Scheiding der geesten is er Centrale postDen Haag en regionale actiecentra i-ta MOB nieuw lek Mertens wil nieuwe procedure voor een centraal akkoord Ook CNV heeft Industriebond Meisje verzon verhaal over ontvoering Morgenavond in LAK-theater Sonja Kehler zingt Biecht zonder opsmuk Alma Materkoor stelde teleur Mgr. Gijssen in Brandpunt Kroon: Pechiney houdt vergunning Voor water transport f. 16 milj. nodig NIEUWE MAN NIXON BIJ VN DECEMBER 1972 9 oj JUR W [AG In de provincie Zuid-Holland zal een aan- «Ali nale actiecentra verrijzen, die de mate van lueht- niging in het oog moeten houden en desgewenst Jen moeten treffen. e centra zouden moeten worden overkoepeld door iale post in het provinciehuis. voornaamste kenmerk van de beleidsnota waarin ten uiteenzetten toe de toepassing van de Wet in- luchtverontreiniging in de provincie zijn beslag gaat ais vanmorgen vrijgegeven. ïnteliipi tekenen in de nota oepassing van de wet zet zal worden uitge- driehoek Den Haag- irdrecht. In dit ge- mogelijkheden tot ech- ■nwerking tussen en ip lende regio's (Rijnmond, en Delft/Wesetland/Den meest zichtbaar, daar gemeenschappelijke is Ged. Staten bij overheden zelf moeten en «foren zullen de taken sepassing van de Wet in- ihtverontreiniging voort- »r de technische dienst dale Waterstaat worden bevindt zich de luchtverontreiniging op het aanvaardbaar maximum. De eerste drie fasen kenmerken zich door overleg tussen overheid en be drijven over de te nemen maatrege len die de luchtverontreiniging moe ten afzwakken. De laatste fase heeft daarentegen een meer bepa lend karakter, in zoverre dat de com petentie tot het nemen van maatre gelen berust bij de (provinciale over heid. In dit verband wordt ook ge sproken over mogelijkheden tot be drijfssluiting e.d. FACTOREN 10EK In hun beleidsnota gaan Ged. Sta ten uitvoerig in op de verschillende factoren die in de milieuhygiëne meespelen. Zo wordt gesteld dat de milieuhygiëne en ruimtelijke orde ning wederzijds moeten integreren, wil een milieu-hygiënisch beleid op timaal kunnen functioneren (wegen- verkeer, woningen-industrie etc.) Ged. Staten gaan ervan uit dat ook een hinderruimte zal moeten wor den gecreëerd, waarvan zij de over heid overigens als beheerder zien. Deze hinderruimte wordt afgebakend door een nullijn (waarop zich geen noemenswaardige luchtverontreini ging voordoet) en een (flexibele) hindergres. Volgens Ged. Staten zou de hindergrens gelegd moeten worden tussen de nullijn en de zg. de luchtverontreiniging gevarengrens, „waarbij deze hinder grens zo dicht bij het optimum ge legd dient te worden als technolo gisch en economisch mogelijk is". snota gaat vergezeld van sk dat aangeeft hoe de ]Lv.m. de uitvoering van ïengesteld en hoe deze lende fasen (mate van reiniging) zal moeten De taken van zowel st als regionale actie- en hierop neer, dat aan meetpunten bepaald fase moet intreden en [regelen moeten worden The Ktnks, de Engelse groep die enkele jaren geleden furore maakte in ons land en vele malen achtereen op de Nederlandse hitparade te vinden waren hebben dit weekeinde in Amsterdam een concert gegeven. Op de foto zanger Ray Davies. iboek vermeldt vier fasen, eerste drie uitgaan van van de mate van lucht- rjEÉing. In de laatste fase tverp HINDERWET De Hinderwet, die zowel in tijd als plaats slechts beperkt al kunnen functioneren, zou zoveel mogelijk in verband moeten worden gebracht met de Wet inzake de luchtveront reiniging, die meer uitgaat van een normatieve aanpak op grotere schaal. Overigens is een optimale toepas sing van de wet nog niet in zicht. In hun nota vragen Ged. Staten opheldering over het Juiste bedrag dat van de rijkskas naar de provin cies zou moeten toevloeien als ver goeding in de kosten van de iT (ANP) „Er zijn al nlijke vernieuwingen aan de medisch opvoedkun- Dat constateert de B's van de Nederlandse voor ambulante geestelijke iszorg in de nota „MOB in lek" die zij vandaag heeft ^rijkste vernieuwing is dat na de oorlog ra het in zijn ontwikkeling End steeds meer uitgangs- [Worden Daardoor is er somen voor het gebruiken doeltreffende methodiek ieke" methode, eerst een ondêrzoek en dan behan- losgelaten. Tegenwoordig snel te adviseren en in ?n van de behandeling naar gelang dat nodig is gepleegd. De cliënten eerder gerichte aandacht, «is hebben nieuwe vormen hie ingevoerd, zoals gezins- I, groepsbehandeling, en dergelijke. tota blykt. dat de MOB's sr grotere eenheden in de gezondheidszorg, bijvoor- samengaan met bureaus en gezinsmoeiliikheden. jfhiatrische diensten, fhlatrische diensten en de Agogische zorg. doden bij hotsing dvarenbeek KKNBEEK (ANP) Drie gistermiddag om het !iwien hij een autobotsing kfaripark in Hilvarenbeek. lijn d"3 40-jarige me de Brouwer-Van Haaren itenheek, haar 14-Jarige «us ie Brouwer en de 49- wouw M van Laren-Velt- Rotterdam |wond werden twee ande- 01 van mevr de Brouwer meisje T. Roest uit Hil- ilsmede de heer B Moet "h zijn echtgenote. De van mevrouw Van Laren Nd Be Brouwer bestuurde een waarin nog zeven perso- 0' onbekende oorzaak op de linker weghelft mei vrii hoge snelheid oersonprm ito die werd be ft de heer Moet. UTRECHT (ANP) NKV-voor- zitter P. J. J. Mertens heeft vandaag ©p de verbondsvergadering van zijn vakcentrale in Utrecht een andere procedure voorgesteld voor de tot standkoming van een centraal ak koord. Deze procedure zou in 1973 in ding van luchtverontreiniging. De een eerder stadium dan dit jaar het praktische uitvoering van de nota zal in eerste instantie betrekking hebben op het Rijnmondgebied. Hier is een Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond werkzaam. ADVERTENTIE IJSHOCKEY TEGEN DEN BOSCH [NEDERLANDSE COMPETITIE! geval was was overleg mogelijk ma ken tussen werkgevers en werkne mers (in de Stichting van de Arbeid) over een nieuw centraal akkoord voor 1974). Ook de achterban zou vroe ger kunnen worden geraadpleegd. Daartoe zou de regering in april of mei al een beleidsnota moeten publi ceren waarin zijn globaal aan geeft welk niveau van overheidsuitgaven zij het volgend jaar nastreeft, wat haar prioriteiten zijn en hoe ze die wil financieren. Deze nota plus een eerste verken ning van de economische vooruit zichten voor 1974 door het Centraal Planbureau zouden de basis kunnen vormen voor een beoordeling door het georganiseerde bedrijfsleven, die kan worden neergelegd in het half jaarlijks rapport van de SER. Nog voor het zomerreces zou het parlement een debat moeten houden over de beleidsnota van het kabinet en het SER-rapoort. Op die manier aldus de heer Mertens, kan de re gering bij de opstelling van de mil joenennota rekening houden met de opvattingen van bedrijfsleven en parlement. In het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid over het aangaan van een nieuwe centrale overeenkomst voor 1974 kan dan eer definitieve beslissing worden geno men als revering en parlement de beleidsplannen voor het komende jaar hebben vastgelegd. Of er volgend jaar opnieuw een centraal akkoord kan worden geslo ten hangt volgens de heer Mertens af van de ervaring die wordt opge daan met het nu aangegane akkoord, van de reacties van het nieuwe kabi net en de werkgevers op het raam- program voor 1973—1976 van de vak centrales dat binnenkort wordt gepu bliceerd (met het tijdschema voor de prioriteiten in 1973 en 1974); en van de opvattingen van de bonden en de leden. Vader en zoon doodgereden: moeder en 5 kinderen in ziekenhuis ROOSENDAAL (ANP) Een va der en zijn zevenjarige zoon kwamen om het leven, de moeder en vijf kinderen, van wie een nog in le vensgevaar verkeert, werden gewond toen gisteravond een 21-jarige auto mobilist bij Rucphen op het fietsen de gezin uit Breda inreed. De 44-jarige P. Zuidhof en zijn zoon Anton overleden ter plaatse. Le vensgevaarlijk gewond werd het 12- jarige zoontje Leo. De gewonden liggen in het ziekenhuis te Roosen daal. Volgens de rijkspolitie reed de auto mobilist C. van der K uit Zundert met te hoge snelheid door een bocht in de weg Rucphen-Zundert UTRECHT (ANP) In Utrecht is vanmiddag het oprichtingscongres gehouden van die Industriebond-CNV, die ontstaan is door een fusie van de Christelijke Metaalbedrijfsbond en de Industriebond CBU, De nieuwe orga nisatie is met ruim 67.000 leden met een de grootste by het CNV aange sloten organisatie. Tot nu toe was dat de Ohrastelyke Bond van Overheids personeel (57.500 leden), die nu qua grootte de tweede CNV-organisatie is geworden. Door deze fusie is het aantal by het CNV aangesloten organisaties dit jaar van 20 tot 17 verminderd. LEIDSCHENDAM (ANP) Het 12-jarige Leidschendamse meisje Inez van Straten, biykt het verhaal dat zy ontvoerd was door Italianen aan wie zy pas in Zwitserland had kunnen ontkomen, volledig verzonnen te hebben. Het meisje was vrydagavond by de grenspost in Venlo door de marechaussee aangehouden toen zy met enkele Amerikanen per auto Ne- dreland binnenkwam. Later bekende zy dat ze wegens moeilykheden op school niet naar school was gegaan, maar de bus naar Rotterdam had genomen en vandaar naar Duitsland was gelift. Zy bracht de nacht door In een stationswacht kamer en lifte terug toen zy spyt van haar daden kreeg. Met Brecht hebben we het in Neder land altyd een beetje moeilyk. Niet in het begrypen, maar in het vinden van de juiste toon, die voor ons een welhaast ongrypbaar mengsel van een militante provocatie en snaakse ironie dient te omvatten. Daar komt nog bij dat zijn tek sten zo in het duitse taaleigen geworteld zyn, dat een volkomen vertaling een mooi maar onhaal baar ideaal moet blijven, al zijn er soms uitzonderingen. Maar de juiste mentaliteit ervoor bezitten is al heel wat. Het bezoek van een Duitse actrice met een Brecht-programma kan een buitenkansje zyn, dat is al eens gebleken. Via het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Instituut is nu de Oost- duitse Sonja Kehler naar Neder land gehaaid en dat bleek een uitstekende keuze, zoals zaterdag in het Haagse Ontmoetingscen trum voor Theaterkunsten viel vast te stellen. Het verrassende van haar optre den, begeleid door vijf musici uit de DDR, was dat Sonja Kehler demonstreerde dat Brecht in zijn samenspel met Weill, Eisler en Dessau ook nog wel anders dan uitdagend kan worden geïnterpre teerd om goed over te komen, na melijk met een zeer zuiver afge stemd begrip: in alle eenvoud. Zo deed Sonja Kehler het, zonder opsmuk, geheel dienstbaar aan LEIDENHet kerstconcert, dat het Alma Materkoor gistermiddag in de Hartebrugkerk heeft gegeven, is een teleurstelling geworden. Het pro gramma bestond grotendeels uit wer ken, waarin uiting werd gegeven aan vreugde over de geboorte van het Kerstkindje, of waarin God werd ge prezen. Vreugde en lofprijzing bleken echter begrippen, die het Alma Ma terkoor vreemd waren. De werken werden over het algemeen zo zwaar moedig ten gehore gebracht., dat het meer leek te gaan om een dodenher denking dan om een kerstviering. Ook in technisch opzicht viel veel aan te merken. Dat het aantal man nenstemmen te gering is, is een alge meen verschijnsel. Ernstiger waren de vele slechte inzetten en de hier en daar optredende dissonanten. Er was ruimte gehouden voor sa menzang; dirigent Nico Schram a meende echter, dat hierby het koor meer steun nodig had dan het pu bliek, zodat beide groepen langs el kaar heen zomen. Twee werken van Schütz en Adam werden gezongen door de alt Truus van Dongen, die zich al evenmin aan de bedroefde stemming kon onttrekken, hoewel haar fraaie timbre veel te genieten overliet. De orgelbegeleiding van Jan van der Meer hoe vervelend het ook is in herhalingen te vervallen miste de lichtvoetigheid, die we van hem gewend zijn. Het enige lichtpuntje, dat veel goedmaakte, bestond uit de drie kerstbewerkingen van Louis Toe bosch, die inderdaad iets lieten proe ven van het komende feest van Kerstmis. R. G. HARMS Wielrennen De Belg Leo Ar- nouts heeft zaterdag in Melsen eei internationale wielercross over 25 ki lometer gewonnen. Hij had een tijc nodig van 1 uur en 2 seconden. Twee de werd de Nederlander Johan Stek De jongeman verloor de macht over kers, die een achterstand had van 1 minuut en 5 seconden. Cor van der Hulst finishte als vierde op 1.40. HILVERSUM (ANP) Volgens Roermond en Luthers uitroep op de bisdom zorg om zyn functie zou hoe- monseigneur Moors. De tegendemon- mgr. Gysen heeft de scheiding der Ryksdag in Worms: hier sta ik, ik geesten binnen zyn bisdom zich vol- kan niet anders. ven hebben. Zyn beleid nader toelich- stranten voerden grote vellen papier trokken. Het gaat, zo zei hy gister avond in de KRO-tv rubriek „Brand punt", niet om een paar personen of om kleinigheden Brandpunt vroeg de Roermond se bisschop commentaar op de zaterdag in Sittard gehouden ac ties naai aanleiding van de recente ontslagen r de top van het bisdom Roermond. Mgr. Gysen trok een parallel uts- Bissohop Gysen had, zo zei hy, wel reacties op zyn besluiten ver wacht, maar niet .in deze vorm en zo diep liggend. Overigens wilde hy er de nadruk ep leggen dat zyn beleidsovemame in het bisdom Roer mond betekende dat er een beleid is gekomen vanuit een andere visie. Los van de mutaties die thans tot stand zyn gekomen, zag mgr. Gysen tend zei de Roermondse bisschop, dat hy streeft naar duideiykheid voor de gewone gelovigen van alledag. Enkele tientallen „conservatieve ka tholieken" hebben zaterdagochtenc een „stille" tegendemonstratie ge houden voor de kerk in de Sittardse stadswyk Stadbroek, waar door „pro katholieken" een demon met zich mee met teksten als „pries ters houdt u aan de zuivere leer van de rooms-katholieke kerk", „priesters, gehoorzaam uw bisschop", „wacht u voor valse profeten" en „wie niet voor my is tegen my". De kerkdienst van de „progressie ven" was tevens een solidariteitsver klaring met het reeds door bisschop stratieve kerkdienst geh ju den werd Gysen ontslagen kaderpersoneel van sen de uitlatingen tijdens de actie in echter niet dat dat iemand in liet door continuering van het beleid van het bisdom. Pastoor drs. H, Sanders, oud-professor van het groot-semina rie Roermond sprak over het te vei' wachten ontslag voor meer kader mensen in het bisdom. „Reeds loper Davidsster. Straks worden ze geruis- er collega's rond, getekend met d< loos verwyderd. Het is gebeurd er staat nog te gebeuren. En er is niet-: aan te doen", aldus de pastoor. Hi, spoorde de aanwezigen aan elkaar by de hand te houden, omdat ervaren wordt dat er ontbindende neurotische krachten aan het werk zyn in de Limburgse katholieke kerk. DEN HAAG (ANP) De kroon heeft het besluit van B. en W. van Vlissingen gehandhaafd waarby aan Pechiney Nederland NV een hinder wetvergunning is verleend voor haar aluminiumfabriek aan de Sloeweg in lie gemeente. Er waren veel beroepen tegen het besluit van B. en W. inge- teld. De fabriek is sinds april vorig aar in bedrijf. Wel. heeft de kroon de voorwaar den van de hinderwetvergunning aangevuld en verscherpt, o.a. op het rebied van geluidsbeperking. Ook ziet de kroon geen reden voor een tijdehjke vergunning. SONJA KEHLER tekst en muziek als een verkwik kende ervaring met bekendere songs als „Seerauber-Jenny" en „Von der Unzulanglichkeit menschlichen Strebens", maar ook in vijftien andere in „Die Hauser sollen nicht brennen". Dat haar mogelijkheden ook in welgekozen expressie breder lig gen, liet Sonja Kehler na de pau ze horen en zien in een bijzonder mooi „Lied von Anderssein" en een koket gespeeld „Wenn du achtlos bist". Het theaterinstituut bewees velen een dienst met een speciaal vervaardigd tekstboekje. Sonja Kehler streedt morgenavond op in het LAK-theater aan het Le vendaal. P. Ruivenkamp LEIDEN In de komende jaren zal de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij een aantal leidingen voor transport van voorgezuiverd be- vloeiïngswater naar de duinwater- winplaatsen voor transport van rein water van het pompstation naar het voorzieningengebied aanleggen. Voor de financiering van de hieraan verbonden kosten is een bedrag van rond f 16.000.000,— nodig, welk be drag door lening zal moeten worden verkregen. B. en W. zullen de raad voorstellen hiertoe goedkeuring te verlenen. WASHINGTON (AP) President Nixon is vam plan John A. Scali, ad viseur van het Witte Huis en voor malig journalist, te benoemen tot Amerikaans vertegenwoordiger by de Verenigde Naties. Zegslieden verklaarden dat Scali 'n belangrijke rol heeft gespeeld bij bij voorbeeld de reizen die Nixon naar Peking en Moskou heeft gemaakt. Scale zal George Bush opvolgen, die voorzitter wordt van de Republi keinse Partij. Scali is zeventien Jaar lang verslaggever van Associated Mies en Veronica nummer 1 ROTTERDAM (ANP) Mies Bouwman is door de lezers van het tienerblad „Muziekexpress" verkozen tot de populairste vaderlandse tv- persooniykheid. De meest geliefde buitenlandse tv-helden zyn Tony Curtis en Roger Moore (De Versier ders). In de Jaariykse populariteitspoll van het tienerblad kreeg Mies ruim 35 procent van de stemmen. Daar mee verdrong ze Willem Duys (23 procent) naar de tweede plaats. Op Tony Curtis werd 43 en op Roger Moore 25 procent van de stemmen uitgebracht. Het programma De Versierders, waarin dit tweetal op treedt, won het in de categorie bui tenlandse tv-programma's. Als popu lairste vaderlandse tv-programma verd AVRO's Toppop aangewezen, (evolgd door TEén van de acht'. By de Jeugd biykt Radio Veronica 51 procent) nog altyd het best aan ,q slaan. Hilversum 3 kreeg 18 pro- ient van de stemmen en moest het oog afleggen tegen Radio Nordsee (30 procent) De populairste disc- Jockey is Lex Harding (Radio Vero nica), gevolgd door Felix Meurdera (Hilversum 3).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7