LEIDSCH DAGBLAD OMPEN UIT BINNENSTAD Unilever doet bod op Bensdorp Int. bedrijven naar terrein bij Leidse Groenoordhal vandaag en onrust in Israel LEIDSCH DAGBLAD EIS TWAALF JAAR kamerlid VOOR DOODSLAG Hartaanval na volks gericht in Abbekerk VREEMDE POSTZEGEL Kazerne- tocht van ZIEKENFONDS BETAALT ABORTUS Berging van Chinees vrachtschip-op-strand Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 JANUARI 1973 No. 33905 pirecteur: G Koopman Hoofdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f27,45 per kwartaal (postabonnementen f29,85), f9,28 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel i. Leiden rei.: 35041. Redacue 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) ,IDEN Het ligt in de bedoeling van het gemeente- jtuur van Leiden om lompenbedrijven e.d. uit de Camp andere wijken in de binnenstad, zoals de Haver- en Gort- urt, te verplaatsen naar een terrein langs de Slaagh- of Inksloot aan het verlengde van het Zwarte Pad naast het drijf van vuurwerkfabriek Kat. |x>r de verkaveling van de gron- nabij de molen langs de Stink- t is een aanvullend krediet no- ,Van f 255.000. Het voorstel om dit Je gemeenteraad te brengen komt f;enmiddag aan de orde in een bare vergadering van de raads- pissie voor volkshuisvesting en jibare werken. In het terrein bereikbaar te ma- 'is noodzakelijk de doortrekking de Gabriël Metzustraat achter |s het terrein van de Groenoord- Kaper van een Amerikaans hal. Reeds in 1959 verleende de raad de nodige kredieten voor deze weg aanleg. Er is een aanvullend krediet nodig nu het gehele werk bijna een half miljoen zal vergen. Het wordt mogelijk het Groenoord- halterrein een achteruitgang te ge ven op de doorgetrokken Gabriël Metzustraat. Het terrein voldoet volgens de ge meentelijke plannenmakers in de be hoefte aan grond voor de verplaat sing van de bedrijfjes uit binnen- stadsgebieden, wat noodzakelijk is om het centrum leefbaar te maken. Tussen het terrein van de vuur werkfabriek en het terrein voor de lompenbedrijven blijft een open strook, die een groenbeplanting zal krijgen. vliegtuig gearresteerd Stakingen vanavond Bilt verwacht morgenavond: tselijk mist en wat lichte regen motregen. Weinig wind. Tempe ren omstreeks 3 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 4 JANUARI op: 8.48 uur; onder: 16.43 uur. n op: 8.47 uur; onder: 16.34 u igwater te Katwijk te 3.10 en te uur; laagwater te 11.18 en te uur. (1LTIMORE (AP) Een man een ongeladen pistool heeft een fetuig van Piedmont Airlines ge- pt, kort nadat het toestel gister- td in Baltimore was geland. Maar jinaal Lawrence Shehan van Bal- fre en een agent van de FBI gden erin de man te overreden plannen op te geven. De kaper, (rles A. Wenige (37), afkomstig [Baltimore, werd gearresteerd, fc kardinaal was op verzoek van nan naar het vliegveld gekomen prak via de boordradio met hem. fBI-agent, Thomas Farrow, ging boord van het vliegtuig om de jts in te nemen van twee stewar- ien, die de man als gijzelaars in macht had. De overige passagiers het toestel waren reeds uitge- toen Wenige met zijn pistool iet toilet kwam en de stewardes- opdracht gaf bij hem te blijven, pistool bleek later ongeladen. De bleek achteraf een patiënt van psychiatrische inrichting te zijn. eel bewolking TEL AVIV (AP) Israël is het nieuwe jaar ingegaan met verschil lende stakingen, onrust in de indu striële betrekkingen en steeds stijgen de prijzen. In 1972 waren de stakin gen voor het eerst in alle ernst be gonnen in een land dat dit verschijn sel tot dan toe nauwelijks had ge kend. Vanochtend bleven 4.000 werkne mers van 22 regeringsziekenhuizen wederom thuis. Maandag legden enige duizenden technische werknemers van overheidsdiensten het werk neer, men wenst een forse loonsverhoging De radio- en televisiedienst en het ver keer leden onder die actie van dins dag. Op de Hebreeuwse universiteiten te Jeruzalem zijn hoogleraren en do centen thans bezig met een kalm aan actie bij het onderzoekwerk. Zij geven wel lessen maar weigeren elke administratieve arbeid. Eerer deze week hadden arbeiders in de haven gestaakt en werden op tal van plaatsen in het land korte stakingen gehouden van enkele uren als protest tegen het stijgen der prij zen. Het Bureau voor de Statistiek maakte vanoontend bekend dat de consumentenprijzen en die van de openbare diensten in 1972 met niet minder dan 14 percent zijn gestegen. Maar op nieuwjaarsdag had de rege ring de controle op de prijzen van duizenden artikelen ingetrokken. Toestanden als deze komen veelvuldig voor in de Leidse binnenstad. Oude buurten verpauperen door de „verpakhuizing". Niet meer voor bewoning geschikte panden of de resten daarvan wor den gebruikt voor de opslag van lompen en oude metalen. Op de foto een duidelijk voorbeeld in de Camp. (Foto Jan Holvast) Ter kennismaking: het 4 weken veer de halve priis Ik word abonnee per 17 januari '73 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mfj aansluitend als abonnee. naam: adres: olaats: rjïronummer: Hok|e rwarr maken, bon Invullen In open envelop (zonder oostzegeO sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 4 l AT Hen ROTTERDAM/BUSSUM De raden van bestuur van Unilever en Bensdorp Internationaal NV zijn wij wel rond met de overneming van het aandelenkapitaal van Bensdorp door Unilever. De betrokken vakor ganisaties zijn inmiddels ingelicht over de voorgenomen fusie. Wel heb ben de vakbonden nadere informa ties gevraagd over de gevolgen voor het personeel. Bensdorp is een chocolade-verwer kende industrie die onder andere chocoladerepen, cacao en cacaopoe ders op de markt brengt. De artike len worden over de gehele wereld verkocht. De artikelen worden in Ne derland, Duitsland en Oostenrijk ge produceerd door ruim 1000 werkne mers. Daarvan zijn er 300 In Neder land werkzaam. De aanleiding tot de bespreking met Unilever is geweest dat Bens- dorp zelf de expansie van het bedrijf die nodig is om op de internationale markt te blijven meeteillen, niet kan bekostigen. Verder heeft de Raad van bestuur van Bensdorp meege deeld, dat de resultaten over het eerste half Jaar van 1972 zijn tegen gevallen. Dat is onder meer te wijten aan de gevolgen van de invoerhef fing in de Verenigde Staten in 1971. Verwacht wordt dan ook dat de winst van het afgelopen jaar belang rijk lager zal zijn dan over 1971. Die bedroeg 22 miljoen bij een omzet van 138 miljoen. Bensdorp nam in 1962 Blooker over en opende in 1970 een nieuwe fabriek in Oostenrijk. Van vakbondszijde is vanochtend AMSTERDAM (ANP) Een 27- Jarige Marokkaanse gastarbeider uit Casablanca heeft vanochtend voor de rechtbank in Amsterdam twaalf Jaar gevangenisstraf met aftrek te gen zich horen eisen wegens het do den van een weduwe tn haar woning aan de Van Ostadestraat in Amster dam. Bovendien bekende de verdach te ruim een Jaar geleden met twee Marokkaanse vrienden een 22-Jarige Amsterdamse onderwijzeres in haar woonboot in de Amstel te hebben verkracht. De verdachte, die door psychiaters volkomen toerekenvatbaar wordt ge acht, was in de nacht van 11 op 12 augustus na een cafébezoek met de 49-Jarige weduwe Bonnie Valk- Beekhuizen, op haar eigen uitnodi ging na sluitingstijd meegegaan naar haar woning. Toen hi) bij een poging haar portemonnee uit een tas weg te nemen werd betrapt en de vrouw beetgreep toen deze de politie wilde bellen, kreeg hij ruzie met zijn maat, die kwaad het huis uitliep. Nadat hij alleen met de vrouw was achtergebleven velde hij haar met een geroutineerde elleboogslag tegen de linkerslaap en bond haar toen ze bewusteloos was vast op een bank. Daarop snoerde hij haar de mond en hals met een sjaal en ging vervol gens op rooftocht door het huis. Daarbij trof hij een mesje aan waar mee hij de telefoondraad doorsneed en het slachtoffer, dat geen tekenen van leven meer vertoonde, voor alle zekerheid nog enkele steken in borst en schouders toebracht. Hij trok het slachtoffer de ringen van de hand en verliet het huis met alle verdere sieraden, portemonnee, camera, ra dio en horloges. De PTT heeft een monopolie. Dat schept verplichtingen. Poste rijen en telecommunicatie zijn een levensbehoefte voor parti culier en bedrijfsleven. Daar aan valt niet te tornen. Die PTT maakt winst. Dit jaar 297 miljoen. Dat geld gaat naar de schatkist en het rijk betaalt de PTT dan weer uit voor in vesteringen. Maar dat laatste bedrag is ditmaal heel wat minder dan de PTT aan winst heeft aangedragen. Daar zit 87 miljoen tussen. Onontkoombaar gevolg: alweer drastische prijs verhogingen. De overheid hanteert de PTT dus als extra bron van inkomsten; een vorm van sluikbelasting. Nog even daargelaten of de efficiency bij de PTT optimaal is of niet, dan nog is deze si tuatie ongewenst. Juist omdat er door de monopoliepositie van de PTT nauwelijks een al ternatief ls in de service-verle ning mag Den Haag niet met de miljoenen winst gaan schui ven, zodat een tariefsverhoging het eindresultaat is. Een vreemde postzegel die twee: de overheid als maintenee van Tante Pos. fel gereageerd op de bekendmaking. Bestuurder B. Leferink van het NKV was verbolgen over het feit dat de bonden op een zo laat tijdstip wa ren ingeschakeld. Volgens hem wordt er al sinds augustus tussen Bensdorp en Unilever onderhandeld". De vak bonden moeten nu binnen een ter mijn van vijf dagen komen opdra ven", aldus de heer Leferink. ABBEKERK De 53-jarige G. van Amsterdam is met een hartaanval opgenomen in een ziekenhuis nadat zestig inwoners van het plaatsje Ab bekerk in Noord-Holland zijn hnis met vuurwerk hadden bekogeld. De Abbe kerkers hadden zich boos gemaakt, omdat de heer Van Am sterdam vorige week de grasdrogerij Abbekerk NV een proces had aange daan wegens overlast van stank en lawaai. De heer Van Amsterdam won dit proces. Het bedrijf moet achtduizend gulden boete betalen en de direoteur kreeg vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Bij de vuurwerksmijters waren de directeur van het bedrijf, zijn zoom en medewerkers van het bedrijf. Ongeveer zeshonderd boeren uit Abbekerk en omgeving zijn finan- oieel van het bedrijf afhankelijk. Alleen in dit speciale geval UTRECHT (ANP) Het Utrecht se katholieke ziekenfonds „St. Li- duïna" heeft ten onrechte geweigerd de kosten van een abortus provoca tes te vergoeden aan de moeder voogdes van een 16-jarig medsje. Haar zwangerschap werd op medi sche indicatie en na ingewonnen ad vies van een abortus-commissie eind 1970 in het Diaconessenzi ekenhuis in Emmen onderbroken. Dit heeft de centrale raad van be roep in Utrecht vandaag beslist. Het ziekenfonds was in beroep ge gaan tegen de beslissing van de raad van beroep in Groningen, die de af wijzing van de vergoeding van de abortuskosten overigens reeds onge grond had verklaard. Het zieken fonds kreeg de opdracht een nadere beslissing te nemen. De centrale raad van beroep heeft deze uitspraak be vestigd, zij het op andere gronden. Het is de eerste keer, dat de cen trale raad van beroep een uitspraak in een abortuszaak heeft gedaan. De genomen beslissing betekent overi gens niet, dat de centrale raad van beroep van oordeel is, dat de kosten van een abortus tot het ziekenfonds pakket dienen te worden gerekend. De raad heeft zich in zijn oordeel tot het voorgelegde geval beperkt. De uitspraak betekent wél dat jurispru dentie is i 1« PAGINA'S Ronan O'Rahilly, de 31-Jarige Ierse financier van „Radio Ca roline" is hoogst boos. Over de moeilijkheden, die de laatste da gen rondom zijn piratenzender zijn ontstaan. Omdat hjj er van overtuigd is, dat die voor een groot deel de schuld zijn van zijn concurrenten. Hij zegt zonder blikken of blozen, dat die met geld de rellen op zijn schip moge lijk hebben gemaakt „Om Radio Caroline te vernietigen". PAGINA 5 De „oude vijf" gaan bij informa teur Ruppert de geschilpunten bespreken. PAGINA 7 Hanoi stuurt zijn topman weer naar het Vietnamese overleg in Parijs. PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) Het tweede kamerlid van DS'70, mr. K. Keuning, die voor zijn fractie de defensiezaken behandelt en die tevens lid is van de staatscommissie voor de Defensie, is van plan een rondgang langs ver schillende kazernes en legerplaatsen te maken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de hygiënische toestanden. Hij is tot dit plan geko men, omdat van de zijde van de Ver eniging Van Dienstplichtige Militai ren (WDM) bij herhaling is gesteld, dat de hygiënische toestand in ver scheidene legerplaatsen veel te wen sen overlaat. De heer Keuning hoopt zijn rond gang langs de kazernes en leger plaatsen in enkele weken voltooid te hebben. HiJ zou dan ongeveer tegen het einde van de maand schriftelijk verslag over zijn bevindingen aan zijn fractie kunnen uitbrengen. Hij zal dan tevens direct df minister van Defensie van zijn ervaringen op de hoogte stellen en verder publikatie laten volgen. De minister heeft alle medewerking toegezegd. Wan Chun verkocht ROTTERDAM De vanuit de Westduitse haven Cuxhaven opere rende en in Haarlem wonende bergei A. G. Elfrink gaat het sinds ba-if no vember vorig Jaar op het strand van Castricum vastzittende Chinese vrachtschip „Wan Chun" bergen. Hij heeft het schip onlangs voor minder dan 100.000 gulden van de rederij Wan Lung uit Taiwan gekocht. Elfrink wil half Januari met eigen materieel aan de berging beginnen en die eind februari voltooid hebben. Hij is van plan het zand rond het schip weg te graven en het daarna met ankers en lieren en met behulp van het machinevermogen van het schip van het strand te trekken Rijkswaterstaat, die het schip zo spoedig mogelijk van het strand weg wil hebben, heeft Elfrink geen voor waarden gesteld. Id eerste instantie wilde men een waarborgsom hebben om eventuele schade aan de zee wering te kunnen betalen Elfrink voelde daar echter niet voor.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1