5AADER EN MEINHOF OOR DUITSE RECHTER ABN Spaarbiljet 1972/79 Zware jongens de baas in het gevang van Massachusetts Turkije wil geen onderzoek commissie naar martelingen TELLEN EN HERSTELLEN, MAAR FOUT f 100,- groeit naar f150,- R5 ron geenpresidents- kandidaat Algemene Bank Nederland ;PAG 15 DECEMBER 1972 BUITENLAND PAGINA 9 «Door onze correspondent) BONN Rainer Barzel, de oppositieleider, zat bevroren in zijn Bondsdagbankje. Walter Scheel, die voor hem langs liep op weg naar de net herkozen bondskanselier Brandt, riep iets bemoedigends als „kop op kerel". Iedereen verzamelde zich immers rond de bank van Brandt, die was gekomen met 289 stemmen, maar liefst 18 meer dan de re geringspartijen SPD en FDP sa men konden opbrengen. Barzel moet zich verraden hebben gevoeld. Daar had hij juist in een merkwaardige rede alsof hij de hoofden van Le- bak toesprak zijn CDU en CSU verteld: „zeggen wij zonder pijn ja tegen de oppositie. Pak ken wij nu de koffers uit in de ze woning. Mokken wij niet. Wie nu moedeloos is of onder elkaar strijdt, schiet te kort". En bij de eerste de beste geleegnheid stem men minstens 18 fractiegenoten voor de man die in een verkie zingscampagne te vuur en te zwaard is bestreden. Barzel had zich al eens eerder verkeken op zijn aanhang, maar deze beleve nis donderdag omstreeks het middaguur was absurd. Brandt triomfeerde, staande achter een grote bos rode rozen. In de lobby gaven afgevaardig den van de regeringsfracties hun eerste reacties: het kon wel eens zijn dat het nu tot een overlopen naar de andere kant gaat ko men: van de oppositie naar de regeringsbanken. Secretaris generaal Flach van de FDP ver stoutte zich zelfs om dat al in een eerste radiocommentaartje te beweren. In de CDU waren er echter ook die van het begin ai volhielden: dit is onmogelijk. Die laatste kregen na ander half uur gelijk. Men had geteld en nog eens hersteld vanwege de verrassende uitslag, maar niet ontdekt dat een stapeltje nee- stemmen aan de verkeerde kant was terechtgekomen. Een nare vergissing, waardoor Bondskan selier Brandt toen de aap ten slotte uit de mouw was geko men twee stemmen minder had dan hij zou kunnen hebben. En een pijnlijke entree voor An- nemarie Renger: kies Je voor het eerst een vrouw als parlements- president en ze blijkt niet eens te kunnen tellen ADVERTENTIE Willy Brandt is gisteren ingezworen als de nieuwe Westduitse Bondskanselier. Pas daarna i\t hij zijn ministers-ploeg gepresenteerd. Vanochtend om tien uur bleek dat de voornaamste \ngingen in het kabinet twee nieuwe zetels voor de liberale regeringspartner van Brandts de F PD. Hans Friderichs kreeg Economische Zaken en Werner Maihojer icerd minister or Bijzondere Opdrachten. Op de joto Brandt met de nieuwe voorzitster van de Bondsdag. art OS AIRES (Reuter) De Argentijnse dictator Juan ïeefl gisteravond bekendge- dat hij bij de verkiezingen niet als kandidaat presidentschap zal funge- heeft het Argentijnse pers- relam gemeld. dedeling kwam vlak voor het ffnn de 77-jarige ex-presiden. Aires voor een reis naar l Peru en Spanje (waar hij ballingschap heeft doorge- ^Hij liet weten dat hij de Iff D uur afwees die hem eerder fck was aangeboden door het Bralgheids-bevrijdingsfront', kiezmgscoahtie van elf par iet zijn eigen rechtvaardig- feging aan het hoofd, vertrok met enige vertra- I enk^j b,,ord van een paraguyaans naar Asuncion. Vier weken kkrino I£ geleden was hij voor het eerst uit ballingschap naar zijn land terugge keerd voor een "missie van vrede en nationale wederopbouw". Arrestatie in Kaapstad De poli tie in Kaapstad heeft een arrestatie verricht in verband met de aanrij ding van prof. Christiaan Barnard en zijn vrouw, die woensdagavond door een auto werden geschept. Het ver moeden bestaat, dat het hier om een aanslag ging. Er is ook een vracht auto in beslag genomen die afkom stig is uit Beaufort West waar Bar nard is opgegroeid. Prof. Barnard en zijn vrouw Barbara, die zwanger is, zijn in het Groote Schuur-zieken- huis opgenomen. Hun toestand wordt bevredigend genoemd. ADVE^, ENTIE in zes jaar en vier maanden dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972/79. (Door onze correspondent BONN "Bent u bereid de waarheid en niets dan de waar heid de getuige: "Ik spreek altijd de waarheid. Liegen is jullie stijl". Het is donderdagochtend. De getuige is Ulrike Meinhof. per chartervliegtuig van haar Düsseldorfse gevan genis overgebracht naar West-Berlijn om als getuige a de charge op te treden in het proces tegen Horst Mahler. Woensdag was Manfred Grashof Dagblad-staking De sectie Fleet Street van de Britse bond van tech nisch personeel staakt maandag aan staande uit protest tegen de boete van 50.000 pond sterling die de recht bank voor de industriële betrekkin gen wegens minachting voor de Jus titie aan de bond heeft opgelegd. De eendagsstaking betekent dat Engeland maandag verstoken zal blijven van de landelijke dagbladen. Onderzoek gevraagd De secre taris-generaal van de Gereformeer de Wereldbond, ds. Perret, heeft de Portugese autoriteiten en internatio nale instanties gevraagd een onder zoek in te stellen naar de dood van ds. Manganhela, leider van de Presbyteriaanse kerk in Mozambi que. Deze heeft onlangs na zes maanden eenzame opsluiting en on dervraging zelfmoord gepleegd. Dat proces loopt al geruime tijd en zal nog maanden duren. Mah ler, de briljante Jonge advocaat van de buitenparlementaire oppositie in Berlijn, is aangeklaagd als rad draaier, oprichter van een crimine le vereniging en bankrovers. Het gaat er de rechtbank vooral om Door Wim Timmers aan te tonen dat hij inderdaad de geestelijke vader is van de Baader- Meinhof-groep, die Duitsland maandenlang in spanning heeft gehouden. Het proces is het begin van een reeks processen tegen de geweldda dige groep anarchisten, de komst van Ulrike Meinhof in de rechtzaal met zijn om veiligheidsoverwegin gen dichtgemetselde ramen en uitermate zware beveiliging was met spanning afgewacht, omdat andere "kernleden" al als getuigen hetzelfde hadden gereageerd. Vorige week waren het Gudrun Ensslin en Andreas Baader. Deze laatste, heel lang de schrik van de Duitse burger, maakte een nogal povere indruk. Hij noemde zijn rechters „ratten", iets pittiger dan Ulrike Meinhof, die het over "ma rionetten" en "varkens" zou heb ben. Veel uitdagender gedroeg zich echter Gudrun Ensslin, die als eerste weigerde in de kogelvrije kooi voor getuigen plaats te nemen, en daarom dicht genoeg langs Mahler moest worden gevoerd om hem on verwacht te kunnen omhelzen. Tien meter Gudrun Ensslin wilde ook geen politiemannen dichter dan tien me ter In de buurt hebben ("ik heb klinisch zuivere lucht nodig"). En toen ze haar zin kreeg, deed ze een niet geheel geslaagde poging om een openbare aanklager een oorvijg te geven. Ze kreeg een ordestraf van drie dagen, aangezien ze eerst niets wilde zeggen, vervolgens op de vermanende woorden van de rechtbankvoorzitter reageerde met "ach, hou Je smoel, ik heb het dui delijk genoeg gezegd" en tenslotte —toen de rechter met straf dreig de uitriep: "doe dat dan... le vend lijk". Voor Gudrun Ensslin is de verhouding tot haar rechters duidelijk: "uw taak ls het mij te vernietigen: mijn plicht is het u te vernietigen". In het algemeen is er grote over eenkomst tussen het optreden van de leden der Baader-Meinhof-kern. Zij zijn alleen bereid te antwoor den op vragen van de verdediging, en aangezien die het vraagrecht on middellijk doorgeeft aan Mahler. Mahler laat zijn vrienden en vnen- (zelf aangeklaagd wegens moord op een politieman) opgetreden. Hij ge bruikte de kans om te schilderen hoe men hem indertijd graag op straat had laten doodbloeden, hoe men hem nu in Berlijn de kans zou hebben geboden om zich "op de vlucht te laten neerschieten". Toen de rechter naar zijn naam vroeg .luidde de tegenvraag: "Hoe heet u eigenlijk?" en daarop de me dedeling: "Verder antwoord ik alleen op vragen van de heer Mahler". Zo ging het met allen. Gudrun Ensslin schold alleen, Gerhard Müller (sa men met Ulrike Meinhof indertijd in Hannover opgepakt) noemde als naam "eenvoudig soldaat van de wereldrevolutie", Ulrike Meinhof zei "anti-fascist". Op de formele vraag of ze geen familie was van de ge tuige, antwoordde zij: "hij is mijn broeder". Ulrike Meinhof vergeleek de Jacht op "Baader-Meinhof" met het anti semitisme van de nazi-tijd. Ze ver kondigde met Mao dat de macht uit het geweer komt, en bejubelde de „Zwarte September", verantwoor delijk voor de moordpartij bij de Olympische Spelen. Haar activitei ten hadden niet helemaal tot het ge wenste doel geleid, zo gaf ze toe, maar in elk geval was "het bla-bla van de anti-autoritaire linksen door broken en waren anderen tot actie aangespoord". Ulruke Meinhof wens te zich overigens te beperken tot 't beantwoorden van 'n paar van Mah- lers vragen. Ze kon Mahler daarna kort omhelzen en werd uit de rechts zaal geleid. Het proces werd tot maandag verdaagd. Dit rechtszaaltheater, waarin in to taal meer dan 300 getuigen zullen worden verhoord, zal de rechters voor kolossale problemen stellen. Niet alleen zijn de doorgaans zeer intelligente getuigen in staat een uiterst verwarrend beeld van hun be weging te schetsen, bovendien komen in dit proces zaken aan de orde die ook de gewone Duitser niet lust. Vo rige week getuigde bijvoorbeeld As- trid Proll, een meisje dat al sinds mei 1971 eenzaam opgesloten zit en als getuige alleen al daarom weinig geschikt is. "Een moderne vorm van foltering", noemde Mahler die een zame opsluiting van de nog op haar proces wacntende Astrid. Schouwspel Voorts ontkomt de politie niet aan een naar schouwspel. Alle getuigen moeten tussen potige bewakers ver voerd worden. Ze worden vastgehou den, de armen moeten worden ver draaid. Er wordt een monsterproces opgevoerd rond Margrit Schiller, die gelijktijdig met Mahler terechtstaat, dinnen uitleggen dat hij niet de lei- maar in Hamburg, en tegen wie de der is geweest van wat officieel de 1ste aanklacht van medeplichtigheid RAF (de Rode Armee Fractie) heette. Hij moedigde bijvoorbeeld Baader aan om "niet de rechtbank, maar de kameraden achter in de zaal" uit te leggen wat de doelein den van de revolutionaire beweging waren. Hij wilde Baader bovendien een recent RAF-document laten voorlezen. Daar stak de voorzitter, die naar de naam Zelle (cel) luis tert, een stokje voor. Gisteren kreeg echter Ulrike Meinhof wel de kans om uit dit stuk te citeren. aan moord op een politieman intus sen moest worden geschrapt, zodat verboden wapenbezit als één van de voornaamste aanklachten overbleef. En ten slotte is de enige die voluit praatte Ruhland, een minder-intelli- gente figuur, wiens verklaringen steeds weer afwijken van die der an deren. Nu al is het dat dit Mahler- proces de rechters het overzicht over de affaire laat verliezen, pas het be gin is van een langdurige behande ling der Baader-Meinhof-activiteiten. Breestraat 165/167 - Leiden WALPOLE (AP) Beruchte misda digers hebben bijna helemaal het bestuur van de "zwaarste gevange nissen" in de Amerikaanse staat Massachusetts overgenomen en ge ven zelfs bevel tot executies. Meer dan 30 gevangenen zijn dit laar met messen gestoken in de Walpole-gevangenis en de nabijgele gen staatsgevangenis in Norfolk. Een twaalftal van hen kwam om het leven, vaak door wat functiona rissen noemden executies uit wraak Het laatste slachtoffer, Robert Bennett, die in zijn cel vijftig keer met een mes gestoken werd schreef drie dagen voor zijn dood aan zijn moeder dat hij gedood zou worden en zei verder: "ik heb degene die dit heeft bevolen geen kwaad gedaan." Door het oprollen van een groot aantal bendes zijn tientallen figuren uit de onderwereld van Boston in de Walpole-gevangenis terecht geko men. In Walpole wordt de gevangenis geregeerd door 10 zware Jongens en die heersen door middel van een systeem van vrees en beloningen, aldus Edward Harrington, een func tionaris van de federale politie. Sommige van de moorden, aldus Harrington, worden in opdracht ge daan - het zijn betaalde moorden waartoe opdracht wordt gegeven door onderwereldfiguren die het slachtoffer voor zijn veroordeling last heeft bezorgd. "Het is makkelijker iemand bin nen de gevangenis te vermoorden dan daarbuiten", zo zei hij. Veel van de moorden worden uit gevoerd door een "hechte groep van criminele figuren", aldus Harrington Deze 10 mannen hebben "grote in vloed door hun reputatie van ge welddadigheid. Zij proberen alle ac- Harrington zei niet wie de mannen waren. In geen van de gevallen van moord is een aanklacht ingediend. Volgens de openbare aanklager van Norfolk, George Burke, zijn ook de bewakers bang voor de machtige gevangenen. Als een gevangene een misdaad begaat, zo zei Burfce dan "zullen de bewakers niet meteen de gevangenis binnengaan om hem weg te halen, omdat zij de zaak rustig willen hou den. Zij wachten tot iedereen 's- nachts in zijn cel is opgesloten. Het is te gevaarlijk voor een bewaker om overdag zonder speciale bewa king de gevangenis binnen te gaan. Problemen wegbereiders Veiligheids- conferentie HELSINKI (DPA) Verschillen van opvating tussen West- en Oost- Europa hebben de conferentie van Helsinki die de weg voor een Euro pese veiligheidsconferentie moet bereiden, in moeilijkheden gebracht, één dag voor een onderbreking van vier weken in verband met Kerstmis en nieuwjaar. Twee vergaderingen van samen vijf uur brachten de diplomatieke missies die de voorbereidingsconferentie van een agenda moeten voorzien, niet na der tot elkaar. PARIJS (ANP) Turkije is niet bereid, een missie van de Raad van Europa in Turkije zelf te laten on derzoeken of de rechten van de mens. o.a. door het martelen van gevange nen, worden geschonden. De Turkse minister van Buiten landse Zaken Haluek Bayuelken ver klaarde donderdag op een perscon ferentie in Parijs dat „geen land ter wereld een commissie van onderzoek zou willen ontvangen op basis van beschuldigingen die het ongegrond acht". Het tweedekamerlid P. Dankert (PvdA) die gisteren in de politieke commissie van de raad minister Ba yuelken verklaringen heeft voorge legd van Turken die zeggen te zijn gemarteld acht de kans dat de com missie zal besluiten een commissie, van onderzoek in te stellen voorals nog vrij klein. Hij verwacht wel, dat de comissie zich meer dan voor heen zal gaan verdiepen in de vraag, in hoeverre de in 1971 gewijzigde Turkse grondwet in overeenstemming is met de Conventie van de Rechten van de Mens, en of deze conventie niet wordt geschonden door de mi litaire tribunalen, die vonnissien uit spreken op grond van wetten, die nog niet van kracht waren op het tijdstip dat het zogenaamde strafba re feit zou zijn begaan. Recht Niemand, aldus minister Bayuelken, heeft het recht de plaats van de Turkse autoriteiten in te nemen. Al le beschuldigingen van martelingen door „Amnesty International" zijn meermalen onderzocht en ongegrond bevonden. Allen die zeggen te zijn gemarteld zijn onderzocht door artsen onder wie psychiaters, die tot de conclusie kwamen dat hun aantij gingen niet Juist waren. Ook in de toekomst zullen klachten over martelingen worden onderzocht, en zou blijken dat zij Juist zijn dan zullen de schuldigen streng worden bestraft. (Overigens is minister Ba yuelken, volgens het tweedekamerlid niet ingegaan op de verklaringen die hem in de politieke commissie van de Raad van Europa zijn voorgelegd). In de vergadering van het minis terscomité der zeventien landen van de Raad van Europa, gisteren in Pa rijs. zijn volgens minister Bayuelken de berichten over martelingen met geen woord besproken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9