Wanneer komt stok achter de deur vandaan? rjiflDEN DREIGT IN BEGROTING WEER, MAAR.... :EACTIES OP 'JELGERSMAKLINIEK' PRS ÏÏRJJVEN Buitenlanders lopen achter economische feiten aan" Winkels open !R JAG 16 DECEMBER 1972 LEIDEN Zoals het koffertje symbool is geworden voor de minis ter van Financiën op prinsjesdag, zo kan de lege Leidse schatkist worden gezien als symbool van de Leidse wethouder van Financiën. Harmsen (rechts op archieffoto Jan Holvast! torst op de tekening (van Joop Wa lenkamp) de kist naar de raadszaal van het Leidse stadhuis, waar maan dag en dinsdag de begroting voor volgend jaar wordt behnadeld. Het is een lege kist, maar juist daar door een zware last. Door Hans Melkert Harmsen ós een ernstige man. Dat brengt zijn politieke overtuiging prot. chr.) misschien mee. Vroe ger vond ik hem ook „bondig". Hij leek zo onverdraagzaam, zeker in de periode, dat de oppositie hem het vuur na aan de schenen legde. Zijn houding is veranderd en dat moet een gevolg zijn van het feit, dat de begrotingszaken anders warden aangepakt. Na de alternatieve begroting van het PAK van vorig Jaar is nu een systeem gevolgd, waarbij de opposi tie tevoren haar zegje heeft kunnen doen. Vooral in de raadscommissie fi nanciën is gewerkt naar een begro- tingsopzet, die wat de uitgangspun ten betreft in de raadsvergadering niet zoveel meer om het lijf be hoeft te hebben. Buitje En tochEn toch ziet Harmsen nog wel een buitje hangen. Hij heeft dit „weerbericht" gekregen in een vorige week gehouden commissiever gadering, waarin de oppostie zich niet zonder meer aansloot bij het uit gangspunt, dat de gemeentelijke ta rieven en heffingen worden opge trokken naar de door de minister ge stelde minimum-norm. Het PAK wil kennelijk meer met de draagkracht van de individuele burgers rekening houden. Harmsen torst de moeilijkste por tefeuille van een stad in nood. Dat is Leiden zonder meer. Er zijn ach terstanden, die met een moeilijk woord als structureel worden aange duid. Iedereen is ervan overtuigd, dat die achterstanden moeten worden ingehaald en dat er geld op de plank moet komen om geen nieuwe ach terstanden te krijgen. Maar het rijk komt niet voldoende over de brug. sterker, beperkt de gemeenten nog meer in hun financiële armslag. In hun aanbiedingsbrief bij de begroting spreken burgemeester en wethouders van Leiden stoere taal en ze hebben zich gehaast het adres „Gemeenten in de tang" van de Ver eniging van Ned. Gemeenten aan de (üi) formateur van een nieuwe kabinet te onderstrepen. Het komt erop neer, dat Leiden bij het uitblij ven van voldoende financiële steun het recht in eigen hand wil nemen om dezelfde weg te volgen als Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, die geen aanvullende uit kering vragen, maar uitgaven doen zonder dat de financiering rond is. rijk en gemeenten regelt, moet dringend worden herzien. Op een moment, dat een nieuw ka binet moet worden geformeerd, is dat een beetje „als een roepende in de woestijn". Overigens heeft het verleden laten zien, dat de aanwe zigheid van een kabinet die woestijn niet wegvaagt Leiden dringt al Ja ren aan op een andere financiële verhouding en wat is er gebeurd? Kabinet Harmsen blijft hopen. Hij heeft geen zin nu nog naar minister Geert- sema van Binnenlandse Zaken te gaan, „zeker niet na de uitlatingen van de bewindsman over Leiden op de verkiezingsbijeenkomst in Miner va". Hij wacht op de opvolger. Grote vraag: Kan en zal die de klap geven, die voor Leiden een daalder waard Buiten pot gj Hinten van de Psychiatrische teits Kliniek Jelgersma heb- nen' verbazing en verontwaardi- onis genomen van de be- Dgen over de gang van zaken tlgersma Kliniek, in het bij- over de inspanningen en van Prof. Dr. J. Bas- K«jioals het een en ander van tlci I van Ronny Vink werd ge- frd in uw blad van 11 decem- verbazing geldt het feit dat als het Uwe een derge- lentieus en slecht gefundeerd dit wij als een regelrechte, t loze aanval op, en verdacht- van Prof. Bastiaans sr oor zijn verantwoording durft verontwaardiging is gewekt vermelding van aperte on- ten aanzien van feite die ons, de patiënten, zelf en met name ten aanzien Biomedische begeleiding door istlaans en zijn staf van art- specialisten. i op het geheel van het ar te gaan, willen wij, met be- tot de medisch-psychiatri- - handeling en begeleiding in de ma Kliniek, enige aantekenin- ien. Rofïhy Vink stelt dat bij Prof. Bastiaans de tijd voor „een heel groot deel" wordt besteed aan het vergaderen van de gehele staf „over één geval". De werkelijkheid is even- Wel, dat er, als onderdeel van het to tale programma, zegge en schrijve 2 a 3 uren per week aan een dergelij ke bespreking wordt besteed. De patiënten, die regelmatig twee tot drie keren per week gespreks-thera- pei met hun artsen hebben, wordt daarboven nog twee keren per week d.w.z. voor en na het week-einde de gelegenheid geboden met deze art sen te spreken, nog afgezien van de mogelijkheid tot gesprekken met het Afdelingshoofd of de Chef de Cli- nique, die ten alle tijde kunnen plaats vinden. Wat het contact met, en de zorg door Prof. Bastiaans zelf betreft, is de praktische werke lijkheid zo, dat hij voor iedere pa tiënt ten alle tijde bereikbaar is, en daar steeds, ondanks zijn veelomvat tende werkzaamheden, tijd voor be schikbaar stelt. Het is eveneens een werkelijkheid, dat hij veelvuldig, uit eigen initiatief, patiënten voor een „praatje" of een therapeutisch ge sprek uitnodigt. Wij zijn onder de indruk van de wijze, waarop hij steeds weer, in be sprekingen met alle patiemten open heid ten aanzien van de gang van zaken in en over de kliniek, weet te scheppen, waarbij de mogelijkheid tot inspraak volledig tot zijn recht komt. Hoewel we uiteraard niet alle kli nieken in den lande kennen, menen we dat dit een uniek gebeuren is, dat de patiënten een groot gevoel van ze kerheid geeft. Het vertrek van een vijftal artsen heeft geen enkele invloed gehad op de behartiging van de belangen van de patdenten, daar deze artsen niet waren betrokken bij de directe pa- tienten-zorg in de kliniek. Wij patiënten zijn dankbaar voor het klimaat en de begeleiding in de Jelgersma Kliniek, zoals deze wordt bepaald door de persoon en de inzet van Prof. Bastiaans, bijgestaan door zijn medewerkers. Wij mogen U met klem verzoeken het een en ander in een artikel van de Hoofdredactie, gefundeerd en na redelijk onderzoek, in de kolommen van Uw blad recht te zetten. Namens de 80 patiënten van de Jelgersma Kliniek, J. Th. Geurts, H. A. Steppe R. W. J. Veersema. Onder leiding van Prof. Bastiaans is het aandeel van de kliniek in de gezondheidszorg sterk gestegen. De duur van de opnamen kon juist door intensieve en gevarieerde behande lingsmethoden aanzienlijk worden bekort. In tegenstelling tot hetgeen in het artikel van Ronny Vink wordt gesuggereerd, worden in de kliniek juist vele verschillende, ook nieuwe behandelingsvormen toegepast, een waarin medewerkers en pa- De structuur van de kliniek is er tiënten een grote mate van mede zeggenschap hebben en, binnen de grenzen van hun verantwoordelijk heid, ook een grote mate van auto nomie. Het is bekend dat een der gelijke organisatievorm hoge eisen stelt aan de onderlinge communica tie, maar deze gaat zeker niet ten koste van de aandacht voor de pa tiënten. De hoogleraar Bastiaans is, ondanks een overmaat aan werkzaamheden die aan een dergelijke functie verbon den zijn, wel degelijk bereikbaar, zo wel voor medewerkers als voor pa tiënten. Vaak is hij zelf betrokken bij de behandelingen. Op het uit hun verband halen van uitspraken en op de insinuaties omtrent het ontstaan van de kliniek voor oorlogsslachtof fers werd reeds door andere inzen ders gewezen. Dat er moeilijkheden zijn is een feit maar deze hebben betrekking op de structuren waarbinnen de kliniek in zijn relatie tot de diverse instanties, moet functioneren. Aan de oplossing van deze problemen wordt gewerkt. Het is te hopen dat de anonieme zegsman even verontwaardigd is over dit staaltje van onbekwame journalistiek als wij dat zijn. Leden van de staf van de Jelgers- makliniek: B. Snitslaar, P. H. Arends, W. Chr. F. de Vries, A. J. Lameijn ,J. L. de Breijn, Dr. J. Weinberg, M. Slappendel, A. Voerman de Koster, C. A. H. M. de Ruijter, E. Plooijer, J. Eelten, F. D. Sumten, A. Otten- haft, C. Hoogduin, D. Buijs, A. Hil- ting A.C. Naschrift redactie Bij alle verontwaardiging die sinds onze publikatie van maan dag is opgestoken, zou men bijna vergeten dat de aanleiding een zeer ernstig conflict was binnen de Jelgersmakliniek, zo erg dat vijf psychiaters uit een staf van acht hun ontslag namen, onder ivie professor Speij&r, tot dan één van de twee hoofden. De leden van de huidige staf van de kliniek hanteren op z'n minst een eufemisme, wanneer ze spreken over "moeilijkheden" die "betrekking hebben op de structuren" waarbinnen men moet werken. Meer dan de helft van de leden van de psychiatri sche staf ging dit najaar weg en het is al meer op deze plaats gesteld in het belang van een goed functionerende gezond heidszorg is het een algemeen be lang dat men buiten de kliniek weet wat de achtergronden zijn. Daarbij kunnen de medespelen den zich niet onbeperkt achter een zelf opgelegde zwijgplicht verschuilen. En als men dat des ondanks toch doet, is het de functie van een dagblad in onze democratie om achter de feiten te komen. Natuurlijk worden daarbij fouten gemaakt, dat is wellicht een overbodige opmer king tegenover hen die de men selijke psyché bestuderen. Maar door louter emotionele veront waardiging zonder zakelijke weerlegging, wordt niemand ge diend. Het wachten is op echte opening van zaken. REDACTIE Voor Leiden zou dat betekenen, dat de wet wordt overtreden. Dat gebeurt ook in de Sleutelstad al ge regeld in het klein, want ander zou er in deze stad niets kunnen gebeu ren. Maar tegen een „buiten-de-pot- piesen" in de geest van de vier grote steden hikt het college toch wel aan. Harmsen daarover: „Als het niet op een andere manier gaat, zal het wel moeten. De kans zit erin, dat we dan naar huis worden gestuurd. Dan zoekt de regering het maar uit". Er zijn mensen, die de regering nu al met Leiden-in-nood willen op zadelen. Harmsen ziet niet in welke voordelen de bevolking daarvan heeft. „Als er een regeringscommisa- ris komt, zal het minimale gebeuren en zal de bevolking maximaal wor den aangesproken," meent hij. Hij vraagt zich af of het een kwestie van goed besturen is om een derge lijke situatie te scheppen. Leiden moet wel iets gaan doen. In adressen aan de regering, bij be grotingsbehandelingen en op alle momenten, dat er aanleiding toe is, zet Leiden de stok achter de deur. Steeds wordt beklemtoond, dat het zo nietlanger gaat. Als nu hulp uit blijft, zal de stok achter de deur vandaan moeten komen. Leiden maakt zich belachelijk als het al leen maar blijft dreien. Er zijn langzamerhand zoveel ge meenten in nood, dat er zéker steun is te vinden voor actie. Juist deze week nog heeft de socialistische frac tieleider in de Haagse gemeenteraad gezegd, dat een aantal gemeenten uit pure geldnood totaal onbestuur baar en onleefbaar wordt. De wet, die de financiële verhouding tussen en dinsdag zal het weer in vele toonaarden klinken: Leiden is failliet. Maar gemeenten kunnen niet failliet gaan en dus zal de raad verder gaan na afhandeling van het financiële aspect van de begroting. Voor de laatste week van Januari in het nieuwe jaar staan al weer vijf vergaderingen gepland, waarin de raad de niet-financiële beleidsaspec ten bespreekt. Gemakkelijk en veilig voor al uw betalingen geen kosten, wel rente LEIDSE SPAARBANK —Het ziet er niet roos- uit voor de Nederlandse eco- .Er is een fikse werkloosheid blijft aanhouden. De vinger 10 Kar de buitenlandse arbeider: '«heidscijfers worden voort- vergeleken met de aantallen jindse arbeider in Neder- De getallen zijn bijna gelijk, de vergelijking is vals en ge- t zorgt er namelijk voor, dat die landse arbeider in Nederland Wanneer een bedrijf in Ne- i arbeidskrachten nodig heeft, bij het Gewestelijk Arbeids- aanvragen indienen voor bui toe arbeiders. Het GAB gaat ff In ziln rayon werklozen zijn deze arbeidsplaatsen in rting komen. Zijn er geen Ne- "fers voor deze plaatsen, dan aanvrage goedgekeurd, 'ordt dan doorgestuurd naar fe arbeidsvoorziening van So kken en vandaar weer naar kantoren in de landen te „gast"arbeiders vandaan In dat la* worden papieren en de buitenlander komt Ierland. is dit de enige manier om krland te kunnen werken als tonder. De Nederlandse over at in 1968 en 1969 een aantal leien genomen, die moeten 'en dat buitenlanders 'spon- fdwz buiten de werving van to Zaken om, zonder papieren) Nederland komen. De overheid fete i< stelt sinds 1969 dat de "machtiging tot voorlopig verblijf slechts kan worden aangevraagd in het land van herkomst van de betreffende, dan wel in een land, waar de aanvrager over een geldige verblijfsvergunning beschikt". Dus een buitenlander kan hier niet zomaar komen. Als hij hier is, is hij hier naar toe gehaald via aan vragen van bedrijven. Dè,arom is het gevaarlijk en misleidend om te wij zen op de cijfers van buitenlandse arbeiders in tijden van werkloosheid. We moeten wijzen op het beleid ten aanzien van werving en niet wijzen naar de buitenlandse arbeider, maar naar het systeem, dat hem hier heeft gehaald. Welk beleid zit hier achter? De cijfers van 'gast'arbeiders in Neder land vertonen dezelfde schommelin gen als de Nederlandse economie. Een duidelijk voorbeeld: in 1966 ging het nog erg goed met de natio nale economie. In dat Jaar ging het aantal buitenlandse arbeiders met 15 853 omhoog. In 1967 kwam er een tijdelijke inzinging en het aantal gastarbeiders in Nederland daalde met 9648. We hadden toen duidelijk teveel arbeidskrachten: werving werd stopgezet en er werden maat regelen genomen om de 'overtollige buitenlanders' af te voeren. Maar de economie herstelde zich en in 1970 kregen we er weer liefst 20907 gastar beiders bij. In 1972 is de situatie van 1967 weer teruggekeerd. Er zijn te veel arbeidskrachten: de werving is stopgezet. Men heeft ons naar aanleiding van vorige bijdragen gevraagd welk uitgangspunt de Leid se werkgroep buitenlandse ar beiders heeft. Het wordt duidelijk in bijgaande beschouwing van de hand van één van de leden van de werkgroep, L'dorper Rinus Penninx, die culturele antropo logie studeert. Hij zet het beleid ten opzichte van de buitenland se arbeider in de schijnwerper. Zijn verhaal wordt geïllustreerd met een foto van een keuken, waarmee buitenlandse arbeiders het in een Leids pension moe ten doen. Kortom, er ós geen sprake van be leid: er wordt alleen voldaan aan de behoeften van het bedrijfsleven. Of we de buitenlanders, die aange trokken worden, wel redelijk kunnen huisvesten, een behoorlijke begelei ding kunnen geven, toekomst kunnen garanderen, dat speelt voor deze be leidsvoerders geen rol. De gevolgen van de komst van zoveel duizenden gastarbeiders worden afgeschoven op de hele Nederlandse samenleving en op de buitenlanders zelf. O de woningnood wordt verhoogd; ADVERTENTIE Méér nog: er worden duidelyk maat regelen genomen om zoveel moge lijk buitenlandse "gasten" terug te sturen: Het ministerie van Justitie heeft de (interne) richtlijn uitgege ven, dat "gast"-arbeiders die werk loos zijn en niet binnen zes maan den werk gevonden hebben, hun ver blijfsvergunning ingetrokken of niet verlengd zien. Dat wil zeggen: enke le reis thuisland. Nederland wil wél de winsten, die de "gast"arbeiders door hun werk leveren, maar niet de lasten. En dit terwijl in alle wer vingsovereenkomsten staat dat bui tenlandse arbeiders "dezelfde rech ten genieten, die de Nederlandse wet geving aan Nederlandse arbeiders ga randeert wat betreft sociale verzeke ringen". De theorie is goed, de prak tijk is anders. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Het Leids City Cen trum, waarin verenigd midden stands -en grootwinkelbedrijven, heeft aan zijn leden de volgende openstelling geadviseerd voor de kerst-perioce: Van woensdag 20 de cember t.m. vrijdag 22 december tot 's avonds negen uur geopend. Zater dag 23 december geopend tot 6 uur. zowel Nederlandse als buitenlandse arbeiders zijn daarvan de dupe. werkgevers plaatsen buitenland se en Nederlandse arbeiders in een concurrentiepositie; buitenlanders zijn een middel om de lonen te druk ken. Ongeschoold en vuil werk zou veel beter betaald worden, als de mo gelijkheid van buitenlanders werven niet zou bestaan. met de buitenlandse arbeiders wordt gesold: zij kunnen in de prak tijk niet de rechten en de bescher ming krijgen, die hun officieel zijn toegezegd: het overkomen van hun gezin, scholingsmogelijkheden, socia le verzekering. Zij worden aange trokken om te werken alleen; als dat niet meer nodig of mogelijk is, sto ten we ze weer af. Zolang het beleid van Sociale Za ken achter de economische feiten aanloopt, zal het gesjacher met men sen van de Middellandse Zee naar hier en weer terug, aangehouden. Tot winst van de werkgevers en tot schade van de (Nederlandse en bui tenlandse) arbeiders. Een wervingsbeleid op basis van wat Nederland aan buitenlanders kan bieden aan huisvesting, scholings mogelijkheden, opvang enz. is voor lopig niet in zicht. Laat staan het idee van koppeling gastar beid-ont wikkelingshulp. En durf Je te zeggen, dat men beter fabrieken dan volken kan verplaatsen, dan klinkt dat als vloeken. Werkgroep Buitenlandse Arbeider* RINUS PENNINX.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3