igen huizen' in de Merenwijl elgersma-kliniek (1) De Eendracht 60 jaar Leidse Spaarbank in nieuw pand als cr iels fir schenken valt...even mar de slijter! (Driehonderd voor z.g. middengroepen uwbrug en 11e Rijn an open JELGERSMA KLINIEK (2) Dr. Arntzenias hoogleraar Beroenincswerk BE ENSDAG 13 DECEMBER 1972 LEIDEN lf EIDEN Het ziet er naar uit, dat er schot komt in de ingbouw in Leiden. Volgend jaar is veel bouwactiviteit 5rwachten in de Merenwijk, van welk stadsdeel het res- id gedeelte alleen met laagbouw zal worden gevuld, jcan er tussen Oegstgeest en Leiderdorp en tegen het Jomstige recreatiegebied Kagerzoom aan een aantrek- :A ke woonwijk ontstaan, plezieriger van afemzien dan de M [bouw, die nu de Merenwijk accentueert. de z.g. middengroepen komen l(jod voor een woning in Leiden, iciai is de klacht, dat Juist aars in deze salarisklas (rond- 55.000) één van de randge- als woonplaats kiezen, om- 'Dat in Leiden zelf niet aan bod tj, i .Woningwetwoningen krij- niet en koophuizen zijn te lf initiatief van Leldse gemeen- 24 ntenaren is de stichting „Eigen opgericht, waarvan gisteren de i verleden. De stichting stelt jn doel het eigen woningbezit z.g. middengroep te bevorde- au 1 het bestuur zitten naast amb- m vertegenwoordigers van be- ld DEN Donderdagavond om po: opent wethouder Kret van "jj ontwikkeling de nieuwe Pauw- over de Oude Singel, een be- |ke schakel in de noord-zuid- W f,n' ïnj^ierdag gaat ook de gerecon- rde Stille Rijn voor het ver in. Zoals gemeld ls het werk ralkant en riolering gereed. Er es' i stopverbod aan de zijde van In voorjaar touwing op de Stille Rijn, die Jitingverkeer heeft tussen Apo- rsdijk en Stille Mare. Aan de Van het water is een laad- en 'uSf#n, waar parkeren niet is toe bussen van de NZH kunnen veertien dagen gebruik ma- iac 811 de Stille Rijn in verband „inklinken" van het wegdek. drljfsleven en middenstand, het vak- bondsweaen, de Federatie van wo ningbouwverenigingen en een in specteur van belastingen (die pen ningmeester is). Rondom f 300,- Het stichtingsbestuur, waarvan chef stadsontwikkeling M. A. Logtenberg voorzitter is, acht het mogelijk om bij een eigen inbreng van vijf tien pot van de totale sitdchtingskosten door een optimaal gebruik van de bestaande premieregelingen, gemeen telijke garanties en de thans van kracht zijnde fiscale faciliteiten, goe de koopwoningen te bouwen, waar van bij het huidige prijspeil de maandelijkse lasten een bedrag van gemiddeld f300 niet te boven gaan. De stichting wil op korte termijn op 7 ha. grond in de noordoosthoek van de Merenwijk tegen de Ka gerzoom aan een plan van 300 ééngezinswoningen bouwen. De keu ze is gevallen op woningen, zoals NV Panag.ro uit Warmond die onlangs heeft gebouwd in het plan Binnen hof in Leiderdorp. De woningen zul len ongeveer f 70.000 gaan kosten. Deze huizen, ontwerp van de Lel- derdorpse architect v. d. Berg van het Rotterdamse bireau Apon, v. d. Berg, Ter Braak en Tromp, hebben een z.g. vrije overspanning, waar door inwendig vele variaties mogelijk zijn. Er zijn een stuk of vier ty pes. waaruit er waarschijnlijk twee zullen worden gekozen. Dit gebeurt na overleg met gegadigden. ADVERTENT^ Voor GOUDEN Kwaliteits-Sieradjn en de voorde.igste pryze Blijft Uw adres Juwelie v. d. Waïer Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-servic< Er is nu al veel belangstelling en het stichtingsbestuur verwacht meer gegadigden dan er ruimte is voor wo ningen. Het ziet er móet naar uit, dat in de Merenwijk nog ruimte zal zijn voor een tweede plan. Wel houdt de stichting het oog gericht op de Ste- venhofjespolder. Voorzitter Logten berg: „We willen in de Merenwijk iets bewijzen". Als er te veel gegadigden zijn, zal selectie moeten worden toegepast.Uit- gangspunt is om te bouwen voor de middengroepen. Dat betekent bij se lectie dus dalende kansen bij een stij gend inkomen. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk melden bij secretaris B. S. D. G. Hoes, stadhuis Leiden. Nieuwe opzet Alles zal snel gebeuren, want de stichting wil in het voorjaar bouwen. De bouwtijd is door het systeem kort: slechts vier maanden, zodat de hui zen eind van het volgend jaar be woond kunnen zijn. Voor de grond is behalve aankoop ook erfpacht een mogelijkheid. Pogingen worden gedaan om het plan als doorstro mingsobject aangemerkt te krijgen. berichtgeving In het artikel le Jelgersmakliniek is onjuist identleus. U heeft een tegen- m r van prof. Bastiaans horen spreken en de laster aangeno- tmder te verifieren, als een leblaadje (Of bent u in handen Telegraaf gevallen?) Om een feit te noemen: prof. Basti- p vecht al Jaren voor een kz-pa- t'b en de architectentekening lUang aan de wand toen de »n Breda de aandacht opeisten rechtuit een leugen dat "prof lans" verkoos om op het laat- •jg ment niet als hoofd van de kli- worden aangesteld". Wat na- het zo voor te stellen. Prof verliet tien jaar geleden In zijn en de kliniek. Van assistenten e tijd dan zoals u het voor- Het aantal mensen dat opne- behoeft ls in die tijd enorm n, zoals u overal ter wereld vernemen. Er klopt overigens liet als u zegt dat professor dch meer persoonlijk om de i bekommerde, maar aan e kant zegt u, dat hij geen iad voor de financiële moeilijk- waarin psychiatrische hulp vende mensen geraken als ze Jptii de hele poliklinische be- zelf moeten bekostigen »u immens hypocrisie zijn? haalt bijvoorbeeld iemand uit lepressle om hem met de ande nd weer in de grootste moeilijk omlaag te douwen, haalt verder een gezegde van Carp uit een college aan te- w de studenten sprekend over latrie. U citeert en vergelijkt kaast wat prof. Bastiaans zegt de patiënten. Hij wil de patiën- el: ekerheid geven. Voorwaar twee verschillende dingen. In zijn e:|es zegt prof. Bastiaans even- natuurlijk dat de psychiatrie durend veranderd qua metho- »k methodes van Carp?) nt duidelijk helemaal niet op »gte van de behandelingen die toegepast. Ik ben zelf in de "makliniek behandeld en ik verzekeren dat ik versteld van de tijd die de doktoren, laters, psychologen en assis- aan je besteedden. Natuurlijk te dag een uur bij de psychia- it men bij een psycho-analyse Dat zou Immmers een on- lijkheid zijn bij honderd pa- D ziet hoe u uzelf tegen in uw artikel. U zag liever hnkeling geholpen volgens de 1e Carpv ik ben blij dat ik itste bed nog mocht bezetten kon worden geholpen. Overi- ttn lk u verzekeren dat prof voor elke patiënt bereik- Ws maar niet voor alle patiën te dag voor een consult, al zul- k uiteraard zich onzeker voelen de patiënten dit zeker wel graag heb ben gewild. Enfin, uw artikel barst van de onjuistheden en het is gewoon niet doenlijk elke zin te weerleggen, lk meende dat uw krant een chris telijk blad was. Hoe rijmt u dit met deze ongeverifieerde laster. Prof. Speijer is niet weggegaan om onvrede met het werk van prof. Bastiaans maar om een andere re den, die hij al dan niet zelf zal kun nen vertellen. Wilt u dit verifieren, en s.v.p. alsnog als rectificatie in uw blad vermelden? Waar mensen werken zijn moei lijkheden en verschil van inzicht kan overal voorkomen. Maar een derge lijk leugenachtig artikel hoort in een respectabele courant niet thuis. TRIX SCHOLTE- TERWINDT Rembrandt van Rijnlaan 1 Naschrift redaktie: Enkele maanden geleden ontstond in de Jel gersmakliniek een conflict. Ondanks herhaalde verzoeken van de redactie van ons blad om een gesprek met de betrokkenen, weigerden allen om tets over het conflict mede te delen. Vijf leden van een acht man tellen de psychiatrische staf lopen echter niet weg omdat er "verschil van in zicht" is dat overal kan voorkomen. Onze zegsman heeft het hele conflict van zeer nabij meegemaakt en heeft het zien groeien. Omdat hij de enige was die overtuigd is van het nut van openbaarheid hebben we hem ge raadpleegd. Als óf prof. Bastiaans, óf prof. Speijer óf dekaan Kassenaar van de medische faculteit alsnog zouden willen praten zou ons blad daar uiteraard blij mee zijn. Overigens ls het ook wel van belang het artikel goed te lezen en de zin sneden op de Juiste wijze te inter preteren. Redaktie). LEZERS SCHRIJVEN Het door u gepubliceerde artikel over de Jelgersmakliniek van uw medewerkster Romny Vink is wel zó tendentieus en partijdig, dat ik mij geroepen voel hierover iets te schrij ven. Ie Waarom worden Oarp en Schlem- per wèl en prof. dr. J. Bastiaans in het geheel niet met voorletter of ti tel vermeld? 2e In 1963 vertrok Carp, zéér Juist, maar het waarom en waartoe be richt u niet. 3e In de periode van Bastiaans zijn De huizen, die pas gereed zijn gekomen in de Leiderdorpse Binnenhof. Ongeveer zo gaan ook de woningen van „Eigen Huis" in de Leidse Merenwijk er uitzien. (Foto Jan Holvast) De raadscommissie voor stads ontwikkeling heeft zich gisteravond ook met de Merenwijk bezig gehou den. Op een enkele uitzondering na kon men akkoord gaan met de nieuwe opzet voor het stadsdeel die inhoudt, dat na de uitgevoer de en in uitvoering zijnde plannen alleen ééngezinswoningen worden gebouwd. Dit betekent een vermin dering van het totaal aantal wonin gen van bijna 6000 naar 5500, maar het zal de leefbaarheid van de gro te nieuwe wijk ten goede komen. er veel veranderingen en verbeterin gen in de Jelgersmakliniek en het be stuur gekomen, waarvan u niets weet of vermeldt: a. Onderlinge communicatie uitbrei ding b. Zéér grote uitbreiding EE.G. on derzoek en apparatuur. c. Wel 100 maal giroter bezoek aan de nieuw gebouwde polikliniek d. Nieuwe bibliotheek met lees/stu deer zaal, fotocopie-kamer en uit breiding abonnementen wetensch. bladen. Vergaderzalen, geheel nieu we itherapiegebouw etc. e. Dr. N. Speyer werd prof. dr. N. Speyer. f. Zéér grote uitbreiding elektroni sche afdeling, waardoor studie tv. films vermenigvuldigd kunnen wor den etc. g. Grote uibbreiding van studiemate riaal door wekelijkse lessen aan de universiteit, die gestencild, de stu dent ter hand gesteld kan worden. h. Uitbreiding van kinder-gezins- po liklinische psychiatrische afdeling. i. Uitbreiding psychologische en psy chosomatische onderzoekingen j. Door o.a. onderzoek van KZ-Syn- diroom, bekendheid in binnen- en bui tenland van de Jelgersmakliniek, Verder is de kliniek uniek gelegen in 't laatste stukje natuurbos van Oegt- geest, zéér rustig, toch open. Deze kliniek kan niet gemist worden: 1. De pedagogische waarde (t aan leren van zielkunde aan elke toe komstige arts) i2. Onderzoekingen en bevindingen (soms zéér diepgaand, KC-Syn droom) 3. Met zéér uitgebreide polikliniek mede een zeef voor 't doorsturen van patiënten naar voor hen meer ge specialiseerde klinieken en zo een bron van informatie. 4. Een richtsnoer in 't leven voor de eigen lopende poliklinische patiënten 5'. Verplegend voor de iets meer geestelijk gehandicapten die eigen lijk steeds begeleiding nodig hebben 6. Tevens een afronding van de leer school voor verplegend personeel. Of de kliniek nu door rijk/gemeente bestuurd wordt of er nu een nieuw contract opgesteld moet worden? De gemeente Lelden die onder vroegere bestuurders de beste bouwgrond voor de universiteit bestemde en nu moerasgrond of oude vestinggrond bouwrijp moet maken? Dan is de toekomst van de Jelgersma-klimlek niet uiterst onzeker. Er bestaat geen conflict af de "he ren" moeten dit zelf kunstmatig ge schapen hebben en in stand willen houden. A. J. DE BREE Plantsoen 61 Leiden LEIDEN De viering van het zestigjarig bestaan van de Wo ningbouwvereniging „De Een dracht" gistermiddag werd in de Stadsgehoorzaal een geani meerde receptie gehouden be zorgde de oud-voorzitter de heer H. van Weizen een grote verras sing. Op grond van zijn vele ver diensten voor de vereniging: veertig jaar bestuurslid, waarvan 21 jaar voorzitter, werd hij be noemd tot ere-voorzitter van „De Eendracht". De huidige voorzitter, de heer Oudshoorn herinnerde aan de vele activiteiten, die de heer Van Wei zen gedurende deze lange periode voor de vereniging heeft verricht, waarbij hij het zeer waardeerde dat de heer Van Weizen in alle beleids kwesties nimmer de politiek heeft betrokken. De heer Stikkelorum, die deze mid dag namens de Nationale Woning raad, de Federatie van Leidse wo ningbouwverenigingen en de Stich ting Centrale boekhouding de felici taties aanbood, wees er om. op, dat de jubilerende vereniging voor ad viezen steeds contact zocht met de Nat. Woningraad en dat „De Een dracht" indertijd uit sociale bewo genheid ls opgericht. Oud-wethouder Piena releveerde de goede contacten, welke hij tijdens zijn wethouderschap had met de vereniging. Huurharmonisatie De heer Van Weizen, die deze mid dag eveneens werd verrast met een kist sigaren voor zijn echtgenote waren er bloemen dankte voor de aanbieding van het ere-voorzitter schap en zei, dat het voor hem als ex--bestuurder een onverteerbare zaak is te moeten constateren, dat de wo ningbouwverenigingen als trekpaar den worden gebruikt v. d. wet op de huurharmonisatie. Blijkbaar heeft de centrale overheid geen kans gezien de constitutionele-Juridische vorm te vinden, waarmee deze wet ook in de particuliere woningsector over de gehele linie toegepast zou kunnen worden. Daardoor verliest deze wet elke schijn van rechtvaardigheid. Gezien in dit licht wil het hem Voorzitter Oudshoorn van „De Eendracht(links) biedt de heer Van Weizen een oorkonde aan, waarop staat vermeld, dat hij benoemd is tot ere-voorzitter van de vereniging. (Foto Jan Holvast) vooricamen, dat de centrale overheid thans de woningbouwverenigingen wenst te hanteren als instrumenten om te komen tot 'n ongebreidelde vorm van opdrijving der huurprijzen. Of zij daaraan hun medewerking moeten verlenen blijft voor alsnog een open vraag. Een ander punt is die van de voor lichting. Die heeft zo goed als geheel ontbroken en naar de mening van spreker had de beroering, die in de plaatselijke pers soms tot uitdrukking kwam, voorkomen kunnen worden als die voorlichting meer doelgericht was geweest. Er is een periode ge weest dat de hier gevestigde Federa tie van Woningbouwverenigingen het orgaan „Volkshuisvesting" dat voor de problematiek die er toen ook was voor de woningbouwverenigingen zij het van andere aard en vorm dan nu goede diensten heeft bewezen. De voorlichting die toen kon worden gegeven heeft er toe bijgedragen heel veel wanbegrip te bestrijden en te voorkomen. Ondanks de moeilijkhe den, die met het uitgeven van een dergelijk periodiek verschijnend or gaan van de Federatie van de in Leiden en omstreken gevestigde wo ningbouwcorporaties verbonden zijn, LEIDEN Dr. A. C. Arntzenius, tot dusverre gewoon lector In de car diologie aan de medische faculteit van Rotterdam is benoemd tot ge woon hoogleraar in de cardiologie aan de Leidse universiteit. Prof. Arntzenius werd in 1922 In Den Haag geboren. HU studeerde ge neeskunde aan de Leidse universi teit, waar hij in 1951 slaagde voor zijn artsexamen. In 1968 promoveer de de hoogleraar. Hij heeft ln Den Haag als huisarts gewerkt en heeft twee Jaar geassisteerd onder dr. E. G. Oastler op de afdeling general medicine van het Glasgow Royai In firmary. In 1960 keerde hij terug naar Nederland, waar hij de functie van assistent op de afdeling interne ziek ten van het Haagse Diaoonesseahuis Bronovo aanvaardde. Vanaf 1961 werkte dr. Arntzenius op de afdeling cardiologie van het AZL, drie Jaar geleden trad hij in dienst bij de me dische faculteit van Rotterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Sint Maartensdijk J. Jongerden te Wijk bij Heusden. te IJsselmuidenG. Jansen, hulppre diker te Driedorp bij Nijkerk, te Den Haag-Loosduinen L. E. Em- men te Bergentheim, te Wouden berg J. den Besten te Huizen. Aangenomen naar Zuldwolde (Dr) A H. Smits te Kerkrade. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Den Helder H. Koetseveld te De Lier, naar Apel doorn (evangelisatie en opbouw werk) F. H. Veenhuizen te Amster dam, de benoeming tot wetenschaD- pelijk hoofdmedewerker theologi sche hogeschool te Kampen dr. O. Jager te Hilversum. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Hasselt L. J. Joosse kandidaat te Hattem, te Verwerd- Hallum: E. Woudt, kandidaat te Bunschoten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: Chr. Ver- hage te Den Haag-C. Aangenomen naar Zuldland-Spljke nisse H. U. Westerterp te Midwol- da. pleitte hij ervoor ernstig in overwe ging te nemen om de mogelijkheden te onderzoeken die er toe zouden kunnen leiden, dat er een dergelijk voorlichtingsorgaan weer zou kun nen warden uitgegeven. In aansluiting hierop merkte de voorzitter op, dat deze wet op demo cratische wijze is tot standgekomen. Het legt zi. niet op de weg van de woningbouwverenigingen om deze wet met de voeten te treden. Onder de velen ,die deze middag gelukwensen aanboden, waren vele afgevaardigden van zusterverenigin gen. Namens het gemeentebestuur deed dit wethouder Ham. ADVERTENTIE LEIDEN Alvorens de bijzon der fraaie ruimten van het nieuwe districtshoofdkantoor van de Leid se Spaarbank aan de Doezastraat gistermiddag onder grote belang stelling in gebruik worden genomen kwamen genodigden en personeel bijeen in "Het Bruggehoofd" aan het Steenschuur om daar te luiste ren naar de oud-directeur van de Spaarbank, de heer P. de Koning, die na de fusie met de Nutsspaar- bank in Den Haag tot directeur van deze Haagse bank werd be noemd. De heer De Koning gaf een over zicht van de totstandkoming van de bouw, bedankte allen, die hadden meegewerkt om tot zo'n fraai com plex te komen en deelde mee, dat ook het bankkantoor op de Oude Rijn gehandhaafd blijft. De oud-voorzitter, de heer J. C. van Eek, herinnerde eraan, dat sinds de oprichting van de Spaar bank in 1818 in de bankwereld veel is veranderd, maar dat daarbij de belangen van de spaarders en de bankrelaties steeds alle service hebben gehad en dat in de toe komst ook zullen krijgen. Voor 't nieuwe gebouw bood spreker een klok aan. De heer M. B. P. van den Berg. die de heer De Koning als directeur opvolgde, had vele lovende woorden voor de nieuwe accommodatie waar- zijn. Hiervan waren allen spoedig kantoor, dat door één van de oud- symbolisch werd geopend. Kon De in het z-L zeer prettig werken zal overtuigd toen men het nieuwe ste medewerksters, mej. M. E. Weil zichtlgen (Foto Jan Holvast).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3