5 amer neemt afscheid van oorzitter mr. Van Thiel romfietser: kwetsbaarste weggebruiker Er is weer koelhuisboter! De Boon (NVV) voorziet moeilijkheden met CNV Centraal akkoord getekend verplichte helm kan dodental sterk verminderen ter Inkomens en prijzen ïikkert (CHU) [emd tot l nandeur O.N. KONIJNEN BEDREIGEN TEXELSE DUINEN heet hangijzer voor informateur Ruppert p teDAG 7 DECEMBER 1972 BINNENLAND i I AG Tachtig procent van pfietsers die vorig jaar in de dood vonden, over- j hersenletsel. Een droog ge in keiharde achter- bromfietser behoort tot gaarste weggebruikers. tn Someren onbeschermd raast hij met ïeid van dertig, veertig ki niet zelden - door het Daarbij draagt naar schat- op de zes bromfietsers een weinig. De 560 doden van r zijn daar het bewijs van. iet niet zo dat die tachtig procent blijft leven al6 wij de helm verplicht stellen - en dat gaan wij doen. Maar wel een groot deel daarvan", zegt de heer Voskuil van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Vorm In het ministerie ligt een rapport van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) over de helm. Aan welke eisen die moet voldoen. Hoe die er uit moet zien. Toen de SWOV de opdracht kreeg, werd een briefje met de volgende strekking aan het ministerie ge stuurd: „Wij willen de opdracht wel uitvoeren, maar stellen voorop dat elke helm beter is dan geen". Bij het onderzoek werden alle hel men die in Nederland te koop zijn onderzocht: Slechts een type helm voldeed aan de eisen. Met een klei ne verandering konden vijftien an dere modellen geschikt worden ge maakt. Hoe het prototype van de veilige helm er precies uit gaat zien is nog niet bekend gemaakt. Deskundigen menen dat hij - in tegenstelling tot alle andere helmen - zacht van buiten en hard van binnen zal zijn. Schok De zachte buitenkant moet de schok opvangen. Beschadigingen het hoofd worden dan zoveel mogelijk voorkomen door de strak sluitende harde binnenkant. De politiekorpsen van Den Haag en Rotterdam beschikken over genoeg materiaal om de noodzaak van een helm aan te tonen. In de Hofstad waren vorig Jaar 2500 bromfietsers betrokken bij een ongeluk. Zestien mensen overleden ter plaatse. Ruim 150 belandden met zwaar lichamelijk letsel in het ziekenhuis. De heer Laterveer van de Haagse politie: „Er wordt vaak te hard ge reden. Uiteraard controleren wij ge regeld op snelheid". Misschien nog niet vaak genoeg, maar zoals zoveel korpsen karnat ook het Haagse met een schrijnend personeelstekort. T weeduizend Een woordvoerder van de Rotter damse politie: „Per jaar gebeuren er bij ons ruim tweeduizend onge lukken met brommers. Exacte cij fers hebben wij niet, maar daar zijn er in ieder geval opvallend veel bij met hoofdletsel". De heer Damen van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de landelijk cijfers: .Sinds 1967 is het aantal bromfietsers dat Jaarlijks de dood vindt redelijk constant. Dat schommelt even beneden de zeshon derd. Het aantal gewonden is daar een veelvoud van: zo'n 25.000". Opvallend ls de kwetsbaarheid van Jongeren in de leeftijdsgroep van zestien tot twintig jaar. Eenderde van de slachtoffers behoort tot die categorie. Ziekenhuis Recente cijfers verduidelijken dat. Jaarlijks worden bijna twaalfhon derd Jongens en meisjes van die leeftijd na een ongeluk opgenomen in een ziekenhuis. In geen enkele andere leeftijdsgroep worden zulke hoge aantallen gevonden. De helft van de kinderen tussen de zestien en de twintig Jaar dat over lijdt ifi het slachtoffer van een on geluk. In zestig procent van de ge vallen reed het kind op een brom fiets. Duidelijke cijfers. Onduidelijk is wat de gevolgen zullen zijn van het verplicht stellen van een helm voor Sommige deskundigen vrezen dat de helm de berijder van de bromfiets een veiliger gevoel zal geven en dat hij daardoor harder zal gaan rij den. Bij hoge snelheden helpt een helm niet de dood voor te blijven. Even mistig is ook de datum waar op de helm verplicht wordt en wat de uiteindelijke eisen zijn. Erg vaag De Rotterdamse handelaar W. van Gent: „We hebben wel iets gehoord, maar het is allemaal nog erg vaag. Een voorbeeld: de meeste hel men hebben tegenwoordig een dub bele sluiting onder de kin. Zo ver ik weet, wordt daar in het rapport niet over gesproken". „Het zou toch te gek zijn wanneer we de huidige voorraad maar op de vuilnishoop moeten gooien. Geloof me, de meeste helmen die nu ver kocht worden zijn echt wel goed. Ze zijn door TNO gekeurd. Dat zegt mij genoeg", besluit de heer Van Gent. Veel is nog onduidelijk wat de helm betreft. Eén aspect niet: Elke helm, al is hij nog zo slecht, is beter dan geent ïAAG De Tweede Ka lft gisteren op politieke scheid genomen van haar ;r mr. F. J. F. M. van overgrote meerderheid stekken nam zij een mo vertrouwen en bewonde- in de vorm van een doos arin 725 kaartjes met eningen van Kamerleden werkers uit de parlemen- ministeriële carrière van Van Thiel. dat hij benoemd werd tot ur in de Orde van de Ne leeuw ontving de schei- pyeede kamer-voorzitter vele en, waaronder een exem- i de „unieke editie van de louramt" van de parlemen- s. Namens de staten van en de Nederlandse Antil- hij een reis (voor hem en jenote) 1.95 kaart heb u hoogst zelden lijn gehaald. De rode nooit, erde zoveel mogelijk ieder te geven". V?" Thiel zelf ging in op lat het parlement soms een Indruk geeft aan een argers. „De Kamer is rom- geworden", en hij voegde e: „Maar wij doen naai ten en kunnen op eigen- x ons werk." op dat moment nog dervoorzitter deelde ver- dat het door Goudse ex- ster James getekende por de heer Van Thiel in de het Kamergebouw zal opgehangen. In de grote saai zelf werd een geschil- rtret van de kunstenaar den Molengraf onthuld. >-Jozef van Thiel heeft itgeluid tijdens de laatste van de „oude" Tweede „De hamer moest ik wel eens han teren, maar deze bel heb ik nog nooit aangeraakt", zei hij waarna hij luid klingelend „zijn" Tweede Kamer gedag zei. In de Ridderzaal volgde een af-1 Marijnen. Verder waren vrijwel alle scheidsreceptie die door geheel „po- leden van het kabinet-Biesheuvel, litiek Nederland" werd bezocht. On- van de Eerste en Tweede Kamer der hen bevonden zich de ex-pre- aanwezig en vele vertegenwoordigers miers Zijlstra. Beel, De Jong en van het corps diplomatique. ADVERTENTIE 'S Bij zijn afscheid als de Tweede Kamer is giste- H. Kikkert (CHU) on- |en tot commandeur in de lOranje-Nassau. [erselen behorend bij deze onderscheiding werden i tijdens de laatste ver van de „oude" Tweede Ugcdaan door de e voorzitter Van Thiel, UTRECHT (ANP) De federa tie van drie vakcentrales is door het recente fiat van het CNV weliswaar mogelijk geworden, maar een feit is zij nog niet: De waarnemend voor zitter van het NVV, A. de Boon, voor ziet grote moeilijkheden met het CNV. In een vraaggesprek met In- dustrierevu, het officiële orgaan van de Industriebond NKV, heeft de heer De Boon gezegd dat niet de ljjn-Groenevelt binnen het NVV oorzaak van de moeilijkheden zou zijn, maar het CNV zelf. De „zware" federatie, waaraan alle drie vakcentrales nu hun fiat hebben gegeven, is volgens de heer De Boon bedoeld om krachtiger te kun nen optreden en om doublures te vermijden. Hij heeft er geen bezwaar tegen dat het CNV in eigen kring een visieprogramma opstelt en dat het zich bezint op de oplossing van allerlei vraagstukken, „Maar de voorbereiding van het beleid, de be sluitvorming en de uitvoering daar van. vindt in federatief verband plaats, ook en Juist als het gaat om het sociaal-economische beleid, dat is steeds de bedoeling van NKV en NVV geweest", aldus de heer De Boon. Als blijkt dat alle bonden van een bepaalde vakcentrale principiële be zwaren aanvoeren tegen een door een ander wenselijk geacht beleid, dan kan zo'n centrale zich beroepen op een eigen standpunt. De heer De Boon meent, dat als vakcentrales op alle mogelijke terreinen eerst een eigen standpunt gaan vaststellen, er sprake is van een „ontkrachting van de zware federatie". Minister-president Bies heuvel hangt kamervoor zitter mr. Van Thiel ver sierselen om, die behoren bij de onderscheiding tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Klaus Pringsheim, oud-dirigent van het Max Reinhardt-theater in Berlijn, is in de ouderdom van 89 jaar in Tokio aan een hartziekte j overleden. Pringsheim woonde al j sinds 1931 in de Japanse hoofdstad. In dat jaar werd hij docent aan de Keizerlijke Muziekakademie van To kio. In 1946 trad hij toe tot het Moe-1 soeshino-muziekcollege, waar hij het j componeren en dirigeren doceerde. J Pringsheim heeft in Duitsland de I Berlijnse Philharmonie en andere orkesten geleid. TEXEL Horden konijnen be dreigen opnieuw de Texelse dui nen. Binnen zes weken hebben ze de wortels van honderdvijftigdui zend Jonge helmplanten verorberd en met honderden holen de duinen ondergraven. Toen in het verleden een zand dijk ernstig werd ondermijnd werd aan Rijkswaterstaat toestemming gevraagd en gekregen om klemmen uit te zetten. Na protes ten van de dierenbescherming werd deze methode gestaakt. Sindsdien is het konijn weer heer en meester ten zuiden van de "Sluf ter". Jagers hebben het verzoek ge kregen om intensief op ze te Jagen, maar men twijfelt aan het succes omdat een konijn Jaarlijks zo'n tweehonderd nakomelingen kan krijgen. aDen Haag De inkomens- en prijzenproblematiek blijkt een bij zonder heet hangijzer te zijn voor kabinetsinformateur dr. IVL Ruppert. Vanmorgen heeft hij hierover ge sproken met minister Boersma van Sociale Zaken. Tegen het middaguur volgde nog een onderhoud met minister Nelis- sen van Financiën, die de heer Rup pert heeft geïnformeerd otrer bud gettaire vraagstukken. Naar verluidt zal het gesprek met mi nister Boersma nog worden voortge zet. Kabinetsinformateur Ruppert heeft kort na 't aanvaarden van de op dracht van de Koningin 'n beleefd heidsbezoek gebracht aan minister president Biesheuvel waai-in deze hem de huidige situatie heeft uiteenge zet. Uit het feit dat hij vrijwel direct dit onderhoud en na de onderte kening van het centraal akkoord gisteravond de minister van Sociale Zaken bij zich heeft geroepen, mag worden geconcludeerd dat hij daar aan grote betekenis toekent. In tegenstelling tot het gesprek met minister Nelissen dat alleen het verstrekken van informaties in houdt, aldus de woordvoerder van de informateur, zal het gesprek met Boersma meer een uitgebreide oriëntatie zijn. In Haagse kringen neemt men aan dat de kabinetsformateur de sociale problematiek als het grootste knel- punt ziet waarvoor een toekomstig kabinet komt te staan. Kennelijk wil hij dat eerst uit de wereld hel pen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de heer Ruppert ook niet-parle- mentariërs, maar bijvoorbeeld per sonen van werkgevers- en werkne mersorganisaties. bij zich laat ko- De heer Ruppert bewandelt daar mee een andere weg dan zijn colle ga Steenkamp vorig Jaar voorjaar. Deze zocht toen eerst een aantal fracties die samen de meerderheid in de Tweede Kamer hadden en stelde op basis van die gegevens een regeerakkoord samen. De huidige informateur zoekt blijk baar eerst een oplossing voor de pro blemen en probeert dan later frac ties te vinden die bereid zijn dio >r hun rekening te ne- Over de publikatie van de adviezen van de fractievoorzitters aan de Koningin ls nog geen beslissing ge nomen. De heer Ruppert moet daarover nog overleg voeren met de vorstin. ADVERTENTIE DEN HAAG "Dirt centraal loon- en prijsakkoord kan de basis zijn voor de uitbouw van een evenwich tig beleid op tal van punten, die voor onze samenleving belangrijk zijn". Dit zei gisteravond een ver heugde minister Boersma (Sociale Zaken) bij de ondertekening van de ze overeenkomst door werkgevers, middenstanders en Den Haag. Het akkoord dat na een half Jaar moeizaam overleg tot stand kwam voorziet in een maximale loonstijging van 316 procent. Aan het begin van de in 1973 te vernieuwen cao's met compensaties van prijsstijgingen achteraf. De prijzen mogen niet meer dan 5.75 procent stijgen, maar dit per centage zal zeker hoger uitvallen, nu de prijsstijging over dit jaar hoger uitvalt dan eerder was geraamd. De regering heeft het akkoord mo gelijk gemaakt door een aantal wen sen van de vakbeweging in te willi gen. Zo komt er per 1 Januari geen eigen risico in de ziekenfonds verzekering en al evenmin een be vriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind. Waarnemend voor zitter van het NVV De Boon vond het bedenkelijk dat deze zaken toch weer discutabel zijn gesteld in een adviesaanvraag de SER. Binnenkort zijn wettelijke maat regelen te verwachten over eep tweede vormingsdag voor vijftienja rigen. De overeengekomen extra pre mieverhoging van 0.2 procent van de kinderbijslagwet loontrekkenden zal financiële middelen opleveren voor de bouw van circa 1600 goed kope woningen. Minister Boersma gaat spoedig met de Stichting van de Arbeid praten over de financiële po- j sitie van de langdurig werklozen. Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG fl. 25.000.- AAN PRIJZEN ALLE DE KUYPER-AR TI KELEN zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7