1 )emonstraties en protesten egen YS-bombardementen C/RflOlOt/arogrammai ersttoespraak van Koningin ...en gistl Kerstverkeer eenentwintig eiste levens /Irzbeig (1100 FRICANDEAU BANANEN f TV morgei? NSDAG 27 DECEMBER 1972 BINNENLAND ISTERDAM Op verscheidene plaatsen in ons land Ie afgelopen dagen geprotesteerd tegen de bombarde- Bten op Noord-Vietnam. Zo demonstreerden zaterdag- Idag in Amsterdam een kleine vijftienduizend mensen. arbij werden borden meegedra- met teksten als „Merry Christ- mr. Nixon" en „Stop terreur", amerleden Van der Louw (PvdA) er (CPN) Coppes (PPR) en [rstgedachte politie Van der Spek (PSP) voerden het woord. In een telegram aan de Ameri kaanse ambassadeur in Den Haag hebben ruim honderd Groning se hoogleraren uiting gegeven „aan hun afgrijzen over de bombarde menten". De kerken in Assen organiseerden zondagmorgen een protestbijeen komst. Deze werd bijgewoond door 2400 mensen. In een oecumenische dienst in Rheden, die door 3000 mensen werd bijgewoond, werd een naar premier Biesheuvel verstuurd telegram, waarin werd aangedron gen op het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met de Ver enigde Staten, met luid applaus be groet. Een Utrechter protesteerde zelf standig. Hij plaatste in plaats van de kerstboom die hij altijd neer zette in zijn tuin een poster met daarop president Nixon die een doods kop in zijn handen houdt. Het Amsterdamse Concertgebouw orkest heeft na het Kerstconcert zon dag een telegram gestuurd aan de ambassadeur. Daarin werd op het stoppen van de bombardemen- DAM De agenten van Lode wijk van Deijsel- in Amsterdam hebben in de i prak- sbracht., iet bureau zat een 69-Jarige Am T die wegens dronken- een boete van 36 gulden, drie dagen hechtenis, te had. ie man vrijwel geen geld had, de kerstdagen in cel hebben doorbrengen. Dat vonden de al te dol. collecte onder het aanwezige bracht genoeg op om de ten aangedrongen. Hetzelfde heeft de Wereldfederalisten beweging ge vraagd in een telegram aan presi dent Nixon. |t te kunnen betalen i extraatje op zak bij het des Heils onder te brengen. Demonstranten in Amsterdam I reken met Kerstmis.... moeilijk, op welke dag dan iets te zeggen, wat iedereen ireekt. of althans zo veel moge mensen En hoe komt dat? wilde ik mijnerzijds wat chten opperen. We zijn alle- waarheid-zoekers, is 't niet? allemaal hebben we iets van aarheid gegrepen, en toch weer niemand, dunkt meer dan Je dacht. Maar Je moet niet worden vertekend -en Je ook niet laten vertekenen. Ik denk eens te meer aan het ver baal van de rabbi die zijn leerlingen voorhield, dat hem in de komende wereld niet zou worden gevraagd: Sussja, waarom ben je Mozes niet ben je nadenkendheid, het domme eigen worden samengevoegd, dan zouden belang. Wij denken met Kerstmis aan het opgaan van een groot licht. Het door licht ons op onze waarachtigheid. de aarde is misbruik we nog niet de laatste, de vokomen Het wekt ons op uit ons kleine don- wel: i niet geweest? en vervuild, is het evenbeeld wij elkaar hebben aangedaan goeden niet te na samenleving bergt ke mogelijkheden even zoveel risico': wat waarheid weten. Zelfs met duizenden -de goede foto's van één persoon kennen gesproken. Onze w*j hemzelf nog niet. Is het niet kere bestaan. De wegen daarheen leiden overal vandaan, er is geen plek van waaruit een weg daar- hoogste waar- heen niet begint. Dit zijn tevens ook heid ver uitgaat boven onze gezichts- de wegen naar elkaar. In dat licht 1 held "in pacht". Want daar- ons verstand, onze geest te i rkt, ons karakter geeft aan al- persoonlijke kleur, en onze i waarnemingen en ervaringen jroordelen ons zo gauw. Hoe 'e7W|hillend ervaren wij nuchtere al niet. vaak heb Je werkelijk ten vol- ajk? onze tijd, met zoveel berichten, dikwijls een onvolledige fa heid. Geruchten plegen halve eJ heden te zijn of nog minder, familie en ik kunnen daarvan iraten. mensen horen iets, luisteren er chien naar -en Je verstaat en ijpt dat wat Je hoopt, of vreest, dat uit waar Je open of dat wat Je al zelf maar een waarheid. Al is, kan nooit in tegen- ik zijn met iets anders wat ook Het lijkt alleen maar zo, onze menselijk-eenzijdige van een heel verschillende uit kan bezien dan een ander. meent dat zijn eigen stuk heid de enige is, - de gelijkheb- beledigt eigenlijk het waar- beleven van anderen. We we- allen, tot hoeveel waarheldsver- irstji leugen en laster, dit soms n leiden, tot hoeveel ver- strijd. En toch moeten brachten in vrede samen te le- dus elkaar aan te vullen. Ik ialfi|>f dat we daartoe allereerst zelf moeten zijn. zijn twee bekende spreuken: "ken u zelf", de andere •hef|s uzelf". Nu heb Je zelf Je goe- Je kwade mogelijkheden mee- igen, en wil Je daar iets goeds maken dan geloof ik ,dat Je ze eerlijk en heel moedig onder de hele Evenzeer als je mag respecteren wat 'rci- ech rlo;: rda! is. alitli had je zelf mag zijn, zou je eerbied i ten hebben vgor: hoe ieder ander zich zelf waar kan maken. En vra gen: waarom ben Je zo, broeder? Waarom handel Je zoals Je handelt. Zonder hemzelf te veroordelen. Je zult bovendien merkwaardig genoeg Je eigen wezen ervaren, door hem het zijne toe te kennen. Net als Jezelf heeft ook hij mis schien eigenschappen, waar Je hart grondig „bah" tegen moet zeggen. Maar je kunt hem helpen, zijn ware en goede bestemming te vinden en te volgen. Mijn zijn is met-de-an- der-zijn. Neem hem zoals hij wer kelijk is, opdat hij kan worden die hij is, maar nog niet kan zijn, Je kunt iemand 't leven onmoge- kring? En dat, hoe meer we boven zijn we allen e e n-in het lijk maken door hem te veel moge- onszelf uitstijgen, hoe weidser ons ADVERTENTIE vele. 't Verwaarloosde kind en het ^en wa^ ze eigenlijk ook zijn verwende zijn beiden gedupeerd. De mens met hongeroedeem en die met hartvervetting zijn beiden ziek. Maar ,f ook liggen er in onze maatschappij nog een onbekende hoeveelheid mo gelijkheden braak. hoe tijdelijk wat ze ook zijn. Dan merk je, dat Je van gods ge- dat van al wat waar is dat 't enige is wat Je eigenlijke bestemming verwerkelijken kan. Het is bevrijding, boven Je zelf uitge tild te worden. Uit Je beperktheid, en Je eigen ruimtevaart te mogen on- Ook in ieder mens ofschoon dernemen. kunnen gaan. Hoeveel ligt er nog eindig boeiend maar niet alleen klaar, dat gegeven en ontvangen kunnen worden. Hoezeer hebben we elkaar nodig bij het openen van de- kansen. In eenzaamheid is geen hij mag die worden op zijn manier geluk, in afzondering geen stimule- en op zijn tijd. Biedt hem bevrij dende ruimte en ontdek daarbij Jezelf niet altijd Aan zichzelf overgela ten, hoe vreselijk kan het dan im mers zijn. Wie is er, die niet zijn deel van deze werkelijkheid leed. Telkens als Je weer de kreten hoort tijd is er immers Juist door de grote opeenhoping van mensen 'n eenzaamheid als nooit te voren, en dus: vervreemding. Men kent en be grijpt elkaar niet. In 't gedrang ontstaan wrijving en agressie. Nu, evenals vroeger, bieden we elkaar ook op z'n eigen manier, en dan de deren ontmoeten. Het elkaar vin- gen. Dat lijk* den betekent geluk. Dan zijn mensen opengegaan, en begrijpen en waarderen het ware in daartoe ekaar en waarom die ander is zoals hij is. Als alle delen van de waar- moet DEN HAAG (ANP) Voor zover gisteravond om half elf bekend was, zijn tijdens het lange kerstweekein de in het verkeer op de Nederland se wegen 21 mensen om het leven gekomen, gerekend vanaf vrijdag middag vijf uur. Vrijdag kwam in Reusel (NB) de 79 jarige R. J. Dirks uit die plaats om, in Papendrecht de 33 Jarige G. Openhartig van Conforti uit Rotterdam, in Borner- hoger soort leven verlan- soms zo onbereik baar. Maar we zouden er niet verlangen, als de mogelijkheid niet was aangeboren. Dit houdt voor mij dan ook in dat we open moeten zijn voor de oor sprong van ons geslacht, voor de schepper die het ware plan voor zijn schepping heeft, dat t heil van heel de mensheid omvat van ons allen. Dat als onze wil daarmee niet in overeen stemming is. als onze ideeën te klein of op ons zelf gericht zijn, dat die dan geen toekomst hebben. Maar dat als wij er iets van zien, ons willen erop richten, en deelnemen aan de verwezenlijking van dat plan, dat we heid over onszelf, evenals ren, kan veel pijn doen. Maar 't it de lei schoon, en klaar voor tieuws en beters. hebben onszelf te vaak voor ek gehouden over onszelf. De de werkelijkheid en het 'ichtig worden maken ons daar- rrij. mt wat is er bevrijdender, dan 'len. dat Je lezelf kunt zijn. Er zoveel van je geëist: veel er- nin Je gelukkig halen - o Ja - broek de 23-Jarige G. H. J. Schmidt uit Vriezenveen. in Diepenveen H. J. Bos (33) uit Colmschate en in Coe- vorden J. Soetevent (75) uit die plaats. Op zaterdag kwam in De Lutte (Losser) J. G. P. M. Nijhuis (25) uit Oldenzaal om het leven, in Val- kenswaard de 36 Jarige H. J. van As ten uit die plaats, in Donkerbroek W. Zuidam (35) uit Oosterhoudt, op Ameland W. Hogeveen (77) uit Hol- lum op dat eiland en in Nieuwe Pe- kela J. J. Epping (37) uit Veen- dan de vrijheid dam. re zelf. Dan zal De zestienjarige H. Robben uit zijn. Dan zullen Udenhout was zondag in Helvoirt het dat wij gelukkig maken, slachtoffer, de 65-Jarige J. Fransen uit Ter Aar in Nieuwveen (Z.-H.), de negentienjarige mej. T. L. de Groot uit Lutjegast (Fr) kwam om het leven in Grootegast, de veertig- Jarige J. de Jong uit Warga (Fr) in Leeuwarden en de heer en mevr. van de Wijngaard (29 en 27) uit Am sterdam in Appelscha. Op eerste kerstdag stierf in Groo tebroek de heer P. W. te Lintei Bek- kert (46) uit Bovenkarspel ,de 71 Jarige H. Hansen uit Meerssen in zijn woonplaats en de 66 Jarige R. Hut uit Beerta, eveneens in zijn woonplaats. Tweede Kerstdag kwam in Diemen de heer W. Sorge (61 uit Diemen om het leven en in Beemster de 83-Jari ge heer J. Kos uit Midden-Beemster. UW FEESTTAFEL gedekt met 52^ Volop keus uit ARZBERG - ROYAL ALBERT VILLE ROY EN BOCH - DE DRIEHOEK - ZWIESEL GERO. MAARSMANSTEEG 14 Leiden - Tel. 01710-21293 22.35 23.00 23.15 Kinderprogramma (AVRO) Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) Van gewest tot gewest en Internationaal agrarisch nieuws (NOS) Journaal (NOS) Uitzending van de R.K.P.N. (Politieke Partijen) Un homme et une femme (NOS) Een in 1966 door Claude Lelouch gemaakte speelfilm met Anouk Aimée en Jean-Louis Trinttgnant in de hoofdrollen. Dames gaan voor (NOS) Programma over speelgoed voor kinderen. Studio Sport (NOS) Uitzending Stichting Socutera Journaal (NOS) NEDERLAND H 18.45 18.55 19.05 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) De laatste der Mohicanen, TV-serie voor de jeugd (AVRO) Journaal (NOS) Beter worden, medische serie (AVRO) Vanavond de eerste aflevering van een vierdelige serie, waarin dokter Van Swol niet veelvuldig voorkomende ziekten bespreekt. In deze uitzending aandacht voor de hemofilie (bloederziekte). AVRO's Sportpanorama Wie wordt de sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar 1972? Een antwoord op deze vraag wordt ge geven tydens een speciale uitzending vanuit het Con gresgebouw in Den Haag. De Kribbe Kerstoratorium van Pablo Casals in Is raël (IKOR) Journaal (NOS) Hoe word ik de computer de baas? les 15, herh. (TELEAC) De zaterdagavond ligt al weer lichtjaren ver achter ons, maar alvorens de programma's van het lange kerstweekeinde te bespreken wil ik toch even wij zen op de voortreffelijke repor tage die Brandpunt (ouderwets op dreef) maakte van het Vietnam tussen Quang Tri en Hue. Een soort alternatief maanlandschap, waarin de tc pletter gevallen ruimtevaartui gen vervangen waren door platgebombardeerde huizen en voertuigen. We werden, bij wijze van kerstgedachte, nog even herin nerd aan het aantal slachtof fers in geheel Vietnam met zijn totaal van 45 miljoen in woners. Tot nu toe 2,7 miljoen doden, 9,9 miljoen gewonden en verminkten, 1 miljoen weeskin deren, 11 miljoen vluchtelingen en een kwart van Vietnam (ter grootte van Nederland) ver woest. Giro 10.94.00 Medisch Comité Nederland-Vietnam, of (beter laat dan nooit) actie heel Vietnam, giro 777. Verder was er veel toneel (Tsjechow, Heijermans en ten slotte Bartje), en wat al te veel muziek, dans en aanver wante zaken, waarmee de Ne derlandse televisie vooral zo n eerste kerstdag op gepaste wijze meent te moeten vullen Duitsland (toch ook een heel gelovig land) gooide er eerste kerstavond jüchsichtslos „Some like it hot" met Marilyn Mon roe tegenaan, waar bij ons al leen de Mounties tegenover stonden. Overigens heb ik met veel be wondering gekeken naar de film die Leo Akkermans maak te met passages uit de boeken van Herman de Man over de streek rond Lek en Holland- sche IJssel als leidraad. Bijbel lezing thuis, preek van de do minee op bezoek in de pasto rie, bij de boeren thuis, het onaangename slachten van een varken. Ik ben geen liefhebber van de boeken van Herman de Man, maar wel een bewonderaar van de film die Leo Akkermans er over maakte. En dan was er dinsdag natuur lijk de première van Bartje, door de NCRV en regisseur Willy van Hemert van zoveel voorpubliciteit voorzien, dat het uiteindelijke resultaat alleen maar kon tegenvallen. Maar zie, het viel allei minst tegen. Weiswaar wilde Bartje in deze eerste van de zeven afleverin gen al niet bidden voor rbuint bonen, dus de klassiekste pas sage uit het boek van Anne de Vries hebben we al gehad maar dat neemt niet weg dat er alle reden is met het grootst mogelijke vertrouwen de reste rende afleveringen tegemoet te zien. Bartje, oftewel Jan Krol, is in derdaad een natuurtalent. Het naturel van zijn moeder (Jan tje Weurding) is minstens zo groot, en ook de overige ama teurs zorgden voor heel aan vaardbaar .spel", dat de wer kelijkheid zeer nabij kwam. Willy van Hemert, heeft zelf overigens gesproken van „be- roepswerk", in die zin dat een boer die een boom omzaagt, of een boom met een paard weg sleept, of zodanig biedt dat hi) met gevouwen handen toch nog op oud-Drentse wijze zijn pet kan vasthouden, althans in die handelingen een beroeps- acteur" is. Dat is natuurlijk juist. Van Hemert heeft dank baai gebruik gemaakt van het Drentse landschap, maar ook van het Drentse boerenwerk van alle dag, en niets is zo fascinerend als het kijken naar mensen die bezig zjn met hun dagelijkse arbeid. Van de zomer zag ik in Joe goslavië een kinderserie, met een paardrijdend jongetje in de hoofdrol dat ook op een boerderij woonde. Het viel me toen op hoe boeiend het eigen lijk is om naar zulke eenvoudi ge handelingen als kippen-voe- ren, een paard zadelen, etc. te kijken, om de eenvoudige reden dat vrij we ledereen dat zelf wel eens gedaan heeft of nabij heeft meegemaakt. Series als Bonanza en Columbc geven een tv-realiteit weer die we niet uit eigen ervaring, maar door het lezeD van boe ken of het kijken naar televisie kennen. Bartje bezorgt ons de eigen ondervonden realiteit thuis, nu en dan net tegen de toon aan (de scene met vrouw Boender bijvoorbeeld), maar bij vlagen op volmaakte wijze. Daarom zal deze serie inder daad volgens de verwachtingen de populariteit van Glazen Stad, De kleine Waarheid en Kleine Zielen nog overtreffen. NICO SCHEEPMAKER 7.00 AVRO. 18.30 IKOR. 19.00—2.400 NCRV. Ochtendgym- et een gaatle. Radiojc nastiek. 7.20 (S) Dag "i Ö.II Radio. standen). 10.00 Tsj Voor de kleuters. .30 (S) 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00 nieuws; 11.03 Radiojournaal) Rondom twaalf - een uur all ledereen, met om 11.55 Beursberichten P h< .>lj. 13.50 (8) De wereld van de opera: Lucia dl Lammermoor, opera van Donizetti, met toelichting. 15.00 (S) Voor de zie ken. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal 16.05 (S) Aspecten: kunstrubriek. 17.00 (S) Mobiel - een beweeglijk program- Mededelin gen™!ÉLOO ^ieuws^LB.'ll1 Ra diojournaal. Politieke partijen: 18.20 ending van de katholieke Volks ij 18.30 Kleur Vragen schrift en samenleving. nal: reportage van de nl< ten. 10.30 Nieuws. 10.33 S; Podium voor de vrouw: maatschappij-informa ties. 11.05 (S) Voor de zieken. 11.40 Vrouw en maatschappijpoëziepro gramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 Zingen met Cecilia: volksmuziek. 12.15 (S) Orlmoaradio: kinderkoor en Promenade Orkest. 12.26 Mededelln- Jockeyshow. (15.00 Nieuws.) NOS: 16.00 Nieuws. 16.05 - tig. (17.00 Nieuws.) Joost de Draayc. Nieuws. 19.02 club Troplcana: Suri naamse muziek. 19.30 Terug viy weg geweest: lichte orkesten. 20.00 Nieuws. ADVERTENTIE 19.00 Bij dingen o De kerk tijd: van de A O ham 500 gram^ J Geldig t/m 30 december lkilo U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad het ouder worden. 19.20 kerk vandaag - nieuws en coir ntaar. 19.55 Kunst- en vliegwerl informatie over aktuele tentoonstellir gen. 20.00 Veel gevraagde gewijde muziek (gr). 20.38 (S) De laars op de nek, seriehoorspel. 21.00 Radio-Jeru- zalem (III)amusementspr 22.20 Avondoverdenking 22.2 22.40 Hier en Nu. 22.50 Were ma. 23.00 Waar blijft de tijd?, lezing. 23.20 (S) Metropole Orkest met zang- solisten: studioconcert. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m en FM-kanalen. 7.00 NCRV. 19.00 AVRO. 19.50 NOS. 20.00—21.00 AVRO. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klassieke muziek (gr). 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en nu. 7.55 Aangestipt: programma-over zicht. 8.00 Te Deum laudamus: gewijde muziek (gr.). 8.24 Op de man af: een evangelisch komment-aar 8.30 Nieuws 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8.45 (S) NCRV-Jeugdkoor. Haa penkoor en instrumentale Kerstzang. 10.10 Amnesty Int Jeruzalem (I): mlddagpau vanuit Jeruzalem. 13.10 (S) 1 koorvereniging. 13.20 (S) Licnt or kest. 13.45 (S) Orkesten parade (gr.). 14.05 Kom met Je boek: programma voor kinderen. 14.25 (S) Amsterdams Strijkkwartet: klassieke muziek. 15.15 De Bijbel maakt nieuwsgierig: ge sprek over Schriftwoorden. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Studio 6: middagma gazine. 16.30 Hier en nu. 16.32 Radlo- Jeruzalem (II)Informatie en muzie uit Jeruzalem. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en nu. 18.00 (S) Tijd vrij voo: muziek in vrije tijd: Nationaal Jeugd korps. 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Leger des Heilsmuzlek (gr.) 18.55 Zojuist delingen 23.00 Nieuws. 23.02 T...S...T..: Tros-Sport-TIJd: sport en muziek 24.00 Nieuws. 00.2 Aktua. 00.12 J«rz- Slr. 00.55-01 00 Nieuws Nederland I 19.00 (S) O; Jeugdprogramma. 19.30 Trefpunt: actuele zaken ter discussie. 19.50 Den Haag Vandaag. 20.00 Nieuws 20.05 Radiojour. naai. 20.10 (S) Bariton en plano - mo- 20.42 (S) Berlijns Fil- •kest en RIAS-Kamer- koor: moderne en klassieke muzlem. 22.05 (S) Muziek zonder podium: elek tronische muziek. 22.35 Dat zit goed fout: een korte ludieke-culturele hap pening. 22.55 Muze zonder make-UD: internationale kleinkunst. 23.20 E.O: 15.30—17. gramma. NOS: 18. (K.) Klnderpro- (K) Ti-ta-tove- (K) Journ. E.O. EO-klnderkrant. 19.30 (K) Land In zicht, vragenspel. NOS 20.00 K) Journ. E.O.20.20 Nader Bekeken iktuallteltenrubrlek. 20.45 <Ki Vale rius Gedenkklank: koorzang. 21.20 (K) De Waldensen 21.55 Tenslotte. VPRO: 22.00 (Ki H <?at van Ne K) Journ. Nederland. NOS 23 15?3 say: een programma waarin over kunst wordt doorgepr 24.00 Nie' 23.50 Radio- Nederland II Journ. 23.55-24.00 1 Hilversum III. 240 en 298 m. en FM- kanalen. 7.00 TROS. 9.00 KRO. 16.00 TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo va Gelderen Show (8.00 Noeuws 9.00 Nieuws. 9 03 KRO oo-DRIE: Disc- Jockeyshow. (15.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Van twaalf tc hulpverlening naai. NCRV: 2012) Rien wan Nunen: Even terug oil U thuis TV fllmpor- n tret. 21.35 (K De zonen van Jan Zwart muzikaal 'llmportret 22 0« —22.55 (K) Journ. sprekken. NOS. 22.50

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5