EIDSCH DAGBLAD ambassade in Bangkok overvallen KOFFIE 1 Marine koerst naar Caroline iaos m ithof vandaag Stoplichten op Rijksweg tussen Leiden en Alphen 98 varte Septembereist vrijlating Palestijnen Muiterij aan boord? IEIDSCH DAGBLAD VAN WALSUM BEDANKTE VOOR PVDA Lester Pearson Mensenvlees eten mag richt 1 maart 11 DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 No. 33901 edacteux: HaD Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f27,45 per kwartaal (postabonnementen f29,85), f9,28 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1. Lelden TeL 25041 Redactie 21507 Nabezorging tot 20 uur. tei 30500 «zat t« uur) ling vertrapt ers bekneld HAAG Op het schaats- I "De Uithof" in Den Haag pich gisteren chaotische tafe- ispeeld. Het was omstreeks Mags zo druk gewor- enkele honderden schaats- r overgrote deel kin- |ich verdrongen voor het ene kaartjes werden ver zijn rond 5500 bezoekers gc- 'rcl In het gedrang zijn ver- ïe kinderen onder de voet ge- lr was een toegangsdeur tot ie hal geopend, maar deze is scharnieren gedrukt en moest weggenomen. De dranghekken ens de voorziene drukte wa- laatst vielen om waarbij kin- .1 lekneld raakten en vingers V gekneusd. it ijs brak een dei* schaatsers door een val en een andere gewond doordat hij een lunt in het been kreeg. Deze zijn met ambulances naar enhuis gebracht. Hal, garde- gangen in het gebouw teken vuilnishoop. De lange ver- naar de buitenbaan lag te kledingstukken, muts handschoenen en tassen f entjes. Op de binnenbaan was streeks drie uur onmogelijk streek te schaatsen en op enbaan kon men nog voor- schuivend voorwaarts. imniging in venhuizen i 1973 niet in him ver- doorberekenen. Zij wegvallen van deze com- e (ongeveer 60 cent per ver- ig per patiënt) opvangen door lesparende maatregelen, centraal orgaan ziekenhuis- n heeft dit bepaald omdat het itiging van de sterke kosten- keling in 1973 noodzakelijk lATSELIJKE IKLARINGEN tselijk opklaringen en op de plaatsen droog weer. Tot of zwak afnemende wind uit J ot zuidoost. Minimumtempe- het vriespunt. IJemperatuur rond 4 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 29 DECEMBER uur; onder: 16.36 uur. uur; onder: 12.25 uur. fater te Katwijk te 10.11 en uur, laagwater te 5.41 en 18.11 Tassen de puinhopen van Managua de hoofdstad van Nicara gua die getroffen werd door aardbevingen staan soldaten van de nationale garde met een doek voor hun gezicht op wacht. Door de lucht van in ontbinding verkerende lichamen is het binnen de stad niet te harden. DEN HAAG H.M. onderzeeboot jager Limburg, als schip van de wacht, van de commandant zeemacht Nederland bevel gekregen koers te zetten naar het radiozendschip Caro line De opdracht van kapitein-luite- uant ter zee N. van Dam, comman dant van de Limburg luidt: "Con tact opnemen met de kapitein va» het zendschip ten einde te vernemen of deze naar aanleiding van de ver warde berichtgeving assistentie no dig heeft". A,an boord van het zendschip zou Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs PI 'k word abonnee per 12 januari '73 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. P) Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: qïronummer: Hok|e zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder oostzeqef) eturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 714 lelden. vanochtend muiterij zijn uitgebroken, Vanaf het schip werden enkele lioht- fakkels afgeschoten. De kapitein zou om assistentie hebben gevraagd. Vol gens de eerste berichten zouden er moeilijkheden zijn ontstaan tussen de Haagse beheerder en de eigen lijke Engelse eigenaar OTtally die met geweld zou willen proberen het beheer over het schip weer in eigen hand te krijgen. De kapitein zou onder bewaking staan van met messen gewapende leden van de bemanning. Dit ver klaarde een schipper van een sleep boot die langszij is geweest om een kijkje te nemen. De kapitein zou willen dat de Nederlandse beman ningsleden eerder aan boord terug komen dan was gepland om de rust te herstellen, die door de Engelse bemanning verstoord is. ZAANDAM (ANP) Onder de 1200 personeelsleden van de Artillerie In richtingen is onrust ontstaan. Oor zaak is dat zy na 1 Januari feitelijke loonsverlagingen 25 tot 40 gulden per maand hebben te verwachten. Met ingang van 1 Januari wordt het bedrijf gesplitst in twee afzonderlijke naamloze vennootschappen: BANGKOK (UPI, AFP, Reuter) Vier gewapende leden van de Palestijnse guerrillabeweging „Zwarte September" hebben vanochtend de ambassade van Israël in de Siamese hoofdstad Bangkok bezet. Zij eisen de vrijlating van dege nen, die in verband met de aanslag van deze zomer op het Israëlische vliegveld Lod gevangen worden gehouden. Het viertal heeft verscheidene gijzelaars, onder wie de eer ste secretaris van de ambassade. Bovenaan de lijst prijkt de naam van de Japanner Kozo Okamoto, de enige terrorist die de schietpartij van 30 mei heeft overleefd. Daarbij kwa men 26 mensen om en werden 70 ge wond. Okamoto zit een levenslange gevangenisstraf uit. De terroristen eisen ook de vrijlating der Arabische vrouwen R/ima Issa Tanous en The- rese Halaseh. die de mislukte ka- pingspoging van het Sabenavliegtuig hebben overleefd. Ook zij zijn tot le venslang veroordeeld. De mannen drongen, met automa- tisohe pistolen gewapend, omstreeks het middaguur «plaatselijke tijd) de ambassade binnen en staken een Palestijnse vlag uit een raam van het gebouw. De ambassadeur was op het moment van de overval niet aan wezig. Hij vertoefde op een receptie elders in Bangkok. Het viertal liet de politie buiten het gebouw een briefje brengen waarin de vrijlating van de Palestijnse terroristen van Lod werd geëist. Het gebouw is in tussen omringd door een troepen macht van ongeveer vierhonderd mi litairen en politie-agenten. Het is niet waarschijnlijk, dat de Israëlische ambassade of de regering van Israël de eisen van de overvallers (vrijla ting van Palestijnen of andea's moord op de gijzelaars) zal inwilligen. Hooggeplaatste zegslieden in het leger achten het mogelijk dat men na zonsondergang zal trachten het drie verdiepingen tellende ambassa degebouw te bestormen. Boven het gebouw wappert nog de Israëlisdie vlag. Associated Press meldt, dat de overvallers zich in avondkleding had den gestoken om de indruk te wek ken, dat zij terugkeerden van de in stallatie van de Thailandse kroon prins, die door de ambassadeur werd bijgewoond. De regering van Thailand heeft de vier Arabische terroristen een vrij geleide aangeboden als zij de Is raëliërs vrijlaten die zij gegijzeld hebben. De terroristen hebben het aanbod echter van de hand gewezen. De overval van vandaag is niet de eerste keer dat extremisten inbreuk hebben gemaakt op de onschend baarheid van ambassades in hun strijd tegen IsraëL Op 4 mei 1970 drongen gewapende mannen de Is raëlische ambassade te Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, binnen en schoten een secretaresse dood. Op 17 mei 1971 werd de Israëlische consul- generaal in Istanboel, Efraim Elrom, door linkse Turkse extremisten ont voerd. Vijf dagen later werd zijn lijk gevonden. Op 11 september van dit jaar, vijf dagen na de slachtpartij van München, lokte een man in Brussel een personeelslid van de Is- ROTTERDAM (ANP) Mr. G. E. van Walsum, oud-burgemeester van Rotterdam, heeft bedankt als lid van de P.v.dA. „Dat zal voor u geen verrassing zijn. Het zal u eer der verbazen, dat ik er nu pas toe kom", zo zegt mr. Van Walsum in een brief aan PvdA-voorzitter Van der Louw. Het is niet de bedoeling van mr. Van Walsum zich bij een andere party aan te sluiten. Ik schaar mij onder de politieke daklozen, aldus de afscheidsbrief. Mr. Van Walsum breekt met de PvdA omdat hij daarin op funda mentele punten onvoldoende van zichzelf terugvindt. Mr. Van Walsum zegt onder meer: de polarisatie die tegenwoordig opgeld doet ls dikwijls niets anders dan een machtsmiddel om eigen wil te doen zegevieren; binnen de PvdA lijkt tegenwoor dig de opvatting te overheersen dat politiek en geloof niets met elkaar te maken hebben. raëlische ambassade een café in. Het personeelslid werd door een schot gewond. Een week later begonnen de Palestijnse extremisten met de ver zending van bombrieven naar Israë lische diplomatieke vertegenwoordi gingen. Vrijdagochtend 25 augustus 1972. Zeer dichte mist op de weg Rot- terdam-Breda. In dat ondoor dringbare decor speelt zich een afgrijselijke verkeersramp afde grootste ooit in ons land gebeurd. Als de mist is opgetrokken wordt een uiterst trieste balans blootge legd: dertien doden, drieentwintig gewonden, materiële schade aan meer dan zestig betrokken voer tuigen ruim dertien miljoen gul den. En vele vragen blijven over. Vragen, waarop na vier maanden nog geen antwoord is verkregen. In vijf reportages gaan we daar dieper op in. Vandaag de eerste, waarin redders en geredden te rugblikken op dat afschuwelijke inferno PAGINA 7 16 PAGINA'S Het mysterieuze verdwijnen van Martin Bormann lijkt nu wel de finitief opgelost te zijn PAGINA 4 Filmstad Hollywood wordt geheel door de televisie geregeerd PAGINA 5 DEN HAAG Op drie kruispun ten in de Rijksweg tussen Leiden en Alphen komen binnen niet al te lange tijd verkeerslichten. Het gaat om de kruispunten bij de Gemene- weg, het Frederik van Eedenplein en de Brugstraat Rhijnenburgherlaan. Een voetgangerstunnel komt er niet, omdat de voetgangers opgenomen zullen worden in de circulatie van de lichten. Een probleem by de re constructie is de situering van de bushalten. In bijna 2 jaar tijd zijn er op de drie kruispunten 65 onge lukken gebeurd. Dit blijkt uit de ant woorden van minister Udink van Verkeer en Waterstaat op vragen —1 Uw mooiste nachtrust heet van senator Eibert Meester (PvdA). De installaties zullen opgenomen worden in de groene golf en er zullen ook „opstelvakken" komen. De mees te ongelukken gebeurden bij de Ge- meneweg (32). Bij het Frederik van Eedenplein bedroeg het aantal 13 en by de Brugstraat 20. De grote haast achter de hele si tuatie is gekomen na het dodelijk ongeval op 20 november en de daar op gevolgde handtekeningenactie, die meer dan vijfduizend sympathisan ten kreeg. Naar het zich nu laat aan zien zal het overleg over de plannen binnen twee maanden worden afge sloten. De uitvoering van de werken, die ongeveer een Jaar in beslag zal nemen, zal daarna zo spoedig moge lijk ter hand worden genomen. Studenten in OVei leden Delft spannen kort geding aan Rechtstreeks geleverd door: VAN DER KLUGT Haarlemmerstr. 202 Leiden VAN DER KLUGT Raadhuisstr. 247 Alphen HET SLAAPKAMERCENTRUM Grachtweg 59-61-63 Usse deze week bij MHKM bonen of vacuum verpakt snelfiltermaling pak 250 gram DELFT Namens de Delftse stu denten/bezetters heeft mr. Lous uit Haarlem by de Haagse rechtbank een kort geding aangespannen tegen het college van bestuur van de TH Delft. De reden: het college weigert nog langer kinderbijslagverklaringen volgens het studentenmodel uit te geven. Het college houdt zich der halve niet aan het schriftelijk ak koord van Delft op basis waarvan de ruim vier dagen durende bezet ting anderhalve week geleden werd opgeheven. Het college vindt even wel dat er een situatie is ontstaan waardoor de uitgifte niet langer kan worden gecontinueerd. De studenten zijn van oordeel dat minister Van Veen de uitgifte niet nadrukkelijk heeft verboden. Het kort geding zal waarschijnlijk volgende week woens dag dienen. OTTAWA (AP) Lester Pearson, gewezen premier van Canada en win naar van de Nobelprijs voor de vrede in 1957, is gisteren op 75-Jarige leef tijd in zijn woning in Ottawa over leden. Pearson leed al Jarenlang aan kanker en moest )n 1970 een oog missen om verspreiding van de ziekte te verhinderen. Hij trad in 1968 af, na vijf Jaar premier en tien Jaar voor zitter van de liberale partij van Ca nada te zijn geweest. Sindsdien hield hij zich bezig met het schrijven van zijn memoires. Pearson zal een staatsbegrafenis krijgen. Tot zijn grootste verdiensten op het gebied van de buitenlandse politiek worden gerekend het voorkomen dat de Koreaanse oorlog uitgroeide tot een wereldconflict met China, het feit dat onder zijn voorzitterschap van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in 1953 een wapen stilstand in Korea werd gesloten tus sen Noord-Korea en Zuid-Korea. en de oprichting van de VN-vredesmacht na de Egyptisch-Isrraëlische oorlog van 1956. Pater Gino Concetti: ROME (RTR) Een promi nent katholiek theoloog heeft gisteren verklaard dat het eten van mensenvlees uit Lijfsbehoud te rechtvaardigen valt. Pater Gino Concetti, die regelrecht schryft voor het Vaticaanse blad „Osservatore Romano", zei dit in commentaar op berichten dat overlevenden van een vlieg tuigongeluk in het Andesge- bergte zich In leven hadden ge houden door omgekomen mede inzittenden op te eten. Volgens pater Concetü Kan de handelwijze van de overlevenden zelfs uit theologische en ethisch oogpunt niet als kannibalisme worden gebrandmerkt „aan genomen dat er geen ander voedsel was om aan een zekere dood te ontsnappen". De le vende mens heeft plichten te vervullen Jegens de gemeen schap en uit dien hoofde priori teit boven het lichaam van een dode, zo merkte hU op.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1