WGEMAK STAAT 'OOR DE DEUR In 1973 nieuwe kentekenseries Subaru naast Saab SPORTUITLATEN TE VERWACHTEN pressn Ford naar Spanje? Toyota Mark II PAGINA 17 interse ongemakken zullen verkeer in de komende jtn ongetwijfeld weer par- pan spelen: regen, hagel, ti jjzel. Natte ongemakken, t nodige aanpassing zullen ur is het weer even wen- gladheid, die van de obilist een geheel andere verlangt. En past hij zich ydig aan dan heeft hij alle (evig uit te glijden, niet alleen de automobilist jr op voorbereid zijn. Ook to, Banden, accu's, remmen ruitenwissers en dergelij- de wintermaanden meer normaal belaste onderdelen tevoren degelijk worden Iroleerd. Wie veel op de lit kan bijvoorbeeld het winterhanden laten monte- jie door hun grove profiel gjip geven. Radiaalbanden j ten opzichte van diago- inden altijd en vooral in omstandigheden een je voor wat wegligging be- Dit komt door de gordel karkas, die ervoor dat het brede, platte loop- vlak van de radiaalband niet vervormt, waardoor een maxima le hoeveelheid rubber in contact met het wegdek blijft. Maar het gaat niet alleen om banden. We denken verder aan antivries. En vergeet het reser voir voor de ruitensporier niet. Voorts ziin er auto's die moeilij ker starten in natte of koude tijden. Er zijn spuitbusen in de handel, waarmee vaak zo'n pro bleem vrij eenvoudig kan worden opgelost. Een ander ongemak, bevroren ruiten of wat nog vervelender kan ziin bevroren deursloten. Ruiten kan men vrij gemakke lijk ontdooien met een spuitbus je. Of gewoon schoonmaken met een krabbertje al is dat niet al- tjd even aangenaam. Maar ook een bevroren slot kan simpel worden ontdooid met een spuit busje Doorlock-De-Icer. Een klein dingetje. Alleen moet men het niet in het dashboardkastje laten liggen Heeft men het slot eenmaal open dan rest nog slechts het portier van de auto open te ruk ken en de beschuttende ruimte van de auto ligt voor u. Maar soms gaat dat openen van die deur niet zo gemakkelijk en hoort men een scheurend geluid. Dat betekent een nieuw bezoek aan de garage om portierrubber te laten monteren. Want in het vochtige klimaat, dat ons land au eenmaal kenmerkt, kan het portiernibber heel gemakkelijk vastvriezen. Maar ook hier is weer een mid deltje tegen: Holts Rubber Lube. Een klein spuitbusje, waarmee men de rubbers van de carrosse rie moet behandelen vóór zij zijn vastgevroren. Voor de kosten be hoeft men het niet te laten: f3.25. Het aanbrengen van nieu we portierrubbers kost meer. Tenslotte nog een tip. Is de vorst eenmaal in ons land, zet clan de auto bij het parkeren niet op de handrem maar in de versnelling. Wanneer de hand remkabels vochtig zijn kunnen, zij vastvriezen. En probeert u dan maar eens weg te komen. Met zo'n eenvoudige han deling kan veel narigheid worden voorkomen. VOLVO Higheidszitje De Spaanse regering verwacht dat Ford binnenkort een ver zoek zal indienen een assemblagefabriek in Spanje te mogen indienen. Hiermee zou een bedrag gemoeid zijn van circa 750 miljoen gulden. In de fabriek zouden bijna 8.000 werknemers werk kunnen vinden, terwijl er per jaar ruim 250.000 auto's zouden worden vervaardigd. Ford zou de nieuwe fabriek willen bouwen tussen Tarragona en Valencia, omdat hier het aanbod van arbeidskrachten het grootst is. Een aantal Spaanse provincies wedijvert op het ogen blik om de fabriek op haar grondgebied te krijgen. Indien toe stemming tot de Ford-vestiging zou worden gegeven, zou de automobielfabriek het plan om tal van bestaande fabrieken elders in Europa (o.a. in Nederland) uit te breiden, opgeven. In de loop van 1973 komen vooj alle categorieën motorvoertuigen nieuwe kentekenseries in gebruik. Bij deze kentekens staan de letters tussen de cijfers (00-XX-00). De nieuwe series verschijnen naast de bestaande kentekens met de letters voor en achter de cijfers. Met de invoering van de nieuwe cijfer-let- ter combinatie is het mogelijk zo'n drie miljoen kentekens uit te geven Van de bestaande combinaties zul len dan in totaal ongeveer zes mil joen kentekens in omloop zijn ge bracht, waarvan er inmiddels reeds vele zijn ingetrokken. Voor de groep GN- en BN-bewijzen, waarvan de kentekenplaat niet het Jaar vermeldt waarin de geldigheid van het bewijs vervalt, zijn de nieuwe kentekense ries reeds ingevoerd. De zogenaam de GN- en BN-bewijzen zyn be doeld voor motorvoertuigen die niet tot het- Nederlandse auto- en mo torrijwielpark behoren. Het nieuwe kenteken past in het door ons land gevolgde systeem, waarbij een kentekennummer uit niet meer dan zes symbolen bestaat. Proeven laten zien dat een combi natie van zes symbolen nog vol doende is waar te nemen. Weer nieuw Japans automerk in ons land Nederland is het eerste land in Eu ropa waar de Japanse personenauto Subara op de markt is verschenen. De eerste exemplaren zijn eind vo rige maand bij de Nederlandse im porteur aangekomen. In december zou met de aflevering worden be gonnen. Men hoopt in 1973 enkele honderden nieuwe auto's te verko pen. Subaru Nederland BV in Hagen- stean een dochteronderneming van de Amsterdamse Rijtuigmaat schappij (ARM) heeft de nieu weling kortgeleden officieel gepre senteerd in Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Verkrijgbaar zullen wor den een 2- en 4-deurs Sedan, een 5-deurs combinatiewagen en een sport-coupé. Alle wagens zijn uitge rust met een 4-cilinder. waterge- koelde boxermotor (inhoud van 1400 cc), die de voorwielen aandrijft. Ruim drie jaar geleden deed de fir ma Gremi NV in Groningen reeds een poging deze Japanse personen auto op de markt te brengen Maar de poging liep op niets uit, vooral omdat er vrijwel geen dealers wa ren te vinden. De nieuwe importeur heeft het dea lerprobleem echter volledig opgelost. Een werkmaatschappij van de ARM de Auto Import Maatschappij is namelijk importeur van de Zweedse Saab en 40 van de in to taal 55 Nederlandse Saab-dealers hebben reeds laten weten het Suba ru agentschap er bij te willen ne men. Het totale dealernet bestaat, uit 60 bedrijven. Volgens de impor teur is een ruime voorraad aan on derdelen opgebouwd voor dez? "technisch gezien interessante auto". De goedkoopste Subaru (2 deurs-se- dan) kost f9.690,-, de duurste (2- deurs coupé) f 11.990.-. Volgens de president-direoteur van de ARM- groep, de heer B. Th. Plesman. zul len beide automerken elkaar zeker niet beconcurreren. "We zien het als een verbreding van en een -in vulling op het Saab-progrnm - Subaru is de Japanse benaming voor het uit zes sterren besto^ude sterrenbeeld Pleiades. In 1953 vorm den zes bedrijven samen de Fuji Heavy Industries Ltd, waar thans behalve personenauto's (5800 perso neelsleden) ook bussen, vliegtuigen, helikopters, spoorwagens, ^'"sel-lo- cormtieven en containers worden vervaardigd. De Subaru-personenau- to's worden in drie verschillende fa brieken in Japan gebouwd. De ex port is thans nog beperkt tot de Verenigde Staten en nu ook Neder land. Maar Noorwegen, Zwitserland en België hebben reeds belangstelling getoond. kinderen autofabriek Volvo heeft een op de markt gebracht, waarmee rt zes jaar of tot een lengte van veilig in een personenauto kun- meegevoerdHet zitje kan in worden gemonteerd en be- el rug, hals als hoofd van het heeft uitgebreide tests met het in laboratoria genomen. Het de fabriek de grootst moge- aan kleine kinderen, die geen veiligheidsgordels dienen Het zitje wordt zo aange- het kind met de rug in de rij-" te zitten. Dat is naar het oor- Volvo-deskundigen de enige voor het kind. voldoet geheel van de Ameri- en ook aan de eisen aan kinderzitjes in auto's ....l. De enige handeling, die geschieden, is het zitkussen los In alle Volvo's, vanaf het bouw- kan een veiligheidszitje worden aldus de Niham, de Nederland- van Volvo in Beesd. f ïlijkheid bestaat, dat het ie politieapparaat de grote steden nog einde van dit jaar in staat extreme geluidsoverlast (o's od eenvoudige en effec- te te bestrijden. i ficier van Justitie bij de in Rotterdam, mr. W. D. eiste dezer dagen namelijk l eg van het vonnis van de kantonrechter inzake D fproces van een automobi- onder zijn personenauto ijkende uitlaat had gemon- was bekeurd. De president van de rechtbank zal op 20 decem ber uitspraak doen. De geestelijke vader van het gehele proces is de Rotterdamse inspecteur van de Verkeerspolitie P. Tielsman. "Sinds de minister van Verkeer en Waterstaat od 1 oktober 1971 nieu we voorschriften heeft doen uit vaardigen om na te gaan hoeveei lawaai een auto maximaal mag produceren, zijn de problemen voor ons alleen maar groter geworden. Deze voorschriften zijn dermate in gewikkeld. dat er voor ons geen be ginnen aan is om wagens, waarvan wij denken dat ze over de schreef gaan (maximaal wettelijk toege staan geluid is 83 decibel) te bekeu ren. De huidige regeling is in de stad volledig onbruikbaar. De steeds gro ter wordende aandrang om er iets op te vinden heeft me aan het den ken gezet", aldus inspecteur Tiele- man. Hij zette een proefproces op touw, waarvoor een 37-jarige Rotterdamse journalist zich als "proefkonijn" be schikbaar stélde. Op 22 juni werd de Journalist aan gehouden. Van het uitlaatsysteem van zyn wagen normaal van drie knaldempers had hij er één ver vangen door een uitlaatpijp. De meetapparatuur constateerde dat de wagen in plaats van 83 liefst 95 de cibel geluid produceerde. Er volgde een bekeuring, waarvan de kanton rechter de Journalist op 30 augustus veroordeelde tot elf gulden, waarte gen hij .in hoger beroep ging. Mr. Meeter onderstreept in zijn re quisitoir, dat de wetgever het alle maal te ingewikkeld heeft gemaakt, zodat een praktische bestrijding van de geluidsoverlast onmogelijk is. Hij vond het proefproces goed opgezet en ais "waardering" voor de moeite, die de journalist voor dit proces heeft betoond, schold hij deze de boete van elf gulden kwijt. Twee getuigen, brigadier Th. Both en adjudant H. Oostergetel, getuigden in deze zaak. Beiden verklaarden met nadruk, dat de bewuste auto op het gehoor af abnormaal veel lawaai veroorzaakte. De meetappa ratuur had hun bewering alleen maar bevestigd. Mr. Meeter wilde wel weten op wel ke wijze de politie, wanneer het vonnis van de kantonrechter zal worden bevestigd, in de toekomst op wil gaan treden bij het bestrijden van deze geluidsoverlast door voer tuigen. "De politie wil gaan bekeu ren, indien een auto op het gehoor teveel lawaai maakt en indien on der een auto een afwijkende uitlaat is gemonteerd", aldus adjudant Oostergetel, die opmerkte, dat de vele politiemensen die al zo lang met geluidshinder te maken hebben zo deskundig zijn, dat ze teveel la waai direct horen. "In twijfelgeval len kan de meetapparatuur uitkomst brengen", aldus de heer Oostergetel. Mocht de Rotterdamse politie dit proefproces "winnen", dan betekent dat tevens, dat de zogenaamde sportuitlaten (onder meer van Abarth) in het vervolg taboe zullen zijn in Nederland. Ze mogen wel worden verkocht, maar niet onder de auto worden gezet, en om dat laatste gaat het natuurlijk. Volgens de politie lopen alle voer tuigen, die zijn uitgerust met een door de fabriek geleverde uitlaat, geen gevaar op voor bekeuringen. "Het gaat om uitlaten, die afwijken van het gebruikelijke type. In alle andere gevallen van geluidsoverlast moet de uitlaat gewoonweg worden vernieuwd", aldus inspecteur Tiele- man. lende populariteit van de auto is bijna sensationeel. Vorig jaar kneep Louwman en Farqui in de handen stevig toen men met een fikse was opgeklommen tot een van 12.000 stuks. En het vel naar uit, dat de groei voortzetten. Toch leek het durven gokken op een van 18.000 wagens voor fttig procent meer! De vas echter nog gekker dan tesieën: al in november 20.000ste Toyota van dit wht. zodat men nu zonder blozen voor 1973 het op 25.000 eenheden durft cessoires, zoals een radio, zonwerend glas, achterruitverwarming. Het dashboard is erg overzichtelijk. Op drie vierkante klokken kan men gemakkelijk en snel alle benodigde informatie aflezen. Eén opmerking: de achteruitkijk-spiegel zit wat laag, waardoor het uitzicht naar rechts wat wordt belemmerd. De ruimte binnenin is heel redelijk, de stoelen (bucketseats) zijn heel comfortabel en verstelbaar tot slaapstoelen. Ook de hoogte van de hoofdsteunen kaïn worden aange past. Een beetje teleurstellend was het ventilatiesysteem. Ondanks de te krijgen. Wat wel tegenvalt bij zo'n stevige krachtbron. Van de andere kant, de wagen laat zich op die hogere snelheden toch niet van zijn voordeligste kant ke nen. Het is een karaktertrek, die wij al bij meer Toyota's zijn tegen gekomen. Zolang men er niet al te hard aan trekt zijn het erg pretti ge, gemakkelijk hanteerbare en soe pel rijdende automobielen, maar wil men er erg snel mee uit de voeten dan heeft men het gevoel, dat men het contact met de weg gaat verlie zen. Men moet voortdurend bijstu ren. Elke oneffenheid in het wegdek merkt men. Daar komt nog bij, dat lend groot. En echt niet alleen van garagebedrijven, die nog een minder goed lopend merk verkopen. Het gaat ook om merken, waar men het niet bij zou verwachten. Maar we zeiden het al, Leidschendam doet het een beetje rustig aan. De importeur wil eerst stabiliseren. Er voor zorgen, dat de grote aantallen verwerkt kunnen blijven. Een wat ongewone en lange inlei ding wanneer we een rij-impressie van een Toyota Corona Mark II willen geven, maar de onstuimige opmars van na is du eenmaal niet van het merk los te maken. Na tuurlijk hebben de Japanners in ons land hun succes in de eerste plaats aan de kleine wagentjes te danken. De Toyota 1000 is de "best seller" van de lange reeks, maar ge zien de cijfers gaan ook de grote wagens heel goed de Leidschendam- se deuren uit. Daar is nu kortgeleden de nieuwe Mark H bijgekomen. Om te zien een zeer robuuste wagen. Stevig en stoer. Met de bekende fastbacklijn, waar wij overigens persoonlijk niet zo gek op zijn omdat het altijd een belemmering van het uitzicht naar achter betekent. Wat vooral bij het achteruit rflden nog wel eens hin derlijk kan zijn. Maar aan de an dere kant valt niet te ontkennen, dat het de wagen iets sierlijks geeft. Het is maar, waar men de voorkeur aan geeft. Wij reden de sedan (er zijn ook hardtop- en stationcar-uitvoerin gen) met vier royale deuren. Het interieur ziet er zoals bij de meeste Japanners voortreffelijk uit. Met een macht aan prettige ac- /ele mogelijkheden, die worden ge boden, hebben wij met de vochtige lagen van de afgelopen tijd steeds met aanjager en achterruitverwar ming moeten werken om de ven sters schoon te houden. Maar met die ingeschakeld ging het uitste kend. Met een korte op de hoge midden console geplaatste pook wordt de soepel werkende versnellingsbak be diend. Die is gekoppeld aan een 113 pk leverende 2000 cc motor. De fa briek geeft op, dat deze krachtbron met bovenliggende nokkenas en vijfmaal gelagerde krukas goed is voor een topsnelheid van 165 kilo meter. maar het was ons onmoge lijk om ondanks langdurig aandrin gen meer dan 155 km op de teller deze Mark II duidelijk windgevoelig is en nogal stug is geveerd, zodat men om plezierig te rijden maar beter met wat minder snelheid genoegen kan nemen. Als men dat voor lief wil nemen houdt men een zeer acceptabele royale wagen over, al geldt dit niet voor de bagageruimte, die wij ei genlijk gezien dé totale conceptie van deze Mark II wat aan de krap pe kant vinden. Het comfort is zeer redelijk. Het benzineverbruik alles zins aanvaardbaar: bijna 1 op 10 is voor zo'n auto niet te gek \tode ook gezien de prijs *12.499.-) zal de Mark II in zijn klasse wel eens een duchtige rivaal voor zijn concurren ten kunnen worden. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17