(Leiden functie heeft belangrijke streek W aarom studenten wel en wij niet? Antilliaansen op stage bij politie in Leiden NOG EEN f EEK STEVIG VUUR WERK Gemeentelijk onderzoek leert: AANKOMENDE KAPSTER PARTTIME KAPSTER Beste wensenburgemeester Publieks- prijs voor Zigeuner portret Eerste drie maanden van opleiding LEIDEN ,EIDEN Afgezien van de universiteit, waarvan de cen- ■umfunctie als zeer belangrijk wordt aangemerkt, zijn 't de ectoren administratieve dienstverlening en ziekenhuizen, ie het sterkst regionaal zijn georienteerd. Van de patiënten de Leidse ziekenhuizen is 70 pet. uit andere gemeenten an Leiden afkomstig. voor donderdag en vrijdag. SALON KOETSIER - Hogewoerd 21 - Leiden Tel. 20560 Lezers schrijven ca. 40 pet. van de door de vuilver- brandingsmstaOatie verwerkte hoe veelheid. Winkels Het winkelapparaat vooral dat in de binnenstad vervult voor ca. 30 pet. een functie ten behoeve van aangrenzende gemeenten. Voor de sector kleding en warenhuizen be draagt de streekfunctde zeker de >men als kamer van Koophan- helft. Gewestelijk Arbeidsbureau, Ge- Een kwart van de door de gemeen- jeenschappelijk Administratiekan- telijke kredietbank verstrekte bedra- Dit is komen vast te staan bij het ,derzoek naar de relatie tussen liden en het omliggende gebied, dat gemeentelijke afdeling econo- ische zaken, sociografie en statis- k verrichtte in het kader van het nnenstadsonderzoek, uit welk ver- I (het eerste deel) wij vandaag laatste artikel publiceren. i de sector administratieve tverlening zijn instellingen op- Raad van Arbeid, Rijksbelas- nsehgdienst, Hoogheemraadschap inland en Kantongerecht. Ruim 70 It. van de activiteiten van deze in- illingen strekten zich tot een soms wijde omgeving uit. leverantie van gas en elektri- it betreft voor ruim 60 pet. an- gemeenten dan Leiden. Een jer belangrijke functie wordt ten gen heeft betrekking op inwoners van andere gemeenten. Ten aanzien van de werkgelegenheid kan worden gesteld, dat van de totaal 37.000 arbeidsplaatsen tenminste een kwart wordt bezet door werknemers, die el- In het rapport wordt geconsta teerd, dat Leiden een belangrijke verzorgende functie heeft ten op- het voortgezet onderwijs zichte van een wijde omgeving. Dit irvuld. Niet minder dan 54 pet. van betekent echter tevens, dat indien t leerlingen, die één of andere vorm in het verzorgingsgebied of aangren- m dagonderwijs volgen, is uit an- zende gemeenten uitbreiding wordt (re gemeenten afkomstig. gegeven aan functies, die nu in Lei- |De centrumfunctie voor het den zijn gecentraliseerd, deze de brJjhouwburgbezoek kan op rond de centrumpositie zullen aantasten, n Lft, worden gesteld. Ongeveer 45 Afgezien van het veilles aan „ni- 11 van de waterleveranties van de veau" zullen de consequenties mede 'erlt)M geschiedt aan andere gemeen- afhankelijk zijn van de belangrijk- e1^ dan Leiden. De omgeving levert heid. die de betreffende voorziening in het totaal van de werkgelegenheid en daarmee dus in het stedelijk in komen inneemt. Naar deae laatste maatstaven gerekend zajn de univer siteit, het onderwijs, de ziekenhui zen en het winkelapparaat belang- - rijker dan bijv. de waterleverantie, de vuilverbranding, het slachthuis, de veemarkt of de gemeentelijke LEIDEN De Sterrewacht, die deze weken open huis houdt, heeft gisteren de drieduizendste be zoeker ontvangen. Het was een jonge sterre- enthousiast, die van bibliothecaresse mevrouw Droog enkele boekjes over sterrenkunde kreeg. Het is Martin Vreeburg. Het open huis is nog tot en met vrijdag te bezichtigen. (Foto Jan Holvast) jLEIDEN —Nog een week kan de ihoolgaande jeugd gratis naar de pdse musea om deel te nemen aan ..J fotopuzzel van de musea en het idrijfsleven, die deze krant enkele iken geleden publiceerde. Afdruk- »n van deze pagina zijn in de mu- a aanwezig. Oplossingen moeten gezonden naar het VW-kantoor op et Stationsplein in Leiden. ''Het Oosten LEIDEN Op de jaarlijkse ciii'o- otoonstelling van de postduiven ?er- iging "Het Oosten" is de heer W. ijsman "goed uit de bus gekomen", et minder dan drie prijken wist i met zijn dieren te behalen, t.w. oe thoonste duif van de expositie en de ooiste oude en jonge doffer. De ijs voor de mooiste oude duivin ging ir de heer W. van Klink, terwijl heer D. Koet beslag legde op de is van de mooiste jonge duivin. idere prijswinnaars waren de heren Bouwman. W. de Wit jr., W. van ink, H. Poort en en H. van Kla- eren (2x). Alphen e.o. OntwikkeMngesn met betrekking tot de bevolkingstoenemang zullen van invloed zijn op de gemeente Leiden. Het betreft echter niet alleen ont wikkelingen in dit gebied, doch in gebieden erbuiten, die op hun beurt een verzorgende functie vervullen voor gemeenten, die ook behoren tot het Leidse verzorgingsgebied. Zo zal de directe invloed op Leiden van Al phen niet erg sterk zijn. Wel echter de indirecte invloed, die daarvan uitgaat door een grotere oriëntatie op Alphen en daarmee samenhan gend een afwending van Leiden van gemeenten als Koudekerk, Hazere- woude en Woubrugge. snijden. Waardoor vermindert het aantal inwoners van- Leiden? Elk Jaar is er een studentengolf. Men moet hen natuurlijk ergens plaatsen. Voor sociale zaken of huis vesting is dat geen probleem. Het is hop en boem en de studenten zitten in een huis. Maar waarom wordt er zo weinig voor de Leidse woningzoekenden ge daan? Hoe komt het, dat Jonge echt paren gedwongen worden een pand te kraken? Dit kan zo niet doorgaan. Wij willen concrete antwoorden op onze vragen. Huisvesting stelt eisen. Je moet samen 50 Jaar zijn. dan ben Je pas Commissies over begroting LEIDEN De raadscommissies gaan in openbare vergaderingen de begroting behandelen, die eind van deze maand in de raad komt. Maan dag 15 Januari om 2 uur vergadert de commissie voor het onderwijs op dinsdag 16 Januari om 2 uur die voor de stadsontwikkeling, woensdag 17 Januari om 2 uur dde voor de be drijven, om 4 uur die voor de econo mische zaken en om 8 uur die voor de algemene en bestuurlijke aange legenheden, donderdag 18 januari om 2 uur die voor de volkshuisves ting en openbare werken en vrijdag 19 januari om 2 uur die voor CRM en om 4 uur die voor maatschappe lijke aangelegenheden. De vergaderingen worden gehou den in de raadszaal. A. J. Frèrejean overleden LEIDEN Op 55-jarige leeftijd is overleden de heer A. J. Frèrejean, voorzitter van de Afdeling Leiden van de Industriebond NW. Hij is jarenlang voorzitter van deze bond en van de metaalbond geweest en urgent. Dan moeten e nog tien jaar wachten voordat we in a?" ir king komen voor een woning. Maar voor de student staai ..on wel klaar. Hoeveel studentenflats worden er jaarlijks gebouwd? Het lijkt erop, dat wij gewone mensen niets meer te zeggen hebben. Daar moet wat aan worden gedaan. Ik zoek al Jaren naar een woning of een etage, maar steeds is het een flop. J. VISSER Wiardi Beckmanstraat 17 Leiden GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Groter werk gebied LEIDEN Mede onder invloed van de ontwikkelingen in de Leidse bin nenstad en door het grote aantal naar elders verhuisde ondernemingen heeft L. Demmenie Zn BV besloten haa- arbeidsterrein te vergroten. Het ac quisitie- verkoopapparaat werd be langrijk uitgebreid om met name ook het gebied Den Haag, Delft en Rijn mond te kunnen bewerken voor de afzet van kantoormachines, admini stratiesystemen en drukwerken, die in het boekdruk- en offsetbedryf aan de Hoge Rijndijk worden gemaakt. Het vergroten van de activiteiten in de verkoop werd door directeur P. Demmenie nodig geoordeeld, omdat de vestiging en de winkel in de Haarlemmerstraat voor de relaties van buiten Leiden te moeilijk te bereiken is. Grote problemen heeft Demmenie en aan de achterzijde aan de Oude Rijn verkeersmaatregelen getroffen zijn, die belemmerend werken. Aluds meldt .Industrie Rijnland", in het kwartaalbericht van de Leidse Vereniging van Industriëlen. Gaat Moena dhertrouwen LONDEN (AP) Prinses Moena 71 an Jordanië, kortgeleden na elf Ja- :ti en huwelijk i Koning volgens de Londense Evening Standard" binnenkort gaan oLEIDEN De publieksprijs op de lertrouwen met een „hooggeplaatste jubileumtentoonstelling in de Laken- ünerikaanse diplomaat", die z\]l al hal vftn de Amateurfotogra- hie Jaar kent. Prinses Moena, - fen vereniging is toegekend aan het de Engelse Antoinette ny „Zigeunerportret." van Frans Eradus. iner. is thans in Amerika met Haar twee dochtertjes, een vier- Dr. J. Verateeg Ud van de jubi- uiee tweeling is achtergebleven in leumcommissie, sal de prijzen mtrei- «st paleis Hoemar, in de Jordaanse ken op een donderdag 11 Januari in loofdstad Amman Zij heeft het pa- gebouw Rehöboth, Rapenburg 10 te eis na haar scheiding van de koning houden propaganda-avond ter gele- [ekregen. Hoessein is kort na de genheid van het 50-Jarig bestaan, cheiding getrouwd met de Palestijn- Deze voor ieder toegankelijke ie Alia Toekan, die hij heeft uitge- avond, die om 8 uur begint, wordt roepen tot koningin. Tony had het verzorgd door Georg Gompelman, 'n nooit zover gebracht. bekend lid van de vereniging, die dia's vertoont, gemaakt tijdens een verblijf van drie weken in en om Wenen. Het bestuur van de L.A.F.V. heeft gemeend, ook eens een dergelijke avond te moeten organiseren, omdat verreweg het grootste deel van de amateurfotografen zich bezig houdt met het maken van vakantiedia's. Gompelman hoopt met de vertoning van zijn diaserie te bereiken, dat ve len wat meer aandacht aan de afwer king van hun series gaan besteden, zodat ook buitenstaanders er genoe- LEIDEN Een zelfgemaakt stuk gen aan kunnen beleven. Aangezien Muurwerk heeft er gistermiddag voor het niet in de bedoeling ligt tech- fezorgd dat by een bedrijf aan de nische uiteenzettingen te geven, zal Rembrandtstraat zeventien ruiten de avond ook voor degenen, die be- aan diggelen gingen. Een 23-Jarige langstelling hebben voor historie en Leiderdorper had zelf een stuk vuur- cultuur van deze Oostenrijkse stad *erk ontworpen door een plasticzak met haar schat aan wetenswaardig - met acetyleengas aan te steken JDe heden, veel interessante te bieden j ontwerper liep geen letsel op. hebben. LEIDEN Op een genoeglijke receptie in de burgerzaal van het stadhuis hebben burgemeester en mevr. Vis gisteravond goede wen sen gekregen en gegeven voor het pas begonnen Jaar. De nieuwjaarsreceptie was ditmaal niet, zoals vorig Jaar, gekoppeld aan de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar, maar een losstaan de gebeurtenis. De burgemeester zal in de a.s. maandagavond te houden eerste raadsvergadering zijn nieuw jaarstoespraak houden. Op de foto (Jan Holvast) bieden dokter Bazuin en mevr. Zwart-Feen- adjunot-di- reoteur van de GGD, hun LEIDEN De drie meisjes die u hier op de foto ziet zult u de komen de drie maanden in Leiden als ver keersagenten kunnen tegenkomen. Zij lopen stage bij de verkeerspoli tie. Milikan niet meer ui Kaagsocieteit WARMOND De koninklijke wa tersportvereniging De Kaag houdt op 19 Januari een ledenvergadering in hotel "De Zon", Dorpsstraat 114 in Warmond. Dan zal ook de pacht van het restaurant de Kaag-societeit aan de orde komen. Het bestuur heeft "door verschillende omstan digheden besloten het pachtcontract met de heer Milikan te verbreken. Het echtpaar De Haas zal dus vol gend seizoen niet meer optreden als beheerder van de sociëteit". "De Kaag" gaat dit voorjaar een korte cursus geven die echtgenoten van motorbootvaarders en ouders van zeilende kinderen wat meer inzicht geeft in de sport van van de gezinsleden. De meisjes maken deel uit van een groep van 12 Antilliaanse jonge ren, die allen lid zijn van het Korps Politie Nederlandse Antillen. Zij zijn op 16 november 1971 als eerste ver tegenwoordigers van het korps naar Nederland gekomen, om een oplei ding aan de politieschool in Amers foort te volgen. De Antilliaanse rege ring betaalt de kosten van de over tocht en de opleiding. In ruil daar voor hebben de meisjes schriftelijk toegestemd vijf Jaar in Willemstad als politieagenten werkzaam te zijn. MeJ. C. Hugo, één van de meisjes zegt: "Als we hier in Nederland wil len blijven, moeten we al het geld voor de vliegreis en het verblijf hier terugbetalen. Het is een stok achter de deur, omdat er in de Antillen be hoefte is aan opgeleide mensen." De mogelijkheden voor de Antilli aanse Jongeren om in Nederland een studie te volgen, wordt door de regering sterk gestimuleerd in het kader van de ontwikkeling van de Antillen. De drie meisjes zijn bij gezinnen in Leiden ondergebracht en hebben allen een mentrix toegewezen ge kregen, die hen bij de stage bege leidt. Tot nu toe vinden ze het alle maal wel leuk. Eén van de bege leidsters, de vrouwelijke verkeers- meer agente Wilhelm, heeft al meer erva ring en wil een oproep doen aan de Leidse bevolking: "De mensen moe- omdat wij vrouwen zijn". de dames C. Zieck, C. Hugo en E. ten niet zo te keer tegen ons gaan, Op de foto Uan Holvast» «Ibj; Sintiago. WOENSDAG 3 JANUARI 1973

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3