op het midden in de petroleumhaven gelegen eilandje van de Hollandse olieseparator maatschappij woedde, meester. Het vuur was door onbeken- UTRECHT (ANP) De Utrecht se binnenstad wordt zaterdagmiddag voor het verkeer afgesloten om ruim baan te kunnen geven aan de 30.000 a 40.000 mensen, die de Utrechtse politie verwacht tijdens de Vietnam- demonstratie. Alleen de stadsbussen krijgen nog toegang tot de binnen stad. De Vietnamdemonstratie begint om 13.00 uur op de Graadt van Roggen- weg en eindigt omstreeks 15.00 uur in de Irenehal van de Jaarbeurs, waar onder andere kamervoorzitter Vondeling en oud-minister Klompé het woord zullen voeren. De Utrechtse gemeenteraad heeft gisteren met 29 stemmen voor en Nieuwslezers gaan publiek aankijken HILVERSUM (ANP) De nieuwslezers van het NOS-Journaal zullen met ingang van het Journaal van morgen 20.00 uur de tekst van de nieuwsbulletins niet meer afle zen van een voor hen liggend pa pier, maar van een aan de came ra gemonteerde monitor, waardoor de nieuwslezer het tv-publiek in fei te voortdurend "aankijkt". De nieu we apparatuur, een zgn. telepromp ter, is de laatste dagen getest. In de praktijk is gebleken, dat een be richt voor het publiek beter en dui delijker overkomt. wanneer de nieuwslezer het publiek meer aan kijkt. Overigens zullen op het laat ste moment nog veranderde berich ten ook in de toekomst nog van pa pier worden gelezen. de oorzaak ontstaan in kerosine, die bij het schoonmaken van het schip op de wal en in het water terecht moet zijn gekomen. Werklieden heb ben een steekvlam gezien. De tanks van het schip werden bij het bedrijf schoongemaakt, als voor bereiding op de reparatie van een scheur in de scheepswand. Die was ontstaan toen de „Teesfield" vorige week vrijdagavond door "n foute ma noeuvre bij het binnenvaren van IJ- muiden tegen de noordersluis terecht kwam. Door de scheur stroomde toen 30.000 liter kerosine naar buiten. Vanwege het grote brandgevaar werd toen het verkeer in en rond de sluizen stopgezet. De sluis zelf werd, nadat het schip naar buiten was gesleept, volgepompt met schuim. zeven tegen in een motie instemming betuigd met de nationale demon stratie „Vrede in Vietnam" die za terdag in Utrecht wordt gehouden en de bevolking opgeroepen aan de ze demonstratie deel te nemen. De motie was ingediend door de fractie leiders van de CPN, de samenwer kend confessionele partijen, het P.A. K. en D'66. Tegenstemmers waren op een na alle leden van de VVD-fractie, twee leden van de ARP en een van de CHU. Dagelijks bestuur en tweede-ka merleden van het Gereformeerd Po litiek Verbond hebben gisteren een verklaring uitgegeven waarin deelne ming aan de Vietnamdemonstraties van aanstaande zaterdag wordt ont raden. De ondertekenaars van de verkla ring, onder wie fractievoorzitter Jon geling, vragen in gebed de Vietna- mezen te herdenken die in Zuid- en Noord-Vietnam slachtoffer zijn van in de eerste plaats de hardnekkige eis van de Noordvietnamese regering om over de bevolking buiten Noord- Vietnam te regeren of mede te re geren. Beter acht de GPV-top het dat Noord- en Zuid-Vietnam elk hun eigen politieke stelsel behouden en door een volkenrechtelijk erkende staatsgrens worden gescheiden. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer drs. Den Uyl heeft gisteravond in een radio-uit zending verklaard dat president Nixon voor lange duur geloofwaardigheid en respect heeft verspeeld. Drs. Den Uyl noemde bombardementen op dichtbevolkte gebieden in Noord- Vietnam „terreur aan vallen" en sprak van een „desperadopolitiek". De geloofwaardigheid van de Ameri kaanse democratie is in het geding, aldus drs. Den Uyl. De werkgroep voor een maatschap pijkritische vakbeweging is teleur gesteld over de „uitsluitend afwij zende" reactie van de vakcentrales op de vraag naar harde protestac ties tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. In een in de afgelopen nacht uit gegeven verklaring zegt de werkgroep dat het overlegorgaan van de vakcen trales in zijn besluit de vraag om ac ties zo overdreven heeft weergege ven dat er wel nee op gezegd moest worden. Niemand, aldus de werk groep, heeft ooit gevraagd om mas sale stakingen die de weersta ndskas- sen zouden uitputten. Meer dan honderd Leidse hoogle raren en lectoren hebben zich in een brief aan de Amerikaanse am bassadeur in Den Haag aangeslo ten bij het protest dat hun Gro ningse collega's hebben aangete kend tegen de bombardementen op Noord-Vietnam. De verzenders van de Leidse brief wijzen erop, dat ze vele van hun col lega's niet konden bereiken. Het aan tal protesterende Leidse hoogleraren is waarschijnlijk hoger dan het aan tal ondertekenaars. )£RMOND (ANP) Een omvangrijke clandestiene everstokerij is gistermiddag ontdekt in een oude boer- ij in de gemeente Roggel, iets ten noordwesten van ermond. Douanemensen vonden honderden lege sui'ker- iken, waarvan de inhoud, gezien de opdruk, bestemd ia a voor ontwikkelingslanden. eigenaar van de boerderij ver- rde dat hij het pand had ver- De huurders vermoedelijk zo zegt de politie waren aanwezig. Het bedrijf was wel i in werking. Elf gistbakken van ■veer 5000 liter per stuk en twee tketels van 6 a 7000 liter waren asis van de clandestiene produk- Alle bakken waren gevuld, se geheime Jeneverstokerij is chijnlijk de grootste ooit in ons ontdekt. De honderden Jute zakken opschrift: „Ge nk van de EEG aan de ontwik- igslanden" wijzen er op dat de luktie tienduizenden liters heeft agen. Jeneverfabriek was gevestigd n een varkensmesterijde lucht van Jenever werd vollediig overstemd door de stank van varkens, zo ver klaarden bezoekers van de oude boerderij. De boer die zijn schuur beschik baar stelde heeft verklaard dat de produktie medio 1972 is begonnen. Hij zei dat hij aanvankelijk niet wist wat zijn gasten uitvoerden. Later durfde hij de politie niet meer te waarschuwen, omdat de stokers hem bedreigden met gewelddaden. Iedere nacht werkten twee a drie mensen in de varkensschuur, zo zei de varkensbezitter. De grondstoffen suiker en gist arriveerden in grote Citroëns. Gesloten bestelwa gens kwamen de jenever ophalen. De boerderij ,JLeukesh&eve"die als dekmantel diende voor een grote clandestiene jeneverstokerij. iridleiding )or illegaal roomaftappen oet uit gids AISTERDAM (ANP) De pre- 2pt van de rechtbank in Amster- heeft gisteren in zyn uitspraak et kort geding tegen de drie uit- iters van de „Living Guide to ^terdam" 1972-1973 de verdere preiding van deze gids verboden, zover daarin met tekst en teke- jen is aangegeven hoe men uit lantaarnpaal illegaal stroom kan ppen. De gemeente Amsterdam het kort geding aangespannen de uitgeefster, drie in Amster- wonende Amerikaanse meisjes, ie gids ook hadden samengesteld ivertreding van het verbod staat dwangsom van f. 1.000. De meis- werden veroordeeld tot de kosten het geding, f300. (Door Daan Overhoff EN HAAG Het ministerie Onderwijs en Wetenschap- houdt deze maand grote lonmaak. Als het een beetje zit graven honderden ambtena- zich door een brij van overbo- paperassen en zij krijgen er voor betaald ook. heeft mr. M. D. van Wolfe- (48) secretaris-generaal van dit österie, het gewild. "Voor elke stalen kast", beloofde hij zijn rdanen in zijn nieuwjaarsrede, ik Jullie tot 1 februari vijftig in, voor elke lege metalen kaar- ik een tientje". Een opmerkelijk bod. zou bijna gaan denken dat *t Onderwijs en Wetenschappen r een geweldige troep is. Ver arde ramen door hoog opgesta- 6 registers, de vloer bezaaid met onbeantwoorde brieven en daartussen ons ambtenarenbestand, dat zich tegoed doet aan dikke si garen. Mr. Van Wolf eren wil echter niet over die beruohte ambtenarenlui- heid horen. "Het gaat niet om de normale produktiesbroom van het ministerie", haast hij zich te zeg gen, "al komt daar al een hele hoop papier bij kijken. Het gaat echter om al die dingen, die een ambte naar bewaart, omdat hij denkt dat hij anders zijn werk niet kan doen". Hamsteren Dat blijkt neer te komen op de verzamelwoede van elke ambtenaar privé. "Het hamsteren van papier" noemt de baas het, "documentatie vooral. Een ambtenaar hoort alles te weten. Of het nu een vraag van de burger, het kamerlid of de staats Vinkelier en dochter jagen overvallers op de vlucht de tweede man aan. Al worstelend drong de winkelier de man met de bijl uit de achterkamer en door de winkel naar de voordeur. De andere overvaller greep intussen de dochter bij de keel. Op het moment dat de man met de bijl de ruit van de voordeur kapot sloeg schrok de ander zo, dat hU Joanna los liet. Het tweetal vluchtte zonder iets te hebben meegenomen. De winkelier en zijn dochter liepen slechts lichte verwondingen op. secretaris is, hij moet zijn antwoord iklaar hebben en snel". De ambtenaar gooit daarom niet graag wat weg, want hij zou het ooit nog eens nodig kunnen heb ben. "Door die be waardrift stapelt het papier zich maar op", verzucht mr. Van Wolf eren, „overzichten statistieken, waarvan men zich niet afvraagt hoe vaak ze nu werke lijk nog worden gebruikt. Die pri vé-documentatie moet eruit. Dan weten we maar eens iets niet". W and vers ieri ng Op deze manier gaat het niet langer bij Onderwijs en Weten schappen, vindt mr. Van Wolf eren. Hij kan het weten, want hij trekt nogal eens langs de kamers, waar staalgrijze kasten de wandversie ring vormen en waar op het bu reau papierstapels de plaats van 't bloemetje innemen. „Kijk eens hoe rot we hier zitten, roepen ze dan", ervaart de secre taris-generaal, „maar als ze er een kast zouden uitgooien en hun bureau zouden opruimen, zou het al een stuk gezelliger zijn. We zitten met z'n al len op ons pensioen of de hartinfarct te wachten. Dan is het toch beter om het gezellig en schoon te. houden". Presentatie Ook de tegenpartij, de bezoeker is gebaat bij een prettige presentatie. „Iemand, die stapels papier ziet lig gen", filosofeert mr. Van Wolferen, „raakt onder de indmk én denkt: die man heeft toch geen tijd voor mij. Of hij denkt dat daar al zijn onbeantwoorde brieven liggen. Dat is geen zaken doen in een intieme sfeer". Weg daarom met al dat overbodig naslagwerk. Mr. Van Wolferen geeft voor elke lege kast vijftig gulden en voor elke lege kaartenbak een tientje. Met 1700 ambtenaren op het ministerie van onderwijs en weten schappen kan dat een lieve duit gaan kosten. Net iets meer dan een ton, leert een simpele berekening. Zuinigheid Met ambtelijke zuinigheid ontze nuwt de secretaris-generaal echter dat sommetje. „Er zitten gemiddeld vier man op een kamer", rekent hij voor, „en per kamer gaat er mis schien één kast uit. Die vijftig gul den moet door de mensen onderling worden verdeeld. Bovendien zitten we ook in enkele oude herenhuizen met ingebouwde kasten. Daar valt dus vrijwel niets te verdienen". Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen kan er eigenlijk al leen maar aan verdienen, heeft mr. Van Wolferen allang uitgekiend. Er staat namelijk een uitbreiding naar twee nieuwe panden voor de deur en omdat een nieuwe stalen kast altijd nog 335 gulden en een nieuwe metalen kaartenbak 70 gulden kost, springt het ministerie er aardig uit met het voor 1 februari ingeleverde, veel goedkopere materiaal. Borrel Een aardig handeltje. „Maar daar gaat het niet om", verzekert mr. Van Wolferen, „ik wil het milieu verbe teren en de beloning is bedoeld om de mensen over die streep te helpen. Als er een aardig aantal kasten te rugkomt, neem ik er een borrel op". De secretaris-generaal van het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen kan een dubbele inschen ken. In één dag werden al tien kas ten ontruimd.»* Mr. M. Dvan Wolferen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7