baanse grens nog niet officieel open nge letballers ontracten et minder- zoutjes voor knabbel kenners. Jazz-violist Ponty geeft nachtconcert DEZE WEEK IN VRMNEDERUIl APPIE HAPPIE feiV VOOR MIDDELMATIGE VOETBALLERS VERDER OPGEDREVEN oyer-juristHeiko van Staveren Ij Koersen Hilversum Zaalvoetbal voor Rien van Nunen Ook optreden in tv-programma [G 7 DECEMBER 1972 (Van onze correspondent) De Spaanse grenzen zijn nog steeds gesloten ndse voetballers, volgens een besluit dat indertijd iras met geldigheid tot 1974 en dat nog steeds niet is. Het is absoluut onjuist, zoals in sommige buiten den werd verzekerd, dat sinds de laatste vergadering ,aanse voetbalbond op 30 november, de grenzen open I kan de bond iets der- besluiten, want dat is p aan de Spaanse rege- ïeede kwam er noch op loch in het eindcommuni- bondsvergadering ook tel woord over een mo- om de grenzen er de laatste we- 1 geruchten dat de clubs toch weer zouden terug- je kwestie van de aan- Door Robert Bosschart koop van buitenlandse voetballers, die al twee maal onder de tafel was geveegd. Wij hebben nu van welin gelichte bron vernomen dat de gren zen inderdaad open zullen gaan in de de eerste maanden van volgend jaar, waarschijnlijk februari of hooguit maart: echter niet zozeer volgens de wensen van de clubs, dan wel volgens de wensen van de Spaanse regering. Aangezien de "nationale sportafge- vaardigde" van de regering een der gelijk besluit niet op "dictatoriale" wijze wil nemen, verwacht men dat de clubs op een vergadering tegen eind januari (de datum is nog niet vastgesteld) de kwestie ter tafel zul len brengen en er met een meerder heid voor zullen stemmen om de Spaanse regering te adviseren de grenzen te openen. En bovenaan de Spaanse verlanglijstjes staat dan, zonder enige twijfel, een zekere Juan Kroe-ief, zoals Johan Cruijffs naam hier klinkt. De achtergrond van deze ontwik keling is als volgt. Het besluit om geen buitenlandse spelers meer toe te laten werd genomen nadat Real Madrid met een ploeg van uitslui tend Spanjaarden, zijn zesde Euro pacup won. Het argument was dat men door zulk een eigen kweek ein delijk de kans zou krijgen geen mil joenen aan buitenlandse deviezen meer uit te geven. In de loop der Jaren is overduidelijk gebleken dat dit een drogreden was. De "eigen kweek" bleek steeds min der opgewassen tegen de buitenland se voetballers, en de achterstand te genover Noord-Europa werd steeds schrijnender. In Spanje zelf verloor de liga, bij gebrek aan kleur- en doel- puntenrijk spel, heel wat belangstel ling. En wat het geld betreft, bij gebrek aan goede aanbiedingen wer den de prijzen zelf voor middelma tige spelers zo ver opgedreven dat zij praktisch gelijk bleven aan die van de buitenlandse markt. Tenslotte vonden heel wat Spaan se clubs een uitweg door middel van de zogenaamde „Oriundos", Zuidamerikanen die mochten spe len, als zij maar bewezen dat hun ouders Spanjaarden waren. Dat van het zestigtal huidige „Oriundos" meer dan driekwart met vervalste papieren kwam, werd algemeen door de vingers gezien, totdat men verle den maand PC Barcelona's laatste „Oriundo"-aanwinst, Heredia, we gens vervalste papieren opeens geen toestemming meer gaf. Deze discri minatie dreigt nu tot een enorm schandaal uit te barsten. De belangrijkste reden van de ont wikkeling is echter dat het Spaanse voetbal er op het internationale vlak nauwelijks aan te pas komt. De laat ste Olympische spelen en Europese kampioenschappen waren een enor me teleurstelling. En in een land waar voetbal dienst doet als een stoomafblazertje voor politieke frus traties, kan de regering zich terecht zorgen maken over de afgang van de Spaanse elftallen in de internatio nale toernooien. De nationale sport- afvaardiging heeft de laatste maan den steeds duidelijker tegenover de clubs haar misnoegen bekendge maakt wegens deze wantoestand. Vooral de afgang van het natio nale elftal, ondanks de bewonderens waardige inspanningen van de we reldberoemde (genationaliseerde) Spanjaard Kubala als elftalsamen steller en trainer wordt de regering teveel. Het recente gelijke spel in eigen huis tegen Joegoslavië in de voorronde voor het wereldkampioen schap, voorspelt een afgang wanneer in de komende weken de laatste wedstrijden tegen Joegoslavië en Griekenland zullen plaatsvinden. Wordt het nationale elftal, zoals te verwachten is, daarbij uitgeschakeld dan zal de .nationale sportafgevaar- digde" in het geweer moeten komen. ADVERTENTIE !HT In het Nederlands Juristenblad is dezer dagen •kelijk artikel verschenen van de hand van mr. Heiko ■(eren (30) met als onderwerp „Leidt het transfer- I ot ongeoorloofde overeenkomsten?". Het betreft hier ■fersysteem in de Nederlandse voetballerij. Heiko van is bekend hockeyer van het Utrechtse Kampong en veertig keer voor het Nederands hockeyelftal ge- Ir. Van Staveren is verbonden aan het Molengraaff it voor privaatrecht, onderdeel van de juridische facul- fjde rijksuniversiteit in Utrecht. Staveren: „De studenten in het spel: de transferovereen- I gfoetballerij wel aan, want komst. Bij deze overeenkomst doet de oude club tegen betaling van een transferbedrag afstand van een soort claimrecht op de speler, vindt Van Staveren. Hoe meer de speler waard is voor zijn club, des te ho ger wordt de transfersom en des te minder kans heeft de club dat hij zijn speler kwijt raakt. Pas wanneer de nieuwe club dat.bedrag wil beta- H len, doet de oude club afstand van dat claimrecht. nhuis ze eel en modern, maar er ld die hen bij hun scrip- igeleiden. Daarom ben ik chien omdat ik nogal bij etrokken ben er inge- ik voorop stellen n uitermate moeilijke en ie materie ig vorsen kwam mr. Van .m. tot de volgende con- le voetbalcontracten met ;e beroepsvoetballers, jongeren verplicht aan ersysteem worden onder in op dit punt krachtens geldig. Meerderjarige be- allers kunnen in bepaalde iet succes bij de rechter g vragen van de bepaling intract, waardoor ze aan ersysteem worden gebon- üjk voor hen de be- elders te gaan wer st lijk groot is". 1j el de nodige deining ver denkt Heiko van Stave- omdat de spelers tussen 21 die een bijzonder talent vrij zijn geworden om te itaan waar ze willen. De zou een contract tens vier jaar zijn. Bij ferjarig worden van de er dan alsnog een trans- in -^men worden." voetbalcontract, waarin igeldige beding tot on- aan het transfersysteem omen, is er voor de be gier een tweede contract Immoreel Ook dat transfercontract zelf kan nietig zijn, als de overeenkomst zo onredelijk benadelend voor de spe ler is dat de overeenkomst immoreel Die onredelijke benadeling doet zich volgens mr. Van Staveren bijvoor beeld voor als een speler op redelij ke gronden weigert bij een nieuwe club, die hem wil hebben, te gaan spelen, en dan door zijn oude club kan worden afgescheept met een minimaal salaris' en hem bovendien een jaar lang kan worden belet als amateur te gaan voetballen. Heiko van Staveren: „Veronderstel, een speler kan het met zijn huidige club niet zo best meer vinden. Hij wordt op de transferlijst geplaatst en twee clubs willen hem hebben. Laat ik zeggen een club in Gronin gen en een in Rotterdam. De man heeft z'n baan in Woerden en hem is er dus alles aan gelegen in Rot terdam te gaan spelen. De oude club sluit echter een transferover- eenkomst met de club in Gronin gen, omdat die meer wilde betalen. De speler weigert, hetgeen hem echter de zeer nadelige positie van weigerachtige contractspeler ople vert. Een dergelijke kwestie is des tijds voor de televisie-rechtbank be handeld. Zo'n benadeling lijkt me onredelijk genoeg om de transfero vereenkomst immoreel te doen zijn." Van Staveren is overigens van me ning ("maar dat is m'n eigen vi sie") dat het hele transfersysteem niet nodig is. „De KNVB zou nog wel een vinger in de pap moeten houden wat betreft de overschrij vingen, zoals bij de amateurs. Maar het opruimen van de transfers zal van de spelers moeten uitgaan. Aan het begin van een contract zullen zij dan moeten bedingen, dat zij niet hoger kunnen worden ver kocht dan een bepaald bedrag Ve len zullen dat echter niet willen omdat zij dan zelf hun waardebe- Algol-prijs1. Kalida II (J. van Buy- tene) (1.29.1), 2. Keizerin. 3. Jos Vre- denhof. Toto w. 7.10, pl. 2é30, 2.10, 2.10, kop. 10.80, trio 230.80. Oldebaran-prijs: 1. Lazuur (F. Eeren- berg) (1.29.1), 2. Leon Cavallo. 3. Loek Areta. Toto w. 5.-, pl. 1.70, 2.-. 2.70, kop 16.10. Matadoren-prijs. Ie serie: 1. For Ever (H. Pools) 1.20.1), 2. Fontanes. 3. Quarteron II. Toto w. 2.10, pl. 1.20, 2.20, 2.40, kop. 4.80. trio 68.10. Matadoren-prlJs, 2e serie: 1. Gunnar Dear (G. van Eykelenborg) (1.19.9), 2. Daimler, 3. Unimel B. Toto w. 3.10, pl. 1.30, 1.40. 1.10. kop. 4.50. Hamal-prijs: 1. Francisco (P. Hey- nen) (1.22.3), 2. Junlbes B, 3. Quit. Toto w. 3.40, pl. 2.30, 2.70, 5.50, kop. 10.20, trio 412.50. Deneb-prijs: 1. Jolige Jan (M. Bouw huis) (1.26.5), 2. Keizerin Myrla, 3. Joseva Carbonari. Toto w. 4.20, pl. 2.70. 2.50, 13.80, kop. 10.20. Gemma-prys: 1. Iris Volo (L. Boo- nen) (1.24.4), 2. Ida Roodnoot, 3. Ine ke R. Toto w. 8.80, pl. 2.40, 1.60. 1.60, kop. 12.30, trio 128.10. Matadoren-prijs, finale: 1. For Ever (M. Pools) (1.19.7), 2. Daimler, 3. Unimel B. Toto w. 3.-, pl. 2.-. 2.60, 1.80, kop. 5.40. Andromeda-prljs: 1. Isnathan (G. v. d. Berg) (1.25.2), 2. Isl's Juweel, 3. Henry van Wendy. Toto w. 2.60, pl. 1.40, 1.80, 2.70, kop. 5.90, trio 172.20. Altalr-prljs: 1. Kamlel (S. van Leeu wen) (1.27.7), 2. Javllo du Bols, 3. Klif Areta. Toto w. 3.40, pl. 1.40, 1.70, 7.-, kop. 4.80. Totalisator-omzet f366.525,-. paling drukken. En", geeft hij toe, „van KNVB-zij de zie ik het ook niet zitten, omdat de bond met het FIFA-verband te maken heeft en de clubs veel geld in hun spelers hebben geïnvesteerd. De problemen hieromtrent zijn gigantisch groot en daarom zie ik het ook niet gebeu ren. Maar het zou beter zijn en ik meen dat ze in Frankrijk wat dat betreft al erg ver zijn gevorderd". In het begin van zijn artikel in het Juristenblad stipt Van Staveren aan: „Het komt het publiek voor dat het transfersysteem een handel in voetballers is en als zodanig wordt het ook wei een vorm van moderne slavernij genoemd". Hij gaat daar in het artikel niet verder op in, maar zegt in ons ge sprek daarover: „Ik vind het hele maal niet zo'n slavenhandel. Je zou het misschien kunnen betitelen met een soort horigheid. Er zijn wel meer omstandigheden in het mo derne leven waarin je weinig keus hebt. Wat vindt u van het huidige selec tiesysteem voor universiteiten? En Co Prins heeft onlangs in een in terview gezegd: „Je bent er toch zelf bij als je een contract tekent". De ontwikkeling tot profsport is niet meer tegen te houden", meent Heiko van Staveren transfersysteem niet nodig Van Staveren. Een sport die veel publiek trekt wordt professioneel, hoe afschuwelijk de bondsbestuur- ders het aanvankelijk ook vinden. Dat is bij de voetballerij zo geweest en nu zie je het weer bij de schaatsers. Volgens mij speelt hier ook mee de angst dat de leden dan ontglippen aan de macht van de betreffende bond of club. Het pu bliek speelt uiteraard een zeer be langrijke rol. Een club met veel geld is dan ook niet maatgevend, maar wel een club die veel publiek trekt (zie Feyenoord). Een club als Ajax moet volgens mij echter ge sponsord worden". Zijn eigen sport, het hockeyen, ziet Heiko van Staveren nooit profsport worden. „Want", stelt hij, er komt niet veel publiek. En vooral als het zou moeten betalen zou er niemand komen. Toch komt er nu een lan delijke hoofdklasse en dat vind ik gezond. Er komt dan meer competi tie en de spelers zullen zich meer moeten inspannen en zich meer moeten ontzeggen. Wat dat betreft maakt het niets uit of je prof bent of amateur. Je kunt toch wel ple zier hebben in het spel". NOORDWIJK In princi pe is overeenstemming bereikt met een aantal spelers van het eerste elftal van Ajax om op 19 december in de Noordwijkse Norfchgo-hal te spelen tegen het zaalvoetbalteam van Van Rooyen. De wedstrijd, die zo langzamerhand een traditioneel karakter krijgt (het is de der de maal), zal worden gespeeld als benefiet voor de in het Noordwijkse herstellingsoord Sole Mio verpleegde acteur Rien van Nunen. Definitieve opstelling van Ajax is nog niet bekend, maar het is vrijwel zeker dat de beide ge broeders Mühren, Wim Suur- bier, Ruud Krol, Sies Wever en Barry Hulshof f zullen komen terwijl ook Johan Cruyff heeft toegezegd naar Noordwij k te zul len gaan. Lekkere zoutjes. Apart van smaak. Apart van vorm. Altijd luchtig en krokant. Echt iets om deze maand gezellig mee voor de dag te komen. En u kunt afwisselen zoveel u wilt. Er is Nibb-it Mixed, Cocktail,Rings, Junior, Paprika, Extra en Pikanto's. voorknabbdkemters Wielrennen De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft een nieuwe wedstrijdcategorie ingesteld voor liefhebbers. In deze categorie komen renners, die hetzij door ge ringe capaciteiten, drukke werk zaamheden of studie- niet mee kunnen komen bij de amateurs. Er is een onderverdeling in a-renners (van 1835 jaar) en b-renners van 35 jaar en ouder). ROTTERDAM De Nederland se jazzwereld staat morgennacht om kwart over twaalf een groot se gebeurtenis te wachten. Dan treedt in de kleine zaal van de Doe len in Rotterdam de FransAme rikaanse jazz-violist Jean-Luc Pon ty op. Ponty is na zijn optreden In het Monterey Jazz Festival in Ca- lifornië in 1967 wel 's werelds meest bejubelde jazz-violist. Hij zal op treden met Jasper van 't Hof op elektrische piano en orgel, Henri Texier bas en basgitaar en Aldo Romano op drums. Ponty zal ook meewerken aan het Tros-televisie- programma "Music All IN", dat de Nederlandse Inzending zal vormen naar het tv- festival in Montreux met als Inzet de Gouden Roos. Dit programma zal worden geregisseerd door Ralph Inbar, de presentatie is in handen gelegd van Pim Jacobs. In Mon treux zal men Ponty te zien krij gen als solist bij het orkest van Ro gier van Otterloo. Jean-Luc Ponty is in de jazzwe reld een uitzonderlijke figuur. Na zijn optreden in Amerika (in 1967) veroverde hij op slag de eerste plaats in de categorie "verschillen de instrumenten" van Down Beat's International Jazz Critics Poll en eenzelfde plaats in de Readers Poll van dit blad. De Europese Jazzmin- naars had hij ln 1964 aj verbaasd met zijn optreden tijdens het Jazz Festival van Antibes. Hij was toen 21 Jaar oud en had ondanks die Jonge leeftijd al een belangwekkende carrière achter de rug: op 17-Jarige leeftijd onder scheiden met een eerste prijs van de vioolklasse van het Conservatoi re National Superieur de Musique Paris, daarna drie Jaar lid van het befaamde "Orchestra des Concerts Lamoureux", in diezelfde periode de opnamen voor de radioprogramma's "Jazz at Champs Elysées" met Jack Diéval en de opnamen voor twee platenalbums met de groep van Jef Gilson. I DE DOOD OP DE OPERATIETAFEL; DE DOOD OP TAFEL; Conflict: proi. Smalhout antwoordt zijn aanvallers en vertelt alles over ,de dood op de operatietafel'. Opzien barend: De .Zweedse Ralph Nader", Gilberg, over ons eten op tafel. Portret: Bas de Gaay Fortman, zijn HET NED. ELFTAL, radicaliteit en zijn scherpe oordeel over partners PvdA en D'66. Onthullend: de strooptocht van de KNVB langs het bedrijfsleven; en hoe Cruyff, Keizer cs. in geld wor den uitgedrukt. Fascinerend: het oor logsdagboek van Henk Odink in Angola. De dood van toen: opheffing van de Gravendienst van het leger, de dode Duitsers in onze dijken. LOSSE NUMMERS f150 OVERAL VERKRIJGBAAR M'M veCLooFPe IC 'M uue LAM6 S£Ö(3SPÊW.. HOU <JPi/PJOU

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17