Navo-leiders tegen Kopenhagen ;-Ö YN wil een totale breuk met Rhodesie DEN HAAG WIL SPOEDIG BANDEN MET DDR DDR probeert verdrag met Bonn te ontduiken ritse ubop elling Als het buiten regent, schijnt binnen tóch de zon. Inde droogautomaat vanErres! HPlË Uw droogproblemen zijn de wereld uit met Rust in Apollo Ondanks toch nog tegenspraak hoop op Vietnam-akkoord voorde slanke lijn Ook Washington oor onze correspondent!) Het gaat niet goed de Engelse pubs. Het ar- che reglement over het en In openbare gelegenhe- >egint de Britten te hinde- Uit een rondvraag blijkt 6 percent van de drimken- itten dit li'ever doen met de familie in een Europees cafe. Dat gaat niet in En- d. Maar er is nu een rap- van een departementale lissie onder leiding van de le Conservatief Lord Er- commissie begon te drin- dat wil zeggen te werken 1 april 1972. Zfj reisde het land door en bezocht zo- ibs als ze maar kon. Zij tot die conclusie dat het ek gelegenheden prefereert eker 14 uur per dag open dus ook tot laat in de Zij wil dat de hele fami- an worden meegenomen, >ij de kinderen limonade ra drinken en de ouders orrel. hedendaagse Britse pub derhevig aan wetten waar de oudste uit 1495 stamt en euwste uit 1828. Die maken nder de 18 jaar geen mens fub mag betreden en slui- ;ijden maken dat buiten- irs altijd hun neus tegén lichte deur stoten, juist als rst begonnen te krijgen, discussie over de nieuwe tellen is heftig en van een )lematiek gelijk aan die nee in ons land 20 jaar ra over het voor- en nadeel gemengd zwemmen werd iroken. De tegenstanders le vernieuwing maken zich over de .hygiëne". Zij een gevaar voor een „als doordrinken" en zij vra- lich af of het goed is dat grote mensen zien en. Daarbij gaat men er slijk van uit dat geen enke- it drank in zijn eigen huis .agen zou kunnen hebben. politie vindt het nieuwe tel prachtig, want dan heeft Inder te doen. Zij hoeft dan meer de hele dag te con- en of de pubs op de ver- e uren wel gesloten zijn. ubbezitters zelf zijn maar blij. Als de meeste Brit- liet al te ijverig van aard, deftig geformuleerde ar- nt dat "de verlengde werk- emstige gevolgen kunnen op de werkomstandighe- van de eigenaar en zijn Een barbezitter zei dan j?i|il meteen in een BBC-in- dat de prijzen wel om- je zullen moeten gaan als de Qgstijden worden verlengd tr. t het personeel dan extra >eid zou raken. Britse toeristenorganisa- Jn erg blij met de nieuwe tellen, al is het te hopen J" de stemming van de pub- laren beter zal worden dan tlatingen tot nu toe voor- ^el de commissie-Erroll als Wtten schijnen maar een elmatig inzicht te hebben at zij hier een "continen- - café" noemen. Uit een car ta de Evening Standard [o dinsdagavond begrijpt men ie Brit onder een continen- café verstaat: een terras, en niet. En dat terras is dan laai niets voor dit land, de commissie stelt: het is makkelijk zich dat voor te op een regenachtige dag n mijnwerkersdorp, of een staalfabriek of in 'n ai ten landelijke streek. minister van Binnenland aken, Reginald Maudling, commissie instelde wil- aart achter de vernieuwin- tótten. Maar deze Maudlin? tussen opgevolgd door Ro- •arr en het valt af te wach- oe die tegenover het conti- tie café staat. Dat er iets veranderen in het zo romantische" pub-systeem tot de Britten door te ;ens: de voorstellen gel- lleen voor Engeland en Wa- Schotland blijven de deu- dlcht. Daar blijft de hier neen bekende leefregel gel die de commissie Erroll als afschrikwekkend voor van de huidige toestand Pebruikt: het op een zui- zetten kort voor de kroeg feaat. zodat je de hele ver avond voldoende vol zit. Dit "hygiëne" wil de commis- tbannen. En wie ook na de Hing de nieuwe slui- tijden nog dronken naar -u moet worden gedragen u onverbeterlijk?. Hiermee de oommissie geen reke- tarnnen houden. BONN Tegen wil en dank, maar zeer trefzeker, geeft de com munistische partij in Oost-Duits- Door Ewout Janse land aan de Westduitse oppositie CDU en CSU munitie om daarmee de Bonner regering krachtig te be stoken. Voor Willy Brandt en de zijnen is een netelige situatie ont staan, nu onweerlegbaar is geble ken, dat Oost-Berlijn de uitvoering van het reeds geoarafeerde basis- verdrag tussen de beide Duitslan- den saboteert. Süids enige tijd al beijvert zich de SED, de Socialistische Eenheids partij in de Oostduitse DDR, om zoveel mogelijk mensen onder druk te zetten en hen er van te weerhou den verwanten en kennissen uit de Westduitse grensgebieden voor een bezoek uit te nodigen. Weliswaar was de DDR veel gelegen aan de totstandkoming van dit verdrag, omdat dit een feitelijke erkenning van Oost-Duitsland als souvereine staat betekent. Weinig Maar van de aan het verdrag toegevoegde regeling, dat op veel ruimer schaal Westduitsers de DDR zouden kunnen bezoeken, blijken de Oostberlijnse machtsheb bers weinig te moeten hebben. DDR-burgers in overheidsdienst, tot leden van de brandweer toe, maar ook leraren en onderwijzers worden tot „dragers van officiële geheimen" gebombardeerd. Zij al len krijgen een verklaring tot on dertekening voorgelegd, waarin zij moeten toezeggen geen Westduitse relaties te zullen uitnodigen. Die verklaring heeft niet alleen betrek king op het vermijden van per soonlijke ontmoetingen, maar even zeer on contacten per brief of tele foon. Als het gaat om de bescher ming van de socialistische heilsleer wil, naar het zich laat aanzien, de Oostduitse regering zelfs een fors verlies van het pasverworven presti ge weer in de waagschaal werpen. Ondermijnen De Westduitse minister voor za ken geheel Duitsland betreffende, Egon Franke, heeft al moeten toe geven, dat inderdaad Oost-Berlijn bezig is met een systematische on dermijning van dit verdragsonder deel. En dat gebeurt dan ten gerie ve van de oppositie, die dezer dagen al een vlammend protest de wereld heeft ingezonden^ Daar komt de aap uit de mouw," zo heet het la een communiqué van de CDU/CSU- fractie, „nu blijkt hoe lichtvaardig en overijld de onderhandelingen zijn gevoerd". De pijnlijke ontwikkelingen zul len de CDU/CSU zeker schragen in hun al aangekondigd voornemen in de nieuwe Bondsdag te stemmen tegen het basisverdrag, dat de be loofde verlichting in de menselijke betrekkingen, naar het oordeel van de oppositie, kennelijk niet kan waar maken. BRUSSEL (UPI) De VS en Groot-Brittannië hebben scherpe kritiek geuit op de plannen van Denemarken ingrijpende defensiehervormingen aan te brengen. Dit hebben Scandinavi sche diplomaten in Brussel bekendgemaakt. De diplomaten, van Noorwegen en Denemarken, zeiden dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers en zijn Britse collega Alec Douglas Home beiden Dene marken met name noemde in toespraken tijdens de besloten bijeenkomst die de NAVO-mi- nisters gisteren in de Belgische hoofdstad hielden. Een dergelijke directe kritiek op een bond genoot is uiterst zeldzaam in NAVO-kringen. Vooral minister Home zou een fel le aanval hebben gelanceerd. Hij zei dat hij ernstige twijfels had over de Deense plannen en zich afvroeg of de Denen metterdaad willen verdedi gen. De Deense minister van Buiten landse Zaken Andersen zou volgens de diplomaten hebben geantwoord, dat de plannen gezien moeten worden in de historische context van de Deense defensie. Hij ontkende dat men er een verzwakking van de Deense NAVO-verplichtingen in moet zien. De regering in Kopenhagen heeft de plannen, die overigens nog moe ten worden aangenomen, een „her- structuerig" van haar defensie ge noemd. Maar NAVO-funktionarissen ADVERTENTIE Een Erres droger blaast uw wasgoed met een zomerwarme bries in record tijd droog. U hoeft het niet meer te laten nadrogen aan de waslijn. Het goed kan zó in de kast of ge streken worden. Er zijn 2 Erres drogers: 1 voor 21/2 kg en 1 voor 4 kg drooggewogen wasgoed. Meer weten? Dan n briefkaartje naar: Erres Nederland B.V. Postbus 1481, afd, Rotterdam. 1 Erres droogautomaten: reeds vanaf f449,- [bruto adviesprijs!. hebben al gesproken van een ernsti ge ondermijning van de Deense mi litaire kracht, gedeeltelijk door een vermindering van het aantal militai ren. Bezorgd De diplomaten vertelden dat de Amerikanen en de Britten zich niet bezorgd maken over de planner* op zich, maar des te meer over de psychologische weerslag op 't bondge nootschap. Als 't Denemarken wordt toegestaan op zijn defensie te be snoeien, zo is de redenering, zouden andere NAVO-landen in de verlei ding kunnen komen hetzelfde te doen. Sprekers op de NAVO-confe- rentie in Brussel hebben het nood zakelijk genoemd eenzijdige defensie beperking te vermijden nu over enige tijd met het Warschau pact wordt onderhandeld over troepenvermin dering. Minister van Defensie Olesen var HOUSTON (AP) De maanreizi- gers van de Apollo-17 hebben giste ren, na de enerverende start en de manoeuvres voor het bereiken van een goede baan naar de maan, een betrekkelijk rustige dag gehad. Him laatste „grote" taak was het bevrij den van de maanlander uit de derde rakettrap en deze weg te zenden voor m te pletter slaan op de maan. Daarna hebben ze zich bezig ge houden met het opruimen van de cabine, schoonmaken, controle van Instrumenten etc. Het slapen ging niet zo best. Cer-. nan nam enkele aspirientjes In om dat hij zich wat suf voelde na slechts vier in plaats van zes uur te hebben geslapen. Schmitt had het evenmin verder gebracht dan vier uur en Evans was na drie uur al wakker ge worden. Vanochtend vroeg zijn zij een nieuwe rustperiode ingegaan. Het intensieve werk komt voor de ruimtevaarders pas. wanneer zij zon dagavond omstreeks kwart voor ne gen in een baan om de maan komen. Dan beginnen de voorbereidingen voor een landing van Cernan en Schmitt op maandagavond vijf voor negen. Denemarken zei tegen verslagge vers dat de plannen van zijn rege ring om het defensiebudget met 97 miljoen gulden te verlagen „zijn af gerond". Over andere hervormingen moeten nog besluiten worden geno men. Volgens Olesen is de besnoei ing uitsluiend het gevolg van „onze economische situatieHet publiek zou het niet accepteren dat op alle ministeries wordt bezuinigd maar dat een uitzondering zou worden ge maakt voor Defensie". De totale be zuiniging op de Deense begroting voor volgend jaar beloopt bijna an derhalf miljard gulden. De kritiek had volgens Olesen geen wijziging ge bracht in zijn vaste wil voort te gaan met de bezuiniging. V eiU gheidsconf erentie De vijftien NAVO-landen zijn het er gisteren over eens geworden dat een conferentie over Europese veilig heid en samenwerking, indien tij dens de thans in Helsinki aan de gong zijnde voorbereiding blijkt dat een redelijke kans op succes biedt, in drie fasen moet worden gehou den. Op voorstel van Frankrijk zullen eerst de ministers van Buitenlandse Zaken bijeenkomen vermoedelijk in juni, waar is nog niet bekend dan zal in commissies overeen stemming moeten worden bereikt over de zaken die Oost en West ter harte gaan, en vervolgens zullen de resul taten van de commissie-arbeid door de ministers worden bekrachtigd. De eerste ministersconferentie, zo ver wacht men in Nederlandse kringen in Brussel, zal slechts enkele dagen du ren. Geen der landen van het Noord- atlantischs bondgenootschap was ent housiast over het Sowjet idee, een conferentie van staatshoofden te be leggen. Gisteren is wel enig menings verschil aan de dag getreden over de vraag of tijdens de eerste voorberei dende besprekingen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermin dering die eind januari, vermoedelijk in Ganève beginnen, ook de voor naamste beginselen van dergelijke vermindering aan de orde moeten ko men. Nederland meent, in tegenstelling tot Frankrijk en de Verenigde Sta ten, dat niet slechts moet worden ge sproken over agendapunten en pro cedures. maar dat ook de voornaam ste beginselen naar voren moeten worden gebracht, en dat ook de Oost- europese gesprekspartners hierop moeten reageren. MANILLA Ivielda Marcos, de echtgenote van de met dictatoriale bevoegdheden beklede Philippijnse president is buiten levens gevaarGisteren werd zij zwaar gewond toen zij tijdens de prijsuitreiking van een schoonmaakwedstrijd werd aangevallen door een man met een mes. De man werd doodgeschoten, maar de politie zegt over bewijzen te beschikken dat hij zijn daad niet alleen heeft voorbereid. Op handlangers zou een intensieve jacht worden gemaakt. Mevrouw Marcos, een voormalige schoon heidskoningin is eerder dit jaar in verband gébracht met de louche praktijken van haar echtgenoot toen zij er van beschuldigd werd afgevaardigden naar een conventie voor een nieuwe gro ndwet te hebben willen omkopen. Het is de eerste aan slag op haar leven. Marcos zelf heeft er al een vijf tal overleefd. Op de foto Imelda in het zie kenhuis, rechts haar man. PARIJS Ofschoon de Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann gisteren speciaal vanuit Brussel naar Parijs was over- NEW YORK (Reuter) De Alge mene 'Vergadering van de Verenigde Naties wil komen tot een volledige verbreking van de spoor-, zee-, lucht-, postale- en radioverbindingen met Rhodesië en het opleggen van sancties aan Zuid-Afrika en Portu gal wegens hun weigering de be staande boycot tegen Rhodesië in acht nemen. De stemming over een desbetref fende resolutie, opgesteld door de commissie voor beheerschaps en ko loniale zaken, was 93 voor, 8 tegen en 23 onthoudingen. Australië loste de belofte van zijn nieuwe socialisti sche premier Gough Wliitlam in en stemde voor. De nieuwe socialisten van Nieuw-Zeeiand onthielden zich van stemmen. Tegen stemden o.a. de VS, Engeland en Nederland. De Algemene Vergadering heeft niet het recht sancties uit te vaardi gen. Dit is een prerogatief van de Veiligheidsraad. Vandaar dat de re solutie de aandacht van de raad vraagt voor „de dringende noodzaak het aantal sancties tegen het illegale regime uit te breiden met maatre gelen die onder artikel 41 van het handvest vallen". Genoemd artikel gaat over de spoor-, zee- en lucht- verbindingen. De resolutie betekent een veroor- De Algemene Vergadering keurde ook nog een tweede resolutie goed waarin Engeland wordt opgeroepen een constitutionele conferentie te arrangeren waaraan alle politieke elementen van Rhodesië zouden moe ten deelnemen. De bedoeling ervan is in feite het tot stand brengen van een Afrikaanse meerderheidsbewind in het land. 111 landen stemden voor, 4 tegen (Engeland, Amerika. Portu gal en Zuid-Afrika) en negen, voor het merendeel Wèsterse landen (Ne derland) onthielden zich. gevlogen en voor het eerst ook de Amerikaanse en Noordvietnamese toponderhandelaar Kissinger en Le Duc-tho samen de lunch gebruikten, hebben die voortekenen zich toch nog altijd niet in de ondertekening van het Vietnam-akkoord geconcre tiseerd. En het was opnieuw madame Binh de minister van Buitenlandse Zaken in de voorlopige Vietnamese Regering, die 's middags roet in het eten kwam strooien. Ze noemde het opnieuw een schandaal dat de Ame rikanen de Zuidvietnamese president Thioe gebruikten o mde fundamen tele principes van het reeds onder- tkende akkoord nu weer aan de orde te stellen. Maar die schrille dissonanten waarmee madame Binh donderdag nadat ze zich voor de 169ste maal naar het conferentiegebouw had be geven de atmosfeer verstoorde, kon den de algemene verwachting nog niet ondermijnen dat de onderteke ning van het bestand nu nog maar een kwestie van dagen is. De Ameri kanen zouden graag zien dat hun ongeveer 600 krijgsgevangenen Kerst mis thuis konden vieren en ook om die reden wordt er nu toch wel duidelijk veel stoom achter de be sprekingen gezet. VDVERTENTIE SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 106 voor (Door onze correspondent) BRUSSEL Nederland zal zich nog voor het einde van dit Jaar bereid verklaren om met de Door Henk Kolb DDR besprekingen te beginnen over het aanknopen van diploma tieke betrekkingen en het uit wisselen van missies nadat op 21 december het basisverdrag tussen de Bondsrepubliek en de DDR is ondertekend. Volgens minister van Buiten landse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer houdt deze procedure tevens de formele volkenrechtelij ke erkenning in van de Duitse Democratische Republiek. Neder land wil echter wel met de Oost- duiters spreken over schadeloos stelling voor genationaliseerd Ne derlands bezit en vergoeding van oorlogsschade. Werkcommissies houden zich nu reeds bezig met de becijfering van de bedragen die daarmee zijn gemoeid en wat de genationa liseerde ondernemingen betreft (van Unilever en de Koninklijke Petroleum) „gaat het daarbij om een bedrag van minder dan een miljard dat overigens nog zeer de moeite waard blijft". Overleg Het is gisteren tijdens de eerste vergaderdag van de ministers van Buitenlandse Zaken der vijftien NAVO-landen in de Belgische hoofdstad duidelijk geworden dat de kwestie van de schadevergoe dingen in nauw onderling overleg zal worden aangebonden doch volgens de Nederlandse bewinds man hoeft het installeren van een missie in Oost-Duitsland daarop niet te wachten omdat Juist zo'n instelling bij dergelijke onderhan delingen goede diensten kan bewijzen. Sober De erkenning van de DDR zal door de NAVO-landen op West duits aandringen zo sober moge lijk worden gehouden. Ten eerste, willen de Westduiters zelf als eersten een ambassadeur in Oost- Berlijn benoemen. ten tweede heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel er op gewezen dat pas de ratificatie van het basisverdrag tussen de twee Duitslanden in het voorjaar van 1973 de weg voor verdere di plomatieke stappen formeel vrij maakt. De grote drie, Groot-Brit tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben woensdagavond tij dens een werkdlner te kennen ge geven met de aanwijzing van een ambassadeur te zullen wachten tot West-Duitsland deze stap heeft genomen en ook de positie van Berlijn en de status van de vier grote mogendheden duidelijk is geregeld. De minister achtte het waar schijnlijk dat de meeste NAVO- landen nog voor het einde van dit Jaar een verklaring zullen afleg gen omtrent hun bereidheid om met Oost-Duitsland diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Zij zullen daarbij aan de Bondsrepu bliek voorrang geven. Zoals Scheel zei: "Het is tenslotte ons ver drag". WASHINGTON (AP) Kenneth Rush, die door president Nixon ia benoemd tot onderminister van Bui tenlandse Zaken, heeft gisteren in een vraaggesprek met de Washing ton Post verklaard dat de Verenig de Staten Oost-Duitsland zullen er kennen „binnen enkele maanden". Rush heeft als Amerikaans ambas sadeur in West-Duitsland de Vere nigde Staten vertegenwoordigd op de onderhandelingen over het vier- mogendheden akkoord over Berlijn.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9