universiteit gevangen Rus Leidse nodigt uit voor studie fjspositie Legermuseum BALLY 1 :VTERESSANTE ENTOONSTELLING DE LEIDSE TERREWACHT Stille Wacht is geschokt Ds. H. C. TOUW OVERLEDEN CHARITE PROMOVEERD AA. EN EST LEIDEN Toornvliet in tzangdienst VERGADERING VRAGEN OVER BRAN ;ER EN PARKEREN Gouden zangjubileum \0 WEEK Wedgwood af* ouió ma/lüa&iu Diaprojector J 24 Dixons Bjïii 1 EDAG 21 DECEMBER 1972 LEIDEN provi LEIDEN Interessant object in Leiden, al sinds 1633, is de Sterrewacht van de universiteit, aanvankelijk gevestigd in een torentje achter het academie gebouw en sinds 1861 in het ge bouw aan de Kaiserstraat. Van a.s. zaterdag tot en met 5 januari heeft men gelegenheid een kijkje binnen te nemen, want de Sterrewacht houdt open huis. Er is een tentoonstel ling ingericht, die alleszins de moeite waard is om te bezoeken. De initiatiefnemers dienen twee doelen met deze expositie: Ze willen de bevolking van Leiden en omgeving in contact brengen met hun werk. 9 Ze willen een afdeling op richten van de Nederlandse ver eniging voor weer- en sterre kunde, die het vak duidelijk wil maken aan de leek. Dat laatste gebeurt op de ten toonstelling. En op een aller aardigste manier. De bezoekers beginnen met een sprong in het heelal: Ze zien de melkweg in volledige duisternis aan de nachtelijke hemel, zoals die met het blote oog ver van stad en kunstlicht valt waar te nemen. De bezoeker neemt vervolgens een kijkje in de afdelingen op tische sterrekunde en radio- sterrekunde. Voor de optische sterrekunde staan de belang rijkste kijkers in Chili en Zuid- Afrika. De kijkers op de Leidse Sterrewacht minder waard door beperkte afmetingen en ligging binnen de stad wor den nog wel gebruikt, maar vooral voor opleidingsdoelein den. De belangrijkste telescoop is de nationale radiotelescoop in Westerbork, waarvan tweederde van het onderzoek door Leidse sterrekundigen wordt uitge voerd.. Op de expositie wordt uitvoerig ingegaan op de radio- sterrekunde. Men ziet er o.a. een kleine in werking zijnde radiotelescoop (links op' grote foto). „Van rekenaar tot program meur" is een logische naam voor een ontwikkeling in de sterrekunde, die eveneens aardig in beeld is gebracht: van het telwerk tot het maken van pro gramma's voor de computer. Er is telefonische aansluiting met de computer van de universiteit aan de Wassenaarseweg. Ander boeiend instrument: een antieke rekenmachine (op kleine foto). Tenslotte wordt aandacht ge schonken aan kosmische stra ling, voor onderzoek waarvan gebruik wordt gemaakt van bal lonnen en raketten, en aan de tijd (met een planetarium van Huygens)De tijd heeft met sterrekunde te maken: door de eeuwen heen zijn de hemel lichamen belangrijk geweest als een soort natuurlijke „klok". De tentoonstelling is vanaf zaterdag op werkdagen te zien van 11 tot 5 en van 7 tot 11, op zaterdag, zondag, tweede kerst dag, oud en nieuw en de laatste dag (5 januari) alleen overdag en is eerste kerstdag gesloten. HANS MELKERT Leid uur EN Met de inrichting 1 r"lTT1'" trmanente expositie irste wapens heeft het Leger- i, dat nog dit jaar zijn vijf- Z0D ffldste bezoeker van 1972 ver- belangrijke troef in han- zeldzame collectie wordt ten- steld in drie zalen, die zijn omen doordat de afde- jrps rijdende artillerie (de zgn ders) werd overgebracht i sbergen bij Arnhem. In riring met het personeel van n ib useum heeft de heer Van der .vond er een aantrekkelijke exposi- weten te maken, die gister door burgemeester (foto ilvast) officieel werd geopend, drietal vitrines wij doen een greep wordt een egeven van de papieren, de- linkerhanddolken met fraai gevesten, die tot de kost- wapens uit de collectie van andae jseum behoren. Van bijzonde- Jaiheid is ook de verzameling kunstzinnige wijze ingelegde weren uit de 17de eeuw. Een collectie vormen verder >ens met zilveren gevesten, die iandat jversmeden in de 18de eeuw te Amsterdam en Den Haag wer- rvaardiga. Naast zeldzame hel- een paradehelm van de van de Doge van Venetië 1480, verdient ook aan een k?mon uit het begin fraai gesneden Tenslotte maar er is nog m :eer te zien is er een snap- dat indertijd door kei- poleon aan de sultan van Ma- werd geschonken. Kortom 1 f00 Je, die wederom velen de gang et Legermuseum zal doen i m. t'aiiJ)EN Aan de Leidse univer sal is gistermiddag gepromoveerd daart ::or in de letteren op een proef- getiteld „Sociaal democratische als orde- en gezagsprobleem overheid (1880-1888)" Leide- Charité. Promotor was prof. heer Charité, die secretaris is Se rijkscommissie voor de va- ïdse geschiedenis, is vele jaren «denisleraar geweest aan het randtlyceum. De fractie van de lin de gew'estraad Leiden dient (vandaag in Rijnsburg te hou- rgadering een serie amende- 1 in op de gemeenschappelij- ,ng voor een nieuw gewest, t saillante punten zijn: f aanwijzing van leden van de lad vindt plaats door middel Igemene rechtstreekse verkie jn op de grondslag van een even- P vertegenwoordiging. V voorzitter van de gewestraad gekozen uit het midden van de (voor één zittingsperiode, est Leiden wordt Gewest Rijn- In de Marekerk wordt za- feavond om negen uur een ïgdienst gehouden, waarin Toornvliet te Bloemendaal zal dan spreekt over het 'De vrede Is gekomen". Aan (dienst verleent medewerking de „Revivalsingers" uit LEIDEN Stille Wacht Leiden heeft een telegram van de volgende inhoud aan de Amerikaanse ambas sadeur gezonden: „Wij zijn diep ge schokt door de hei-vatting van de bombardementen op Vietnam. Wij vragen onmiddellijke stopzetting hiervan en ondertekening vam het vredesverdrag, zoals beloofd door uw president". LEIDEN De Kamer handel en Fabrieken voor Rijnland zal vrijdagmiddag 5 Januari de ge bruikelijke nieuwjaarsvergadering houden, waarin de voorzitter be schouwingen wijdt aan de toestand in het bedrijfsleven. LEIDEN Het PvdA-raadslid Waal heeft naar aanleiding van het bericht in deze krant vragen gesteld aan burgemeester en wethouders over de moeilijkheden, die de brand weer heeft ondervonden om de brand in de Jan Vossensteeg te bereiken door geparkeerde auto's Hij verwijst naar een eerder voorgekomen geval en wat het resultaat is geweest van beraad van brandweercommandant en commissaris van politie. Voorts vraagt het raadslid wanneer de nota voetgangersgebied verschijnt. LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van de Koninklijke Bond van Chr. zang- en oratoriumvereni gingen bestaat 50 Jaar. Vrijdag 5 Ja nuari wordt van half acht tot negen uur een receptie gehouden in hotel Toor in Alphen aan den Rijn, LEIDEN De Leidse universiteit heeft deze week een uit nodiging gestuurd aan de in een Russische gevangenis zit tende Wladimir Boekowski om in Leiden zijn studie bio logie te komen afmaken. De Sowjetrussische regering heeft Boekowski verboden om ooit nog aan een Russische universiteit te studeren. Dit was de directe aanleiding voor de Leidse universiteit om de uitnodi ging te versturen. Boekowski is aan het begin van dit jaar veroordeeld omdat hij officiële documenten over het in psychiatrische inrichtingen opsluiten van Sowjetrussische bur gers die zg. „staatsgevaarlijk" zijn had gepubliceerd Hij kreeg de zwaarste straf: twee jaar gevange nisstraf, vijf jaar werkkamp streng regime en vijf Jaar verbanning. i uit- Jet-Unie en kwamen daar in con tact met bekenden van Boekowski. Die deden de suggestie om een Ne derlandse universiteit een uitnodiging te laten sturen wat de vrijlating van de Rus zou kunnen bespoedigen. Pauline Bonthuis, universiteits raadslid, bracht het voorstel in een besloten raadsvergadering naar vo ren. De argumenten, dat Boekowski niet meer mag studeren, dat zijn recht van vrije meningsuiting wordt aangetast en dat zijn gezondheid in Het voorstel om Boekowski een uit- ^e Russische gevangenis zwaar scha- nodiging te sturen kwam van twee de lijdt, bracht de universiteitsraad er Leidse studenten in de psychologie, toe het voorstel aan te nemen. Men Meurs en Pauline Bont huis. Zij maakten enkele maanden geleden een excursie naar de Sow- ADVERTENTTE LEIDEN Ds. H. C. Touw, die van 1940 tot 1947 de Leidse Her vormde Gemeente als predikant diende, is in de leeftijd van 69 Jaar te Apeldoorn overleden. Ds. Touw, die in 1928 in De Kaag het predik ambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde, is vooral bekend geworden als auteur van „Het verzet der N.H. Kerk" een standaardwerk over de houding van deze kerk in de bezet tingsjaren. Ook zijn Drie oktober- Koop- preek, die hij in 1941 in een stamp volle Pieterskerk hield ter herden king van Leidens ontzet, is in een enorme oplaag in ons land verspreid. Reeds kort na de capitulatie was ds. Touw één van de voormannen die de „Lunterse kring" oprichten, een kring, die zorgde voor het drukken en verspreiden van illegale lectuur. Na zijn Leidse Jaren was hij nog predikant in Utrecht en Nijmegen, om in september 1964 met emiritaat te gaan. In verband met dit over lijden wordt morgen om twaalf uur in de aula van de begraafplaats „Heidehof" te Ugchelen bij Apel doorn een rouwdienst gehouden, waarna de teraardebestelling plaats vindt. Mevrouw weet u dat juist het Sieralex horloge een onverwacht geschenk is, strak - mannelijk en eigentijds van vorm. Hij is er altijd mee op tijd Want ze zijn allemaal uitgevoerd met perfecte Zwitserse uurwerken van f. 118.- tot f 1500.-Een groot deel van de collectie is tot f. 250.- SIERALEX Lex Eigeman Edelsmid juwelen - sieraden - horloges. Kort Rapenburg 13 Leiden 01710-43740 besloot ook een financiële garantie te verlenen zodat gebrek aan geld geen beletsel zou zijn voor Boekowski om naar Leiden te komen. Het col lege van bestuur heeft nagevraagd of er moeilijkheden zouden kunnen ontstaan bij het verstrekken van ver gunningen en dat was niet zo. Ook de Russische ambassade is op de hoogte gesteld van de uitnodi ging, maar die heeft tot nu toe niet gereageerd. Een afschrift van de in Nederlands, Engels en Russisch op gestelde uitnodiging is gestuurd naar Podgorni en Brezjnew. Wladimir Boekowski is dertig Jaar oud. Hij is de laatste tien jaar her haaldelijk gevangen gezet. Hij werd op 5 januari van dit Jaar veroordeeld. Hij had zelf ervaringen op gedaan in psychiatrische inrichting en zond in maart 1971 officieel materiaal aan schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden ADVERTENTIE een Westerse psychiater. In de do cumenten stond vermeld waarom zes mensen in psychiatrische inrichtin gen waren geplaatst. Aan zijn ver zoek om hun mening daarover te ge ven, gaven vierenveertig Britse psy chiaters gehoor. Hun negatieve oordeel werd in een brief in The Times gepubliceerd. De kwestie wordt nu onderzocht door in ternationale organisaties voor psy chiatrie. Boekowski werd, wegens uitlatin gen binnen de communistische Juegd vereniging en wegens het publice ren van gedichten in ondergrondse tijdschriften in 1961 als lid geroyeerd Hetzelfde Jaar werd hem verboden universitair onderwijs in de SowJet- Unie te volgen. Van 1963 tot 1965, werd Boekowski in een psychiatri sche inrichting geplaatst wegens het verspreiden van het boek De Nieuwe Klasse van de Joegoslavische schrij ver Djilas. Er volgden nog meer op sluitingen en verbanningen wegens publicaties en demonstraties. Voorzitter Cath van het College, van Bestuur is van mening dat de utnodiging een redelijke kans van ADVERTENTIE slagen had. Hij wilde het besluit van de de universiteitsraad niet als een demonstratie tegen de Sowjet-Unie beschouwen, maar als een gebaar uit humanitaire overwegingen. Volgens een woordvoerder van Amnesty In ternational is de kans dat de Sowjet russische regering op de uitnodiging ingaat wel aanwezig omdat zij op het ogenblik een tamelijk grote be reidheid tot het verbeteren van de contacten tussen Oost en West toont. ADVERTENTIE CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze in Pleet, Edelstaal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 18L, Leiden Voor de man die z'n vrouw wat beters gunt. CUt, ftücLn. Koojo ADVERTENTIE <LLUJgcLO Volautomatisch met 24 Volt/150 Watt halogeenlamp. Geruisloze motorkoe- ling met dubbele ventilator. Geschikt voor hand- en afstandbediening voor scherpstelling en achteruit-projectie. Aan/uit- en spaar- schakelaar. Aan sluiting diastuur- apparaat en v.z dialichter. W.-' Duits fabrikaat. Alleen bij Rinck t/mwoensdag „UlZ bOTl (jOÜ?'Speciaalzaak voor Wedgwood Winkelgalerij Gangetje 8 Leiden.Telefoon 01710-22437. VAN ULDEN Auto's b.v. i.o. Verdamstraat 6, Leiden. Telefoon: 23041 of 50330. LEIDEN: NIEUWE RIJN 18

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3