Swieber en Brom in voor Kompas Roken en veel eten: slecht voor je hart Protest tegen bad in Noordwijkerhout i!°] WEDEROPBOUW AFGEBRAND CAFE-RESTAURANT Goed en slecht Sla groeit niet met mayonaise en bloemkool niet met maizenapap WOENSDAG 20 DECEMBER 197j WADDINXVEEN Een zevenkoppige werkgroep in Waddinxveen gaat zich inzetten voor de strijd tegen staatsvijand nummer één: de hart- en vaatziekten. Doel van de werkgroep is het stimuleren van een gezondere leefwijze. Door middel van propaganda, films, hijeen- komsten en stencils hoopt men duidelijk te maken wat er precies fout is aan de huidige ma nier van leven. Voorvechter van de strijd is dokter P. van der Linde. Hij zal via lezingen vertellen wat men zelf kan doen om later ellende te voorkomen. Wat de 62-jarige arts zelf als richtlijn opstelde en hoe hij denkt over de huidige welvaart en het ontbreken van wel zijn vertelt hij in dit artikel. ifl 20 I NOORDWIJKERHOUT Een zich in anonimiteit verschuilende groep bewoners uit De Zilk gaat bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land protesteren tegen de bouw van een zwem- en instructiebad in Noordwijkerhout en zal dan tege lijk de handelwijze van de gemeen te. hieronder als raadsvoorstel ver meld. "aan de kaak" willen stellen. Het opruimen van de reeks min of meer onbewoonbare krotten langs de Zilkerduinweg de rode pannen- buurt o.a. heeft de gemeenschap van Noordwijkerhout ruim f 100.000 gekost en het plan heeft ettelijke bejaarde Zilkers aan een ruime, nieuwe aangepaste behuizing gehol pen, van waaruit ze niet graag naar de Zilkerduinweg terugwillen. Van het, ook door rijksinstanties, opgemaakte plan voor deze sane- daarachter volgen de keuken (7 bij 7 meter) en het magazijn (3 bij 10 meter). Boven bar en keuken is een zaal gecreëerd. Wat daarmee precies gaat gebeuren weet Ruis nog niet. Het kan zijn, dat deze wordt inge richt voor vergaderingen, maar het is ook niet uitgesloten dat hij er een bowlingcentrum van maakt. Deze zaal heeft een afmeting van 18 bij 8 meter. Horeca-man Ben Ruis wil niet graag praten over de financiële las ten, die hij door deze nieuwbouw op zijn schouders neemt. Het. is een zaak, die alleen voor hem interes sant is. Voor de buitenwereld en de recreatieve mogelijkheden in Kaag dorp is het alleen maar van belang, dat door de brand geen horeca-be- drijf van de lijst wordt afgevoerd, maar dat er een nieuw en geheel aan de huidige omstandigheden aan gepast bedrijf voor in de plaats komt. Ennog wel voor het nieuwe watersportseizoen begint. Wel wil Ruis kwijt, dat hij geluk kig heel goed verzekerd was. Daar door was het hen mede mogelijk zo snel aan herbouw te gaan denken. Die herbouw is opgedragen aan het aannemingsbedrijf M. Zoet en Zn. uit Lisse, dat maandag reeds is be gonnen met het treffen van voorbe reidingen voor het slaan van de eer ste paal en het storten van het be ton. Ruls tenslotte: „Enkele dagen na de brand zijn we begonnen met de afbraak en het wegwerken van de puinhopen. We moesten ook veel graafwerk verrichten. Daarbij kwa men drie vloeren bloot: eerst die van het door brand verwoeste restau rant, daarna van het café dat er voordien in was gevestigd en ten slotte van de boerderij-stal. Vroeger is op deze plaats namelijk een boe renbedrijf gevestigd geweest. Die vloeren hadden ze zo maar over el kaar gelegd. De inrichting van het nieuwe restaurant wordt nagenoeg hetzelfde. Er is al een bar ontwor pen en ik ben bezig allerlei attribu ten te kopen, zoals een roerrad, een kompas, scheepslampen en nog veel meer. Het valt niet mee die te be machtigen, maar ik hoop er wel in te slagen. Fijn dat Bromsnor en Swiebertje ook twee Kagers luister willen bijzetten aan de ope ning. Het zijn goede vrienden van I0| ring maakten onder andere deel i de panden Zilkerduinweg 315 Het huis nr. 317 dat goed onder, houden is en dat zich in redelij goede staat /an bewoning bevindt kon de gemeente niet in eigendom verkrijgen. Afbraak van het pand nr 315 heeft wegens onverbrekelin verband met nummer 317 nimmer kunnen plaatsvinden Om het saneringsplan af te wer- ken heeft de minister van Volks, huisvesting goedgevonden die twee woningen uit het plan te halen Daardoor kan de woning weer aan de woningvoorraad worden toegevoegd. In overleg met de com. erdfif missie van openbare werken uit de raad is een prijs vastgesteld van f30.000,—. De ingeschreven woning, zoekenden uit De Zilk zijn hiervan i dc-ze k per brief op de hoogte gesteld op grond van urgentie komt j menen B. en W. de heer Th. G. Zulls, t derduin het eerst als koper in aan. reaen: merking. Binnen de daarvoor wettelijk g?J I stelde termijn kunnen Gedeputeerd) C inc. E Staten van Zuid-Holland niet over rgai voldoende gegevens beschikken i de gevolgen van de goedkeuring van ^,us bc de alle: land. onüv diepe •euzen de zwembadplannen van Noordwij. kerhout te overzien. Daarom zullen dan ook nog geen goedkeuring de uitvoering van de plannen kunnen geven. Het lijkt echter slechts uitstel vaj J korte duur, want het sluitrapport, van het Adviesorgaan voor bad- eij r] zweminrichtingen van de Ver. Ned. Gemeenten is op korte mijn te verwachten. Barto una ast i terug Katwijker na val overleden VALKENBURG/RIJNSBURG - De 16-jarige bromfietser uit Katf^P wijk die op 1 december jJ. op Oegstgeesterweg in Rijnsburg zijn bromfiets kwam te vallen door een vrachtauto werd overreda is in het Academisch Ziekenhuis Leiden aan zijn verwondingen over leden. In de afgelopen week zijn inbrs ken gepleegd bij de Eerste K wijkse Leesportefeuille centrale Rijnsburg en bij de N.V. Hanab De Hora te Valkenburg. In beid gevallen was de bult nihil. Bij aantal schapen die langs de Voo; schoterweg te Valkenburg in et weiland loapt, is rotkreupel vastgj steld. De zieke beesten zijn behan deld. In de Elsgeesterpolder te Rijns burg zijn verschillende schapen dw een hond gebeten. In de bocht van de Brouwerstras ter hoogte van de Oudaanstraa! botste een personenauto tegen gevel van een huis. De wagen we: geheel vernield. De bestuurster werd met enkele verwondingen nas het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. Daar constateer de men een gebroken borstbeen enkele gekneusde ribben. Ovei resulteerde de (landelijke) alc< actie in Rijnsburg in vier bekei gen voor gladde banden, vier een defecte verlichting en drie overtreding van de rijtijdenwe Veertien automobilisten hadden hue papieren niet bij zich owtei en r WADDINXVEEN Roken. Veel eten. Veel zitten. Hartstikke slecht voor je rik-ke- tikke tikke tik ke ti In zijn praktijkruimte aan de Souburghlaan heeft de Waddinxveense arts P. van der Linde duidelijk geïllustreerd hoe hij er over denkt. Wat hij vindt van de huidige leefwijze: welvaart zonder welzijn. ,,De mensen gaan tegen woordig het liefst nog met de auto naar de wc smaalt hij. Dokter Van der Linde dit jaar 37 jaar huisarts kent ze. De resultaten van een verkeerde manier van leven. Samen met de Waddinxveense werkgroep gaat hij zich thans intensiever dan ooit inzetten voor de strijd tegen de hart- en vaatziekten. Voor de 62-jarige arts betekent dat: het doceren van een andere leefwijze. Een gezondere leefwijze. Het ombuigen van een mentali teit. Hij zet de feite n op een rijtje. Ze zijn schokkend: steeds Jongere mensen worden geveld door een hartaanval, omdat ze „het goede deT aarde" niet konden weerstaan. Om- da' ze leven in een competitiesfeer: steeds meer werken, meer verdienen, maar steeds minder rust en ontspan ning. Gevolg is de „stress"-situatie. Je handhaven ten koste van Je ge zondheid. Roken staat nummer één op het lijstje van ..doodzonden". Vet eten, te weinig lichaamsbeweging en stress ziin de andere drie factoren die hart en vaatziekten kunnen veroorzaken Propvolle asbakken met nog na- smeulende sigarettenpeuken. Dat overdadige zat-°ndineetje. Die zak patat mèt. Die sloten frisdranken Die overheerlilke mokkapunt. Week In week uit voor de teevee hangen zonder een uurtje te trimmen. Dat schreeuwt om hartkwalen. Dokter Van der Linde vertelt, dat Nederland in de laatste tien Jaar de grootste stijging vertoont in hart en vaatziekten. „Als ieder mens op de Juiste manier gaat leven komt er een mrme daling. Daar ben ik van overtuigd," aldus Van der Linde. Het is een kwestie van mentaliteit. Nee durven zeggen tegen snoep, si garetten, borrelhapjes en boter ge bak met crème. „Het gaat niet om minder eten, maar om anders eten." zegt de Waddinxveense arts. Over roken: „Vijf of zes sigaret ten per dag kan er noe mee door. Maar beter is: er helemaal mee stop pen. Het is niet alleen gezonder en makkelijker. Sommige men sen denken van het stugge roken al te komen door zich zelf een bepaald rantsoenv oor te schrijven. Vijf sigaretten per dag of «o. Maar als de vijfde dan is uitgedrukt en de be hoefte aan nicotine is nog niet be vredigd, dan denken ze: vooruit nu dan nog een zesde dan neem ik er morgen wel een minder. Zelf drukte de dokter zeventien jaar geleden zijn laatste peuk uit. De dood van 3 patiënten ze stier ven aan longkanker was voor hem de reden om nooit meer zo'n stink- stokje aan te raken. „Ik voel me sinds dien veel beter", zegt hij. „In het be gin heb ik er wel even moeilijk mee gehad, maar toen ik me bedacht dat ik iets had overwonnen, gaf het me enorm veel voldoening". Het roken van een sigaret is een bevrediging van het onderbewustzijn" verttelt de dokter even later. Het is een soort vluchtreactie. Veel mensen gebruiken het roken als een af leidingsmanoeuvre. Let maar eens op, als een gesprek wat moeilijk ver loopt of men raakt in een gespannen situatie dan grijpt men gauw naar een pakje sigaretten". Het vette eten. Een hoofdstuk apart eigenlijk. Want vrijwel iedere nedex-lander verslindt dagelijks bijna Dokter Van der Linde: „De mensen gaan tegenwoordig het liefst nog met de auto naar de wc". (Foto Will Dijkman) tweemaal zoveel calorieën dan nood zakelijk is. Een volwassen man heeft dagelijks niet meer nodig dan 85 gram vet. De andere sexe kan vol sta met 70 gram vet per dag. Toch was het gebruik van vet 'per hoofd drie Jaar geleden al gestegen tot over de 140 gram. De calo rieën: t>er dag hebben we er niet mei dan 1300 tot 1600 nodig. Toch consu meren we er al gauw ver over de drieduisend. „Het hart moet dat alle maal zien rond te pompen. Het moet extra werk verrichten. De mensen zelf dragen het r"*t als het ware als een zak meel op him rug. Gezette Roomboter, room, eieren, mayonaise, margarine, snoep, fris dranken, een goed gesmeerde boterham met ham, worst of volvette kaas, botergebak met crème of slagroom, roomijs, kroketten, slaatjes met mayonaise en borrelhapjes. GOED Sla, komkommers, paprika, uitjes, tomaat, radijs, augurken, niet-gebonden soepen, gegrilleerd vlees of met heel weinig margarine, gebraden vlees, jus met paprika, ui of gemengde kruiden. Groenten kort gekookt met weinig water. Rauwkost en als nagerecht yoghurt en fruit. mensen hebben kans op een hoge bloeddruk en een verhoogd choleste rolgehalte. Beide zijn bepalend voor het optreden van een hartinfarct". Sla zonder mayonaise Dokter Van der Linde: De maal tijd moet ontspannen zijn. Niet haas tig naar binnen schrokken. Denk bij het samenstellen van een maaltijd ook aan de natuur. In de natuur groeit sla ook niet met mayonaise. De appels groeien niet met suiker e,- op en op de bloemkool zit geen xaizenapapje Regelmatige li chaamsbeweging doet Je de calo rieën beter gebruiken en het vet wordt dan niet opgeborgen in het li chaam. Fiets, loop, doe zelf Je tuin Koop een hond en laat hem uit Echt, de sterren zijn 's avonds buiten aan de hemel mooier, dan thuis op Je teeveescherm". "Iedereen moet zich zelf overwin nen", vindt de Waddinxveense arts 'Je moet Je zelf dwingen tot een uurtje trimmen, gymnastieken of gewoon wandelen of fietsen Hart en bloedvaten moeten getraind blij ven, want Rust Roest. Dat bleex laatst nog toen hier in de buurt Sconce een bejaardentehuis werd geopetf t sch Ouden van dagen die altijd tan r... hout hadden aangedragen voor 8 leende kachel, mensen die dagelijks in M - were eigen huisje in de weer waren serd weest, kwamen toen plotseling B te zitten. In betrekkelijk korte Wjhoene overleden verscheidene bejaarden aan een hartaanval". Barrière zal de gemakzucht tl)5 jke 'Die gemakzucht is soms zo atóH Bdse groot", vertelt dokter Van der tlJ net zij de. "Laatst nog een patiënt 1 £k had haar aangeraden om ochtend mee te doen aan de ocö iren i, tendgymnastiek op de radio wat voelde zich er heerlijk hij, maar0 drie weken was het algelopen: iegeiei bed was 's ochtends om zeven veel te aarlokkeliik De keus r /aak aan je zelf. Ik heb twee patiënten gehad I e* allebei niet al te best aan H waren Beide raadde ik aan tc stop eu pen met roken, veel te trimmen' i?eu een gezonder leven te lelden jperkii vertelde er bij dat, als ze l a zouden doen de kans groot Dtei, dat ze over een Jaar niet meer Er den leven De een deed het kwam er over heen. De hield vast aan z'n oude leve™ en overleed binnen een half J8" SLECHT Bovenstaande tekening geeft een beeld van het ontwerp tot herbouw van 't Kompas. Links de hooiberg met restaurant, in het midden de bar en rechts de keuken en het magazijn met daar boven een grote zaal. Een soort metamorfose als je de huidige staat van het complex (zie foto be neden) bekijkt waarin de grote brand van 6 november resulteerde. (Foto's Jan Holvast) DE KAAG Lou Geels (Bromsnor) en Joop Doderer (Swie bertje) hebben vanmiddag „gebroederlijk" het startsignaal ge geven voor de herbouw van café-restaurant ,,'t Kompas" aan de Julianalaan in Kaagdorp. Ze deden dat door het slaan van de eerste paal. Ongelooflijk snel, want 6 november brandde het ge hele oude Kompas-complex tot de grond toe af. Er viel, ondanks de activiteiten van de brandweerkorpsen van De Kaag en Roe- lofarendsveen, niets meer te redden. Een geluk bij een ongeluk is, dat Kaagdorp er, als het watersportseizoen 1973 begint, een modern en aan de eisen des tijds aangepast horeca-bedrijf voor in de plaats krijgt. Belangrijk is ook, dat het ex- en interieur veel gelijkenis zal vertonen met dat van het oude ,,'t Kompas". Ben Ruis. de eigenaar van dit toe ristische etabilssement in het pitto reske Kaagdorp. stond op die ge denkwaardige zesde november wel heel droevig te kijken bij de puinho pen van wat eens zijn bedrijf was. Even zag hij het niet meer. Het is ook wat als in enkele uren Je hele bedrijf door een baaierd van vuur wordt verwoest. Wat hij in bijna een jaar aan „good-will" had opgebouwd werd in een slag vernietigd. Toch duurde die verslagenheid niet lang. Eén dag slechts. Toen kroop Ruis. die vroeger nog eens tien Jaar achter de tekentafel heeft gestaan, weer ach ter dit onmisbare attribuut. Het plan tot herbouw, liefst zo snel mo- gelilk, was geboren. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Herbouwen Zegt Ruis erg blij met die snel le start daar zelf over: ,,'k Had het die eerste dag niet meer. Heus ik wist niet direct wat ik doen moest. Nog geen jaar gelden had ik dit ho recabedrijf overgenomen en wist er wat leuks van te maken. Toen ik eenmaal op het papier aan het krab belen was geweest zag ik het ge lukkig weer. 'k Moest herbouwen. Zo snel mogelijk, zodat ik in het seizoen 1973 weer kon gaan draaien. Op aanraden van rienden nam ik contact op met de Katwijkse bouw kundige Wim Veldhuyzen. Deze maakte in ijltempo een fantastisch mooi ontwerp voor de nieuwbouw en een bestektekening. Helaas kon die de goedkeuring van het Alkemadese gemeentebestuur Kaagdorp ressor teert namelijk onder deze gemeen te niet wegdragen. Er moest het een en ander aan worden veranderd, onder meer een schuin dak op het keuken en magazijngedeelte. Vo rige week kreeg ik de bouwvergun ning en nu nog geen veertien dagen later slaan we de eerste paal al". Zeer snel. Temeer als men weet, dat hogere instanties ook nog hun fiat moeten even aan het bouwplan. Kager Jaap van Asselt is er verant woordelijk voor, dat deze in Den Haag en Rotterdam gevestigde in stanties heel snel met hun toestem ming afkwamen. Ben Ruis: „Wat Jaap heeft gedaan is geweldig. In één dag had hij alle benodigde toe stemmingen binnen. Dat is wat je noemt een vriend, die wat voor een ander over heeft en wil doen. Trou wens. over medewerking heb ik toch niet te klagen gehad. Neem nu ac countant Jan de Witte uit Katwijk aan Zee. Die slaagde erin mijn ge hele boekhouding in één week tijds weer op te zetten. Er was niets meer van over. Alle bescheiden waren door de brand verwoest. Daar ik "t Kompas" nog geen jaar dreef was er ook geen balans en winst- en ver liesrekening. Witte heeft al mijn le veranciers gebeld en gevraagd zo snel mogelijk duplicaat-nota's te zenden van de goederen aan mij geleverd en van de betalingen door mij verricht. Zonder uitzondering hebben ze allemaal spontaan gehol pen". Restaurant in Hooiberg Bouwheer Veldhuyzen heeft een prachtig café-restaurant ontworpen. Het doet helemaal denken aan het afgebrande, al is nu duidelijk te zien, dat het een eenheid vormt .Dat was vroeger niet het geval. In de hooi berg komt een restaurant van 13 bij 10 meter, dat plaats biedt aan 120 gasten, in het midden is de bar met dansvloer gesitueerd (totale opper vlakte eveneens 13 bij 10 meter) en

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4