waakte Rus Andreiko moet zich n alle geneugten onthouden ngelaarsbond iden kreeg uw bestuur Bestuursfunctie voor Leo Horn? 59.- APPIE HAPPIE iersma verslaat oud-wereldkampioen Roozenburg *n Nieuwe uitgaven Eeqbaqk Waar je Wyzer Vaq Wordt VERGADERING MANAGERS Nog steeds regen in Las Palmas [PAG 21 DECEMBER 1972 SPORT PAGINA 15 [DAM De derde ronde van het Suiker toernooi heeft uktiviteit te zien gegeven, waarvan zelfs de grootste niet hebben durven dromen. Van de zes partijen r niet minder dan vijf in winst omgezet. De sensatio- >beurtenis was ongetwijfeld de overwinning van Harm op oud-wereldkampioen Roozenburg. iaat kwam na een wat Ige. maar toch ook wel partij tot stand. In te- 'tot zijn partij uit de tegen Baba Sy kwam ditmaal zonder al te veel uit de opening. In het leek hij zelfs goede aan- verkrijgen. maar ;de erin het witte of te breken. Roozenburg Door Ton Sijbrands El Ferencvaros heeft Florian Albert en Lajos wegens onddscipiinair «schorst, liohte straf- Al'bert zal vier maanden IS ontvangen, Ku zes liet. Beide spelers kregen jen schriftelijke berisping, ise speiers krijgen overi- eerste maanden toch wei- want in verband met de de competitie stil tot [CHTHEFFEN Edmond Kattowice, trainer van de ichtheffers bij de Olympi cs, n heefv gisteren politiek /Dlpgti in West-Duitsland. een ploeg Poolse gewicht- ireg van Parijs naar War- 'Aül fet met achterlating van ige (en schoenen) de trein IGifLRENNEN Raymond eeuwige tweede in ionalsport, heeft gisteren ïanse onderscheiding ont- werd benoemd tot ridder :en van eer. Eenzelfde on- ig kreeg Alain Colas, win de Transatlantische solo- 1972. kampte daarna met twee problemen: in de eerste plaats moest hij een op schuiving van de rechtervleugel toe laten en in de tweede plaats had zijn stelling een achterstand in ont wikkeling opgelopen. Naarmate de partij vorderde, werd duidelijk dat Roozenburg geen afdoende oplossing voor zijn moeilijkheden voorhanden had en nog voor de tijdnoodfase won Wiersma zonder al te veel moei te een punt. Offerfouten Zelf behield ik redelijke vooruit zichten op een goede eindklassering door Hermelink te verslaan. Na een ongebruikelijke opening, waarin m'n tegenstander bewust een ruil ontlok te die mij een ver opgedrongen rand- schijf bezorgde, ontstond een interes sant middenspel, waarin beiden hun wil trachtten door te zetten. Om streeks de 30ste zet werd duidelijk dat Hermelink de principiële strate gische strijd nooit zou winnen en zijn stelling verslechterde ziender ogen. Op het moment dat mijn stel ling eigenlijk al gewonnen was en alleen nog maar een technische af werking vereiste, overzag ik een ge raffineerde finesse. Daardoor leek de partij in een puntendeling te gaan eindigen, maar nu was het Herme- links beurt een offerfout te maken. Hij werd het slachtoffer van een lichte combinatie en omdat het overblijvende eindspel hem geen en kele kans op remise bood, gaf hij onmiddellijk op. De Hengelaarsbond ai en Omstreken met bijna d leden, heeft een nieuw -< ladat een crisis binnen het ïur de sfeer in de bond ge- vertroebelde, is gisteravond den in het Antonius-club- oleuw bestuur gekozen on- t van de oud-voorzitter J. C'p het oude bestuur keerden ALW UUi TENTXE lewind trenchcoat 1597- Met de punten was ik wel blij, maar het ene schoonheidsfoutje, dat mij de winst had kunnen kosten, ont siert toch de partij. Baba Sy, die eer gisteren tegen Roozenburg de winst miste, liet er geen enkele twijfel over bestaan dat hij nog steeds de sterkste dammer van het Afrikaan se continent is. Evenals in het vori ge Suikertoernooi bracht hij de Gambiaan Faal, die overigens in New York studeert, een nederlaag toe. Frank Drost boekte zijn tweede overwinning in dit toernooi door de Amsterdammer Van der Sluis in een klassieke partij, het geliefde spelgen- re van de Fries, te verslaan. Debutant Hans Jansen, die een zware start achter de rug had in de eerste twee ronden ontmoette hij de oud-wereldkampioen en de hui dige titelhouder toonde over een uitstekende mentaliteit te beschik ken. Hij klopte de Fransman Mos- tovoy in een goede flankpartij, als betrof het de gewoonste zaak van de wereld. Oud-wereldkampioen Andreiko kwam tegen de Ameri kaan Smith niet verder dan remise. Een schande is dat bepaald niet, want Smith behoort tot de taaiste verdedigers ter wereld. Constructief kan men zijn spel beslist niet noe men, maar hij weet altijd wel een puntendeling uit het vuur te slepen vanuit een stelling waar niemand nog een cent voor geeft. Controle Nog even iets anders over An dreiko. Drie dagen geleden schreef ik in deze krant dat hem bij zijn voorbereiding op de match om de wereldtitel (volgend Jaar oktober) van Sowjet-zijde alle denkbare fa ciliteiten verleend worden. Daar zit echter voor Andreiko de onaange name consequentie aan vast dat er een strenge controle op zijn doen en laten in Amsterdam wordt uitge oefend. Bij vorige gelegenheden ging Andreiko als een normaal mens nog wel eens een pilsje drinken met een van de organisatoren, maar daar krijgt hij nu volstrekt de kans niet toe: Koeperman, die als so cialist niet rookt en ndet drinkt, ziet er nauwlettend op toe dat Andrei ko zich van alle geneugten onthoudt en begeleidt hem zelfs op de wande lingen die Andreiko binnen een straal van 25 meter rond het hotel toegestaan zijn. Wellicht is het de grote tragiek der mensheid, dat men meent dat men met dwang en ter reur op welk gebied dan ook kan boeken. Stand na drie ronden: 1. Sijbrands 6 punten, 2. Andreiko en Drost 5, 4. Wiersma en Baba Sy 4., 6. Faal 3, 7. Roozenburg, v. d. Sluis, Smith en Jansen 2, 11. Hermelink 1, 12. Mos- tovoy 0.-.. Meestergroep eerste ronde: Ma- quet (Fr)-Gregoire (Belg) 1—1, Goudt (Ned)-Kemp (Suriname) 1—1 Benjamins (Ned)-Scholten (Ned) 20, Goeree (Ned)-Jubal (Fr) 11, Bodiali (It>-De Ruiter (Ned) 11. Uitslagen bovendien terug secretaris W. van Zonneveld en de commissarissen J. Voskuil en P. v. d. Pompe. De opengevallen bestuurspda&tsen werden ingenomen de M. Raasveldt (penningmeester), H. Kiebel, K. C. Schimmel, H. van Sabben en P. De- vilee (commissarissen). Na de ru moerige ledenvergadering in novem ber heeft een commissie van goede diensten onder voorzitterschap van de heer J. Steenbergen de afgelopen we ken de bond financieel en bestuurs- technisch doorgelioht. Men kwam daarbij tot de slotsom dat om de bond financieel weer ge zond te maken een accoutanferapport noodzakelijk was. Dit rapport zal de komende maanden worden samenge steld en op de eerstvolgende vergade ring in april 1973 aan de leden worden voorgelegd. Tot dat tijdstip duurt ook de zittingsperiode van het nieuwe bestuur. De opnieuw tot voorzitter gekozen J Mark sprak aan het slot van de vergadering de hoop uit, dat door de werklust van het nieuwe bestuur de moeilijkheden van de afgelopen maanden snel vergeten zullen worden. Wankel bezit door E. Speelman. Uitgevers - maatschappij 'West- Friesland", Hoorn. Het stomme geld, door Jac. Broer- sen. "West-Friesland". Zo maar een dak, door Lend Saris "West-Friesland". Judaspenningen en pauweveren, door C. J. Kelk. "West-Friesland". De moderne- Indonesische keuken, Indonesisch kookboek voor iedereen door Yohanny Johns. G. B. van Goor Z oo en's Uitgeversmaatschap pij, Den Haag. Uit grootmoeders keuken, door Ria Holleman. Uitg. C. A. J. van Dis- hoeck, Bussum. Brugge in oude prentkaarten, door A. Schouteet, archivaris van de stad Brugge. Europese Bibliotheek. Zaltbommel. Cicero brieven, vertaling W. Kas- sies. Fibula Klassieke reeks. Fibula van Dishoeck, Bussum. Leven als god in Frankrijk, door M. Smedts. Uitgeverij Het Wereld venster, Baarn. Stad en land in re-visie, referaten van het congres gemeente en mi lieubeheer onder auspiciën van de Stichting Centrum Milieuzorg. Het Wereldvenster. Van schooloproer tot oproerschool, demokratisering van een school, door Mosse Jörgensen. Het Wereld venster. Doodgaan is nog geen sterven, door Dr. A. J. H. Thiadens en Dr. L. A. R. Bakker. Het Wereldvenster Grootmees tergroep Hermelink (Ned>-Sijbrands (Ned) 0—2, Roozenburg (Ned) -Wiersma (Ned) 0—2, Faal (Gambia)-Baba Sy (Senegal) 0—2, Drost (Ned)-Van der Sluis (Ned) 2—0, Andreiko (Su)- Smith (VS) 1—1, Jansen (Ned)-Mos- tovoy (Fr) 2—0. Ie prijs, 6 winnaars, die elk bruto #25.010,30 ontvangen; 2e prijs, 121 winnaars, die elk f 1.240,10 bruto ont vangen,.; 3e prijs, 1.479 winnaars, die elk f 101,40 ontvangen. De premie vau f 150.062,- wordt na het verstrijken van de reclame termijn op woensdag 10 januari a.s. bij loting toegewezen aan een van de prijswinnaars. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eerst moeten er koppen vallen UTRECHT Dertien (professio nele) managers van verenigingen uit het betaalde voetbal hebben gisteren in Utrecht vergaderd over de terug gang van de publieke belangstelling in het Nederlandse betaalde voetbal. Een overzicht van deze uitvoerige bespreking, die op initiatief van FC Den Haag werd gehouden, zal zo spoedig mogelijk worden toegezon den aan de sectie betaald voetbal van de KNVB en de Federatie van Betaale Voetbal Organisaties. Aan KNVB en FBO zal worden verzocht het probleem van de verminderende toeschouwersaantallen zo spoedig mogelijk met alle betrokkenen inten sief te behandelen. De vergadering in Utrecht werd bijgewoond door de heren Brox (Feyenoord), Slager en Hartmann (Den Haag), Van Gelder (PSV), Van der Klink (Utrecht), Hartland (AZ), Mulder (Twente), Hesselbert (Den Bosch), Beltman (Vitesse), Spiege- laar (Cambuiur), Cörver (Roda JC), Van der Voort (Eindhoven) en Jan sen (NEC). LAS PALMAS De wedstrijd tussen het Nederlands UEFA-jeugd- elftal en de Junioren van Las Pal mas is opnieuw uitgesteld. Wegens de voortdurende regenval op de Ca/nari- sche Eilanden konden dinsdag en woensdag de wedstrijden om.de Atlantische -beker niet doorgaan. De organisatoren zijn van het aanvan kelijke plan een hele competitie af te werken tussen de UEFA-jeugdelf- tallen van West Duitsland, Schotland en Nederland en de Junioren van Las Palmas afgestapt. Iedere ploeg zal, als het weer ten minste beter wordt, slechts twee wedstrijden spe len. Het programma is: Nederland- Las Palmas, West Duitsland-Schot- land en daarna winnaars en verlie zers -tegen elkaar. AMSTERDAM De onvrede over de arbitrage in het betaalde voetbal is bij het merendeel van de trainers en voetballers wel zó hoog gestegen, dat de sectie- voorzitter betaald voetbal van de KNVB, mr. Jacques Hogewoning. van die kant niet op al te veel weerstanden hoeft te rekenen, als hij er werkelijk toe overgaat om oud-scheidsrechter Leo Horn een bestuursfunctie binnen de KNVB aan te bieden. Het tegenspej za1 voornamelijk van binnenuit ko men. Nog voordat Horn op nog maar enigerlei wijze zijn intrede binnen de KNVB heeft gedaan, eist hij na melijk al „koppen". Er zal een to taal nieuwe hoofdscheidsrech ters commissie moeten komen, in de geest van Van der Meer, Van Leeu wen, Bronkhorst, Roomer en Horn zelf. de vijf toparbiters van na de oorlog. Daarom meent Hogewoning op dit moment: „Van een procedure, zoals die de heer Horn voor ogen staat, is natuurlijk tijd nodig. Ik kan op dit moment ook nog geen commen taar geven of de gedachten van de heer Horn inderdaad realiteit zullen worden". Maar Leo Horn zou Leo Horn niet zijn als hij alvast geen wissel op de toekomst had getrokken. Ruiterlijk erkent-hij, dat hij de samenwerking met de bond ook niet zo één-twee drie ziet zitten, maar als hij een maal de kans zou krijgen om te in filtreren, dan zal hij ook proberen om er het beste van te maken. Er zijn echter nog wat vraagtekens. Hoe zit het bijvoorbeeld met zijn column in Televizier, waarin hij de vuile was in de voetballerij weke lijks genadeloos, genuanceerd of on genuanceerd, bulten hangt. Hora: „Ik heb als voorwaarde ge steld dat ik voor Televizier kan blijven schrijven. De mensen lezen namelijk het eerste mijn stukje, daarna kijken ze naar „Goed Ge schoten" en dan wat er 's avonds op de televisie komt. Ik vind dat erg leuk. Er komen ook wekelijks gemiddeld zo'n tachtig brieven als response. Dat schijnt erg veel te zijn. Boven dien kan ik de centen niet missen". (Hora verdient met zijn publikaties een bedrag dat rond 30.000 gulden per Jaar ligt, red.). Maar laten we even veronderstellen, dat de succesvolle groothandelaar in textiel de door hem gewenste func tie krijgt. Wat gaat er dan gebeu ren? Horn: „Een nieuwe hoofd- sch eidsrechterscommissie dus, maar vooral een betere taakverdeling. Bo vendien moet de scouting professto- Zes koplopers in Groningen GRONINGEN Een vlotte remi se tussen de Roemeen Urzlaca en de Rus Romaninsjin en een langduri ge laveerpartij tussen de Tsjech Spa- eek en de Zuidslavier Marjanovic met hetzelfde resultaat heeft het aantal koplopers na drie ronden van het Europees Jeugdkampioenschap schaken in Groningen van vier ge bracht op zes. De Ier Kernan en de Griek Makropoulos maakten via overwinningen op Inkiov en Keiler gebruik van het Oosteuropese „kerst bestand" en voegden zich bij de lei ders. De uitslagen van de partijen van de derde ronde zijn: Urzica (Roem.) Romanisjin (Sovj. U.) Vz-\k, Marjanovic (Zuidsl.) Spacek (Tsjech.) %-lz, Kernan (Ier land) Inkiov (Buig.) 1-0, Makro poulos (Griekenl.) Keiler (W.Dld.) 1-0, Baljon (Ned.) Buchal (W.Dld.) afg., Raaste (Finl.)Martin (Span je) 0-1, Auchenberg (Den.) Ott (Zwlts.) 0-1, Findlay (Schotl.) MUes (Eng.) Vz-Vz, Bessenay (Frankr.) Varasdy (Hong.) 0-1, Omtvedt (Noorw.) Stefansson (IJsl.) afgb., Bielczyk (Pol.) Hell- mayr (Oost.) 1-0, Weemaes (Belg.) Ipek «Turk.) 1-0, Dieks (Ned.) Miranda (Port.) 1-0, Orastein (Zweden)— Knight (Guernsey) 0- 1, Cassar (Malta) Anceschi (It.) 0-1. Stand na drie ronden: 1-6 Urzica, Romanisjin, Marjanovic, Spacek, Kernan, Makropoulos 2'? D. 7-9 Martin, Ott, Varasdy 2 punten. 10-11 Baljon, Buchal \V» en 1 afg. LEO HORN neler worden opgezet. Je maakt mij niet wijs, dat wij geen tweeëndertig scheidsrechters hebben die geen be taald voetbal kunnen fluiten. Dat ls r.u namelijk niet het geval. Ik heb een week of twee geleden een .artiest' aan het werk gezien, die totaal on geschikt was om betaald voetbal te fluiten". Toch vinden de scheidsrechters over het algemeen het peil van de arbi trage niet zo gek. Horn: „Dat vindt Burgwal ook. Van der Kroft en Van Gemert doen het in het buitenland toch maar erg goed, hoor ik dan. Wat heb ik daarmee te maken. Ik wil helemaal geen vergelijking met het buitenland trekken. Ik heb met de Nederlandse competitie te doen en dan zie ik, als Ik zondags naar het voetballen ga, dat het arbitra- gepeil nog steeds dalende is". Dat zijn dan in het algemeen de grote bezwaren tegen het merendeel van de huidige arbiters. Hom: „Ze zijn er niet tijdens een wedstrijd Natuurlijk zit men in een harnas door die gele kaart. Die moet maar weer snel verdwijnen. Het boekings systeem moet Je handhaven. Je moet een vent er niet onmiddellijk uitsturen, maar hem op gezette tij den er wel aan kunnen herinneren dat hij genoteerd staat". ..En om even op die persoonlijkheid van die scheidsrechters terug te ko men: ze hebben momenteel geen status. Die hadden wij vroeger wél. En dan wil ik geen dooddoeners horen over de veranderde omstan digheden. In 1962 floot ik de finale om de Europa Cup tussen Real Ma drid en Benfica. Madrid kreeg toen 1.000 dollar voor een overwinning en bij verlies niets. Dacht Je dan dat die Jongens niet wilden?" De werkelijk goede scheidsrechters, in de ogen van Hora onder meer Van Gemert, Van der Kroft, Boos ten en Corver, kunnen in de toe komst op een vrij riante vergoeding gaan rekenen. Hora: „Ik dacht voorlopig aan 3Ö0 gulden per wedstrijd. Dat is toch een bedrag dat de meesten met het dagelijkse werk niet verdienen. Ik eis dan wel twee verplichte trainin gen per week en een verplichte rapportbespreking na de wedstrijd. Ook wil ik een snellere doorstro ming. Er wordt nog te veel naar leeftijd gekeken. Een knaap van 25 kan op een gegeven moment met evenveel routine een lastig duel lei den als een scheidsrechter van 35". De activiteiten van Leo Horn op voetbalgebied zullen zich in de toe komst, hoe dan ook, echter steeds verder uitbreiden. Hij vertelt: „Dat is een nieuwtje dat Je ook nog wel mag weten: ik ga in de toekomst ook de scheidsrechters begeleiden die het Nederlands elftal komen fluiten". LET UB\JEJZ OP... KCMT DB CP+-lAoees &LLESM VJOOB. Mos UBET-IB ook AUJ6BIZ?

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15