viersma moet 'afhaken' na mise tegen v. d. Sluis... TEFANKOVACS VERLAAT JAX OP 1 JULI 1973 zoutjes voor knabbel kenners. APPIE HAPPIE zTDSTAND SÜIKERDAMTOERNOOI GEMAKKELIJK TE VOORSPELLEN 29 DECEMBER 1972 Diekszorgt }n memoriam voor stunt tegen Buchal AïltOll MetZ lMSTERDAM Stefan Kovacs heeft voorzitter Jaap an Praag laten weten dat hij zijn tweejarig contract net Ajax, dat per 1 juli 1973 afloopt, niet zal verlengen, itefan Kovacs, die in Roemenië vergeefs heeft gepro- leerd vergunning te krijgen om nog een jaar in het bui- snland te werken, is per die datum benoemd tot direc teur van de Roemeense voetbalbond. In die functie heeft Buij de supervisie over alle vertegenwoordigende elftal- 6). ;n van Roemenië. OI lenk Groot Evenals by vele sportbon 90. 3.len en verenigingen het geval gaat landskampioen Ajax uitvoerende teken in han- leggen rachten. Met ingang is nat aag is Henk Groot belast met werkzaamheden, welke beho- ïrlor ii en tot de taak 1 Holla iris betaald voetbal. De heer Dulordyk, die op amateurbasis deze taak vervulde, zal tot het 'linde van het verenigingsjaar Ls commissaris in het bestuur anblyven. De ledenvergadering Ajax heeft in de laatst ge houden vergadering een regie- lentscommissie benoemd, die kojieze overgang naar een profes- ionele aanpak van de uitvoe- n fPende taken in de statuten zal erwerken. !j )ocherty Voor de tweede keer bin- 24 uur heeft Tommy Do- herty, de manager van Man- pi". 'alfhester United, een speler ge tocht. Ditmaal de 20-jarige Alex 'orsyth van de Schotse club 'artick Thistle. De prys voor brsyth was 100.000 pond ster- tr ing, ruim 800.000 gulden. Het is bedoeling dat hy, evenals interfceorge Graham, die woensdag ewo: le gelederen van United kwam i 'ersterken, zaterdag in de thuis- 00 n wedstrijd tegen Everton wordt Will ipgesteld. Docherty zou dan een slftal in het veld kunnen bren- ter waarde van één miljoen >ond, een uniek verschijnsel in Ned ie Engelse league, waar men D ian transferbedragen toch heel «rat gewend is. Het is evenwel ng niet zeker of Tony Dunne Jong Oranje Evenals in voorgaande wed strijden heeft bondscoach Fran- tisek Fadrhonc twee oudere spe lers toegevoegd aan de selectie van Jong Oranje voor de wed strijd tegen Engeland (onder de 23 jaar) dinsdag 2 januari as. op het veld van Arsenal in Lon den. Het zijn René Notten (FC Twente) en Dick Schneider (Feyenoord), die beiden tot de a-selectie behoren. De zestien geselecteerden voor deze 'gewo ne' interlandwedstryd zijn: Barth (SC Anderlecht) en Sehel- lekens (NEC)Van Marwijk (Go Ahead Eagles), Arnold Mtihren en Rep (beiden Ajax), Willy en René van de Kerkhof en Notten (allen FC Twente), Bonsink (FC Utrecht), Kila (FC Den Haag), Rijsbergen en Schneider (beiden (Feyenoord), Visser (Sparta), Bos en Gritter (beiden FC Gro ningen) en Krygh (PSV). Jeugdinternaat De eerste-dlvisieclub Vites se wil voor het begin van het volgend voetbalseizoen in Arn hem een internaat voor jeugd spelers realiseren. Volgens ma nager Wil Beltman, die het plan lanceerde, wordt het internaat op dezelfde leest geschoeid als bij Go Ahead in Deventer. Op het Vitesse-terrein Monniken huizen zal het spelershonk wor den gevestigd. Bij wijze van test zal Vitesse tijdens de paasvakan tie een groep van ongeveer 20 jeugdspelers uit het gehele land onderdak verlenen Stefan K&vacs selectie plaatsvindt. Het ligt in de bedoeling ook een jeugdtrai ner aan te trekken. De kosten van het jeugdinternaat, geraamd op 100.000 gulden, hoopt men te kunnen dekken uit bijdragen groepen sympathisanten Vijfde Bij i internationale rond vraag, georganiseerd door het Poolse blad "Sport", is Neder land als vijfde voetballand van Europa aangemerkt. Europees kampioen West-Duitsland be zette de eerste plaats. De lijst ziet er als volgt uit: 1. West- Duitsland, 2. Rusland, 3. Enge land, 4. België, 5- Nederland, 6. Polen, 7. Italië, 8. Hongarije, 9. Zuidslavië, 10. Spanje. GRONINGEN In de derde fina leronde van het Niemeyer schaak toernooi heeft de Rus Oleg Roma- nishin, zijn aanspraak op de Euro pese jeugd titel overtuigend onder streept. Gisteren was een volgende mogelijke concurrent aan de beurt, om onder het juk van de waarschijn lijke tweede Europese jeugdkampioen door te gaan. In een Siciliaanse par ti.! kreeg zijn tegenstander, de Span jaard Martin, die toch echter niet bekend staat als een van de zwak keren, geen voet aan de grond. In 24 zetten was het pleit beslecht. Tot veler verrassing wist de Ne derlander Roy Dieks de Duitser Bu chal, woensdag nog bejubeld als een mogelijke serieuze concurrent van Romanishin, met veel bravoure te kloppen. Na de opening, waarin door Dieks een aktieve verdediging werd geko zen, kwam een stelling op het bord, die de Nederlander alle kansen bood. Weliswaar wist Buchal de tweede zitting nog te halen, maar in de voortzetting hiervan capituleerde hij na enige minuten. Uitslagen: Groep A: Buchal (Brd) -Dieks (Ned) 0—1, Miles (Eng)- Marjanovic (Joeg) 1—0, Urzica (Roem)-Kernan (Ierl) 1—0, Roma nishin (SoJ. U.)-Martin (Spa) 10. Baljon (Ned) -Spacek (TS) 1—0. Stand na 3 ronden: 1. Romanishin 3 pnt, 2 Miles 2%, 3/5, Buchal, Dieks en Urzica 2, 6/8, Spacek, Marjano- vic en Baljon 1, 9. Kernan 1/2 10. Martin 0. Schaatsen Tot nu toe hebben vijf landen ingeschreven voor de ISU- juniorenkampioenschappen, die op 21 en 22 januari op de kunstijs baan Drenthe in Assen worden ge houden: Rusland, Canada, Noorwe gen, de Verenigde Staten en Neder land. Basketbal De Nederlandse meis- jesploeg heeft gisteren tijdens het vierlandentoernooi in Luik verloren van Frankrijk met 5056. Bij rust leidde Nederland nog met 3328. Volleybal De Nederlandse mili taire ploeg heeft gisteren in de een week oude sporthal van Harderwijk België verslagen met 31. De set standen waren 1513, 154, 415 en 15—8. AMSTERDAM In de tiende en voorlaatste ronde van het in ternationale Suikerdamtoernooi is er zodanige tekening in de kop van de ranglijst gekomen dat de einduitslag zonder al te veel moeite te voorspellen is. Dank zij een overwinning op Baba Sy bleef ondergetekende aan de leiding met 18 punten, ge volgd door Andreiko, die via een overwinning op Drost op 17 punten kwam. Wiersma echter haakte enigszins af door een re mise met Van der Sluis, zodat hij nu op 16 punten staat. In mijn party tegen Baba Sy kreeg sterdammer Van der Sluis, die zich, ik reeds spoedig na de opening enig zoals gewoonlijk, nogal defensief op- voordeel. Naarmate het middenspel stelde. Toch vielen ook in deze partij vorderde werd de Senegalees meer en enige schoonheidsfoutjes te noteren, meer naar de rand gedrongen. In tijd- Zo bemerkte Wiersma in het late nood lieten beiden echter een steekje middenspel dat hy voor Van der vallen: Baba Sy verzuimde eerst een Sluis een remisecombinatie had open- vrijwel zekere remise, maar de winst- gezet, maar de Amsterdammer ver- forcering van slechts een zet diep zuimde deze mogelijkheid, ontsnapte vervolgens aan mijn aan dacht. Tenslotte ontstond er een las tig eindspel van een daan en drie schijven tegen een dam en twee schij ven, dat nog veel tyd vergde. Toen ik na 5% uur spelen 'n tweede dam haal- Grote druk Later kon Van der Sluis nog twee maal naar remise afwikkelen, maar toen hij volhardde in het spelen langs Door Ton Sij brands de, staakte de Senegalese grootmees- de randen, kwam hij onder al te grote ter terecht de strijd. druk te staan. Via een een knap offer bereikte Wiersma een gewonnen eind spel, maar tot veler verbazing ging hij nonchalant te werk, zodat Van der Sluis onverwacht nog kon ont- snappen. Wiersma zal zich wel even Andreiko en Drost speelden een in- hebben moeten verbijten, want het is teressante klassieke partij.. De Ne- zelfs nog maar de vraag of hij nu wel derlander bood lange tijd goed tegen- op een gedeelde tweede plaats zal ein- stand, maar zette omstreeks de 35ste digen. zet zwak voort. Op zeer knappe wijze Voor vandaag staat immers behalve van Drost op tempo vastlopen en toen gramma. Wanneer Harm Wiersma viel, naarmate de Sy moeten winnen om de tweede prijs party vorderde, fel aan tegen de Am- met Andreiko te deleaa. Ik acht hem LEIDEN Na een kort ziekbed is gisternacht op 87-Jarige leeftijd in Leiden overleden: Anton Metz, oud-gymnastiekleraar aan het Gym nasium en van 1922 tot eind 1963 voorzitter van de Turnkring Leiden en Omstreken. Anton Metz, op 23 oktober 1885 in Breda geboren, was een man die van uitzonderlijke betekenis is ge weest voor de nationale turnsport. In 1926, na de voor Nederland zeer te leurstellend verlopen wereldkam pioenschappen in Lyon. introduceer de hij het z.g. keurkorps voor heren. Door middel daarvan kwamen de turners, die toen nog geen nationaal kampioenschap kenden, meer met elkaar in contact en konden zy ook gezamenlijk trainen voor landenwed- strijden e.d. Anton Metz, in zijn tijd zelf een eersteklas turner, werd de eerste leider van het herenkeur korps en bleef dat tot en met 1938. Onder zijn leiding trainde de Ne derlandse herenploeg voor de Olym pische Spelen van 1928 in Amster dam. Een ander nieuwtje waar Metz voor zorgde was gymnastiek op grammof oonplaatmuziek. Als eer ste ontving hij voor zijn vele werk van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond de medaille van Verdienste. Later gevolgd door het erelidmaatschap. Niet alleen locaal en nationaal genoot hij bekendheid, ook in de turnkringen van een groot aantal Europese landen bouwde hij een reputatie op die klonk als een klok. De erepenningen van de Fran se, Tsjechische, Hongaarse en Duit se Turnbond onderstreepten zijn ve le activiteiten buiten de landsgren zen. Hij had ook vele Jaren zitting in de jury bij de wereldkampioen- daartoe wel in staat, maar gemakke- hjk zal het zeker niet gaan. Van de overige partyen was Roo- zenburgMostovoy gisteren verreweg het interessantst. De oud-wereld kampioen liet de Fransman het ge hele middenbord en bezette zelf tot in alle denkbare uithoeken de bord- rand. In het late middenspel werd Mostovoy het slachtoffer van een ge raffineerde finesse. Met het eindspel had Roozenburg daarna weinig moeite. Grootmeestergroep, 10e ronde: Sij- brands (Ned.)Baba Sy (Sen.) 20; Wiersma (Ned.)Vander Sluis (Ned.) 1—1; Hermelink (Ned.)—Smith (VS) 20; Roozenburg (Ned.)Mostovoy (Fr.) 2—0; Faal (Gambia)—Jansen (Ned.) 11; Drost (Ned.)Andreiko (Rusl.) 02. Meestergroep, 8e ronde: Gregoire (Belg.)Kemp (Sur.) 02; Maquet (Fr.)Scholten (Ned.) 02; Goudt (Ned.)Jubal (Fr.) 20; Benjamins (Ned.)De Ruiter (Ned.) 11; Goe- ree (Ned.)Badiali (It.) 02. Jeugdwereldkampioenschap, negen de ronde: Hofstee (Ned.)Metsanski (Rusl.) 1—1; Bhaillal (Sur.)—Tsja- verian (Rusl.) 11. Stand: 1. Metsjanski 15 pnt, 2. Tsjaverdian 14; 3. Hofstee 10 en 4. Bhaillal 9. Grootmeestergroep: 1. Sy brands 18 pnt; 2. Andreiko 17, 3. Wiersma 16; 4. Roozenburg 12; 5. Drost 11; 6. Her melink 10; 7. Baba Sy 9; 8. Smith 7; 9. Van der Suis 7; 10. Jansen 5; 11. Mostovoy 4 en 12. Faal 4 pnt. Meestergroep: 1. Goudt 12 pnt; 2. Badiali 10; 3. Benjamins 9; 4. Kemp 9; 5. Goeree 8; 6. Maquet 8; 7. De Ruiter 8; 8. Scholten 8; 9. Gregoire 5 en 10. Jubal 3 pnt. Lekkere zoutjes. Apart van smaak. Apart van vorm. Altijd luchtig en krokant. Echt iets om deze maand gezellig mee voor de dag te komen. En u kunt afwisselen zoveel u wilt. Er is Nibb-it Mixed, Cocktail,Rings, Junior, Paprika, CHibb it voorknabbelkctmers Maar weinig mensen hebben de turnerij zo lang, trouw en enthou siast gediend als Anton Metz. Toen hij eind 1963, na meer dan veertig jaar, het voorzitterschap van de Leidse Turnkring had neergelegd, trof je hem nog in allerlei wedstrij den als jurylid aan. Voor de turn sport had hij een niet te pensione ren belangstelling. Anton Metz kon altijd met veel smaak vertellen hoe hij in 1911 in Leiden zijn leraar- ADVERTENTIE Anton Metz t schap aan het Gymnasium had ver kregen. Voordat hij zich hier vestig de. had hij al in vele plaatsen gesol liciteerd. Steeds had men zyn kwa liteiten in proeflessen geroemd maar steeds had men toch aan een ande re de voorkeur gegeven, "want u ziet er nog zo jong uit, meneer Metz". Ten einde raad liet hij zijn baard en snor staan om wat ouder te lijken. Zo toog hij naar Leiden. Daar nam men hem onmiddellijk aan. De Leidse rector informeerde niet naar zijn leeftijd, maar vroeg hem: "Meneer Metz. hoeveel kin deren heeft u eigenlijk?" De fitheid die Anton Metz zijn leven lang ten toon heeft gespreid, tzou gemakkelijk spreekwoordelijk kunnen zijn. Op een leeftijd dat an deren nog slechts moeizaam uit hun stoel komen, liep Anten Metz li- niaalrecht en met verende tred door de Leidse straten, Ja, gaf hij zelfs nog les aan een clubje huisartsen. Hij was een levende reclame voor de befaamde stelling "mens sana in copore sano": een gezonde geest in een gezond lichaam. Die herinne ring aan hem zal nog lang levendig blijven. RUUD PAAUW Toch topwedstrijd in Voorschoten VOORSCHOTEN Na alle moei lijkheden, die zijn ontstaan toen Le vi's en de Nederlandse Basket bal Bond niet toestonden, dat het Amerikaanse profteam van Gilette in Voorschoten tegen Raak/ Punch, zou spelen, is 't organiserende Blitz er toch in geslaagd "n topwedstryd voor te schotelen. Vanavond (aan vang 8 u) spelen tegen elkaar in de VIiethorst 2 van de sterkste teams van Nederland; Raak/Punch en Fiat Stars. Ongetwijfeld een topper voor Voor schoten en natuurlijk ook voor trots Blitz. Het is niet onmogelijk dat de ze wedstrijd beter wordt dan de oor spronkelijk geplande, want Flat Stars won de afgelopen dagen het el- gen toernooi, terwijl Gilette alleen uitblonk in het maken van moeilijk heden met scheidsrechters en tegen standers en slechts derde werd. Detry/Haag in finale APELDOORN De Nederlandse kampioensploeg Detry/ Haag en Polonia uit Polen hebben zich donderdag geplaatst voor de finale dames van het internationale volleybalteronooi. Bij de heren zal de finale gaan tussen Ujpest Dosza (Hong) en TsJ Slavia (Tsjech). De uitslagen van donderdag zyn: dames: Nimse <Hong)-Nederlandse Jeugdploeg 20, Polonia (Pol)-TsJ. Slavia (Tsjech) 20, Detry/ Haag (Ned)-Allemannia (Wdl) 2—0, Dyna mo (Ned)-BKV Eloere (Hong) 1—2, heren: HSV Hamburg (Wdl)-Ujpest Dosza (Hongarije) 02, Raak SFC (Ned)-Dimitrov (Bul) 1—2, Dyna mo (Ned)-TsJ Slavia 6—2. Neder landse Jeugdploeg-FKS Stal (Pol), 0—2. rtn Wiersma tegen Van der Sluis ADVERTENTIE Jieelgoed vuurwerk Ttsteeg7.Leiden.Telefoon017J0-20Z72

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11