Rijnsburgse Raiffeisenbank kreeg bijnaam 'koelcel' KATWIJK HEEFT TWEE GEGADIGDEN VOOR MANEGE Speciale tuin voor invaliden 0^ Dr. Verhage opent 16 januari witte bankburcht PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 15 DECIMB 6 15 KATWIJK Herman Haasnoot (31 en fervent liefheb ber van de ruitersport) laat zijn plan niet varen om in Kat wijk een ruitersportcentrum te stichten. Hij is met zijn paarden tijdelijk „uitgeweken" naar Rijnsburg, doch hoopt binnen afzienbare tijd in zijn geboorteplaats Katwijk hij woont in Katwijk aan den Rijn te komen tot de stich ting van een manege met binnen- en buitenbak. Om aan dat verlangen kracht bij te zetten verscheen hij met zes paarden, bereden door een amazone en vijf ruiters in nieuw costuum, bij het gemeentehuis. Met de nieuwe zadels en hoofdstellen en de prachtig geborstelde paarden zag het er allemaal piekfijn uit. Burgemeester A. G. Vermeulen, die ere-voorzitter van de Katwijkse landelijke rij vereniging "Irene" is. kwam uit zijn werkkamer om voor het bordes de paarden van Herman te jnspecteren. Katwijks eerste bur ger was zeer content over deze pre sentatie. HIJ noemde de paardensport een edele sport en hoopte, dat Kat wijk spoedig een ruitercentrum rijker zal worden. Op onze vraag wat eigenlijk de be doeling van deze presentatie was ant woordde Herman Haasnoot: "In de allereerste plaats om mijn paarden te laten zien met de zojuist in Duits land gekochte hoofdstellen en zadels en daarnaast natuurlijk ook om te be klemtonen, dat een plaats als Kat wijk zeker over een modern ingerich te manege moet beschikken. Ik wil daar ook naar reflecteren en heb, om dat doel te bereiken, verschillende vooraanstaande figuren achter me Door Cees Combee Foto Jaap van Duyn De Krom Haasnoot is ook geïnteresseerd in de Ireine-ruiters. Deze landelijke rij ver eniging heeft thans de beschikking over een terrein bij "De Krom" ach- ter de munitiegebouwtjes. Om daar Bouwplan een bak te maken heeft men al een bedrag van f2300,- uitgegeven Het vervelende is echter, dat men daar nu door het water en de blubber niet meer kan rijden. Een teleurstel ling voor de zestig leden. Velen van hen wijken al udt naar maneges In Noordwijkerhout. Ze willen namelijk ook in de wintermaanden hun ge liefde sport blfjven beoefenen. In Katwijk is daar helaas geen moge lijkheid voor. De tussen de paarden opgegroei de Haasnoot: "Wat zou het fijn zijn als we hier eindelijk eens een echte manege hadden. Ik wil graag rijles sen gaan geven en ook onderricht in het mennen van vier-, zes- en acht spannen. Door vrienden heb ik nu dc beschikking gekregen over een stal aan de Noordwljkerweg in Rijnsburg en ik mag tijdelijk ook gebruikma ken van hun privé-bak van 20 bij 120 meter. Het is maar een noodmaat regel. Ik weet, dat ik niet de eni ge gegadigde ben voor de toekomsti ge manege in de noordduinen bij de Estec. Toch wil ik ook een kans wa gen me daar te vestigen. Daarom heb ik me als gegadigde aange meld". De Katwijkse paardensportliefheb ber, die bekendheid geniet door zijn postkoest, heeft ingeschreven voor de wereldkampioenschappen vierspan nen komende zomer in het Duitse Mlinster en hij wil met een zesspan deelnemen aan de Horse-show in En geland, wanneer hij deze zaak finan cieel rond kan krijgen. toekomst wat in de richting Noord- wijk zou worden verplaatst. De ma negehouder Jaap Jonker diende nu twee laar geleden al een bouwnlan in bfj B. en W. van Katwijk Het werd zeer welwillend ontvangen door het Katwijkse college De moeilijk heid Is echter, dat het niet alleen kan beslissen Bij het geven van be stemmingen aan het dnlnterrein Het Katwijkse gemeentebestuur is wel van plan in de noordduinen een recratiegebied te creëren. Bij het maken van het plan "Rijnsoever", heeft men westelijk van de Zwarte- weg bungalows gesitueerd en ter hoogte van Estec aan de voet van de duinen een manege gedacht. Jon- ket schijnt al gepolst te zijn of hij voor deze plaats voelde. Het bleek echter, dat. wat de grond betreft, eerst overleg gepleegd moet worden met de domeinen. Daarover schijnt men nu in bespreking te zijn. Over leg over dergelijke zaken vergt meestal veel tijd, zodat niet ver wacht moet worden dat Katwijk in dat gebied nu een, twee, drie een ma nege heeft. Groot belang Burgemeester A. G. Vermeulen (tweede van links) inspecteerde voor het Katwijkse raai paarden, voorzien van nieuwe zadels en hoofdstellen, van Herman Haasnoot (op eerste Er wordt in Katwijk reeds lang ge sproken over het stichten van een manege. Aanvankelijk werd gedacht aan het terrein links van de ingang van dp camnlng Noord die in de Dat er een hippisch centrum moet komen staat vast. Daarvan is ook het Katwijkse gemeentebestuur over tuigd. Het is niet alleen in het be lang van de paardensport-minnende Katwijkers, maar ook van de zeer vele badgasten, die tijdens hun ver- Haasnoot wil ook blijf in de familie-badplaats graag een rit over het strand en door de duinen willen makeh. Aan het gemeentebestuur van Kat wijk de zeker niet gemakkelijke taak te bepalen aan wie men de vergun- zijn voor de Katwijkse manege. ning voor de bouw en het exploite- zullen komen. Daarbij kom: jaar een manege moet verlenen. Jonker en Haasnoot hebben zich als Katwijkers reeds als gegadigden het heeft er alles van, nog wel enige belangstellenden ker zijn "ir wat stallen aan de Duin? zo snel mogelijk wil verlats aicces aan de eisen van deze tijd accommodatie in gebruik iarmai ALPHEN AAN DEN RIJN aangepast, dus zonder Wanneer de initiatiefnemers van het dergelijke, i dat de tui buitf volkstuinencomplex aan de Ridder- bestaan uit verschillende RIJNSBURG Met een glimlach op het gelaat staat Henk J. den Haan (64 en voorzitter van de Coö peratieve Raiffeisenbank) op de hoek van de Oegstgeesterweg en de Brouwerstraat te kijken naar de vorderingen in de bouw van Rijns- burgs nieuwe en smetteloos witte "bankburcht". Den Haan is kenne lijk tevreden. Geen wonder. De schepping van het Oegstgeester ar chitectenbureau Kraan en Markslag is eindelijk glasdicht. Het heeft heel wat problemen gekost het dubbele, zonwerende glas tijdig vanuit Bel gië in Rijnsburg te krijgen: de fa briek was overbezet met ouders Vast staat, dat de opening van dit hoofdkantoor dinsdag 16 januari 1973 kan worden verricht door dr. A. J. Verhage, oud-voorzitter van het Pro- duktsohap voor Siergewassen en var de vereniging "De Nederlandse Bloemisterij. Den Haan nadrukkelijk: "Als be stuur en raad van toezicht van de Coöperatieve Raiffeisenbank in Rijnsburg hebben we gemeend dr. Verhage voor het verrichten van de ze handeling te moeten uitnodigen. Als bewijs van erkentelijkheid voor wat hij uit hoofde van zijn functies in de bloemisterij-organisaties voor Riinsburg in het algemeen en voor de kwekers en handelaren in het bij- Door Cees Combee Foto Jan Holvast buurt toestemming krijgen om hun plannen ten uitvoer te brengen, zal ei op het complex een zeer bijzon dere tuin verrijzen. Tussen de gewo- ne tuintjes en huisjes komt een spe ciale tuin voor invaliden. Dat bete kent, dat niet alleen het huisje is Meer telefoon nummers in Alphen a. d. Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN De ze week werd in de telefooncentra le Alphen-Centrum een belangrijke nummeruitbreiding voltooid. De ca paciteit wefd met 2000 nummers uitgebreid tot 8000. ng', 1 Bijl. E Ongeveer achthonderd op telefoonaansluiting wachtenden Heu*£steaat 1i7a1p1u die hoger zijn gelegen dan tuinen. Daardoor kunnen den vanuit hun rolstoel h: Di, de ander zelf verzorgen. He: o zo'n tuin te maken bestond D zijn ruime tijd, maar de final Griek; stand bracht de mooie pis Demi het wankelen. Dezer dat er echter een gift binnen zend gulden, speciaal v dentuin. Voorlopig zal e aangelegd, die by toeritje g worden gebruikt. Wam dat er veel belangstelling mogelijk een tweede word j^rla legd. Wanneer deze plannen zou de invalidentuin een completering zijn complex. Het wachten is goedkeuring omhetprojekt oto'i starten. Het eerste plan m a de taal van 50 huisjes werd do gewezen, omdat zij liever hadden voor het gehele g: Een nieuw plan met een derd huisjes werd wel vonden, maar de gemeente eindelijk het laatste woord. Gegadigden om de tuin beurt te kunnen bewerke zich aanmelden zullen als gevolg van deze uitbrei ding hun aansluiting krijgen. Met de indienststelling van de centra le AlphenRidderveld in de tweede helft van 1974 zal de totale num- mercapacitsit wederom aanzienlijk worden vergroot. Deze centrale start namelijk met 2.200 aansluitmoge lijkheden. Tussen nu en het tijdstip waar op AlphenRidderveld in gebruik kan worden genomen zou de situa tie, afhankelijk van de vraag, gedu rende de laatste maanden nog weer wat moeilijker kunnen wor den. Maar al met al betekent een en ander een aanzienlijke verbete ring voor telefoongegadigden in Al phen aan den Rijn. Rijn. In verhand met structiewerkzaamk aan de Noordeinda tussen Waddinxw Boskoop zijn lichten geplaatst doorgang van h\ te regelen. Dit bijna aUe gevalh ging, terwijl enk\ deelten voor vracl helemaal niet öi. zijn. Er zijn boi plaatst, die de ging aangeven houdt een (scherp in het zeil. zonder heeft gedaan gedurende een lange reeks van Jaren. Verhage he heel graag aan ons verzoek willen voldoen". Het nieuwe hoofdkantoor van de Raiffeisenbank neemt een domine rende plaats in het dorp in. Het valt al van verre op door het ongelijke dak. de verspringende gevels en vooral doordat voor de buitenmuren gebruik gemaakt is van wit gegla zuurde steen. Het gebouw bestaat uit twee etages met opvallend weinig glas en in de onderbouw een zeer ruime kelder. De bouw werd ver richt door het Rijnsburgse aanne mingsbedrijf M. en P. van Egmond. Bouw en inventaris vergden een in vestering van niet minder dan een kleine twee miljoen gulden. Wanneer men de hal van het nieu we bankgebouw betreedt komt men in een grote ruimte met tien loket ten met daarachter het werkdomein voor de kassiers en het personeel en daar weer achter een ruim kantoor voor directeur Sam Kralt, alsmede de machinekamer waarin de mo dernste boekhoud- tel- en ponsma chines staan opgesteld. Boven be vinden zich de archiefruimte, de vergaderzaal voor bestuur en raad van toezicht en een reserve-ruimte, wanneer de bank in de toekomst moet uitbelden. Thans heeft men 22 personeelsleden in dienst en dat aantal kan, wat de beschikbare ruimte betreft, worden uitgebreid tot 55. Gelijksvloers bevinden zich de kluizen voor de dagelijkse beschei den en het geld en in de kelder zijn twee klantenkluizen. Het programma van eisen voor deze nieuwe bank is van tevoren ruitvoerig besproken met de deskun digen van de centrale bank in Utrecht, zegt Den Haan, die nu ruim vier Jaar als voorzitter van deze ruim een halve eeuw bestaande fi- na^ 'ële instelling fungeert. De eni ge weken geleden overleden Teuh Kralt was 31 Jaar voorzitter. Toen zijn zoon Sam wero benoemd tot di recteur trad hij af. Zijn plaats werd ingenomen door Geelof Kralt. Deze hanteerde vijftien Jaar de voorzit tershamer. Er is bij opzet van dit nieuwe gebouw niet alleen rekening gehouden met toekomstige uitbrei ding, doch ook met eventuele in krimping. als het in de bankwereld eens slecht zou worden. Met een kleine verandering kan men dan zo de bovenste etage gereed maken om te verhuren. Voorzitter Den Haan: "We hopen natuurlijk, dat het crescendo blijft gaan. In 1952 hadiden we een omzet van 35.300.000,- en in 1971 was dit bedrag gestegen tot 1.242.000.000,-. In die periode groeide het aantal le den van 451 tot 1264, het aantal spaarders vermeerderde van 2035 naar 8052 en het aantal rekeninghou ders van 494 naar 1749. We behande len allerlei bankzaken en verzorgen ook reizen. Vijftig Jaar geleden be gonnen we aan de Korte Voorhouter- weg en in 1930 werd onder architect Kraan uit Oegstgeest een nieuw ge bouw opgetrokken op de hoek van de Oegstgeesterweg en de Brouwer straat. Eerste directeur was Jaap Kromhout (hij begon met de titel kassier voor een jaarsalaris van 100,-) en in augustus 1953 volgde Sam Kralt hem op". Wanneer Henk den Haan, die nu ook al weer vijftien Jaar secretaris van de bloemenveiling "Flora" is, over de historie van de bank gaat vertellen kan hij uren praten. Be grijpelijk, want hij weet als befaamd Rijnsburgs organisatieman heel wat van de geschiedenis af en is lange Jaren nauw betrokken geweest bij het wel en wee van de bank. De Coöperatieve Raiffeisenbank in Rijnsburg is van het begin af aan gaan lopen. Dat kwam mede omdat de handelsbanken er niet voor ge porteerd waren in die tijd een kan toor in Rijnsburg te stichten. De groei van de bank is in hoofd zaak bepaald door "Flora". De vei ling begon direct alle betalingen over de bank te doen en dat is van daag de dag nog zo. De taak van de Raiffeisenbank lag aanvankelijk zui ver in de agrarische sector. Zij is echter uitgegroeid tot een handels bank. De omzetten geven een uitge sproken beeld, dat de bank thans een belangrijke taak in de handels sector vervult. Het nieuwe hoofdkantoor van de Rijnsburgse Coöpe ratieve Raiffeisenbank, dat 16 januari 1973 door dr. A. J. Verhage wordt ge opend. De bouwkosten met interieur komen op een f2 miljoen. Twee jongens met fiets onder auto LEIDEN Twee Leidse Jon gens van resp. tien en twaalf Jaar raakten gistermidag gewond, toen zij met hun fiets vlak voor een nade rende personenauto de Willem de onge luk gebeurde omstreeks half zes, na het invallen van de duisternis, ter hoogte van de spoorwegovergang. De automobilist, een inwoner van War- leenbank in Eindhoven. RUnsburgs mond dle to de richting van Leider- bank heeft grote plannen, horen we dorp reed_ kon volgens 2lJn „„ma- van de voorzitter De Haan. Er zal pmg een aanrijding met de over- telt Den Haan, dat dat komt door de ."USSE X?. op handen zijnde fusie van de Cen trale Raiffeisenbank in Utrecht en de Centrale Boeren- beleggingsadviseur worden getrokken en kantoren aan de Langevaart het Flora-gebouw op korte termijn stekende Jongens beiden uit de Me- wil naast de bij- renwijk, niet voorkomen. De Jon gens kregen beiden een hersenschud ding en snijwonden aan het hoofd. openen in het plan "Fre- zij moesten door de EHD naar het deriksoord de nieuwe woonwijk ziekenhuis worden overgebracht van Rijnsburg. Hun fietsen werden geheel vernield.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4