„Operatie Renovatie" had in Rijnsburg goede start Behandeling begroting Benthuizen uitgesteld eiken biervaten Josef Slenter handelt nu in W APENSTILSTANI IN ROTTERDAM Moderniseren van 83 woningen door Spinoza kost f. 1.700.000 Tuinders vrij van olielasten voor 'Bartje' Onedin-lijn moet wijken PAGINA 4 STREEK DINSDAG 12 DECEMBER 1 J j De linker foto laat zien hop de slaapkamers err vroeger uitzagen met de kleine raampjes; en de rechter hoe ze na de renovatie zijn geworden: een ruim uitzicht en heerlijk verwarmde kamers. Met "Spinoza"-voorzitter Cees Noort, secretaris Gerrit van Egmond, die te vens deel uitmaakt van de commissie van renovatie, en onderhoudsopzach- ter Jaap van Ammers hebben we rond de tafel in de bestuurskamer van het kantoor van de woningbouw vereniging aan het Noordeinde geze ten om het plan nader te bekijken en met hen hebben we ook de gereno veerde woning van Gerrit Noort aan de Petronella van Saxenstraat be zocht. Opvallend was daarbij hoe veel meer woongenot de bewoners door die grandioze verbouwing hebben ge kregen en hoe functioneel deze wo ningen nu zijn ingericht. Ervaring RIJNSBURG „Operatie Re novatie". Deze naam zou men wel kunnen geven aan het giganti sche woningvernieuwingsobject, waarmee de Rijnsburgse woning bouwvereniging „Spinoza" mo menteel bezig is. Het gaat om 83 in 1938 en 1942 gebouwde wonin gen aan de Van Saxenstraat, het Noordeinde en de Van Rossum- straat. Huizen, die zo'n f3000,- tot f 3500,- per stuk hebben ge kost en waaraan nu voor rond f 20.000,- wordt vertimmerd om er in deze tijd passende woningen van te maken. Het gehele plan vergt f 1.700.000,-. „Spinoza"- bouwheer Leen v. d. Marei van Mareis Bouwbedrijf N.V. in Kat wijk aan Zee, dat deze operatie uitvoert, denkt ongeveer ander half jaar nodig te hebben om de 83 huizen te renoveren. De Natio nale Woningraad heeft dit „ver nieuwingsobject" bestekklaar ge maakt. Noort nadrukkelijk: „We hebben veel ervaring opgedaan toen we vo rig jaar aan de Burgemeester Mey- boomstraat zestien woningen hebben aangepast aan de eisen van deze tijd. Het was bepaald niet gemakkelijk een plan op te zetten voor deze 83 huizen uit ons bezit. Eerste eis was natuurlijk, dat we een voor de bewo ners tijdelijk onderdak kregen. Met de renovatie van een woning is een week of vijftien gemoeid. Die tijde lijke woonruimte kon alleen worden Door Cees Combee Foto's Jan Holvast bemachtigd door leegkomende hui zen tijdelijk niet toe te wijzen aan huurders. Om er tien vrij te krijgen hadden we een jaar nodig. We slaag den erin de stoffering over te nemen, zodat de tijdelijke bewoners er alleen maar hun meubels in behoefden te plaatsen. Op papier hadden we het plan rond. Toen moest nog worden afgewacht hoe de huurders van de te renoveren huizen zouden reageren". Daar weet Gerrit van Egmond al les over te vertellen. Hij zegt: „Het is allemaal nogal meegevallen. We hebben de bewoners bij elkaar geroe pen en de Noordwijker M. P. Viool van de Nationale Woningraad heeft een toelichting gegeven op de plan nen. Dat renoveren zou hen namelijk ook in de portemonnee schelen. Tot nu toe betaalden ze aan huur f68,- per maand. Daar zou, door die ver bouwing met aanleg van douchecel en centrale verwarmingsinstallatde, een f 50,- bijkomen. Negentig procent van de bewoners stemde er direct mee in. Het is een vergrijzende wijk. Voor de oudere bewoners, die het huis te groot en te bewerkelijk von den en die er dus niet veel voor voel den mee te werken aan de renovatie hebben we een oplossing gezocht. Dat geschiedde door aan hen een duplex- of bejaarden'woning ter beschikking te stellen. Daardoor hebben we enige woningen uit dat oude bezit vrij ge kregen voor jonge gezinnen. Op zich ook een verblijdend teken". Boven verwachting Die ln 1938 en 1942 gebouwde hui zen bestonden uit een voor- en ach terkamer, een kleine keuken en boven drie slaapkamertjes met schuine da ken en daarin kleine ramen. Een douchecel ontbrak en natuurlijk was er ook geen centrale verwarming. Be woner Gerrit Noort zegt: „We hebben Het eerste blok van acht woningen aan de Petro nella van Saxemstraat in Rijnsburg is reeds gereno veerd. In totaal zullen er 83 huizen, gebouwd in 1938 en 1942, aan de Van Sa xemstraat, het Noordeinde en de Van Rossumstraat worden aangepast aan het woongenot van deze tijd. Daarmee is een bedrag van f 1.700.000,- gemoeid. De huizen zijn eigendom van de Rijnsburgse woning bouwvereniging „Spinoza". wel tegen die verbouwing en tegen dat tweemaal verhuizen in drie maanden tijds wel aan zitten kijken. Wij niet alleen, maar alle bewoners. Nu alles achter de rug is kan ik wel zeggen, dat het toch is meegevallen. Mede door wat we er voor hebben teruggekregen. Mijn vrouw en ik had den hoge verwachtingen. Dat wel, maar dat het zo mooi en zo geriefe lijk zou worden dat niet. Kijk maar eens wat een ruime kamer we nu hebben gekregen en hoeveel groter de keuken is geworden. De drie kamers boven met de grote kapellen over de gehele breedte zijn eveneens een openbaring. De kinderen kunnen er nu rustig studeren, want er is veel meer ruimte gekomen doordat de schuine daken helemaal zijn wegge werkt. Om nog maar niet te spreken over de verwarming door het hele huis heen en de ruime douchecel. Door een verschuifbare trap kunnen we nu de zolder bereiken. Deze is uitstekend geschikt voor bergruimte. Geweldig, dat het "Spinoza'-bestuur met dit renovatieplan is gekomen. We zijn het erg dankbaar voor wat voor ons als bewoners we wonen hier nu veertien jaar is en wordt ge daan". Acht tegelijk Onderhoudsopzichter Jaap van Am mers vult aan: ,,'t Grote probleem voor het bestuur was de bewoners enthousiast te maken voor het plan. Dat is in alle opzichten gelukt. We streven er naar zoveel mogelijk blok ken van acht woningen tegelijk on derhanden te nemen. Er moet heel wat worden gesloopt. Met die huizen in de Meyboomstraat hebben we rui me ervaring opgedaan. Van der Ma- rel, die al heel wat huizen voor ons heeft gebouwd denk aan Fr ede- riksoord doet al het mogelijke om zo snel mogelijk klaar te zajn. Hij levert bovendien goed kerk. De Na tionale Woningraad en de Privinciale Directie van de Volkshuisvesting 2yn zeer enthousiast". Zegt voorzitter Cees Noort tenslot te: „We konden bij dit gigantische object gebruikmaken van de door stromingsregeling. Van het bedrag van f 1000,-, dat wij op deze wijze per woning ontvangen, kunnen de venhuiskosten worden verrekend. Die zijn namelijk niet gering. Het is een landelijke regeling, die bij deze reno vatie heel goed in onze kraam te pas kwam. Steeds verhuizen acht gezin nen naar door ons vrij gehouden wo ningen in het dorp. Leuk is het, dat de bewoners zo enthousiast meewer ken. Woningonderhoud en -verbete ring staan by ons nummer één. We doen alles om ons woningbestand in goede staat te behouden. Voorop staat, dat we als bestuur straks aan onze opvolgers een woningbezit kun nen overdragen, dat goed onderhou den is". BENTHUIZEN De Benthui-zense raad zal de gemeente begroting voor 1973 niet dit jaar meer behandelen. In plaats van op 18 december, zoals bijna anderhalve maand geleden was vast gesteld, zullen de algemene beschouwingen pas op 11 januari worden gehouden. Het antwoord van het college van B. en W. volgt dan precies een week later, op 18 januari. Beide keren begint de vergadering ys avonds om zeven uur. Eind oktober kregen de raads leden een brief van B. en W. waarin hen werd verzocht de alge mene beschouwingen vertrouwe lijk enkele dagen voor de behan deling in openbare vergadering van de gemeentebegroting ter b eschik- king te stellen van het college, opdat B. en W. rustig het antwoord kan sa menstellen In dit schrjjven werd tevens de tijd voor de aanvang van de begrotingsbehandeling bekend ge maakt: 18 december, 's middags om twee uur. Tegen dit laatste maakte de heer A. van Noort gisteravond ernstig be zwaar. „Dan kan het publiek moeilijk bij de algemene beschouwingen aan wezig zijn", zo voerde hij aan, bijge vallen door de heer Leune en (van af de publieke tribune heftig knik kend) ook bijgevallen door M. Seij- bel. Burgemeester Keijzer vond dat wanneer het publiek de verga dering 's middags niet zou kunnen rijwonen er een extra taak lag voor de pers. Van Noort zweeg daarop. Meer moeilijkheden veroorzaakte zijn opmerking dat hij er weinig voor voelde om de algemene beschouwin gen ter beschikking te stellen van het college teneinde een goed ant woord te kunnen geven. „Dan kun nen we de hele begrotingsbehande ling wel schriftelijk afdoen", zo meende Van Noort. Wethouder N. M. Rensink daaren tegen voelde er niets voor om, even als verleden Jaar was gebeurd, in vijf kwartier een antwoord te maken. „Ik kan geen gedegen antwoord ge geven in vijf gedegen antwoord ge ven in vijf kwartier en dat zou dan betekenen dat op de achttiende al leen de algemene beschouwingen kunnen worden gehouden". Hiermee was A. van Noort het weer helemaal eens. „Het is gewoon een blamage voor onze algemene be schouwingen als het college probeert in vijf kwartier een antwoord te maken". Een poging van wethouder A. M Slootmaker om toch tevoren de algemene beschouwingen vertrouwe lijk ter inzage te krijgen ontlokte Van Noort de opmerking „dat hij dit soort dwang" niet nam. Toen dit punt, met de beslissing dat op 18 december alleen de alge mene beschouwingen zouden worden gehouden, leek afgedaan kwam wet houder Slootmaker er in de rond vraag op terug. Het resultaat was tenslotte dat na afloop van de ver gadering werd besloten dat de al gemene beschouwingen (raadslid) Leune zat toch al in tijdnood met het maken van zijn beschouwing, of schoon de begroting half november al bij de raadsleden was) op donderdag li Januari te houden. De aanvang van de vergadering is in ver band met het publiek gesteld op 19.00 uur. Een vraag resteert tenslotte: Wat doet de heer M. Seijbel (PvdA)? Blijft hij ook dan op de publieke tri bune zitten en doet hij zijn algeme ne beschouwing schriftelijk aan de raad toekomen, of keert hij voor die gelegenheid weer terug achter de raadstafel. Een antwoord op deze vraag gaf hij nog niet. DEN HAAG (ANP) Aardgas stokende glastuinders zullen geen last hebben van de milieuheffing op zware stookolie. Door de koppeling van olieprijs en aardgasprijs zou de heffing ook him aardgas duurder maken, ware het niet dat de rege ring besloten heeft die prijsverhoging voor haar rekening te nemen. In de per 1 oktober J.l. ingevoerde speciale aardgasprijs voor tuinders-grootver bruikers zal dit gebaar van de over heid merkbaar worden. ROTTERDAM (ANP) De actie groep van de Rotterdamse wijk ..Het Oude Westen" zal tot eind januari geen huizen meer kraken in de wijk. Men besloot hiertoe na de toezegging van burgemeester Thomassen dat het gemeentebestuur vóór 9 januari dui delijk zal formuleren hoe het de pro blemen in de wijk gaat aanpakken. Na een gesprek met de actiegroep en een vijftigtal bewoners van het Oude Westen, dat gisteravond plaats had in het stadhuis van Rotterdam zei de burgemeester dat men „een heel eind" tot elkaar was gekomen. Het resultaat van het gesprek heeft voorlopig een eind gemaakt aan een zeer gespannen situatie. Ded| stond vorige week toen de act! I gesteund door de buurtbewor besloot de kraakacties voort te ondanks de felle waarschuwt burgemeester Thomassen dat daarmee ingrijpen van de poHti keerde. Voor 9 januari zullen de acti en het gemeentebestuur „doelgi vergaderingen" houden, wordt bekeken in hoeverre eisen van de actiegroep met king tot de oplossing van de wj blemen is en kan worden teg gekomen. GULPEN In het kleine ge huchtje Reijmerstok, bezuiden de weg Aken-Maastricht woont Josef Slenter. Dit gegeven zou niemand interesseren als de 46- jarige ex-vrachtwagenchauffeur enkele maanden geleden niet be gonnen was met zijn nieuwe be- Mbep: het verzamelen en weer verkopen van eiken biervaten. Het blijkt een goede gok geweest te zijn. Negen van de tien wagens die cu het smalle weggetje naar het dorpje volgen hebben als einddoel het eikenvatenmagazijn van de heer Slenter. Het is niet moeilijk te vin den. ,,BiJ de forelienkwekerij in Gulpen slaat rechtsaf en rijdt over het smalle weggetje tot aan de brug. Iets verder links ziet U een groot magazijn en daar is het", zo expli- keert de heer Slenter on6 telefo nisch als wij een afspraak met hem ipaken. En Jawel, een groot rond biervat flankeert de ingang en ruimt alle twijfels uit de weg. Het magazijn staat tot de nok toe ge vuld met tonnen in alle maten en prijzen. Maar voor we verder gaan gorden we gastvrij op een kop Limburgse koffie genood in het na- tnj geleg"en woonhuis. zijn wordt het eens tijd dat ter het IJzeren Gordijn ga Aluminium en staal is daar betalen. Daar tegenover het handwerk heel goedkoop geen resulteert in een rijke in houten vaten". Nu moet u niet denken dat kenvat alleen maar een is. Je hebt ze in liteiten: met of zonder strippen, beschadigd en digd, met koperen ga zo maar door. begint Josef Slenter zijn ment „Boerenantiek" uit te Houten karrewielen, pompen, melkkannen en renkarren staan op de uitgestald. Mogelijkheden Maar het biervat heeft de mogelijkheden. Van de breedte doorgezaagd) tot wieg (in de lengte met daartussen de tafel, stoel, huisbar of standaard te gebruiken. De 75,- voor een 110 liter vat. er eiken vaten zijn is er voor Josef Slenter die nieuwe broodwinning weer lukkigste man in de wereld is. Verbalen In de keuken bij de roodgloeiende cuisinière komen de verhalen los. „Als vrachtwagenchauffeur was ik vroeger voornamelijk belast met het vervoer van goudvissen en forellen. Deze kwamen uit Denemarken, Zwitserland en Italië en hadden als eniddoel België en Nederland. Zo'n hele rit werd overheerst door het zuurstofprobleem. Liep de tempera tuur te hoog op dan was er te wei nig voor de vissen. Het is wel eens voorgekomen dat de Duitse brandweer het dak van de wagen moest nathouden om de temperatuur te laten zakken. Ik heb vaak stad en land af moeten lopen om een fles zuurstof te be machtigen", vertelt Josef Slenter. Die tijd is nu voorbij. De vissen hebben plaats gemaakt voor bierva ten. Tegenwoordig reist de heer Slenter heel Europa af om eiken biervaten te kopen. Geen gemakke lijk karwei nu het metalen vat het eiken biervat hoe langer hoe meer verdringt. Ook onze Oosterburen zijn, op enkele brouwerijen in Zuid-Duitsland na. helemaal over geschakeld op het metalen vat. Zending „Mijn laatste zending van zeven honderd vaten kwam uit Skandina- vië, waar er nog tweehonderd in bestelling zijn. Als deze verkocht HILVERSUM Omdat de heeft besloten op 26 de tv-serie „Bartje" te zendt de VARA de Engelse Onedin Line" op deze datum andere net voorlopig voor het uit. Commentaar van de VARA: zesentwintigste brengt de „Bartje" op het andere net. ben met als voorbeeld „Het met de blauwe hoed" voor ook veel kijkers dit programma, besloten om voorlopig „De Onedin-lijn" laten. Gebleken is namelijk een Nederlandse produktie andere net de keuze erg Dit heeft tot gevolg gehad, neer „Het meisje met de hoed" evenals Bartje eens in tien dagen wordt slechts een zeventien. Is dat niet het bereiken we cijfers rond de v veertig". Wat de VARA met d hon elf overgebleven afleveringen Onedin-lijn gaat doen weet niet zeker. J)eur

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4