"Het is gewoon je reinste discriminatie" BEWONERS WOONBOTEN IN BODEGRAVEN ZONDER AANSLUITING WATER EN LICHT Trofeo Caballero voor Klaas Balk STREEK WOENSDAG 13 DECE BODEGRAVEN De bewoners van de woonboten aan de Bodegraafse Buitenkerk zijn het zat. Zij liggen nu drie en een half jaar in Bodegraven en hebben nog steeds geen water- en lichtaansluiting. Al die tijd hebben zij nette briefjes gestuurd naar de ge meente en naar Gedeputeerde Staten. Nooit echter kwam er een antwoord of ook maar een eenvoudige reactie. Mevrouw Vuur, moeder van drie kinderen en bewoonster van één van de negen schepen: „We zijn het nu zat. Het gaat vanaf nu hard tegen hard. Het is doodgewoon discrimi natie. Vorige week zat ik naar de t.v. te kijken en zag hoe die Oegan- dezen worden geholpen. Begrijp me goed, ik gun het die mensen van harte, want ze moeten nu eenmaal geholpen worden. Maar wü zijn Ne derlanders en alles wat we vragen is een wateraansluiting en behoor lijk licht. Goed, we liggen hier ille gaal, maar waarom? Het is geen kwestie van geld om zo'n aanslui ting te maken, want de waterleiding loopt hier langs de weg. Het is al- De heer Vuur gooit het water uit een jerrycan in de goot steen-met-kraan- waar-geen-water-uit-komtom zich te was- (Foto's Wim Dijkman) leen maar een kwestie van een af takking maken en een paar kranen buiten zetten. We willen het des noods zelf wel betalen". Het vreemde van de zaak is, dat de schepen wel licht hebben. Dat is afkomstig van het woonwagen kampje wat verder op. Daar zitten negen stoppen en de bewoners van de schepen hebben zelf een kabel getrokken naar de boten. Dat is een noodoplossing, want er is veel te weinig stroom. De kabel ligt ópen en bloot en dat is bij regen na tuurlijk levensgevaarlijk. Als me vrouw Vuur wil gaan strijken, moe ten eerst alle lichten en de elek trische toestellen worden uitgescha keld. Twee jaar geleden is de zaak voor de rechter geweest. Eerst in Alphen en later in Den Haag. Er volgde in Den Haag vrijspraak van de boete die de kantonrechter had opgelegd. De gemeente Bodegraven moest zorgen voor voorzieningen, want ook de rechtbank wist geen andere oplossing. Wel, die „voorziening" kwam er. Driehonderd tot vierhonderd meter van de boten werd een betonnen hokje neergezet met drie kranen, waar onvoldoende druk op staat. Als er meer kranen tegelijk worden gebruikt, duurt het enige minuten voordat de jerry-can vol is. Intus sen staat de waterdrager te vernik kelen van de kou. Dat toneeltje speelt zich een keer of vijf per dag af en dan sjouwen de vrouwen twee met ieder twintig liter water. De afvoer van het kranenhuis is slecht. Zo slecht zelfs, dat het water in het gebouwtje staat en 's winters een grote ijsbaan vormt. De toiletten kunnen nauwelijks worden gebruikt. Het echtpaar De Vries heeft een luxe woonark met toilet, inclusief stortbak en douché. Beiden kunnen niet worden gebruikt. De Vries: „Wij sturen onze kinderen niet meer naar school, omdat ik wil hebben dat ze er goed verzorgd uitzien. Dat begint met zich behoorlijk te kunnen wassen voordat ze van huis gaan. Als je naar de w.c. gaat moet Je eerst een emmer Rijnwater tap pen om door te spoelen". 's Winters bevriezen de kranen. Dan moet er met een auto water worden gehaald bij een benzine pomp in Zwammerdam of Bodegra- „Het is Je reinste discriminatie", zegt mevrouw Vuur, „de boten aan de overkant hebben wel water en Primitieve toestanden in Bodegraven: mevrouw Vuur (boven) slee-pt ivederom twee jerrycans met water aan; mevrouw De Vries (hieronder) doet buiten de was, een levensgevaarlijke aangelegenheid. Zo gaat dat al drie en een half jaar lang. wagens hier verderop genoeg zijn geweest. Wij hebben al tijd alles gepikt, maar dat is nu af gelopen". Twee weken geleden hebben wij ten groep, omdat we niet brutaal pamfletten uitgedeeld in Bodegra- ook, terwijl woonboten gens onder één en dezelfde wet val len. Wij vormen gewoon een verge- Dr. Kruisinga: Weldra begin van Europese transportpolitiek LUXEMBURG (ANP) De staatssecretaris van verkeer en wa terstaat. dr R G. H. Kruisinga ver wacht dat in de eerste helft van het volgend Jaar een begin kan wor den gemaakt met een gemeenschap- pe'Mk vervoersbeleid der negen lan den van de uitgebreide EEG. H11 verklaarde gisteren in het Europese parlement dat de EEG-ministerraad dan waarschijn lijk overeenstemming zal bereiken ov «n voorstel van de Europese co' "nlssiê ,de stntotmir "an de be lastingen op bedrijfsautomobielen te harmoniseren. Hi.1 zei dit in ant woord op vragen van het tweede ka merlid dr. ir. A. P. Oele (PvdA), die. als voorzittrr van de commis sie voor vervoer, had gevraagd waarom de raad nog geen beslis sing had genomen over de reeds van 1958 daterende commissievoor st' :ien. De toetreding van Engeland, Ier land en Denemarken tot de gemeen schap heeft "enige moeilijkheden" veroorzaakt, maar uiteindelijk zal Juist de uitbreiding van de EEG de r van PPn -."Manne lijk vervoersbeleid nog duidelijker a. r-n aldus rir 'unga. D° aannassing van de structuur Vr -lo ct.pr'- .1- hplas- tingstelesels is bijzonder ingewikkeld, omdat de beregening van de mar ginale gebruikskosten per voertuig/ k eter sterk afhankelijk is van de levensduur der wegen, die in de verschillende lidstaten van de EEG verschillend is. Deze berekeningen, aldus dr. Kruisinga, zijn nog niet voltooid. BROOD 1 CENT DUURDER DEN HAAG (ANP) Met ingang van maandag zal de consument één cent per 800 gram meer moeten be talen voor het brood. Volgens de Ne derlandse Bakkerijstichting was deze prijsverhoging nodig in verband met de gestegen kosten voor het bakkers bedrijf. Ook de verhoging van de bloemprijs speelt daarbij een rol, zo voegde men daaraan toe. Volgens de Bakkerijstichting is het besluit tot het verhogen van de broodprijs genomen in overleg met het ministerie van Economische Za ken. De prijsverhoging zou niet in strijd zijn met de prijsmaatregel. Zware straffen na voetbalrel GLASGOW De vechtpartijen onder de toeschouwers op de tribu nes tijdens en in de straten na de finale om de Schotse leaguecup tus sen Celtic en Hibernian, zijn gevolgd door een snelle bestraffing voor de hoofdschuldigen. Drie aanstokers van de vechtpartijen werden in Glasgow veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, achttien andere verdachten werden beboet met ge middeld 800 gulden. Van de arrestan ten van zaterdag, er werden meer dan 100 mensen aangehouden, zul len er nog 33 voor de rechter in Glasgow moeten verschijnen. Voetbal Alle 22 spelers in een wedstrijd in de Spaanse regionale competitie zijn het afgelopen week einde uit het veld gestuurd. Drie minuten voor het eindsignaal van de ontmoeting Dolar San Isidro Olimpico Carrante braik een vecht partij uit, waaraan alle spelers deel- WD-Oegstgeest Kerstvieringen wil gewest nog even bestuderen OEGSTGEEST De WD-Oegst geest wijdt een groot deel van het bulletin aan de gewestvorming. Het Oegstgeester raadslid, ook gewest raadslid Gmelich Meijling komt in dat artikel tot de conclusie dat een ieder die de gewestgedachte is toe gedaan, op het ogenblik huiverig is om, nu tal van problemen nog opge lost moeten worden, over te gaan tot een definitieve instelling van een gewest. Hij vreest dat gemeenten in de Leidse regio, die de conse quenties van een gewest niet kunnen overzien „uit de boot zullen vallen". Als dit gebeurt zou dit een duidelijke stap terug zijn op het pad naar de gewestvorming. Daarom moet zijns inziens afgezien worden van een versnelde procedure om tot een defi nitief gewest te geraken. Hij wijst er op dat de gehele gemeenteraad van Oegstgeest met uitzondering van raadslid De Graaf, de mening is toe gedaan dat een verlenging van de huidige voorlopige regeling noodza kelijk is tot september 1974. Voor de ontwikkeling in de gedachtewisseling over de gewestvorming heeft de Com missie Gemeentepolitiek (Oegstgeest- Warmond) besloten een werkgroep "gewestvorming" in te stellen. Hier door kunnen de leden van de afde lingen in de meningsvorming bijdra gen en daarmee steun verlenen aan de VVD-fracties in de gemeentera den. VOORSCHOTEN Na een onder breking van enkèle Jaren zal in Voorschoten de traditie van de jaar lijkse Volkskerstzang weer worden voortgezet. Op vrijdagavond 22 de cember half acht zal op het voor plein van het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan met mede werking van de Voorschotense har monieverenigingen en van de ver schillende zangkoren die in Voor schoten bestaan, een samenkomst worden gehouden, waarbij de alom bekende kerstliederen zullen worden gezongen. De burgemeester van Voorschoten, dr. J. van der Haar, zal tijdens deze volkskerstzang het kerst evangelie lezen. Bij minder gunstige weersomstan digheden zal de samenkomst plaats vinden in de zaal van het Cultureel Centrum. Deze volkskerstzang duurt ongeveer een half uur. Leiderdorp In de garage van Kamsteeg zal op woensdagavond 20 december van half acht tot acht uur de traditionele volkskerstzang worden gehouden. Iedereen is van harte welkom. Domi nee Honnef vertelde, dat dit jaar de raadsleden van Leiderdorp door bij bellezing en diergelijke de openbare „dienst" zullen leiden. Vorig Jaar de den dat het verplegend personeel in Leiderdorp. FC Twente nam er gisteren zijn gemak van. Zonnebadend voor de vakantiebungalows en wandelend op het strand, dat op het zuidelijk puntje van Gran Canaria gelijk is aan een miniatuur-uitgave van de Sahara woestijn, compleet met voort sjokkende kamelen en enorme zand- héuvels, brachten de spelers hun tijd door. Zich behaaglijk koesterend in een aangename temperatuur (rond 25 graden uit de vrij stevige wind) baadden zij zich zorgeloos in de zo merzon. Warmond In 't Trefpunt wordt 20 december een kerstviering gehouden voor alle Warmondse bejaarden (3.30 uur). Tijdens deze viering zal het bejaar denkoor onder leiding van mevrouw Kalsbeek kerstliederen zingen met piano-begeleiding van zuster Leonel- ïa. Men kan zich tot bijwoning van dieze bijeenkomst opgeven aan mevr. DuynhovenSchakenbosch, mevr. v. d. VoetDe Raadt, mevr. Willemsen —Zandbergen en mevr. BaasAal- ders. Euratom heeft geen werk BRUSSEL (ANP) De Europese ministerraad is er gisteren in Brus sel niet in geslaagd een meerjarig onderzoeksprogramma voor Eura tom vast te stellen. De lidstaten ble ken slechts belangstelling te hebben voor vferschillende programma's die op zijn hoogst voor 1000 van de 2000 personeelsleden van het ge- van Euratom werk zou opleveren. Op dat moment deed zich de vraag voor of het onderzoekcentrum nog wel moet blijven voortbestaan om dat bij een bepaald minimum aan personeelsleden de kosten van de infrastructuur te hoog worden- De ministers zullen pas 18 janu ari volgend Jaar weer bijeen komen. Dat betekent dat het personeel van af 1 januari volgend jaar geen programma heeft uit te voeren en dat het uitbetaald moet krijgen zonder werk te leveren. "Een zeer onbevredigende zaak, juist omdat er toch al zoveel onrust onder het personeel bestaat", aldus de Neder landse staatssecretaris van Bui tenlandse zaken, Westerterp, dié de situatie voorts schetste als een vrij ernstige crisis. ven, met de oproep om ons te hel pen. De kinderen zijn met span doeken door het dorp getrokken. Het enige wat we bereikt hebben is, dat de werkgroep „Bodegraven" er voor is geïnteresseerd". De bewoners van de woonschepen wassen zich in een teiltje in de gootsteen, de kleren worden gewas sen in een wasmachine, die bulten staat in verband met de stroom. Water daarvoor is er natuurlijk ook niet en nu de winter is aangebro ken gaat men maar naar een wasse rette of spoelt men de kleding uit in Rijnwater, hetgeen nu ook niet bepaald een frisse bedoening is. Er wordt actie gevoerd. Harde actie óm tenminste een kraantje voor de boot te krijgen. Het is nu een toestand om wan hopig van te worden. De heer Vuur is mindervalide, zodat hij niet te veel mag sjouwen. De heer De Vries is twee Jaar geleden getroffen door een hartinfarct. De moeder van de heer Vuur is uit pure armoede ver huist haar een andere zoon, die wel water en licht heeft. In elk geval weten nu öok de inwoners van Bo degraven wat er aan dé hand is. Misschien dat een gezamenlijke actie succes kan hebben. De heer Vuur: „Over een paar weken wordt hier een nieuwe brug geopend, wanneer er dan nog niets is gebeurd, zullen we protesteren waar iedereen bij is, want het goed zat. Ze willen hier in Ne derland iedereen helpen: Turken, Marokkanen, Oegandézen, Spanjaar den en noem maar op. Maar wij zijn ingezetenen van Bodegraven en worden harder gediscrimineerd (er is gewoon geen ander woord voor) dan die buitenlanders, want zij wo nen in huizen met licht en water. Wij willen ook best in een huis gaan wonen, maar dat willen ze in Bode graven ook niet. Ze willen ons hier weg hebben en niet anders en door ons voorzieningen te onthouden, proberen ze dat te bereiken, maar dan vergissen ze zich toch lelijk..." Max Heijma|( te bang vooij de microfooi AMSTERDAM (ANP) geraakt voor het komende r je in de studio heef t de Amsterdamse couturier M| mans gistermiddag het programma "spreekuur" de war gestuurd door schiel| dio uit te sluipen. Heijmans, die een figuur zou zijn in "spreekuui daarmee producer Bert de 1 presentator Jacques in een uiterst moeilijk par Heijmans -was ru studio gearriveerd i tien minuten voor het toilet" brengen. Toen gramma om vier i nog niet terug. "Even gei verzocht presentator Van K en zijn luisteraars, nadat geslagen en het studioper«Jie hele gebouw doorzocht naa loos verdwenen couturier. "Wij maakten ons werkt stig bezorgd", aldus later d* tator. "Wij dachten dat sohien iets was overkomen, i zomaar weg zou lopen leek voorstelbaar". Het gevolg was dat Van burg over de raadselachtige ning tegenover de luis ten j geen grapjes durfde te plaats van het interview gen van luisteraars op Heij: en te vuren, liet de presentator graimma nu vullen met met geregelde mededelingen vruchteloze speurtocht. Na een half uur gaf men Heijmans nog te vinden op zijn optreden definitief gea Pas tegen half zes kwam sing. Van Kollenburg belde zekerheid in Amsterdam kroeg van Heijmans aan straat en daar bleek de couturier aan de bar uit van eeh zenuwachtig avontui "Ik sohaam mij versohr" zo zei hij, 'maar ik durfde niet meer. Ik was ontzettend vreselijk bang. Maar ik wil revancheren". Geen kerst boom helpt getroffen bos niet m het P ken sclu Boete voor Kahane Rabbijn MeiT Kahane, leider van de militante Joodse Defensieli'ga, heeft gisteren in Jeruzalem een boete van honderd Israëlische ponden gekregen wegens ordeverstoring. De rechter vond Kahane schuldig aan het aan die ou de Damascuspoort van de oude stad van Jeruzalem bevestigen van een mezuzzah, een in zilveren houdertje gevatte gebedsrol. Aanval in Port. Guinee Van Por tugese zijde is bekend gemaakt, dat Afrikaanse guerrillastrijders in de nacht van maandag op dinsdag het dorp Ingore hebben overvallen en daarbij veertien personen hebben ge dood en 16 gewond. De aanval was begonnen met het bestoken van de hutten met mortiergranaten. Koerden gevonnist Een militaire rechtbank in de in zuidoost-Turkije 'gelegen provincie Diyarbaklr heeft gisteren 66 veroordeeld to>t gevange nisstraffen van 10 maanden tot 16 jaar wegens communistische revolu tionaire activiteiten en het streven naar een afscheiding van het gebied waar de Koerden wonen. In 't oos ten van Turkije wonen ruim drie miljoen Koerden. ARNHEM Het heeft we [J\ om het door de stormramp november geteisterde bas te willen helpen door geen kerstbomen te kopen, z geopperd wordt. De plantsoen^' van de Heidemaatschappij get - toe als hoofdreden op, dat ongeveer drie miljoen kerstba in dé Nederlandse huizen circa twee miljoen uit het land komen, voornamelijk Bondsrepubliek, België burg. Bovendien is een groot de Nederlandse bomen afkom particulieren, die een stukje grond gebruiken voor kerstspi zuiver om er wat aan te v Bij het kleine deel dat dan is, moet bedacht wordien, praktisch elke aanleg van fijn de bomen extra dicht op elka den geplaatst om onkruid gaan en om na vijf tot zei bos te diunnen om nog wat fii voordeel te kunnen behalen.! overigens niet gebeuren, dan de bomen elkaar verstikken. C men dan de sterkste bome: staan. De koop van een boom om die weer terug te plantei gens de Heidemaatschappij felijke zaak maar zal in weinig nut hebben. Deze als kerstboom voor 'n deel onvoldoende verzorging, verder duurder zijn door hef arbeidsloon en de hogere tra: kosten. Vooral voor hét westen n land komt daar nog bij, dat men terug moeten naar het omdat zij dor de zoute zeewind westen moeilijk groeien, aldus demaatsdnappij !57 Voetbal Didi, het Braziliaanse elftal dat in 1962 wereldkampioen werd, aanbieding gekregen in dienst den van de Turkse voetbalbof; zich bezig te houden met de ploeg. Didi, die eerder een voorstel kreeg van de voeto van Peru, houdt het aanbod raad. 'Si Sii lbo .JR I nc Tennis De twintigjarige! Koek heeft gisteren de tweed* lp// bereikt van het heren-enkels; de open kampioenschappen van Australië. Koek versloeg in Ai zijn Australische tegenstander ley in drie sets: 64, 26, Den Haag Klaas Balk kreeg gis termiddag de laatste beloning van zijn glanzende amateurloopbaan. Omdat hij hét afgelopen seizoen de regelmatigste renner was in de klassiekers en de Nederlandse etap pekoersen, mocht hij ln de Lau- rens-fabrieken uit handen van di recteur N. G. Klein de Trofeo Ca ballero in ontvangst nemen. Aan dit klassement was tevens eén eerste prijs van duizend gulden verbonden. De Trofeo Caballero, vroeger een ereprijs voor de professionals, werd in keramiek vervaardigd dooi r. bachtsman Hans de Jong Balk, die sinds kort professio! verzamelde door zijn goede vf tuigen in deze wedstrijder 41 ten. Vier meer dan Aad Hoek, die als tweede eindigd' Spetgens, die inmiddels ook ns beroepsrenners is overgestapt derde. Ook ln 1973 zal de Trofeo Cab weer worden ingesteld voor tours met een prijzenpakket taal ruim vierduizend gulden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4