A EEN PUNTGAVE LANDING 'LOETEREN' P DE MAAN Dabaliero filter Anders Ian andere CABALLERO Voor het eerst Joden in sabotagegroep in Israel Noor gepakt voor spionage t moet iedereen eens in zijn leven doen ei: Busramp op Java Eurocraten in staking MET EEN ENKEL WOORD Pakistan en India een stap nader INTERNERING IN ULSTER OPGEHEVEN Thieu: eerst troepen weg 12 DECEMBER 1972 N/HOUSTON (AP, Reuter) Na nog geen uur op de maan te hebben rond- ld had de eerste wetenschapsman die onze buur in het heelal bezocht zich al maakt. Vannacht liep de geoloog Schmitt als twaalfde Amerikaan over de i gaf daarbij zo levendige en deskun dige beschrijvingen van landschap en maan- J, dat men zich in Houston wel moest gaan afvragen, of niet eerder weten- ensen naar de maan hadden moeten worden gezonden. mauten Cernan en Schmitt landden gisteravond om 20.55 uur op de maan, tussen de 50 en van het voorgenomen punt. Zowel in tijd als in plaats was nog nimmer in het Apollo-pro- tn zo nauwkeurige landing uitgevoerd. De gehele vlucht van de ApoUo-17 is tot dusver veel nlopen, dan ivelke voorgaande vlucht dan ook. Een tegenvaller was, dat het eerste uitstapje problemen meebracht. n Schmitt landden in het Taurus-Littrow ongeveer alf uur nadat zij de Challenger hadden ont- a het moederschip Ame- Evans ruim drie etma- om de maan ging cir- b landing werd opmerke- opgeworpen door de an de maanlander, maar ijken dat het landingsge- eer stoffig is. lander Challenger kwam »n ondiepe schotelvormi- omringd door andere irtjes en een grote hoe- en formidabele rots- heeft Schmitt, die de bestuurde, meer tijd ge- geprogrammeerd om fcelijk veilig plaatsje in DÉbied te vinden. Een uitverkorene zeker in zoverre, dat hij als eerste wetenschapsman voet op de maan zette, en waar schijnlijk ook de laatste in een lange reeks van Jaren, vermoedelijk zelfs de laatste voor het Jaar 2000 GRAPJES USIAST iding, waarover de maan- ithousiaste verhalen naar nden, verliep er onge- Iur, voordat zij voet op de i. De eerste was Cernan, zijn schoenen in het ikte. Vijf minuten later -olgd door Schmitt, die n vertelde over het land- moet iedereen eens in doen" was een van de en die hij slaakte, waar- si niet beseffend op dat mo- hij een uitverkorene was El" Zowel Cernan als Schmitt, die bei den uitermate welbespraakt waren en voortdurend grapjes maakten, hadden moeite om te wennen aan de geringe zwaartekracht op de maan, maar desondanks konden zij hun werk zij het met vertraging uitvoe ren. Dat werk bestond uit het ontla den en bedrijfsklaar maken van de maan-auto en het installeren van een automatisch werkend weten schappelijk meetstation. Het kostte allemaal aanzienlijk meer moeite en tijd dan w&s voorzien!. Het wetenschappelijke station om vat onder meer instrumenten voor registratie van eventuele zwaarte- krachtsgolven in het heelal, de in terne structuur, de seismische eigen schappen van de maan etc. De krachtbron is een kleine kernre actor, die waarschijnlijk enige Jaren voldoende energie levert. Terwijl Schmitt die instrumenten opstelde, verrichtte Cernan grondboringen ten behoeve van een warmtegelei- aingsexperiment. Dit laatste kostte hem vrij veel moeite. Schmitt had toen al zeer gedetail leerde beschrijvingen van het land schap gegeven en van stenen, die hij 25 CIGARETTES als geoloog van belang achtte. Geolo gen in Houston waren verrukt over deze beschrijvingen en zijn vol ver wachting over hetgeen Schmitt op de maan zal verzamelen. Het is de bedoeling, dat zowel zeer oud als be trekkelijk Jong gesteente uit dit ge bied meegenomen zal worden naar de aarde. Het enthousiasme van de maan- reizigers was vannacht aanvankelijk zo groot, dat de temperatuur in hun ruimtepakken aanzienlijk opliep. Vanuit het vluchtleidingscentrum in Houston kregen zij de opdracht, het wat kalmer aan te doen, ondanks een achterstand op het tijdschema. Die achterstand liep geleidelijk op tot ongeveer drie kwartier. Dit was vooral te wijten aan een vertraagde installatie van het wetenschappelijk meetstation en vooral aan de moei lijkheid die Cernan had bij de grond boringen. ZORGEN RUST De maanauto bleek ondanks het ontbrekende spatbord uitstekend te functioneren. Maar al om half ze ven vanochtend moesten de astronau ten van de krater Trident terugke ren, omdat hun zuurstof voorraad be denkelijk begon uit te putten. Omstreeks kwart voor acht van ochtend sloten Cernan en Schmitt het luik van de maanlander, waarin zij met een betrekkelijk geringe buit aan maanmateriaal waren terugge keerd. Na een rustperiode en techni sche voorbereidingen zullen zij van avond om 23.03 uur aan hun tweede excursie op de maan beginnen. Zij hebben dan niet meer zoals in de afgelopen nacht taken bij de maan lander, zodat ditmaal minder kans bestaat op vertragingen. De energie waarmee Cernan zijn taak te lijf ging baarde Houston eni ge zorgen. Hij verbruikte veel meer zuurstof dan was voorzien. Boven dien ging hij nogal ruw om met de apparatuur, waardoor hij bijvoor beeld een spatbord afstootte van de maanauto. Die spatborden hebben ook bij vorige vluchten al moeilijk heden opgeleverd. Zij moeten tijdens ritten over de maan de berijders beschermen tegen het opwarrelende maanstof. Voor deze reis waren zij extra versterkt, maar blijkbaar nog onvoldoende voor de energieke Cer nan. Hij kon het op een gegeven mo ment niet meer bolwerken met het bergen van de grondboringsmonsters en Schmitt moest hem te hulp ko men. Een en ander kostte zoveel tijd, dat de eerste expeditie met de maan auto, die al tijdens een proefritje in orde was bevonden, in gevaar kwam. LIJSTJE Men ging toen in Houston het ijstje van prioriteiten na. Een deel van het geologisch onderzoek bij ten nabijgelegen krater moest toen vervallen. Maar Schmitt maakte de gedocumenteerde foto's van het 'andschap en daar verspreide stenen, iie hij voor een deel verzamelde om te bergen in de maanlander Deze gang van zaken was wel een teleurstelling vo.or de geologen op varde, omdat van de omgeving van ie krater Trident, waarheen dit kor te eerste ritje leidde, stenen te verwachten waren die door een me teoor-inslag uit diepere regionen van de maan waren losgeslagen. De tijd ontbrak echter om hier intensief naar te zoeken. Barbara Cernan, de echtgenote van de vluchtc ommandant van de Apollo-17, slaat op de televisie de moeizame arbeid van haar man op de maan gade. Helaas waren de beelden van de maan- wandeling in Europa niet direct op de televisie te zien. De Duitse televisie was vanochtend de eerste in West-Europa om zes uur, de Nederlandse televisie geeft pas hedenavond de eerste beelden. JERUZALEM (Reuter, DPA) De Israëlische minister van politie Hillel verklaarde gisteravond tegen over Amerikaanse journalisten, dat ie intrekking van een komplot tegen leidende politici als bijzonder ern- tig wordt opgenomen, omdat voor het eerst Joden tesamen met Ara bische Israëliërs hadden deelgeno men aan het smeden van sabotage- plannen tegen hun land. Oeriel Sas- soon, hoofd van de veiligheidspoli tie in het noorden van Israël, sprak van de "grootste, best georgani seerde en gevaarlijkste groep agenten" die sinds de oprichting van de Joodse staat was ontdekt. Tot dusver zijn 37 of 38 arrestaties Tot dusver zijn 37 of 38 arrestaties verricht, onder wie tenminste vier Joden, twee Druzen en een groot aantal Arabieren uit het noorden van Israël. Nadat vorige week donder dag de eerste aanhoudingen waren gedaan, volgden zondagavond nog ongeveer 17 arrestaties. Het centrum van het komplot zou hebben gelegen in Haifa in een kleine boekwinkel van een voorma lige afdelingsleider van de Israëli sche communistische partij, Daoed Turki. Deze winkel was een beken de plaats van samenkomst van linkse activisten. Volgens politie kringen hielden de leden van de groep er maoistische revolutionaire denkbeelden op na. In dit verband wordt ook de naam genoemd van de voormalige Westduitse radicale stu dentenleider Daniel Cohn-Bendit, die bij de studentenonlusten in mei '68 in Parijs een belangrijke rol heeft gespeeld. Hij zou bij een bezoek aan Israël in 1969 de Joodse leden van het komplot hebben aangezet tot vorming van een extreem-linkse groep. Deze groep, genaamd "Rood Pront", was een afscheiding van de officiële groepering van „Nieuw Links" in Israël, "Matzpen". Een van de aangehouden Joden is een voormalige parachutist, Ehoed Adiv. Zijn arrestatie heeft bijzonder de aandacht getrokken, omdat hij in een kibboets is opge groeid. De bewoners van deze neder zettingen worden over het alge meen beschouwd als mensen die him land zeer zijn toegedaan. Vol gens onbevestigde berichten zouden Adiv en nog een van de andere aangehouden Joden contact hebben gehad met geheime agenten van Syrië en Egypte. Over de meldingen dat de groep plannen zou hebben gehad voor aanslagen op minister Dajan en an deren wilde de politie zich niet dui delijk uitspreken. Naar van gezag hebbende zijde verluidt zouden de berichten echter wel juist zijn. De samenzweerders zouden nog niet voorzien zijn van sabotagemateriaal en explosieven. Wel werden enige wapens gevonden maar <Be zouden de arrestanten in him eigen omge ving hebben gekregen. Van de twee Druzen die zondag avond in Haifa werden aangehouden was er één afkomstig uit het door Israël bezette gebied van Golan. De Druzen vormen een afgescheiden Mohammedaanse sekte waarvan "t voornaamste centrum in Syrië ligt. Er wonen echter ook Druzen in Li banon en Israël. Ze staan algemeen bekend om hun trouw. Veel Druzen dienen in het Israëlische leger. In het begin van dit Jaar werd ech ter een Druzenleider in Israël we gens spionage tot gevangenisstraf veroordeeld. DJAKARTA (Reuter) Zesen veertig personen zijn omgekomen toen een overladen bus in Midden- Java in een ravijn stortte en in brand vloog. Er zaten 57 passagiers in het voertuig. De politie deelde mee dat een aantal passagiers op het dak zat, waardoor de bus uit balans ge raakte toen hij slipte op een 6teile weg nabij Wonogiri. Stammenoorlog Veertien krij gers van de Masai-stam in Kenia zijn in een gevecht met leden van een andere stam op 75 kilometer en zuiden van Nairobi door middel van vergiftigde pijlen om het leven gekomen, aldus is gisteren officieel in Nairobi bekendgemaakt. Militai ren van het Keniase leger zijn naar de plaats van de strijd gestuurd om de vechtenden te scheiden. Inkomens bevroren De Joego slavische regering heeft gisteren hel inkomen van 700.000 ambtenaren voor zeven maanden bevroren in het kader van een bestedingsbeperkings- piogramma ovor 1973 dat ook de lo nen van ruim een half miljoen ar beiders zal verlagen. De loonsverla ging voor de fabrieks- en spoorweg arbeiders zal tenminste tien proceni bedragen. Men wil zo de schulden \an honderden financieel aan de grond zittende bedrijven verminde ren. Prof. Smith overleden De Ame rikaanse natuurkundige Lincoln Gil more Smith is zaterdag in New Jer sey op 60-Jarige leeftijd overleden zo is gisteren bekendgemaakt. Pro fessor Smith heeft onder meer een spectrometer vervaardigd, waarmee het mogelijk werd de massa van ato men te meten. Stuk heerweg gestolen Een van de roemrijke Romeinse heerbanen in Italië is sinds het voorbije week einde weer 70 meter korter. De Ita liaanse politie deelde gisteren mee dat dieven honderden grijze basalt blokken van de Via Cassia, waar- angs de Romeinse legioenen trokkei om het land van de Etrusken te ver overen. In Juli werd een stuk van dezelfde weg van gelijke lengte ge stolen. Voorsprong De „linkse coalitie" in Frankrijk, bestaande uit commu nisten, socialisten en de linkervleu gel van de radicaal-socialisten, heeft volgens een gisteren door de „Figa- rc" gepubliceerd opinie-onderzoek met het oog op de komende parle mentsverkiezingen in Frankrijk een voorsprong van 7 pet. op de gaullis tische regeringsmeerderheid. 'Zuivering' Senator Robert Dole van Kansas heeft gisteren na een onderhoud met president Nixon be kend gemaakt dat hij zijn ontslag had Ingediend als voorzitter van de Republikeinse partij en dat hij opge volgd zal worden door George Bush, de huidige Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties. Hoewel de senator en het Witte Huis zeiden dat Dole's aftreden vrijwil lig was, komt zijn vertrek neer op een door president Nixon gewenste zuivering van de partij-top. „Hallucinaties" Als „hallucina tes" heeft de Sowjet-Unie Brits»- persberichten bestempeld volgens welke zij raketwerpers en machine ;istolen naar Noord-Ierland expor teert. Het persbureau Tass sprak van een „anti-Russische canard" en „een poging de aandacht van het Britse volk af te leiden van de fei telijke situatie in Ulster". Losgeld gevraagd Volgens wel ingelichte kringen in Buenos Aire. t3 de ontvoerde Britse zakenmai Ronald Grove in handen van het marxistische revolutionaire volksle ger" (ERP), een guerrillabeweging De beweging wil losgeld voor Grove's vrijlating, maar er is nog geen be drag genoemd. RAWALPINDI (Reuter) Tege lijk met de aanpassing van de mili taire stellingen aan de nieuwe be standslijn in Kasjmier is India giste ren begonnen met de terugtrekking van zijn troepen van Pakistaans ge bied dat het in de oorlog van een jaar geleden bezette. Het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat India Pakistan hier van op de hoogte had gesteld nadat eerder op de dag militaire vertegen woordigers van beide landen een ak koord over de demarcatielijn in Kasjmier hadden getekend. De te rugtrekking zal vermoedelijk binnen tien dagen voltooid zijn. In de grote Pakistaanse steden is gisteren heftig gedemonstreerd tegen eventuele erkenning van Bangla Desj. Er deden zich ernstige ongere geldheden voor waarbij meer dan 300 studenten werden gearresteerd. In en vijf politiemannen gewond. Daar gebruikte de politie evenals in Ra walpindi traangas tegen de betogers. LONDEN (AFP) De internering zoals die sinds 9 augustus 1971 in Ulster werd toegepast, wordt afge schaft. Het Britse Lagerhuis keurde gisteravond met 179 tegen 32 stem men een nieuw decreet goed betref fende de „detentie van terroristen in Noord-Ierland". Volgens de nieuwe bepalingen zal ieder die verdacht wordt van terro risme of het lidmaatschap van een 28 dagen in hechtenis kunnen wor den gehouden alvorens voor een der op 6 november J.l. door staatssecre taris Whitelaw benoemde commissa rissen te worden geleid. Deze com missarissen moeten beslissen over vrijlating of berechting. De processen zullen worden gevoerd voor een spe ciaal tribunaal, eveneens door White law op 6 november ingesteld. 99 .99 BRUSSEL (ANP) Het vrywel voltallige Europees personeel is gis teren in staking gegaan wegens een salarisgeschil met de Europese mi nisterraad. Ongeveer 10.000 ambtena ren van de diensten van de Europese Commissie, de ministerraad, het Europese parlement, het Hof van Justitie en de andere instellingen van de EEG hebben het werk neer gelegd. In Luxemburg is het Euro pese personeel al sinds vrijdag in staking. De raad zal het benodigde perso neel vorderen of (voor de tolken diensten) gebruik maken van perso neel van buiten. Ook bij de Europese Commissie is personeel gevorderd, vrijwel alleen echter om de veiligheid van de gebouwen te verzekeren. Het Europees personeel (.Eurocra ten") staakt omdat het niet akkoord gaat met het salarisvoorstel dat de raad in de nacht van vrijdag op za terdag deed: aanpassing en verho ging van de salarissen met in totaal 9.45 procent. De ambtenaren blijven by hun eis van 11,2 procent. SAIGON (UPI) In een rede tot een verenigde vergadering van beide hulzen van het Zuidvietnamese par lement heeft president Thieu van Zuid-Vietnam vandaag verklaard, dat alle Noordvietnamese troepen Zuid- Vietnam moeten hebben verla ten vooraleer een duurzame vrede tot stand kan komen. Hij herhaalde, dat de zoogeheten „Nationale Raad van eendracht en verzoening", die in het akkoord tussen Washington, en Hanoi is voorzien, niets anders is dan een coalitieregering. Thieu heeft standvastig geweigerd zulk een coalitie met de communisten aan te gaan. De zeventien miljoen Zuidvietna- mezen willen de communisten niet, zei hij. „Zij willen een volksraadple ging onder internationaal toezicht. Ik doe een beroep op de bondgeno ten van Zuid-Vietnam onze ge rechtvaardigde eisen te aanvaarden. Wij kunnen zeggen dat, zolang de Noordvietnamese troepen in het zui den blijven, een interne poltieke op lossing voor het zuiden niet op vreedzame bevredigende of snelle wij ze gevonden kan worden", aldus Theiu. Onder de genodigden in het parle- ments gebouw was de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker en de verslaggevers hoorden een geiyktydige vertaling in het Engels van wat Thieu zei. OSLO (AFP) Een 25-jarige Noorse student die werkte voor de Noorse ambassade in Moskou, is bi, zun terugkeer in Oslo gearresteerd Hij wordt beschuldigd van spionage Volgens drie Noorse kranten, die in grote opmaak over de arrestatie berichten, had de man, Ole Martin Hoys tad, toegang tot geheime dos siers van de Noorse ambassade. Hi gaf gecodeerde berichten aan de Russische agenten in Noorweger door via de diplomatieke koerier Hoystad zou verliefd zyn gewordei op een Jonge Russische, die volgen het blad „Aftonposten" een agente van de KGB (Russische geheime dienst) was. Het blad „Verdens Gang" schryft daarentegen dat het meisje geen deel uitmaakte van de Russische geheime dienst, maar dat ieze dienst de idylle zou hebben ont- lekt en druk op de Noorse employé 'ou hebben uitgeoefend. De Noorse autoriteiten zUn enkele weken geleden van deze zaak op de ïoogte gesteld door de Noorse am bassade in Moskou, Jacobsen, die rersoonhjk daartoe naar Oslo kwam. De Noorse veiligheidsdienst die ko- >ieën heeft van de brieven die Hoy- tad in de Sowjet-Unie heeft ge- chreven .hoopt achter de code van ie boodschappen te komen zodat nen zal weten of de verstrekte In formaties belangrijk zyn. Hoystad reeft op enige punten van de tenlas telegging een bekentenis afgelegd. Hy kan veroordeeld worden tot tien Jaar gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9