ver grens gezette Renae oekt naar zijn verloofde Lardinois steunt boseigenaren met opruimen van stormschade Anderhalf jaar na conflict-Dennenhal reorganisatie Willem Arntszstichting over stroom Surinamers TACHTIG PROCENT VAN KINDERLOZE ECHTPAREN IS NIET STERIEL ulia - in verwachting - is ergens in Bulgarije Er is altijd plaats vooreen droogautomaat vanErres. USDAG 19 DECEMBER 1972 ;dino i yean BINNENLAND UTRECHT (ANP) Het in terimbestuur van de Willem Arntszstichting in Utrecht (1200 patiënten, 1200 personeelsleden» heeft gisteren na een maanden lange raadpleging van alle be trokken groeperingen een defi nitief besluit genomen over de toekomstige organisatie van de W AS. Een van de belangrijk ste punten daaruit is dat een vijf leden tellend bestuur belast wordt met het toezicht op de directie en dat dit bestuur In het openbaar, naar binnen en naar buiten, verantwoording moet afleggen over zijn beleid De voorzitter van het in- lerimbestuur, oud-minister dr G. M. J. Veldkamp, noemde dit gisteren uniek in de Nederland se gezondheidszorg. Het interimbestuur kwam an derhalf jaar geleden in functie, nadat het zittende bestuur was afgetreden vanwege de gerucht makende affaire-Dennendal, de zwakzinnigenafdeling van de Willem Arntszhoeve in Den Dol- der. Het interimbestuur treedt "gefaseerd" af: de heer Veld kamp op 1 juli 1973, de heer J. A. Middelhuis op 1 januari 1974 en de heer P. L. Hessing op 1 juli 1974. Op die manier hoopt men bij de vervulling van de vacatures de nog in te stellen Willem Arntszraad en de perso- neelsraad te kunnen inschake len. De W A-raad zal bestaan uit vertegenwoordigers van de me dewerkers, de ouders en ande re vertegenwoordigers van pa tiënten en pupillen, de zieken fondsen en van gemeente en provincie Utrecht plus enkele onafhankelijke deskundigen op het terrein van de volksgezond heid. De personeelsraad gaat zoveel mogelijk functioneren conform de Wet op de onderne mingsraden. De W A S blijft voorlopig een stichting. Omdat nog een on derzoek gaande is naar haar ju ridische status (privaatrechte lijk of publiekrechtelijk) wil het bestuur de bestaande rela ties met de gemeente en de pro vincie nog niet wijzigen. Om vermenging van functies te voorkomen zullen echter geen raads- of statenleden in het be stuur zitting kunnen nemen. In tegenstelling tot het advies van het Gemeenschappelijk in stituut voor toegepaste psycho logie waarop het bestuur zijn beslissingen heeft gebaseerd, komt er geen psychiatrisch-ge- riatrisch centrum. De betrok ken personeelsleden hadden be zwaar tegen deze combinatie. Het gehele beleid van de hoofdafdelingen, zal zoveel mo gelijk worden gedelegeerd aan eenhoofdige diqecties. Dat bete kent, dat twee mensen die in het Dennendab-conflict een be langrijke rol hebben gespeeld moeten verdwijnen: dr S. Pruyt, medisch directeur van de hoofdafdeling geriatrie, en de heer *W. André. verpleeg kundig directeur van Dennen dal. Mej. J. van Dijk, tot nu toe ver pleegkundig directeur van ge riatrie, v»rdt directeur en de psycholoog drs Carel Muller blijft alleen directeur van Den nendal. HAAG Renea Jansen (28) heeft gisteren bezoe- gebracht aan de Bulgaarse ambassade en het ministerie Buitenlandse Zaken in Den Haag. Om te vragen te wat menselijkerwijs mogelijk is. Sedert Renea Jansen, lance journalist, maandag 1 1 december uit Bulgarije gezet, zijn vele vragen met hem meegereisd naar Rot- it. is zijn verloofde jt hij als uitgewezene nog een kans met Julia (29), maanden in verwachting, te trouwen? Renae Jansen: „Er is nu niets meer dat ik kan doen. Zelfs niet opbellen om uit te vinden waar Julia geble ven is. Heeft ze een boete gehad? Is ze uit haar stad verbannen?" ,Jk ben voor vijf jaar uitgewezen". VRAGEN OVER VERLOOFDE VAN RENAE Den Haag De Tweede Kamerle de nJoekes en Van Dijk (beiden VVD) hebben minister Schmelzer van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of de Nederlandse ambas sade in Sofia enige bemoeienis heeft gehad met René Jansen, die in Bulgarije in hechtenis is geno men en vervolgens het land is uit gewezen. Zij vragen ook, wat de minister heeft gedaan of alsnog doet om het standpunt van de Nederlandse rege ring kenbaar te maken aan de Bul gaarse regering, om de heer Jansen te helpen naar Sofia terug te keren en althans een spoedige hereniging van hem en zijn verloofde te werk- stellen. maandag heb ik haar nog minuten gezien. Buiten Sofia, onbekend oord. Ze zei al- iris geen geld!" Jansen was toen in een auto id door drie mannen van de politie. Het doel: de Bul- Joegoslavische grens, et moment dat ik op trans- lerd gesteld kon ik toch e?n het plafond springen", zegt nu. „Ik wist immers niet be- ik zou acht jaar in de ge- s moeten uitzitten", aren van de staatsgevangenis a dreunden op vrijdagoch- december achter de Rotter- ;r dicht. Een ordinaire truc geheime politie lokte hem in onderduikadres, waar hij tn week had vertoefd, ten weten, via de ambassade, rerblijfspapieren op het poli- au klaar lagen. Hetgeen be- dat Julia en ik eindelijk kunnen trouwen", its van de zo nodige paperas- lachtten een lamp, die nooit verschimmeld bruin brood ir dagen <:ad Renae Jansen )n":oi£de hoofdpijn, ontstoken ogen !de hij zijn gal er bij uit. m de harde houding van de regering, die toch in :e tijden liet merken, dat Re- msen geen ongelegen vreern- ras? 3luesc ijg vj00g hjj Ooit op kosten inn ministerie van Toerisme oaM Bulgarije om een verhaal over tomende toerisme in de Bal- at te maken. Jansen kende Immers aardig fcaarse verhoudingen, dank zij Wang met Julia, die hij vorig atmoette. Hij wilde zich zelfs ■?arije als free-lancer vestigen mei mogelijk met Julia trou- t)n ontzettend kwaad gewor- «r verhalen en inlichtingen ovei Asparouohov". 1 Asparouchov verongelukte op '71, samen met zijn ploegge- Kotkov. De grootste voetballer Wgarije, een volksidool, zou Invloed hebben gereden. 200.000 mensen kwamen op k?rafenis en de overheid zag ogen een mythe groeien, het proces-verbaal („onder had moeten sterven, te persconferentie van CSKA, 'Mige maand in Amsterdam etgenlijk alleen maar over tok en niet over de voetbal- üng werd gepraat, kwam al W te staan, dat de Bulgaren wisten waar de bron van tederlandse verhalen over de te onderdrukking van een Wering lag. Bij mij", morgen hebben de mensen Bulgaarse ambassade het s nog eens beklemtoond, paarse ambassadeur is nu ^antie. Hij heeft gezegd de Sofia wederom te zullen "ten iterie van Buitenlandse Za- heelt nog altijd geen be kt lk ben uitgewezen. De Ne- ambassade in Sofia heeft dit Jaar twee nota's inge- NJ de Bulgaarse regering W het verzoek mij als pers te acreditteren tot en met 1 "72 en één waarin om be- Stog van het huwelijk were M- Huwen kan namelijk al- 'Buigarije". RENAE JANSEN Beroepingswerk Amsterdam gaat praten NED. HERV. KERK Beroepen te Enschede: M. van der Bosch te Goes. Te Nijkerkerveen: G. H. van Kooten te Delft. Aangenomen naar Aalsmeer: J. M. de Mey te Woerden. Bedankt voor Gorkum: A. van Santen te Middelburg. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Haren (Gr.) drs. K. van Dijk te Oostwold. naar Apeldoorn: J. C. van Veen te Schie dam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Mussel: L. J. Joosse, kandidaat te Hattum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer: J. van Vliet te Aagtekerke. te Kruiningen: J. Mol te Hardinxveld- Giessendam, te Apeldoorn: J. C. Westrate te Me- liskerke. AMSTERDAM De gemeente Amsterdam gaat over drie weken praten met de regering over de niet aflatende stroom Surinamers die naar de hoofdstad trekt. Om aan alle problemen het hoofd te kunnen bieden is steun van de rijksover heid onontbeerlijk, verklaarde bur gemeester Samkalden gisteren. Hij gaf toe er van op de hoogte te zijn dat pensionhouders bedragen overmaken naar Suriname om de overtocht van Surinamers voor te schieten of te bekostigen. Op deze manier maken ze hun vaak zeer volgestouwde pensions zeer ren dabel. De overheid draait vaak op voor de pensionprijs (17 gulden per dag). De toestanden in deze pen sions zouden erbarmelijk zijn. Ingrij pen in ernstige gevallen noemde de burgemeester echter bezwaarlijk, omdat de gemeente zelf niet in staat is om voor betere behuizing te zor gen. Het is de stellige overtuiging van burgemeester Samkalden dat de po litie niet discrimineert. Hij maakte gisteren de resultaten bekend van de 13 van de 17 onderzoeken van de rijksrecherche naar aanleiding van klachten van burgers die meenden mishandeld te zijn. "Van enig ver keerd gebruik van bevoegdheden is in geen van deze gevallen sprake geweest", aldus burgemeester Sam kalden. De klachten waren afkomstig van Surinamers, gastarbeiders en van andere burgers. Hij onderstreep te zijn vertrouwen in de politie, maar gaf toe dat er in incidentele gevallen wel verkeerd gehandeld zou kunnen zijn: "Politiemensen zijn nu eenmaal geen automaten". Hij erkende dat de krappe, oude be huizing op het drukke bureau War moestraat bij politie en publiek een kregelige, onvriendelijke stemming in de hand werkt. Er is thans een verbouwing aan de gang, terwijl vol gend jaar de eerste uitbreiding in gebruik kan worden genomen. Veehouder Henk Oosterloo uit het Friese Nijbeets heeft toch uitstel gekregen van dienst. De vorige week dreigde hij zijn dertig koeien mee te nemen naar de kazerne, omdat hij daar geen andere verzorger voor had kunnen vinden. De verlenging van het uitstel vindt plaats in afwachting van de uitslag van een nieuw onderzoek. UTRECHT (ANP) Bij maar twintig procent van de ongewenst kinderloze echtparen is de man of de vrouw steriel. Bij 60 procent is sprake van "subfertiliteit", dat wil zeggen dat er wel afwijkingen zijn gevonden, maar dat die afwijkingen de kans op een zwangerschap niet tot nul reduceren. De overige 20 pro cent bestaat uit de groep waarbij na een volledig uitgevoerd vruchtbaar- heidsonderzoek geen enkele afwij king is gevonden. Deze percentages noemde dr. J. Kremer vandaag bij de aanvaar ding van het buitengewoon lector schap in de leer van de menselijke vruchtbaarheid aan de Rijksuniver siteit in Utrecht. De oorzaak van de kinderloosheid van echtparen bij wie geen of geen doorslaggevende afwijkingen zijn ge vonden is vaak van psychische aard. De meeste kinderloze echtpa ren zouden van de arts het liefst dui delijk horen, hoe groot de kans op zwangerschap is, maar dat is lang niet altijd mogelijk. Vaak denken ze, dat de waarheid opzettelijk wordt verzwegen. Daarom meent dr. Kre mer dat de arts bereid moet zijn, het echtpaar volledig opening van zaken te geven en uit te leggen waar om in veel gevallen geen kansbere kening kan worden gemaakt. Vol gens hem wordt dat meestal meer gewaardeerd dan het Jarenlang pro beren van allerlei therapieën waar van het nut nooit is bewezen. Vruchtbaarheidsstoornissen van de vrouw kunnen in bepaalde geval len door een operatie of met far maceutische middelen worden op geheven. Bij de man heeft operatie van een soms nauwelijks opgemerk te spataderbreuk vaak goede resul taten maar een behandeling met me dicamenten heeft bij de man slechts zelden succes. In het algemeen is steriliteit van de vrouw beter te be handelen dan die van de man. Wielrennen Olympisch kam pioen Hennie Kuiper heeft gisteren in Keulen een contract voor twee jaar getekend bij de Duitse ploeg Roka- do. Het programma van Kuiper be vat naast de klassiekers waarschijn lijk Parijs-Nice en de ronden van België, Italië en Luxemburg. Dr. Kremer toonde zich een voor stander van adoptie of donorinsemi natie. Hij merkte in dit verband op. dat deze twee vormen van ouder schap veel tegenstand hebben onder vonden van met name confessionele zijde. Die tegenstand was volgens hem niet zozeer gebaseerd op reli gieuze argumenten als wel op een overwaardering van de zogenaam de "banden des bloeds". Hij zei. dat het wezen van het ouderschap ech ter niets met die veel geprezen ban den des bloeds heeft uit te staan, maar van een heel andere orde is. Dr. Kremer vreest, dat het nog ja ren zal duren voordat in de Neder landse samenleving andere vormen van ouderschap dan zuiver biologi sche als volwaardig worden erkend. ADVERTENTIE Regen op wasdag Dat probleem lost u op met een droogautomaat, maar u hebt er gelijk een nieuw probleem bij: waar laat ik hem in m'n overvolle keuken? Met een Erres droger is dat geen punt meer. Er zijn 2 Erres droogautomaten: 1 voor 4 kg en 1 voor 2'A kg droog- gewogen wasgoed. De laatste kunt u eventueel met behulp van een apart te leveren ophangset-heel si m ophangen boven bijvoorbeeld uw wasautomaat. Meer weten? Dan 'n briefkaartje naar: Erres Nederland B.V., Postbus 1481, afd. D., Rotterdam. DEN HAAG Minister Lardinois heeft besloten hulp te verlenen aan boseigenaren die door de hevige storm van 13 november in moeilijk heden dreigen te komen. Veel eige naren van particuliere bossen zijn niet in staat het geld bijeen te bren gen dat nodig is om de omgewaaide bomen te laten opruimen. Bij de Heidemaatschappij, die voor een aantal particulieren ook bossen in beheer heeft, zijn al verzoeken ge komen van moedeloze eigenaren om de grond maar te verkopen. Minister Lardinois heeft nu laten weten bij te willen dragen in de ex tra-kosten die aan het ruimen van de bomen zijn verbonden. De mate waarin zal worden bijgedragen moet nog door twee onafhankelijke des kundigen worden vastgesteld. Plantenziektekundige aspecten ma ken het -noodzakelijk dat de gevelde stammen van de voor de dennen scheerder zo gevoelige, grove den en heet fijnsparrehout voor 15 mei zijn afgevoerd. Daarnaast is ook voor de toegankelijkheid van de bossen voor bezoekers een snelle ruiming van het stormhout gewenst, aldus het minis terie. Eigenaren kunnen bij het Staats bosbeheer een bijdrage aanvragen als op hun grond meer dan vijftig ku bieke meter hout is geruimd of als de extra kosten meer dan vijfhon derd gulden bedragen. Kassen Tuinders die door de storm in moeilijkheden zijn gekomen kunnen volgens minister Lardinois bij de ge- gemeenten een beroep doen op de rijksgroepsregeling zelfstandigen. Globaal geschat is door de storm in het gehele land 350.000 m2 glas op tuinbouwbedrijven vernietigd, waar van ongeveer 150.000 m2 in de drie noordelijke provincies. De glasschade wordt doorgaans door verzekeringen gedekt. De vaak aanzienlijke be- drijfs- en gewassenschade echter niet. Actie De kruideniersorganisatie Coop. Nederland start in februari een ze gelactie, waarvan de opbrengst moet dienen om de schade aan de natuur gebieden te bestrijden. Tijdens de actie, die drie weken zal duren, worden speciale kaarten uit gegeven waarop de klanten zegeltjes kunnen plakken. Een volle kaart heeft een waarde van een gulden. De Coöp. zal dat bedrag verdubbelen. De kruideniersorganisatie ver wacht dat van de opbrengst hon derdduizend Jonge boompjes ziullen kunnen worden gekocht. Erres droogautomaten: reeds vanat f 449,- (bruto adviesprijs). Uw droogproblemen zijn de wereld uit met

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7