uppert wil voor vrijdag itsluitsel van „de vijf" ntrast tussen „dokter" en zanger DISCUSSIE IN ISRAEL OVER BEZETTE GEBIEDEN NIEUWE UITGAVEN Piano- ckoord I bender REGERING ZAL EINDELIJK OPEN KAART MOETEN SPELEN LEIDSE SCHOLEN BELANGRIJK VOOR STREEK DAG 28 DECEMBER 1972 BINNENLAND meningen of karakters botsten. Ook in de persoonlijke sfeer liggen de tegenstellingen hoog opgetast. Wilde Van Speyk het met zijn vloot wat hogerop zoeken, Jan van Schaf- felaar wilde toen hij op torentrans in Bameveld stond juist enkele etages lager. Geschiedenis zult u zeggen, maar wat dacht u dan van onze omroepwereld? Op Nederland 1 een VPRO die de kijkers alle voorhanden zijnde ge slachtskenmerken en voorbeelden uit het groene .scheldwoord e n boek je" voorschotelt en op de andere zender een EO. die de kraagjes hoog geslo ten houdt en via koren en koortjes een stichtelijk woord op het scherm neten afkomstig zijn, maar tegelijk toch zo puur-Hollands. Aan de ene kant kruidendokter Van de Moosdijk en aan de andere kant Johnny Jordaan. Een hemels breed verschil tussen twee Neder landers, van wie de ene wieg in het Brabantse land stond en het andere „stijfselkissie" in het brok onvervalst op die tegenstrijdigheid. Johnny Jor daan nodigde journalist Hans Wie- renga uit, om alles wat hij in de loop der jaren heeft meegemaakt op te tekenen en te verifiëren bij vriend en vijand. Geen zoetsappig geroman tiseerd damesbladverhaal, maar een stukje openhartigheid. Johnny ver zwijgt daarin niet dat hij op finan- Twee pockets 'ederlanders, vormen met el- volk van tegenstellingen, dra hebben we de leerplich- eftljd bereikt of de vader- [eschiedenisboek j es maken dat wij Hollanders op dat hoge graad van perfectie ereikt. Onze historie loopt groepen die elkaar te vuur waard bestreden omdat de Uk moest daaraan denken toen ik deze week twee pockets ter recense ring op tafel kreeg.. Op de coverplaat van beide boekjes afbeeldingen van hoofden, wier omvang doet vermoe den dat beiden een krachtig aanhan ger zijn van de leer van de menu kaart. Maar hoe verschillend is de inhoud. Een tegenstelling in karak ter en persoonlijkheid die frappant is. Als of ze van verschillende pla- Avnsterdaims jeugdsentiment De Jordaan. De een, een man, die zich vele jaren verrijkt heeft ten koste van n met ziekte kampende de andere kant, een man, die het geld dat hij als zanger verdiende weer even snel uitgaf aan familie, vrienden en kennissen in be hoeftige omstandigheden en niet te vergeten een stelletje profiteurs. Drukpersen cieel gebied in feite een dubbele nul was en dat hij in zijn succesrijke jaren de ene stommiteit op de andere stapelde. Hij gaf zoals een Mokumse zegswijze duidelijk maakt „het hemd van zTl gat". Hoe anders werd het levensverhaal van de Casterrense kruidendokter bij eengebracht. Drie journalisten, Rolf Boost, Peter Dillen en Karei van Son verzamelden aan de hand van in het verleden gehouden gesprek ken, artikelen in krant en tijdschrift en voorzichtig manoeuvrerend Via achterdeurtjes de feiten. Ze vonden steeds een groot tegenstander: Van de Moosdijk zelf. De man, die in zijn glorietijd geen mogelijkheid onbenut liet om via interviews de verkoop van zijn .geneeskrachtig pakket" te bevorderen keerde zich plotseling met een ongewone felheid tegen die zelfde mensen. Hij ging zelfs zover een kort geding aan te spannen tegen de uitgever van het boek om de uitgave in beslag te laten nemen. Iets waar de Rotterdamse rechtbank een stokje voor sta*. Liedjes Het slot van de beide liedjes past ook weer heerlijk in die contrast- sfeer. Van de Moosdijk hangt nog een fikse gevangenisstraf boven het hoofd in verband met de beroving van de bankemployé samen met zijn broer, terwijl Johnny Jordaan tijdens een speciale afscheidsvoorstelhng in Beverwijk van „zijn" publiek een huis kreeg waarin hij samen met zijn vriend Ton kan wonen. Waarmee wij Nederlanders, die graag zien dat uit elke gebeurtenis een bepaalde moraal spreekt, volle dig tevreden worden gesteld. Dtesteren tegen de oorlog in na een kort verblijf in s doorgereisd naar Bos- beschuldiigde de ambtenaren dinsdag op het vliegveld eathrow te maken had gehad ngelooflijke bekaktheid" aihoe- iepaalde uitingen van beleefd- zei kenbaar waren geweest". Tom waren uit Noorwegen vaar zij aan een film had- ewerkt gebaseerd op een boe* :i dat hij een aantal stuk- ïste uit zijn actetas die verdwe- terwijl hij door leden van migratiedienst na aankomst op liegveld Heathrow werd onder- Foncia en Tom Hayden gaan zodra het huwelijk van Jane ie Franse filmregisseur Roger is ontbonden. HAAG (ANP) Voor ivond 18.00 uur wil kabinets- ?ur dr M. Ruppert een me- hebben van de tweede- es van KVP, WD, en DS'70. In dat stuk liet alleen staan een opsom de onderwerpen, die naar [deel van die fracties zouden worden opgenomen in een gsprogram. Ook zal er een üng dienen te zijn van het akelijk) standpunt van de met betrekking tot deze on- heeft dr Ruppert de Andriessen (KVP), Wiegel Aantjes (waarnemend frac- zitter ARP, omdat fractie- r Biesheuvel met vakantie is), Tiilamus (CHU) en Ber- S '70) in zijn werkkamer in bouw van de Raad van State Haagse Binnenhof afzonder- ntvangen. Hij boos me DEN (AP) De Amerikaanse irioe Jane Fonda die met haar landgenoot Tom Hayden ming van een kabinet, en deelde daarna mee, dat hij in dit stadium van de kabinetsinformatie wil na gaan, welke mogelijkheden er zijn voor het herstel van de oude coalitie van de vijf. In het kader van deze fase wil dr. Ruppert schriftelijk op de hoogte ge steld worden van de gedachten van de fracties van KVP, WD, ARP, CHU en DS'70. Uit de antwoorden van de fractie voorzitter van PvdA en KVP is dT Ruppert wei duidelijk geworden dat een progressief minderheidskabinet van PvdA, D'66 en PPR er niet meer in zit. In dit verband wees hij er op dat fractieleider Den Uyl waarschijnlijk ten onrechte „met de gedachte rondloopt" dat er nog een latere fa se komt, waarin zo'n kabinet wel licht nog tot de mogelijkheden be hoort. KVP-fractieleider mr. Andries sen schrijft, volgens Ruppert, immers geen enkele politieke verantwoorde lijkheid voor de totstandkoming van zulk een kabinet te aanvaarden en dat hij "zijn mensen zal adviseren er geen zitting in te nemen". Beide fractievoorzitters huldigen hetzelfde standpunt ten aanzien van resp. een progressief minderheids kabinet en een confessioneel min derheidskabinet over en weer: "Mocht zo'n kabinet toch optreden dan beoordeel ik het op program, samenstelling en zal ik miij de vraag stellen of het de mieest wenselijke oplossing van de kabinetscrisis is". Dr Ruppert was overigens niet optimistisch over de politieke situa tie. „Een voor de hand liggende combinatie van partijen ontbreekt. Bovendien, verloopt de meningsvor ming binnen de fracties erg traag. Dat zou dk wat sneller willen zien". In feite erkent Nederland volkenrechtelijk de DDR nu gistermiddag in Den Haag op het minis terie van Buitenlandse Zaken besprekingen zijn begonnen met de Oostduitse delegatie over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en de DDR op het niveau van am bassadeurs. Hier verwelkomt de Nederlandse delegatieleider dr. K. W. Reinink de delegatieleider van de DDR dr. ing. Oeser (links). advertentie „Een piano? Daar ko len wij niet aan toe". MagBender-K&Dvoor- chtig veronderstellen dat lensen die zoiets zeggen, e prijs van een piano mis- :hien een tikje verkeerd ixeren? Voor nog geen 3100 ulden namelijk hebt u al en piano van een kwaliteit 0arBender-K&Dvolledig chter kan staan. En dan iet van een merk want sus hebt u bij ons in over bed (wij voeren minstens merken). Het moet dus wel reemd lopen, wilt u na een ustig en bijzonder infor- natief gesprek niet tot een Moord komen. kettner SC duwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 JERUZALEM In mei volgend jaar viert Israël zijn 25-jarig bestaan. Dat zal het ook bijna zes jaar geleden zijn dat het in de zesdaagse oorlog grondgebied van Egypte, Syrië en Jordanië bezette, dat in totaal bijna vier maal zo groot is als Israël zelf. Alleen al de Sinaï-woestijn is drie maal zo groot als het Israël van vóór 1967. In deze bezette gebieden leven ongeveer een miljoen Arabieren 600.000 op de westelijke Jordaanoever, 350.000 in de Gaza-strook en 50.000 op de Golan-hoogten en in de Sinaï. Ln de machtige Israëlische Arbei derspartij, die sinds de uitroeping van de Joodse staat in 1948 deel heeft uitgemaakt van alle regerin gen die sindsdien zijn opgetreden, is een diepgaande discussie op gang jekomen over de toekomst van de jezette gebieden. Annexatie of te- uggave in het kader van een vre desregeling, hoelang die ook nog op jich zal laten wachten? Binnen ol ouiten de .„veilige grenzen" die Is raël voor zich opeist? Deze vragen zijn het duidelijkst aan de orde ge steld door het parlementslid Arieh Eliav, voormalig secretaris-generaal Door Jaap van Weesel va nde Arbeiderspartij, die uit zijn hoge partijfunctie ontslag nam om zijn toekomstvisie te boek te kun nen stellen. „In zijn boek, „the land of glory" geef ik een blauwdruk van de toe komstige Israëlische samenleving. wil ik in de eerste plaats de situatie doorbreken die in onze partij en in ons land bestaat, namelijk dat nle- zoals ik die zie", zegt Eliav tijdens mand officieel iets wil. Ik vind het een vraaggesprek in het luxueuze normaal dat Je al dan niet gekozen restaurant van de Knesseth, het Is- wordt op grond van Je ideeën. Bo- raëlische parlement. Met dit boek vendien vind ik de discussie over de oezette gebieden noodzakelijk, om dat ik geloof dat de Arbeiderspartij als socialistische en zionistische partij van haar koers is afge dwaald". Eliav is van mening dat het Joodse karakter van Israël niet aangetast mag worden. Hij zegt: „een Joodse staat die het grootse deel van de bezette gebieden annexeert, zou een minderheid van een miljoen Arabie ren tegenover een meerderheid van drie miljoen Joden krijgen. Dat zou betekenen dat Israël binnen afzien bare tijd haar karakter als Joodse staat zou verliezen". Eliav wijst ook op het feit dat 50.000 Arabieren als arbeiders in Israël werken, „waar door een verhouding meester-slaaf ontstaat omdat de Arabieren me rendeels ongeschoold werk doen". Expansie Op grond hiervan wijst Eliav elke expansie van Israël omwille van de expansie af. „Onze grenzen moeten worden herzieen op grond van het geen om redenen van veiligheid strikt noodzakelijk is. Als wij onze kaarten dan zo duidelijk mogelijk op tafel leggen, nemen wij ook veel wan trouwen bij de Arabieren weg". De mening van Eliav komt in grote lijnen overeen met die van de in vloedrijke minister van Financiën Pinhas Saphir, minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban en mi nister Allon. Daartegenover staat de lijn van minister van Defensie Mosje Dajan, minister zonder por tefeuille Galili en minister van Bin nenlandse Zaken SJimon Perez. Mosje Dajan gaat ervan uit dat het onrealistisch is om te veronderstel len dat de politieke verhoudingen tussen Israël en de Arabische lan den in de nabije toekomst zullen veranderen. Alleen de fysieke aan wezigheid van het Israëlische legèi garandeert een vreedzame coëxis tentie tussen Joden en Arabieren, aldus deze redenering. Wat betreft de Arabieren in de bezette gebieden, hun moet, volgens Dajan. levens voorwaarden worden geboden die garanderen dat zij materieel belang hebben bij de Israëlische aanwezig heid. Tegelijk moet een zo normaa, mogelijk verkeer met Jordanië, op elk gebied, ook politiek, mogelijk blijven. In andere woorden: de fac to annexatie zonder het toekennen JOHNNY JORDAAN „Ze kunnen zeggen van me wat ze willen", Johnny Jordaan. Uitgeverij A. W. Bruna en Zoon; Kruidendokter Van de Moosdyk, kropman in üdele hoop, Rolf Boost, Peter Dillen, Karei van Son. Uitgeverij Ridderhof, Rid derkerk. BRAM VAN LEEUWEN Bron Vanka wint zaalvoetbal HILLEGOM Het kerstzaalvoetbal- toernooi in de Treslongsporthal ln Hillegom, waarvoor op tweede kerst dag veel belangstelling bestond, is na spannende strijd gewonnen door het team van Bron Vanka. In de laatste van de tien partijen zegevier de het met 40 over BSM, dat aan een gelijkspel voldoende gehad zou hebben om op de eindzege beslag te kunnen leggen. BSM had namelijk voor het slotduel drie partijen gewonnen en Bron Vanka slechts twee. Doordat Bron Vanka met vier doelpunten verschil van BSM won, werd het door een beter doelgemiddelde ook Gé Bosch had zes punten behaald al gemeen winnaar. De uitslagen: BSMGé Bosch 32: ElsbroekBennebroek 40; Gé BoschBron Vanka 21; Benne broekBSM 13; Bron VankaEls- broek 20; Gé BoschBennebroek 41; BSMElsbroek 42: Benne broekBron Vanka 12; Elsbroek— Gé Bosch 01; Bron VankaBSM 4—0. Eindstand: 1. Bron Vanka 6 pnt (9_3); 2. Gé Bosch 6 (9—5>; 3. BSM 6 (10—9); 4. Elsbroek 2 (6—7); 5. Bennebroek 0 (3—13). De prijzen werden meteen na afloop uitgereikt door de heer B. Blokker van de Hillegomse zaalvoetbalcom missie. Het toernooi werd gehouden op initiatief van voorzitter A. Pijn- aker van de S.V. Bennebroek met de opzet om het zaalvoetbal te popula riseren. Als zodanig heeft dit toernooi aan de gestelde verwachtingen vol daan. SASSENHEIM De wielervereni ging Sassenheim en Omstreken heeft voor iedereen die graag fietst op Ou dejaarsdag een 15-km lange 'Vosse- Jacht in Sassenheim' uitgeschreven. De tocht gaat langs verschillende punten in Sassenheim. De start is om half tien vanaf het clubhuis De Klapnaaf aan de Marijkestraat. In schrijving is vanaf kwart voor ne gen mogelijk (kosten f 1.en er zijn diverse mooie prijzen te winnen naast de 'winst' die het al fietsende trimmen oplevert. gevens, zoals de eeuwigduren de kalender, feestdagen, enz. - tal van bijzonderheden over het afgelopen jaar. Het boekje geeft een duidelijke registratie van de ontwikkelingen in Vietnam; de onlusten in Ierland; de afschu welijke gebeurtenissen tijdens de Olympische Spelen; de ka binetscrisis; en van al het overige nieuws dat 1972 tot een bewogen jaar maakte. In Wie? Wat? Waar? 1973 vindt u verder o.m.: de automodel len 1973; informatie over de be staande linkse stromingen; de grootste milieuvervuilers; wie is wie in de buitenlandse politiek: de verkiezingen; en 25 jaar film festival In Cannes. Vanzelfsprekend wordt het boekje gecompleteerd met de prijs 5,25 Witte Singel 1, Leiden Tel. (01710) 25041 Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn tel. (01720) 92544 LEIDEN Uit de Statistiek van het onderwijs schooljaar '70 '71 van het bureau statistiek van de gemeente Leiden blijkt, dat alle vormen van voortgezet on derwijs in Leiden worden ge volgd door meer leerlingen uit de omgeving dan uit Leiden zelf. Lager en algemeen voortgezet onderwijs en lager economisch en administratief onderwijs (het vroegere vglo) werden gevolgd door 535 leerlingen, 213 uit Lei den en 322 uit de omgeving. Kou dekerk (57) en Alphen aan den Rijn (49) hadden het gootste aandeel. Op de twaalf Leidse scholen voor mavo, havo en vwo gin gen 8099 leerlingen, van wie 3654 uit Leiden. Oegstgeest, Katwijk en Zoeterwoude waren met resp. 666, 496 en 248 de belangrijkste "leveranciers". Op de Leidse dagscholen voor beroepsonderwijs gingen 4190 leerlingen, van wie 1837 uit Lei den. Katwijk, Leiderdorp en Voorschoten met resp. 256, 245 en 236, namen het grootste aan tal leerlingen voor hun rekening. van politieke rechten aan de Ara bieren. Eliav: „Dat ls voor mij volstrekt onaanvaardbaar. Als wij in een de mocratische samenleving leven, kunnen wij niet een groot aantal Arabieren politiek de mond snoeren. Als wij hen tot volledige Israëliërs maken, dan verliest Israël haar rai- son d'etre als Joodse staat'". Op de reële bezwaren van Eliav en de zijnen heeft Dajan eigenlijk geen verweer. De meer uitgesproken annexionisten van de rechtse oppo sitie geven het antwoord dat Dajan misschien wel zou willen, maar niet kan geven: „De Joodse meerderheid zal gewaarborgd blijven door mas sale immigratie, vooral van Joden uit Rusland en tegelijkertijd door aanmoediging van emigratlr van Arabieren". Toen Eliav een half jaar geieaen zijn politiek credo preseneerde. leek hij een eenzame vredesduif Nu blijkt dat de meerderheid van de partij achter zijn denkbeelden staat. Hij zegt: „het belangrijkste >s dat een meerderheid in de partij een Jodse staat wil en bereid s territoriale concessies te doen. Op korte termijn lijkt de huidige situatie misschien- niet slecht. Op lange ter mijn wel. De tijd werkt niet in ons voordeel zoals men zo dikwijls hier denkt". Behalve de toekomst van Israël staat volgend Jaar ook het toekom stige leiderschap van Israël op het spel. Premier Golda Meir heeft aangekondigd dat zij na de verkie zingen niet zal aanblijven als pre mier. Beslissend voor de nele discussie in de Arbeiderspartij is welk stand punt Golda Meir zal innemen Op grond van sommige uitlatingen ls duidelijk dat ze een tussen-positie inneemt. Maar ze heeft lateD bij een dat ze voorlopig geeD uitspraak vil doen, wellicht om een scheuring ai de partij te voorkomen Waarop Eliav zegt: „Als de beslis sing nu niet komt. fan komt hij er >ver een haL Jaar Vooi de verkie zingen zal de partij toch haar ge zicht moeten laten zien".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9