ixon en Kissinger oneens? rdrag indaag Bonn-DDR ondertekend 5Helsinkinuttig voor kleinen en neutralen Parijse popzanger moet boeten voor zijn blote billen 21 DECEMBER 1972 BUITENLAND zeventigjarige Amerikaan LeRoy Davis uit Queens in New York heeft al 22 jaar lang ervoor irgd, dat de brieven van kinderen aan Santa Claus beantwoord werden. Dit jaar alleen al ont- en beantwoordde hij niet minder dan 2.800 brieven. - I" het gebouw van de DDR-mmisterraad onderteke- onderhandelaars Egon Bahr (sinds vorige week minister andere Westerse landen heeft van li en Michael Kohl vanmiddag het basisverdrag dat de Oost-Brriijn geen toestemming ge- togen tussen de twee Duitslanden regelt. Na 23 jaar, kregen de ondertekening van het de twee staten vijandelijk en zonder betrekkingen naast ^er"nuitsc kasisverdrag by te wo. leefden, wordt nu in een verdrag vastgesteld dat zij op an gelijke rechten goede betrekkingen willen ontwikke- Westduitsers (en in zeer bescheiden vermoedelijk gelegen in de afkeer mate ook voor DDR-burgers In de van de DDR de ondertekenings- Bondsrepubliek), maar bovendien het plechtigheid omgeven te zien door de van bondskanselier Brandt Dor deze historische gebeur- tr Oost-Berlijn te reizen, zoals gemeld, omdat men eens kon worden over een beide partijen schikte. De g dat de DDR-regering graag buiten de stad hield, is re verzwakt dat partijleider met wie de bondskanselier eerst een ontmoeting wenst en, vandaag inderdaad in deelneemt aan een bij een- a Oosteuropese partij chefs, verdrag begin volgend jaar üiceerd door de parlementen, ondsrepubliek en DDR in el- wfdsteden permanente ver- waarin zou worden vastgesteld dat hun verantwoordelijkheid voor Duitsland - bedoeld is in dit geval: het gebied van het voormalige Duit se rijk - onverminderd blijft bestaan zolang er geen vredesverdrag is. Deze verklaring wordt donderdag bij het verdrag gevoegd, naast een eenzijdige verklaring van de rege ring in Bonn dat zij op haar beurt vasthoudt aan de eenheid van de Duitse natie. (Van onze correspondent) werden, een verkeersverdrag. Het was niet alleen een eerste stap naar bete- reismogelijkheden in de DDR spectaculaire aanwezigheid groot aantal belangstellenden uit het westen. ordigers (ambassadeurs) ves- ït verdrag bepaalt voorts een fetóeden waarop, in het stre- normale betrekkingen, sa- praktische en humanitaire kunnen worden geregeld: t, wetenschap en techniek, PTT, cultuur en sport en aeer ook milieubescherming, jemeenschappelijke actie zul- twee Duitse staten om op- de Verenigde Naties ver- tisisverdrag is het laatste in Overdragen, die de afgelopen it stand is gekomen. In sep- 1971 troffen de vier nog altijd ïlijn verantwoordelijke lan- serika, Rusland, Engeland en {k) de nieuwe Berlijn-rege- arby Bondsrepubliek en DDR hadden in onderling over een akkoord over het verkeer West-Berlijn en de Bondsre- te komen. Door deze rege lt de DDR niet meer de kans leer willekeurig te belemme- Twyi Bonn nu officieel het om West-Berlijn in het te vertegenwoordigen, ai 1972 sloten Bahr en Kohl, eerste staatsverdrag van twee elkaar als gelijkwaardig beschouwende Duitse staten. In het Bonner parle ment kreeg dit verdrag ook de steun van de CDU/CSU-oppositie. In verband met de onderhandelin gen over het basisverdrag, die een en CSU, die het (vermoedelijk op en- maand later zouden beginnen, beslo- kele leden na) in het parlement zal ten de vier overwinnaars uit de twee afwijzen. Dat heeft geen praktische de weréldoorlog een gemeenschap- 'gevolgen, gezien de royale regerings- pelijke verklaring voor te bereiden, meerderheid. Ook in de DDR moet echter een conservatieve groep fel gekant zijn tegen deze poging tot ontspanning. In een grootscheepse actie is, zoals gemeld, de laatste weken de bevol king in de DDR onder druk gezet om de contacten met Westduitsers zo gering mogelijk te houden. Voor de DDR is de ondertekening inmiddels de beslissende stap naar algemene erkenning door de weste lijke landen en het nog aarzelende deel van de derde wereld. Aangeno men wordt dat onmiddellijk na de ondertekening een twaalftal landen tot diplomatieke erkenning Kritiek In dé Bondsrepubliek is het basis- Aanslag op ambassade Gister avond om half acht hebben onbeken den twee raketten afgevuurd op het gebouw van de Amerikaanse am bassade in Beiroet (Libanon). Er werd op de eerste en tweede verdie ping flinke schade aangericht maar er waren geen gewonden. In het ge bouw bevonden zich slechts enige mariniers die voor de bewaking zorgden. Enige honderden meters verderop vond de politie een auto die een week eerder ergens was gestolen en die was voorzien van valse num merborden. Daarin werd nog een on bruikbare raket gevonden. De da ders hebben willen protesteren tegen de oorlog in Vietnam. Akkoord in Jemen Noord- en Zuid-Jemen zijn het gisteren eens de terugtrekkingen hun troepen uit de gebieden van Beida en Moekeiras. Daarmee is de WEER JODEN IN RUSLAND OPGEPAKT WASHINGTON (ANP, AFP, UPI) Steeds sterker heeft het vermoeden in diplomatieke kringen postgevat dat er een me ningsverschil is ontstaan tussen adviseur Kissinger en presi dent Nixon. Men baseert dat op Kissingers uiteenzetting over het verloop van de onderhandelingen met Le Duc-tho over een vredesregeling in Vietnam. eerste stap gezet op de weg i Daarop reagerend zei Nixans perschef Ziegler gisteren dat er politieke eenwording van „zeer beslist overeenstemming van gezichtspunten" is tussen Jemens. Nixon en Kissinger over de te bereiken vredesovereenkomst. „Elke speculatie dat de president en dr. Kissinger niet verenigd 'zijn in hun doelstellingen is absoluut zonder grond en onwaar ziei Ziegler. Juist het feit echter dat het Witte ste versie werd impliciet van éen Huis zich geroepen voelt speculaties Vietnam uitgegaan, in de verande- te ontkennen, toont aan dat het ringen werd geelst dat Hanoi de soe- vreest dat wanneer dr. Kissingers vereiniteit van Zuid-Vietnam zou er- kennen. De Noordvietnamese delegatie bij het PariJes vredesoverlg heeft gis teravond bijzonderheden verstrekt over de bombardementen van 18 en 19 december op Hanoi en Haiphong. Volgens voorlopige cijfers van de enquete-commissde hebben de bom bardementen tot 19 december 12 uur in Hanoi aan 215 personen het leven gekost en waren er 326 ge- positie in het geding komt, onzeker heid kan gaan ontstaan over het bui tenlandse beleid van de Verenig de Staten waar hij zo'n belangrijk aandeel in heeft. De vermoedens over een menings verschil tussen de president en zijn adviseur rezen onmiddellijk na Kis singers persconferentie van zaterdag. In tegenstelling tot zijn vorige con ferentie waarin hij aankondigde dat de vrede in Vietnam "op handen' legde hij er zaterdag herhaaldelijk de nadruk op dat hij de visie van de president vertegenwoordigde. Een nauwkeurige lezing van de tekst van zijn laatste persconferentie laat zien, dat hij de president 14 keer noemde, terwijl hij tijdens zijn even lange uit In Haiphong vielen 45 doden en 131 gewonden. Duizenden woningen en economi sche en culturele instellingen zijn verwoest. Het onafhankelijke Franse blad eenzetting ln oktober maar drie keer Le MQnde be50huldlgde de vs gis. geleden in de president ter sprake bracht. teren van hflt vao „ptaat_ De indruk ontstond dat een menings- selijke uitroeiingsacties" in Noord- verschil met de president is ontstaan Vietnam door de bombardementen, nadat Kissinger terugkeerde uit Pa- Het blad vergelijkt deze lucht aanvallen met die van de Spaanse burgeroorlog op Guernica op 26 april 1937. De nazi's, in dienst van generaal Franco doodden met him bommenwerpers toen 1654 en maakten 889 gewonden. Pablo Picasso heeft er eer roemd schilderij van gemaakt. Het blad schrijft dat, president Nixon zijn "verschrikke rijs in oktober en blijkbaar ning was dat de toen bereikte voor lopige overeenkomst met Hanoi aan vaardbaar was voor de VS. Nixon, al dus deze interpretatie, zou het niet eens zijn geweest met Kissingers ana lyse die naar zijn mening buiten de richtlijnen viel die hij daarvoor had Het belangrijkste verschil tussen de voorlopige overeenkomst en de later door Washington voorgestelde ver an- üjke logica" tot het einde wil door- deringen daarin betreft de soeverein!- voeren hij niet alleen het volk dat teit van Zuid-Vietnam —in de eer- zijn eisen in Noord-Vietnam weer- staat moet bombarderen, maar ook Saigon. De gevangenissen in die stad zitten vol politieke gevangenen die "walgen van de dictatuur van Thieu". Doodstraf geëist De Spaanse openbare aanklager in Saragossa heeft de doodstraf geëist tegen drie linkse studenten die beschuldigd worden van het werpen van een brandbom en het doden van de Franse consul Roger Tur en heeft Poolse zeelieden zijn omgekomen gezegd dat zij berecht zullen worden toen het vrachtschip Jozef Conrad door een militaire rechtbank hier, waarschijnlijk na 6 Januari. Tegen twee andere studenten die van me deplichtigheid werden beschuldigd, Proteststaking In Engeland heb ben gisteren duizenden arbeiders een staking van een dag gehouden uit protest tegen een boete van on geveer 420.000 gulden, die het omstre den Hof voor Industriële betrekkingen heeft opgelegd aan de "Amalgama ted Union of Engineering Workers", die op een na grootste vakbond in Engeland. Een zeer groot aantal werknemers weigerde echter gehoor te geven aan de stakingsoproep. In het noorden van Engeland staakten 10.000 havenarbeiders langs de Mer sey, terwijl voorts bij Ford en Vaux- hall de autoproduktie stillag en de in Liverpool verschijnende Daily Post niet kon verschijnen. In Argentinië ontvoerde Brit vrijgelaten BUENOS AIRES (Reuter) Ar gentijnse stadsguerrille-ros hebben gisteren de Britse zakenman Robert Grove vrijgelaten die zij elf dagen voorstad van Buenos Aires hadden ontvoerd. Volgens de in Londen gevestigde onderneming waarvoor Grove werkt is aan de ont voerders een losprijs betaald. Hoeveel dat was werd niet meegedeeld. In welingelichte kringen in Buenos Ai res zei men dat het gevraagde los geld neerkwam op een miljoen dollar (ongeveer 3,25 miljoen gulden). De 64-Jarige Grove die na zijn vrijlating zeer vermoeid bleek te zijn maar verder in uitstekende gezond heid verkeerde, is directeur van een vleesconservenfabriek die deel uit maakt van het Vestey-cnocern in Londen. Hij werd op zondagochtend 10 december ontvoert toen hij van zijn ville in een buitenwijk van Bue nos Aires op weg was naar een golf terrein. MOSKOU (Reuter) Gisteren in de vroege ochtend zijn meer dan vijftig Joden in Moskou gearresteerd, van wie sommigen van hun bed wer den gelicht. Dit zeggen 31 personen onder wie de Sowjetrussische aca demicus Wanlamin LewitsJ in een brief die gericht is aan het Israëli sche volk, de Sowjet-Unie, de V.S., het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Nederland (ons land vertegen woordigt de Israëlische belangen in Moskou) Volgens de brief zijn de Joden zon der reden aangehouden en zonder dat beschuldigingen tegen hen zijn in heide gebracht. „Hun enige fout is dat zij wensen te repatriëren naar Israël". Men meent dat zij worden vastge houden om elke demonstratie te voorkomen tijdens Stalins geboorte dag, vandaag, donderdag, en de vie ring van de 50-ste verjaardag van de Sowjet-Unie. Russen willen Britten niet helpen in raket-kwestie LONDEN (ANP. Reuter) De Sowjet-Unie heeft het Britse ver zoek om hulp bij het vaststellen hoe Russische raketten ln handen konden komen van IRA-leden in Noord-Ierland afgewezen, zo he°ft het ministerie van Buitenlandse ken in Londen meegedeeld. Noordierse extremisten heh->m onlangs raketwerpers tegen Britse militairen gebruikt. De Sowjetrussische zaa'-w Tde heeft de bewering dat deze van Rus sische makelij zouden zijn betiteld als „laster die de ontwi':kelin? '-an de betrekkingen tussen Ensr'-^v Pn de Sowjet-Unie ernstig benadeelt". In Ulster zijn gisteren acht perso nen doodgeschoten. Twee gemasker- den schoten 's avonds met machi nepistolen op de klanten in een r.k. café in Londonderry. Vijf mannen werden gedood en verscheidene ee- wond. Eerder op de dag is in dezelfi cd een protestante lid van het „Ulster Defence Regiment" gedood door een schot in de rug terwijl hij on ^->at liep. In Belfast is een r.k. man doodge schoten terwijl hij in een overwegend protestantse wijk op de bus stond te wachten. In Clonmore, ten zuid-westen van Belfast, is een r.k. Jongeman vanuit een auto doodgeschoten. Als officiële reden heeft de DDR opgegeven, dat de aanvragen te tal rijk waren voor de geringe plaats ruimte die bij deze plechtigheid voor journalisten beschikbaar is. De werkelijke oorzaak van de Oost- duitse terughoudendheid is echter werd 30 Jaar gevangenisstraf ëist. Vliegtuigongeluk Op de interna tionale luchthaven O'Hara van Chi cago zijn gisteravond elf inzittenden van een DC-9 van de "North Central Airlines" omgekomen. Acht worden vermist en zeker 22 zijn gewond. De machine, die bezig was in mistig weer te vertrekken, raakte een ander passagiersvliegtuig dat Juist was ge land en vloog in brand. Er waren 41 personen aan boord. In het ande re vliegtuigen werden twee mensen licht gewond. Helms wordt ambassadeur Ri chard Helms, die zal aftreden als hoofd van de Amerikaanse inlich tingendienst, zal worden benoemd tot ambassadeur in Teheran (Per- zië). Helms, die 30 Jaar van zijn le- in Haiphong tot zinken werd bracht door Amerikaanse bommen. Naar schatting 600 Amerikaanse jachtbommenwerpers en B-52 toe stellen hebben ook gisteren weer grootscheepse aanvallen uitgevoerd. Volgens het Noordvietnamese persbureau werd onder meer een anderhalve kilometer lange corridor in de stad Thai Ngoejen tussen Ha noi en de Chinese grens gebombar deerd. Drie honderd huizen werden verwoest en vele burgers werden ge dood. De Chinese regering heeft in een verklaring, verspreid door het pers bureau Nieuw China, haar veront waardiging" uitgesproken over de hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam en "de nieuwe uitbreiding en opvoering van de oor log in Vietnam door de VS met kracht veroordeeld". De Amerikaanse regering, aldus de verklaring, moet haar aanvals oorlog en bombardementen beein- inlichtingenwerk heeft gedaan, digen en onmiddellijk het akkoord werd zes en een half jaar geleden tekenen dat zal leiden tot het her benoemd tot hoofd van de CIA. stel van de vrede. PARIJS De Frans—Rus sische popzanger Michel Polna- reff is tot 60.000 franc (f40.000) boete veroordeeld omdat hij en kele maanden geleden een op treden in het Parijse Olympia- theater met affiches had aan gekondigd waarop hij de Par ij - zenaars zijn ontblote achterwerk toonde. Die striptease komt hem nu per biljet en derrière op 10 francs te staan. Op de muren van Parijs waren 6.000 van die opvallende bliktrekkers aangeplakt. De president van de Parijse rechtbank was van oordeel dat de ontblote billen van ,de zan ger de zedelijkheid hebben ge kwetst. Polnareffs advocaten hadden niettemin een hele col lectie reclamebiljetten ln de rechtszaal opgehangen die aan zienlijk meer, maar dan wel vrouwelijk bloot vertoonden. Maar een zelfs welgevormd mannelijk achterwerk schijnt nu eenmaal meer aanstoot te moeten geven dan een bijna of geheel naakte dame. Polnareff heeft, voor zfjn eigen verdediging, slechts opge merkt dat hij het stadsbeeld dat voornamelijk met reclameplaten voor kazen, wijn, sigaretten of beha's wordt beheerst, nu weer eens met een ander, nieuw prentje wilde verfrissen. Voor die decoratieve vernieuwings drang, die de Justitie weigerde te onderschrijven, zal hij nu zwaar moeten boeten. Erisweer <£9 koelhuisboter. „Helsinki" heeft een soort coalitie van kleine landen en netuarlen op geleverd. Zij willen van de voorbe reidende besprekingen voor een Eu- ropese veiligheidsconferentie gebruik vast onderhandelaarsduo maken om een Eu- ropees systeem waarin elk land een gelijke stem heeft. Het was in dit opzicht vreemd te zien hoe verrukt de flegmatieke Zwitsers waren over gebracht. Deze betreffen drie pun- van de conferentie aanvaard. Zo verminderingen centraal staan in de aanvaarden waarbij staten met een ten: de vaststelling van een aantal zal worden geopend met een bijeen- veiligheidsproblematiek hebben de zo verschillend klimaat als Honga- vreedzame coëxisten- komst ministers van Buiten-, Amerikanen en de Russen eerder rije en de Sowjet-Unie in gelijke lichaam, of orgaan in feite buit bij overval Vier ge- ie overvallers hebben gister- In Lyon bilna een miljoen (ongeveer 650.000 gulden) laakt. Kort nadat een geld- «tauto bij een metaalbedrijf ad afgeleverd, kwamen twee mauto's het fabrieksterrein Er kwamen vier mannen tchinepistolen bij zich had- dwongen de kassier de Juist bte 325.000 frmk af te geven. 'Hen 7i1 de directeur de east openen waaruit zi) fiO-OOO frank haalden. Met de een miljoen frank die oor- dijk bedoeld was voor de ïtificatie van het 500 perso- kUende personeel, verdwenen ^vallers. tie en van gedrag tussen de naties landse zaken, worden voortgezet in dit Jaar afgesproken dat dit onder- onderling; de uitbreiding van de commissies van minder hoog niveau werp op een afzonderlijke conferen- handel en van de uitwisseling van en de resultaten zullen daarna wor- tie moeten worden behandeld. De wetenschappelijk en technische in- den besproken formatie en de vestiging van een een passend soort permanent „lichaam" dat de ontwikkeling van veiligheid menwerking moet begeleiden. mate vreemde toeristen en verkoop van Westelijke kranten toelaten. Er zijn nu tekenen dat bet Westen goedgekeurd „op voorbereidende besprekingen voor zich hiervan bewust is. De Britten li". Dit betekent deze MB FR (Mutual and Balanced hebben de laatste weken merkbaar concessie aan het Russische Force Reductionns, Wederzijdse en minder aandrang in de Door Neal Acherson Copyright AD/LD-Observer Anderen sa- verlangen, de conferentie te beëind- evenwichtige strijdkrachten-vermin gen met een bijeenkomst van rege- deringen) moeten in Januari begin- rlngslelders of tenminstevan minis- nen in kleinere kring, ters van buitenlandse zaken. richting uitgevoerd, en in het communiqué de N AVO-minlsterraad van Sowjet-llst is om de macht van de instellingen van de Economische Gemeenschap te verminderen door deze te onderwerpen aan een groter forum waarin ook de Sowjet-Unie en haar bondgenoten meepraten. Misschien verlangt de Sowjet-Unie niet zo hartstochtelijk naar dit per- De werkelijke strijd in Helsinki zal nauwere, december werd alleen gevraagd om manente instituut, open en vrijere be- bij de klei- Deze punten waren al bekend, maar de Russen hebben de definitie van de permanente raad, waarin naar weten vooral de Amerikanen Bij dit alles komen enkele Roe- eten, die in mime mate Un»en( word™ hervat- «neencwrm openlyke of bedekte sympathie on- if" JTZ dervinden in Helsinki, niet ter de Britten een tegenzin hebben, iets sprake: dat de conferentie over de zich waarschijnlijk, als de bespre- trekkingen tussen alle volkeren in Europa; en een grotere stroom van uitwisseling van informatie en de Westerse wens om op de Ideeën", een opmerkelijk zachte uit drukkingswijze. anders geformuleerd. Ze spreken niet langer van een „orgaan" waar duidelijk een uitvoerende functie in doorklinkt maar van een „lichaam" met een consultatief karakter, een instantie dus voor aanleg. Van Amerikaanse zijde is het Rus ideeën over de agenda naar voren sische schema voor de procedure de onstuimige Roemenen. Maar nu het ambassadeursovereg tot half Januari is verdaagd, valt ook te constateren dat de groten, de Ame rikanen en de Russen, wederzijdse inschikkelijkheid hebben getoond. De Russische delegatie heeft haar diverse hoofdsteden moet „rouleren" en dat de vermindering van strijd krachten van Oost en West ook op de agenda thuishoort. agenda van de conferentie een dis cussie te zetten over vrijer verkeer van mensen en vrijer uitwisseling van informatie tussen Oost West. Verkeerd Verloren Het was veelbetekenend, dat dit punt ontbrak op de Sowjet-agenda- voorstellen. In de praktijk is het waarschijnlijk zeer onwaarschijnlijk dat War neren Oosteuropese landen wel het geval. Voor hen en voor de neutralen is dit een soort mecha nisme dat het mogelijk zal maken Europese besluiten te nempn vir „algemeen kiesrecht" en niet do^r militaire en economisch» mokken Zoals een Tsleehlsche dlolomtat >-t uitdrukte: In zo'n permanent »r- gaan zou men de spelregels an»n n kele Westerse landen vooral vinden voor de toekom^ Amerika en Engeland dat het denkbeeld van een permanent insti tuut verkeerd is. De schrik schijnt, schaupactlanden een overeenkomst althans in het geval van Groot- kingen tussen de twee delen van Europa Het zou ook. indien nodig verdere conferenties bijeen kunnen roepen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9