)en Haag wil meer haast net troepenvermindering apollo in goede baan naar maan Heidelberg dicht: Duits universitair onderwijs voor een moeilijke keuze Ci Dart sommige andere NAVO-partners Eenbank die iedere spaarder iels le bieden heeft VERVOLG VAN PAGINA I ÏDEN VAN UCHTE- JGEN LANGS OEVER VAN JORDAAN Allende verwacht van Moskou meer economische hulp Parachutisten in Ulster hebben er helemaal tabak van ler - ,- J ÏJhatkist tï ►NDERDAG 7 DECEMBER 1972 ADVERTENTIE BONN (GPD) Niet stu- dentencommando's, maar twee honderd manschappen van de politie houden sinds gisteroch tend Duitslands oudste univer siteit, in Heidelberg, bezet. Wil helm Hahn, minister van Cul tuur in Baden - Württemberg heeft met die bezetting een eind gemaakt een lang smeulend conflict. De universiteit blijft de rest van het Jaar gesloten. Functioneren deed het uni versitaire bedrijf in Heidelberg sinds lang al heel moeilijk. Een gevolg van de democratisering was de verkiezing van de „her vormingsgezinde" sociaal-demo- oratische theoloog, prof. Rolf Renditorff. als rector. Hij dankte zijn functie aan studenten en assistenten. Rendtorff probeerde door overleg en verregaande to lerantie tot een democratisch leerprogramma te komen, maar kwam knel te zitten tussen enerzijds zijn conservatieve col lega's, die zich toch al in hun bestaan bedreigd voelen, en an derzijds marxistische studenten. Twee weken geleden trad Rend torff af. Hof Juist deze week Constitutionele Hof van de Bondsrepubliek in Karlsruhe zich over een klacht van 398 profes soren uit de deelstaat Neder- saksen, die wordt ondersteund door 580 collega's uit andere deelstaten. Zij verlangen van het hof een principiële uitspraak over de vraag of de democrati sering op de universiteiten, die in verschillende gevallen pariteit bij het nemen van beslissingen voorschrijven, niet in strijd zijn met de grondwet, die vrijheid van wetenschap en onderzoek voorschrijft. De uitspraak, van essentieel belang voor de koers die de Duitse hogescholen kunnen ne men, zal enkele maanden op zich laten wachten. De gebeur tenis in Heidelberg is echter een treffende illustratie voor de hoogleraren in de strijd om het behoud van hun posities. De hoogleraren zowel in het conservatieve Heidelberg als voor het hof in Karlsruhe zijn in meerderheid lid van de vier duizend man sterke „Bond Vrijheid der Wetenschap", in 1970 opgericht als een soort or ganisatie voor zelfverdediging van een zich bedreigd voelende groep. Deze bond heeft eind vo rige maand zijn positie weer eens onderzocht, zijn bezorgd heid over de Jeugd (waarvan een belangrijk deel steeds vijan diger tegenover de staat zou ko men te staan) uitgesproken en opgeroepen tot een eigen bij drage aan de hervorming. Zichtbare initiatieven bleven echter uit. De bond zou trou wens als eerste een poging tot eenheid moeten ondernemen met de tegenorganisatie die na zijn oprichting ontstond: de „Bond van Democratische We tenschapsmensen". Hij zou bo vendien toenadering moeten zoeken tot de regering-Brandt, die hij bij de verkiezingen van 19 november graag had zien verdwijnen. Die regering, op haar beurt, is vanwege de kabi netsformatie voorlopig niet aan acties toe. USSEL (ANP) De minister van Defensie, H. J. de Koster, rft gisteren laten doorschemeren dat Nederland meer haast maken met wederzijdse en evenwichtige troepenverminde- j in Centraal-Europa dan sommige andere landen van het ordatlantisch bondgenootschap. zei dit na afloop van een bij- omst van het zgn. .Defence ning Committee", dat wordt ge ul door de ministers van Defen- ran veertien der vijftien NAVO- Frankrijk maakt geen deel het geïntegreerde militaire iraat van de NAVO. Verenigde Staten, Canada, En- nd, West-Duitsland en de drie Blux-landen d.wz. landen die iet gebied waar de uitdunning ts moet hebben, troepen hebben hebben de Sowjet-Unie, Oost- sland, Polen, Hongarije en Tsje- Slowakije uitgenodigd eind ja- i besprekingen te beginnen. Hoe deze uitnodiging nog niet formeel anvaard, zijn wel aanwijzingen angen dat de besprekingen rstwaarschijnlijk op de voorge le datum in Genève zullen be et geïntergreerde luchtafweersys- van de Europese NAVO-landen, keten van radarstations van de •dkaop tot Oost-Turkije, zal om- »ks juli volgend jaar geheel ge- zo heeft generaal Jelke Elastia jgpand Bof C> RUZALEM Koning Hoessein ^Jordanië is volgens de gezagheb- e Jerusalem Post van plan langs iran de Jordaan een vijf tal steden te vestigen die ieder 25.000 Inwoners zouden moe- i herbergen. Volgens een be- t uit Amman zou de Jordaanse voor dit project experts uit door Israël bezette Westoever ben aangetrokken die een Jaar deze plannen zouden hebben ge- de bedoeling zijn de onge- 500000 vluchtelingen die Jorda- nu herbergt in deze steden een tieve woonplaats te verschaf - e berichten Juist zijn, kit het weer waarschijnlijker dat kfspraken bestaan tussen Israël prdanië over de toekomst van de eiyke Jordaanoever. In het be- week kwamen er uit fël berichten dat vice-premier i in Londen geheime besprekin- had gevoerd met Jordaanse Bosch, voorzitter van het beleidsor gaan van „Hadge" (Nato Air Defen ce Ground Environment) gisteren in Brussel meegedeeld. Operationeel Van de 84 radarstations in Noor wegen, Denemarken, West-Duitsland, Nederland, België, Frankrijk, Italië, Griekenland en Turkije, die via com puters in de 35 grootste stations met elkaar in verbinding staan zijn er thans 78 operationeel. Generaal Bosch, oud-commandant van de basis Leeuwarden en door het ministerie van Defensie uitgeleend aan de NAVO, verklaarde dat Nieuw Millingen nauw samenwerkt met de burgerluchtvaartstations bij Maas tricht en Schiphol. Ook in sommige andere NAVO-landen werken mili taire en burgerluchtvaart instanties samen. „Had~e" is opgezet h raison van bijna een miljard gulden, door een consortium van zes ondernemingen waaronder de N.V. Hollandse Sig naalapparaten. Het Nederlandse aan deel in dit project heeft, krachtens de verdeelsleutel die ln de Noordat- lantisehe verdragsorganisatie wordt toegepast, ca. vier procent bedragen Bahama's onafhankelijk Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendge maakt dat er plannen zijn gemaakt om de Bahama-eilanden tegen de komende zomer de onafhankelijk heid te schenken. Hierover zal in Londen op 12 december een confe rentie beginnen die vermoedelijk niet lang zal duren, het kan een zaak zijn van slechts enige dagen. t)e eilanden die liggen in de Caribische Zee werden in 1492 door Columbus ontdekt. De eerste Britten vestigden zich er in 1649 en in 1729 werden de eilanden een Britse kolonie. Voorzitster Bondsdag De Westduitse sociaaldemocratische par tij heeft gisteren de 53-jarige Anne- marie Renger gekozen tot voorzit ster van de nieuwe bondsdag. Me vrouw Renger is al 19 Jaar parle mentslid. Zij volgt nu de christen democraat Kal Uwe von Hassel op. Geen uitlevering Cuba heeft geweigerd aan Mexico negen lucht- piraten die vorige maand een vlieg tuig kaapten, uit de leveren, maar heeft voorgesteld een tweezijdig ak koord te sluiten over de te nemen maatregelen om kapingen tegen te gaan. Spionage In Brazilië zijn acht leden van de communistische partij gearresteerd op beschuldiging van het verstrekken van economische en militaire gegevens aan de ambassa des van de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen. BRUSSEL NAVO-secretaris-generaal rrvr. Luns hamert hier de vergadering open van de NAVO- landen, die in het hoofdkwartier van de organisatie een bijeenkomst van een dag houden. Links de plaatsvervangend secretaris-generaal de Italiaan Pansa Cedronio. MOSKOU (Reuter) President i Allende van Chili is gisteren in Mos-1 kou aangekomen. Op het vliegveld Wnoebkawow bij Moskou werd hij be- groet door president Pod gom i en pre- mier Kosigin. De Sowjet-Unie heeft de Chileense 1 president krachtig gesteund nadat hij twee jaar geleden aan de macht kwam. Men verwacht dat hij de lei ders in het Kremlin meer economi sche hulp en morele steun zal vra gen in zijn strijd tegen de buiten landse maatschappijen. Morgen gaat Allende naar Kiew en zaterdag vertrekt hU naar Cuba. De Prawda. het blad van de Sowjetrus- slscfhe communistische partij, bracht gisteren op de voorpagina een biogra fie en een foto van de Chileense pre sident en schreef onder meer dat "het Sowjetrussisohe volk ervan overtuigd is dat het bezoek van Allende aan de Sowjet-Unie zal leiden tot ver sterking van de vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking tus sen Chili en de Sowjet-Unie". Het bezoek aan Moskou is het be langrijkste van de buitenlandse reis in het kader waarvan Allende reeds bezoeken heeft afgelegd aan Mexico, het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York en Algerije. LONDEN AP) Meer dan 30 leden van het Britse onderdeel para chutisten dat thans is ingezet in Noord-Ierland hebben er genoeg van en willen niet terugkeren naar Noord-Ierland voor een nieuwe dienstperiode van vier maanden. Een deel van deze parachutisten, behorend tot het tweede bataljon van hun regiment, bestaat uit onder officieren. Ztf hebben by hun commandant gevraagd „zichzelf te mogen uit kopen" voor de verdere duur van hun diensttijd. In Groot-Brittannië kent men geen militaire dienstplicht. Namens het ministerie van Defen sie is al gezegd dat het niet gemak kelijk zal zijn voor hen opvolgers te vinden. KAAP KENNEDY Om kwart over zes vanochtend kwam het ver lossende bericht uit Houston, dat men een oplossing had gevonden voor het probleem dat de lancering van de Apollo in de weg stond. Men besloot langs een ander circuit de zuurstof tank eerder onder druk te brengen en de hoofdcomputer te „vertellen" dat de zaak in orde was voordat het kritieke tijdstip van 30 seconden voor de start was aangebroken. Dit facet van de aftelprocedure zou daarmee voor de computer niet interessant meer zijn en stomweg worden ge negeerd. De oplossing was uitgewerkt in het Marshall-centrum in Alaba- Het aftellen van de laaitste acht minuten verliep zondetr hapering en om 06.33 uur verhief de Apollo zich onder daverend gebulder. Bij dit af tellen ging er in Houston een ge- Juich op. toen het kritieke moment van T-30 seconden <30 seconden voor Take-off) passeerde en het aftellen gewoon doorging. De mens was de i computer toch de baas geworden! Drie minuten na de start weird dp I eerste trap afgeworpen. In die korte tijd had de Saturnus al een snelheid van 8500 km per uur. De tweede trap I ontbrandde op het juiste tijdstip en 1 Joeg de snelheid op tot 23.544 kilo- j meter per seconde. Op dat moment, waarop de twee de trap was afgestoten, heerste er grote spanning in Houston: zou dp derde raket, waarin de omstreden he- j liumdruk aanwezig moest zijn, goed functioneren? Het ging allemaal perfect en korte tijd later was de Apollo, nog verbonden aan de derde rakettrap, in een „parkeerbaan" om de aarde op een hoogte van ongeveer i 173 kilometer. Na twee omwentelingen om de aarde in drie uur moest de derde trap opnieuw ontstoken worden om de Apollo uit de parkeerbaan te sto ten in een baan naar de maan. De snelheid moest daarvoor opgevoerd worden tot bijna 40.000 km per uur. eerste taak van de bemanning, de Apollo te ontkoppelen en daarna met de neus in de maanlander te drukken, die nog aan de derde raket- trap was bevestigd, om deze daarna uit de raket te trekken. In deze con figuratie gaat de Apollo naar de maan. Het uitstel van de lancering zal geen vertraging in de operaties bij en op de maan meebrengen. De verloren tijd wordt tijdens de reis naar de maan ingehaald. ADVERTENTIE 0% Feilloos Deze operatie werd feilloos uitge voerd om kwart voor tien. Ook dit bevestigde, dat het uitstel van de lan cering niet aan een mankement ln het druksysteem had gelegen maar ofwel aan de automatische telecom municatie tussen raket en grond- computer ofwel aan een computer- fout. Het onderzoek naar de werke lijke oorzaak zal nog wel enige tijd duren. In de baan naar de maan was de Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist. t.i Ook dit laatste ver- j neemt u met enige arg- j waan, temeer omdat bij de 1 voorbereidingen een piano j niet gemist kan worden. Bender- K D-die in i j zijn ruim 120-jarig be- ij staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt 3 -weet hier raad op. U krijgt 3 een piano thuis en de mu- 13 zikale proeftijd van uw !j kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de 1 piano terug en betaalt u f alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, 'i dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds m betaalde huur. Het is maar W een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u "tj klaarstaan.... kettnerSCduwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 abon vol p^>ede moed er Afrika aar bodem iuA >mt bloot De Portugezen hebben nog niets be kendgemaakt over een nieuw offen sief, dat nationalisten in hun Afri kaans gebied Mozambique hebben geopend op hun koloniale troepen. Copyrigt AD/LD-Observer Frelimo, het bevrijdingsfront voor Mozambique, is acht Jaar geleden met zijn strijd begonnen. Sindsdien is het doorgedrongen in drie gebie den: Cabo Delgado, Niassa en Tete waar het in de bedoeling ligt van het front de bouw van de Cabora Bassa-dam te verhinderen. De nieuwe aanvalslinie ligt in Ma- nica-Sofala. in de vrij nauwe strook van Mozambique tussen de zee en de grens met Rhodesië. Daar liggen de haven Beira en de oliepijplijn naar Oemtali, net binnen Rhodesië. Het aantal doden en gewonden in Mozambique is half zo groot als dat in Angola, aan de andere kant van Afrika, waar de Portugezen ook met een rebellie te kampen hebben. In Lissabon is men bezorgd en dat blijkt uit het besluit om nog eens met een jaar de ambtstermijn te verlengen van de stoere, onverzette lijke opperbevelhebber in Mozambi que, generaal Kaulza de Arriaga. Onverbeterlijk optimist, als hij is zei hij onlangs: ,De oorlog is ge wonnen, maar men kan nog geen datum bepalen- voor zijn einde". Hij voegde hier evenwel aan toe, dat de situatie zou kunnen verslechteren als Chinese en Tanzaniaanse troe pen Mozambique zouden aanvallen. Hij gaf het advies, dat Portugal zich zou voorbereiden op een derge lijke eventualiteit. Portugal verwachtte al enkele maanden geleden een nieuwe golf van verzet in Mozambique. In het zuiden van de kolonie werden 4n het midden van dit Jaar ongeveer 1800 agenten van Frelimo gearres teerd bij een gigantische zuiverings actie door de geheime politie. Deze zogenaamde vijfde colonne was doorgedrongen in het ambtena ren-apparaat, de ziekenhuizen en de particuliere ondernemingen, met in begrip vap de suikerplantages waar zij tot taak had de plaatselijke be volking voor te bereiden op nieuwe activiteiten. De 1800 gearresteerden werden gezonden naar wat de Por tugezen eufemistisch landbouwkolo nies noemden. Portugal heeft destijds toegegeven dat er ongeveer 120.000 Afrikanen welwillend stonden ten opzichte van Frelimo. Dit aantal zou nu hoger kunnen zijn. De 1800 nieuwe arres tanten compenseren voor hen ruim schoots de 1500 vroegere guerrilla strijders, die in Jul1 onder een am- In Mozambique zijn „veiligheids maatregelen" ingevoerd voor politie ke gevangenen. Onder toenemende druk van Zamco, het internationale consortium, dat het Cabora Bassa- complex bouwt, doet Portugal alle mogelijke moeite om een einde te maken aan sabotagedaden. Guerril la- aanvallen op spoorlijnen waren zo ernstig dat er thans gepatrouil leerd wordt door een nieuw ge vormd militair detachement. Freli mo is zich ervan bewust, dat het nooit de dam zelf kan verwoesten en daarom houdt het zijn aanvallen gericht op de verbindingswegen en op de troepen die de dam bescher- Dieren Zamco staat erop zijn doel te berei ken en tegen 1975 elektriciteit aan Pretoria te leveren. Men gebruikt dagelijks 400 ton beton om de dam te bouwen, terwijl een operatie, Ark van Noach genaamd, wilde dieren laat evacueren uit een 2700 vierkan te kilometer groot gebied, dat als gevolg van de aanleg van de dam overstroomd zal raken. De hervestiging van de inheemse bevolking in aldeamentos of dor pen, waar de militairen een wakend oog op deze mensen kunnen hou den, blijkt een hachelijker onderne ming te zijn. De Portugezen be schuldigen op hun beurt Frelimo van het gebruiken van ontblade- ringsmiddelen en weidegronden rond Tete. En aangezien deze stof fen niet van de lucht uit kunnen worden verspreid, omdat Frelimo geen vliegtuigen heeft, geven de Portugezen hiermee stilzwijgend toe, dat de guerrillastrijders zich in dat gebied hebben gevestigd. Andere aanwijzingen dat niet alles zo goed gaat voor de Portugezen in Mozambique vormen de geweren uit de Eerse Wereldoorlog die gevonden zijn onder de wapens die Frelimo op de Portugezen heeft buitgemaakt. De Juistheid van het bericht werd bevestigd door waarnemers uit Lon den, die de strijdkrachten van Fre limo in augustus over de grens tus sen Tanzania en Mozambique verge zelden en 100 kilometer ln het ge bied van Tete binnendrongen, op twee derde van de afstand naar de Zambezi. Nu de defensiekosten jaarlijks ge stegen zijn tot 1888 miljoen gulden olgens het Jornal do Comercio te Lissabon, en er een record- tekort op de handelsbalans is van 2616 miljoen gulden lijkt het wel dat Portugal op de bodem van de schat kist is beland. Observer-Dieost

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9