SCHIPHOL LAM DOOR MIST Passagiers urenlang op luchthaven REKENINGEN TANDARTSEN WORDEN DUIDELIJKER Syrische extremisten over de Turkse grens Zeiljacht kan niet meer omslaan ROYDIEKS WEIGERT E TE SPELEN Leidse Schaakbond sloot 1972 af met snelschaaktoernooi PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 3 JANUARI 137 DEN HAAG Een dichte mist, waarbij het zicht niet verder reikte dan tot honderd a honderdvijftig meter heeft vanochtend het vliegverkeer van en naar Schiphol lamge legd. Honderden passagiers zaten in de vertrekhal te wachten op een verbetering in de weersituatie. Vanaf vanmorgen zeven uur kon geen vliegtuig meer op de luchthaven landen. Uitgaand verkeer was toen nog op beperkte schaal mogelijk, zij het soms met grote vertragingen. Om half tien was de situatie zo verslech terd, dat geen vliegtuig meer het luchtruim kon kiezen. De grote straalpassagiersvliegtuigen hebben namelijk driehonderd meter zicht no dig om te kunnen vertrekken. Wel werden in de ochtenduren verschei dene vliegtuigen startklaar gehouden, zodat ze onmiddellijk zouden kunnen vertrekken wanneer de mist iets min der zou worden. Aanvankelijk heerste vanmorgen ook op Zestienhoven bij Rotterdam een dichte mist. Deze trok echter in de loop van de ochtend zodanig op, dat de vliegtuigen normaal konden vertrekken en binnenkomen. Het werd op Zestienhoven toen ook mogelijk een gedeelte van het vliegverkeer, dat niet op Schiphol kon landen, te diri geren naar de Rotterdamse lucht haven. Het eerste vliegtuig dat naar Rotterdam uitweek, was een toestel van Lufthansa. In de volgende uren landde op Zestienhoven nog een tien tal vliegtuigen. Andere vliegtuigen die niet konden uitwijken naar Rot terdam zijn doorgevlogen naar Brus sel en Duitse vliegvelden. De v diensten verwachtten rond het mid daguur dat de mist in de middag zo veel zou opklaren, dat in elk geval weer vliegtuigen vanaf Schiphol den kunnen vertrekken. UTRECHT (ANP) Enke le wensen van de Consumen tenbond met betrekking tot de manier waarop de tandartsen de rekeningen voor hun particu liere patiënten opstellen en pre senteren zullen waarschijnlijk op korte termijn al in vervul ling gaan. De Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft namelijk in een commentaar op de pu- bldkatie van de Consumenten bond over de tandartsentarie ven laten weten, dat de invoe ring van een uniform speoifica- tieformulier al in voorbereiding is. Hetzelfde geldt voor de mogelijkheid, klachten meer gecentraliseerd te behandelen. Ook de Maatschappij tand heelkunde richt haar beleid op een grotere doorzichtigheid en 'n meer uniforme samenstelling van de tandartsentarieven. De maatschappij zegt dat zij het betreurt, dat de Consumen tenbond in zijn beoordeling te weinig aandacht heeft geschon ken aan de grote verschillen in de wensen en opvattingen van de individuele patiënt en de in dividuele tandarts en in de "re gionale strukturen ten aanzien van de gebitsverzorgingsgezind- heid, behandelingsmethodieken en mogelijkheden". Voldaan is de maatschappij, over het hoge percentage te vredenen onder de patiënten die regelmatig naar de tandarts gaan (maar 4 procent was onte vredenen onder de patiënten f£en "Onrustbarend gegeven", noemt zij het, dat tweederde van de ondervraagden minder dan twee keer per jaar naar de tandarts gaat en 42 pro cent zelfs nooit. Hieruit blijkt eens temeer, aldus de maat schappij, dat de situatie met betrekking tot de tandheelkun dige volksgezondheid zeer ern stig is en voortdurend de aan dacht blijft vragen. Honderd-vijftig schaatsers en schaatsters, groot en klein die samen de 70.000 leden van de KNSB- Zuid-Holland vertegenwoordigden dankten Den Haag gisteravond met een fakkelschaatstocht voor Tiet nieuwe centrum De Uithof. Zij onderstreepten daarmee nog eens de provinciale beteke nis van het project dat door burgemeester Marijnen nu officieel is geopend. Wel provinciale belangstelling voor de opening van het schaatscentrum De Uithof gisteravond geen provinciale financiële steun voor dit miljoenenproject dat het is inmiddels bewezen schaatsers uit geheel Zuid-Holland aantrekt. Burgemeester Marijnen van Den Haag kon het niet laten in zijn openingsrede daar zijn teleurstelling over uit te spréken. Hij richtte zich speciaal tot de commissaris der Koningin mr. Vrolijk. ANKARA (AP) Een groep link se guerrillastrijders heeft in de zuid oostelijke Turkse provincie Hatay een gevecht geleverd met veiligheids troepen, aldus nieuwsberichten uit Ankara. Eén soldaat werd gedood en drie werden ernstig gewond. Bij de schietpartij werden ook twee boeren gedood en drie gewond. De linkse ex tremisten, over wier verliezen niets bekend gemaakt werd, zijn door de militie omsingeld. Het gevecht vond plaats in het dorp Karafatoili nabij de grens met Syrië. Hatay is een van de elf Turk se provincies waar sinds april 1971 de noodtoestand heerst. Het incident begon toen 9 gewa pende guerrillastrijders de Syrische grens overkwamen en in Karafakili om voedsel en onderdak vroegen. De nachtwaker van het dorp waar schuwde toen onmiddellijk de vei ligheidstroepen in het gebied, aldus de berichten. Toen de militie-eenhe den hij het dorp aankwamen, wer- aen zij door de guerrillastrijders be schoten, die de beschikking bleken te hebben over vèrdragende geweren en voldoende munitie. De guerrilla strijders trokken zich na het eerste vuurgevecht terug naar een plaats buiten het dorp. Volgens generaal- majoor Bedrettin Demirel, die de ac tie tegen de extremisten leidt, kun nen zij niet ontsnappen omdat het gehele gebied is omsingeld. De sensatie van de laatste botententoonstellingen in de Bondsrepubliek was een tegen omslaan beveiligd zeiljacht, precies gezegd een trimaran. Deze drierompboot met de nieuwe kantélmast ligt zelfs bij stormachtige wind 'loodrecht, als een platform op het water1 aldus zijn constructeurde internationaal bekende aero-dynamicus professor Wortmann uit Stuttgart. Het schip heeft een zeer kleine 'draaicirkel', in de haven heeft het maar heel weinig ruimte nodig omdat de drijvers kunnen worden ingeschoven en heeft met ingetrokken kiel slechts een diep gang van 45 centimeter. Bij proefvaarten op de Oostzee was het 8.2 meter lange schip met 45 m2 zeiloppervlak even snel als dubbel zo lange boten met één romp. Bijzonder interessant is de 'scharnierendé mast van de Sigma (zoals de boot heet naar de producerende werf in Solingen): de aan beide ijden aanwezige wanten eindigen onder de dekplanken in voorgespannen rubberve- ren. Hierdoor kan de mast bij plotseling opkomende buien een hoek maken tot vijftig graden en weer tot de loodrechte stand terugkeren als de wind luwt Geen extra subsidie voor waspeentelers DEN HAAG/RIJNSBURG Ruim een jaar geleden kwam de Vereniging Proeftuin Rijnsburg en omstreken tot het inzicht, dat de proeftuin voor groente in Katwijk wat grootte en toerusting betrof niet voldeed aan de eisen des tijds. Het onderzoek op deze proeftuin was op waspeen gericht. Dat gebeurde op een oppervlakte van niet meer dan driekwart hectare, wat te weinig is om bij een verantwoord vruchtwisselingsschema toereikende proeven met peen te kunnen nemen. Op grond van deze overweging be sloot het bestuur de proeftuin voor groente per 1 Januari van het afgelo pen Jaar op te heffen. Met het oog op de belangen van de telers van waspeen werd aan het be stuur van het proefstation in Alk maar verzocht het onderzoek ten be hoeve van dat gewas uit te breiden. Het bestuur in Alkmaar was hiertoe bereid, mits de middelen, waarover de vereniging te Rijnsburg ter zake beschikt, aan het proefstation ten goede zouden komen. Om de nodige contacten met het Zuidhollandse teeltgebied te waar borgen, is het bestuur van het proef, station voornemens de bestaande ge spreksgroep van waspeentelers uit te breiden met een aantal telers uit het Zuidhollandse teeltgebied. In die groep worden ook de proef plannen besproken. Bovendien is men van plan om in samenwerking met het consulentschap voor de tuinbouw in Lisse en het bedrijfsleven, ln Katwijk één- of tweemaal per Jaar een voor lichtingsmiddag organiseren. De proeven zijn inmiddels bij het proefstation Alkmaar ondergebracht. Met de subsidiërende veilingen (Kat- wRk, Leiden en Rijnsburg) wordt nog overleg gepleegd over voortzetting van de jaarlijkse bijdragen van res pectievelijk f500, f500 en f300. Ook staat nog niet vast of het Centraal Bureau voor. Tuinbouwveilingen zijn voor dSt doel bestemde jaarlijkse bij drage van tweeduizend gilden ter be schikking van het proefstation in Alkmaar zal stellen. Aan de vereniging in Rijnsburg wordt jaarlijks een subsidie van f 11.000 toegekend door de provincie Zuid-Holland, waarvan duizend gul den voor de afdeling groente. Het be stuur heeft nu gevraagd deze laatste toe te kennen aan de tuin in Alk maar. De provinciale commissie van advies inzake subsidiëring op agra risch gebied ln Zuid-Holland vindt, dat het belang van de telers van was peen in Katwijk en omgeving op zich zelf steun verdient. Voortaan aan het proefstation in Alkmaar voor dit doel een extra-subsidie te verlenen komt de commissie echter niet noodzakelijk voor, nu in Alkmaar reeds onderzoek op het gebied van waspeen plaats- GRONINGEN Ook in de vende ronde van het schaakkampioenschap vooi lere heeft lijstaanvoerder RomanifiJ een stevige aanval op zijn topp moeten weerstaan. Zijn partij teg de Engelsman Miles eindigde in De Nederlandse JeugdkampiJ Chris Baljon behaalde verdienstel) een half punt tegen de sterke Wei duitser Stephan Buchal. De Groni ger handhaafde zich, met drie pih ten, redelijk in de finalegroep. E(? zelfde totaal behield Roy Dieks, f voor de tweede keer in successie nF speelde. Dieks, die maandag weg$ een aanval van bronchitus niet spelen tegen de Spanjaard Ani Martin, eiste dinsdag dat die paf alsnog op het programma zou w<jl den gezet. De wedstrijdleider echt stelde dat ten hoogste een uitstel vfc vier uur kan worden verleend en <f de reglementaire nul voor Dieks f blijven staan. Dieks wilde niet 8|< koord gaan met deze beslissing deelde mee niet verder te zullen snj len. Zijn tegenstander Aurel Urzf uit Roemenië kreeg daardoor gratis punt. E Miles verdedigde zich tegen ffy manisjin me de draJkenvariant vl( het Siciliaans, een speelwijze die l laatste Jaren uitputtend is bestf deerd door de Engelse schaakwerej Miles had in de voorlopig afgebrok' partü voortdurend een licht ov# wicht. De stand na zeven ronden is: Romanisjin 514 pnt, 2. Miles en I? zica 5 pnt, 4. Buchal 4)4, 5. Spad 314, 6. Baljon en Dieks 3, 8. MarjC no vie en Martin 2, 10. Kernan 14) WADDENXVEEN - In samenwerkilt met het sportweekcomité orgat, seert de damclub Excelsior te Wa^ dinxveen in het Gereformeerd veifc nigingsgebouw in de Stationsstra het 19e damtoernooi. Het tonnri wordt gehouden op zaterdag, 3 f| bruari 1973. Er wordt gespeeld C verschillende klassen en wel hooft klasse, eerste, tweede en derde kli Het inschrijfgeld bedraagt 3,— pc persoon, wat moet worden voldai bij aankomst aan de zaal. Het spe: tempo is 60 zetten per uur. De pan tijen, welke nog niet zijn uitgespeéj worden gearbitreerd. Voor elke gro* die bestaat uit vier personen zif twee prijzen. De eerste ronde van tot 12 uur v m., de tweede ronde van 13 tot 15 uur en de derde roni van 15.30 tot 17.30 uur. De sluiting datum voor de inschrijving is gi steld op zaterdag, 20 Januari 197 Spelers, die wensen deel te nemfc kunnen zich opgeven bij C. Hl Kramp, Lijsterbesstraat 15 te Wai dinxveen. vindt. Aan de subsidie, die de pr vincie aan dit proefstation verleei en die opnieuw moet worden bezie zou de commissie daarom de voq waarde willen verbinden, dat bedoe\ onderzoek aldaar voortaan ook z plaatsvinden ten behoeve van Zuidhollandse telers van waspeen. Gedeputeerde staten stellen pro, vinclale staten nu voor afwijzend] beschikken op het verzoek om subs die van duizend gulden over te heW len naar het proefstation in Al km ai LEIDEN Traditiegetrouw sloot de Leidse Schaakbond het Jaar 1972 af met een snelschaakfestijn voor zestallen. Deze keer trok dit schaak toernooi. dat in de VTL-kantine werd gehouden, een rekord aantal van 21 teams, waaronder niet minder dan 6 ploegen van Philidar. De grote opkomst maakte een in deling in twee eerste klassen, een tweede en een dei-de klas noodzake lijk. Uit de bedde eerste klassen pro moveerden twee teams per klas naar een finale-poule, waarin de vier sex tetten onderling moesten uitmaken wie er met de prijs ging strijken. Philidor B bleek in de eerste klas se A de beste vluggeraans te bezitten. Alleen Voorschoten A was in staat de Phdlidor-reserves een 6-6 gelijkspel af te dwingen. Toch werd niet Voor schoten A, maar LSG A de tweede finalist, hoewel de LSG-ers (twee) nederlagen moesten Incasseren van Philidor B en Katwijk. Opvallend was het slechte resultaat van LSG C. Het scorebord wees 4 punten uit 48 partijen! Ook in de eerste klasse B domineerde een Phllidor-ploeg en wel het A-team. Tegen Leiderdon) A werd zelfs de maximale winst van 12-0 binnengehaald. LSG B, een ploeg bestaande uit leden van de Leudse Jeugd Schaak Sociëteit, ver sperde voor Philidor C de weg naar de finale poule middels een 714-4 y2 dreun. Van de vier finalisten, Phi lidor A en B en LSG A en B, was Philidor A de grote favoriet, maar het pakte echter geheel anders uit. In een zenuwslopende match tegen Philidor B ging dit favoriete zestal met 6%-5% ten onder. Daar de bei de LSG-teams tegen dit Philidor -ge weld niet waren opgewassen, ging de prijs dan ook verdiend naar Phili dor B. Doorbraak Om de zaak wat minder eento nig t«e nxaken doorbrak Noordwijk in de tweede klasse de hegemonie Philidor maar al te duidelijk Sassenhedm was de beide Philido vertegenwoordigers D en E in de klasse te glad af. Philidor E na een verpletterende 8%-3% nede laag tegen Leithen A laatste acht laatstgenoemd team. De derde klasse beleefde een ne aan-nek-race tussen Philidor P De Zwarte Pion (Lisse). Na het o] trekken van de kruitdampen bier Philidor F net een half puntje me verzameld te hebben dan de Lissen Behalve de prijzen voor de wil nende zestallen (schaakstukken) ren er ook nog enveloppen met ii houd voor de topscorer in iedere kla In de eerste klas was dit W. J. We terveld van Philidor B met 12 uit J. Turk van Noordwijk A was m 8 uit 8 de topscorer in de tweede kli terwijl G. Boot van De Zwarte Pi< met 10 uit 10 eveneens ln de prijzf viel. De eindstanden luiden: Eerste klasse A: 1. Philidor B 3 2 LSG A 31; 3. Voorschoten A 2 4 Katwijk 24 en 5 L&G C 4. Eerste klasse B: 1 Philidor A 41) 2 LSG B 28)4 3 Philidor C 21; 4 L€ derdorp A 15 en 5 Voorschoten B 1 Finale-poule: 1 Philidor B 22) 2 Philidor A 22; 3 LSG A 18 LSG B 9V4. Om de vijfde tot en met achts plaats: 5 Voorschoten A 22)4; 6 Ph lidor C 20; 7 Katwijk 19)4 en 8 U derdorp A 10. Tweede klasse: 1 Noordwijk A 36X 2 Sassenheim 25; 3 Philidor D 2 4 Leithen A 20)4 en 5 Philidor E 1 Derde klasse: 1 Philidor F 39; 2 1 Zwarte Pion 38)4; 3 Leiderdorp 32)4; 4 VTL 27)4; 5 Noordwijk B 23! en 6 Leithen B 19.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4