eiden verliest karakter van industriestad' Opnieuw crisis in de Hengelaarsbond "ostor mossel «versteege reen straat met erkeersdoden BALLY Gezellige basketbalinstuif bij Bona Stars VOORZITTER MARK AFGETREDEN Vakantie vieren in Leidse musea innenstadsonderzoek constateert belangrijke centrumfunctie .EZERS SCHRIJVEN Fris en mooi ERDAG 28 DECEMBER 1972 De bereikbaarheid van Lei den per bus en trein is groot, zo wordt in het Bin nenst adsonderzoek gesteld. (Achieffoto Jan Holvast) slecht te worden aangemerkt. Er is een vertrek van gezinnen uit de bin- nenstd van gezinnen uit de sociaal- economisch sterkere groepen. Dit en de toeneming van het aantal alleen staanden leiden tot een eenzijdige bevolkingssamenstelling en een da ling van het aantal beroepsbeoefena- Het niet aangesloten zijn van grote delen van de Leidse binnen stad op een rioolwaterzuiveringsin stallatie is nadelig voor de kwaliteit van de waterhuishouding. De water huishouding is niet alleen van be lang voor het milieu, maar ook met het oog op woonkwaliteit, toerisme en een blijvende functie van Leiden als "waterstad", waarby ook aan dacht moet worden besteed aan re creatievaart. CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste in Pleet, Edelstaal en Vlekvry. Uw juwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN - Leidenaar Ernest Lan- gezaal heeft zijn functies neergelegd van voorzitter-seoretaris van het rayon Zuid-Holland van de Kappers patroonsbond en de vaktechnische clubs. Het bestuur heeft benoemd tot voor zitter C. Per daan uit Nieuw Vennep en tot secretaris H. van Peursum uit Rijnsburg. Aan het bestuur is toe gevoegd M. de Lange. LEIDEN De bestuurscrisis bin nen de Hengelaarsbond van Ledden en Omstreken, die vorige week leek te zijn opgelost met de verkiezing van een gedeeltelijk nieuw bestuur is gisteravond opnieuw in alle hevigheid losgebarsten. Tijdens de allereerste offiolële vergadering van het nieuwe bestuur in het bandskantoor aan de Lage Morsweg ontstond al kort na het begin onenigheid tussen enkele leden van het bestuur. De discussie liep tijdens de ver gadering zo hoog op, dat voorzitter J. Mark, die ook al zitting had in het vorige bestuur, meedeelde zijn functie in het bestuur direct ter beschikking te stellen en af te treden als voor zitter van de bond. Daarop verliet hij de bestuursvergadering. „Binnen het nieuwe bestuur hefo ik niet de bereidheid gevonden, die no dig is om een bond van bijna vier duizend leden goed te besturen", al dus verduidelijkte de heer Mark zijn besluit. „Ik ben niet van plan om my'n gezondheid op te offeren omdat er enkele mensen zijn, die van mij de zondebok willen maken van alles wat er in de afgelopen maanden in het bondsbestuur is gepasseerd Daar pas ik voor". Castekort Het conflict by de Hengelaarsbond kwam voor het eerst duidelijk aan het licht tijdens een buitengewone ledenvergadering eind oktober. Tij dens die vergadering werd bekend ge maakt dat er geruime tijd een flink kastekort was geweest bij de bond. Voorzitter Mark wilde deze kwestie behandeld zien in een ledenvergade ring. De rest van het bestuur ver zette zich daartegen. Na verhitte discussies waarby tus sen de voorzitter en de rest van het LEIDEN De schoolgaande jeugd kan deze kerstvakantie doorbrengen in de vele musea, die Leiden rijk is. Alle deuren staan (gratis) open voor iedereen en de schoolgaande Jeugd kan deelnemen aan de foto- prijsvraag, die vorige week in deze krant werd gepubliceerd. De puzzel is tot stand gekomen door samen werking van de musea, VW en het bedrijsleven. Om misverstanden te voorkomen: de pagina, waarop de puzzel te ge publiceerd, te niet verkrijgbaar bij het bureau van ons blad, maar by het WV-kantoor op het Stations- plein en in de musea. LEIDEN Op nieuwjaarsdag zul len de postkantoren in Leiden en omgeving voor het publiek gesloten zyn. De zelfbedieningsruimte van het Leidse hoofdpostkantoor aan de Ge- restraat zal van 31 december 20.00 uur tot 1 januari 08.00 uur eveneens worden gesloten. bestuur over en weer beschuldigii^en werden geuit, besloten de leden ten slotte een commissie van goede dien sten te benoemen onder voorzitter schap van de heer J. Steenbergen. Vorige week belegde deze commissie een nieuwe ledenvergadering waarin werd aangekondigd dat de penning meester zich uit eigener beweging had teruggetrokken en dat er kandidaten waren gevonden voor een nieuw be stuur. Tevens werd besloten dat er een accountantsrapport zou worden opgesteld om orde op zaken te stel len in de financiën van de bond. Aan het slot van de vergadering werd een nieuw bestuur gekozen on der voorzitterschap van de heer J. Mark. Van het oude bestuur keerden terug secretaris W. van Zonneveld en de secretarissen Voskuil en v. d. Pom- pe. Het bestuur zou zitting hebben tot de eerstvolgende jaarvergadering in april van het volgend jaar. Door het aftreden van de voorzitter zal waarschyniyk op korte termyn een nieuwe buitengewone ledenvergade ring noodzakeiyk zyn. ADVERTENTIE Oudejaars toppers van Uw Drankenadviseur Teenager-Wine (knalt als Champagne nu f 2,45 Deutscher Sekt f 5,95 Franse Champagne Deutz f 16,95 Jonge Jenever, extra zacht f 9,35 Old Scotch Whisky „iSill House" f 13,95 Napoléon V.S.O.Pf 11,75 STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HERENSTRAAT 6 - TEL. 30069 HAARLEMMERSTR. 204, TEL. 21611 en gratis thuisbezorgd in Lelden en omgeving zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. Zoutmanstraat 18-20 en 53d Vestlginoen te Delft, Den Haag. tel. 070-333970 Groningen. Heerlen Weigelia 14 en Middelburg Leidschendam, tel, 01761-4583 9 JiDEN Meer en meer begint Leiden het karakter van industriestad'te verliezen. In ruln iO was het aantal arbeidsplaatsen in de in dustrie meer dan de helft van het totaal aan arbeidsplaatsen. Nu is de belangrijkste bron van arbeidsplaatsen de dienstverlening. Dit is één van de conclusies uit het eerste deel van het „Binnen- stadsonderzoek", verricht door de afdeling economische zaken, sociografie en statistiek van de gemeente Leiden. Een andere conclusie is, dat Leiden een belangrijke centrumfunctie vervult. 84 schenen is het eerste deel van Leidse binnenstadsonder- lek, dat de gemeente in eigen "nnrtTheer uitvoert sinds de raad beleggingsmaatschappij vooijmpeo buiten de deur zette, geïnteresseerden in de bin- mstadsproblematiek is het n lezenswaardig stuk, maar Adïèel nieuws bevat het uiteraard iet. Dat kan men niet ver- t achten van een deel, dat "be- aande toestand" als onderti- voc ,i heeft. Interessant is de Jure, roepering. tig is een dergelijk onderzoek ifan iteraard wel. Het draagt de iwstenen aan voor een struc- ®l ïurplan voor de binnenstad, og veel meer zal dat duidelijk avoi orden in de de volgende delen 9 an het onderzoek, die binnen- o.3o|ort zullen verschijnen en die ondertitels meekrijgen "mo elij ke en verwachte ontwikke- ingen en "wenselijke ontwik- *t jelingen". vandaag en de komende da- en in deze krant leest uit het uu, innenstadsonderzoek, zal con- do luderen, dat niet alleen het ai ebied binnen de singels bij de loo' op is genomen, maar ook het Mai ebitd tussen Rijn en Schie- !s7 ade en Lammenschansweg, et Schuttersveld en de wijken Jroenoord, Noord en de Kooi. HANS MELKERT Tot het primaire verzorgingsgebied worden gerekend Leiderdorp, Oegst- geest, Warmond en Zoeterwoude. In het secundaire verzorgingsgebied lig gen Noordwyk, Ka/twyk, Rynsburg, Valkenburg, Voorhout, Sassenheim, Voorschoten, Alkemade, Woubrugge, Koudekerk en Hazerswoude. Tot het tertiaire verzorgingsgebied behoren Noordwykerhout, Lisse, Wassenaar, Alphen a.d. Ryn, Leimuiden en Ryn- saterwoude. Deze voorzieningen biedt Leiden aan inwoners van omliggende ge meenten- administratieve dienstverleing; medische behandeling en op name in ziekenhuizen; leverantie van gas, electriciteit en water, alsmede het verbranden van vuil; het volgen van voortgezet en hoger onderwys; gelegenheid tot schouwburgbe zoek; gelegenheid tot winkelen; - het vinden van werkgelegen heid. Bereikbaarheid Leiden ligt volgens dit onderzoek enerzyds centraal ten opzichte van de grote steden in de Randstad en vormt anderzijds een onderdeel van de Haagse stedengroep. Uit een oog- deze krant van 23 december reef een lezer een commentaar het voorstel om de Joh. de Witt- aat af te sluiten voor het verkeer toi ar en van de Rynsburgerweg. De iryver van de ingezonden brief is B*?n deze afsluiting en voert daar- r 3 argumenten aan: Er zouden problemen voor bewo ners automobilisten ryzen. De Joh. de Wittstraat zou een dode straat worden. Dit zou de waarde van de pan den schaden. Welke problemen er voor automo- llsten ontstaan wordt niet aange- ik vermoed, dat als bezwaar voeld wordt dat automobilisten uit buurt een paar honderd meter tra moeten rijden. Daartegenover it en dat moet een automobi- ook wat waard zyn dat door afsluiting de kruisingen van de laJoh. de Wittstraat met de Van Ol- 12 inbarneveldtstraat, de Hogerbeets- raat, de Van Ledenberghstraat en Van Slingelandtlaan, veiliger wor- iei ;n. Immers de Joh. de Wittstraat zal in) ui niet meer als sluipweg gebruikt orden om het stoplicht by de Ryns- urgerweg/Warmonderweg te vermy- I en. een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21. Leiden Ik hoop niet, dat de Joh. de Witt straat een dode straat wordt; nog minder, dat het een straat waar ver keersdoden te betreuren vallen,wordt. Met het toenemende sluipverkeer dat door een onderzoek is vastgesteld, wordt het risico van ongelukken, die al een aantal keren byna gebeurd zyn, steeds groter. De waarde van woonhuizen zal er alleen op achteruitgaan als ze niet meer per auto bereikbaar zyn. Maar het voorstel maakt de huizen in de Joh. de Wittstraat niet minder be reikbaar. Wel moet de automobilist uit de buurt voor zyn eigen veilig heid een paar honderd meter omry- den, maar daar staat tegenover dat als diezelfde automobilist byv. na zyn of haar werk een brief wil posten, met de kinderen wil wandelen, hy qf zy het toch ook wel op prys zal stellen, dat ontspannen te kunnen doen en niet gehinderd door dende rend verkeer, dat niets met de buurt te maken heeft. Herhaalde malen ls geconstateerd dat er bussen en zware vrachtwagencombinaties door deze straten ryden. Dat maakt de buurt er niet bepaald aantrekkelyker op. De panden aan de Joh. De Witt straat zullen er alleen maar waarde voller van worden als ze aan een verkeersveilige straat liggen en als ze bereikbaar zyn. Aan beide eisen voldoet dat plan. Ik hoorde dat een makelaar geen redenen zag waarom de waarde van deze woonhuizen zou dalen. Myn conclusie is dat de aange voerde bezwaren tegen de afsluiting geen steek houden. Naar aanleiding van wat de heer Harms schreef over de plaat „Inde stille Nacht" van Thea van der Pas: smaken verschillen natuurlyk, ook wat de wyze van schryven betreft. Gaarna wil ik hier een andere uit spraak tegenover stellen: ik hoop geen Kerstmis meer te zullen vieren zónder deze originele, frisse en mooie plaat. E. FREDERIKS, punt van reistijd en frequentie door middel van openbaar vervoer te de bereikbaarheid van Leiden, zowel ten opzichte van de grote steden als de plaatsen in de omgeving, in het alge meen gunstig. Slechts vanuit twee plaatsen bin nen een afstand van 10 km is het niet mogeiyk binnen een half uur per bus naar Leiden te komen: Noordwyk (34 minuten) en Benthui zen (43). Binnen een afstand van 15 km zyn er slechts drie plaatsen, van waaruit men langer dan 40 mi nuten per bus of trein reist om in Leiden te komen: Rynsaterwoude, Benthuizen en Moerkapelle. Op gro tere afstand liggen slechts enkele plaatsen met een reisduur van 40 minuten tot Leiden, plaatsen waar voor Leiden uit een oogpunt van voorzieningen op velerlei gebied enige betekenis kan hebbenHillegom. Nieuw Vennep en Ter Aar. Zeer groot is de frequentie van de verbindingen met Katwijk aan Zee, Katwyk a. d. Ryn, Rynsburg, Oegst- geest, Voorschoten en Leiderdorp en buiten het Leidse verzorgingsgebied met Den Haag, Haarlem en Rotter dam. De bereikbaarheid van Leiden vanuit de noordwestelyk en zuid- westebjk gelegen kernen is goed tot zeer goed. Voor de overige kernen blijft de frequentie vaak wat achter. Deze gebieden hebben een geringere bevolking. Nog enkele conclusies uit het rap port: Woonfunctie De functie wonen neemt in de binnenstad 17 pot van de begane- grondoppervlakte in beslag. Ca. één derde deel van de woningen in de binnenstad dient op grond van lag ging, bouw- en woningkwaliteit als Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veen G. Jansen, hulp prediker te Driedorp by Nykerk. Aangenomen naar Harderwyk J. Jongerden te Wyk by Heusden, die bedankte voor Putten en voor Sint Maartensdyk. Bedankt voor Genemuiden J. Koo ien te Werkendam; voor Wierden C. A. Korevaar te Rotterdam-centrum. Ger. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zaandam K. B. Hol- werda te Doorn. Chr. Geref. Kerken Ger. Gemeenten Bedankt voor Wolvaartsdyk J. Mol te Hardonxveld-Giessendam; voor Westzaan D. Hakkenberg te Dor drecht. LEIDEN Basketbalvereniging Bona Stars hield gisteren in d'e vyf Meihal open huis. Iedereen die pas in de sport komt kijken, maar ook zij die tot nu toe alleen maar ge boeid werden door te kijken naar de verrichtingen van het eerste team, van Bona Stars maar die ook wel een een balletje wilden gooien, waren van harte welkom. Er werd druk van deze gelegenheid gebruik gemaakt, want toen de or ganisatoren gingen tellen, de toegangsprijs bedroeg een kwartje om de kosten van zaalhuur enigszins te drukken, bleken er zo'n 170 Jon gelui min of meer actief bezig te zijn geweest. Alle trainers van Bona Stars wa ren aanwezig en het is voor iemand die eens een keertje komt kijken na tuurlijk geweldig om „les" te krijgen van de Amerikanen Wayne Denham en Bill Moody of van andere eerste teamspelers als Ben van Cleef of Rob Wall aart. Op de foto (van Jan Holvast) een overzicht van de activiteiten in de vyf Meihal.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3