EVA POLIS alleen voor vrouwen Geen relatie te vinden tussen de vondeling en abortus Dolle Mina s maar met serieus nemen Palet Palet Koken met kool VRIJDAG 5 JANUA DEN HAAG Wordt het geen tijd het misdrijf van het te vondeling leggen of verlaten van kinderen uit ons wetboek van strafrecht te schrappen? Deze vraag is ac tueel geworden toen het parlementslid mr. Van Schaik de minister van Justitie hier naar vroeg. Van Schaik zag een verband tussen het te vondeling leggen van baby's en het toepassen van abortus. Hij vreesde dat een vrouw, geplaatst voor het alternatief: abortus of te von deling leggen, gedreven werd tot abortus nu dit te von deling leggen een misdrijf is met een maximum van 3,5 jaar gevangenisstraf. De minister heeft over dit pro bleem advies gevraagd aan pro fessor dr. A. Querldo, oud-hoog leraar sociale geneeskunde, de centrale adoptieraad, het Natio naal Centrum voor Geestelijke volksgezondheid in Utrecht en de Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind (FIOM). Hoewel de adviseurs in hun conclusies verschillen, zijn zij het er wel over eens dat de relatie tussen abortus en te vondeling leggen niet bestaat. Het gevrees de alternatief is een louter theo retisch probleem dat zich in wer kelijkheid niet voordoet. Een vrouw die hulp zoekt voor een abortus bevindt zich in een to taal andere situatie dan de moe der van een volgroeid kind dat dit te vondeling wil leggen. De eerste wil immers Juist voorko men dat de zwangerschap vol. toold wordt. JAMMER Het is Jammer dat door dit ver keerde uitgangspunt, dat weer een staaltje is van het .studeer kamer-denken" over dit soort zaken, de discussie over de kern vraag of te vondeling leggen ge legaliseerd moet worden, wordt vertroebeld. Zodra er immers geen verband blijkt te bestaan tussen abortus provocatus en het te vondeling leggen van babytjes is de kous af. De vrees van mr. van Schaik is ongegrond. Toch gaat een aantal advie zen op het dieper liggende pro bleem in. Zo stelt het FIOM en het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid dat er vermoedelijk wel een verband bestaat tussen te vondeling leg gen en het doden van ongewens te kinderen. Hier is er wel de gelijk sprake van een alternatief de vrouw bevindt zich in een si tuatie waarin zij zelf geen an dere weg meer ziet dan het onge wenste kind te vondeling te leg gen of te doden. Het FIOM wijst er op dat hier met veronderstel lingen gewerkt moet worden. Cijfermatig zal het ondoenlijk zijn om bijvoorbeeld aan te to nen dat door legaliseren van het te vondeling leggen het aantal kindermoorden zal afnemen. Statistische gegevens hierover geven immers alleen het topje Dr. Comfort: Sexualiteit meer gebaseerd op vriendschap SANTA BARBARA In de toekomst zal bij de sexuele be trekkingen van de mens min der uitgegaan worden van °en soort bezitsrecht. Paren zullen openlijk een grote verscheiden heid aan sexuele betrekkingen beleven met vrienden en ande re paren. Dit is de mening van dr. Alexander Comfort, Brits bio loog en medisch speurwerker. In een artikel onder de kop .Sexualiteit in een niet groeien de "maatschappij" in het de cembernummer van „Center Report", schrijft dr. Comfort dat de menselijke betrekkingen minder op familiebanden en meer op vriendschap zullen worden gebaseerd. Comfort verwacht een maat schappij waarin de betrekkin gen van paren nog steeds cen traal staan. In den beginne zullen die paren een minder permanente band met elkaar onderhouden, waarin het krij gen van kinderen een speciale verantwoordelijkheid en 'n spe ciale levensstijl betekent. Gevestigde paren zullen ech ter openlijk een grote verschei denheid aan sexuele betrekkin gen onderhouden met vrienden en andere echtparen en met derde partijen als een uiting van sociale geslachtsgemeen schap zonder vooroordeel voor het primaire karakter van him eigen relatie. van de ijsberg te zien. De cri minalisering (afschaffen van de Strafbaarstelling) van het te von deling leggen zou, aldus deze ad viezen, kinderlevens kunnen spa ren. Bovendien zal de moeder zich minder opgejaagd voelen, als de Justitiële instanties geen bemoeienis hebben met de zaak. Het nadeel van decriminali sering is, dat de afkomst van de vondeling verborgen blijft. Dit schema heeft in het verleden wel inspiratie geleverd voor roman tische verhalen, maar voor het kind zelf kan het leiden tot ern stige identiteitsproblemen. Het FIOM concludeert, de voor- en nadelen tegen elkaar afwegend, tot het legaliseren van het te vondeling leggen onder bepaalde voorwaarden zoals een leeftijds grens (6 maanden) en een aan gifte bij een officiële instantie, die „gegevens moet noteren". Al deze voorwaarden komen wat bu reaucratisch over. Het lijkt mij dat daardoor het doel voorbij ge schoten wordt. Professor Querido wijst erop dat het te vondeling leggen een uiterst zeldzaam verschijnsel is in Nederland. In Amsterdam is het de afgelopen 18 Jaar 3 maal voorgekomen. Vreemd genoeg legt Querido geen enkel verband tussen dit verschijnsel en het doden van pasgeboren kinderen. Zijn conclusie dat legaliseren van het te vondeling leggen on wenselijk is omdat daardoor deze gewoonte wordt aangewakkerd, mist elke wetenschappelijke grondslag. Juist bij dit soort afwijkend gedrag, dat gevoelsmatig sterk wordt afgekeurd, speelt de straf baarstelling door de wetgever een iritemate ondergeschikt rol. De sociale controle van familie, buurt en omgeving zorgt er gro tendeels voor dat het gedrag con form de geldende normen ver loopt. Vandaar dat vrouwen die dit overkomt Juist in een hevige sociale noodsituatie verkeren waar dikwijls alleen nog maar de onpersoonlijke hulp van een buitenstaander, een instantie, uitkomst kan bieden. GEBREKKIG Het advies van de adoptieraad benadrukt onze gebrekkige ken nis over deze problematiek. Om wie gaat het? Hoe komt het dat mensen in zo een uitzichtloze si tuatie kunnen raken? Angst en onbekendheid met de mogelijk heden, zoals het doen van af stand ter adoptie, zullen wel mee spelen. Het blijft gissen. De adoptieraad stelt voor het rechtsgevoel in Nederland over deze materie te peilen door een forumdiscussie voor de televisie rond de vraag „In hoeverre er vaart „men" het te vondeling leg gen in zijn verschillende vormen als laakbaar, respectievelijk strafwaardig?" Uit deze vraagstelling blijkt dat de al of ndet strafbaarstel ling direct gekoppeld wordt aan het verwerpelijke van het ge drag. Dat is nu Juist de eenzijdi ge benadering die het kernpro bleem hoe helpen wij moeder en kind niet oplost, integen deel waarschijnlijk verergert. STRAFBAAR De adoptieraad wil de straf baarstelling handhaven: wel zou zij de moeder van strafbaarheid willen uitsluiten. Een halfslach tige oplossing, gebaseerd op een formeel-Juridisch betoog. Minis ter van Agt heeft bij de behan deling van zijn begroting gezegd dat de adviezen en de hele pro blematiek bestudeerd wordt op zijn departement, 't Is niet uit gesloten dat de hele zaak blijft liggen nu het probleem geen verband blijkt te houden met de politiek wel actuele kwestie van de abortus provacatus. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijL I BREESTRAATI08O-H2 LEIDEN Jr r"- ""VN T y De vakantie werpt al haar schaduwen voor uit. Plannen maken folders bekijken en je even los van alle dagelijkse beslommeringen voelen. Geen enkele vrouw zal de zomervakantie willen beginnen zonder een "nieuwtje" in haar gardero be. Rodier dacht ook al aan de strandvakantie en ontivierp voor over het badpakof voor op een pantalon deze tuniek in vrolijke kleuren. Voor wie dit tuniek een leuke aanvulling van de bestaande garderobe lijkt even de prijs 135, (Foto Jan Sievers) Het is anders maar raar ge steld met het vrouwelijk ge slacht, schrijft "Nurks" in het blad "Boven de 40". Vroeger streefden zij ernaar verwend te worden, zij verzorgden nog in de puntjes het huishouden en zou den ten zeerste beledigd zijn als men ze tot de categorie "huis sloof" zou rekenen. Hoe anders is het tegenwoordig. Ik heb veel kritiek en geloof wel, dat dit over de gehele mannelijke li nie zo is. Burgemeestersvrouwen hebben onlangs een bijeenkomst gehad, waarop zij een motie aannamen, dat zij door de gemeenschap moesten warden betaald. Want zij moeten weieens gasten ont vangen en ondervinden van de werkkring van hun man veel last. Althans volgens hen. Dat een sociale functie van de man verplichtingen met zich brengt, hebben zij vooraf kunnen we ten. Maar dat die verplichtin gen speciaal moeten worden ge honoreerd is werkelijk al te fraai. Ook de doodgewone huis vrouw heeft verplichtingen. Ik heb evenwel nooit gehoord, dat zij hiervoor extra betaald wil worden. En zeker niet van de gemeenschap. Hoewel zij meer dan 12 uren per dag in het huis houden werkzaam zijn. Welis waar heeft men in de kringen van de Dolle Mina's eisen ge noeg. doch die zullen wij maar niet serieus nemen. Die zijn meestentijds zo gedesillusio neerd in het leven, dat zij nim mer getrouwd zijn. Ofwel ge scheiden. Omdat zij teveel no ten op haar zang hadden. Gelukkig zijn er ook in deze tijd nog veel goede huwelij ken. Waarin beide partners met elkaar optrekken om zich zo prettig mogelijk door het le ven te slaan. En dat is niet naar de zin van al die vrijgevochten vrouwen, die er naar streven een rol van betekenis te spelen. Waarbij zij het vrouwzijn vol komen uitschakelen. „Wij zijn een volk van stin kerds," zo iets tenminste con cludeert Nurks als hij de recla me op de televisie bekijkt. „Al lerlei onfrisse vrouwen tillen hun armen dn de lucht en laten hun oksels zien. Grote vlekken! En nu heb ik dat niet meer. En Kleintjes Bij zijn jongste ontwerp heeft Luigi Colani aan zijn klanten van morgen gedacht: hij "schiep" een kinderstoel, die voor de eerste keer geen verkleinde stoel voor volwas senen is, maar speciaal voor de twee-tot achtjarigen is uitgedacht. Colani noemde het vrolijke meubelstuk "Zoe ker". Men kan er "goed" in zitten, zodat men de leuning in de rug heeft maar ook "andersom". Dan wordt Zoe ker bijna een hobbelpaard en de leuning een speel- en knutselvlak. Door meerdere Zoekers tegen elkaar te zet ten, ontstaat er een trein, cirkel of slang, een geweldige speelsuggestie dus. De stoel wordt door een firma in Bie lefeld (West-Duitsland) ge maakt van poly-ester. Goed koop is de stoel echter niet, maar dat vermoedde u na tuurlijk al EDE De verzekeringsmaat schappij Victoria Vesta Ede, heeft een nieuwe verzekering ontwikkeld, die In z'n vorm en door z'n mogelijkheden bijzonder mag worden genoemd. Het gaat om een door de vrouw op haar eigen leven af te sluiten verzeke ring, waarmee zij een aantal waarborgen schept voor het ge val zij het gezin onverhoopt zou ontvallen. De nieuwe polis, die de naam EVA POLIS draagt, biedt de vrouw de gelegenheid om zelf een aantal vaak zo noodzakelijke regelingen te treffen voor haar man en haar gezin. In de praktijk blijkt vaak, dat het verlies van de huisvrouw voor een gezin niet alleen veel persoonlijke droefenis met zich meebrengt, maar vaak ook een financiële catastrofe betekent. Op dat moment komt pas goed naar voren hoe "kostbaar" be taalde gezinshulp en andere voorzieningen zorgen, met alle financiële consequenties van dien. Met behulp van de EVA PO LIS komt er dan om de drie maanden een bedrag beschik baar. bijvoorbeeld voor die noodzakelijke gezinshulp. Bo vendien wordt terstond na het overlijden van de verzekerde vrouw een bedrag in eens voor de dekking van de begrafenis- en andere kosten uitgekeerd. De zeer laag gehouden premie komt te vervallen ingeval van overlijden of bij blijvende alge hele invaliditeit van de man en /of vrouw. Een interessante mogelijkheid van de EVA POLIS is ook, dat deze ongeacht de gezondheids toestand van de verzekerde, 2 maal mt 50% kan worden ver hoogd .waardoor dus een aan passing aan de stijgende kosten kan plaatvsinden. Zoals in het moderne verzekeringsbedrijf steeds meer gebruikelijk wordt, draagt ook de EVA POLIS een winstdelend karakter. Romantiek De overgang van het 1972 naar 1973 zullen veel vrouwen in het zwart hebben gedaan, veelal gecombineerd met een witte blouse, sjaal of ander asseccoir. Bij V en D in Ledden zijn tenminste de zwartfluwe len broeken het rek uit gevlo gen. Ook voor het voorjaar blij ven de donkere kleuren voor al zwart als achtergrond de dienst uitmaken voor feesten. In 1973 zal de mode, volgens voorspellingen een synthese zijn van modieuze hoogtepunten uit de Jaren 1920 en 1950. De taille wordt sterk geaccentueerd, de schouders en rug worden onbe dekt gelaten. Dit keer zullen de bh-fabrikanten daar zondermeer op kunnen reageren want, zo schrijft het Textilia-Jouroaal, de AMSTERDAM De Huis houdbeurs '73, die van 6-15 april in de RAI wordt gehou den. zal niet alleen de aandacht vragen voor de allernieuwste za ken voor huisvrouw en gezin, maar ook wat herinneringen op roepen aan prettige dingen uit de „goeie ouwe tijd". Zo is er onder de Nederlandse huisvrouwen een wedstrijd uit geschreven in het samenstellen, van een maaltijd, waarvan de hoofdschotel uit kool bestaat volgens een oud recept met ge bruik van de ingrediënten van onze tijd. Een deskundige Jury gaat de ingestuurde receptuur beoor delen, daarbij o.a. rekening hou dende met de huidige opvattin gen ten aanzien van het gebruik van vet e.d. De inzendsters van de beste recepten zullen worden uitgenodigd hun maaltijden eventueel in provinciale voor rondes in de praktijk te be reiden. De allerbesten komen begin april in Amsterdam uit in een landelijke finale. Recepten moeten vóór 1 februa ri 1973 worden ingezonden aan het sekretariaat van de In ternationale Huishoudbeurs Ger- rit v. d. Veenstraat 94, Amster- dam-z., tel. 020-720798 725376 en 713820. strapless bh's en uitvoeringen met verplaatsbare schouder- bandjes liggen al klaar. Naast de Japon chemisier met wijde rok komen er tallo ze combinaties van blousettes, rokken en pantalons. Voor wat de stoffen betreft is het terug naar de natuur, met katoen, linnen en zuivere zijde. Va met het ruiken is het ook al lopen. Ik gebruik deodorant! Niet erg vleiend overigens de vrouw. Ik ben nu al z( dat ik elk meisje argwant bekijk of ik geen transpiratie vlekken op haar Jurk zie. probeer of er iets te ru valt. Als ik over discriminatie de vrouw moet spreken, vind ik al die openlijke ai transpiratiemiddelen niet vleiend. Maar ik heb wel c wljls opmerkingen over de i wasmiddelen gehoord, wat slot van rekening de fabrik alleen doet om te verkop doch bij mijn weten niet merkt, dat men in het gew >fc kwam om iemand van de vri welijke kunne voor te stel er als een bunzing. Maar ja, wh so! er in de huidige tijd nog fijp i gevoelig? Maar hier maken sommidró vrouwen zich niet druk over. poseren nog vol trots op beeldbuis om te laten zien ijAr schoon ze nu zijn. 5e Het lingeriecon Triumph International voor ri dat "de flinterdunne elastf^ „softbr a's hun langste tijd ben gehad. Binnenkort kui we weer terugkeren naai voorgevormde vamp-bh's. weet wel die rijkelijk met gegarneerde en stevig met leinen ondersteunde bh's in en sexy zwart waarmee ft lyn Monroe op het witte veel succes boekte. Vol! Triumph worden de vamp-li nu al goed verkocht. Voor vrouwen d-ie cont" lenzen dragen kan het opm 1 van de ogen moeilijkheden leveren. Een oplossing hiervoor aquafactor, een dukt van Max Factor, oogschaduw kan aangebr worden met de lenzen al in. de oogschaduw met een pen n tje even vochtig te ma| ontstaat een soort „verfje" met een licht penseelstreek^ aan te brengen. De prijs vat oogschaduw is f 7,75 het pes f 3,95. Ook van Max Factor een nieuwe haarlak „Tried True die in een grote bus f kost. Voor mensen die last ben van roos van dezelfde ma twee vrij goedkope anti- produkten: een shampoo nish" voor f 3,95 f 3,95. De lotion moet dage worden gebruikt, daarna ka gewone versteviger of lak den gebruikt. Rothmans of Pall Mall stralië) Ltd heeft een nieuw garet in de handel gebracht een wolfdAter. Ten opzichte de wolfilters een werkzaamheid, zegt Rothmi De Amerikaanse firma wenstein en Sons in New heeft een polyestervezel wikkeld, die naar de firma niet brandbaar ls. De ontwikkeling komt kort aankondiging van de kaanse regering om de vei van brandbare kindernachl ding te verbieden. In drie jaar tijd is de koop van oogschaduw veri beid. Lancome haakt op me hoi .mar toegenomen vraag in met fraai uitgevoerde doosjes i bres douces". in de duo- e zitten twee kleuren: grasgrc' olijfgroen, of matblauw- steenblauw, matblauw-prii kleur, blauwgroen-leisteen blauw. Dit doosje kost 15.75. Quator heeft vier kleuren gaarbruin, strogeel, blauwgi en matblauw. (f 17.75)Het kleurendoosje ziet er erg uit, maar toch is de voorl te geven aan de duo-uitvoer Van de vier kleuren is er a wel een die je bijna nooit bruikt. Ook een duo-oogs< duw brengt Max Factor in California-serie. Dit duo f 4,95 en wordt uitgebracht is combinaties: bruin-oranje dj kergrijs-lichtgrijs, dennegr« j appelgroen, grijsblauw en g^f zend lichtblauw.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10