IEMG0 lijdschap rond Pauwbrug KRETS GROTE DAG „Het is geen Dubbeldekkers" PONTIAC horloges, fijne horloges. 'Hardstikke Leidenaar' Zirkzee na 25 jaar bus R iAG 15 DECEMBER 1972 LEIDEN LEIDEN Er waren cadeaus en lovende woorden. De winkeliersvereniging van de Haarlemmerstraat bood wethouder Kr et een door de slijter fraai verpakte slaapmuts aan. „Omdat we blij zijn dat er een goede, berijdbare weg is gekomen, en omdat de ellende van afsluitingen en opgebroken wegen nu van ons weggenomen zijn", zei voorzitter Van Zijp. Het Leids City Centrum droeg een gevulde envelop bij tot de feestvreugde. „Voor de bewegwijzering", zei voorzitter Wolfslag. Kortom: blijdschap en tevreden heid gisteravond in "De Vreeburg" aan de Oude Singel, waar exploi tant J. Vreeburg op een drankje en een hapje tracteerde. Diezelfde gevoelens werden gis terochtend nog niet gedeeld door een aantal Leidenaars, dat meen de dat er niet aan de voetgangers op de Lammermarkt was gedacht. Zij hadden uit protest de bestrating voor de huizen, weer weggehaald, omdat de auto's tot aan de wonin gen waren doorgereden om een parkeerplaats te zoeken. "Een misverstand", legde Kret 's avonds uit. Hij was zonder dat hij van deze activiteiten wist gaan kijken hoe de zaken op, de Lammer markt verliepen, en werd daar door bewoners van de reden van hun gramschap op de hoogte gesteld: Kret: "De bedoeling was, dat er wel degelijk een trottoir zou komen. Paaltjes zouden de auto's moeten verhinderen tot vlak voor de hui zen door te rijden. Alleen, we had den de boel vanmorgen even provi sorisch dichtgegooid in verband met de openstelling van de noord-zuid route. Ik heb inmiddels al wat paaltjes laten aanbrengen om de mensen te laten zien dat we het belang van de voetganger niet zijn vergeten". Belang Waarvan acte: 's middags belde een tevreden deelnemer aan de pro testactie op met de mededeling dat de zaak in overleg met Kret voor elkaar was gekomen. Het bureau voorlichting van de gemeente had voor de gelegenheid een uitgebreid stuk documentatie samengesteld. Daarin werd allereerst nog eens uiteengezet wat nu precies het be lang van het gereedkomen van de Pauwbrug en de dam in de Mare is. NIEUWE RIJN 29—32 LEIDEN - TEL. 01710-24244 Morgen meteen naar: Nu het tracée gereed is, kan het verkeer uit de richting Lammen- schansweg ,dat niet in de binnen stad moet zijn, voortaan direct via Oranjeboomstraat, Sint Jorissteeg, Hooigracht en Pelikaanstraat bui ten de city om naar de Lange- gracht en vandaar via de Oost- westroute over de Lammermarkt en de Valkbrug het Stationsplein en de Schuttersveldweg bereiken. Van daar uit heeft men dan een prach tige aansluiting op de Oegstgeester- weg (Oegstgeest)Willem de Zwij gerlaan (Leiderdorp), en de toekom stige Plesmanlaan (naar rijksweg 4). Meer ruimte Men verwacht, dat met name de marktenroute en de Breestraatroute veel minder last van verkeersdruk zullen krijgen. Wat dan voor het openbaar vervoer gunstig is, omdat het meer de ruimte krijgt op die rou tes. Het bureau voorlichting gaat in kort bestek nog even door de ge schiedenis van de Pauwbrug en de dam in de Mare: van 1959, toen de raad besloot dat de noord-zuidverbin- ding de hoogste urgentie kreeg, via stations als de aanleg van de brug gen in de Voorschoterweg en de Haag weg, waardoor de wateren in de bin nenstad zeer ontlast werden, naar de afbraak van de Pauwbrug. „Als laatste fase werd onlangs be gonnen met de reconstructie van de Lammermarkt tussen Korte Mare en Nieuwe Beestenmarkt. De verwachte verkeersdrukte op de city-ring zal worden opgevan gen door verkeerslichten bij het kruispunt PelikaanstraatLange gracht en Langegracht- Korte Ma re. Die verkeerslichten kosten samen f 300.000. Er moet overigens nog wel het één en ander gebeuren: Na de opening moeten nog de vol gende werkzaamheden plaats vinden: hét aanbrengen van een zgn. top laag van warm asfalt van de Wa- tersteeg tot Nieuwstraat, op de Hooi gracht en aansluitihg Ir. Driessen- straat, de Pelikaanstraat en de dam in de Korte Mare. Daarmee is nog eens zo'n f 300.000 gemoeid. In totaal bedragen de kosten van de ze cityring, met inbegrip van de demping van de Langegracht, rond de 8% miljoen gulden. Verlovingsringen Blijvende service De ruimste keuze De beste merken Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Na jaren van plannen maken en praten was het gisteren zover. Wethouder Kret van stads ontwikkeling en verkeer opende de Pauwbrug. Geëscorteerd door een politiewagen met blauw zwaailicht schaarde h ijzich aan de lieftallige zijde van de majorettes van "Werk- mans wilskracht". Fier, rechtop marcheerde hy als eerste de belangrijkste schakel van de noord-zuidroute over, een veld heer die zijn troepen in triomf de stad binnenvoert. (Foto onder). Het verkeer deed het wat minder plechtig. Het stelde vast dat "Je daar ook weer door kan" en handel de naar bevind van zaken op de Pauwbrug (foto links) en de dam over de Mare (foto rechts) MORGEN LAATSTE DAG TELEFUNKEN-SHOW Bent U al geweest U kunt alsnog profiteren van de speciale aanbiedingen en een GRATIS kerstpresentje. De heer Zirkzee, die donderdag 21 december 25 jaar lang de stadsbus ongedeerd door Leiden zal hebben vervoerd, geniet nog zichtbaar van dit verhaal. Net zoals hij nog altijd kan lachen om het natte pak, dat een ietwat naar geestrijk vocht rie kende heer een keer opliep, toen hij ondanks de herhaalde waarschuwin gen van Zirkzee bij de Haarlemmer trekvaart zo onvoorzichtig uitstapte, dat hij rechtstreeks "de majem in dook", zoals de 52-jarige chauffeur het uitdrukt. "Ik schrok wel even toen die man kopje onder ging, maar hij kwam vanzelf weer boven en hij bleek met een ontnuchterd te zijn", herinnert hij zich. Piloot Het zijn echter niet alleen dergelij ke taferelen die het hart van "hard stikke Leidenaar" Zirkzee nog altijd doen uitgaan naar de autobus. "Want", zegt hij", zoals het in de televisieserie 'Dubbeldekkers' ging, is het in ons dagelijks werk nu ook weer niet. Maar ik heb nog altijd piezier in mijn werk, ik mag niet mopperen. Er is trouwens maar één baan die ik liever gehad zou hebben dan buschauffeur: piloot. In de tyd waarin ik opgroeide zat dat er echter niet in. Integendeel, voordat ik bij Eltax niet te ver wan-en met het tegenwoordige taxi- bedrijT in dienst kwam, heb ik een aantal andere baantjes gehad: ik heb 'n tijdje bij de gemeentereiniging ge werkt, ik heb bij het huidige KANAB kabels gelegd. De langste tijd, 5 Jaar, ben ik worstmaker geweest. Na de oorlog kwam ik terecht op een vrachtauto bij een transportbe drijf. Dat beviel me helemaal niet. Na een paar weken ben ik toen via een kennis die ik daar had bij Eltax terechtgekomen. Eerst een Jaar op de taxi - wel avontuurlijker dan het buswerk, maar niet iets dat ik mijn hele leven zou willen doen. Je had rogal eens last - en vervolgens op de bus." De herinnering aan die eerste jaren roept een beetje weemoed op. "Wij hadden toen als chauffeurs veel meer verantwoordelijkheid voor de gang van zaken. Als er iemand uit viel, regelden we dat zelf. Nu loopt alles over allerlei schijven. Het zal wel nodig zijn. Maar toch... Bovendien hadden wij onze "eigen" bussen, terwijl we nu soms in drie verschillende wagens per dag rijden. Ik vond liet wel een mooi systeem, ieder zijn eigen bus. Je kon Je wa gen dan zelf bijhouden, Je kende hem door-en-door. Geen „hoera" Maar niet alleen bij de busonderne mingen is het één en ander veran derd. Ook bijvoorbeeld het verkeer, waar Zirkzee 43 uur per week zeer veel mee te maken heeft, is niet meer zoals het pakweg twee, drie jaar terug was. Zirkzee over de maat regelen die Leiden tot nu toe heeft genomen om het openbaar ver voer te bevorderen: "Ach, er zijn wel verbeteringen. Die busbaan op de Boommarkt scheelt voor ons wel het nodige. Maar om nu te zeggen "hoera, we zijn er",..nou nee. Ik merk - een paar stukken daa laten - nauwelijks iets van alle spanningen die men zich Jubilerende buschauffeur Zirkzee: "De mensen prettig ontvangen" heeft om het het openbaar vervoer makkelijker te maken. Maar ach. er zijn al zoveel mensen die daarover gepraat en geschreven hebben Wat ik wel een goede gedachte zou vinden, zou zijn om alle buitendien sten, die naar Katwijk, Haarlem en noem maar op moeten, uit de bin nenstad te halen, en in plaats daar van de stadsbus vaker en op meer plaatsen te laten rijden. Dat scheelt in de verkeersdrukte, en voor de passagiers is het waarschijnlijk makkelijker. Die moeten nu ook maar zien dat ze naar het station komen als ze niet in de buurt van een bushalte wonen." Humeur De drukte in het verkeer heeft, het spreekt vanzelf, ook zijn weerslag op het humeur van de chauffeurs. Zirk zee: "Inderdaad. Als Je 9% uur in de bus hebt gezeten, word Je het wel eens zat. Als ik dan thuiskom hoeft mijn vrouw het eerste half uur niets tegen me te zeggen. Ik kan me best indenken dat er een paar chauffeurs zijn die overspannen raken. Nu ik wat ouder word, merk ik dat ik ook wat minder snel kwaad word. Maar het komt wel voor dat Je een passa gier een ruw antwoord geeft. Als Ie daar achteraf over na gaat denken, vraag Je Je af "waarom eigenlijk?" De spanning wordt wel eens even te- kun Je in Je artikel wel van excuus maken tegen i die ik onvriendelijk heb Ze zeggen soms ook, dat ik op de bus een stuurse uitdrukking heb, maar zo ben ik niet, hoor, echt niet. Ik vind gewoon, dat een passa gier prettig opgevangen hoort te worden op een bus. Net zo goed als ik goed behandeld wil worden als ik eigens iets ga kopen. Vriendelijk heid hoort bij het beroep van bus chauffeur". Zirkzee hoopt tot zijn 65-ste Jaar op de bus te kunnen blijven rijden, op dezelfde manier waarop hij het tot nu toe heeft gedaan, dat wil zeggen zon der dat hij ooit iemand letsel heeft toegebracht. "Daar ben ik wel groots op. Wat dat betreft ben ik wel een beetje IJdel", geeft hij toe. Voor de eerste 25 Jaar trouwe dienst z&ï hij donderdag worden gehuldigd. Beroemd om kwaliteit, garantie en service. De wijzerplaat en de vormkast geven dit horloge een eigen gezicht. Chroom.132,-. Doublé 136,-. Pontiac Jumping. Chronograaf met seconde- en minuut-teller en tachymeter. Chroom 225,-. Kret: trots voorop LEIDEN "Ach, ik ben veel wat er in die 25 jaar gebeurd is, vergeten. Maar één voorval zal me altijd bijblijven. Het gebeurde jaren geleden, toen Eltax, waar ik toen buschauffeur was, nog niet door de NZH was overgenomen. In de scherpe bocht bij het huidige burgemeestershuis komt er een tegen ligger op me af. Ik moest snel en stevig uitwijken. Een stu dente, een meisje van een jaar of 22, verloor daarbij haar even wicht en duikelde pardoes in de armen van een oude man die in de buurt zat. De reactie van die man: Dat God er nog aan ren denkt om me op mijn oude dag zoiets in de armen te stu- Het meisje vatte het heel sportief op. Omdat God daaraan gedacht heeft, krijg je van mij een zoen erbij", lachte ze, en ze voegde onmiddellijk de daad bij het woord. Ik heb toen de bus wel aan de kant moeten zetten om bij te komen". Pontiac tijd - juiste tijd De stalen Pontiac. Sterk horloge voor stoere mannenarmen. 99,-. Met datum 109,-.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3