Een katholiek in Finland is eigenlijk een eenling cheffin werkster Wj MEDEWERKSTER Nic. den Heijer N.V. MEISJES EN VROUWEN JfSOm Nederlandse bisschop in Helsinki: Vrachtwagen rijdt r woonhuis binnen: bewoners ongedeenl mum nieuweAUTO huren AUTOMONTEUR HULPMONTEUR AUTOBEDRIJF v. (ÜILENBORG een MEDEWERKSTER onderwijzeres dickhoff „Een katholiek in Finland is eigenlijk een eenling. Drieduizend gelovigen, verspreid over een land dat zo groot is als Italië daarvan mag je niet verwachten dat zij een samenhang vinden, een atmosfeer scheppen, waaruit ze kracht en hulp kunnen putten. En van de eigen familie zal het ook niet komen, want die is gewoonlijk luthers". Aan het woord: monseigneur Paulus M. Verschuren, priester van het Heilig Hart van Je zus (SCJ) bisschop van Helsinki. Een slanke, rijzige man van 47 jaar, vriendelijk, een voudig maar overtuigd sprekend, vertrouwenwekkend. De drieduizend katholieken van Fin land (gehele bevolking: 4V2 miljoen zijn verdeeld over vijf parochies, twee in de hoofdstad Helsinki, een in Turku, een in Yveskyla en een in Tampere. Elke parochie heeft haar eigen kerkje, enkele priesters, meestal ook enkele religieuze zus- ters. In het landelijk contact tussen de l Finse kerken spelen de katholieken nog wel een bescheiden rol. Maar op plaatselijk niveau tellen zij op geen enkele manier mee. Daar zijn ze eenlingen. En dat maakt het pas- torale werk natuurlijk veel moeilij ker al was het alleen maar doordat het zoveel tijd kost. Daarom telt Finland naast de bisschop negentien j priesters: één op ruim 150 gelovi- gen. Saai Tot nu toe werd het godsdienston- derricht aan kinderen vrijwel indivi- 1 dueel gegeven. ,.Als u zich voorstelt wat dat bete- f kent, hoe saai dat moet zijn als een i priester een uur lang tegen een kind zit te praten. Er komt geen gesprek tot stand, zal ik maar zeggen. Het laatste Jaar zijn we in Helsinki be gonnen met een godsdienstcursus I voor kinderen uit de hele stad bij elkaar. Met hulp van drie zusters en enkele leken gebeurt dat één keer per maand. We gaan proberen het vaker te doen. Dan ontstaat iets van een groep, waardoor de kinderen er varen, dat zij als katholiek toch niet helemaal alleen staan. Gemengd huwelijk Mgr, Verschuren vertelt, dat de ge mengde huwelijken een extra-pro bleem vormen. Als de bruid luthers is wordt het huwelijk voltrokken vol gens de lutherse ritus (de lutherse kerk is staatskerk). De katholieke kerk zou de keuze, in welke kerk de kinderen gedoopt zullen worden, vrij willen laten. De oude verplichtingen cautiones") waarbij de huwenden beloven hun kinderen rooms-katho- liek te zullen laten dopen, heeft men laten schieten. Maar de Finse wetgeving schrijft voor, dat een kind uit een luthers gesloten huwelijk ook luthers ge doopt moet worden. Tenzij er voor het huwelijk goede afspraken ge maakt zijn. Zonder zo'n afspraak is een niet-lutherse doop tegen de wet en stelt de priester zich aan strafver volging bloot. Het gevolg is wel, dat de Finse R.K. Kerk de elders afge schafte kerkelijke regel nogal eens toepast, om later geen moeilijkhe den te krijgen. Acht Finse jaren Hoe lang bent u nu in Finland? Is sinds uw komst het aantal gelovigen in uw kerk gegroeid met deze ge compliceerde huwelijken of...? „Ik ben nu acht Jaar hier; daarvan ben ik in feite bisschop sinds 1967 en in die paar Jaren is het aantal ka tholieken nog gegroeid. In de laatste twintig jaar is het verdubbeld. Vroe ger was duidelijk, dat het aantal ka tholieken groeide door overgangen. Op het ogenblik zit het iets meer in geboorten en iets minder in bekerin gen. Of daar nou de oecumene veel mee te maken heeft, zou ik niet dur ven zeggen. De aantallen zijn veel te klein; statistieken op zo'n klein getal betekenen niets". „Er is een tiid geweest dat Finland bovenaan stond in de wereld wat be treft het percentage priesterstuden ten. Er waren er wel drie. Een Jaar later stond Finland onderaan. Uit de statistieken leer Je de kerk hier niet kennen". Estland Het is mij nooit uitdrukkelijk ge vraagd, ook niet van Rome uit, maar ik heb zelf de indruk dat er moge lijkheden zijn, minstens morele steun te geven aan priesters die daar helemaal alleen zitten". „Het is helemaal geen probleem hiervandaan op bezoek te gaan; Je bent er in twee, drie dagen. Een al gemeen visum is eenvoudig te krij gen. En als men daar is, mag men vrij rondgaan en mensen opzoeken". ,De moeilijkheid is wel dat Je om een priester te bezoeken er ook een moet vinden. Missohlen zijn ze niet altijd bereid met iedereen te spre ken, en hebben ze ook geen zin zich veel met vreemdelingen op te hou den". „Ik heb Rome geschreven, dat het goed zou zijn te proberen alle mo gelijke kanalen te gebruiken voor het verstrekken van hulp, vooral litera tuur, maar misschien ook mensen, misschien ook geld. Daar kwam een zeer positief antwoord op terug: ik kan altijd op hulp, geld of literatuur of zo rekenen, als ik er voor zorg dat het daar komt. En dat is natuur lijk nu net de grote moeilijkheid. Ik had eigenlijk gehoopt dat er uit an dere landen communicatiemogelijk heden zouden zijn, die beter zijn dan de onze". In Leningrad „Ik ben zelf maar één keer naar Estland geweest, maar de tijd was te kort voor contact met de katholie ken daar. Iemand anders is er wat langer geweest. Merkwaardig is, dat niet alleen in Estland, maar ook in Letland geloof ik, een soort volks verschuiving aan de gang schijnt te zijn. In de stad Tallinn bijvoorbeeld wordt het aantal Duitssprekende ka tholieken groter. Dat zou er op wij zen dat bevolkingsgroepen die vroe ger zijn weggevoerd naar Siberië en andere delen van de Sowjetunie weer terug zijn. Hetzelfde geldt van de lutherse volgens deze mededelingen. Van Letland weet ik verder niets, van Litauen zeer weinig. Over acties die daar gevoerd worden voor meer godsdienstvrijheid weten wij hier al leen wat de algemene pers ervan meldt. Contact gewenst „Ik heb wel de indruk dat het goed zou zijn, als wij van katholieke zijde probeerden meer contact te leggen. Ook de man in Leningrad heb ik bezocht. Die priester daar... Weet u, ze zijn helemaal alleen, ze hebben geen enkel contact met medebroe ders. Of het is zo ver weg dat het bij een enkel bezoek blijft, veronder stel ik". „Boeken en tijdschriften zijn er na tuurlijk niet. Ook gegevens over de liturgische ontwikkeling ontbreken. Toen ik twee Jaar geleden in Lenin grad de mis kwam doen... Het was onverwachts, ik had mij niet ge meld, maar op de een of andere ma nier hadden ze er toch de lucht van gekregen: er waren honderd mensen in de kerk. Ik was daar privé, ik wilde wat zien van Leningrad". „Maar goed, toen ik daar dus de mis kwam doen, kreeg ik boeken met de mis zoals die vroeger was. Met voetgebeden zoals twintig, der tig Jaar geleden". Hoe lang vasten „De priester vroeg bijvoorbeeld ook: „Is het nou waar, dat het vas ten voor de communie is terugge BERGEN (ANP) De 50-Jarige al leenwonende P. van Hees uit Af- ferden (gem. Bergen in Limburg) heeft gisteravond de schrik van zijn leven gekregen. Hij zat even na ze ven uur naar de televisie te kijken, Dochtertje van Prinses Irene uit ziekenhuis NIJMEGEN (ANP) Staf en ver pleegsters van het Academisch Zie kenhuis in Nijmegen hebben gister middag het bijna drie maanden oude prinsesje Marguarita uitgewuifd. Vijf weken later dan haar tweelingbroei-je prins Jaime mocht zij de couveuse verlaten. Zij werd sterk genoeg geacht om met haar vader, Prins Carlos, de reis per auto naar Soestdijk te maken. Het prinsje en prinsesje, die op 30 oktober in het Radboudziekenhuis werden gedoopt door kardinaal Al- frink, zullen nog enkele weken op Soestdijk logeren en dan samen met prinses Irene en prins Carlos naar hun ouderlijk huis in Frankrijk rei- toen een vrachtwage.i de woonkamer van zijn h reed. Wonder-boven-wond politie, bleef de man ong chauffeur van de vrachtw met rugklachten in het kenhuis in Nijmegen word men. De heer Hees ging vatie naar het ziekenhuis. De politie tastte enkele ongeluk nog in het d de oorzaak van het ernst Er zijn aanwijzingen, feur van de vrachtwagen wijkmanoeuvre heeft moe doordat een tegemot vrachtwagen op de tweebaaP veel naar links was uitgew had daardoor de macht stuur verloren en was met i heid de berm ingereden en F de woning tot stilstand gekiteÊ De vrij nieuwe woning vaijp' Hees aan de rijksweg Ven gen moet als verloren schouwd, evenals de vrap. J met oplegger. Vandaag zorar getracht het gevaarte uit osei te trekken. Men verwachttj huis dan volledig zal instel de inboedel van de bewonexL wel niets worden gered. I schade raamt de politie I 100.000 gulden. bracht tot een uur?" Die mensen, die vastten nog steeds vanaf midder nacht. Het was niet voldoende door gedrongen". „Dat lijkt mij een van de eerste dingen waarmee de kerk hen zou kunnen helpen: zorgen dat die com municatie versterkt wordt. Men zou toch verwachten dat er ergens toch wel kanalen zouden zijn waardoor kennisneming van dit soort dingen mogelijk was". „Vanuit Finland? Mijn persoon lijke ervaring is dat het erg moeilijk is, iets mee te nemen. Het is echt contrabande en het zou zwaar be straft worden. Maar aan de andere kant: Als wij over de grens waren en ik zei: „Ik heb hier een misboek bij Mgr. P. M. Verschuren pionieren in Finland me, en ik heb een brevier, en ik heb hier mijn evangelie" daar werd niets van gezegd". De situatie van de katholieke kerk in Finland. „Wij zijn als een van de eerste bisdommen lid geworden van de oecumenische raad van het land. Dat heeft in het contact met luthersen en orthodoxen deuren ge opend". Nederland „Een ander punt: wij zijn de kerk van Nederland en vooral de priesters en zusters van het Heilig Hart van Jesus grote dank verschuldigd. Onze KZHR redde 88 mensen ROTTERDAM De Koninklijke Zuidhollandse Reddingsmaatschap pij heeft in het afgelopen jaar 88 mensen gered. Zevenentachtig procent van hen waren watersport-beoefenaren, die met hun jachten op zee zeilden. priesters en religieuzen komen bijna allemaal uit Nederland". Dat is een gevolg van een bezoek dat een Finse priester in 1907 heeft gebracht bij pater Dehon, de stich ter van de congregatie. Die kreeg daardoor bijzondere belangstelling voor dit land en toen het in !918 zelfstandig werd, heeft hij de Ne derlandse provincie van de congre gatie gevraagd erheen te gaan. Van daar dat er overwegend Nederlan ders bisschop van Helsinki zijn ge weest. „Dat moet wel veranderen: op den duur zal de kerk hier moeten uit groeien tot een kerk met een Finse clerus, Finse priesters, Finse bis schoppen". „Een laatste punt: wij zijn een ka tholieke kerk zonder enig machtsas pect. Dus alles wat rijkdom betreft, grootheid, of macht van het aantal, dat ontbreekt hier. Daardoor is het zicht op de katholieke (kerk of de hoek waaruit men werkt, heel anders dan waar de kerk ongewild mis schien tegelijkertijd een machts positie bekleedt". Pal Bal&rs Beroepingswe^ NED.HERV. KERjC'1 Beroepen te Opheusden: Berg te Huizen (N.-H.). Aangenomen naar Ai#e Buitenveldert als predikantï^ paalde opdracht ziekend16 kant)J. M. Weddepohl t&rs veen. Naar Voorthuizen: G|bi hulpprediker te Driedorp i kerk). GEREF. GEMEENTpk Bedankt voor Sunnysid^*1 den Boer te Ridderkerk. \l Kerkleiders m uit gevangen^ GENEVE (Reuter) Na 6 n in een gevangenis bij Lourer ques gezeten te hebben, zijn" ders en leden van de Presbr se Kerk in Mozambique in], gesteld, zo hebben protestair kelijke autoriteiten in Ger kendgemaakt. Het zou hier gaan om de zijn gearresteerd met ring dan van de twee diep dood zijn aangetroffen in huj De 60-Jarige predikant 2 Manganhela, de hoogste van de Presbyteriaanse KËr Mozambique, kwam door or om het leven en het plaatself1 keraadslid Jose Sidumo, wi£ op 19 december bekend1 werd, zou op dezelfde wijzj komen zijn. Hotelexploitatie EUROTEX ITALIA vraagt voor haar hotels in het buiten land, voor het komende zomerseizoen: zelfstandig werkende koks (chef koks-chefs de partie) 2e koks (aides en commis) hulpkoks Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met foto aan: EUROTEX ITALIA Sarphatistraat 100, Amsterdam. RAIFFEISENBANK „LEIDEN OEGSTGEEST" vraagt voor spoedige indiensttreding (plm. 18 jaar). Gewenst: mulo-mavo-diploma. Geboden wordt een zeer afwisselende baan. Sollicitaties te richten aan de directeur der Bank, STATIONSWEG 39, LEIDEN. autoverhuur Tip TAD st.aagtenstraat 14 III 11/1 telefoon: 01710 -25709-53627 leiden l WINTERTARIEF v.a. 9,—per dag - 9 ct. per km. Voor het onderhoud van personenwagens in hoofdzaak OPEL, kunnen wij plaatsen een en een Wie graag wil werken in een klein team bie den wij een prettige werkkring en goed salaris KON. JULIANALAAN 46 - VOORSCHOTEN TEL 01717—2426. Na 6 uur 01710—46135. (Vragen naar hr. van Dijk). Gemeente Leiden Agenda voor de openbare vergadering van de com missie voor de economi sche zaken te houden op 4 januari 1973 om 20.00 uur in Kamer 204 van het Stadhuis. Kantoorprojeot Morssin gel. Begrotingstoezeg gingen. Onderwerpen van bespre king in de vergadering te houden op 17 Januari 1973 TE KOOP GEVRAAGD Beleggingspanden Bouwgrond (liefst met bouwvergunning) Beleggingsmaatschappij Woningbouwvereniging Objecten groot en klein komen in aanmerking. Brieven aan het bur. van dit blad onder nummer 66746. Gevraagd met spoed voor nieuw te openen stoffenzaak. Salaris f 1500,per maand. Telefoon 020—230028—246056. Bloemenexport in RIJNSBURG vraagt: voor licht, schoon inpakwerk. Aanmelden 0171^*2626, na 18 uur 14306. Gemeente Warmend Burgemeester en wethouders van Warmond maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening en 50, lid 8 van de Woningwet, bouwver gunning te verlenen aan de heer C. Zoetemelk, Burg. Nederburghlaan 6, Warmond, voor het oprichten van een carport op het perceel, kadas traal bekend gemeente War mond, sectie D nr. 2979, plaatselijk gemerkt Burg. Ne derburghlaan 6. De desbetreffende stukken liggen met ingang van 4 Jan. a.s. gedurende veertien da gen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bij hun college bezwaren indienen te gen de voorgenomen verle ning der bouwvergunning. Warmond, 3 Januari 1973 Burgemeester en wethouders van Warmond, de burgemeester, W. F. DE VREEZE de secretaris P. J. BAAS. 'GEVRAAGD voor 4 ochtenden per week, in gezin met schoolgaande kinderen, flinke zelfstandige Bij voorkeur uit Oegstgeest of directe omg. Werktijden maandag, dinsdag, donderdag, vrij dag van 912 uur. Aanmelden overdag behalve zaterdag bij mevr. A. KAMSTEEG, Rhijngeesterstraatweg 16, Oegstgeest. Telefoon 50326. Persoonlijke leningen ran f 1000 tot f 10.000 aflossing 1 tot 5 jaar. 2de hypotheken tot f20.000,—. Aflossing 5 tot 10 Jaar. Inl J. LEEFLANG Bellamystr. 6 - Gouda Telefoon 01820—15947 „HET OUDELIEDENHUIS" HERENGRACHT 35 te LEIDEN vraagt: VOOR HUISHOUDELIJKE van 8 uur 's morgens tot 1 uur 's middags, gedurende vijf dagen per week. TRAP BEKLEDEN Laat uw trap vakkundig stof feren met nylon vilt of tapy- flex, geheel compleet incl. materialen, legloon en b.t.w. voor f150, Tel. 070—603167 b.g.g: 603529 Fietsen, bromfietsen en motoren Puch te koop in goede staat 2 versnellingen, bouwjaar '69, f.200. Woonark 't Zonnetje, Herengracht. Leiden. Te koop jongens racefiets 45,- Th. Nleuwendijk Dacosta- straat 39 Leiden na 7 uur. GEMEENTE VOORSCHOTEN Burgemeester en wethouders der gemeente Voorscho ten roepen sollicitanten op voor de functie van in tijdelijke dienst aan de openbare lagere Vlietschool, Prof. Einsteinlaan 5. De school is gehuisvest in een modern ge bouw en beschikt over modern lesmateriaal. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het hoofd der school, de heer J. P. Uittenbogaard; telefoon school 01717—2544, thuis 01710—62272. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan Burgemeester en Wethouders. njeuwe PROJEKTIE EN EEN GOED BEGIN Een goed begin is het halve werk. Dickhoff laat het niet bij goede voorne mens en nog minder bij half werk. Daar om, goed nieuws voor potentiële projector bedieners: Alleen in januari DE PLAWAMAT van f 320,voor f 179,— IPlawamat, een dia-projektor die er uitspringt! Met: 24V-150W I halogeenlamp, hijzonder licht- 1 sterk objektief 2,8/85 mm, voor- I en achteruit projektie, univer- I seelmagazijn en automatische scherpstelling. U ziet het, ook 1973 kan goed en goed koop beginnen, als u voor uw dia projector de weg naar Dickhoff weet te vinden. DICKHOFF UW PROJECTIE-PARADIJS Leiden, Haarlemmerstraat 207 Oegstgeest Lange Voort, Irislaan 55. BARKRUKKEN 10 modellen, v.a. f29,75 excl. b.t.w. Schoondergang l>.\ LANGE MARE 65-67-70 Telefoon 01710—22025—25138

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10