Organisatorisch werk doe ik met plezier 't Onderste uit de mar een scherp en raak bo l 'RIJNLAND KAN NIET VOLDOENDE OPTREDEN' 1 Hartpa tien stellen eisen aan minis te Nieuwe kamervoorzitter dr. A. Vondeling Malta wil meer geld van de NAVO Kampioenschap pen Vergulden Voorn Nieuwe uitgaven Ni 01 Installatie commis^ voor universitaire bestuurshervorminJl Dijkgraaf Schokking over opslag van olietanks: VALKSCR' VERDWIi DONDERDAG 7 DE Dr. Anne Vondeling (56) is vanmiddag in de stoel-op-rails in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer gaan zitten. Nog wel niet meteen als opvolger van de gisteren afgetreden voorzitter Van Thiel, maar dat komt er wel van. Vondeling zat de eerste vergadering van de nieuwe Tweède Kamer voor, omdat hij de meeste dienstjaren als parlementariër achter de rug heeft. Vanaf 1946 is de Friese afgevaar digde lid van de Tweede Kamer. Tweemaal onderbrak hij het lid maatschap vanwege een minister schap. Tweemaal duurde dat maar kort. In 1958 volgde Vondeling als minister van Landbouw en Visserij Mansholt op, die naar Brussel ver huisde als lid van de Europese Commissie. Omdat aan de rooms- rode regeringssamenwerking een einde kwam, keerde Vondeling in 1959 niet als minister terug. In 1965 gebeurde dat wel, toen de PvdA na een omroepscrisis binnen het kabi- net-MariJnen, opeens wel in de re gering ging. Vondeling werd minis ter van Financiën. De KVP brak eind 1966 de samenwerking met de PvdA weer op. Vondeling keerde terug in zijn ver trouwde groene bankje in de Twee de Kamer. Vandaag heeft de nieu we Kamer hem voorgedragen als haar nieuwe voorzitter. De Konink lijke benoeming is nog slechts een kwestie van tijd. Was Vondeling niet liever commis saris van de Koningin in Friesland geworden? V.: ,Jn 1968 is daar sprake van ge weest. Er is toen een actie voor ge voerd. Maar ik ben niet gevraagd. Ik had het leuk gevonden als dat wel gebeurd was. Maar vermoedelijk had ik de uitnodiging niet aan vaard, al vind ik commissaris van de Koningin wel een mooie func tie". Waarom had u „neen" gezegd, mik te u op het voorzitterschap? V.: „Ik ben met hart en ziel Ka merlid. Ik vind het werk hier vrese lijk Interessant. Als voorzitter raak Je politiek gesproken Je vrijheid van beweging kwijt, maar ik vind het toch een grote eer om dé vertegen woordiger van de Kamer te zijn Daar komt bij, dat Je als voorzitter veel organisatorisch werk hebt. En in organiseren heb ik altijd veel plezier gehad". „Mikken op het voorzitterschap? Nou niet direct. Bedenk eens, dat er nog drie initiatiefontwerpen van wetten liggen waaraan in heb mee gewerkt. (over de kapitaalmarkt, de successierechten en de onteigenings wet). Het is erg Jammer, dat ik daar als voorzitter koud van blijf. Maar ik vind ook. dat als Je voor eo'n functie wordt gevraagd, waarin Je het algemeen belang kunt die nen, Je niet mag weigeren. Ik heb zelf altijd veel kritiek gehad op mensen die weigerden minister te worden". Betekent dit voorzitterschap nu, dat hij tijdens verkiezingscampagnes geen fietstochten meer door het land kan maken voor de PvdA? V.: „Ik zou niet weten waarom niet. Ik ben ook nog ondervoorzitter van de PvdA. Dat blijf ik ook tot vol gend Jaar september". Maakt de nieuwe voorzitter zich zorgen over het beeld van de Ka mer bij de gewone kiezer? V.: „Ik weet, dat wij als Kamer slecht overkomen in het land. Dat hoor Je wel in zo'n verkiezingscam pagne. Ik vind. dat Van Thiel al erg veel heeft gedaan voor de me dia om hun werk zo goed mogelijk te doen. Ik weet het niet zeker, maar ik dacht dat wij het enige parlement in de wereld zijn, waar radio en TV permanent opnamen kunnen maken als zij dat willen". „Het politiek bedrijven zelf veroor zaakt geloof ik mede de slechte in druk die men heeft van de Kamer. En dan natuurlijk onze partijstruc tuur, die ertoe leidt dat we nu nog met veertien fracties zitten. Einde loze herhalingen „Wel vind ik, dat er wat aan de presentatie van de Kamerleden zelf gedaan kan worden. Herhaaldelijk zie Je Kamerleden met hun rug naar een minister staan als die aan het woord is. Daar erger ik mij aan. In het belang van de Kamer zelf wil ik proberen zulke situaties te vermijden, al zal ik niet als schoolmeester optreden". U bent een pleitbezorger voor de rechten van het parlement. V.: „U herinnert zich nog wel, dat lk met behulp van de Kamer mi nister-president Marijnen heb ont boden. En ik heb ook eens schor sing gevraagd, omdat Luns niet aanwezig was, terwijl er over bui tenlandse zaken gesproken werd. Ik sta heel sterk op het standpunt, dat het parlement tenminste gelijk waardig is aan de regering. Ik vraag me wel eens af: er wordt in de kerk wel gebeden voor de Ko ningin en de regering: waarom niet voor de volksvertegenwoordiging. Ja, op de rechten van de Kamér zal ik heel kien zijn". Noemt u 'ns een voorbeeld. V-: „Heel vaak komt het voor, dat de Kamer vrijwillige spreektijdbe perking aanvaardt. Van de zijde van de regering is dat nog nooit gebeurt. Ik vind, dat dit bekeken moet worden". „Een tweede voorbeeld. Ik heb de indruk, dat de Kamer wel eens te soepel is als ministers laten weten dat het hen niet schikt aanwezig te zijn. Wat dat betreft zal ik een harde voorzitter zijn. In beginsel behoort een minister voorrang te geven aan het overleg met het par lement". BRUSSEL (AP) De Britse minis ter van Defensie, Lord Carrington, heeft de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, doen we ten dat Malta meer geld wil heb ben van de NAVO, die daar bases in gebruik heeft. Men eist dit ook van Groot-Brittannië. De voornaamste reden is het zweven van het Britse pond, waarvan de koers de laatste tijd was gedaald In maart van dit jaar hadden Lon den en de NAVO met Malta een contract gesloten voor de tijdsduur van zeven jaar Daarin stond dat men voor het gebruik van de mili taire bases op het eiland elk jaar 14 miljoen pond "huur" zou betalen. In dollars omgerekend was die 14 miljoen pond toen 36,4 miljoen dol lar waard, maar thans maar 32,9 miljoen dollar. Het huidige Maltese "huurcontract was na negen maanden van hard gemarchandeer gesloten tussen mi nister CarringtoD en de Maltese premier Mintofl. Volgens Britse opvattingen moet de prijs worden betaald in ponden en staat er niets in de overeenkomst over verande ring envan de contractprijs als ge volg van koersverschillen van het Het Engelse popzangeresje Mary Hopkin heeft het leven ge schonken aan een zoon, die Delaney Jay is genoemd. De trotse vader heet Tony Visconti. ADVERTENTIE 612e Staatsloterij 6 DECEMBER 1972 TWËEDE KLASSE f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 1 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 36 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 55 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 698 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 270 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 074 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 767 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 9050 een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 009130 f 2.000 is gevallen op het nummer. 099034 f 2.000 is gevallen op het nummer: 045569 f 2.000 is gevallen op het nummer: 050050 f 2.000 is gevallen op het nummer: 055022 de prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 027024 f 50.000 is gevallen op het nummer: 038171* een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie V op het nummer: 067127 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 067127 van elk van de andere series. een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie F op het nummer: 026424 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 026424 van elk van de andere series. ■fr) attentie: op een met gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Lelden Na een druk wedstrijd- seizoen kon het viscollege „De Ver gulden Voorn" de balans opmaken. De kampioenschappen werden dit maal behaald door H. van Houten (nr 1) met 173 st. 273 kg, 2. F. Smit 125 st., 23.3 kg en 3. G. Bavelaar 122 st.. 21.7 kg., grootste blei H. van Houten 42.6 cjn., grootste voorn H. van Alphen sr. 33.2 cm. Burgerlijke Stand Lelden Geboren: Elisabeth d.v. J. Duljn en A. v. Rijn, Carolina C. d.v. H. C. Blankespoor en C. C. v.d. Burg, Blanca J. M. d.v. J Colpa en J. C. A. M. Groenendijk, Marlska d.v. J. Zwart en P. Cornellsse, Hendrlka C. d.v. J. A. Coster en P. C. v.d. Vlies, Suzanne R. d.v. L. A. Duljn en R. Pesch. Overleden: J H. v.d Kloot (84) man G. G. Fieret (77) man Getrouwd A Crama en, M C M d Bakker C H Klein en T Hansma M V v Glnkel en G M vd Brug ge R Letterle en B M B L v Buu- renJN Sloos en H M Boot UTRECHT (ANP) De Neder landse Hartpatiëntenvereniging dreigt minister Stuyt Volksgezondheid en Milieuhygiëne) en de leden van de Tweede Kamer met buiten parlementaire acties, als niet vóór midden volgende week duidelijkheid is verschaft over de uitbreiding van de hartchirurgie in de academische ziekenhuizen en de positie van door het conflict in het Eindihovense Bin- nenziekenhuis werkloze hartchirurg dr. J. van der Schaar. De Hartpatiëntenvereniging ver langt van minister Stuyt dat deze het dr. Van der Schaar mogelijk maakt in het Sint-Jansziekenhuis te Weert desnoods als tijdelijke oplossing hartoperaties te verrichten. Een en ander staat in dat het bestuur van de hi vereniging gisteravond Stuyt en de leden van Kamer heeft gestuurd, gram herinnert het v stuur aan het onderhol» stuursleden H. S. Fievet G. J. Ferman, 23 nov. nisfcer Stuyt hebben geha de minister onder meer gesteld, dat in 1973 het hartoperaties met 500 i worden opgevoerd tot fa sen de 1500 en 2000. In wordt de minister ook hi zijn toezegging te willet iun dat onder het deskin van het Eindhovense huis verloop zou cmtstai i "Het onderste uit de man", door Harriet Freezer, een uitgave van de Arbeiderspers. In de zomer van het vorig Jaar trok Harriet Freezer zeer veel be langstelling met "Houd Je nog een beetje van me", een soort klachten- boek (het was overigens wel wat meer dan dat) over de verwaarlo zing van de vrouw door de mannen. Het boek was voornamelijk ge schreven op basis van een groot aantal brieven die Harriet Freezer over dit onderwerp van vrouwen had ontvangen. De reacties waren dusdanig dat er wel een tegenboek uit de bus moest komen, een soort klachten- boek dus van mannen. Gemakke lijk had Harriet Freezer het daar bij niet, want er kwamen op haar oproep niet zo heel veel brieven bin nen (ongeveer honderd). Ze ver klaart dit met: "De mannelijke rol leent zich slecht tot klagen". Er komt nog bij, zegt ze, dat het bij mannen een gevoel van onwil op roept als tot hen doordringt dat een vrouw over mannen schrijft". „In zekere zin wordt dat als een beledi ging gevoeld Maar het is dan toch gelukt. Met noeste vlijt en met scherpe, rake typeringen heeft Harriet "Het on derste uit De Man" gehaald. Ze schrijft over de "griezelige superio- riteitsrol" die de man in onze sa menleving opgedrongen krijgt, zijn Jagen naar maakt, zijn angst voor eigen onzekerheid, zijn teleurstel ling binnen dat „bijnacelibaat: het huwelijk", over zijn verwaar loosbaarheid (zich niet goed kun nen redden als zijn vrouw er niet Is), over de seks (waar de meeste brieven van de mannen over gin gen, bij de vrouwen schreef nog geen 20% daar over). Wat Harriet Freezer heeft ver zameld, ia niet sensationeel, niet gloednieuw, het zijn dingen die we weten. Maar zo op een rij gezet, geeft het allemaal zeer te denken. Onherroepelijk houd Je aan bei de Freezer-boekjes een zwartgallig idee over het huwelijk over. Ver moedelijk is dat niet haar bedoeling geweest. Maar het komt wel zo over. "Het onderste uit De Man" is een vlot en helder geschreven boekje van een schrijfster die bij machte was door elk cliché, door elke stan daard-uitdrukking in de man vrouw verhouding heen te prikken om te kijken wat er achter schuil ging. Een heel "mooi" geschenk voor jonge en niet meer zo Jonge men sen, die aan de vooravond staan van Het Grote Levenscontract. 'Dag ouwe tijd", onder redactie van Wim Hora Adema, met bij dragen van o.a. Hedy d'Ancona, Wina Bom, Harriet Freezer, Koos Postema, Jan Wolkers, Annie M. G. Schmidt. J. Bernlef en Clare Len- nart. Prijs: f 12.50. Een uitgave van de Arbeiderspers. Wim Hora Adema heeft een aan tal auteurs gevraagd uit de mon den van heel oude mensen (tegen de tachtig en nog ouder) verhalen op te tekenen over "vroeger". Wat ze met dit boek wilde, was dit: een stukje van de oude tijd, ge zien door de ogen van de gewone mensen, vastleggen voor het te laat was. Geen generatie,schrijft ze, heeft zoveel zien veranderen als zij. "Je kunt Je nauwelijks voorstel len dat zij de dingen die ze vertel len zelf hebben meegemaakt, zo ver lijkt dat verleden". Het is een merkwaardig, bizar, ontroerend en af en toe onthutsend boek geworden. Die goeie, ouwe tijdJa, Ja.vergeet het maar. Wie nog eens wil lezen hoe grauw, vreugdeloos en slopend "vroeger" voor de gewone man en vrouw was, vindt hier een staalkaart van ge gevens. Heel sterke bijdragen zijn er van Annie M. G. Schmidt en van Wim Hora Adema zelf, wier ver haal moeilijke met droge ogen is door te komen .Een boek met goede, degelijke, gevoelige kost. Jammer is dat er ge stuk bijgevoegd is wai feiten, ervaringen en tegen de grote kaderlij: tijd zijn geplaatst. Dat helemaal iets unieks 1 "Dat was nog eens auteurs over boeken ui derjaren), een uitgavi Querido, Amsterdam. Een boek dat heel de woeste golf jeugdsei als sinds een Jaar over spoelt. Veertig auteurs miggeit, Boon, Dendei Doolaard, Ferdinandi Haasse, Rob Nieuwe de Vries, Van Vriesland spitten nog eens de waarmee zij zich als vermaakt. Dat leidt tot saillante stukjes Ferdinandusse), maar niet alle bijdragen zijn veau. Maar ja, zo heel er nu ook niet van zeg f 4.50, dat is voor niks. ui an aa neke >ei ■er ra ADV ;^ei in vc also: K>nde midi DEN HAAG (ANP) Minister Van Veen van Onderwijs heeft gisteren de commissie universitaire best uursher vorming geïnstalleerd. Tot voorzitter van de commissie is prof. mr. J. M. Polak benoemd. Leden zijn prof. mr. J J. M. van der Ven, mr. H. J. Wyte- ma, mr. A. J. Vleer, drs. H. Loevendie en mr. P. J. Verdam. Deze adviescommissie van de mi nister moet tenminste éénmaal per Jaar een rapport uitbrengen over de werking van de Wet universitaire be- stuurshervorming. Minister Van Veen zei bij de installatie dat te zijner tijd een belangrijke taak vaai de commis sie zal worden: de beoordeling van experimenten die mogelijk zijn op grond van het experimenteer artikel van de wet. Ook zou de commissie, volgens de minister modellen kunnen opstellen die voor alle of de meeste universi teiten en hogescholen kunnen worden gebruikt. Zo zou zij een coördine rende functie kunnen krijgen. LEIDEN Het college van dijk graven en hoogheemraden van Rijnland vindt, dat het hoogheem raadschap te weinig bevoegdheden heeft om op te treden tegen het plaatsen van olietanks in de nabij heid van water. Men kan pas op treden als tanks binnen vijf meter van de waterkant staan. Dat heeft dijkgraaf Schok king gisteren geantwoord op vra gen van de vertegenwoordiger van Gouda Id het Hoogheemraadschap Borgman. Borgman stelde vragen over deze kwestie naar aanleiding van de gebeurtenissen in Aalsmeer ongeveer een maand geleden. "In dit geval waren de gevol gen niet ernstig omdat de olie die uit één van de vaten ontsnapte in een klein slootje terecht kwam dat vrij snel af te sluiten was. Maar stel dat het In de ringvaart van de Haarlemmermeer terechtgeko men wasaldus Borgman. HIJ vroeg zich af, of het bekend is waar er in het hoogheemraadschap tanks in de buurt van water staan en of er voldoende geïnspecteerd wordt of de situatie in die plaatsen niet gevaarlijk is. Met name wilde hij nagaan of er op gelet wordt dat er door middel van walletjes of muren beveiliging wordt aange bracht waar dat nodig is. "Het staat vast dat we snel moe ten trachten greep te krijgen op de opslag van olietanks. Het. is wel be kend waar er olie wordt opgeslagen, maar we moeten zien te komen tot het kunnen ingrijpen bij de op bouw van oliereservoirs. In Aalsmeer was de toestand erg ongelukkig. De veiligheidsvoor zieningen lieten daar inderdaad te wensen over. Daar kwam nog bij. dat het hier ging om een voormalige gasketel. die dus zwakker is dan een echte olieketel" antwoorddp dijkgraaf Schokking. Borgman bleek tevreden met hei feit, dat er door het college aan dacht aan het probleem wordt ge schonken. "Het hoogheemraadschap is niet betrokken geweest bij de voorberei dingen van het provinciale puin- stortplan. Het is niet uitgesloten dat door het sorteren van puin op sommige plaatsen de kwaliteit van het water kan worden aangetast Het college verwacht echter, dat Provinciale Waterstaat met het boezemwater rekening zal houden". Aldus antwoordde dijkgraaf Schok king op vragen van Borgman. Borg man wees erop. dat het provinciaal puinstortplan zoals dat er nu uit ziet een discussiestuk Is. Hij zx>n graag zien, dat ook Rijnland aan de discussie een bijdrage zou leveren. In 1973 zal door Rijnland worden begonnen met de volgende projec ten: aanleg van de transportlei ding riolering Voorhout- zuiverings installatie Noordwijk; transportlei ding riolering Warmond- zuive ringsinstallatie Leiden; transport leiding riolering Zoeterwoude- zui veringsinstallatie Leiden; zuive ringsinstallaties In Katwijk, Bent huizen, Bodegraven, Hazerswoude- dorp, uitbreiding zuiveringsinstalla tie Lelmuiden en zuiveringsinstalla tie; Nieuwveen. Bij de nieuwe zuivertngsinstalla ties zijn tot nu toe nog geen zogp naamde "drietraps-installaties" ge dacht. Dit antwoordde dijkgraaf Schokking op vragen van verte genwoordiger van Alphen aan den Rijn burgemeester Gallas en Borg man. Borgman wees op de moge lijkheid van een drietaps-Installa tie om ook fosfaten uit het water te verwijderen. Biochemici bevelen de bouw van een derde trap hiervoor aan. t Dijkgraaf Schokking: "Er wordt op dit moment nagegaan waar de fosfaten vandaan komen Dat is een moeilijke zaak. Het lijkt erop dat we naast het afvalwater ook het inlaatwater fosfaatvrij zullen moeten maken". Prof. Polak wees op v in het openbaar bestuur nemingen, die volgens len vertonen met wat versitaire instellingen de wet gestalte heeft overeenkomst en da voor die andere sectore waard zijn te volgen wi de praktiyk uitricht, zo kan het nuttig zijn de tussen universiteitsraad van bestuur te vergeH)'!! tussen gemeenteraad en] burgemeester en weth< professor Polak. >f h( w d: zond van >pa )1 LEIDEN Bur gem houders zullen de re op te heffen de om school "De Valk" aan gersingel. De voor Leii limiet is 100 leerlingen middeld aantal bedreu, nog geen 70. Momenta leerlingen en B. en W. geen uitbreiding. Ze w met ingang van het opheffen. Met assistent schooladviesdienst zulle 1 rende leerlingen gelei ondergebracht op andei n Vc ilice ft d( Qten ide wil) c hoe Na j Voetbal Het litair elftal heeft giste Leerdam met 1—l (l- speeld tegen de dragers. Van Marwijk opende in de 27e minu Hevlen maakte in de gelijk. Er waren 2500 Scheidsrechter was de .„Dit d lijkt bet op p nu i s, of zij Beigt J®1 :ur nis v: in leic

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12