Sherry-kuur krijgt concurrentie A IEM-SPRAY VERWISSELD MET SANDWICH-SPREAD QSafi EET MEER APPELS PI compacta3 e wel eens op een wat ver doorslaande weeg schaal heeft gestaan, weet hoe moeilijk het is om af te slan- s een normaal lichaamsgewicht een absolute noodzaak. Niet alleen omdat door vetzucht hartklachten kun- maar ook omdat psychologen het er over eens zijn dat dikke mensen vaak minder energie en daardoor inder sukses in het leven hebben. Ier jaren werden tientallen vermageringsdiëtenbedacht, die varieerden van de snack- tot de sherrykuur. En ddelenindustrie bleef met vermageringskoekjes en slankmakende dranken niet achter. doet bijna iedere rens iets aan de lijn. lar door een wafeltje laten liggen. Maar ikke vrouw heeft er voor over om haar icht kwijt te raken, ie met het oog op de en vermageringskuur vriendinnen, die van e plan op de hoogte rfeiar weken naar het voc meren, blijkt vaak mei mevrouw haar po- worden heeft op- tocüj goede voornemens &de tsoen van een kopje boterham, een appel hapje vlees en linnen een paar we- suizebollen in de onder want op zulke ëten, die als droog aar hangen, houdt mg uit. iixe tijei Dec. sen, die aan vetzucht lijden, een bezoeking want er is ongelofelijk veel inspanning voor nodig om een paar gram te verliezen. Met het zo vaak gegeven advies om maar eens flink wat lichaamsbeweging te ne men schieten vetzuchtpatiënten niet veel op want volgens het Neder landse Tijdschrift voor Geneeskun de zou men met een snelheid van 5,5 kilometer per uur maar liefst 107 kilometer moeten lopen om 500 gram vet te "verbruiken". SHERRY-KUUR Tot voor kort leek de "Sherrykuur" de ideale oplossing. Maar het vreemde is dat deze vermagerings methode, die zo'n magische klank heeft gekregen, in geen enkel se rieus voedingsleerboek wordt aanbe volen. Desondanks leek de sherry-kuur aanvankelijk wel aantrekkelijk om dat men met dit 800 calorieën dieet die hun overtollige gewicht kwijt willen raken. De Engelse arts, dr .A. T. W. Simeons, ontwikkelde een paar jaar geleden een totaal nieuwe methode om snel, zonder veel moei te en volkomen gevaarloos te ver mageren. Bekende filmsterren, die in een nieuwe rol zo voordelig mogelijk voor de dag wilden komen, konin ginnen die voor een staatsbezoek af wilden slanken, echtgenotes van po litici die him man in diens verkie zingsstrijd wilden steunen boekten zonder dat zij door een sterk hon gergevoel werden uitgeschakeld op merkelijke resultaten. In Nederland werd de HCG-kuur een paar jaar geleden door de Rot terdamse arts, dr. F. L. L. M. Merc- kelbach, geïntroduceerd. Toen hij op een medisch congres iets over de vermageringsmethode van dr. Si meons hoorde vond hij het de moeite waard om zich er verder in UK ze vermageringskuur kan zijn bleek een _T-len in Zweden, waar pg meisje aan on leed nadat ze met tjes aan een verma- begonnen. Van de het meisje om foto- len kwam niets te- gevolg van het perkten na verloop hersencellen, die de niet meer. Toen het overleed woog ze kilo. Iiderwierp een nogal Ige huisvrouw zich een hongerkuur. Ze experiment, waar- •ote belangstelling wnjiet ziekenhuis van J >men. Ze bleef een bed en kreeg als tan jend vruchtesap en De mevrouw mee maar toen verliet zei ze dat keer toch de voor- minder Spartaanse geven. voor heel wat men- Appels bevatten veel pectine. Ook in andere vruchten komt pectine voor, maar appels staan bovenaan in de rij van vruch ten, dig deze stof bevatten. Amerikaanse geleerden die zich bezig houden met voedingsvraagstukken hebben nu ontdekt, dat pec tine het cholesterolgehalte van het bloed drukt en dus van groot belang is voor vele vooral oudere patiënten, die door een te hoog cholesterolpercentage in het bloed aan hart- en vaatmoei- lijkheden gaan lijden en daarom op een dieet, dat arm is aan dierlijke vetten moeten leven. Dr. Hans Fisher en dr. Paul Grim miger van de afdeling voor voeding van de Rutgers University in New Brunswick (New Jersey) zijn debet aan deze ontdekking, die de houders van appelboomgaarden zeer verheugt, gezien de gevoeligheid van de grote massa der Amerikanen voor „gezond" voedsel. Overigens staat niet alleen de appel hoog aangeschre ven als pectine-producerende vrucht. Havermout deelt in deze reputatie: ook dit niet meer populaire voedingsmiddel bevat veel pectine. ■Tien snelle resultaten kan boeken. Artsen hebben echter geconstateerd dat door dit nogal eenzijdige dieet, vooral door het ontbreken van kool hydraten, de normale voedingsba lans wordt verstoord wat een nade lige invloed op de lever kan hebben. Kortom aan bijna alle traditionele vermageringskuren kleven bezwaren. Toch is er nog hoop voor mensen te verdiepen. Als orthopedisch chi rurg had hij nl. ontdekt dat veel gewrichtsafwijkingen door overwicht worden veroorzaakt. "Ik zocht al jarenlang naar een goede vermageringsmethode voor mijn patiënten en bovendien wilde ik zelf ook wel wat slanker wor den", aldus dr. Merckelbach. De Rotterdamse arts, die vooral be kend werd als aanhanger van de celtherapie ivan dr. Neuhaus, was aanvankelijk wat sceptisch toen hij op nader onderzoek uitging en in Rome de privé-kliniek van dr. Si meons bezocht. Maar zijn Engelse collega kostte het weinig moeite om hem te overtuigen. Want de resul taten spraken voor zich zelf. ONTDEKKING Vlak voor de oorlog ontdekte dr. Simeons dat zwangere vrouwen, die om een of andere reden moesten vermageren, snel gewicht verloren maar ondanks een streng dieet geen last van honger hadden. En tijdens de oorlogsjaren viel het ook andere artsen op dat zwangere vrouwen beter bestand waren tegen perioden van grote voedselschaarste dan niet zwangere vrouwen. Deze gevevens vormden de grond slag voor verdere onderzoekingen. En daarbij kwam hij tot de conclusie dat door het toedienen van HCG, (een door een zwangere vrouw ge produceerde stof die o.a. in haar urine voorkomt), het mogelijk is om in combinatie met een 500 calorieën dieet het verstoorde evenwicht in het hersendeeltje dat de eetlust re gelt te herstellen. De resultaten die met de HCG-kuur bereikt kunnen worden zijn werke lijk spectaculair aldus dr. Merckel bach. Het plezierige is, aldus de Rotterdamse arts dat patiënten, die 7 kilo of wat minder kwijt moeten raken voldoende hebben aan een behandeling van 26 dagen. Door de dagelijkse HCG-injekties kost het hun geen moeite om zich aan het dieet van slechts 500 calorieën per dg te houden want door het li chaam wordt het overtollige vet op gebruikt terwijl het zo belangrijke structurele vet en de normale vetre- serves behouden blijven, waardoor bij vrouwen geen rimpels en hang- boezems kunnen ontstaan. Boven-y dien is de HCG-kuur volgens dr. Merckelbach tot dusver de enige vermageringsmethode waarmee het mogelijk is om overtollig vet op de Juiste plaatsen bijvoorbeeld alleen op de buik en de bovenbenen te verliezen. Dr. Merckelbach introduceerde de HCG-methode in Nederland. OOK VOOR MANNEN De HCG-kuur is ook geschikt voor mannen. Er bestaat geen gevaar dat zij door de injekties hun geslachts drift zullen verliezen. De patiënten, die zich strikt aan de HCG-kuur houden, verliezen mini maal driehonderd gram per dag maar ze hoeven desondanks niet in hun bed te blijven want ze hebben voldoende energie om normaal hun werk te doen. Door de injekties verliezen de patiënten hun eetlust. En het kost hun soms zelfs moeite om 500 calorieën per dag naar bin nen te werken. Voor het ontbijt mag men zo veel koffie of thee zonder suiker drinken als men maar wil. Er mogen wel zoetmiddelen worden gebruikt maar per etmaal is slechts één eetlepel melk toegestaan. Voor de lunch en het diner mag men kiezen uit 100 gram kalfsvlees, rundervlees, kippeborst, verse witte vis, kreeft, krab of garnalen. Voor eerst al het vet zorgvuldig worden verwijderd. Hierbij mag men één soort groente nemen dus bladgroen te, of tomaten of selderij of bietjes of zoete venkel of radijsjes of kom kommer of asperges of kool. En tenslotte moet men de maaltijd completeren met één soepstengel of een melbatoastje en een appel of een sinaasappel. Een kop werkelijk magere bouillon kan om zes uur nog worden toege staan en men kan de hele dag ook net zo veel koffie, thee en mine raalwater drinken als men wiL Maar voor de rest is het niet moge lijk om met het dieet te smokkelen. Als een patiënt zich toch aan een koekje of een plakje cake bezondigt kan het zorgvuldig uitgekiende evenwicht zo worden verstoord dat men die dag in plaats van wat ma- gerde juist dikker wordt. Bovendien mogen vrouwen behalve lipstick, wenkbrauwpotlood en poe der geen crèmes en andere cosmeti sche artikelen gebruiken want vol gens dr. Simeons kan het gebruik van vet, olie, crème of zalf het ge wichtsverlies tijdens de kuur belem meren. En dr. Merckelbach ontdekte dat ook zonnebrandcrème de behan deling kan bederven. Er zijn in Nederland nu een kleine honderd artsen die hun te zware patiënten een HCG-kuur laten doen .Het heeft dr. Merckelbach al leen wel heel wat moeite gekost om het koken of het grilleren moet zijn collega's van de voordelen van de nieuwe vermageringsmethode van dr. Simeons te overtuigen. "De Nederlandse medische wereld is nogal behoudend" vindt hij. "Als Je hier als arts met iets nieuws komt ben je al gauw een "outcast"." De 53-jarige Rotterdamse arts, die zijn slanke postuur zelf aan de nieuwe vermageringsmethode te danken heeft, laat zijn patiënten pas aan de kuur beginnen na een volledig medisch onderzoek want het kan voorkomen dat er andere oorzaken voor de vetzucht zijn. Bo vendien vindt hij medische begelei ding tijdens de kuur strikt noodza kelijk. In de loop der Jaren heeft dr. Mero- kelbach, van moederszijde nazaat van de lijfarts vanNapoleon, al heel wat bekende Nederlanders behan deld maar daarover is hij even zwijgzaam als een Zwitserse bank directeur over de rekening van zijn klanten. Maar dat heeft de bekende opera zangeres Christine Deutekom er niet van weerhouden om na een zeer suksesvolle behandeling door de Rotterdamse arts, een vurig aan hangster van de HCG-kuur te wor den. De nieuwe vermageringsmetho de zal binnenkort wel even populair als de minder effectieve en voor de gezondheid ook veel riskantere sherry-kuur worden. De normale kuur van 26 dagen, waarbij men 7 kilo kan verliezen, komt bij de meeste artsen op onge veer duizend gulden maar daarbij zijn de nogal hoge kosten van een algeheel medisch onderzoek inbe grepen en die kan men veelal by het ziekenfonds of bij een particu liere ziektekostenverzekering decla reren. "ja zf 'Mei °™iete werd gevraagd: ^JJbruikt U wel eens zeker". [evrouw. mag verpakking zien, om mtroleren". h de aangrenzende istjes rammelen en ram toen met een iread terug. helft van de huis- pt wel eens op het gebied van ligingsartikelen huishoudelijke arti- zegt: "dat is een openbaring, dat Jrk is zo goed dat 'k lijk veej meer huis zouden moeten ge- ,OE1 iteenlopende citaten uit het boek "Rondje Markton derzoek" van het Instituut voor marktonderzoek en marketingad viezen, NV Inter/View in Amster dam. Voor het vijfde Jaar publi ceert het bureau een boekje met opinieonderzoek, dat het voor ei gen rekening heeft verricht. Het hoofdstuk "Het eerste contact met de echtgenoot" maakt duide lijk dat feestjes en verjaardagen de beste gelegenheid zijn om een huwelijkspartner te vinden. Acht procent van de ondervraagde huis vrouwen vond daar een man. Er ziln ook andere mogelijkheden. „Op een dansavond," antwoordde een huisvrouw. "Hij pakte mijn bril en zei "als Je mee naar bui ten gaat krijg je hem pas terug" en zo is 't gekomen". Een ander: "Op weg naar de kermis was hij ook op weg naar de kermis. Ik vond hem toen niet erg leuk, maar ik ben toch met hem ge trouwd, ondanks dat hij bij de eer ste ontmoeting in mijn ogen een griezel was". POSTELEIN De meest gehate etenswaar bij de groenten blijkt postelein te zijn en bij de maaltijden erwtensoep. Blauw, groen en rood zijn nog steeds de vaakst genoemde favo riete kleuren, terwijl men zwart, grijs, bruin en paars minder waardeert. Enqueteren houdt, aldus NV In ter/View meer in dan aanbellen, vragen stellen en antwoorden no teren. Er is slagvaardigheid voor nodig, uithoudingsvermogen en menselijkheid. Voor veel alleen staanden betekent de komst van een interviewer een welkom so ciaal contact. Uit de ervaringen van de enquetrlces blijkt dat zij voor de meest merkwaardige si tuaties komen testaan. "Ik werd binnengelaten bij een oud echtpaar. "O. mevrouw, u bent een redder in nood". Er werden mil allerlei belastingpapieren on der mijn neus gestopt, en wat ik ook deed of zei, die moest ik maar evn invullen. Dat kon ik beter dan zijzelf. Ik heb zo goed en zo kwaad als ik kon de men sen geholpen, en ben toen aan mijn eigenlijke werk begonnen. Een dankbaar stel oudjes liet me later de deur uit". Een greep uit het hoofdstuk ge- zondheidsprodukten: Dertig pro cent van de ondervraagde huis vrouwen doet regelmatig aan gymnastiek of een andere sportie ve bezigheid. Tachtig procent koopt wel een bruin brood en ze- Op een steekproef onder 1778 ge huwde vrouwen vond men 222 buitenshuis werkende gehuwde vrouwen. Dat is 12 procent. Ge middeld blijkt de werkende ge huwde vrouw ongeveer 20 uur per week buitenshuis te werken. Drie kwart van hen doet dat op alle werkdagen, een kwart beperkt de werkkring tot enkele dagen per week. Van de werkende gehuwde vrouwen blijkt vijf procent uit de beter gesitueerde milieus te ko men en 48 procent uit de hogere volksklasse. In de tabel de percentages en werkende gehuwde vrouwen, die onderstaande artikelen in huis ble ken te hebben. Buitenshuls werkende Gehuwde gehuwde vrouwen Hoofdpijntabletten 55 55 Diepvriesgroente 65 63 Diepvriesmaaltijden 3 4 Maaltijden in blik3 2 Gedroogde maaltijden0 2 Allesreiniger met ammonia 42 44 Allesreiniger zonder ammonia55 56 Vloeronderhoudsmiddel 15 15 Inweek- en voorwasmiddel 64 64 Papier zakdoekjes72 72 niet enthousiast over plateauzool tihe York en Parijs zijn jjsidif&nequins en fotomo- keert gebroken voorvoet in uitvo ►Pgenomen nadat zij et plateauzolen (zie val hadden gemaakt. at artsen en ortho- it algemeen niet erg de nieuwe schoen doktoren vinden etlekjes verkrijgbare onroe pumps nogal schoenen met tentimeter hoge hak- itr| t ken komt bij een lichaamsgewicht van zestig kilo, 56 kilo op de voor voet en 4 kilo op de hiel te rusten. Wanneer men schoenen met twee centimeter hoge hakken draagt wordt het lichaamsgewicht gelijk verdeelt en krijgen de hiel en de voorvoet ieder 30 kilo te torsen. Er is overigens al weer een wat ge matigde schoenmode op komst, die minder gevaarlijk is. Voor de feest dagen en het vroege voorjaar lan ceerde het PariJ se modehuis Dior klassieke pumps met een iets ver hoogde zool die echter nauwelijks opvalt en omdat de hakken ook niet zo hoog zijn kunnen modemin- nende vrouwen er wat makkelijker op lopen. De schoenen van Christian Dior worden exclusief voor Nederland door Aby en Marianne de Lange voor hun boetieks geïmporteerd. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven ADVERTENTIE ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. BREESTRAAT 1080-112 LEIDEN van LEWENSTEIN klein, licht, handig, en ó-zo-kompleet L. WESTERDUIN MAARSMANSTEEG 8 LEIDEN TEL 01710-20 685

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19