In kindertehuis wordt geslagen' Prof. Steenkamp: „Experimenteren met n kabinet" PANORAMA 2000 HORLOGES KLOKKEN Geld via satelliet NIET ALLEEN MAAR AAN LOONSVERHOGING DENKEN Iware beschuldigingen van scheldende actievoerders: Au toni u sz i ekenhuis wil meer operaties ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) Prof. dr. p. A. J. M. Steenkamp is voorstan- of andere vorm van een kernkabinet, zonder dat echter veel te formaliseren. In een vraaggesprek met het weekblad van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging ARKA vraagt hij zich echter af ,of het niet zinvol zou zijn het kabinet in toekomst op te delen in vier Hij denkt dan allereerst aan de gociaal-economisch-financiële Verder aan c (met ook b.v. onderwijs en cultuur), buitenlandse sector (met ontwik kelingshulp en defensie) en een sector van algemeen bestuur (met Justitie en misschien ook verkeer en volkshuisvesting). De hoofdzaak is z.i. dat men er naar zou moeten streven een groot aantal zaken in deelstukken te behandelen. Bij zo'n splitsing van een kabi net in deelsectoren zouden heel wat stukken voor de ministerraad kun nen worden „voorgezeefd" door de meest daarbij betrokken ministers in een soort van „gremium", als tussenfase tussen die ministers en de voltallige ministerraad. Proft Steenkamp meent dat men dit niet onmiddellijk zou moeten formaliseren, maar dat er eerst eens een paar Jaar mee zou moeten worden geëxperimenteerd. Hij is er voor in de volgende periode eens zo'n experiment aan te gaan. Aan de hand van de ervaringen zou men het dan altijd nog een meer for mele status kunnen geven. Dit is natuurlijk wel iets anders dan een kernkabinet waarvoor de commissie-Van Veen voor de kabi netsformatie van 1971 vier model len heeft geschetst, zo merkt prof. Steenkamp verder o.m. op. Die commissie heeft tegelijk de bezwa ren tegen elk van die vier model len aangewezen. Een splitsing van het kabinet in deelsectoren zou de meeste van die bezwaren wellicht ondervangen. Het lijkt hem in ieder geval de moeite waard het hiermee eens te proberen. De benoeming van een aparte staatssecretaris ter behartiging van de belangen van de ambtena ren acht prof. Steenkamp het meest zinvol. „Het aantal werknemers in dienst van de overheid is n.l. op het totale aantal werknemers in Nederland zo enorm groot veel groter dan de meeste mensen denken dat de behartiging van hun belangen eigenljjk de ongedeelde aandacht van een bewindsman vraag". Prof. Steenkamp merkt hierbij op dat dit niet mag worden uitge legd als een teken van afkeuring jegens minister Geertsema. In beginsel is hij voorstander van spreiding van de rijksdiensten, maar hij heeft er wel moeite mee te aanvaarden dat er diensten in twee of meer stukken worden ge hakt. Men moet er z.i. van uit gaan dat een dienst in zijn geheel wordt verplaatst en niet dat het ene deel moet verhuizen terwijl het andere in Den Haag blijft. Hij vindt dat het georganiseerde overleg zwaarwegende invloed moet hebben op de manier waarop de spreiding in beginsel een zaak van nationaal belang gebeurt en op de procedures die daarbij worden gevolgd. Uiteindelijk zal het parlement echter het laatste woord moeten hebben, maar er duidelijk op moeten toezien of het georgani seerde overleg bij de voorbereiding van het besluit en bij de uitvoe ringsprocedures voldoende tot zijn recht is gekomen. Het parlemenyt kan op die manier voorkomen dat er een discriminatie ontstaat tus sen de werknemers in overheids dienst en die in het particuliere bedrijfsleven. De brief van een aantal hoog leraren over het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ook op prof. Steenkamp een grote indruk gemaakt. Toch vindt hij dat ook hier het laatste woord moet zijn recht is gekomen. Het parlement Hij is een groot voorstander van inspraak op elk niveau, maar vindt wel dat er op een bepaald moment een knoop moet worden doorge hakt. CONSUMENTENMARKT Levendaal 150152 - Leiden Speciale St. Nicolaas aanb.: Jongens horloges v.a. 29, Dames horloges v.a. 38. Heren horloges va40,— Zaans klokje, va. 144,75 Biedermeier klok. Brutopnjs 398,NU 298,—. Zo lang de voorraad strekt. i 13.00—21.00 uur DEN HAAG Rond huize iristina in de Esdoornstraat in Haag, waar 39 kinderbescher- ingskinderen wonen, is hevig moer ontstaan. Gistermiddag randerde het huis in een slag van scheldende, teleurgestel- en nerveuze mensen. De Be lgenvereniging Minderjarigen, Sosjale Unit en Release Den lag voeren actie tegen het huis. idat er misstanden zouden zijn. spandoeken en een pakket eisen togen ongeveer twintig ïgens en meisjes omstreeks vier naar het kinderhuis. Politie wel in de buurt, maar hoefde op te treden. alternatieve hulpverleners had hun kritiek samengevat op een rte lijst. Deze vermeldde onder „Kinderen worden geslagen. Ze den genegeerd als er moeilijkhe- z|jn. Bij wijze van straf wordt ;eld ingehouden, gedreigd met plaatsing naar een strenger te- kleding weggegooid of in beslag urnen". Beschuldigingen aan het a de directie van het huis, ontkent. ideleine Roumen kinderen, die door de kinder- in huize Christina zijn ge- itst, omdat ze door moeilijke om- idigheden uiet meer thuis kun- blijven, variëren van zes tot on- negentien jaar. En zijn maar sle jongens in de grote groep raeis- Ook in de leiding was tot giste- één man opgenomen: ad- t-directeur De Rooy, die volgens ctivisten degene is „die z'n han- niet kan thuishouden en zelfs neisje met de vlakke hand in gezicht heeft geslagen". Inmid- is er nog een man bijgekomen roepsleider. Rooy: „Dat slaan van kinderen iaan op een voorval, waarbij ik ;en draai om d'r oren heb ven. Hier wordt niet geslagen en niet gestraft met eten. Het is ïer, dat deze dingen zomaar ge worden. Het staat een stuk sa- werkingsverband in de weg. Wij ons werk zo goed mogelijk >en". klein üze Christina, dat vroeger een estants stempel droeg, bestaat 83 Het is een oud gebouw, dat ei- Uk te weinig ruimte biedt voor grote groep bewoners. Twee Jiden geleden heeft het bestuur Inen ingediend bij het ministerie De Rooy: „We zijn zelf ontevreden met deze huisvesting. Maar we heb ben geld nodig. We moeten er twee panden bij hebben, zodat we met klei nere groepen kunnen werken. Veer tien kinderen per huis is al voldoen de. Maar tot nog toe hebben we op die plannen niets gehoord". De pedagogische adviseuse van huize Christina, mevrouw Reijers (psychiater bij de G.G. en G.D. in Den Haag) zegt dat het huis „een van de betere" is. Zij zal het Initia tief nemen om op de eerstvolgende bestuursvergadering te bepleiten dat een vertegenwoordiger van de Be langenvereniging Minderjarigen in het bestuur komt zitten. Ook direc trice mej. Doornebos staat positief tegenover dit voorstel. De buurtbewoners hebben van de Belangenvereniging Minderjarigen ook een verslag gekregen van de si tuatie in het huis aan de Esdoorn straat. Overbuurvrouw Annelies Louwrier: „Hier komt wel eens een meisje uit Christina. Ze kreeg klap pen omdat ze uit huis wegliep. Ik heb met leidsters gepraat. Als ik vroeg of ze met mij ergens naar toe mocht, Een meisje dat in huize Christina woont: „Ze noemen alleen maar en kele feiten, die bij ons ook als hoog tepunten worden beschouwd. Meis jes van vijf tien jaar hoeven heus niet om zeven uur binnen te zijn. Door de week moeten we om half elf In huis zijn en in het weekeinde om half twaalf. Als er een feestje is mag je later komen". Dit jaar zijn drie kinderen uit het huis weggelopen. Vorig Jaar liep één weg en in 1970 drie. Volgens rectrice Doornebos komt het zelden voor dat een kind wordt overge plaatst naar een strenger tehuis. Risico's )rAls voor ons de risico's te groot warden, geven we de opdracht terug aan de vcogdijveren iging", zegt ze „Het gebeurde laatst met een twaalf jarig meisje dat verregaande sexuele contacten had met meerdere jon gens. Praten met het kind hielp niet". "personeel van de Nederlandse Middenstandsbank in Groningen was gisteravond nog druk g om samen met de recherche de omvang van een eerder die dag door zes mannen ge legde overval vast te stellen. De mannen ontkwamen in een in Assen gestolen personenauto en 'erruiiden deze na enkele honderden meters voor een (in Amersfoort gestolen) Volksivagen- )u$je. Beide auto's werden teruggevonden, van de daders zelf ontbreekt nog elk spoor. De irootte van de buit is nog niet precies bekend. Er werd eerst gesproken over honderdduizend lulden, maar een deel daarvan werd in het bankgebou w teruggevonden. De leiding in huize Christina on derkent dat elk kinderhuis een noodzakelijk kwaad is. Mej. Doorne bos: .Kinderen willen zelf dat er grenzen zijn. Anders doe je ze tekort. De kinderen worden hier op de hoogte gebracht van de inhoud van de rapporten die naar de kinder rechter gaan. Ik geloof ook niet dat kinderen grenzen als straf onder gaan. Ze mogen natuurlijk niet elke avond weg. Dat gebeurt in een ge woon gezin toch ook niet". De Belangenvereniging Minder jarigen, die zeer binnenkort met hei Ziekenfonds moet ook de hartrenwagen gaan betalen AMSTERDAM Het hartambulance valt oinder de ver strekkingen van het ziekenfonds en dat zal dan ook de kosten daarvan moet betalen. Zo luidt de uitspraak van de voor zitter van de Amsterdamse raad van beroep, mr, E. Haan, na behandeling van een klacht van een bejaarde hartpatiënt uit Amsterdam. De man had enkele maanden gele den een hartaanval en was per hart renwagen naar het ziekenhuis ge bracht. Zijn ziekenfonds weigerde echter de kosten te betalen, omdat het vo-lgens de ziekenfondsraad geen verstrek king zou zijn. Volgens mr. Haan is het vervoer per hartambulance voor de verstrek king van het ziekenfonds hetzelfde als vervoer in een gewone ziekenauto. En dat vervoer wordt ook door het ziekenfonds betaald. Mr. Stheeman neemt ontslag DEN HAAG De president van de arrondissementsrechtbank In Amster dam mr. U. W. H. Stheeman wordt op 1 Juni volgend Jaar op eigen ver zoek eervol ontslagen. In mei wordt de heer Stheeman ze ventig Jaar. Hij is dan zeventien Jaar president van de rechtbank. bestuur van huize Christina een ge- i sprek zal hebben, houdt voet bij stuk. „Het is een soort publiek geheim dat dit een slecht huis is", zeggen ze. De meisjes en jongens .die ge- middeld voor een klein jaar in het j huis wonen, zouden zelf him nood bij de vereniging hebben geklaagd. Het ivas gisteren een ner veuze toestand voor het Haagse huize Christina. Twintig jongens en meisjes protesteerden met span doeken tegen de misstanden die er in dit kindertehuis zouden bestaan. UTRECHT Het Antoniuszieken- huis zou met minimale investerin gen in staat zijn om het aantal open hartoperaties dit jaar onge veer 375 te verdubbelen. Dat zei dr. L. P. ae Jong, economisch direc teur van het ziekenhuis gisteren bij de viering van het 25-jarig jubileum van het Antonius hartteam. Het Antoniuszaekenbuiis, dat de hartc/hirurgie wil concentreren dat contra rapport Nieveen is. In dat rapport werd net Antoniuszie kenhuis 350 open hartoperaties per jaar toegedacht. In het Utrechtse ziekenhuis ziet men de toekomst met zorg tegemoet omdat er te weinig geld is. Voor een van die door de overheid gesteunde projecten dat al goed op gang was, de kraan plotseling dichtgedraaid: enkele grote centra, waar meer dan 1 het verwerken van gegevens per duizend operaties worden verricht, computer over het voorkomen van zal binnenkort een rapport indienen aandoeningen aan de kransslag- bij minister Stuyt (Volksgezondheid) aderen. AMSTERDAM De American Ex press International Banking Corp., een volledige dochter van de Ameri can Express Company, zal begin vol gend jaar een wereld-omspannend communicatiesysteem voor de geld en wisselhandel in gebruik nemen, waarbij de overbrenging van gege vens gedeeltelijk via satellieten zal geschieden. De kantoren van de bank in Amsterdam en Brussel zullen ook rechtstreeks op dit net worden aan gesloten. R. A. Savage, vice-president van de American Express International Ban king Corp., heeft dit op een perscon ferentie in Amsterdam bekendge maakt. Via het nieuwe net kan de bank niet alleen een meer effectieve controle op haar geldtransacties in de gehele wereld uitoefenen, maar ook de cliën ten kunnen op zeer snelle wijze tot zaken komen. Voor de American Ex press International Banking Corp. is het (kosten) voordeel van het nieuwe systeem dat ook de andere sectoren van de American Express groep, zoals de reis-afdelingen, de travellers cheques divisie en de ver zekeringsgroep, hiervan gebruik ma ken. De bank is voornamelijk buiten de V.S. werkzaam en beschikt over 51 kantoren in 19 landen. Oplichting bij woningverhuur: f 25.000 boete AMSTERDAM De rechtbank van Amsterdam heeft de 72-jarige industrieel, huiseigenaar en garage houder H. T. een boete opgelegd van 25.000 gulden, waarvan vijfduizend voorwaardelijk. Tegen hem was zes maanden geëist. T., die terecht stond wegens op lichting bij de verhuur van wonin gen, mag zich bovendien de eerste drie jaar niet bemoeien met het verhuren van woonruimte. Hij is eigenaar van enkele duizenden hui zen in Amsterdam. Minimumloon wordt verhoogd DEN HAAG (ANP) De minis terraad is in zijn vergadering van gisteren akkoord gegaan met een structurele verhoging van het mini mumloon van 1 januari met drie procent. Het minimumloon bedraagt thans f 198.60 per week of 1860.60 per maand. Voorts is besloten tot wijziging die zin, dat een bijzondere aanpas sing van het minimumloon op een kortere dan de wettelijk vastgestelde termijn van drie jaar mogelijk wordt. ADVIES CHRISTELIJKE BONDEN: UTRECHT (ANP) Bij de cao-onderhandelingen voor 1973 moet grote prioriteit worden ge geven aan de niet-materiële ar beidsvoorwaarden. Aldus de bij het CNV-aangesloten CMB (me taal) en CBU (textiel), die voor uitlopend op de fusie per 1 januari aanstaande tot de In dustriebond CNV (64.000 leden) voor de komende cao-onderhan delingen een aantal gezamen lijke uitgangspunten hebben vastgesteld. De nieuwe bond is betrokken bij het afsluiten van meer dan 400 cao's. Op het verlanglijstje van de CNV'ers staan om. uitbreiding van de faciliteiten voor het vak bondswerk in de onderneming en de daarbij passende bescher ming van het vakbondskader, liet delegeren van een deel van de onderhandelingsbevoegdheid over arbeidsvoorwaarden naar de onderneming en de daarbij behorende mogelijkheid om zelf standig een vakbondsonderhan- delingsdelegatie samen te stel len. Voorts wil men dat in de cao's duidelijk wordt aangege ven wat het werkterrein van de ondernemingsraad en van de vakbondsdelegatie is en zal veel aandacht moeten worden be steed aan de positie van de ouder wordende werknemers in de onderneming. Op het materiële vlak moet worden uitgegaan van de in het centraal akkoord overeengeko men loonsverhoging van 3,5 pro cent, die zowel in centen als procenten dient te worden uit gekeerd. Hierbij zal vooral de positie van de laagstbetaalden voorop moeten staan. Wat betreft de indexering op basis van de kosten van levens onderhoud in de nieuwe cao's gaat de voorkeur van de CMB en de CBU uit naar een pro centuele verhoging met een minimum en een maximum. De concrete uitwerking hiervan zal moeten gebeuren in het overleg tussen de betrokken werkne mersorganisaties. In elk geval zal tijdens de onderhandelingen door de werkgevers duidelijk moeten worden gemaakt op welke wijze de extra matiging van de hoogste inkomens wordt gerealiseerd. De CMB en de CBU vinden, dat in het algemeen moet wor den getracht de werktijdverkor ting van 42% uur naar 40 uur per week en de vakantiever lenging van 18 naar 20 dagen per Jaar niet versnipperd te laten plaatsvinden. De voorkeur gaat uit naar verlenging van de vakantie met 2 dagen in het Jaar 1973. De werktijdverkorting tot 40 uur wil men op een later tijd stip in één keer laten plaats vinden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9