Leidenaars pn Flora maken voorjaarstuin voor TROS Niek en Charles v. d. Voort klaarden het Belastingverhoging onroerend goed wordt minder dan verwachl Nieuwe jachthaven in Lisse voor a.s. seizoen gereed In 1973 snelle groei industriële landen Hogere pensioenprem ambtenaren gaat doo PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 21 DECEMBER; LEIDEN/RIJNSBURG/BUSSUM 't Is wel een gewaarwor- ding als je komend uit een mistig laat herfstlandschap gecon fronteerd wordt met een kleurrijke voor jaarstuin. Die tuin was door vakbekwame en kunstzinnige handen aangelegd. In zestig manuren. Op de achtergrond een bungalow met daarvoor een patio vol met voorjaarsboemen, prachtige planten en bloeiende heesters. Een knap stukje vakwerk, dat gerealiseerd kon wor den door de unieke samenwerking tussen de Rijnsburgse bloe menveiling „Flora", de befaamde Leidse arrangeurs en decora teurs van bloemen Niek (41) en Charles (25) van der Voort en de TROS. Die 350 vierkante metr grote bloemenlusthof vormde het décor, waarbinnen het begin maart 1973 uit te zenden pro gramma „Te gast bij Gert en Hermien" werd opgenomen. Dit décor kreeg gestalte op het immense toneel 600 vierkante jneter van Studio 2 in Bussum. Er bestaan op het gebied van bloe- mendecoraties hechte banden tussen „Flora" en TR.O.S. en de twee Leid se bloemsierkunstenaars. Daardoor kregen in het verladen al heel wat televisie-shows een omlijsting van levensgrote bloemstukken en wand decoraties van bloemen. Niek en Charles van der Voort „versierden" Ontwerpen dit laar onder meer alle uit7*n*mgen van „Zevensprong". Met het maken tuin met voorjaarsbloemen Door Cees Combee Foto NOS-fotodienst NOORDWIJKERHOUT De eige naren van onroerende goederen in Noordwijkerhout zullen in 1973 voor een lager bedrag in de straatbelas ting worden aangeslagen dan B. en W. voornemens waren. Met 7 tegen 6 stemmen werd een voorstel van de heer E. J. J. van der Steen om het tarief minder fors te verhogen aangenomen. Hij meent, dat het nog al ambitieuze plan van B. en W. voor scholenbouw toch niet geheel in 1973 kan worden uitgevoerd. Het scheelt de gemeentekas ruim f25.000,—. Een voorstel om ook de rioolbelas ting niet zo sterk te verhogen trok de heer Van der Steen in, toen voor zitter H. J. M. Bosma in de begro tingsvergadering van dinsdag op de inconsequentie wees. dat de KVP wél veel meer aandacht vraagt voor rioolaanleg, maar minder rioolbelas ting wenst. Het mede-KVP-lid mevrouw Van der Geest probeer de eveneens de rioolbelasting in de verlaging te betrekken, maar zij kreeg daarvoor onvoldoende steun. Het was de KVP-fractie ernst met de noodzaak om rioleringsplannen, ontworpen en uitgevoerd te krijgen. Zolang er nog woningen niet gerio- leerd zijn is het beter de beschik- De fractie kreeg van wethöüj C. Heemskerk spoedig mogelijk nieuwe riote plannen zullen worden opgezet men is daar uiteraard al mee en dat bij de aanvraag c taal aan de raad een dekk wordt aangeboden Dan pas ky zien worden of op het wegenoi houd bezuinigd moet worden De KVP is in meerderheid - bouw van woningwetwoningen het plan Kerkvliet Er is plaats en 30 woningen en uit de reserva ,rcj het grondbedrijf moet dan f 280.000,— worden bijgespijkerd, va houder Heemskerk heeft een dat financieel rond zit. 16 premiekoopwoningen en sectorwoningen gebouwd. De van de raad voelt hier het voor, maar burgemeester kreeg de kans om de de gemeente te polsen c plan. De padvindersgroep Bostreno vrijstelling van de pacht die worden opgebracht van de losplaats Zeestraat scheelt de groep f75,— per bedrag per leerling daarvan Igdo f het D bare dekkingsmiddelen daarvoor te ten de schoolbesturen hun schol gele gebruiken en niet in het wegenon- derhoudsfonds te storten. Wat zwaarst is moet ook het zwaarst ten draaien werd bepaald plif f 168,50. Dat is 6% méér dan ii De heer C. W. van Duin vond het maar dunnetjes. Broer Charles onderbreekt het gesprek. Hij zegt: "Toen we wis- ten hoe de bouwers het decor zou- -planten hebben ae een „super- den maken en de schaaltekenmg van de opstelling van de requisi- ten hadden ontvangen zijn we op papier een tuin gaan ontwerpen en gaan bepalen wat voor bloemen en planten we nodig hadden. Dat ma ken van zon ontwerp vergt heel wat tijd. t Bleek eeD Zuid-Duits landschap te zijn met op de ach- „Flora" Geweldig Regisseur Matthieu Rogmans toen de opnamen de pa tio zag: „Geweldig wat Niek er Charles hebben gepresteerd. Een tergrond hoge met sneeuw bedek- fantastisch, voor het grootste deel te bergtoppen en in het da] een levend, decor. Fijn, dat we zulke goe- bungalow compleet met patio en d relaties met de Rijnsburgse bloe- daarin op *en verhoogd terras een menveiling „Flora" hebben en in het pergalo. prieëltje. bar en barbe- bijzonder met de vertegenwoordiger que. Er was dus wel wat van te van het algemeen bestuur Niek Hem- maken. Vooral door de ruimte die mes- We kloppen nooit tevergeefs we ter beschikking hadden, namelijk bij hem aan en steeds weer krijgen maar liefst 350 vierkante meter de Leidse bloemenkunstenaars de Zestig uur hebben we nodig gehad opdracht om er iets goeds van te hi de tuin vorm en kleur te geven, maken. Zo, dat het de kiikers boeit. Er waren 8'0te ga»™8 met echt Is dit geen geweldige tuin?". f Pad™ een drl®tr®" dige trap met op de "steunen" beel- Er komt heel wat voor kijken iets ^en Fantastisch in één woord", dergelijks in deze tijd van het Jaar in die tuin hebben de Van der te realiseren. De bloemen en bloeien- voorts bossages gemaakt van spar de heesters, die het voorjaar te zien ren, bloeiende heesters, coniferen geeft, zijn niet of nauwelijks te krij- en berkenbomen en in de gazons gen. Ze moeten dus worden voorge- borders met vele honderden bol- trokken. Een bepaald niet eenvoudige bloemen en planten en voorts scha- zaak alles tijdig in bloei te krij- len met bloemen. Tuinarchitecto- gen. Het is „Flora" en de Van der nlsch een prachtig geheel. Vooral Voorts gelukt. Zij het met pijn. diejbolbloemen tulpen Pink Tro- phe^ iyaal rood), Apeldoorn (oran- Niek van der Voort, die met i-ijn jerood) Holden Harvest (geel). Jongere broer Charles de bloemen- rose en bTauWe hyacinteD en nar- zank Van der Voort B.V. aan de cissen (geheel geel en geel met 'n Leidse Morsweg leidt, over deze op- oranje cup) gaven veel kleur dr^ht: „Toen Hemmes me vroeg of en fleur aan de tuin. Verder wer- we in samenwerking met „Flora" den gebruikt bloeiende azalea's, in kans zagen een voorjaarstuin te ma- bloei getrokken prunussen, erica's ken voor een T.R.O.S.-show hebben er. heesters, alsmede aucuba s. een we direct Ja gezegd. Dat was al in winterharde tuinplant meidoorns, oktober. Toen we hoorden, dat dit en nog vee' meer. Kortom een programma al in december zou echt voorjaarsassortiment, moeten worden opgenomen hebben ^oor een "binnenplaats' met de ogen geknipperd. Het is jammer, dat er maar een zeer klein gedeelte van de voorjaarstuin gemaakt door Niek en Charles van der Voort in samenwerking met de Rijnsburgse bloemenveiling Flora" op deze foto te zien is. Gert en Hermien betreden de tuin met borders vol bolbloemen èn bloeiende planten. Eerste gedachte was: hoe moeten aan die vele, vele honderden voor jaarsbloemen, planten en bloeiende heersters komen. Maar Ja, Je hebt gezegd, dus Je moet ook b zeggen. vol kleur ontstond, dit terecht de bewonde ring van velen wekte. Risico's Niek van der Voort vertelde tot slot nog eer nieuwtje: "We zijn Mede dm* d) bevrta.de fcwefcet» is thans met ..plora„ en de TJM)A het gelukt de bloemen tijdig in bloei te trekken. Je moet ook niet al te be nauwd zijn om zo'n opdracht te aan vaarden". bezig aan :iet ontwerpen van een extra Zevensprong, die waarschijn lijk eind mei de lucht in zal moe ten gaan. Het heeft alles te maken met bloemen Een soort bloemen- spel, waarin een belangrijk deel wordt ingeruimd voor het wedstrijd element. Op het toneel zal de vei lingzaal van "Flora" met de klok ken worden nagebootst en daarin zullen deelnemers en deelneemsters aan het spel de kans krijgen bloe men te kopen, 't Belooft wel iets aparts te worden. Dat kan ik ver zekeren. Leuk werk, dat maken van die decors. Vooral omdat Je meest al later Je werk op het scherm te rugziet. De meeste uitzendingen, gaan namelijk niet "life" de lucht in. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bleskensgraaf en Lo- pik: G. Jansen, hulpprediker te Driedorp bij Nijkerk. Te Veenen- daal: E. J. N. Kronenburg te Mid delburg. J. Wie- Geref. Kerken (vrijgemaakt buiten verband) Beroepen te Apeldoorn: K. B. Hol- werda te Doorn. Geref. Gemeenten Beroepen te Zwijndrecht: J. C. West- strate te Meliskerke. Te Zwolle: J. van Haaren te Amersfoort. Te Am sterdam: K. de Gier te Den Haag. Te Wageningen: P. Blok te Dirks- land. DEN HAAG (ANP) Volgend jaar is in Europa, Noord-Amerika en Japan zeer snelle reëele economische groei te verwachten, aldius de Oeso- organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling) in haar traditionele rapport over de econo mische vooruitzichten. In de meeste eerder snellere dan tragere econo mische expansie in het verschiet ligt. De Oeso vestigt verder de aan dacht op het verschijnsel, dat de in flatie weer veel sterker is geworden en geeft uiting aan haar bezorgd heid over het nog steeds hoge peil de werkloosheid in Europa belangrijke Oeso-landen zal het bruto Amerika- die een structureel karak- nationaal produkt waarschijnlijk zo ter_heeft gekregen, krachtig toenemen, dat de conomi- sche groei van de kleinere en meer van hun buitenlandse handel af hankelijke landen daar in sterke mate door zal worden gestimuleerd. Er is in 1973 geen verzwakking van de opgaande ontwikkeling te ver wachten, meent de Oeso, die deze voorspelling baseert op de huidige op groei gerichte economische po litiek van de meeste landen. De on zekerheden tegen elkaar afwegend, komt de Oeso tot de conclusie, dat er NIEUW-VENNEP/KATWIJK/LEIDEN Leerlingen van de Katwijkse chr. Ds. R. P. A. Rutgers- school aan de Jan Tooropstraat en van de Oegstgeester Chr. School voor Basisonderwijs aan de Kamperfoelielaan waren gistermiddag naar Nieuw-Vennep getogen om daar getuige te zijn van het huwelijk van meester Jan Tukker en juf Anneke de Graaf. De Leidenaar Jan Tukker is on derwijzer in Katwijk aan Zee en de Nieuw-V en nepse Anneke de Graaf onderwijzeres in Oegst- geest. Na de burgerlijke huwelijksvoltrekking in het gemeentehuis van Hoofddorp volgde de kerkelijke inzegening in de Chr. Geref. Kerk van Nieuw-Vennep. Het bijzondere was, dat de trouw- dienst werd geleid door de vader van de bruid, ds. W. de Gaaf uia Nieuw-Vennep en door haar broer ds. H. de Graaf, die chr. geref. predikant in Maarssen bij Utrecht is. Toen het bruidspaar de kerk verliet vormden de klasgenoten een erehaag. Dat werd begrijpelijk erg op prijs gesteld en niet minder dat de jeugdigen tot de receptie gangers in „De Rankgerekend mochten worden. Het was voor het jonge „onderwijs-paar" een blijde dag. (Foto Will Dijkman) tnorme stijging ran werkloosheid in Bollenstreek BOLLENSTREEK De werkloos heid in de Bollenstreek heeft vermoe delijk wel het hoogtepunt bereikt vol gens de laatste telling op het Gewes telijk Arbeidsbureau te Lisse (omvat tende de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwyker- hout en Noordwijk). Bij de telling stonden 276 werklozen bij het GA.B. Lisse ingeschreven en bij de laatste telling 421, dat is 116 hoger dan op het zelfde tijdstip in 1971! Als voornaamste oorzaak van de stijging moet wel genoemd worden de afvloeiing van arbeidskrachten in de bloembollenbedrijven met 85 werkne mers. Ook in de sector handel nam de werkloosheid toe als gevolg van het feit, dat er veel vertegenwoor digers als werkzoekenden ingeschre ven staan, terwijl ook de horeca-sec- tor aan de stijging debet is te noe men. Dat de toename ook aanwezig is in de groep "losse arbeiders" laat zich in deze jaarpeiriode verstaan, aangezien het buitenwerk sterk ver minderde in de winter. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen is gestegen van 74 naar 178! Het einde van de export is hier wel als oorzaak aan te wijzen en de ver mindering van het werk in de klein handel. Dit geeft een stijging te zien bij het aantal part-timers, daar vele vrouwen alleen tijdens de schooluren in de bloembollenexport werkzaam zijn. De vraag naar vrouwelijke krachten nam met 37 af. Eveneens daalde de vraag naar mannelijke krachten van 288 tot 225. Het tempo van de inflatie dert het tweede kwartaal van het tweede kwartaal van het lopende jaar aanzienlijk groter geworden, vooral in Europa. In oktober j.l. had de inflatie in Europa over het geheel genomen een tempo bereikt van bijna tien procent per jaar, nadat eerder het inflatietempo was afge nomen en in april j.l. met vijf pro cent per jaar haar laagste punt had bereikt. Dit betekent, dat de inflatie in Europa weer is teruggekeerd tot de omvang, die zij tijdens het hoogste punt van de vorige conjunctuurcy clus had. bereikt. Terwijl er gevaren bestaan, dat de economische groei in de komende tijd te snel zal gaan, blijft de werk loosheid in een aantal Oeso-landen een ernstig probleem. De vraag goederen en diensten is de laatste twaalf maanden sterk toege- dat heeft niet kunnen verhinderen, dat het gemiddelde aantal werklozen in het Oeso-ge- bied in de eerste helft van 1972 ongeveer 200.000 groter was dan in de tweede helft van 1971. Er zijn, al dus de Oeso, onrustbarende aanwij zingen, dat er structurele oorzaken in het spel zijn. Waarschijnlijk draagt een onvoldoende kapitaalvor ming bij tot de stijging der werk loosheid. LISSE Lisse is nu een prach tige nieuwe ijsbaan rijk en spoedig zal men in Lisse ook kunnen bogen op een modern ingerichte Jachtha ven. Het bestuur van de watersport vereniging „Uitermeer" voor Lisse en de Bollenstreek heeft maanden lang hard gewerkt aan de voorberei dingen, die gepaard gingen, met tal loze besprekingen met het gemeen tebestuur van Lisse en allerlei ande re instanties. Het architectenbu reau Kuitems, c.a. de Hille gom, bracht een plan in tekening, waarvan een maquete aan het ge meentebestuur van Lisse werd aan geboden en die de volle instemming van het college van B en W kon weg- ragen. Het gehele plan werd als een uniek plan bestempeld en zal (na realise ring) in een grote behoefte voor zien wat de watersportliehebbers be treft. Deze moeten momenteel maar een gaatje vinden om hun boot of jacht te kunnen aanleggen. De nieuwe jachthaven komt aan het einde van de Grevelingen te Lisse jktii bij de Ringvaart. Op de contactènen met alle leden in het „Poelhn ;eke de Poelpolder werden de planni mt ledig ter tafel gebracht en kon i t de maquete van ongeveer meter bewonderen. De stand ken is nu zo, dat elk ogenblik P goedkeuring van Ged. Staten afkomen. Het bestuur heeft ei de uitiAU jachthaven bekwaam acht worden, voor de aanbes ieke uitgenodigd. Deze aanbestedliu het juist dinsdag J.l. gunning is nog even aangehoudf zal 20.000 m3 grond verzet t worden. Op een terrein naast genlijke aanleghaven zal komen, voorts een winkel voor artikelen en een ruime keerplaats voor auto's. Er is git heid voor zomer- en wintert* f De jachthaven is al voor drt n bezet. Gegadigden wordt den zich alsnog ten spoedigste melden bij het secretariaat, d Stembert, telef. 02521—13045. tekst DEN HAAG (ANP) De regering een bedrag vanrond f 100 miljo! blijft er bij, dat de ambtenaren met tra in de schatkist te lateD ingang van het nieuwe Jaar een ho gere pensioenpremie zullen moeten betalen. Zij wil met de doorvoering '/an de verhoging niet wachten, tot de Tweede Kamer haar oordeel gege ven heeft, ox tot er een nieuw ka binet is. besloten had het pensioenbijc haal voor de ambtenaren te in die zin. dat zij meer pens mie zouden moeten gaan Tijdens de algemene politie schouwingen maakte de bezwaar tegen dat waartegen ook de ambten» geprotesteerd hadden De bonden nadden v van Binnenlandse Zaken met de leg afgezien, omdat zij het t vaste tweede- kamercommissie voelt Gistermiddag tijdens een monde- mg overleg van minister Geertsem» mbtenarenzaken heeft het PvdA- plegen, terwijl al vaststond kamerlid Laban zijn bezwaren ken baar gemaakt tegen de gang van za ken. welke de regering wil volgen Reeds in de op Prinsjesdag 1972 gepubliceerde miljoenennota 1973 kondigde de regering aan, dat zij, om wijziging van het pensioen! verhaal f 100 miljoen zou mcx leveren. De Kamer verzocht motie de regering het overleg openen en dan niet uit te gi de budgetaire consequenties. Voor 't Kompas in De Kaag was het gisteren een heuglijke dag: Joop SwiebertjeDodtft Lou BromsnorGeels gaven samen het startsein voor de herbouw van het caférestaurant der er mocht met de heimachine spelen, Geels kreeg daarna het ceremoniële champagne-vïï te verzorgen. Het kostte hem duidelijk moeite dit geestrijke vocht op zo'n wijze te verspittesï

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4