rïSinds de breuk is niets veranderd" Nederland laakt hervatting bombardementen in N. Vietnam Kabinet: begroting voor februari 1973 afhandelen ENE: SPAANS tliZICI SAMEN Verloofde uitgewezen journalist kreeg miskraam in gevangenis id-minister Drees: êèChristof/e fl KONSERT CHRIS INZE COMBINATION Kosten bestrijding boycot hoger dan verwachte opbrengst Drastische besnoeiing metroplan Schmelzer doet beroep op Amerikanen )AG 21 DECEMBER 1972 iG „Liever niet". Dat g de teneur geweest van tussen informateur Rup- jiactieleider Berger over van DS'70 in een vijf- ibinet. toelichting zei oud-minis- evraagd, dat er sinds deze zomer materieel eranderd. Meningsverschil- de aanpak van de inflatie nnigingen zijn blijven be- sen DS'70 en voorname en KVP. indt, dat de confessionele de WD na het uittre- DS '70 gewoon door hadden geren. „Zij hebben verkie- rild en zijn nu in een in- situatie beland, die zij if te wijten hebben". ■gere minister van DS'70 het wel, dat WD-frac- fiegel aandringt op herstel sude vijf-partijen-kabinet, sees erop dat er sinds de m nog geen gesprek van pgang tussen Wiegel en vreest. a herinnerde Drees eraan, andere concurrentievrees OmjfD een rol speelt. Het zou veiliger zijn voor de VVD 'r 870 regeringsverantwoorde- !U dragen, extra-parlementair kabi- de KVP-fractie boven- verlanglijstje staat, heeft geen uitgesproken stand- si „Wij zouden toch in elk enige programmatische af- riflen maken", ieleider Wiegel heeft jereerd aan informa- sert een gesprek te organi se fractievoorzitters van ARP, CHU en DS'70. iieleider Biesheuvel om- iter een heroptreden van ijen-kabinet als „pas sie politieke logica". Maar voorzag wel een uiterst discussie in zijn fractie, breuk met DS'70 met na- #ij [staan over het beleid van uyV ter Boersma. $$pteur Ruppert wil voor uur schriftelijk van de ^Sjiers een uiteenzetting over ellende mogelijkheden voor orming. Aan de hand daar- politieke wil aftasten een regering deel te nemen. VVDM vraagt publicatie hygiënerapport UTRECHT (ANP) De Vereni ging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) wil dat minister De Koster van Defensie het rapport van de mi litair geneeskundige raad, waaruit zou blijken dat de hygiëne van de soldaten is verslechterd tengevolge van de vrije haardracht, onmiddel lijk openbaar maakt. De ledenvergadering van de VVDM uitte deze wens in een motie, die vervat in een brief, aan minister De Koster zal worden toegestuurd. In de motie constateert de leden vergadering. die gisteren in Utrecht bijeen was, met verontwaardiging dat de minister tot nu toe heeft ge weigerd het rapport openbaar te ma ken, ondanks een nadrukkelijk ver zoek van de vaste kamercommissie van Defensie en van de VVDM. „Aangezien geen zinnige reden te bedenken valt waarom een dergelijk rapport als militair geheim zou moeten worden aangemekt, versterkt deze houding onze vermoedens dat de inhoud van het rapport het doel waarvoor het in de publiciteit werd gehanteerd in het geheel niet is ge rechtvaardigd", meent de ledenver gadering. VVDM-voorzitter Kees Beemster- boer zei op de ledenvergadering dat hij de kwestie van hygiëne en haar dracht ter sprake zal brengen tijdens het gesprek dat het VVDM-hoofd- bestuur waarschijnlijk over twee a drie weken met minister De Kos ter hebben zal. ADVERTENTIE Een begrip voor stijlvolle disgenoten. „£lu bOTl Qoül Speciaalzaak voor Christofle Winkelgalerij Gangetje 8 Leiden Telefoon 01710-22437 Dat apen zich graag koesteren in de warmte van een vuur tó sinds kort bekend. Daarom wordt op tweede kerstdag een kerstkampvuur georga niseerd voor de bavianen in de Beekse Bergen. Tij dens een "generale repetitie" droegen de apen graag een „takje" bij voor het welslagen van het feest. DEN HAAG Het demissionaire kabinet-Biesheuvel wil dat de gehe le begroting 1973 uiterlijk in febru ari 1973 zal zijn afgedaan, althans In de Tweede Kamer. ADVERTENTIE 5ENTATIE '72 zaterdag 23 december 1972 rijnstreekhal te alphen aan den rijn 22.0024.00 uur. toegang: 5,cjp: 3, Irene heeft in een interview triers Magazine gezegd, dat iaar man, prins Carlos, de wen om in Spanje een ander stelsel te kunnen invoeren, it van „een democratisch, in ün een dictatoriaal stelsel", ie eenheid binnen de Spaanse zoveel mogelijk bewerkstel- fe eenheid betreft dan car- wnmunisten en socialisten. belangrijkste verschil tussen iisme en het communisme «ld is dat wij van een jte levensovertuiging uit- ildus prinses Irene. Zij vond Juist om het carlisme te noemen. Volgens de b bijvoorbeeld het privébe- t Carlisme noga) ter discus- Carlisme heeft ook kritiek huidige kapitalisme. Zeker in Spanje wordt bedreven, huidige Spanje is een kaste itters die de economie en de domineren. Daar wil het teen eind aan maken." gesprek met hoofdredacteur iHoogendijk van het Maga- ad plaats in paleis Soestdijk, ie prinses ook samen met de kerstdagen zal door- iestien Welde dat zij liever in Ne- ■wu wonen dan nu in Parijs, ht het noodzakelijk was om «•Frans-Spaanse grens te kun nen voor contacten daar. aag of het niet gevaarlijk Spanjaarden om met haar man of haarzelf contact aan de grens te hebben, wilde de prinses niet antwoorden: "het is tenslotte clandestien werk om tegen een dic tatuur in te werken." De prinses zei dat het Carlisme ondermeer de vrijheid van ideologie en van vakbondsorganisatie voor staat. Voorts wil het een derde vrij heid, waarbij de provincies hun ei gen culturele persoonlijkheid admini stratief en politiek kunnen waarma ken. het zgn. "regionalisme." Ze meende dat op deze drie pilaren een monarchie past, ofschoon ze toegaf dat niet iedereen het daarmee eens is. met name de Jongeren niet. „Rijper" Op een vraag .van dr. Hoogendijk over haar overgang naar het rooms- katholicisme zei ze dat dit niet tn verband stond met haar aanstaande echtgenoot. 'Tn mijn ogen kun Je voor een bepaald iemand niet van kerk veranderen. Dat zou ook een leugen tegenover de ander zijn." Zij zou „nu ik qua levenservaring rij per ben geworden" wel een andere procedure hebben gevolgd dan in 1964, toen kardinaal Alfrink haar In Rome "voorwaardelijk" herdoopte. Het kabinet houde er namelijk ern stig rekening mee dat het best wel eens lang kan duren voordat er een nieuwe regering is samengesteld. Het stelt daarom voor de begro tingshoofdstukken voorlopig gewoon af te doen met het voorbehoud dat de Tweede Kamer het recht be houdt om later toch wijzigingen aan te brengen. Dit kan onder meer door bij het nieuwe kabinet aan te dringen op een supletoire begroting of door middel van het recht dat ieder ka merlid heeft om een initiatief-ont werp voor deze "tweede begroting" In te dienen. Kamervoorzitter Vondeling die deze week hierover met minister president Biesheuvel heeft gespro ken, bracht dit probleem ter sprake vlak voor dat de Tweede Kamer tot 23 Januari met kerstreces ging. Na dit reces zal de Kamer toch moet enbeslissen hoe en op welke wijze de begrotingshoofdstukken met het demsisionaire kabinet zui len moeten worden behandeld. In het voorstel van het kabinet- Biesheuvel wordt gezegd dat de Ka mer de gehele begroting in enkele weken kan afdoen. Na het optreden van een nieuwe regeringsploeg zou den dan niet alleen debatten over een regeringsverklaring kun nen worden gehouden, maar zou de Kamer ook alle hoofdstukken met inbegrip van de reeds voor de verkiezingen aanvaarde opnieuw kunnen bespreken. Mocht er tijdens deze "demissio naire" begrotingsbehandelingen die begrijpelijk van minder betekenis zijn dan normaal, toch een nieuw kabinet gevormd kunnen worden, dan kan alsnog worden bekeken wat men wil doen. Oppositieleider Den Uyl meende naar aanleiding hiervan dat de Ka mer zich niet moet vastleggen op om de 1000 boycot te bestrijden dan nog aan collegegeldbetalingen van de boycottende studenten kan worden verwacht. Ruwweg 40.000 studenten en studerenden in Neder land hebben hun collegegeld ng niet betaald. Dit heeft gisteren de heer P. H. P. Trip voorzitter van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht, verklaard. Hij zed, dat één verloren dag alleen al voor de Utrechtse universiteit een strop be tekent van één miljoen gulden. De heer Trip deelde verder mee dat binnen de Utrechtse universiteit "actiegroepen" zullen worden ge vormd die moeten zoeken naar mo gelijkheden om op allerlei zg vaste kosten te bezuinigen. Hierbij wordt gedacht aan terugdringen van de kos ten van elektriciteit, telefoon, porti, schoonmaak gebouwen enz. Dit wordt, volgens de heer Trip, gedaan om met nog meer kracht bij het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen in Den Haag aanvaarding zonder schrappen van de begroting van de universiteit te kunnen be werkstelligen. De Universiteitsraad in Utrecht heeft gisteren besloten door te gaan met het uitgeven van studieverkla ringen voor kinderbijslag en uitstel van militaire dienst aan studenten die de duizend gulden collegegeld niet hebben betaald. Dit met het ar gument dat men nog geen duidelijk heid heeft over de wensen van de minister. Men vindt het overigens onjuist dat de uitvoering van de col- legegeldwet wordt gekoppeld aan andere wetten zoals de kinderbijslag wet en de dienstplichtwet. Het college van bestuur had voorge- het Aan het hele metronet opnieuw in steld over te gaan tot een stringen- UTRECHT (ANP) Er is al meer verklaringen niet uit te geven aan geld uitgegeven aan de maatregelen studenten die geen collegegeld heb- Amsterdam: AMSTERDAM Amsterdam over weegt de metroplannen drastisch in te snoeien. Alleen al de aanleg van de oostlijn waarmee men nu bezig is wordt meer dan twee keer zq duur dan geraamd: 815 miljoen gulden. Er was indertijd 405 mil joen gulden voor het project uitge trokken. een soort van begrotingsbehande ling. Ir. Van Rossum (SGP) vroeg gen, maar ook door een begrotings- zich af of het staatsrechtelijk wel overschrijding van 185 miljoen, mogelijk is dat een begrotings- Vooral de kosten van het onder hoofdstuk dat door de Kroon wordt grondse werk zijn aanzienlijk te- ingediend, later door een kamerlid gengevallen. in de vorm van een initiatief-ont- Wethouder Lammers wil nu voor werp kan worden veranderd. Kamervoorzitter Vondeling echter dat zelfs de geleerden daar nog niet over eens zijn. de raad ter discussie stellen. te centrale registratie en de studie ben betaald. In Utrecht hebben zich vijduizend zevenduizend studenten nog niet ingeschreven. De tweeduizend studenten in Gro ningen die nog niet aan hun "ver plichtingen" hebben voldaan zullen van het ooilege van bestuur een mil de aanmaning ontvangen om alsnog te betalen. Mochten de studenten dit niet willen, dan wordt hen de reden gevraagd. Over sancties wordt nog niet gedacht, zolang die niet door de minister zfln voorgeschreven. Joegoslavisch opzichter mishandelde landgenoten VLISSINGEN Een visch opzichter is naar zijn vader land teruggeroepen omdat hij onder de 150 landgenoten die onder zijn toezicht werkten een ware terreur zou hebben uitgeoefend. De mensen zijn uitgezonden door het Joegoslavische staatsmetaalbe- drijf Yugo Montaza en werkten bij metaalbedrijven in Zeeland. De 45-jarige ir. M. M. zou de Joe- goslaven geregeld hebben bedreigd. Hij liet ze soms ook eep pak slaag geven. Voor straf plaatste hij men sen over van geschoold naar onge schoold werk. De Joegoslaven hadden na een protestvergadering op eigen kosten een delegatie naar Joegoslavië ge stuurd om te klagen. Rotterdamse journalist Renae Jansen t28), die vorige week maandag als 'ongewenste vreem- onkundig van het feit dat zijn verloofde in de gevangenis heeft gezeten. Hij zag haar voor het had met de Bulgaarse jurist dr. A. Garnefski, voorzitter van de Bulgaarse liga voor de rechten aoorciacnt, oncapiomatieK en in strijd met de elementaire begin selen van de rechten van de mens zijn. heeft gisteren van de Neder landse ambassade in Sofia het bericht gekregen dat zijn Bul- land werd uitgewezen. De enige indruk die de journalist tot dus ver van zijn gesprekken met de Dr. Garnefski zegt dat de uit wijzing van de heer Jansen en maatregelen van de Bulgaarse autoriteiten ook "een flagrante schending van de internationale de gevangenis naar het zieken huis is overgebracht wegens een miskraam. De vrouw was vijf maanden in verwachting. Renae Nederland heeft gehad, is dat men hier geen flauw benul heeft van wat zich eigenlijk afspeelt achter het ijzeren gordijn. Men Bulgaarse militie tegen zijn ver loofde op een ogenblik als dit. waarop vertegenwoordigers van alle Europese volkeren van oost tieke rechten, dat door de Bul gaarse regering is geratificeerd eind 1970". Mochten eventuele stappen van Jansen stelt de Bulgaarse auto riteiten verantwoordelijk voor de miskraam. „Het is moord", aldus kleineert de zaak en brengt die terug tot Westeuropese propor ties. en west in Helsinki bijeen zijn om onder meer ook de vrije uit wisseling van informatie te be minister Schmelzer niets uitha len dan zal dr. Garnefski een brief sturen naar de Bulgaarse de journalist. Een zeer positief gesprek heeft spreken en te vergemakkelijken, op zijn zachtst uitgedrukt on- premier Zjiwkof met het verzoek Julia een uitreisvisum te geven. H. Voordewind overleden AMSTERDAM Op 85-Jarige leef tijd is in Amsterdam overleden de heer H. Voordewind, oud-commissa ris van politie in de hoofdstad. De oud-politieman verwierf grote be kendheid als auteur van de serie boeken "De commissaris vertelt". DEN HAAG De Nederlandse re gering wil beëindiging van de her nieuwde bombardementen op Noord- Vietnam. Minister Schmelzer (Bui tenlandse Zaken) heeft in de Tweede Kamer meegedeeld dat hij aan de Amerikaanse regering zal laten we ten, dat de Nederlandse regering ten stelligste de hervatting van de bom bardementen afwijst. Hij zal een be roep op -de Amerikanen doen deze wijze van oorlogvoering te beëindigen. "Diep teleurgesteld" is de Neder landse regering, zei Schmelzer, over de ernstige impasse waarin de vre desonderhandelingen zijn geraakt en Toch houdt de Nederlandse rege ring de overtuiging, dat de Ameri kaanse regering streeft naar een re delijke overeenkomst. Maar zij meent wel, dat de bombardementen een ne gatieve invloed zullen hebben op het begrip in Nederland voor de Ameri kaanse politiek in dit conflict. Intussen heeft de Nederlandse am bassadeur in Peking, dr. Vixseboxse een bezoek aan Hanoi gebracht. Op korte termijn zal hij rapporteren over de mogelijkheden voor hulpverlening aan Vietnam door Nederland. Minister Schmelzer sprak zijn ver oordeling van de Amerikaanse bom bardementen uit tijdens een door de communist Bakker aangespannen in terpellatie. Schmelzer onthield zich van een oordeel over de oorzaak van de impasse bij de vredesonderhan delingen. PvdA-Kamerlid Van der Stoel (kandidaat-minister in het deel-ka binet Den Uyl) oordeelde wel: "Sai gon wil aan de onderhandelingstafel terugkrijgen wat het op het slagveld heeft verloren." Hij noemde een ak koord alleen mogelijk op basis van de huidige situatie in Vietnam. Van der Spek (PSP) drong aan op erkenning van Noord-Vietnam. De Gaay Fortman (PPR) vroeg Schmel zer vooral zijn afkeuring uit te spre ken over de mentaliteit die steekt achter de bombardementen "waarmee geen enkel zinnig doel meer gediend wordt". De Brauw (DS'70), Van Rossum 'SGP) en Jongeling (GPV) vroegen aandacht voor de oorlogshandelingen van Noord-Vietnam. Aan beide kan ten worden onschuldige burgers het slachtoffer, betoogden zij. Van Mierloo verklaarde zijn weer zin tegen het zoveelste Vietnam-debat te hebben overwonnen na de "onge clausuleerde veroordeling" van de bombardementen door Schmelzer. De D'66-fractievoorzltter vond. dat het laatste restje geloofwaardigheid van de Amerikaanse politiek is verdwenen. Cornelissen (KVP), Aantjes (ARP) en Berkhouwer (WD) deelden de op vatting van minister Schmelzer. In- terpellant Bakker volstond met het verzoek aan Schmelzer om de gevoe lens van de Kamer over te brengen aan de Amerikaanse regering. Eerder had hij overwogen de Ka mer een scherpe veroordeling van de bombardementen te laten uitspreken per motie.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7