In fasen werken aan een egionaal economisch plan Raadscommissie werkt aan noodsituatie in Noord Speciale voorverkoop AfPrijswinners qp onze Boeken en Platen Markt. oorzitter K. v. K. efficient hulpmiddel de Bijenkorf Subsidies K. van K. BULTHUIS EXCLUSIEVE INTERIEURS DAG 5 JANUARI 1973 YD VERTEN TIE ■erste fase houdt in een inventarisatie van de algemene doel- fangen van het gebied, zoals die opgesloten liggen in het be- van hogere overheden. Men denke aan het ontwerp selec- investeringsheffing, de verplaatsing van rijksdiensten, de de nota Ruimtelijke Ordening en de aanvulling die daarop Jkomen en niet te vergeten de provinciale nota Ruimtelijke (cturen voor Zuid-Holland. Het gaat daarbij steeds om fac- l die de manoeuvreerruimte van een regionaal economisch beperken. Door de inventarisatie willen wij vaststellen groot die manoeuvreerruimte is. rf- volg van pagina 1 DEN Hoe gaat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland de opstel- van een regionaal economisch plan aanpakken? Voorzitter A. Koningsveld gaf in de middag gehouden nieuwjaarsvergadering van de Kamer als gebruikelijk in de La- hal antwoord op deze vraag. oudere winkelcentra In de binnen steden eigen te maiken. Tenslotte de dienstverlening, de eco nomische sector waarvan het bijzon dere belang voor onze huidige eco nomische structuur allerwege wordt onderschreven, maar waaromtrent nog weinig beleidsinformatie be schikbaar is. Om aan de ontwikke ling der dienstverlening in Rijnland recht te doen, overweegt de Kamer op korte termijn te komen tot in stelling van een commissie dienst verlening, die gezien de huidige sa menstelling der Kamer goeddeels niet-leden/ deskundigen zal tellen. In de vierde fase komt de vraag aan de orde op welke wijze de regionale economische ontwikkelingen zó kun nen worden geleid dat de meest ge wenste regionaal economische struc tuur ook inderdaad wordt gerea liseerd, met andere woorden: wat zijn de middelen om deze doeleinden te bereiken. De overheid is de instantie die de middelen daartoe uiteindelijk zal moeten hanteren. Die middelen zijn echter naai- hun aard zelden direct. De overheid kan hooguit bestemmin gen leggen, een ruimtelijk middel voor een economische problematiek, maar rechtstreeks ontwikkelingen binnen het bedrijfsleven stimuleren of be paalde bedrijven aantrekken kan de lokale overheid zelden of nooit .Zij kan wèl het complex van voorwaar- i tweede fase hout in een ana- de huidige economische het district. Aan de [van de uitkomsten van fase 1 Hen dan in fase 3 een aan- en voorwaarden moeten vastgelegd waaraan de to rn daarmee dus I de werkgelegenheids-structuur gebied moet voldoen. Deze zullen uiteraard sterk illen voor de afzonderlijke sec- 1 Jheeft de agrarische sector, in t' (ebied vooral vertegenwoordigd de intensieve bijna' industriële Bsche produktiewijze, zijn eigen [ieke voor- en nadelen voor de (tatieve werkgelegenheid, voor komensverwervingvoor de mi- •15 Masting en de landschappelijke ts tting van het gebied. Daarnaast i <f levert die agrarische sector ook specifieke bijdragen aan onze re gionale economie. De industriële sector kent ern stige structurele problemen, zowel ten aanzien van het eigen functioneren als wat de kwaliteit van de geboden werkgelegenheid betreft. De middenstand is tot voor kort in de ruimtelijke planning alleen op genomen als voorzieningenelement. Er moeten minimaal zoveel winkels zijn om de consument te gerieven, maar of de middenstander zelf het hoofd boven water zal kunnen hou den, speelt bij die planning een min der belangrijke rol. In een regionaal economisch plan moeten de econo mische aspecten van de middenstand die qua werkgelegenheidsfaotor en inkomensbij drage al te vaak onder schat wordt, aan de orde komen. In dat verband dient de Kamer zich te vens een visie omtrent het fenomeen „superstore" en de drainage van de Film: Vuurgevecht in O.K.- Corral. Regie: Frank Perry: voornaamste spelers: Faye Dun- naway, Harris Yulin. Theater: Studio. Geweld, dat doorgaans met behulp van grote hoeveelheden lood in westerns wordt aange dragen, komt in „Vuurgevecht in O.K.-Corral" slechts bij vla gen voor. Wel dient gezegd, dat wanneer de kruitdampen een maal opstijgen, de wreedheid extreme vormen aanneemt. Bij voorbeeld wanneer een Jonge cowboy schietlessen in praktijk brengt door iemand in koelen bloede te doorzeven. Op die mo menten doet de film even den ken aan Bonnie Clyde. Niet zo verwonderlijk met een Faye Dun away in de hoofdrol, die sa men met Harris Yulin voor het hoofdbestanddeel van de film, het sentiment, zorgt. Faye speelt de rol van een prostituee, die door een dandy-achtige tandarts na een kaartspelletje wordt ge wonnen. Tandarts John Holli- day, in het verhaal vaak kort weg aangeduid met,Doc", neemt het hoertje mee naar de stad, waar hy een oude vriend, een marshall, moet ontmoeten, die het plaatsje probeert te ontdoen van verdachte individuen. Daar bij kan hij de steun van Holliday uitstekend gebruiken. Het lot wil echter dat de tandarts heel an dere problemen voor de kiezen krijgt. Hij wordt verliefd, maar vindt een huwelijk met het meisje, dat hij uit de goot heeft gehaald, wat al te gortig. Die gegevens staan borg voor een zoetsappig verhaal, waarin de details uitgebreid worden ge analyseerd. In tegenstelling tot de doorsnee-western wordt grote aandacht besteed aan het indi vidu, waardoor de film een ei gen, niet al te bloedig, gezicht heeft gekregen, als is met name het slot niet sterk te noemen. JAN PREENEN Reprise en Prolongaties Rex heeft het oude kassucces Blue Movie nog maar eens op gezocht. De geruchtmakende Nederlandse sexfilm die zich af speelt in de Bijlmermeer en die laat zien dat Je de liefde overal kunt bedrijven, ook in de lift. In Lido draait Bert Haan stra's ,31) de Beesten Af voor lopig nog wel even. Een indruk wekkende film, vol fascinerende beelden. Haanstra vergelijkt mens met dier (wat de mens er niet best afbrengt) en dat heeft een serie unieke natuuropnamen en beelden uit de menselijke sa menleving opgeleverd. In Camera kunnen we deze week nog eens naar Jane Eyre gaan kyken. Het romantische verhaal van Charlotte Brönte, dat zich afspeelt in een angst aanjagend Engels kasteel. Op nieuw verfilmd door Delbert Mann. De Mazurka der Liefde trekt nog steeds hopen mensen naar Trianon. Een verhaal over een aan tijdelijke impotentie lijdende rector in een internaat vol meis jes die zijn volgestopt met lief deselixer, doet het altyd wel goed. In de middagvoorstelling Pip- pi Langkous gaat van boord. De jeugdige fans van deze Zweedse spring-in-'t-veld kennen haar wel voldoende van de tv om te weten hoe de film eruit zal zien. Luxor heeft de spannende western „De duivel kent geen genade" nog een weekje in de roulatie gehouden. Het echte, degelijke ouderwetse „slechte boeven mooie helden" werkt. Galopperende paarden, dreigen de blikken. Je kent het wel. Een aardige parodie op dergelijke films draait overigens in het voorprogramma van Lucky Luke in Studio. Het gebruikelijke Klaar- af-teken van het nieuwe jaar is er weer: de Boeken en Platen Markt van de Bijenkorf. Onze vaste bezoekers kennen de formule: boeken en platen die werkelijk af zijn. En voor de prijzen geldt al precies hetzelfde. Af-Prijswinners dus. Titels noemen heeft geen zin. Maar goed, Stoa-boeken voor 2,50. En elpee's vanaf 4,95. Buitenkansje dus voor toeken- en platen-liefhebbers. Trouwens, op alle andere afdelingen vindt u ook af-Prijs- winners. Speciale aanduidingen wijzen u de weg. N.B. Van BT W-verhogingen is uiteraard helemaal geen sprake. A. KONINGSVELD den, noodzakelijk voor een optimaal Het geheel zal volgens de Kamer voorzitter moeten worden verwerkt in een discussie-nota, waarbij tevens een belangrijke vraag aan de orde komt: n.l. in hoeverre conflicteren de beleidsdoeleinden zoals die in de discussie-nota zullen zijn neergelegd met de geïnventariseerde manoeu vreer-ruimte. Het is immers mogelijk en zelfs niet onwaarschijnlijk dat die manoeuvreerruimte te beperkt zal blijken. In dat geval kan, dan inmid dels gemotiveerd door een eigen be- leidsconceptie, bij hogere overheden erop worden aangedrongen die ma noeuvreerruimte te vergroten. Weliswaar geeft het beschikken over een regionaal economisch plan geen garantie maar het biedt wel een efficiënt hulpmiddel voor een be ter geïntegreerd beleid. Het schept duidelijkheid voor alle belangheb benden, bevordert en structureert de discussie en daarmee tevens een in dit verband meer democratisch functioneren van de overheid. Het voorkomt ad hoe beleid en ad hoe adviezen. Uitvoerig ging de Kamervoorzit ter in qp de automatisering bij de Kamers, die een middel kan zijn om te komen tot een regionaal economi sche planning. De Kamer heeft bin nen haar regio reeds contact ge zocht met de Gewestelijke Arbeids bureaus van Leiden, Lisse en Alphen a/d Rijn en het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zuid-Hol land, terwijl alle 27 gemeenten bin nen het district een eerste overzicht uit de computer hebben gekregen van alle bedrijven binnen hun ge meenten, die in het handelsregister zijn ingeschreven. Aan het begin van zijn rede her dacht de heer Koningsveld onder voorzitter Meerpoel, die uit zyn ac tieve leven werd weggerukt. De commissievergadering over de woonsituatie in Noord bracht enkele merkwaardige dingen aan het licht, zowel aan de kant van het gemeentebestuur als aan de kant van de bewo ners. Merkwaardig is toch wel, dat een wijkcomitévoorzitter opzienba rende cijfers op tafel legt van een enquete, die noch de wet houder noch de raadsleden kennen. De Gemeentelijke Wo- ningstichting heeft de enquete- uitslag van de Nationale Wo ningraad wel en volgens de di recteur moet die ook in het stadhuis bekend zijn. Het rap port kwam in de commissiever gadering niet op tafel. Het is een enquete over de 164 huizen in Van Hogen dorpstraat en omgeving. Van de bewoners trekt liefst 54 pet van de so ciale wetgeving bijstand, aow. wao, enz. en moet van rond f 8000 rondkomen. Slechts 5 pet heeft een inkomen boven de f 12.000 bruto. Merkwaardig is voorts ook, dat over personeelsuitbreiding van de GWS gesproken werd alsof het een zaak van vandaag of gisteren is, terwijl de directeur meedeelde, dat zijn rapport hierover al tweeënhalf jaar ge leden naar B. en W. is gezon den. Maar goed. vandaag komt het in het pollege, met een aan beveling van de commissie om de personeelsstop niet toe te passen. Dat geeft misschien de mogelijkheid de zaken beter en efficiënter aan te pakken en dat zal veel ontevredenheid voorkomen. Merkwaardig aan de andere kant is het gescheiden optreden van de wijk. De GWS erkent alleen het wijkcomité Plan Noord' als gespreksparner. maar ditmaal was de zaak aangekaart door het buurtcomité van de Bond van Huurders en Woningzoe kenden. Die twee hebben sa mengewerkt, maar zijn uit el kaar gedreven. Nu is er volgens LEIDEN In de hedenmiddag in "De Lakenhal" gehouden ledenverga dering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland is beslaten om dit jaar de volgende sub sidies toe te kennen: VVV Leiden f 300; VW Katwyk f 200; VVV Lósse f 125; VVV Nieuwkoop f 125; WV Noordwyk 200; VW Noordwijkerhout f 125; WV Oude Wetering f 125; VVV Rijnsburg f 125; VW Sassen- li eim f 125; VVV Voorhout f 125; Kannis is Macht Leiden f 225; Econo misch Instituut het midden en klein bedrijf Den Haag f 175; Stichting In stituut voor Onderzoek van over heidsuitgaven Den Haag f 125; Kon. Schippersvereniging Schuttevaer Puttershoek f 100; Stichting Avond school voor voortgezet onderwijs, Al phen a/d Ryn f 250. Een bedrag van f 6232 werd uitge trokken voor subsidies, die door de gezamenlijke Kamers in Zuid-Hol land worden verstrekt. Commissies De diverse Kamercommissies wer den voor dit Jaar als volgt samenge steld: Bedrijfsruimte: J. Minnée, P. M. du Prie, A. Soet, L. R. van Vliet, R. B. van Waveren. Industrie: Vacature, J. den Holder, drs. Ph. A. Leembruggen, mr. dr. R. H. Samsom, C. Verruyt. Middenstand P. Goddijn, P. Houweling, mr. W. J. M. Kerckhoff, A. Noort, J. Schutte, L. R. van Vliet, W. J. Zirkzee Jr, H. H. Zonderop. Onderwijs: P. J. Borgmeyer, W. v. d. Geyn, drs. Ph. A. Leembruggeh, drs. A. Grijpma, R. Sloos, E. Verspoor. Planologie: H. van Beelen, C. Jongejan, mr. W. J. M. Kerckhoff, A. Koningsveld, J. C. Mulder, N. Parlevliet Jr, mr. dr. R. H. Samsom. Uitverkopen: P. Houweling, A. Noort, L. R .van Vliet, W. J. Zirkzee Jr. Handelsregister E. S. Prins, A. Noort, W. J. Ooms, J. Schutte, W. J. Zirkzee Jr. Makelaardij D. Algera, notaris G. J. Boom. G. J. den Heeten, F. de Ridder, R. B. van Waveren. B. J. Proper. C. J. Hulse bosch. Milieuhygiëne: G. C. T. van Dorp. G. Groen, A. Ko ningsveld, R. Niezen, H. I. J. Schrandt, N. J. Stokkermans. Ontgrondingen: G. J. den Heeten, D. J. van Herwaar den, W. S. v. d. Meent, C. Sweris, H. Verdegaal. Prijsuitreiking: H. van Beelen, R. Hüsen, drs. Ph. A. Leembruggen, D. Algera, P. Houwe ling, A. Noort, H. I. J. Schrandt, K. Verdegaal. Vervoer en verkeer: J. Brummer, C. Jongejan. A. Ko ningsveld. E. S. Prins, Th. A. var Schie. F. C. Wieder. IJsbestrijding: Ir. M. Kroes, L. Kruyt. G. H. Noll es. R. E. H. Slangen, T. Sonnenberg, A Warnau. ADVERTENTIE Verlovingsringen Blijvende service De ruimste keuze De beste merken Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. W4TER Haarlemmerstraat 181 de woordvoerders opnieuw overleg, maar breekpunt blijkt opnieuw de wijze van actie voe- Een buurt in nood op woonge bied moet het toch kunnen opbrengen gezamenlijk op te treden. Dat geeft immers een veel sterkere positie. HANS MELKERT LEIDEN Officieel is ten stad- huize vastgesteld, dat de woonsitua tie in z.g. Oud-Noord een noodsitua tie is. Dat deed gistermiddag de raadscommissie voor volkshuisvesting en openbare werken naar aanleiding van een schrijven van het buurt comité van de Bond van Huurders en Woningzoekenden, aangevuld met mededelingen van het wijkcomité Plan-Noord. Vastgesteld werd, dat reparaties aan oude hulzen niet goed kunnen ge schieden doordat de Gemeentelijke Woningstichting niet voldoende per soneel heeft om vóór- en nacontrole te verrichten van door onderaanne mers uitgevoerde werkzaamheden. De GWS kan gezien de eigen begro ting de staf wel uitbreiden, maar de personeelsstop verhindert dit. De raadscommissie gaf wethouder Ham Twee- en driezitsbanken Fauteuils Eethoeken Salontafels Wandkasten Karpetten EXCLUSIEVE MODELLEN tegen ongekend LAGE PRIJZEN. Botermarkt 23, Leiden een aanbeveling mee naar de college vergadering van vandaag om de per soneelsstop niet van toepassing te laten zijn op de Woningstichting. Besloten werd, dat onderzoek no dig is gedeeltelijk aan de gang naar de klachten over rioolstank en doorslaande muren. Over drie weken komt de commissie opnieuw bijeen op verzoek van de bewoners dan 's avonds om de zaak te bespreken Ingebracht zal dan ook zijn de uit slag van een enquete van de Nationa le Woningraad onder een gedeelte van de bewoners van Noord. Renovatie Wijkcomitévoorzitter Vervoorn ge bruikte deze uitslag een voor wet houder en raadsleden onbekende publikatie om zijn pleidooi voor snelle renovatie van de wijk te onder strepen. Er moet volgens hem sneJ worden gewerkt wil Oud-Noord geen Haagse Schilderswijk of een Rotter dams Oude Westen worden. De huren mogen niet al te veel omhoog, omdat Noord volgens Vervoorn een volks- woningwijk moet blijven. Zowel van de zijde van de buurt bewoners als van de kant van de raadsleden werd uitvoerig over deze zaak gesproken. Vooral de slecht af gewerkte reparaties waren onderwerp van gesprek. Wijkcomlté-woordvoer- der Cavé zei, dat de GWS -opzichters te weinig zicht op répara tie werken hebben, waardoor vaak dubbele uit gaven moeten worden gedaan. Mevr. Vermeer van het BHW-buurtcomité vergeleek het repararen met het ver stellen van een overall: „daar zet Je ook een stuk in" PvdA-raadslid Waai onderschreef de klachten evenals mevr. v. d. Blom van de CPN, die het („verdomme") een schandaal noemde, dat repara ties slecht worden uitgevoerd, omdat het toch maar oude huizen zijn. Spreekuur Van de zijde van de buurt werd gevraagd om een avondspreekuur van de GWS. Directeur Streefland deel de mee. dat het bestuur er niet over denkt een spreekuur te gaan houden zoals de besturen van de woning bouwverenigingen, omdat nel Kan toor de hele dag bereikbaai is Het bestuur heeft er volgen? nem geen bezwaar tegen als het kantooi één avond in de week geopena zal zijn. Wethouder Ham deelde mee. dat de bewoners vla bewonerscommissies inspraak krijgen bij een structuur verandering van de Wonmgsticniing. Hij deelde mee. dat van de raads fracties geen suggesties zijn oinnen- gekomen op de nota hierover en dat het bestuur van de GWS zich mo menteel bezint op de eerder gedane suggesties van de PAK-fractle.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3