HAPPEN, SLIKKEN EN WEG WEZEN Oorlog van de veteranen in Zeeuws Wissenkerke j)( Een Mac Donald's in Vo&r- sp burg. Mek Nederland wordt „geham- burgeriseerd". In gesloten for matie rukt een aantal ketens van zogenaamde snelrestau rants op, die daar borg voor staan. De tot nu toe tamelijk warrige snackbar-sector van de horeca wordt georganiseerd aangepakt. Een aantal onder nemers en bedrijven heeft in ons land een leemte ontdekt tussen de drie traditionele maaltijden. Een leemte, die in Amerika al sinds geruime tijd is gevuld. Het idee is dan ook overgewaaid uit de Verenigde Staten. Het gaat om de zogenaamde „fast and convenience stores". Vlug en gemakkelijk; happen, slikken en wegwezen, dat is het parool. We zien in ons land regel matig restaurants, cafés en hotels dicht gaan. Meestal ou derwetse pleisterplaatsen, die niet langer tegen de kosten kunnen opboksen. Daarvoor in de plaats verschijnen vaak bankfilialen (de moderne geld- winkeltj es)autoshowrooms, eethuisjes, die zijn opgezet vol gens een moderne formule. Een formule, die is aangepast „aan behoeften van deze tijd". Maar wie bepaalt, wat de be hoeften van deze tijd zijn? De consument hoeft daar niet lang over na te denken. In minder dan geen tijd presen teert zich alweer een nieuwe vorm van consumptie. Nog even, en dan staat in Neder land op veel straathoeken een Wimpy, een Oranje Julius, een McDonald, een Bertje, een Pol lepel, een Mr. Hap, een Noord zee Quick, een Golden Egg of hoe ze verder mogen heten. Want als we de prognoses mo gen geloven, dan zijn er hon derden van deze snelrestau rants in voorbereiding. De' namen mogen dan mis schien wel erg gevarieerd zijn, de inhoud is overal gelijk. Het is eenheidsvoedsel wat de klok kar IIgem slaat. In de interieurs i ^eJ plastic en imitatiedéc boventoon. Zachte paste in fel' neonlicht. En hetzelfde soort muzieki!1"0 op de achtergrond van J 1 band, waar nooit een i aan schijnt te komen. Itje veilig De menukaart mag in de ene snackbar wat ruimer bemeten zijn dan in de andere, veel variatie zit er niet in. De ham burgers smaken overal precies eender. De broodjes, waar tussen deze platte vleesschijven zitten, zijn altijd van de zelfde substantie. De stoeltjes of krukjes lenen zich zelden lang voor een comfortabel zitgebruik. Dat is ook niet de be doeling. Een stoel hoeft niet lang bezet te blijven. Het gaat tenslotte om omzetsnelheid. Zoals zo vele verworvenheden van onze moderne consumptiemaat schappij is ook het idee van de „fast food"-winkels uit Amerika naar hier gebracht. Vaak wordt er met dit soort ketens gewerkt vol gens het zogenaamde franchise-sy- 6teem. Franchising is in de Ver enigde Staten al diep geworteld in de economie. Door het hele land vindt men een spoor van gelijk in gerichte winkels, eethuisjes, dienst verlenende bedrijven en dergelijke. In de McDonald's krijgt men overal dezelfde super-hamburgers voorge schoteld. In de Kentucky's Fried Chicken overal dezelfde kip-van- het-spit. In de Lone Ranger Res taurants kan men zich een cowboy wanen en in Mr Swiss of America in een Zwitsers Chalet. Maar niet Door Jan Kees Kokke alleen in de snelrestaurants hoeft de klant zelden voor een verrassing te staan. Er zijn bijvoorbeeld kunstzaken, wasserijen, zwembaden en hotels volgens het franchise- prinoipe opgezet. Het Bijenkorf-concern was in ons land één van de eerste ondernemin gen, die zich op het franehislng-pad begaf. Een aantal van de Hema- warenhuizen wordt op deze manier geëxploiteerd. Maar de Bijenkorf ziet meer mogelijkheden. Vorig Jaar startte het concern een keten van Multi-Copy-bedrijven, een soort drukkerijwinkeltjes, en in de hore- ca-seotor met Orange Julius. Verder zijn er in Nederland fran- chise-ketens in oprichting van Doe-het-zelf winkels (Fynhout) brillenzaken (Brillmij) en boekhan dels. We beperken ons hier tot de snel restaurants. De oudste en grootste in ons land is de Wimpy-organisa- tie. Eind november ging de vijfen twintigste Wimpy in ons land open in Dordrecht en in Amsterdam pre senteerde zich dezelfde dag de nieuwste keten. Ter gelegenheid daarvan knipte Piet Bambergen een kroket door bij de opening van de Bertje's snackbar. Achter Bertje staat de Schagense snackproduktenfabrikant Albert van Zoonen. In tien jaar tijd bouwde hij zijn slagerijtje uit tot een fa briek, waar nu per dag zo'n 15.000 loempia's en 350.000 kroketten wor den gedraaid. Van Zoonen mikt in de toekomst op 200 Bertje's. Als dat lukt kan hij zijn produktie in Schagen nog aanmerkelijk uitbrei den. „De Bertje in Amsterdam is een combinatie van een automatenhal en een snackroom, met als essentie een echte houtskoolbarbecue", zegt de heer Heyman van Van Zoonen. We hebben een eigen housestyle, waarmee we willen afwijken van de Amerikaanse lijn. We gaan dan ook op de Hollandse toer. We gebruiken geen wegwerpartikelen, maar gezel lig Hollands aardewerk. Het perso neel heeft titels, de baas heet Bert je's Bovenste Beste en de hulpen Bertje's Bakmeester en Bertje's Rechterhand. We voeren in het as sortiment drie specialiteiten, die Bertje's Besten heten." Het blad Horeca tekende het vol gende op uit de mond van Albert van Zoonen: „Het assortiment is gebaseerd op een hoge omzetsnel heid. Ook het interieur is daarop afgestemd. We hebben de stoelen zodanig geconstrueerd, dat de men sen er zo'n 20 tot 40 minuten op blijven zitten. Daarna wordt men zich bewust dat men ongemakkelijk zit en zal men vertrekken. Op die manier krijg je een snelle doorstro ming en dus een hoge omzetsnel- VriJ nieuw in de „fast food" wereld is ook Mr. Hap Internationale Franchise Maatschappij. Op het ogenblik is er nog pas één Mr. Hap, in Amsterdam. Maar dat het de or ganisatie ernst is, blijkt uit de sa menwerking, die Mr. Hap deze week is aangegaan met het Tuschinski- bioscoop concern Matubel. Overigens stond al een groot aantal Neder landse bedrijven achter Mr. Hap, onder meer Akzo, Campina, Douwe Egberts, Luycks en Seven-up. Initiatiefnemer van Mr. Hap is de Amsterdammer Peter Stryder. Van hem is ook het idee van de Hapmo- biel, een rijdende snackbar, die vooral op industrieterreinen en langs grote verkeerswegen moet worden ingezet. De eerste Mr. Hap mikt vooral op kamerbewoners en scholieren. De voornaamste doelstel ling is complete warme maaltijden over de toonbank te verkopen. In het priegelen met een fragiel plastio bestekje op een miniscuur plastic bordje ter plaatse zit dan ook wei nig aantrekkelijks. Het experimentele stadium van de Orange Julius snelrestaurants van de Bijenkorf is nu achter de rug. Er zijn twaalf vestigingen in Neder land, plus enige in de buurlanden. „We richten ons vooral op het win kelende publiek, jonge en modern denkende mensen", aldus de heer De Ruyter van Eurobee, de Bijen korf-dochter, die in een Jointventu re samenwerkt met de Amerikaanse Oranje Julius. De ketting zal vol gend jaar uit 24 Orange Julius-za- ken bestaan. Het kernartikel in het assortiment is de Orange Julius- drank op basis van sinasappelsap. Van de oorspronkelijke vruchtsmaak blijft maar weinig over. Pas drie zaken in Nederland heeft McDonald's. In Amerika wordt elke dag een McDonald's geopend. Het aantal schommelt daar thans rond de 2300. De artikelen worden altijd zodanig verpakt, dat zij ter plaatse kunnen worden genuttigd, maar ook kunnen worden meegenomen. In Nederland werkt McDonald samen met Albert Heijn. Albert Heijn heeft bovendien de rechten van een aantal Wimpy's ln licentie. Maar volgend Jaar zal dat m. h 5. h afgelopen zijn. Wimpy B erd, nal, onderdeel van de Bri; deur groep, neemt de licentie i terug van AH. Wimpy I ook gestart met een twee: chiselijn in ons land, i Egg. In totaal zijn er duizend Wimpy's in de he; Uit Duitsland stamt de Grill, die nu in acht pis ons land is gevestigd, voor in het oosten en het zuide J pel Nederland is licentieho^ het Westduitse concern I Gaststatten GmbH, oud-Hagenaar C. L. van i wordt geleid. Specialiteiten Pollepel Grill zijn braadt geunerworst en kerryworst ve of kwart meter. Ook Unilever ziet duideüjl lijkheden in snelrestaura "6 v£ idee van de Noordzee Quk taurants werd geboren ir waar er nu een groot i In ons land zijn er drie 'ikenc soort visrestaurants terwijl nenkort twee bijkomen. Geen van de „fast schijnt veel last van concm hebben. Er is voldoende i de markt. De kunst is, ondernemer, daarop in voordat de Amerikanen dat 4 ■ee tos oi ficier GEERSDIJK In de gemeenteraad van Wissekerke want daar valt klein Geersdijk met z'n driehonderd inwoners onder had De Regt van de AR-CHU maandagavond nog aan burgemeester Wisse gevraagd waarom ze niet in dat nieuwe wachthokje gingen, die acht of negen oude rebellen. Een huisje waarvoor de gemeente nota bene drieduizend gulden had be taald. "De Regt?" zeggen de vechtlustige veteranen, "De Regt, Izaak de Regt, de melkboer? Weet-ie eigenlijk wel waar dat huisje staat? Waar we niks kunnen zien? En waar het stinkt van die put? We zullen het 'm wel eens vertellen als hij langs komt!" Ze zaten niet in het nieuwe wacht huisje, principieel niet. Ook niet in het oude, boven aan de dijk, waar ze hun bloedeigen stoelen hebben neergezet, maar waar de Automaat schappij Zeeland ze weg wil hebben omdat ze de buspassagiers in de weg zouden ritten. Niet dat ze bang waren. Voor de bazen van de bus niet. voor de bur gemeester niet. voor niemand niet. Zelfs niet voor bovenmeester Kou- wer van de „School met Den Bij bel", die het zo goed met hen meent. Ze hadden gewoon him om streden vaste hoofdkwartier boven Door Anton Pfeiffer aan de dijk verlaten omdat het gie rend koud was. In de warme smidse van smid Leenpoel, die altijd als een gastvrij s amenzweerdershol openstaat, be raamden zo'n vijf van de acht nooit versagende Zeeuwen een afspraak met gunstiger weer om dan op nieuw het bastion met de acht stoelen stonnerderhand te verove ren. Izaak de Regt had het in de raad gezegd van die drieduizend gulden, die eigenlijk zonde waren. En een ander in dat machtige, veilige Wis- sekerkse college had gegrapt van „Zet 'r maar een fles jenever neer, dan moet Je zien of ze niet komen." De hoog bejaarde vechtjassen zijn niet eens gaan kijken of die kruik er stond. Ze knokken gewoon door. Burgemeester P. Wisse vertelt, dat de veteranen ineens trek hadden in dat wachthokje van de bus, een mooi praathuis om de tijd nog eens door te nemen van toen alles beter was. Ze namen hun eigen stoel mee. De busonderneming klaagde: de passagiers zouden door die debat club geen schuilplaats meer hebben als ze stonden te wachten om naar Kamperland of naar Goes te reizen. Om de lieve vrede te bewaren had den ze een tweelingbroertje van het huisje neergezet onder aan de dijk. Drie mille telde de raad ervoor neer. Voor nog geen niks wilden de oudjes het hebben. Een huisje bo ven aan de dijk, dat wilden ze. Maar dat vond de raad te gevaar lijk in verband met het verkeer. En op die stelling zijn de twee oorlogs voerende mogendheden —want dat zijn het zo langzamerhand gewor den in de loopgraven getrokken. Burgemeester zei, dat bovenmeester Kouwer er eigenlijk beter over kon vertellen dan hij. De meester is er één van Geersdijk. Een soort plaatselijke Kissinger, be middelaar, tacticus, steeds in de weer om voor de zijnen een hap uit de pan te krijgen. Hij is daarom in de zomer van vorig Jaar voorzitter geworden van het Werkcomité Geersdijk. Hij is nog maar kort raadslid, eer ste vertegenwoordiger die het dorpje van driehonderd zielen heeft in de moedergemeente Wissenkerke. „Dat Werkcomité hebben we opge richt omdat het dorp steeds achter uit ging. Geen werk, de Jongeren trekken weg, een derde van de be volking bestaat uit AOW-ers. Sinds 1948 was er geen nieuwe woning ge bouwd. Nu zijn er twee particuliere huizen in aanbouw en komen er neg tien gemeentelijke en nog zes eigen in de toekomst." Eerste winst. Een bovenmeester, die dat kon klaren zou ook wel raad weten met dat wachthuisje, omstre den soos van nog geen tien krasse baasjes. Mannen, die de zaak eens zelf wilden regelen, omdat ze genoeg hadden van het gevoel „Ach, dat is Geersdijk maar!" Meester praatte en kreeg bij de ge meente de belofte voor een nieuw wachthuisje los. Willem Noordhoek van 83 had toen als oudste gezegd, dat ze het allemaal wel goed von den op een plaatsje onder aan de dijk. Maar toen het huisje er stond bleek, dat Willem geen woord van overleg had gepleegd met zijn me destrijders. Zeker niet met Marien Kramer. Die is zo lijkt wel brein van het complot. Als een geroutineerd parti zaan houdt hij zich buiten het schot van de camera, maar van de achtergrond ageert hij wel: „Het stinkt daar van die septic-put en Je kan niks zien." De anderen geven toe, dat het ei genlijk alleen dat gemis aan uitkijk is waarom het nieuwe wachthuis niet als soos kan worden erkend. Ze zijn overigens ook anoniem als zendelingen bij de kannibalen. „Ik heb geen naam, ik ben hier in 't wild geboren," zegt er een. De twee de noemt zich James Bond-achtig „Meneer Niks" en de derde om kleedt zijn identiteit met een Zeeuwse kwinkslag, die op de noor derling het effect heeft van een plaatselijke verdoving. Ze twijfelen er bepaald over of de gemeente het nu serieus meent met dat argument van die autoweg, die zo gevaarlijk is voor de kwetsbare oudjes. „En als we met de bus mee moe ten? Dan zouden we toch ook moe ten oversteken om in het kotje te komen?" zegt de wildeman. „Dat gemeentebestuur is niet zo erg met ons begaan. Als er een wordt doodgereden zeggen ze heus niet van „Zonde van dat oude mannet je!" We zijn in dat huisje niemand tot last." Zo denkt de heer Niks. Bovenmeester Kouwer gokt op een compromis. Nu hij raadslid is hoopt hij daarvoor de troefkaart in han den te hebben. Die oplossing? Het Bovenmeester Kok- plaatselijke Kissingd ^7"! I jaar huisje van drie mille toi naar boven aan de dijk en1 Eet e< den, dat de grimmige bwtf zichtig zullen zijn. ^'oair „Je krijgt ze echt op ge" Balde manier uit dat bushuisje, Dj et weghalen? Er staan bij 1 io ]ai huisvuil elke week zat on<k R laa De politie? Ze hebben 1 r klein geld bij zich en als &r n, zou komen zeggen ze „Ik9 voor de bus mee." Dan rijden maal één halte verder. En'

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 16