Nota openbaar vervoer gaat uit van te beperkt gebied „V er haal rij -examinator is een vals getuigenis" Geschil over Burcht nog niet uit wereld L. den Holder (73) overleden Kamer van Koophandel wel blij met principe: alle bussen door centrum Leiden Zweefvliegster had het te hoog zitten' leiden - De LEZERS SCHRIJVEN KAMPIOENEN AVIBUS R DINSDAG 5 DECEMBER 1972 LEIDEN Sollicitant Van Dam: „Vriendjespolitiek' le bi -val iezir Ul LEIDEN De vroegere beheerder van de foyer in de Schouwburg, de heer Van Dam niet te verwarren met directeur Hans - zit definitief naast Den Burcht. Deze week heeft hij officieel bevestigd gekregen wat hij officieus al een paar weken wist zijn aanvraag voor het beheerder schap van Den Burcht is afgewezen, de scepter in het zalencomplex zal het komende Jaar gezwaaid gaan worden door Oegstgeestenaar Plas- meyer die tot nu toe het beheer van het restaurant van zwembad Poel meer had. Hij wordt opvolger van de heer Milikan, ie zijn contract niet verlengd zag, omdat de raad bang is dat hij een monopolie-posi tie hl het Leidse horeca-leven gaat krijgen. "Vriendjespolitiek", zegt de heer Van Dam nu boos. Zijn boos heid heeft twee redenen. De eerste is dat de eisen die het gemeente-be stuur - de gemeente is eigenares van Den Burcht - aan hem gesteld heeft naar zijn idee veel te zwaar waren. Van Dam: "Ze vroegen van me dat ik binnen een Jaar de keuken van het gebouw helemaal op zou knap pen. Merkwaardig als je nagaat dat dat van Van Leeuwen en van Miili- kan - de vorige eigenaars - niet ge vraagd is. Van de opknapkosten zou de gemeente 8/9 voor haar rekening nemen. De rest, nog altijd zo'n 20.000 gulden, zou Van Dam moeten betalen. Het voorstel van Van Dam was om in vijf jaar de inventaris van de keuken te vernieuwen. Hét eerste Jaar zou hij alleen de meest nodige reparaties verrichten, zoals het plakken van formica op buffet ten en tafels, en het vernieuwen van het meubilair. mond had laten vallen dat er wel het één en ander aan Den Burcht zou moeten gebeuren. Nu ben ik een vrij handige doe-het-zelver, dus ik stelde voor dat ik zelf het één en an der kon doen. De gemeente heeft daar toen maar van gemaakt dat ik het hele gebouw onderhanden zou gaan nemen. Rapport Op een gegeven moment kwam de heer Hoes, de man waarmee ik bij de gemeente mee te maken had, plotseling op de proppen met een rapport van de Keuringsdienst voor Waren. Dat rapport noemde een groot aantal punten die verbetering behoefden. Er zouden in de keuken bijvoorbeeld tegels moeten komen of granito, er zou een stalpunt met een stankafsluiter moeten worden aangebracht, de vloer zou helling moeten krijgen, er ou een afzuig kap moeten komen. Ik heb de heer Teunissen van de keurings-dienst voor Waren opge beld over deze kwestie. "Maakt u zich geen zorgen, meneer Van Dam", zei die tegen me. "Dat moet allemaal in de loop van jaren gebeu ren." Hoes bevestigde dat. Maar on danks mijn herhaalde verzoeken is dit nooit zwart op wit gezet. Ik leefde door dit alles in de veron derstelling dat ik het beheer over Den Burcht zou krijgen. Op 16 okto ber zou ik dat officieel te horen krij gen. Op die datum belde de gemeen te-accountant Batenburg me eohter op met de mededeling dat er nog een Dat wist ik niet." Tweede oorzaak de boosheid van de heer Van Dam is, dat de ge meente de voorkeur aan Plasmeyer heeft gegeven om volgens hem on juiste redenen, of in elk geval tegen over hem met onjuiste argumenten heeft verdedigd. Van Dam: "Ze hebben me gezegd dat Plasmeyer betere papieren heeft. Dat is gewoon niet waar. Ik heb het Bedrijfsschap voor de Horeca in Den Haag gebeld. Daar heeft men me verteld dat ik betere pa pieren heb. Plasmeyer heeft zelfs een ontheffing, dat wil zeggen dat hij één diploma niet heeft dat ik wel heb. (In een brief spreekt de gemeen te niet van "betere papieren" maar van: "Behalve het feit dat deze over alle vereiste papieren beschikt", red) Daarnaast was één van de genoem de redenen dat Plasmeyer wel op alle door de gemeente gestelde eisen "ja" gezegd zou hebben. Ik vraag me dan wel af of dat inderdaad de zelfde eisen zijn geweest als die ze aan mij hebben gesteld". De heer Van Dam ziet de "groot se plannen" die hij met "Den Burcht" had in rook opgegaan. "Ik had het idee om van "Den Burcht" een uitgaansgelegenheid te maken zoals Rutecks dat vroeger was. Ik wilde er gezellige avonden gaan hou den met variété, markten gaan hou den, een paar keer per jaar iets gaan doen voor mensen uit bejaar dencentra. "Den Burcht" is per slot van rekening altijd het gebouw voor de "gewone man" geweest. Het zou bij mij niet voorkomen dat oude Leidenaars op 3 oktober naar het gebouw kwamen om er zoals vroeger gezellig feest te vieren, en dat ze "Den Burcht" dan dicht vinden, wat dit Jaar gebeurd is". Besprekingen Wethouder Lijten van economi sche zaken en bedrijven geeft na mens de mensen van zijn afdeling die met de zaak te maken hebben de volgende lezing van de zaak: "Voor het aangaan van een nieu we pachtovereenkomst voor het Burchtcomplex zijn besprekingen gevoerd met de heren Mfkkan, Van Dam en Plasmeijer. Aan deze ge gadigden werden door de gemeente bepaalde eisen gesteld, bijv. t.a.v. de pachtsom, overname van de in ventaris en de verplichting om keu ken en koffiekamer aan te passen aan wettelijke eisen (Warenwet). Met dit laatste zou voor de pachter een bedrag van maximaal f 25.000 ge moeid zijn. Dit bedrag zou, bij be ëindiging van de pacht na het eerste jaar indien dit "proefjaar" al thans niet meer zou worden ver lengd voor een langduriger periode voor 80% (roerende zaken) resp. voor 90% (onroerende zaken) worden Na een aantal besprekingen met beide gegadigden bleek uiteindelijk alleen de heer Plasmeijer bereid en in staat aan voornoemde gemeente lijke voorwaarden te voldoen. Van de besprekingen met beide ge gadigden is een rapport opgemaakt, dat op 10 oktober JJ. is besproken in een speciale vergadering van de Commissie voor de Bedrijven. Met één uitzondering verklaarden de le den van de commissie zich ermee akkoord dat voor het Jaar 1973 een proefovereenkomst met de heer Plasmeijer zou worden gesloten". LEIDEN In de leeftijd van 73 Jaar is plotseling overleden de heer L. den Holder, oprichter van Ma chinefabriek Den Holder, waaruit in later Jaren tevens de Handelsonder neming Den Holder is voortgeko men. Als eenmansbedrijfje begon nen aan het Galgewater, heeft de heer Den Holder in een tijdsverloop van een halve eeuw een bloeiend en modern bedrijf weten op te bouwen met circa 70 werknemers, die zijn relaties over de gehele wereld ver spreid heeft. Een tragische bijkom stigheid is, dat de heer Den Holder, die reeds enige Jaren weduwnaar was Juist enkele dagen voor zijn dood weer in het huwelijk was getreden. LEIDEN Het In de gemeentelijke nota inzake het open übaar vervoer op korte termijn in de agglomeratie Leiden gestelde principe, dat alle busdiensten vanuit de buiten- ijken en de randgemeenten via het centrum van Leiden rijden en daarna zonder overstapproceduces naar verder van de agglomeratie gelegen bestemmingen heeft de vol ledige instemming van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. Ten aanzien van cie opzet betreurt de commissie vervoer en verkeer van de Kamer het, dat reeds bij de materiaalverzameling werd uit- l0 gegaan van een te beperkt gebied. Dit wreekt zich met name door i het ontbreken van volledige informatie betreffende de relaties met 5eh de gemeenten Katwijk. Noordwijk en Wassenaar. De motivering, dat slechts stedebouwkundige aanééngesloten gebieden relevant waren £5voldoet de Kamer niet. Ook blijkt nu, dat de keuze van de huidige gebruik dat er van wordt ge lds tippen van de verkeerstellingen I maakt een succes als forensenlij n I m enquêtes voor enkele busdiensten De directe lijn Leiderdorp-Leiden liet geheel juist zijn gekomen. De station zou van betekenis zijn pitsuren domineren immers in de I daarmede een goede aansluiting op jjj erkeersresultaten, hetgeen blijkens /van de trein naar Haarlem/Am- de jfle nota, Juist voor bepaalde lijnen sterdam tot stand kan komen. Ook name de ringlijnen 13, 14 - die kan deze rechtstreekse lijn het cen- ladrukkelijk geen woon/werk of j trum weer beter en sneller bereiken poon/winkelfunctie hebben en dien- De Kamer is van mening dat engevolge over de gehele dag ge-1 wel het handhaven van bus 49 als het preid reizigers-bestand verwerken) instellen «Juiste conclusies en beleidsvoor- tellen tot gevolg heeft gehad. Het vervallen van de ringlijn 13/ 4 roept bezwaren op. De Kamer is mening dat deze busdienst, mo filijk met een aan nieuwe woonwij en aangepaste route, gehandhaafd toet blijven. Alle randgemeenten van Leider rijgen of behouden et oudiinding met het centrum (met dat f oorschoten en Leiderdorp, lok de Bollenstreek), maar Oegst- leest (omgeving Marelaan) zal na luidelijk minder goede bereikbaar heid van het Leidse centrum krij- dida ten (en omgekeerd) ;ji Een rechtstreekse verbinding ;a )egstgeest-centrum-Leiden centrum ste (oen verbinding die nu inderdaad wel aanwezig is) zal het voorgeste le lijnennet aanzienlijk vervollf een snelbus Leider- Een meer gestroomlijnd tracé van lijn 45 door Voorschoten, waarvan kortere reistijden het gevolg zijn, verdient aanbeveling. Het huidige tracé gaat te zeer uit van te korte loopafstanden. Daarbij wordt verge ten dat, wanneer dit wordt doorge voerd, de zeer lange omwegen (en dus reistijden) voor de gebruikers zwaarder gaan wegen dan een stuk je extra lopen. Niet van rijksweg Een tracéverandering van de N.S. g o h ;met een spitstaart amadine vereni- weg en een aansnijden van de be- v,n h» ver bouwde kom Oegstgeest in verband LEIDEN Zweefvliegen was al enige Jaren haar grootste hobby. Bij gunstig "zweefweer" stijgt zij zon dags vanaf het vliegveldje "Lange- veld" met haar "zweefklstje" op teneinde een tijdje volop te genieten van een tak van sport, die door slechts weinige vrouwen wordt be oefend. Tot aan zondag 16 april Ji. waren al haar vluchten naar wens verlopen. Op die dag overtrad zij al zwevende een der artikelen van het luohtvaartreglement, dat bepaalt dat zweefvliegtuigen in verband met de veiligheid van het luchtverkeer niet boven de 400 meter mogen ko men. Zij vloog op een bepaald mo ment op een hoogte van ruim 600 meter en was dus in overtreding. Dit feit werd vastgesteld door de ge zagvoerder van een op Schiphol aan vliegende DC 9, die het prompt rap porteerde. Als gevolg hiervan stond zij, een 38-jarige inwoonster van Zandvoort (ik ben gewooo huisvrouw van be roep), voor de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, tegenover wie zij de feiten (hoe kon zij anders) volmon dig toegaf. Zij had haars inziens wel een excuus voor haar overtreding. "Door een onverwachte thermiekbel steeg ik plotseling naar die verbo den hoogte". Zij ontkende overigens die DC 9 ook maar 't minst te heb ben gehinderd. Dit feit werd, zo las de kantonrechter in het proces-ver- baal destijds inderdaad door de ge zagvoerder toegegeven. Het was ech ter zijn plicht de overtreding aan te geven. De officier, mr. R. J. Beer, wees van haar excuus van de hand en eiste een geldboete van f 100 subs. 10 dagen. "Ik mocht een maand niet opstijgen en werd dus al vrij zwaar gestraft", aldus ver- d acht es laatste woord. Nadat zij de rechter had toegezegd nooit meer boven de toegestane hoogte te "zweven", liet deze het ditmaal nog bij f 60 subs. 6 dagen. Stomdronken Na een langdurig café-bezoek keer de een 30-Jarige vloerenlegger uit Leiden stomdronken huiswaarts Thuisgekomen Joeg hij zijn vrouw de straat op en belette haar daarbij hun kind van anderhalf Jaar mee te nemen. Omdat het kind haars in ziens bij de dronken vader gevaar liep riep de verjaagde moeder de hulp van de politie in. Toen een agent het kind uit huis wilde halen werd hij door vaderlief met een mes bedreigd. Eerst na het lossen van een waarschuwingsschot kon de agent het kind in veiligheid brengen en de dronkaard ter ontnuchtering worden ingesloten. Deze liet ter zitting ver stek gaan. Hetgeen de officier niet belette zijn grote afkeuring over diens wangedrag uit te spreken en ter correctie hiervan een boete van f 60 subs. 6 dagen te eisen. De kantonrechter vonniste bij verstek conform. "U stond al eens eerder terecht wegens het rijden zonder rijbewijs", zo richtte de kantonrechter zich tot een 43-Jarige koopman uit Lelden, die zich wederom voor dezelfde overtre ding verantwoorden moest. "Als het daar staat zal het wel waar zijn. Ik kan het mij echt niet meer herinne ren", antwoordde de koopman schou derophalend. "Heeft U nog een auto?" Informeer de de officier. "Neen, gelukkig niet meer. Ik kom dus niet meer in de verleiding", luidde verdachtes be scheid. Dit voor waar aannemende, liet de officier het ditmaal bij een eis van f 100 subs. 10 dagen, waaraan hij wel, bij wijze van stok achter de deur graag één week voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 Jaar verbonden zag. 'Dat bedrag kan ik onmogelijk be talen. Ik moet voor de aflossing van een flinke schuld wekelijks f30 neer-' tellen", zo pleitte verdachte voor een lagere geldboete. De kantonrechter nam ook dit feit voor waar aan, stelde de boete daar om op f 50,- subs. 5 dagen doch ver hoogde daarentegen de voorwaarde lijke hechtenisstraf tot twee weken. De Stille Rijn is een jaar stil geweest, maar wordt nu weer druk. Het werk voor de vernieu wing van de walkant is gereed en de verbinding tussen Apothekersdijk en Mare is hersteld. De weg is iets breder geworden, waardoor het mogelijk is het verkeer te laten doorgaan en tegelijkertijd te laden en lossen bij bedrijven. Langs het water zijn bomen geplant. (Foto Jan Holvast) inelbus In het voorgestelde lijnennet ver- lwljnt lijn 49 (Leiderdorp-Voorscho- ten-Den Haag) en wordt vervangen i zeer snelle verbinding Lei- 2 lerdorp-station N.S. Leiden. De visie irachter is ongetwijfeld dat het tervoer Leiderdorp (of Leidse agglo- ie in het algemeen) - Den zoveel mogelijk per trein dient worden afgewikkeld. Lijn 49 heeft echter ook een zeer belangrijke toevoerfunctie vanuit 'iderdorp naar Larrumenschans - ation (door de weinige haltes veel ian lijn 40 en 42) en is van 'ote betekenis voor de woongebieden het zuiden en zuidwesten van Lei- de relatie met Voorschoten Den Haag. Bovendien blijkt lijn 49 gezien het halte in Oegstgeest doet af breuk aan het karakter van de func tie van deze lijn. De reizigers uit Amsterdam die bij gebrek aan beter (t.w. de Schiphollijn) met deze dienst naar Den Haag reizen en om gekeerd, zullen deze extra reistijd zeker niet aanvaarden. Bovendien zijn voor de verbinding Oegstgeest- Wassenaar-Den Haag andere oplos singen aanwezig. In de nota worden twee alternatie ve lijnennetten gepresenteerd die in tracering nauwelijks afwijken, maar die gebaseerd zijn op resp. 10-minu- ten en 15-minutendiensten. De Ka mer geeft de voorkeur aan de 15-mi- nutenbasis voor de dienstregeling en wel op grond van de volgende over wegingen het inelkaar "weven" van twee of meer lijndiensten wordt eenvou diger en voor het publiek ook gemak kelijker te onthouden; gingskampioen geworden van de ver eniging van vogelliefhebbers "Avi- bus". Bovendien legde hij beslag op de door de gemeente uitgeloofde ereprijs en die van het Leidsch Dag blad. De door de Nieuwe Leidse Cou rant beschikbaar gestelde ereprijs kwam met een Chinese dwergkwar tel in het bezit van de heer W. H van Kralingen. in de daluren gaat halveren van de frequenties veel gemakkelijker, mede door het bovenvermelde "we ven" der lijnen. Ook nu blijft de re sulterende .dienstregeling voor het publiek overzichtelijk; in de exploitatie vergt een 15- minutendienst ongeveer 8 bussen minder of wel - op basis van het hui dige kostenpeil - Jaarlijks ca. 1 mil joen gulden, minder dan een 10-mi- nutendienst. Ik ben de heer Gips beslist niet dankbaar, dat hij al zijn gal heeft uitgespuwd over het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen, zijn collega's en Het Witte Huis via het Leidsch Dagblad, waarin ik door insinuatie en verdachtmaking als schuldige word aangewezen. Het spijt mij evenzeer, dat de enve loppen niet volgens afspraak in handen van de betrokken rijschool zijn gekomen, temeer daar deze il legale afspraak blijkbaar in ons huls plaats vond. Wij hebben geen binding met CBR (er wordt geen huur betaald) en wij vallen ook verder onder geen en- :ele "dwang". De heer Gios weet ook heel goed, dat de rijschoolhou der pas tegen 6 uur in het Witte Huis kwam. Inden de examinator de enveloppen in de zaal had achtergelaten <ook dat is niet bewezen) was er voor iedereen ruimschoots de gelegen heid deze weg te halen. Het is 's zaterdagmiddags erg druk in Het Witte Huls, vooral als er veel examens worden afgenomen en daarnaast de andere zalen gehuurd en bevolkt zijn en in de gangen en hal veel mensen zich ophouden De toiletten liggen op de route naar de examenzaal en menigeen loopt dan even door om door de glazen dueren een kijkje in de zaai te nemen. Het zgn. ooggetuigeverslag, waarin de inspecteur en ik een rol zouden spelen, is een van A tot Z verzonnen verhaal, wat alleen door de ontslagen examinatoren is ge bruikt en als vals getuigenis is doorgegeven, ook aan de politie. De naam van de "ooggetuige" werd zorgvuldig voor ons geheim gehou den. Dertien dagen na het gebeur de heeft de politie mij, begrijpelijk, hierop verzocht op het bureau te komen, waar ik ben gebleven. Daar mijn echtgenote plotseling alleen allerlei taken in onze zaak moest verrichten, heeft zij de inspecteur van het CBR in kennis gesteld van de situatie. Deze heeft onmiddellijk zijn superieuren in Den Haag op gebeld en korte tijd later kreeg de politie in mijn bijzijn te horen, dat de enveloppen helemaal niet zoek waren en zij adviseerden mij di rect in vrijheid te stellen. Zo is de gang van zaken geweest en ik betreur het nu des te meer, dat de heer Gips en blijkbaar hij alleen niet in mijn onschuld gelooft. Het spijt ons, dat de zaak nog niet helemaal helder is, doch de heer Gips moet wel beseffen dat hij ontslagen is op het meege ven en willen meegeven van exa- menpapieren aan een bevriende rijschoolhouder en niet op het zoek raken of niet direct aankomen van deze waardevolle stukken. WIJ be treuren het eveneens dat de heer Melkert van het Leidsch Dagblad zich niet even persoonlijk met ons in verbinding heeft gesteld. H. A. VAN INGEN SCHENAU Hotel Het Witte Hula Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3