lichting bestrijdt de ijfers van Smalhout "Randstad is bezig te verpauperen" Tot 13 januari 10,- Boersma: akkoord over inkomens met Vrije beroepen' Bc~k van de maand: IS RUPPERT STUURT AAN OP GESPREK ANDRIESSEN MET DEN UYL (PvdA) 4ngeles zag elight' voor re|erste keer Klacht tegen vijf Rotterdamse artsen (zolang de voorraad strekt) daarna 17,50 Voorzitter Zuidhollandse raad voor Ruimtelijke Ordening: BINNENLAND PAGINA f "HT (ANP) De getallen die de anaesthesioloog B. Smalhout in zijn oratie "dood op tafel" heeft ge- zijn ongeloofwaardig. Dat is de conclusie van dr. D. doorn, adviseur van de Stichting Medische Registratie week in "Medisch Contact" aan de hand van stati- van de stichting zegt, dat het aantal sterfgevallen ir ■atiekamer voor 1971 moet worden getaxeerd op 222 1 van 635.200 operaties in de Nederlandse zieken- lalhout sprak in zijn ge- nde oratie "met zeker- 'enige honderden ver en tevens ongeregistreer- ivallen per jaar door de i". Indien dit juist zou dr Hoogendoorn, zou dat dat alle of vrijwel alle en in de operatiekamer naesthesie zouden n veroorzaakt en dat zij vermijdbaar zouden zijn dat ongeloofwaardig om- [schillende andere oorza- aan te wijzen voor het operatiepatienten. In nd noemt hij verkeers- die in uitermate levens toestand worden binnen- atiénten die - biivoorbeeld heftige maagbloeding - dan levend op de opera- men en hoog bejaarden bij arlijke operaties moeten gevoerd, wil dr Hoogendoorn niet er nooit fouten worden in de operatiekamers zou tmensen moeten werken, pmeer dan 635.000 opera iets mis gaan. is het nuttig, aldus dr irn, dat prof Smalhout de heeft gevestigd op een be- van onze gezondheids- mogelijkerwijs verbetering endoorn heeft bezwaar te- ADVERTENTIE gen de manier waarop prof Smal hout in zijn oratie de Stichting Me dische Registratie citeert als hi zegt dat in Nederland 1,7 procenl van de operatiepatiënten in het zie kenhuis overlijdt. De tabel waarin dit percentage staat, vermeldt sterf tecijfers over de Jaren 1962 tot en met 1967. Het Jaar 1962 (toen nog maar 15 ziekenhuizen waarin bo vendien relatief veel hersenoperatie; werden verricht bü de SMR waren aangesloten) springt eruit met hei hoogste percentage over de zes Jaar waarop de statistiek betrekking heeft. Prof Smalhout heeft Juist dit percentage eruit gehaald, zonder te vermelden dat het gemiddelde over 1962 tot en met 1967 1,2 procent was In 1971 registreerde de S M R 141 sterfgevallen in operatiekamers. Hoewel het niet zeker is of de S M R-gegevens volledig Juist zijn, bestaat er volgens dr Hoogendoorn anderzijds weinig reden om aan te nemen dat ze niet in elk geval aan geven in welke orde van grootte het aantal sterfgevallen in de operatie kamer ligt. Uit andere gegevens waarover deSMR beschikt kan na melijk met zekerheid worden afge leid, dat een klein deel van de ver melde 141 patiënten een of meer da gen na de operatie moet zijn overle den. Dr Hoogendoorn merkte ook nog op, dat de deskundigen het er vrij wel over eens zijn dat de meerder heid van de sterfgevallen door anaesthesie al in de operatiekamer plaats vindt. Prof Smalhout zelf komt o? grond van een literatuur lijstje tot 55 procent en de enige Ne derlandse publicatie uit die lijst (de Kruyff) geeft zelfs 75 prcent op voor de perioden tijdens het begin van de anesthesie en tijdens de operatie. Het Rotterdamse raadslid J. H. Christiaansen dat begin deze iveek een pleidooi hield voor de aanschaf van trim-appara- tuur zodat raadsleden zich tijdens marathonzittingen fit kunnen houden. Gistermiddag werd in het stadhuis een de monstratie gegeven op de trimfiets. ROTTERDAM (ANP) Het Rot terdamse echtpaar Westdijk heeft bij het medische tuchtcollege een klacht ingediend tegen twee huisartsen en drie specialisten van het Dijkzigt- ziekenhuis. Volgens het echtpaar hebben deze medici de slechte licha- lewijzen ook korter vijf jaar HAAG De minister van en Waterstaat heeft de Kamer voorgesteld het mo maken ook rijbewijzen af te #r een periode korter dan d gunste van mensen die i laat aanzien niet de lichamelijk of geeste- zullen blijven. Tot nu die geen rijbewijs krij- DEN HAAG (ANP) In de afrondende vier gesprekken met categorale organisaties van werknemers en van werkgevers en met organisaties van beoefe naren van vrije beroepen Is gisteren een algemeen akkoord bereikt over het beleid ten aanzien van lonen en prijzen en over het streven naar meer openheid en openbaarheid van hogere inkomens. Dit heeft mi nister drs. J. Boersma van So ciale Zaken gisteren aan het einde van de middag meege deeld na afloop van die vier bijeenkomsten. Er zal worden nagegaan of, en hoe, een meer permanent orgaan van overleg en infor mal0 voor al die groeperingen die niet in de centrale organi saties zijn vertegenwoordigd in het leven kan worden geroepen. De minister merkte op dat lil de besprekingen van donderdag in totaal een vijfentwintigtal organisaties was vertegenwoor digd. Het algemene akkoord is daardoor wel met enige nuan ces aanvaard. De grote groep van beoefe naren van vrije beroepen heeft zich bereid getoond de reële in komenspositie voor 1973, vergele ken met 1972, te handhaven. Men is bereid niet te streven naar een hoger inkomen, maar het is denkbaar, aldus de minister, dat men de omzet in de sector dienstverlening ver groot. Hij herinnerde er aan dat verscheidene groepen beoefe naren van vrije beroepen veel al afhankelijk zijn, wat het inkomen aangaat, van op drachten. Er zijn soms sterk wisselende inkomsten daardoor. Over deze en dergelijke speci fieke problemen kan men des gewenst in nader overleg met Economische Zaken naar op lossingen zoeken. De werkgroep die het vorig Jaar is begonnen met het on derzoek gericht op meer open heid en openbaarheid van de hogere inkomens zal met sooed verder werken. De organisaties zullen daaraan hun medewer king blijven verlenen. Verwacht wordt dat de werkgroep over een half Jaar met het onder zoek klaar is. krantefoto's Palingoproer in de Jordaan. Juliana wordt gekroond. Provo-rellen rond het Lieverdje. De heer Luns scheurt zijn broek. Springvloed in Zeeland. De meest spannende, schokkende en curieuze momenten uit ons lieve leven van de laatste 100 jaar, op heterdaad betrapt door de vaderlandse persfotografen. U ziet ze allemaal in het nieuwste Boek van de Maand. Een buitengewoon boek zonder dorre jaartallen of schoolse feiten. Maar met 472 gevoelige-en soms kleurige-platen. Verdeeld over 224 pagina's van 19 bij 28 cm. Dit unieke kijkboek is uitgegeven ter gelegenheid van het 40-jarige beslaan van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten. Tijdelijk kost het slechts een tientje. Als u vandaag naar uw boekhandelaar gaat, kunt u waarschijnlijk nog nét een exemplaar bemachtigen. melijke toestand van hun 20-Jarige zoon Jan onvoldoende onderkend, met als gevolg, dat de jongeman op 13 juli van dit jaar overleed in een huis, dat hij samen met drie vrien den had gekraakt. Jan Westdijk overleed, zo is bij de sectie door dokter J. Zeldenrust ko men vast te staan, aan een ernstige infectie van de luchtwegen. Het echtpaar, dat de zaak via de Naar- dense arts-Jurist Schuurmans-Stek- hoven aanhangig heeft gemaakt, be roept zich o.a. op verklaringen van een Rotterdamse politie-arts, die zou hebben gezegd, dat Jan Westdijk „zeker wel 50 procent overlevings kans had gehad, als hij goed was be handeld". Volgens de klacht stuurde een arts van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst Jan Westdijk op 11 juli in al lerijl naar het academisch ziekenhuis Dijkzigt in verband met de zeer slechte lichamelijke toestand van de jongen, die uit liefdesverdriet al ge ruime tijd niet had gegeten en ge dronken. Twee internisten en een psychiater bekeken de jongen in het ziekenhuis, maar konden niets ernstigs ontdek ken. Volgens mr. dr. Schuurmans stekhoven moet het niet uitgesloten worden geacht, dat men in het zie kenhuis Jans slechte toestand ten onrechte heeft geweten aan over matig drug-gebruik. Jan Westdijk is diezelfde dag nog 11 juli per taxi teruggestuurd naar het kraakpand in Rotterdam zuid. De dag daarop, aldus de klacht, trad er verslechtering in de toestand op. De vrienden van Jan Westdijk waarschuwden twee huisartsen. Bei den kwamen kijken en een van hen schreef kalmeringstabletten voor. In de nacht van 12 op 13 juli overleed Jan Westdijk, terwijl zijn drie vrien den sliepen. Een van de huisartsen, die de dag tevoren nog had onder zocht, constateerde de dood. De officier van jusitie heeft inmid dels al besloten geen strafvervolging in te stellen op grond van de klach ten die de heer en mevrouw Westdijk ook bij hen hebben ingediend. Vol gens de officier zijn er onvoldoende aanwijzingen in de richting „dood door schuld". Mr. Schalken: PORNOGRAFIE MOETIN BEGINSEL VRIJ ZIJN AMSTERDAM Pornografie dient in beginsel vrij verkrijgbaar te zijn. Slechts opdringerige versprei ding, zoals het ongevraagd toezen den van tijdschriften en het versprei den onder de Jeugd, moet straf baar worden gesteld. Dat is de kern van een nieuwe re geling van pornografie die de Amster damse Jurist mr. T. Schalken heeft Hij heeft deze „proeve van een nieuwe pornografie-wetgeving" com pleet met een memorie van toelich ting opgenomen in zijn proefschrift „pornografie en strafrecht", waarop hij vanmiddag aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam is gepromoveerd In het proefschrift staat onder meer de uitkomst van een onderzoei, waaruit gebleken is dat slechts 10,5 procent van de mensen bezwaar heeft tegen een vrije verkrijgbaarheid van de pornografie. Ruim zestig procent van de onder vraagden was van mening dat het pornogrofieverbod gehandhaafd dient te worden voor kinderen bene den de zestien Jaar. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat informateur dr. M. Ruppert begin volgende week "spijkers met koppen" wil slaan. Alles lijkt er op te duiden dat hij volegnde week een gesprek met de heer Andries- sen (KVP) en oppositieleider Den Uyl wil arrangeren. Uit dit gesprek zal hij dan de conclusie moeten des tilleren of inderdaad de vorming van een progressief minderheidska binet mogelijk is. In politiek Den Haag hing gisteren en vandaag een waas van geheim zinnigheid. Zowel Andriessen als Den Uyl lieten dit keer weinig of niets los. Van KVP-zijde liet men weten dat gisteren de fractie zich in alge mene zin heeft beraden over een eventueel gesprek met Den Uyl. Naar verluidt zou de heer Rup pert beide fractieleiders een concreet voorstel hebben gedaan voor een ge sprek, waarbij hij als een soort no tulist aanwezig zou moeten zijn. Daarnaast zou hij hen hebben voor gesteld in eerste instantie uitgebreid ruggespraak te houden met de ach terban. Dit laatste lijkt duidelijk om dat Andriessen en Den Uyl dan pre cies weten op welke punten zij mo gen toegeven en wat zij in ieder ge val vast moeten houden. De KVP-fractie moest gisteren urenlang vergaderen voor het bepa len van het standpunt. Dit omdat men ook rekening moet houden met de twee andere chirsten-democrati- sche partners ARP en CHU. Ook het progressieve schaduwkabinet was gisteren urenlang bijeen. Ruppert zelf is inmiddels gewoon doorgegaan met het uitnodigen van andere fractieleiders. Gisteren ont ving hij de communist Bakker, ds. Abma (SGP) en de heer Jongeling (GPV). Voor vandaag staan gesprek ken met Van der Lek (PSP). Beu ker (RKPN) en Koekkoek (Boeren partij) op het programma. Fractieleider Bakker (CPN) zei gis- reren na afloop van het gesprek met de informateur dat hij een nieuwe progressieve regering zal beoorde len op de inhoud van het kabinets programma. "Maar als er zal wor den gesproken over de wijziging van het kiesstelsel hoeft men niet op de steun van de CPN te rekenen" aldus Bakker. Het wordt niet uitgesloten dat de in formateur Juist al de mini-fracties uit de Tweede Kamer ook heeft uit genodigd om in ieder geval de twee "hoofdrolspelers", de KVP en de PvdA, wat meer tijd te geven voor besprekingen met de achterban. ^LES (Reuter) Los Ange- deze week, twintig jaar na kennis kunnen maken met 'Chaplins voor d) rest van M al klassiek') film 'Lime- dere recensenten voor hen critici In Los Angeles een 'meesterwerk', dat M zouden kunnen voordra gen Oscar in 1973. waarop Chaplins film Angeles in première had i&an, was er een hetze te- untketend wegens zijn po- opvattingen en vermeende ^•iike zedelijke opvattingen oad de VS al verlaten toen Pet programma genomen van Limelight in 1953 on- van het American Legion, Amerikaanse oudstrij- fcniging werd geschrapt, keerde vorig jaar op 82- 'eeftijd oor het eerst weer «öerika terug om er een spe- voor zijn bijdragen aan Qdustrie in ontvangst te DEN HAAG (ANP) Zeer grote delen van de Randstad zijn bezig te verpauperen, aldus de voorzitter van de Zuidhollandse raad voor de Ruim telijke Ordening, prof. dr. J. G. Lam- booy, hoogleraar in de regionale eco nomie aan de universiteit van Am sterdam. De werkloosheid is op vele plaat sen in de Randstad nog groter dan b.v. in het noorden van het land en de vooruitzichten tot het scheppen van nieuwe industriële werkgelegen heid zijn niet gunstig. Prof. Lambooy vindt dan ook, dat de spreidingspolitiek van de rege ring ten koste gaat van de bevolking van het westen des lands. De bevolking van de grote steden in het westen des lands wordt de dupe van het ontbreken van een be leid, dat het westen beter leefbaar maakt. Het creëren van werkgele genheid in andere delen van het land is toe te Juichenn, maar zoals dat nu gebeurt gaat dat ten koste van de bevolking in het westen. De zaak wordt nog verergerd, aldus prof. Lambooy, die gisteren in Den Haag voor de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel sprak, door de selectieve investeringsheffing die komt er doordat enige politieke leiders op een achtermiddag hebben besloten dat die in een regeer-ak- koord moet worden opgenomen. Dit punt van het regeerakkoord wordt dan uitgevoerd zonder dat men nagaat, wat de gevolgen ervan kunnen zijn. Voor het westen zal het het gevolg waarschijnlijk zijn, dat niet alleen investeringen in het be drijfsleven achterwege blijven, maar dat overheidsinvesteringen in allerlei zaken die het leefmilieu verbeteren, niet plaatsvinden. Wat voor de Randstad nodig is, is een herstructureringsbeleid. Er moet een economische en ruimtelijke ontwikkeling in het westen worden verwezenlijkt, waardoor welvaart en welzijn kunnen stijgen. De verhoogde druk in het verkeer is maar een tijdelijk verschijnsel Die „congesties" doen zich slechts twee keer pei dag ongeveer een half uur lang voor, namelijk tijdens de spitsuren. Dat zou onder andere door spreiding van de arbeidstijden kun nen worden verholpen. De wooncongestie is een kwestie van niet meer in flats, boven op el kaar, willen wonen, maar in een een gezinswoning met meer groen op zich heen, waardoor aan de behoefte aan zelfverwerkelijking beter kan worden voldaan. Ook daaraan kan door betere planning iets worden gedaan want er is voor de bouw van eenge zinswoningen nauwelijks meer ruimte nodig dan voor de bouw van flats Bovendien zijn er te weinig recre atiemogelijkheden in de nabijheid van de woonkernen, zoals zwembaden en sportterreinen. Ook dat is door een ander ruimtelijk beleid te ver helpen. Het milieuprobleem in het westen is ook een factor van de conclusie, dat de bevolking moet verhuizen naar elders. Verandering van con sumptie kan al verbetering brengen De hoogleraar, die Leiden een „fraai" voorbeeld van de verpaupe ring van het westen noemt (grote werkloosheid, een aanzienlijk deel van de stad is bezig te verkrotten) zag de vooruitzichten voor de uit breiding an de industrie in het wes ten somber in. In de chemische in dustrie. die tot voor kort een krach tige factor in de opwaartse econo mische ontwikkeling van het westen is geweest, is weinig uitbreiding van de werkgelegenheid meer te ver wachten. Die uitbreiding ziet prof. Lambooy ook niet zitten in de metaal industrie, waar b.v. een van de omvangrijke takken daarvan, de scheepsbouw, aan het verzwakken is. De Randstad zal het hoofdzakelijk moeten hebben van uitbreiding van de werkgelegenheid in de tertiaire sector, door dienstverlenende bedrij ven, waartoe ook de overheidsinstel- lngen worden gerekend. Tegen verplaatsing van rijksdien sten naar de periferie van het land Jeeft prof. Lambooy geen bezwaar, nits dat weloverwogen gebeurt, dat wil zeggen: als men goed weet wat de gevolgen zijn. In geen geval mag dat gaan, zoals het nu gebeurt, na melijk omdat zoiets nu eenmaal in een regeerakkoord staat.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7