Gast arbeiders blijven in discussie Leids adres Leiden vroeger en nu (49) Jubileum H. J. Maas S ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 Huisvesting buitenlanders LEIDEN In een voorstel aan de IguJ raad, waarin ze voorstellen het rap- j port van de werkgroep huisvesting [buitenlandse werknemers voor ken- inisgeving aan te nemen, delen bur- J gemeester en wethouders mee, dat de stichting Migrantencentra nagaat of verwezenlijking van een plan tot inrichting van een bestaand pand voor 150 bedden voor buitenlanders mogelijk is. Wat eventuele nieuw bouw betreft wordt samenwerking gezocht met de woningbouwverenigin- nt* g<?n- De commissie voor maatschappelij ke aangelegenheden uit de raad heeft te kennen gegeven de ge hele problematiek rondom de buiten landse werknemers ter kennis te brengen van de ministers van Sociale Zaken, CRM, Volkshuisvesting en Binnenlandse Zaken. Er is een adres opgesteld, dat B en W o.a. met het oog op de recente gebeurtenissen in jRotterdam aanbevelen. Voorgesteld wordt, dat de raad in een adres de ministers vraagt om maatregelen, waardoor: f de gemeenten meer worden be trokken bij het toelatingsbeleid van buitenlandse werknemers, voorzover het hun gemeente betreft; de verantwoordelijkheid van de werkgevers in het bijzonder t.a.v. de huisvesting v.an de bij him be- IdriJf werkende buitenlandse werkna- J^pers wordt vergroot: De landelijke stichting welzijn j luitenlandse werknemers en de ilaatselijke dan wel regionale stich ten met dezelfde doelstelling in it worden gesteld aan de voorlich- de maatschappelijke begeleiding de ontspanning van de buiten- idse werknemers de nodige aan- :ht te besteden: Het ging om taalonderricht deze werknemers wordt bevor derd en het onderwijs aan hun kinde ren wordt gerealiseerd, liseerd. Voorts dringt de raad, overwegende I dat blijkt dat de huisvesting van de buitenlandse werknemers in Lei den nog steeds te wensen overlaat; dat door de minister van Volks huisvesting in circulaires rijksbijdra gen t.b.v. de collectieve huisvesting van buitenlandse werknemers in het van buitenlandse werknemersin het dat voor een oplossing op korte termijn in Leiden slechts verbouwing van bestaande panden in aanmerking komt; dat deze oplossing in Leiden geen soelaas biedt, aangezien de gemeen te Leiden, als noodlijdende gemeen te, niet in staat is de vereiste ge meentelijke bijdrage per bed te ver lenen; er bij de minister op aan de rijks bij dragregeling los te koppelen var de gemeentelijke bijdrage en zodanig te wijzigen, dat de stichting Migran tencentra in staat wordt gesteld op korte termijn verbouw van panden te doen uitvoeren, waar tegen een re delijke prijs aan buitenlandse werk nemers onderdak kan worden gebo den. LEIDEN Ook in Leiden en omgeving werken en leven buitenlandse arbeiders. Niet zó veel, maar ze vallen met rond duizend toch op in stad en streek. Dat opvallen word't veroorzaakt doordat ze in discussie zijn. Er zijn moeilijk heden over hun huisvesting. Bij een teruglopende econo mische situatie vormt hun aanwezigheid hier een onder werp van gesprek. Als er in het criminele vlak iets gebeurt, wordt er altijd de nadruk op gelegd, dat het een buiten- landeribetreft. ADVERTENTIE Termijn van Indiening T-biljet voor teruggaaf loon- en/of dividendbelasting over 1971 sluit op 31 december a.s. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op dat de T-biljetten ter verkrijging van teruggaaf loon- en/of dividendbelasting over 1971, vóór 1 januari a.s. dienen te zijn ingeleverd bij de Inspec teur der directe belastingen van de plaats waar belang hebbenden op 31 december 1971 woonden. Het zijn maar enkele voorbeelden. Leiderdorper Rinus Penninx schudt ze zo uit de mouw. Hij kan er uren over praten. Hij heeft bijzondere be langstelling voor de gastarbeiders, wat zich manifesteert in zijn studie (culturele antropologie) en In zijn lidmaatschap van de Leidse werk groep buitenlandse arbeiders. Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast Penninx vindt de begeleiding van de buitenlandse arbeiders zacht ge zegd te gering. „Wie komt op voor him belangen?" Daarom is hij lid van de actiegroep, die de buitenlan ders helpt met de Nederlandse pa- perassenwinkel en met cursussen in onze taal. Het zijn enkele taken. Verder worden onderwerpen aange sneden en naar buiten gebracht, waarover de leden van de werkgroep zich zorgen maken. „Dat komt vaak over als schoppen, maar wat)moe ten we anders?" zegt Penninx. Hij heeft vele contacten onder de buitenlanders en is vaak te gast in de „casa" in de Doezastraat (fo to links boven) en het kamp in Lei derdorp (foto rechts). Hij heeft ver der het milieu bestudeerd, waaruit de gastarbeiders komen, tijdens een reis in Noord-Afrika en tijdens een studie van vijf manden in Tunesië. Met die kennis in het achterhoofd kan de Leiderdorper zich stoten aan uitspraken als bijv. de Leidse politie onlangs deed naar aanleiding van het neerschieten van een Turk door een veertienjarige landgenoot nabij het station. „Het is gewoon niet waar. dat buitenlanders bijna alle maal een wapen bezitten", zegt hij fel. Hij probeert als Nederlander de daad van de Jongen te begrijpen. Die moet worden gezien tegen de cultuur, waarin de buitenlanders leven en die totaal verschilt van de onze. „Een Nederlandse jongen zal niet gemak kelijk de minnaar van zijn moeder neerschieten. Een Turkse jongen met een zieke vader doet dat wel, om dat hij de plaatsvervanger van zijn vader is". In een artikel op deze pagina zet hy de culturele ach tergrond uiteen. Hoe kan de begeleiding, de be langenbehartiging van de buiten- buditenlandse arbeider beter worden? Penninx ziet dit als een taak van de vakbonden. Niet met uitspraken aan de top, zoals nu gebeurt, maar met daadwerkelijke steun. Na zijn afstuderen komend jaar zou de Leiderdorper zich een functie wen sen in die richting. Wat hij anders met zijn studie moet, weet hij niet LEIDEN Tijdens een geani meerde receptie, met daarop aan sluitend diner, is gisteren in de kring van „De Nederlandsche Spaarkas" te Amsterdam het zilveren jubileum gevierd van de heer H. J. Maas, hoofdinspecteur van deze spaarkas. De jubilaris, die in Leiden woonach tig is, zat daarvoor reeds tien Jaar in het verzekeringsvak. Gastarbeiders komen uit landen, die anders zijn dan Nederland. De mensen uit die landen hebben an dere gewoonten, gedragen zich an ders en ze hebben vaak een ande re godsdienst, taal enz. We willen daar kort op ingaan, niet om de culturele achtergronden „even" uit de doeken te doen. Dat is on mogelijk. We willen hier alleen een paar misverstanden tussen Neder landers en buitenlanders uit de weg ruimen. Cultuur, waarover wij hier pra ten, betekent: het gedrag, de ge woonten, de manier van denken en leven, inclusief de godsdienst, die een bepaald volk heeft. Ieder volk heeft zijn eigen cultuur (gedrag, gewoonten enz.) en de kinderen wor den in die cultuur opgevoed; dat wil zeggen: ze leren leven op de bepaalde manier van die cultuur, zoals hun ouders leven. Als u in een Arabisch land geboren was, dan was u door uw Arabische moeder opgevoed om te leven en te den ken, zoals Je ouders en omgeving leven. U bent echter in Nederland geboren, dus ook op zijn Neder lands opgevoed. Dit punt is zo belangrijk om te begrijpen, omdat opvoeding in 'n bepaalde cultuur (voor ons de Ne derlandse) tot gevolg heeft, dat wij alles wat wij niet doen of zouden doen, alles wat wij niet denken of geloven, als vreemd, gek of abnor maal voorkomt. Zo kunnen wij ver baasd of afkeurend staan tegen over iets wat een buitenlander doet. En omgekeerd komt onze manier van leven en onze wereld de Ara bier zeer vreemd voor: hij zou het zo niet doen. Het is duidelijk dat hier een basis ligt voor langdurige misver standen. Zolang wij er niet probe ren -achter te komen, hoe iemand uit een bepaalde cultuur leeft en denkt, kunnen wij niet goed met hem omgaan, begrijpen wij hem neit. En zolang wij onze manier van leven als ideaal, als de enige ware beschouwen, zullen we nooit de moeite nemen om erachter te komen, hoe iemand uit een andere cultuur leeft. Omvang en werken met mensen uit een andere cultuur is niet zo gemakkelijk als we meestal denken. Om het begrip cultuur wat duide lijker te maken, zullen we hier kort ingaan op een klein voorbeeld: fa milierelaties (wat we hierover zeg gen geldt voor Noord-Afrika: Ma rokko, Tunesië). De familiegetondenheid van de Noord-Afrikaan is veel groter van die van de gemiddelde Neder lander. Bloedverwanten spelen in alle situaties de belangrijkste rol. De bloedband is de basis voor al lerlei vormen van samenwerking en onderling hulpverlening; het is de verzekering in tijden van nood. Niet te veel accent leggen op verschillen Op het platteland ziet men vaak. dat een grote familie samen een landbouwbedrijf bewerkt, dus ook samenwoont en de opbrengsten sa men deelt. De bloedband geeft rech ten en plichten, waaraan men zich iriet ongestraft kan onttrekken; een verwant is betrouwbaarder dan een vriend. De man is in het gezin sterk over heersend. De man is de autori teit en de vrouw is ondergeschikt, gehoorzaam. Het gezag in het ge zin wordt niet door man en vrouw samen uitgeoefend, zoals vaak bij ons, maar door de man alleen. In veel gezinnen eet de man alleen of met zijn mannelijke gasten, ver zorgd door de vrouw; vrouw en kin deren eten apart. Voor de kinde ren is de vader de man. waarvoor je altijd respekt moet hebben: als hij er is, mag Je niet roken (ook niet als Je volwassen bent), Je mag niet luidruchtig zijn of Je mengen in het gesprek enz. De oudste zoon is de plaatsver vanger van zijn vader. Hij heeft veel gezag: zijn moeder, broers en zus sen moeten hem gehoorzamen. Maai hij heeft niet alleen de rechten van zijn vader, maar ook de plich ten: Jongere broers en zussen kun nen hem v»agen om hulp of raad Hij moet als een vader voor zijn Jongere broers en zussen zorgen. Traditioneel wordt het huwelijk geregeld door de ouders. De ouder» van de Jongen zoeken een passende vrouw en doen aan haar ouders het voorstel tot het huwelijk. Nu ge ven veel jongens hun voorkeur aan hun ouders te kennen en deze re gelen de zaak dan verder. Traditio neel zagen de twee elkaar echter niet vóór hun verloving. In de ver lovingstijd zagen zij elkaar weinig en altijd onder begeleiding, maar ze troffen voorbereidingen voor het trouwen. Maagdelijkheid van de bruid is zeer belangrijk. In de om gang tussen man en vrouw is het aspect van vriendschap en erotiek, zoaks wij dat kennen, vaak afwe zig; het kan groeien na een aan tal jaren huwelijk. Daarbij komt dat er een strikte scheiding van activiteiten is tus sen man en vrouw. De man werkt zoekt andere mannen op in café's en is weinig thuis buiten zijn slaaptijd. De vrouw heeft als do mein het huis en het erf, waar zij het huishouden doet, haar vrien dinnen ontvangt, kinderen ver zorgt enzovoort. Als zij buiten haar huis komt, is zij meestal ge sluierd. Wat ik nu beschreven heb. be gint de laatste jaren onder invloed van Europa te veranderen. Deze veranderingen zijn vaak echter al leen maar uiterlijk. Na dit kleine voorbeeldje te het duidelijk dat „in een andere cultuur opgevoed zijn" een diepe betekenis heeft. Er zijn veel ver schillen. Maar te veel accent leg gen op de verschillen kan de overeenkomsten verdoezelen. Als. mensen en als arbeiders hebben we veel gemeen. R PENNINX ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtolse klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden '"•r/i hh S» In 1648 moest de kerk worden vergroot en werd. ook het laatste overblijfsel van het oude Lokhorst daartoe aangekocht. De Vlaamse Doopsgezinden die aanvankelijk vergaderden in een gebouw, dat gelegen ivas aan de Boomgaardsteegvoegden zich in 1701 bij de zuster gemeente. De kerk staat er heden ten dage nog en dient sinds korte tijd ook als onderkomen van de Remonstrantse Broe derschap. Gezamenlijk worden er Doopsgezinde/ Remonstrantse diensten gehouden. Verdwenen uit deze omgeving is ook de open bare school, die grensde aan de Doopsgezinde kerk en waar tientallen jaren lang wij gaan in gedachten nu terug tot aan de laatste eeuwwis seling de heer PA. Hibma de scepter zivaaide. Als avondschool herbergde het schoolgebouw ook vele jaren het genootschap „Kennis Is Macht". Nu staan er de auto's rijtje aan rijtje. In fraaie staat hersteld is het hoekhuis (rechts op foto Holvast), 'tHuys in den Houc, dat vele jaren door de familie Metselaar als studentenhuis werd geëxploiteerd en thans door het Leidse raadslid Oosterman „in betere staat wordt her steld". Het plaveisel herinnert op beide foto's nog aan de toestand van iveleer. SAM PLATTEEL Men vestigt er onze aandacht op, dat het monumentale toegangshek van de buitenplaats Rhijnstroomaan de Hoge Rijndijk (no. 48 in deze serie) indertijd werd overgebracht naar het tehuis voor „oud-kol walen", welk gebouw thans bij Imenexco in gebruik is.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3