yenoord heeft t publiek nog ets geboden... OLYMPISCH STADION WIL 'KNOKPLOEG' LISSE ZORGT VOOR RECORD BIJ SCHAKEN APPIE HAPPIE n van Hanegem wil geen kiekeboe spelen rves KNVB In bokstoernooi GERARDBOK MOEITELOOS 19 DECEMBER 1972 AMSTERDAM In de ver- pdering van de bouwcommissie van het Olympisch Stadion is overwogen een „knokploeg" in •e stellen, om het hoofd te kun nen bieden aan de toenemende molestaties van het personeel en de vernielingen aan de in stallaties. Dit heeft de directeur van het stadion, de heer O. Rof fel, gistermiddag meegedeeld op de algemene aandeelhoudersver- gadering. Hy zei, dat by de laatste Europa Cup-wedstryd van AJax in het stadion zelfs tourniquetten (geplaatst om ex- cessen te voorkomen) aan de 9^1 Ingang van de marathon tribu ne zün geformeerd. Het komt bovendien steeds vaker voor dat suppoosten in elkaar worden ge schopt of geslagen. „De menta liteit van de toeschouwers loopt zo hard achteruit, dat alleen het instellen van een knokploeg van tien of vyftien sterke ke rels nog zin lykt te hebben", aldus de heer Roffel. Er wordt nu al door een particuliere bri gade met honden by grote wed- stryden rond het stadion ge surveilleerd. Ook wil men in het vervolg by dergelyke drukbe zochte evenementen geleidehek- ken van de ingangen naar de tribunes plaatsen, waardoor controle eenvoudiger wordt. De heer Roffel zei ook, dat de Amsterdamse politie niet be reid is in te grypen by de voortdurende excessen. „In feite houdt de bevoegdheid van de politie by de hekken van het stadion op. We mogen al bly als ze binnen de hekken ook iets willen doen. Maar ook een Geringe winst AMSTERDAM DankzU de vier wedstrijden van AJax In het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen heeft NV Het Nederlands Sportpark „Olympisch Stadion" het per 30 juni 1972 beëindigde boekjaar kunnen afsluiten met een be sheiden netto winst van f. 908,36. In het vorige boekjaar bedroeg de winst f. 498,46 De vier wedstryden, die AJax in het Stadion speelde trokken in totaal 207.000 toeschouwers, 26.000 meer dan in het vorige boekjaar. De bruto-ontvangsten uit reettes van wedstryden ge durende het verslagjaar bedroe gen f4,3 min (f4,8 min)waar- OTTO ROFFEL van f. 1,1 min (f. 1,3 min) moest worden afgedragen voor verma- kelykheids- en omzetbelasting. Na aftrek van de exploitatie kosten ad. f. 1,0 min (onv.) res teert een exploitatieresultaat van f. 43.992,11 tegenover f. 92.832,14 in het vorige verslag jaar. Tydens het verslagjaar trad de heer J. C. Tetzner na 25 Jaar af als commissaris, omdat hy de voorgeschreven leeftydsgrens van 72 Jaar had bereikt. Dhr. O. Roffel, directeur van het Olym pisch Stadion, verwacht dat door de successen van AJax ook dit jaar weer enkele cup wedstrijden en misschien enige competitiewedstryden door deze vereniging in het stadion zul len worden gespeeld. Verder verwacht hy een toenemende belangstelling voor de wedstry den van FC Amsterdam gezien de tot dusver zeer bemoedigende resultaten in de competitie. „Supporters" BUENOS AIRES De poli tie van Buenos Aires heeft zon dag na afloop van de voetbal- wedstryd San LorenzoRiver Plate een honderdtal „suppor ters" van een nieuw soort ge arresteerd. Het ging hier om een bende, die met grote ket tingen en andere wapens andere toeschouwers te lyf gingen en zo paniek zaaiden. Van die si tuatie maakten de bendeleden gebruik om portefeuilles, hor loges, sieraden en andere voor werpen van waarde te stelen. Deze „supporters" opereerden op deze wyze al enkele weken by belangrijke en dus druk be zochte voetbalwedstrijden. De politie zette 500 man in by de actie in het stadion van San Lorenzo. GLASGOW Peter Lorimer is door de Internationale Voet balfederatie (FIFA) geschorst voor twee wereldbekerwedstry- den van het Schotse elftal (te gen Tsjechoslowakye). Dit heeft de Schotse bond gisteren be kend gemaakt. Lorimer heeft zyn schorsing te wyten aan het feit dat hy vo rige maand tydens Schotland— Denemarken (20) van het veld werd gestuurd. Het ziet er naar uit dat Schotland en Tsjechoslowakije zullen duelleren om een plaats in de eindronde van het toer nooi om het wereldkampioen schap. Op 20 september 1973 wordt er gespeeld in Glasgow en op 17 oktober in Praag. [gem: „Maar dat is werke- i, Sommigen denken, ge dat als ik iets rots over j, ik dat doe om de eraederen. Om Feyenoord te maken. Maar dat is Ik doe het Juist vóór de echt niet omdat ik het II zo geinig vind". üDAM Feyenoord is op het ogenblik in de eredivisie oer. Maar niet de trotse koploper. „Want qua spel ver- die plaats niet", zegt eerlijke Wim van Hanegem. „Wat wij op die ene wedstrijd tegen Ajax dan na ons nou geboden? Vrijwel niets! En dat ergert me. Vooral besef dat we het materiaal hebben om minstens een eter te spelen". schelden, want hy heeft er alles voor Hanegem wil geen kieke- Wil de zaken niet ordoen dain ze zijn. Het a z'n aard. Dus zegt hij i zijn hart heeft. Waarbij buitenwereld misschien wekt, dat hij weer in de szou liggen. inte zaterdag: EERSTE KLASSE 12-15 Rysoord 2 11-11 12-15 D. Haghe 2 12-11 12-15 Katwyk 2 12-10 12-14 's-Gr. SV 2 10- 7 11-13 DOTO 2 11- 2 11—13 KEEDE KLASSE A 13—21 T. Leede 2 13-13 12—17 Unicum 12-12 13—15 Noordw. 2 13-10 13—15 Quick B. 3 13-10 13—15 Rsb. B. 2 12- 6 12-14 ARC 2 13- 4 van de gestaakte wedstryd Excelsior M 2 (01) is stand verwerkt. tlERDE KLASSE A 11-18 S. Alt. 2 11— 9 10-15 's-Grav. 2 11—9 11—12 Katwyk 3 11—9 10-11 Loosd. 2 10—6 11—10 JAC 2 10—5 DERDE KLASSE B 10—16 D. Haghe 3 11-10 9-12 O'geest 2 11-10 10-12 Zw. W. '28 3 10-9 10-11 HVO 2 11-7 11-11 CSVD 4 11- 6 S van de gestaakte wedstryd - Scheveningen 2 (0—0) de stand verwerkt. zondag: eerste klasse 12-20 Xerxes 2 12-11 12-16 Leerd. S. 2 11-10 12-15 DCV 2 12-10 11-12 Sparta 3 11- 9 12-12 Laakkw. 2 12- 7 11-11 Gouda 2 10- 5 van de gestaakte wed- ptunus 2 Leerdam Sport in de stand verwerkt. wede klasse a 11-19 R'burg 2 10-10 10-16 Teil ling. 2 11- 9 9-12 Wassen. 2 12- 8 11-12 ONA 2 11- 7 10-11 RFC 2 11- 6 10-11 OVS 3 10- 5 oerde klasse a 10-16 RKDEO 2 10-10 10-13 R'burg 3 10-10 11-12 ASC 2 11- 7 9-11 Kr'burg 2 11- 7 10-10 Tonegido 2 10- 6 10-10 ^"eroe klasse b U-16 SC Lisse 3 11-10 11-15 DHL 2 9-9 10-12 HBS 2 11- 9 U-12 Rijswijk 2 10- 7 11-11 Quick H 3 11- 5 10-10 „Couwenberg heeft me wel eens ge vraagd of ik me ook werkelijk een Feyenoorder voel. Nou, toen heb ik geantwoord: ik ben natuurlijk niet bij Feyenoord groot gebracht, maar ik voel toch beslist meer voor de club dan de meeste spelers. En dat is zo. Daarom wil ik ook een nieuw.' meerjarig, contract afsluiten". Wat zijn de oorzaken dat Feyen oord de afgelopen maanden niet heeft gedraaid zoals Brox, Happel en uiteraard Van Hanegem dat zouden willen? nummer tien: „Dat heeft volgens mij verscheidene oor zaken. Allereerst hebben we er dus drie nieuwe spelers bij, die nog met aan Feyenoord zijn gewend. Ik be doel het zo: zij zijn nog niet ge wend om élke wedstrijd onder een grote druk te spelen; élke week te gen een elftal dat zich voor meer dan honderd procent geeft, omdat het tegen Feyenoord voetbalt; ze moeten er nog aan wennen om constant te voetballen met het idee van „we mogen niet verliezen, want we móéten kampioen worden". Vroeger maakten een Kristensen en een De Jong in één seizoen maar twee wedstrijden mee, waarin alles van ze werd geëist. Als Ajax en Feyenoord dus op bezoek kwamen. Nu hebben ze wekelijks die span ning, die druk. En daaraan moeten ze nog wennen: mee leren leven. Het beste bewijs hiervan is, dat ze vóór de competitie in de vriend schappelijke wedstrijden wél uit stekend draaiden. Maar toen was die druk er dus niet, hè". Het nieuwe trio moet dus nog wen nen aan de „must", waarin Feyen oord omklemd zit. Maar hoe denkt Van Hanegem verder over de nieu welingen. Stuk voor stuk. Wat zijn hun fouten? Hun goede zijden. Of vindt hij het te riskant om dat zwart op wit te laten zetten? Van Hanegem: „Ik heb 't al ge zegd: als ik kritiek heb, doe ik dat voor de club. In de hoop dat er iets goeds uitkomt. Dus mag er voor my ook precies in de krant hoe ik over sommige spelers denk. Trouwens, dat kan niemand my toch kwalyk ne men? Als ze iets tegen my hebben, mogen ze dat ook zeggen". Kristensen „Allereerst Kristensen. Jörgen Is natuurlijk een geweldige speler. Een rasvoetballer. Hij kan alleen niet hebben, dat Je hem op zijn fouten wijst. Hij denkt onmiddellijk dat het allemaal kwaad is bedoeld. Ik geloof alleen niet dat hij te weinig in het voetbal 1s geïnteresseerd, zoals Je wel eens hoort beweren. Nee, dat kan niet. Daar is het toch een veel te goede voetballer voor". „Dan Theo de Jong. Bij Theo denk ik wel eens: als Ik zo'n lichaam zou hebben als jij, zou ik het veel en veel meer gebruiken. En ook heb ik soms het idee, dat hij niet zo beze ten van voetballen is als ik. Dat hij voetbalt onder het motto van: lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen wel. Al kan ik dat natuur lijk helemaal fout zien. Maar dat hij een goede voetballer is, is na tuurlijk buiten kijf". „Peter Ressel. Ja, Peter is technisch niet zo geweldig. Dat is gewoon zo. Maar toch heb ik waardering voor hem, want hij geeft zich altijd voor honderd procent. Kijk, als het Peter niet lukt, mag Je toch niet op hem Er waren zoals je zei méér oorzaken voor het feit dat Feyen oord dit seizoen qua spel teleurstelt. Doordenker Van Hanegem: „Na tuurlijk heeft niet èiles met die nieuwe spelers te maken. Natuurlijk niet. Het héle elftal, vrijwel nie mand uitgezonderd, voetbalt mo menteel met te weinig zelfvertrou wen. We zijn niet zelfbewust ge noeg. We twijfelen. Toon Hermans En dat is voor een voetballer héél erg. Trouwens, niet alleen voor een voetballer, maar voor iedereen die een prestatie moet leveren. Lex Schoenmaker en ik zijn met de vrouwen erbij een poosje geleden naar een voorstelling van Toon Hermans geweest. Na afloop hebben we met Toon, die vorig Jaar eens bij Feyenoord een praatje heeft ge houden, zitten kletsen. En Toon zei toen: „Als ik het toneel opkom en ik twijfel aan mezelf, kan ik net zo goed onmiddellijk weer teruggaan naar mijn kleedkamer. Want dan gaat het niet. Ik moet volledig van mezelf overtuigd zijn, anders kan ik geen goede voorstelling geven". „En Toon heeft gelijk. Zó is het. Maar bij Feyenoord twijfelen er op het ogenblik nogal wat. Door de vaak slechte kritieken in de krant; door het gefluit van het publiek; door die man die Je na afloop van de wedstrijd in de koffiekamer een vrolijke klap op Je schouders geeft en dan lachend zegt: „Nou, jij kan er ook mooi helemaal niets van". Trouwens, er zijn al spelers bij ons die daardoor na afloop helemaal niet meer in die koffiekamer ko men". Nog meer oorzaken voor Feyenoords vaak matige optreden? Feyenoords meest waardevolle spe ler: „Ja, we missen achter een Ri- nus Israël uiteraard geweldig. De nieuwe spelers hebben dat mis schien niet eens zo in de gaten, omdat we er weinig over praten en we tóch winnen. Maar persoonlijk bijvoorbeeld durf ik veel meer, als ik weet dat een Rinus achter staat. Dan trek ik veel gemakkelijker mee naar voren". „En verder zijn we nu fysiek niet sterk genoeg. Als we vroeger in het buitenland speelden, waren ze als de dood voor ons. Niet omdat we nou zo fantastisch voetbalden, maar omdat we snoeihard waren. Nou vinden ze ons de meest lieve voet ballers die Je je kunt indenken". Buiten Feyenoord en ook wel in de club wordt er tegenwoordig nogal gretig kritiek geleverd op Guus Brox en Ernst Happel. Aan de leiding, aan de begeleiding van Wim van Hanegem hier in duel met Telstar-doelman Van der Meer en. de spelers zou wel het één en ander mankeren. Van Hanegem: „Onzin. Als een top- ploeg let wel: ik zeg topploeg geen successen behaalt, ligt dat voor 95 procent aan de spelers en aan niemand anders. Het is ónze schuld dat het niet goed loopt. Wat kan Brox er aan doen? Loopt die soms mee te voetballen? Mist die soms kansen? En Happel? Die geeft alleen maar opdrachten, maar kan het ook niet helpen als ze verkeerd worden uitgevoerd. Al kan ik me wel voorstellen dat Happel er soms vreselijk de pest in heeft, als het rot loopt. Als Je zélf zo'n geweldige voetballer bent geweest. Maar wat kan hij er aan doen? Nou Ja, op de training schelden, maar dat valt dan weer niet bij iedereen even goed". Moeten we hieruit opmaken dat de stemming bij Feyenoord niet altijd even goed is? Bewondering Van Hanegem: „Nee, helemaal niet. De stemming is werkelijk niet slecht. Ja, Je zou bijna zeggen: wérd er maar wat meer gekankerd. Dééd iedereen maar z'n mond open als hem iets niet beviel. Ik geloof werkelijk dat we onderling veel meer moeten praten, als er wat aan de hand is. Maar daar kan de lei ding niets aan doen. Brox heeft de spelers wel eens bij elkaar geroepen als hij dacht dat er wat aan de knikker was. En wat gebeurde er dan? Niemand zei wat! Ja, en dan kan Brox er ook niets aan doen. En Happel ook niet. En wat Happel betreft, voor mij mag hij blijven. Graag zelfs. Ik bewonder die man nog net eender als toen we de Eu ropa Cup en de wereldbeker won nen. Trouwens, stel dat hij weg gaat, wat zou Je er dan voor terug krijgen?" Wat de stemming betreft, soms hoor je wel eens dat Rinus Israël en jij tijdens de wedstrijd in het elftal de stemming bepalen. Maar dan niet op een positieve wijze. Na even aarzelen: „Laat ik in dit geval niet veel over mezelf zeggen. Alleen: als ik wat zeg, bedoel ik er het beste mee. Dus moeten de jon gens dat niet rot opvatten. En Ri nus, Ja kijk: Israël zet zich tijdens een wedstrijd altijd voor honderd procent in. Geeft alles. En als er dan spelers bij hem in de buurt lo pen, die niet werken, vind ik het heel normaal dat hij daar dan wat van zegt. Mag hij alsjeblieft?" „Om nu helemaal positief te eindi gen, wil ik nog wat over ons pu bliek zeggen. Ik vind het werkelijk grandioos dat het publiek ons ondanks het minder goede voetbal niet heeft laten vallen. Dat ze nog steeds komen. En daar moeten wij, de spelers, respect voor hebben. Werkelijk, dat méén ik. En daarom moeten we er keihard voor knok ken. Al lukt het niet, tóch keihard werken. Want ik geloof dat als het publiek door heeft, dat Je in elk ge val Je uiterste best doet, ze niet gaan fluiten". LEIDEN De strijd om het kam pioenschap in de tweede klasse A van de Leidse Schaakbond wordt na drie ronden geheel gedicteerd door Al phen I, Bodegraven I en Sassenheim I Van dit trio heeft Alphen I de beste papieren in handen. In de der de ronde maakten de Alphenaren de stellingen van LSG V met de grond gelijk. Alleen de LSG-er Goyarts, zag kans door middel van een fraaie promotiecombinatie tegen De Jong de eer voor zijn ploeg te redden, zo dat Alphen met een verdiende 1—9 zege naar huis terugkeerde. Sassen heim I forceerde tegen Bodegraven een voorlopige 51 voorsprong, maar het is de vraag of deze groot ge noeg is om de match te winnen. De enige afgebroken partij, die gear- bitreerd zal worden, staat beter voor Bodegraven. Halverwege de strijd, bad Sassenheim zelfs een 41 voor sprong opgebouwd. Voorschoten III bezorgde Leithen II een nederlaag, met het kleinst mogelijke verschil: 4%5%. Leiderdorp II moest Phili- dor V een 34 voorsprong toestaan Intussen is één van de drie reste rende partijen in tweede zitting re mise gegeven. De beide overige par tijen zijn ter arbitrage opgezonden. Katwijk II noteerde in de twee de klasse B na arbitraal ingrypen zyn tweede 5%—4% overwinning. In de ze ronde was Voorhout I het slacht offer. Lisse vestigde in de derde klas se A een nieuw record. Na de 010 triomf op Noordwljk IV was Voor hout II de volgende die met 100 op zyn broek kreeg. De Lissenaren hebben nu na drie ronden maar liefst 26% bordpunten verzameld. Uiteraard is Lisse thans de grootste titelkandidaat. Philidor VII probeer de de Lissenaren bij te hou den. Noordwijk IV werd met 8—2 ge vloerd. Het treffen tussen de beide rivalen, Lisse en Philidor VII, zal in de volgende ronde op 15 Januari plaatsvinden. Noordwyk II kwam bij Katwijk 133 niet verder dan een voorlopige 54 stand. De afgebro ken partij moet hier de beslissing brengen. Leithen III en VTL II speelden hun match in poule B van de zestallen- competitie vooruit. VTL n vergroot- Goede tiiden in Deventer DEVENTER Tydense competitie wedstryden voor de Nederlandse schaatskampioenschappen zyn giste ren in het IJssel stadion van Deven ter onder zeer gunstige weersomstan digheden goede tyden gemaakt. Hans van Helden zegevierde op de 1500 me ter in 2.08,1 met ruime voorsprong op De Koning (2.10.6). Kuipers, die op de myl slechts tiende werd, won de drie kilometer in 4.31,6, een halve se conde voor Van Helden. Peter Nottet viel op deze laatste afstand als twaalfde tegen. De voornaamste uitslagen zyn: 1500 meter: 1. Van Helden 2.08,1; 2. De Koning 2.10,6; 3. v. Dyk 2.11,0; 4. Nottet 2.11,6; 5. Palsma 2.11,7; 6. Nooitgedagt 2.11,9; 7. Vriend 2.12,0; 8. Derksen 2.12,4; 9. Gompen 2.12,5; 10. Kuipers 2.12,6. 3000 meter: 1. Kuipers 4.31,6 (nieuw baanrecord); 2. v. Helden 4.32.1; 3. Derksen 4.33,3; 4. v. Dyk 4.34,1; 5. Nooitgedagt 4.35,3; 6. Gompen 4.36,1; 7. De Koning 4.36.5; 8. Palsma 4.37,5; 9. Kleine 4.37,9; 10. v. Gelder 4.38,4. te zijn kansen op een finaleplaats door Leithen met 2%-3% het nakij ken te geven. 7 LANGS SOIT ROTTERDAM Gerard Bok, de Rotterdamse lichtwelterge wicht, heeft gisteravond in het Rotterdamse "Odeon" aanmerkelyk minder moeite gehad met de Senegalees Siki Sow dan werd verwacht. Bok, die zyn vierde party als prof bokste, kreeg in Sow, die zyn 45e gevecht als "brookbokser" leverde, een tegen stander die hem in routrae ver de baas zou moeten zyn. Dat bleek ech ter niet het geval. De kleine Rotter dammer drong Sow vanaf het begin een hoog tempo op, waarmee de Afri kaan duidelyk moeite had. Daar naast was het een feit, dat Sow de veertig jaar al aardig nadert, zeker niet vreemd. Bok joeg zyn rechts- voorstaande tegenstander door de ring en bouwde met series op hoofd en lichaam een ruime puntenvoor- sprong op. Sow kwam in de laatste ronde iets terug, maar dat kwam voornamelyk doordat Bok steeds nonchalanter werd. Hoe duidelyk de puntenoverwinning van de Rot terdammer was, oiykt uit, de Jury scoies: 30—25, 30—25 en 30--26. Harry Bogaerts, zal zich nog eens moeten bezinnen of het nog wel zin heeft zyn carrière als prof voort te zetten. De Rotterdammer heeft ont zettend zwakke wenkbrauwen en mist ook de kwaliteit om het als prof ver te brengen. Tegen de Frans man Roger Lopjois kwam de zwakte van zyn wenkbrauwen Bogaerts op nieuw duur te staan In de derde ronde haalde Lopjois met een rechtse hoek de linker wenkbrauw van zyn tegenstander open. Toen zat er voor de ringarts niets anders op dan de party te staken. Lopjois, een 28-Ja- rige onderwyzer uit SoissonG. had daarvoor het gevecht beheerst, hoe wel Bogaerts het tempo bepaalde. Lopjois boog slim achteruit en scoor de met zyn linkse, die hy vaal: liet volgen door een korte rechtse hoek. Bogaerts maakte wel veel bewegin gen maar bracht vrywel nimmer een stoot "thuis". Op het moment dat de party werd afgebroken stond de Fransman dan ook al ruim op pun ten voor. Uitslagen: Profs (zwaarwelter) 6x3 minuten: Roger Lopjois (Fra) wint van Harry Bogaerts (Rotterdam)party in der de ronde gestaakt op medisch advies. Amateurs: licht weiter: Ruck (Amsterdam) wint door tech nisch k.o. van Gallicola (Rotterdam). Zwaarwelter: Walcot (Rotterdam) onbeslist met Bakhiven (IJmuiden) Profs: (6x3 minuten) lichtgewicht: Gerard Bok (Rotterdam) w.o.p. v. Siki Sow (Senegal), Amateurs: middengewicht: Jansen (Rotterdam) w.o.p. v. Kiers (IJmuiden) Half zwaargewicht Westhof (Vlaardingen) wint door k.o. in de le ronde van Van Schalk (Rotterdam)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15