Gronvöld: "Ruimte ijden voor experimenteren Bona zonder Moody langs ASYU Leython-dames weer naar zege APPIE HAPPIE liploeg PLOEGACHTERVOLGING NEDERLAND-NOORWEGEN OP DE SCHAATS... Volleybalcompetitie voluit Opvallende rol van Harry Stol na rust KOERSEN IN HILVERSUM BOM STARS 5 DECEMBER 1972 SPORT PAGINA 17 LEIDEN Het tweede dames- zat er in. Zonder aanvaller Bert team van Leython A.C. heeft dui- Frank, gebroken pols, maar met de delijk haar kandidatuur gesteld voor ervaren spelverdeler Ton van den het kampioenschap van de promo- Bos weer in de gelederen kwam tie-klasse volleybal. K.V.C. 1 kon Leython A.C. tot het beste spel. De geen set gevaarlijk worden. Met 15wedstrijd had met wat meer beheer- 7, 158 en 1512 bleef de toch heus sing en wat doorzettingsvermogen - De Jaap Edenbaan van een wasbord gis- loen daar de tweede se- voor het Nederlandse schaatsen werd ver- mperatuur en de wind ditmaal goed, maar nu eigenlijk niet geschikt rijden op te rijden. Het uiteraard de prestaties. Kuipers afwezig toet vandaag een tenta- en de kernploegle- a Pfrommer niet voluit i rijden, hadden deze eigenlijk heel weinig een Prommer: „ik heb gens gezegd dat ze een moesten rijden. Stel ende week valt, dan een behoorlijke tijd maar voluit rijden niet. Als Je dat we] je een tijd neer, die en moeite tot stand is volgende week in He- het goed weer is, duik |k onder die tijd en je af, waarom Je hier Koegd. Bovendien houd baan gewoon een paar benen over en daar tal niets aan", gleden konden het zich het bij redelijke tijden de wedstrijden van Assen behoeven zij zich [en meer te maken. Na en immers vertrekken orwegen om zich daar te bereiden op de Ne- ampioenschappen. Ook ijders zullen naar het moeten, willen ze nog „Ik wil volgende week Llijk al naar Noorwegen k train op het ogenblik einig. In deze fase van moet Je gewoon veel op n en tussen vijf keer veertien keer is een verschil". reed overigens een een goede 3000 meter, tweede plaats oplever- Hans van Helden, die ien het snelst bedwong, ner over Peter Not te t: erdaad ook in een tral- moeten, anders wordt land op ons steeds gro- deze wedstrijden hier gaat het er maar om rste zestien te klasseren, oor een Peter Nottet en Nooitgedagt natuurlijk Op de Nederlandse tappen zullen ze toch vijf moeten worden, de zesde plaats, dan is logisch, dat ik dan een seem als reserve". en Ronnie Nooitgedagt raarvoor ze trainen. En het zeker niet. Harm van Helden (die op ter in twintig seconden en door Leen Elfs tot kalmte werd ge- Jappie van Dijk (die onzachte aanraking de betonnen rand van en hij bij het passeren ner nog iets terug wilde lat lukt Je nooit op een »an), zijn op het ogen de beste drie schaat- daarachter komt toch (Kleine, Palsma, De Derksen), dat door het -Nooitgedagt moet wor- echter wel een buiten- ngskamp voor nodig. 112 Arend los 2202 1. Hans van Helden ster Nottet 2.15.7; 3. Jac- yoning 2.16.0; 4. Jappie 5. Peter van de 6. Klaas Vriend 2.17.1; jtgedagt 2.17.6; 8. Daan Ron de Roon ta Kleine 2.18.6; 11. Pe- nnnen 2.20.0; 12. Arend 12. Arend Klos 2.20.2; 52.20.2. 1. Hans van Helden an Gompen 4.44.7; 3. 4.44.94. Klaas Vriend to Nooitgedagt 4.45.9; 6. 4.46.2; 7. Jan Derksen todrik Hatters 4.47.5; 9. 4.48.310. Gerard van U. Jan Hendrik 12. Co Giling 4.49.8. 1. Hans van Helden peter Nottet 93.000; 3. 13.333; 4. Daan Gom- b 5. Ron Nooitgedagt eter van de Kant 93.966; >n 94.183; 8. Arend 9. Jacques de Koning 'an Derksen 94.833; 11. tos 95.017; 12. Co Gi- INZELL Vroeger, eigenlijk tot en met het vorige schaatsseizoen, werd Roar Gronvöld (26) altijd verweten, dat hij „te week" zou zijn. Wie met hem praat in het Inzeller trainings kamp van de schaatsprofs, ontdekt dat zulk een oordeel te oppervlakkig moet zijn geweest en wellicht inge geven door zijn wat jongensachtig uiterlijk, gevoegd bü een soort ont reddering, die zich van hem leek meester te maken als de „coming man van de Noren" weer eens net niet de beslissende sprong naar de absolute top maakte. Maar schaats - prof Roar Gronvöld vaagt binnen het eerste half uur van een op moeizaam Engels voortstrompelend gesprek toch dat beeld van voor heen resoluut weg. Door Fred Racké Hij gelooft zéér oprecht in de prof-league, die voor hem zo blijkt bepaald geen vlucht uit een niet-bekroonde amateur-carrière is geweest. En Roar Gronvöl kan dat allemaal heel best beredeneren. Niet alleen met de argumenten, die als bekend mogen worden veronder steld. Ook Gronvöld spuit eerst, dat de publiektrekkers, die de top-' schaatsers waren (zijn), wel wat meer „terug mochten hebben" dan de jaarlijkse sores van afgebroken studie, onbetaald verlof of anders zins. Maar daarna ontwikkelt hij een brede visie op de schaatssport van vandaag. En hij bekent ook: „Ik was de man, die de kontakten met de prof-league voor de Noorse schaatsers legde. Ik was ook bij de beroemde bespreking in juni in Londen". Gronvöld legt dan uit, waarom de Noorse schaatsbond de pogingen om de „afvalligen" naar het amateur kamp terug te halen, niet bij hem toch nog altijd Noorwegens nummer één begonnen, maar bij sprinter Per Björang. „Hij", zegt Gronvöld, „stond het zwakst in zijn schoenen. Dat bleek dan ook wel. Bij mij begonnen ze niet eens, om dat ze wisten hoe ik tegenover de profs stond. Ze beseften dat ik de gene was, die een ombuiging naar het professionalisme wilde". Bleek de Noorse bond Gronvöld te kén nen, de rijder schat de „oppositie" ook wel op de Juiste waarde. „Je moest nog maar afwachten hoelang het zou duren voordat de ISU écht een prof-afdeling in de eigen gele deren zou tolereren". En dan: „Wat zou dat nou hele maal inhouden? Een prijs van op z'n hoogst vijftienhonderd gulden voor een eerste plaats? Wanneer Je dan de volle stadions ziet bij Euro pese of wereldkampioenschappen, dan is dat toch nog niks? Nee, het zou een moeizaam, 6emi-professio- neel gescharrel zijn geworden. Waar zou men een spectaculaire prijzen- pot als die van vandaag moeten halen, binnen zo'n log lichaam als de ISU? Het is goed, dat de Ameri kanen er op déze manier instapten. Hoewel het moeilijk zal zijn om de zaak weer samen te smelten, want „overname" van de league kost nu natuurlijk vreselijk veel geld". Roar Gronvöld: Zeker geen „weke jongen", al was het alleen maar om de manier waarop hy de stap naar 't professionele schaatsen maakte. „Ik brak mijn studie voor gymnastiekle raar en fysio-therapeut af. Mijn vrouw, lerares in moderne talen, vond dat goed. Wanneer de prof- league mocht mislukken, dan is voor mij is het schaaten voorbij. Dan pak ik de studie sneller weer op, dan ik mij had voorgesteld". Intenser Een sprong in het duister, dat af breken van de studie en het onder tekenen van een door velen met wantrouwen bekeken contract van „die Amerikaanse geldjagers?" Voor Gronvöld („voetbal is verschrikke lijk fijn, maar ik belééf schaatsen veel intenser") in ieder geval niet. Hij: „Voor mij was het ogenblik in ieder geval gekomen. Het giing mis met de schaatssport. Ook in Noor wegen". Roar Gronvöld gelooft, dat het pu bliek op een andere manier weer geboeid kan raken. Of zoals in Nederland kan blijven. „Schaat sen om fikse prijzen door een selec te groep. Goeie koppels. Aandacht voor sprintspetotakel. Het publiek komt op topsport af. En toppers op hun beurt inspireren de Jeugd; zo Je wilt de amateurs. Deze manier van werken legt op ons, de profs, een grote verantwoordelijkheid. We moeten voor de topprestaties zor gen". Hetgeen dan weer herinneringen oproept aan vorige seizoenen. Schenk als alleenheerser, de Noren wanhopig en vergeefs knagend aan Nederlandse superioriteit. Gronvöld; „Maar voor ons zijn de schaatssei zoenen niet steeds dezelfde. Wij hebben in Tenmann een geweldige trainer, dde meteen „Ja", zei tegen de profs, omdat hij altijd naar de top streeft. Stel, dat Schenk net zo ongelooflijk rijdt als voorheen. Dan kan Nederland hem weer bejubelen. Maar als Björn Tveter en ik de an dere Nederlanders voor de tweede en derde plaats kunnen kloppen, dan zijn wij in Noorwegen net zul ke helden. Trouwens zou Schenk dat allemaal weer presteren? Let eens op jullie edgen Kees Verkerk. Die draait fantastisch. Met de dag beter..." Tradities Ja het is vooral ook het lot van de schaatssport, dat Roar Gronvöld be zielt. „Misschien", zegt hij aarze lend, „hangt ook de prof-league nog iets teveel aan tradities. Wedstrij den over de traditionele afstanden. Maar we wilden niet ineens tevéél Roar Gronvöld: geen weke ■jongen op nieuwe leest schoeien", aldus de mét Kees Verkerk als vertegenwoor diger van de rijders in het ISSL- bestuur afgevaardigde Noor. Hij besluit: „Maar wij hebben ook de ruimte voor boeiende experimen- niet zo zwakke Katwijkse ploeg met lege handen staan. Bij Leython A.C. 2 was sinds lange tijd set-up Ada van Polanen weer van de partij. Dat kwam goed uit want Klasien Jon ker moest vanwege een enkelblessu re verstek laten gaan. Ada van Po- lanen liet echter zien dat zij het "vak" nog best verstaat. Aanvan kelijk nog wat stroef maar naarma te de wedstrijd vorderde steeds meer overtuigd van het eigen kun nen, bood zij de aanvalsters herhaal delijk afgemeten set-ups. Behalve Ada van Polanen lieten ook Annet te de Bart vorig Jaar nog junior en Petra van Bemmelen goed werk zien. De heren van Leython A.C. en de reserves van het Delftse Punch kwa men voorlopig tot een puntenverde ling. Voorlopig want bij de setstand 2—2. 15—7, 13—15, 15—10 en 8—15. moesten de volleyballers in de uni versitaire sporthal het veld ruimen voor de micro-korfballers. Om het beslissende punt zal zonodig aan het eind van de competitie worden ge streden. Voor Leython AC eigenlijk jammer want in dit stadium van de compe titie zou de Leidse ploeg best een ze ge hebben kunnen gebruiken .En die ten. Een voorbeeld. Toen in '69 Dag Fornaess wereldkampioen was ge worden, was er meteen op maan dagavond de traditionele huldi gingswedstrijd in Bislet. Vijftiendui zend man op de tribunes, maar ook wind, veel regen, en slecht ijs. Lan ger dan zo'n minuut of veertig kon den we er niet op, zonder het com pleet stuk te rijden. Toen hebben we een koppelwed strijd gereden en een af val wed strijd. De mensen waren dol-en- thousiast. Er was gezegd: u kunt uw geld terugkrijgen. Niemand wil de het. Is dat, Juist omdat het in het „traditionele" Oslo gebeurde, niet een teken dat er nog zoveel mogelijkheden zijn?" „Wat denk Je van een ploegachter volging Nederland-Noorwegen? Een machtig spektakel, vooral als vol gend jaar Sten Sfcensen ook bij ons zou zijn. De ISSL kan daarvoor zorgen. Het is goed dat die profs league er is". in drie sets gewonnen kunnen wor den. Het duidelijke gemis van de slagkracht van Bert Frank ten spijt. Van Hanegem, Cruijff, Neeskens, Krol Vier Nederlanders in het EEG-elftal LONDEN Vier Nederlandse voetballers, Wim van Hanegem iFeyenoord) en de AJacieden Ruud Krol, Johan Neeskens en Johan Cruyff behoren tot de zestien spe lers die gekozen zijn voor het elftal van de zes "oude" EEG-landen, dat op 3 januari in het Wembleysta- dion in Londen tegen een team van de drie nieuwe leden van de Euro pese economische gemeenschap. Groot Brittannië, Ierland en Dene marken, uitkomt. West Duitsland "levert" vijf spe lers onder wie Gerd Müller en Gün- ther Netzer. België, Frankrijk en Italië staan elk twee spelers af ter wijl Luxemburg vertegenwoordigt wordt door een voetballer, de voor FC Antwerpen uitkomende Louis Pilot. De selectie bestaat uit de volgen de spelers: Christian Piot (Stan daard Luik en België), Dino Zoff (Juventus. en Italië), Marius Tres- sor (Olyüipique Marseille en Frankrijk), Granz Beckenbauer (Bayern München en West-Duits land), Ruud Krol (AJax en Neder land) Johan Neeskens (Ajax en Nederland), Paul Breitner Bayern München en West Duitsland), Wim van Hanegem (Feyenoord en Ne derland), Johan Cruyff (AJax en Nederland), Gunter Netzer (Borus- sia München Gladbach en West- Duitsland), Louis Pilot (FC Ant werp en Luxemburg), Jürgen Gra- bowski (Ein tracht Frankfurt en W. Duitsland) Gerd Müller (Bayern München en West-Duitsland)Lui- gi Riva (Cagliari en Italië), Paul van Himst (Anderlecht en België) en Georges Beretta (St. Etienne en Frankrijk). AMSTERDAM De metamorfo se was frappant. De eerste vijfen twintig minuten liet Bona Stars het zelfde spel zien als in de afgelopen wedstrijden tegen Rotterdam-Zuid en maar aanvallend zeer zwak met een bedroevend schot. Daarna kreeg Bo na Stars opeens de geest en gleed soepel en uiterst gemakkelijk langs het Amsterdamse ASVU. Opvallend was vooral de rol van Harry Stol in dat laatste kwartier. De man, die dit seizoen maar zelden zijn top haalde, ging opeens geweldig spelen en scoor de zestien punten. Samen met Peter de Jong legde hij in de slotfase van een aanvankelijk teleurstellend duel de basis voor de zege van Bona Stars: 63—81. Door Jan van der Nat Bona Stars trad in Amsterdam aan zonder Bill Moody, die door een zwa re griep is geveld. Coach Kallenberg stuurde daarom Peter de Jong, Wim Petrici, Rudy van Eyk, Wayne Den ham en Peter Kop, die de rechts- achterplaats van Moody overnam, 't veld in. HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden draverijen zijn: Neptunus-prijs, le afd: 1. Kris Areta (E. Schwarz) (1.25.7), 2. Jacob B, 3. Jubilee Mac. Toto w. 3.30, pl. 1.70, 1.80, 2.40, kop. 6.40, trio 230,-. Triton-prijs: 1. Haja Westlandia (R. Verbaan) (1.26.6), 2. Kees Verkerk, 3. Goalgetter. Toto w. 34,-, pl. 5.10, 1.60, 2.-, kop. 38.30. Nercus-prijs1. Jessico Malre (A. Niemeyer) (1.24.3), 2. Illinois, 3. Jan- tlne D. Toto w. 5.-. pl. 3.10, 31.90, 5.40, kop. 10.80, trio 5244.80. Neptunus-prijs, 2e afd.: 1. Kondor Fez (C. Wortel) (1.28.9), 2. Kairolo D, 3. Kallda 2. Toto w. 4.-. pl. 2.30, 2.80, 2.00, kop. 15.30. Tbetls-prijs1. Idlyl Hollandla (W. Duivenvoorden) (1.24.3), 2. Gravin v. d. Golf, 3. Iel Sprookjeshof. Toto w. 8.50, pl. 2.30, 8.30, 2.30, kop. 38.40, trio 4456.80. Gerard van Maarseveen-prijs1. In- grid Hanover (J. Wagenaar) (1.19.7), 2. Hit Parade, 3. Hazleton B. Toto w. 2.80, pl. 2.80, 3.30, 2.30, kop. 6.70. Poseldon-prijs1. Karei Duke (G. Bosschieter) (1.24.3), 2. Ken Williams, 3. Klif Areta. Toto w. 7.50, pl. 2.40, 2.50, 2.80, kop. 13.20, trio 396.90. Augustus-prJjs. le afd.: 1. Ivonne Hanover (H. Pools) (1.22.8), 2. Isna- than, 3. Helia D. Toto w. 9.30, pl. 1.80, 2.10, 4.-, kop. 5.30. Claudlus-priis: 1. Hideway (J. Ver- hoeve) (1.22.3), 2. Francisco. 3. Gyas. Toto w. 5.20, pl. 2.30, 1.80, 5.10, kop. 10.-, trio 255.10. Augustus-prijs, 2e afd.: 1. Isard H (P. Koppejan) (1.24.2), 2. Henri van Wendy, 3. Ero Alkestis van E. Toto w. 2.50, pl. 1.70. 1.60, 3.-. kop. 6,-. Totallsatoromzet f250.718, Dit vijftal draaide niet zoals Kal lenberg zich wellicht had gedacht. Zoals gezegd werd er verdedigend goed gedraaid en met name schut ter Jos Timmer kreeg geen schijn van kans. Hij kwam dan ook tot slechts tien punten. Aanvallend viel het echter tegen. Ondanks de goede verdediging kon Bona Stars geen afstand nemen van ASVU. De gehele eerste helft ging vrijwel gelijk op en om beurten na men Bona en ASVU de leiding: 6 8 en 22—19 (na vijftien minuten)Bij de rust had Bona Stars een minieme voorsprong: 2931. Vijf minuten in de tweede helft was dat verschil er nog steeds: 41— 43. Maar opeens ging het lekker lo pen en werd weer ouderwets fana tiek i Mandekking Langzaam maar zeker nam Bona Stars afstand. Na tien minuten was het 47—61. In de slotfase kreeg ASVU een flinke tik. Harry Stol en Peter de Jong schoten de zone-ver dediging van de Amsterdammers vol komen aan flarden en Wayne Den ham heerste samen met Wim Petri ci onder het bord. ASVU schakelde over op een mandekking, maar ook dat hielp niet. Bona draaide weer zo als dat een paar weken terug het ge val was en bepaalde uiteindelijk het verschil op achttien punten: 63—81. Het betekent dat Bona Stars weer twee punten aan zijn totaal toevoeg de. Twee uiterst belangrijke punten in de moeilijke strijd met EBBC om de zesde plaats. Een zesde plaats die in de basketbalgelederen nu een maal "alles" betekent; een zeven de plaats heeft bijzonder weinig waarde. Morgen speelt Bona Stars thuis tegen DED, een ploeg waar te gen in de uitwedstrijd ruim honderd punten werd gemaakt. Normaal ge sproken mag dan ook DED voor de ploeg van Kallenberg geen enkel probleem opleveren. Er werd gisteravond nog meer ge basketbald. In Haarlem werd Levi's tegen Lions gespeeld. Lions zakte via een 9674 nederlaag verder weg uit de kopgroep. Scores ASVU: Ton Bakker 14 (8— 6), Adriaan Heimig 13 (94), Jos Timmer 10 (64), Frank Korzaan 10 (010), Hans van Staveren 4 (2 2), Bernard Werkman 4 (22), Jos van Bemmelen 4 (2—2), Aad Win ters 2 (02) en Gerard van der Veer 2 (0—2). Bona Stars: Harry Stol 22 (6—16), Peter de Jong 19 (415), Wayne Denham 13 (7—6), Wim Petrici 13 (49), Rob Wall aart 8 (44). Peter Kop 4 (4—0) en Rudy van Eyk 2 (2—0). ADVERTENTIE BASKETBALL 5MEIHAL TEGEN D.E.D. Kaartverkoop v.a. 7 uur. Kassa's 5 Meihal,, Boshuizerlaan - Leiden. Advertentie aangeboden door v. d. Klugt b.v Leiden - Alphen - Lisse via sportpromotion - Lelden Postbus 105, Leiderdorp. DUS DAT IS MOU DE BeeOEMDE /U/M.. WAT B£U)Ê£©T-I£ - wooTeeie HÈ

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17