NOOIT ZO'N BOMMEN. EGEN OP HANOI ALS NI Rassenstrijd op „lelieblanke" VS-vloot Weer onrust onder studenten in Cairo het grote dilemma voor Nixon is de eenheid van Vietnam Monde: Pro- en anti Sadat groepen slaags V GIGANTISCHE INSTALLATIE TEGEN RIJN VERVUILING SCHAAR IN APOLLO NOG STEEDS ZOEK 19 DECEMBER 1972 Noordvietnamese onverzoenlijkheid nam die is neergelegd in de Geneef- de keuze die Nixon heeft gemaakt, breedtegraad zou hervatten en >Ios- niet tegelijkertijd Thioe aan de op een "nieuwe poging leek se akkoorden van 1954. om president Thioe te verhinderen kou en Peking onder diplomatieke macht kan houden en een vredesak- vn Tes i (AP) Een van 's we- „-t gezaghebbende bladen, dagblad "Le Monde" (ren president Nixon gro- schuld gegeven voor het der vredesbesprekingen rtspondent van Le Monde ïalric meent dat de ver door Kissinger van de Noordvietnamese onverzoenlijkheid op een "nieuwe poging leek om het invoeren van een nieuwe Amerikaanse voorwaarde te verhullen". Deze nieuwe voorwaar de, aldus Amalric, stond niet in de ontwerpovereenkomst van oktober en was een poging de Zuidvietname- se souvereiniteit te bevestigen in te genspraak met de eenheid van Viet nam die is neergelegd in de Geneef - se akkoorden van 1954. In het artikel stond dat president Nixon persoonlijk aan Kissinger op dracht heeft gegeven om "een on verzoenlijker houding aan te nemen" als een gevolg van de bezwaren van het Pentagon en de Zuidvietname- se president Ngoejen Van-thioe. "De kern van het probleem ligt in de keuze die Nixon heeft gemaakt, om president Thioe te verhinderen een veto te spreken over het Ameri kaanse beleid daarom heeft de pre sident van de Ver. Staten zijn beleid aangepast aan dat van Zuid-Viet- nam", aldus Amalric. Amalric voorspelde gisteren al dat Nixon de bombardementen van Noord-Vietnam boven de 20ste breedtegraad zou hervatten en Mos kou en Peking onder diplomatieke druk zou zetten in de hoop Hanoi te dwingen tot overeenstemming te ko- In een redactioneel commentaar, zegt Le Monde nog "Nixon zal waar schijnlijk weer opteren voor militai re escalatie. Hij zit vast in een on oplosbare tegenspraak, omdat hij niet tegelijkertijd Thioe aan de macht kan houden en een vredesak koord kan ondertekenen.Hij blijft dromen over het bestaan van twee Vietnams zonder toe te geven, dat hij daarmee aanvalt wat het m~est solide is in het (anti-Amerikaanse) verzet, of het nu revolutionair is of alleen nationalistisch". EN" /SAIGON/WASHINGTON (Reuter, UP I, AP, DPA) Het karakter van de situatie in wijkt in vrijwel niets af van die voor 23 oktober toen de hoop op een definitieve wa- vorm begon te krijgen. Het enige verschil zou misschien kunnen liggen in de on- hevigheid van de bombardementen die de Verenigde Staten nu weer op gebieden bo- "Htwintigste breedtegraad uitvoeren. Voor het eerst sinds Nixon een gebaar maakte door ïaanvallen boven de twintigste breedte graad in Vietnam te beperken dreunde de grond Noordvietnamese hoofdstad en bij de havenstad Haiphong. f ïwijk IJ tand respondent van het Sowjet- Tass in Hanoi meldt dat 40 minuten onafgebroken vielen op drie tot vijf ki- het stadscentrum, ordvietnamese ministerie mlandse Zaken zei dat de uitgevoerd werden door de nmenwerpers van 't type fi st eerst sinds het begin van imese oorlog in de onmid- omgeving van Hanoi, menten van de B-52's wa tt op de omgeving van het Gia Lam, op ongeveer 15 ind van het centrum van (Vietnamese hoofdstad. Vol- 2\ bekendmaking van het mi- teeft de Amerikaanse lucht- afgelopen nacht een hon- janvalsvluchten uitgevoerd [anoi, Haifong, en de pro- Ba Tay, Ha Bac, Vinh Phy, Pam Ha, en Kwang Binh. ranse persbureau APP meldt 'kok dat een Amerikaanse nraenwerper gisteren JA art bij de Thailandse lucht- ijls Nakom Panom, 500 km rdoosten van Bangkok. Het 98 »u bo en Noordvietnamees tied door een SAM-raket «f afweergeschut zijn getrof- Hanoi maakte bekend M nmenwerpers zijn neerge- 1 een B-52 bij Hanoi en een iPhu, en twee F-4 Phantoms bij Hanoi, invallen duurden bijna tien onderbroken achtereen te 0600 uur (Ned. tijd mid- !de afgelopen nacht) eerste Noordvietnamese re- het dat als doelen waren „civiele economische en cul- sstigingen en dat grote ver- in levens en goederen onder 'Cllferbevolking werden toege- radio Hanoi is de haven- iphong ook met raketten be- Êoor Amerikaanse oorlogs die in de golf van Tonkin ogs de Noordvietnamese kust De bombardementen op Ha- I7,y™ aan 32 burgers het le en 145 mensen liepen a togen op. Een bom trof een I Jchte bioscoop in de straat 1 Trung, waar negen men- 'amen en 60 bezoekers wer- fond, aldus radio Hanoi. Vol te uitzending hebben de bom- intsvluchten, die om 20.15 •ilk tijd begonnen, tien uur Joan Baez, evenals de meeste an dere hotelgasten in de schuilkelder gekleed in pyania. Zij brengt met een groep Amerikanen een bezoek aan Hanoi om brieven van familie leden te overhandigen aan Ameri kaanse krijgsgevangenen. Inmiddels zijn de besprekingen tussen Noordvietnamese en Ameri kaanse deskundigen in Parijs na de bijeenkomst van gisteren voor onbe paalde tijd opgeschort. Dit heeft de Noordvietnamese onderhandelaar Xoean Thuy te kennen gegeven. Het is ook niet zeker of de weke lijkse bijeenkomst van de voltallige delegaties zal doorgaan. Nog in het weekeinde was gezegd dat de technische onderhandelingen zouden doorgaan. De eerste melding dat de luchtaanvallen waren hervat, kwam van Noord-Vietnam. Het Ame rikaanse opperbevel in Saigon ont kende toen nog categorisch dat dit het geval was. Later gaf het Witte Huis toe dat de bombardementen zouden worden voortgezet tot Hanoi insterfïde met een regeling voor de oorlog. Woordvoerder Ronald Zieg- ler zei dat de luchtaanvallen zijn gericht op verhindering van het op voeren van de voorraden in het zui den en nieuwe offensieven daar. Hij noemde de stap conform presi dent Nixons besluiten van 8 mei toen de bombardementen werden geïn tensiveerd en de havens door mijnen geblokkeerd. De koersen op de Newyorkse ef fectenbeurs hebben gisteren de sterkste daling van dit Jaar te zien gegeven in verband met het afbre ken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Noord Vietnam. Bovendien toonden beleg gers zich bezorgd over een hervatting van de bombardementen op Noord- Vietnam. De Verenigde Staten zul len doorgaan met deze bombarde menten totdat Noord-Vietnam in stemt met een oplossing van het oor logsgeschil. Van der verhandelde aandelen noteerden er meer dan 1200 lager en ongeveer 200 hoger. Er kwamen verliezen voor van een punt of meer. Het zwaarst getroffen wa ren Blue Chips en uitgelezen fondsen. DEN HAAG Zodra een wapen stilstand wordt gesloten tussen Was hington en Hanoi, zal in Nederlad een grote hulpactie op gang komen ten behoeve van alle oorlogsslacht offers in Vietnam, Laos en Cambod ja. Onder het motto "heel" Viet nam, hebben een aantal kerkelijke en burgerlijke instanties besloten, hierin samen te werken. Deze acht Nederlandse hulporganisaties ma ken voor deze actie gebruik van gi ronummer 777 van het Nederlandse Rode Kruis. Men wil thans al zo veel geld inzamelen dat op het mo ment van het staakt-het-vuren de eerste hulpfase direct kan beginnen, ofschoon de vredeskansen in Viet nam weer wat verder naar de toe komst zijn verschoven. Het Me disch Comité Nederland-Vietnam doet niet aan de actie mee. Zij voert op dit moment een eigen aktie. BONN De christen-democratische tractie in de Duitse Bonüdsdag heeft gisteren een verzoe- ningsgebaar gemaakt tegenover de SPD-tegen standers. Ter gelegenheid van zijn 59ste verjaar dag kreeg Bondskanselier Brandt van oppositie leider Rainer Barzel een boeket rode rozen aange boden. In het midden Konrad Kraske, secretaris-generaal van de CDU. ADVERTENTIE Hoejeelkedagvleeskunteten i zonder er een baantje bij te nemen, j cervelaat, klein tomaatje. b. Klein worstje omhuld met plakje bacon of ontbijtspek, stukje ui, driehoekje boterhamworst, stukje paprika. c. Blokje ontbijtspek, blokje gekookte lever, stukje ui, blokje spek, blokje appel. d. Rolletje gebraden gehakt, zilver uitje, driehoekje boterhamworst, stukje kaas. Een mooie, gave groene J kool in het midden uithollen en Alles^wat u nodig hebh een metablokjes in leggen. De I satépennen rondom in de kool steken. De kool op een versierde schotel zetten en de metablokjes aansteken. Bijv. op Kerstavond of Oudejaars- avond presenteren, iedereen kan naar verkiezing zijn stokje itend «respondent van AFP meldt ooi vanochtend opnieuw een fï is gebombardeerd. Htf be kt de bommen terecht kwa- het zuidoostelijk deel van de fctnamese hoofdstad, onder de buurt van het ziekenhuis ki. Dit ziekenhuis, 4 km van otral van Hanoi, is in Juni «mmen getroffen, hoewel het Smis symbool op het dak en is geschilderd. Volgens '•correspondent is Hanoi nog ig en zo langdurig be- als in het afgelopen etmaal, chijnt de bevolking er niet wast of van haar stuk ge- elk luchtalarm gaat ie- aaar de schuilkelders of de teonsschuilputjes en wacht naar binnen gaan tot het de explosies. De hemel bo- 1 was de hele nacht voort itel verlicht door een felle ro ette gloed. De corresoondent, traval, trof in zijn schuil- ook de Amerikaanse zangeres j ca. ƒ2.60 per persoon.- Vuurpijlen Aan de satépennen de volgende J hapjes steken: j a. Rolletje ham, augurk, rolletje verwarmen. CAIRO (Reuter) Er is weer ernstige onrust ontstaan in een om de universiteit van Cairo. Rivalise rende studentengroeperingen lance ren vele aanvallen tegen elkaar via muurkranten die door de verschil lende groepen worden aangeplakt en weer worden afgerukt. Dit hebben welingelichte kringen in de Egypti sche hoofdstad bekendgemaakt. Een pamflet gepubliceerd door een regeringsgezinde studentengroepe- ring onthulde dat een aantal Pales tijnse studenten gesproken wordt van zeven zijn gearresteerd en worden ondervraagd omdat ze een geheime gemeenschap zouden heb ben gevormd. President Sadat schijnt de moeilijkheden aan de uni versiteit al te hebben besproken met minister van Binnenlandse Zaken Salem. Hulp De rijke oliestaten aan de Perzische Golf Koeweit, Quatar en Aboe Da- bi hebben besloten om de aankoop te financieren van Engelse wapens ter waarde van 260 miljoen dollar voor Egypte, zo meldt het weekblad Al Moesawara uit Koeweit. Volgens het blad heeft de Egypti- sche premier Aziz Sidki hierover on derhandeld tijdens een rondreis door deze drie landen eerder deze maand. Koeweit zou 156 miljoen dollar be talen en Quatar en Aboe Dabl elk 56 miljoen. Betaling zal geschieden uit de banktegoeden van de drie landen in Westerse banken, aldus het blad. Het bedrag wordt beschouwd als 'n bijdrage aan de Arabische strijd te gen Israël en niet als een lening, zo zegt Al Moesawara. Het blad zei niet wat voor wapens er voor het geld gekocht zullen worden. LUDWIGSHAFEN (ANP) Met de aanvang van de bouw van een gi gantische waterzuiveringsinstallatie, in Ludwigshafen heeft de strijd van ae Westduitsers tegen de vervuiling, van de Rijn gisteren een flinke stoot ir de goede richting gekregen. De installatie, die vermoedlyk eind 1974 in gebruik zal worden genomen is een gezamenlijk project van de steden Ludwigshafen en Franken- thal en het grote chemische bedrijf Basf. De kosten van het project be dragen circa 300 min gulden. De waterzuiveringsinstallatie ont worpen door het Nederlandse inge nieursbureau Dwars, Heederik en Verhey in Amersfoort, betekent de voorlopige afsluiting van een in 1964 gestart tienjarenplan van Basf om het probleem van het afvalwater tot een oplossing te brengen. Vol gens de directie zijn de resultaten inmiddels uitermate positief, een proefinstallatie heeft aangetoond dat het afvalwater voor 95 procent wordt gereinigd. HOUSTON (Reuter) De drie ruim tevaarders van de Apollo-17 hebben gisteravond tijdens hun terugreis van de maan hun traditioneel gewor den persconferentie gegeven. Het ruimteschip was toen nog 156.000 km van de aarde verwijderd. Jack Schmitt en Eugene Cernan zeiden dat hun hoop, veel over de geschie denis van de maan te zullen vinden in het Taurus-Littrow-gebied, in ver vulling is gegaan. Intussen hebben de astronauten vergeefs gezocht naar de verdwenen schaar, die dodelijk zou kunnen wor den bij het verminderen van de snel heid van het ruimteschip voordat dit vanavond in de Stille Oceaan te rechtkomt. De vluchitleiding in Houston gaf Schmitt, Cernan en Evans een lijst van hoeken en gaten in hun kleine cabine waarheen de 200 gram we gende schaar tijdens de gewichtloos heid in de ruimte gezweefd zou kun nen zijn. Robert Parker zei tegen Schmitt dat hij moest voelen in de spleten en kieren rond handvaten in de cabine. „Het is een schaar, mijn beste Watson, een schaar", zo schertste Schmitt toen hij begon te zoeken. De grondtechnici maken zich zorgen over het verlies van de schaar, waarvan het gewicht bij het binnengaan van de dampkring zeven maal zo groot kan worden, en die met de kracht van een zwaard op de astronauten zou kunnen inhak ken. Geen huwelijk van Hoessein Een woordvoerder van het paleis van Koning Hoessein van Jordanië in Amman heeft geruchten over een derde huwelijk van de koning tegengesproken. Hij zei dat wan neer Hoessein deze stap zou doen, de gebeurtenis "officieel zou wor den aangekondigd en ook met de nodige festiviteiten gepaard zou gaan". In berichten van twee Ara bische kTanten in Israël heette het dat de monarch zich van zijn twee de, uit Engeland afkomstige vrouw, prinses Moena, zou willen laten scheiden om de 23-Jarige televisie- omroepster Alia Ba-Ladin Tokan uit de stad Nabloes te huwen. •dfl nam de benen Een Jongen uit Kenia (Oost- iie door een kro'.:—*-'1 was 11 is gered door schoolvrien- 'tarnmed Misj el was aan het in een rivier toen een kro- bij het linkerbeen greep. »ven schoolmaatjes ren- st weg maar kwamen toen Mohammed te redden. De allemaal tien Jaar oud, 10 de krokodil op de rug, *aar zij hem maar konden to prikten hem in de cgen vingers. Mohammed was 'bewusteloos, maar de feroko- hem na enige minuten los -e dat hij weekwam. De maakt het nu goed. Een commissie van onderzoek pro beert in Californië een standpunt te formuleren in de ernstige crisis waarmee 's werelds machtigste ma rine kampt: de dreiging van muite rij onder de troepen. Deze strijdkrachtencommissie, on der leiding van Floyd Hicks, lid van het Huis van Afgevaardigden, wil geen meningen bekendmaken voor zij haar volledige rapport indient. Maar er wordt al wel met grote snelheid een aantal krijgsraadzaken Door Charles Foley Copyright ADQLD-Observer behandeld tegen muitende beman ningsleden, die per vliegtuig over gebracht zijn van commandoposten in het Verre Oosten. De vloot in de Stille Oceaan kampt nu met dezelfde anti-oorlogsstem ming waarmee het leger het Ja renlang moeilijk heeft gehad. Er zijn nu meer marineschepen in de buurt van Indo-China dan ooit, ter onder steuning van de ononderbroken bom- bardementsvluchten waarmee "Ha noi tot bezinning gebracht" moet worden. Lange perioden van zeedienst in warme, volle verblijven, hebben geleid tot uitbarsting van onderdruk te rassenvijandschap. Het resultaat s een soort negerrebellie op het ene vliegdekschip na het andere. Wippen Een paar maanden geleden begon nen er zich geheimzinnige branden, ontploffingen en sabotagedaden voor te doen. Metalen bouten die in het raderwerk van de grote machine van het vliegdekschip Ranger wa ren gegooid, hebben drie miljoen gulden schade aangericht en het ver trek naar Vietnam vier maanden vertraagd. Op andere schepen zijn er uitrustingsstukken overboord ge gooid. Op de Forrestal richtte brand een miljoenenschade aan. Op Amerikaanse schepen overal ter wereld is de sfeer zeer gespan nen. Evenzo in Washington, waar de traditionalisten hun opperbevel hebber admiraal Elmo Zumwalt, maar al te graag zouden wippen. Zumwalt heeft zijn mening niet on der stoelen of banken gestoken; hij heeft gesproken van "de lelieblan ke racistische Marine", waarvan hij een strijdmacht wil maken die gelij ke kansen en eerlijke behandeling voor allen biedt. Langharig Zumwalt, die op zijn 50ste langs ruim 30 hogeren heen gesprongen is naar zijn hoge post. heeft de laat ste tijd 80 admiraals en andere hoge officieren een openlijke schrobbe ring gegeven omdat zij tot moeilijk heden hebben bijgedragen door on dergraving en negering van honder den hervormingsvoorschriften die hij in zijn 28 stormachtige maanden als vlootchef heeft uitgezonden. Zijn tegenstanders zien in Zum walts voorschriften („Z-grammen" luidt de bijnaam van zijn dienst orders) een aanmoediging van weerspannige negers en van de „baardige, langharige, ongediscipli neerde Jongeren die tegenwoordig de benedendekken bevolken en denken dat zij onder het verslapte vlootregle- ment hun burgerleventje kunnen bier in de kazernes toegestaan. Zurn- Minister Warner een marine geeft toe dat er „sterke druk" op hem uitgeoefend wordt om Zumwalt te vervangen of te beteugelen. War ner is de Z-grammen eens opnieuw aan het bekijken. Onder invloed van Zumwalts voorbeeld hebben ook an dere dienstonderdelen lang haar en dergelijke moeten goedvinden en zelfs bier in de kazernes toegstaan. Zum walt heeft op het drug-probleem ge reageerd met denkbeelden van ont wenning en heropvoeding in plaats van domweg ontslaan uit de dienst. Ondanks Zumwalts bemoeienis is het percentage negers onder ma- rine-officteia» nog maar 6 (op de be volking is het ongeveer het dubbele). Negers worden tewerkgfesteld in was serij en keuken. En dikwijls ontslagen wegens ,te ge ringe prestatie". Zumwalt heeft nu zijn hoogste on dergeschikten verweten dat zij meer aandacht besteden aan het behoud van oude gebruiken dan aan be ëindiging van de rassendiscrimina tie. Marine-officieren hebben zich volgens Zumwalt op ruime schaal be zondigd aan dwarsbomen van de deskundigen in minderheidszaken die hij aan alle commandoposten, heeft toegewezen. „Ik heb altijd wel beseft dat het niet mee zou vallen om een eeuw volledig blanke marine te bevechten", zegt hij. De rassenspanningen zijn tot uit barsting gekomen in een reeks uren lange nachtelijke vechtpartijen tus sen blanken en negers op het vlieg dekschip Kitty Hawk in de Golf van Tonkin. Veertig negers en zes blan ken zijn gewond geraakt in gevech ten met messen, kettingen en andere wapens. Toen de Kitty Hawk eind november in zijn thuishaven San Diego Bay terugkwam, zei een be manningslid: „Er trokken negerben des door het hele schip; ze ransel den elke blanke af die ze tegenkwa men". Knokploeg Er werd een knokploeg mariniers op afgestuurd om de opstand neer te knuppelen. Volgens de negers, heeft dat het vechten alleen maar feller gemaakt. Er kwam pas een eind aan toen de mariniers werden teruggeroepen. Het had je reinste bloedbad kunnen worden, zeggen op varenden. Juristen die met de krijgs raadzaken tegen 21 opvarenden van de Kitty Hawk te maken hebben, zeg gen dat het ongelijke strafbeleid be slist tot de uitbarsting heeft bijgedra gen: negers krijgen volgens hen al tijd zwaardere straffen. Bemanningsleden van de Coral Sea. waarop zich herhaaldelijk rassenbot- singen voorgedaan hebben, zeggen, dat beide partijen messen bij zich dragen. Officieren en bemanningsle den van weer een ander vliegdek schip, de 80.00 tons Constellation, hebben aan de onderzoekers verteld hoe rassenrellen een eind gemaakt hebben aan een oefenrels. Toen het schip overhaast in San Diego was teruggekeerd en de bemanning aan land, maakten 123 negermatrozen en acht blanke sympathisanten de "vuistgroet" van de militante negers en negeerden het bevel van de kapi tein om weer aan boord te gaan. Zij huurden een ploeg Je advocaten om voor hen te onderhandelen. "We wa ren bang voor ons leven als we te ruggingen". zegt een van de betrok ken onderofficieren, Lonnie Brown. Bijna een kwart van de rebelleD wordt nu "eervol ontslagen" een gematigde reactie waaruit wel blijkt dat de autoriteiten zich zorgen ma ken over de muiterij en over be richten die sindsdien binnen blijven komen over vechtpartijen. De com mandant van de Constellation meent dat de moeilijkheden op gang ge bracht zijn door een "klein groepje dat op een geweldadige botsing aanstuurde". Maar de door Zumwalt op het schip ingestelde "commissie menselijke betrekkingen" zegt: 't Komt vooqrt' uit 40 jaar blanke ver- di ukking. Er is rechtvaardigheid no dig, behandeling als mens". "We wilden de kapitein duidelijk maken wat er werkelijk aan de band was", vertelt Lonnie Brown, maar zij konden de kapitein niet te spreken krijgen. De kapitein zegt alleen maar opgebeld te zijn met dreigementen van "schip bestormen" en "als Je niet komt, komen we le wel halen". Het eind van de crisis is nog niet ;n zicht. Beroering en sabotageda den, commissies van onderzoek en krijgsraadzittingen zullen een gere geld terugkerend verschijnsel blij ven tot negers in de marine erken ning van hun rechten verwerven. Of tot rechtse figuren in het zojuist gecontinueerde regime-Nlxon kans zien deman te wippen die zij als bron en symbool van al het kwaad zien admiraal Zumwalt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9