Spookstad Managua is graf voor duizenden inwoners Overlevenden aten mensenvlees Uw bank is vrijdagavond gesloten. Hoessein trouwt voor derde maaE Na de vliegramp in het Andesgebergte speelgoed VUURWERK WOENSDAG 27 DECEMBER -IINSI ADVERTENTIE (Van onze correspondent) SANTIAGO (GPD) De zestien overlevende Uruguaanse studen ten hebben zich gedurende de 75 da gen, dat zij na een vliegtuigramp in het Andesgebergte verdwenen wa ren, in leven weten te houden door het eten van de stoffelijke overschot ten van de omgekomenen. Zonder „kannibalisme" was overleven on mogelijk geweest. De tweemotorige Fairchild van de Uruguayaanse luchtmacht had 45 passagiers aan boord, van wie er direct bij het neerstorten in een half met gevuld ravijn acht om het leven kwamen. Foto's gemaakt door leden van de reddingsploeg, bewijzen dui delijk wat de overlevenden hebben verteld: het vliegtuigwrak is om zoomd met menselijke beenderen. De stoffelijke overschotten van de omgekomenen en de anderen die daarna door hun opgelopen verwon dingen en in een sneeuwstorm om het leven kwamen, hebben de ande re overlevenden van de hongerdood gered, zo verklaarde een van de zes tien Fernando Parrado. „Moge God het ons vergeven", zei hij in zijn vrklaring, „maar we konden niet anders. De vierde dag nadat we waren verongelukt, moes ten we deze beslissing al nemen, want we vergingen van de honger. Dank zij deze dramatische beslis sing, waarbij we geen rekening kon den houden met religieuze of morele taboes, zijn we nu nog in leven", vertelde Fernando Parrado. Over de tonelen die zich hebben afgespeeld in verband met deze on gewone beslissing vertellen ze niet graag, maar slechts een van de mensen die het ongeluk hebben overleefd,, heeft geweigerd mensen vlees te eten. Aanvankelijk deed hij dit wel, maar na enkele dagen bleek hij het geestelijk niet meer te kun nen verwerken. Hij weigerde verder voedsel tot zich te nemen en, of schoon men geprobeerd had hem tot eten te dwingen, stierf hij de honger dood. Van de zestien overlevenden, die MANAGUA (Reuter, AFP, UPI, ANP) De aardbevingsramp in de Nicaraguaanse hoofdstad Ma nagua (400.000 inwoners) in het kerstweekeinde, heeft tweedui zend mensenlevens geëist. Vol- Paus Paulus heeft de kerstnacht mis dit ja-ar opgedragen in een van Europa's langste spoorwegtunnels, die in aanbouw is onder de Monte So- ratte. ongeveer vijftig kilometer ten noorden van Rome. Het was voor de derde maal tijdens zijn negenja rig bewind dat hij de traditie brak en de nachtmis buiten het Vaticaan celebreerde. De paus, die een helm op had en een mantel over zijn wit te priesterkleding droeg, legde de drie kilometer lange hobbelige weg naar het einde van de tunnel af in een jeep. Hij zegende de 3000 arbei ders. die met de aanleg van de tun nel bezig zijn en verklaarde dat hij gekomen was om eer te bewijzen aan "de helden van het werk". gens de hulpbrigades liggen nog 5 a 6.000 doden onder het puin bedolven. Dit heeft het hoofd van de strijdkrachten, generaal So- moza, die de leiding van die hulp verlening heeft, gisteren meege deeld De autoriteiten hebben opdracht gegeven de lijken te verbranden. De begraafplaatsen zijn overvol en men kan niet vootgaan met het delven van massagraven daar dit te veel mensen aan de hulp actie zou onttrekken. Bovendien wordt het gevaar voor epidemieën door het verbranden beperkt. Hulpverleners gaan gemaskerd door de .straten" van de spook stad. Een geur van bederf overheerst in het gebied van het grotendeels ver woeste Managua waar overeind ge bleven gebouwen met het oog op in stortingsgevaar worden opgeblazen. Tienduizenden ontvluchtten in de verzengende zon de stad waar zich na zaterdag op eerste kerstdag een tweede aardschok voordeed. Op alle beschikbare vervoermiddelen van kinderwagens tot veeauto's nam men mee wat er nog mee te nemen was. In de „stad" hoorde men de waarschuwingsschoten, die gelost werden om plunderaars op een su permarkt tegen te houden. Onder de puinhopen van beide gevangenissen liggen de lijken van de 200 gedeti neerden. Chirurgen voerden operaties in de openlucht uit daar het belangrijkste ziekenhuis is verwoest. Buiten wer den duizenden gewonden samenge bracht. Gebrek aan water en eleotri- citeit maakte de behandeling zeer moeilijk. Hongerige kinderen liepen bedelend rond. Velen trachtten hun dorst te lessen door water te schep pen uit de gebroken waterleidingen. In Managua zitten duizen den voorzover ze niet ge vlucht zijn wezenloos voor zich uit te staren op de puinhopen van wat eens hun huis was, zoals de man links op "bijgaande afbeel ding. Rechts: een vrouw met haar kind zit eenzaam op de stoeprand van een verwoeste straat. Inmiddels is de hulpverlening goed op gang gekomen. Vliegtuigen uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, evenals uit Europese landen, waar onder Nederland, voeren onafgebro ken medicamenten, bloedplasma, kle ren, tenten en levensmiddelen aan. Het is niet de eerste keer dat Ma nagua, dat gelegen is op een van de seismisch gevoeligste gebieden ter aarde, vrijwel verwoest werd. De eer ste keer gebeurde dat in 1931 en tot overmaat van ramp werd vijf Jaar later het herstelwerk door een brand geheel teniet gedaan. De 315.000 in woners leven trouwens voortdurend oog in oog met meer dan een vul kaan. In februari vorig jaar werden 3.000 personen geëvacueerd en werd de noodtoestand afgekondigd toen de vulkaan Cerro Negro tot uitbarsting kwam. Er gaan nu geruchten dat de stad mogelijk op een andere plaats zal worden herbouwd. SAN JUAN/OSLO (Reuter, AFP/ UPI) Bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Oslo zijn zaterdagavond 39 mensen om het leven gekomen. Een Fokker Friendship van de Noor se luchtvaartmaatschappij Braathen S.A.F.E., die van Aalesund op weg was naai* het vliegveld Fornebu, stortte slechts enkele minuten voor de landing neer in een woest bos achtig gebied op ongeveer 20 kilome ter van Oslo. Door een dichte mist ter plaatse kwamen de reddingswerk zaamheden slechts langzaam op gang. Zeven mensen overleefden het ongeval, hoewel sommigen zware verwondingen opliepen. De passagiers waren op weg naar Oslo om daar Kerstmis te vieren. Zondagavond is vlak voor de kust van Sint Maarten een vliegtuig van de Franse luchtvaartmaatschappij Air rFance in de Caraïbische Zee gestort. Alle twaalf inzittenden kwa men om het leven. De oorzaak van de vliegramp is onbekend. Het toe stel was afkomstig van het verderop gelegen eiland Guadeloupe en stort te even voor de landing plotseling nu met deze dramatische onthullin gen zijn gekomen, bevinden er zich nog dertien in Santiago, de drie an deren zijn al teruggekeerd naar Uru guay, waar deze laatste berichten de nodige opwinding hebben ver oorzaakt. De stoffelijke overschot ten in de bergketen bij San Fernan do ten zuiden van Santiago zullen niet worden geborgen, zo heeft So corro laten weten: een symbolische begrafenis in de eeuwige sneeuw van het Andesgebergte heeft reeds plaatsgevonden. Burgtsteeg7. Leiden. Telefoon01710-20272 weinig overgeblevengasten van Ho tel Royal in het centrum van Ma nagua, die vrijdagavond uit waren geweest vertelden het volgende: "De aardschokken begonnen net toen we bij het hotel arriveerden. Terwijl we vol ontzetting toekeken vanaf het plein begon het gebouw erg te schud den en kwamen er overal scheuren in de muren. De grote draaideur was vastgeklemd en in de hal konden we mensen zien die er niet uit kon den, alhoewel enkelen ontsnapten toen de grote ruiten in de gevel braken. Daarna zakte het gebouw in een enorme stofwolk met hels la waai als een pudding in elkaar. We zijn toen doodsbang midden in de stofwolken op het plein gaan zitten en hebben gebeden". Een prominente hotelgast in Mana gua was ook Howard Hughes, de excentrieke Amerikaanse miljardair, die met zijn staf van mormonenme- dewerkers in de achtste verdieping van hotel Intercontinental woonde. Dit kort geleden gebouwde hotel heeft een pyramidevorm en is door de stevige constructie ontsnapt aan de ondergang. Hughes en zijn mede werkers ook, want op kerstdag, zijn 67-ste verjaardag, vloog hij terug naar de Verenigde Staten, in zijn privé-vliegtuig. 51 mensen omgekomen Vliegtuigen neergestort bij Oslo en Sint Maarten Koning Hoessein samen met zijn nieuwe derde echtgeno ^1, Koningin Alia Hoessein. lijkl AMMAN Koning Hoessein is zon dag voor de derde maal in het huwe lijk getreden. Zijn nieuwe vrouw die de titel van Koningin Alia Hoessein krijgt, werd op 25 december 1948 in Cairo geboren en heeft gestudeerd in Ankara, Londen, New York. Am- Mannen van het jaar Het Ame rikaanse weekblad "Time" heeft pre sident Richard Nixon en zijn raads man Henry Kissinger aangewezen, als "mannen van het Jaar". Als re den voor de uitverkiezing noemt het blad het feit dat beide mannen de politieke verhoudingen in de wereld meer dan wie ook hebben veranderd sinds het begin van de koude oorlog. Minder verkeersdoden In het kerstweekend zijn in de Verenigde Staten 565 personen omgekomen bij verkeersongelukken. Dat is minder dan het vorige jaar, toen er 612 do den te betreuren waren, en aanmer kelijk minder dan het tragische re cord van 1965 toen 720 mensen in het verkeer omkwamen. Uitgever veroordeeld De Turkse uitgever Bulent Habora is tot zeven- en-een-half jaar gevangenisstraf me dwangarbeid veroordeeld wegens het publiceren van Trotzki's 'De per manente revolutie". man en Rome. De trouwplechtigl vond op verzoek van de Jorda D Wl vorst plaats zonder officiële f« heic lijkheden. Hoessein scheidde en hed dagen geleden van zijn Britse ecbf note Moena. Het eerste huwelijk van Hoesï t met de Egyptische prinses Zij schonk hem een dochter geheten. Uit het huwelijk met A meisjesnaam Toni Garihei zijn vier kinderen geboren: jongens en twee meisjes. De nieuwe koningin, die blond 1 groene ogen heeft, werkte I haar huwelijk bij een JordasT! luchtvaartmaatschappij. Zij wai Iets uit Kinderen gewurgd De politil Cleveland (Ohio, VS) heeft zon jonge moeder gearresteerd haar twee kinderen had geholpen het openmaken van hun kerstpfj^ jes en ze toen met een luier gewurgd. De 24-jarige vrouw had politie gewaarschuwd, die de bi racl kinderen vond, de vier maan oude Betty en een tweejarig half! >f d Je Holly. De vrouw had de pol verteld dat zij neerslachtig was huiselijke moeilijkheden had geh ne Haar man, van wie zij gescheb s uj leeft, woont elders. fcger. zij: ADVERTENTIE -■val Te Iaat De straten van Managua zijn een graf geworden voor naar schatting 19.000 mensen, zo zei de zichtbaar ontroerde president, en dat willen we nooit meer beleven. De ironie van het noodlot wilde dat het Managu- aanse dagblad „La Prensa" een serie artikelen had klaar liggen om vanaf de 24de te worden gedrukt, allemaal verhalen over aardbevingen die Ma nagua hebben getroffen. Daaronder ook een artikel van 'n bekende geoloog. Carlos Santos met de titel: "Waarom Managua binnen kort weer door een aardbeving wordt getroffen". Hij verklaarde dat door de ligging van Managua in een ge bied met actieve vulkanen, onder andere de dubbelvulkaan Concep- cion en Madera, de kans groot was dat er binnenkort weer een aardbe ving zou plaatsvinden. Dat hij zo snel gelijk zou krijgen had niemand verwacht. Van de hotels in de stad zijn er In verband met de administratieve drukte aan het eind van het jaar zullen de bankkantoren die normaal op vrijdagavond open zijn, niet geopend zijn op vrijdagavond 29 december a.s., maar wel op donderdagavond 28 december. De gezamenlijke banken in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4