Leidse invalsweg titelstrijd jeugd- chaken en toernooi Ik ben geen ambtenaar, dus tel ik niet mee..." LEZERS SCIII!IJl EN FRANEKER PRIJS VOOR LEIDENAAR V uurwerk Dr. Roorda benoemd tot hoogleraar IER 19] DENSDAG 27 DECEMBER 1972 LEIDEN «ME BAKKER GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste pry zen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. f Philips batterijen gaan erg lang mee ^maar gelukkig zijn de zaklantaarns verwisselbaar, j LEIDEN Bij koninklijk besluit is dr. D. J. Roorda, die sinds 1 maart 1970 als gewoon lector in de sociale geschiedenis aan de sociale faculteit van de Nederlandse Economische Ho geschool in Rotterdam verbonden was benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene geschiedenis aan de Leidse universiteit. Prof. Roorda, die op 22 Januari 1923 in Enschede werd geboren en in 1940 aan het stedelijk gymnasium in Arnhem het einddiploma bèta be haalde, studeerde sociale geografie aan de Utrechtse universiteit, waar hij in 1947 slaagde voor het docto raal examen. In 1961 promoveerde hij bij prof. dr. J. C. Boogman cum laude tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld "Partij en fac tie, de oproeren van 1672 in Holland en Zeeland; een krachtmeting tussen partijen en facties". Van 1948 tot 1970 was prof. Roor da leraar geschiedenis bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs in achtereenvolgens Haarlem, Den Haag en Leiden. Gedurende en kele jaren was hij naast zijn le raarschap als wetenschappeljk hoofd medewerker voor een gedeelte van de werktijd bij de Leidse Universiteit werkzaam voor de didactiek van de geschiedenis. Met ingang van 1 maart 1970 werd hij benoemd tot gewoon lector in de socale geschiedenis aan de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam. Van de hand van prof. Roorda zijn verscheidene pubükaties verschenen. Hij verricht op het ogenblik, daar toe in staat gesteld door een subsi die van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek computeronderzoek naar het re gentenpatriciaat van Zierikzee. Bo vendien werkt hij aan voortgezet on derzoek naar de havenstakingen van 1946 te Rotterdam. Ik ben een jonge, alleenstaande vrouw, met een dochtertje van vijf jaar. Ik sta sinds 30 november 1968 als woningzoekende in de gemeente Hazerswoude ingeschreven. Toen ik dr eerste keer bij de woonruimte- commissie kwam zei men gelijk, kom over twee jaar maar terug, je bent te jong, alleen met een klein kind. Na twee jaar kwam ik weer, toen zei men, we hebben geen huizen, ik ging als verslagen weg, 'want een beetje hoop had ik wel. Ik ben toen zelf gaan zoeken. Ik had drie keer een huisje gevonden, drie keer ben ik naar de gemeente gegaan en drie keer gaf men het aan een ander, bij het derde huis heeft de vader van mijn baas de voorzitter van de woonruimtecommissie opge beld. Deze zei, haar moeder moet haar maar op straat gooien. Toen heeft de vader van mijn baas ge vraagd: moet het dan altijd met ru zie en narigheid, daar kwam geen antwoord op. Ik woon begin januari '73 vijf Jaar bij mijn moeder in, het is al ruim zeven jaar haat en nijd. De woon ruimtecommissie is van alles op de hoogte, ik ben in nog geen twee jaar tijd twintig kilo afgevallen, m'n dochtertje heeft bronchitus. Volgens de kinderspecialist komt er ook we] een kwestie van nervositeit bij, zij slaapt op een vochtige zolder. Ze is nu vijf jaar, een leeftijd waarop ze deze piekte moet overgroeien. Hoe kan dat nu als we zo moeten wonen, ik ben zelf ieder jaar zeker drie weken overspannen. De huisdokter zegt dat het vreselijk is zo te moe ten wonen, maar als ik om een dok tersverklaring vraag geeft ie hem toch maar niet, terwijl er alle re denen voor zijn. Ik heb begin november de woning bouwvereniging geschreven en heb LEIDEN Op advies van een ju ry, bestaande uit dr. S. Galama, dr. J. J. Woltjer en prof. dr. C. van der Woude, heeft het gemeentebestuur van Franeker de Frentsjerter Aaka- demyprljs 1972 toegekend aan dr. Th. J. Meijer, conservator van het Academisch Historisch Museum van de Leidse universiteit. Dr. Meijer, die eerder reeds het Album Studiosorum van de Frane ker Universiteit bewerkte, heeft het Franeker Album Promotorum gere construeerd, dat in opdracht van het Fries Genootschap bij de firma We ver in Franeker is uitgegeven. Met het tot stand komen van dit werk is een vrijwel complete lijst van in Franeker van 1591 tot 1811 gepromo veerden ontstaan met, voor zover bekend, de titels van de proefschrif ten. Het eerste exemplaar van het Al bum Promotorum wordt vandaag tijdens een ontvangst ten sbadhuize van Friese studenten namens het Fries Genootschap aangeboden aan het Franeker gemeentebestuur, dat een aanzienlijke subsidie voor het tot stand komen van het album heeft verstrekt. Bij deze gelegenheid wordt de prijs van duizend gulden aan dr. Meijer uitgereikt. alleen gevraagd lid te mogen wor den en om ingeschreven te worden voor één van hun huizen, er wordt niet op gereageerd. Ik heb toen de koningin geschreven, tot op heden is mijn brief onbeantwoord. Toen prins Claus, binnen de kortste tijd had ik bericht: het ministerie heeft mijn brief in behandeling genomen. Daarna schreef ik de burgemeester van Hazerswoude. ik kreeg een brief terug, ze begrepen mijn situatie en het was dus begrijpelijk dat ik om een huis vroeg waar ik inderdaad recht op had, maar er waren geen huizen. Het was de eerste keer dat er of ficieel van Hazerswoudse zijde werd toegegeven dat ik recht op een huis heb. Daarna schreef ik de loco-bur gemeester en wethouder van huis vesting van Hazerswoude. beide brie ven zijn nog steeds onbeantwoord. Mijn moeder heeft me per 1 ok tober 1972 schriftelijk de huur opge zegd, nu gaat ze het via het gerecht proberen, omdat ze me er zo niet uit kan zetten. Is zoiets nu nodig? Een ambtenaar van de huisvesting heeft mij gezegd „Er is geen reden om jou een huis te weigeren," maar een huis aanbieden schijnt ook niet in hun straatje te liggen. Ec ken verscheidene stellen die in die vier jaar tijd maar trouwden omdat ze een huis kregen en eigen lijk liever hadden gewacht. Maar ja, ze kregen een huis. dus trouw den ze maar en waarom kregen ze een huis? Of de vader had een eigen zaak, of de Jongen zelf of men werkt op het gemeentehuis of voor de ge meente. Allemaal mensen die wat met de gemeente Hazerswoude heb ben te maken. Ik woon en werk in Hazerswoude, ik ben zelf naar de algemene bij- standwet gestapt, heb gevraagd mijn uitkering te stoppen omdat :k voor mijn kind en mijzelf wilde zor gen. Maar Ja, ik ben geen midden stander of gemeenteambtenaar, dus tel ik in deze gemeente niet mee Deze laatste zin is voor mij altijd een vraagteken geweest, maar die gaat nu op de waarhol lijken. Mijn hoop, hulp van de gemeente te krijgen door middel van een huis, is nu inderdaad vervlogen, want de le den van de woonruimtecommissie denken alleen maar aan hun eigen belangen. Ik heb met opzet geen na men genoemd in deze brief, maar men weet zelf wel aan wie hij is ge richt. Want naar mijn mening (en van vele anderen die het niet rond uit durven zeggen) is het alleen maar vriendjespolitiek in 'de gemeen te Hazerswoude. MEVR. N. E. GROEN Potgieterlaan 56 Hazerswoude-Rijndijk Elk Jaar weer verdwalen er tien tallen poezen en honden, door het knallen van vuurwerk. Zorg dat het uw dier niet overkomt. Dus houdt ze met oude-Jaarsavond binnen. Let cok op met het gooien van rotjes voor de eenden die aan de water kant zitten. L. KANBIER Meerburgerkade 32 Leidon {Philips batterijengaan erg lang mee, V maar gelukkig zijn de zaklantaarns verwisselbaar. Terwijl u zit met de naweeën van een lang kerstfeest oud krentenbrood en een wee gevoel in de maag nog een beeld van één van de voorweeën. Zaterdag was u nog zó enthousiast, dat u rustig nou ja, rustig drie kwartier bij de warme bakker in de rij ging staan. Op de hoek van twee Leidse grach ten stond men de hele dag tot buiten in de rij. ,;t Lijkt wel oor log", zei iemand, alleen weet je nu zeker dat je wat krijgt. (Foto Jan Holvast) ans Ree geeft schaaksimultaan EIDEN Jongens en meisjes die schaken houden, krijgen het in kerstvakantie bijzonder druk, at behalve de voorronden van de Edkampioenschappen van de dse Schaakbond en het traditio- kersttoernooi staat er ook nog simultaanséance op het pro- In dit laatste onderdeel zal (bekende internationale schaak- fster Hans Ree de hoofdrol spe- L bekt JL ADVERTENTIE ISSL PROF-SCHAATSEN Stadion Uithof Den Haag 6 en 7 januari 1973 Zitplaatsen 35- en 30,- Staanplaatsen 20,- en 15,- p.p.p.d.*) Reserv.kn. 2,- p. toeg.bew. /oorverkoopadressen EIDEN, Reisbur. Wolters, Vismarkt 1. Evenements-Reizen b.v. Schiphol-Centrum Tel. 020—176952 1973 in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest plaatsvinden. Alle jongens en pieisjes geboren na 31 augustus 1953 en woonachtig in het district van de LSB kunnen aan dit schaak- festijn deelnemen. Daar volgend jaar de nationale kampioenschappen naar leeftijd ge splitst zullen worden, heeft de LSB- jeugdleider besloten hetzelfde voor de strijd om de „Leidse" jeugdtitel te volgen. We krijgen dan de volgen de catagorieën: Jongens en meisjes tot 12 Jaar, Jeugd van 13 tot en met 15 jaar en Jeugdschakers van 16 tot en met 19 jaar. Voor de beide eerste leeftijdsgroepen zal het gevecht om de nationale titel in de paasvakantie geleverd moeten worden. Daar deze titelstrijd in Nijmegen zal worden gehouden, zullen de deelnemers bij particulieren worden ondergebracht. De „Leidse" kampioen van de groep van 16 tot en met 19 jaar zal zoals altijd de strijd in Oostvoorne moeten aanbinden. Helaas kan de huidige Leidse jeugdschaakkampioen Charles Kuipers, wegens het be reiken van de „pensioengerechtigde leeftijd" zijn titel in deze laatste groep niet meer verdedigen. T oernooi Evenals in de voorronden om de „Leidse" jeugdtitels zullen in het kersttoernooi groepen van vier schaaklustigen gevormd worden. Dit houdt in dat iedere deelnemer drie partijen moet spelen. Het rooster luidt: eerste ronde op donderdag van 9.30 tot 12.30 uur, tweede ronde ook /^Laatst vroeg een zaklantaarn twee Philips batterijen om (binnen te komen. Hij wilde eens even goed z'n licht opsteken.) l 2.00 tot 5.00 uur, derde en laatste ronde op vrijdag van 9.30 tot 12.30 uur. Direct na af loop van de laatste ronde vindt de prijsuitreiking plaats. Er is één prijs per groep beschikbaar. Nog enige bijzonderheden: het speeltempo bedraagt voor de titel kandidaten 30 zetten in anderhalf uur, terwijl in het kersttoernooi zon der klok wordt geschaakt. Aanmel ding schriftelijk of telefonisch on der vermelding van naam, adres, ge boortedatum, school en eventueel schaakclub aan de Jeugdleider van de LSB, G. L. Haasnoot, Troelstra- straat 11 in Katwijk aan Zee ,tel. 01718-13419. Tevens moet men opgeven of men wil deelnemen aan de simultaanséan ce, die drievoudig Nederlands kam pioen Hans Ree op vrijdagmiddag, aanvang 2.00 uur, hoopt te geven. LEIDEN De invalsweg van de rijksweg bij Holiday Inn naar het centrum van Leiden krijgt vorm. Het zandlichaam van de Plesmanlaan ligt al tot bij het Legermuseum, vanwaar aan sluiting is op het Stationsplein en de binnenstad. Een gedeelte is al geasfalteerd. Dit werk moest wachten in verband met de afbraak van een rijtje huizen, dat net op het tracé van de nieu we weg stond. De bo venste foto geeft een beeld van de wegaan- zet bij de afgebroken huizen. De andere foto laat zien, dat de verlegde verbinding tussen Holiday Inn en Haagse Schouio doorgaat tussen de aanzetten van een viaduct, die hier van vóór de tweede wereldoorlog af staan. De verbinding, waarvoor ze bestemd waren, is er nooit gekomen. Nu doen ze dienst als een soort toegaf scheiding. (Foto's Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3