dje Paulen (70): izarre avonturier, instreden official VAN GEMERT EN HET TREMMEN APPIE HAPPIE Roodenburg-R.V.C. LDWS-STOMPW. BOYS lum-Naaldwijf PAO 2 DECEMBER 1972 BEEK Voor een oude heer is het een wat onge- itus-symbool. In de garage glimt een bloedrode Alfa Sport, de nieuwste tweeliter-versie. (De teller biedt gelijkheden voorbij de 200 km aan). In de ruimte auto van de vrouw hangt een DKW-motor 250 cc g tegen de muur. Overjarig en met gebreken, maar nt geleden slingerde hij met de eigenaar nog over de et Ün exentrieke, krasse hobby's voor een 70-jarige. uiverig voor Journalisten", ich voor. Een dynamische "F* althans als mintage- etoogjes achter brillegla- ;1 gaaf-kaal toch iets Jon- end. „Het komt vaak ver- Wordt er geschreven willen zeggen. Ik ben nu •g openhartig". Dan, na shtepauze„Ik word de 1 nogal uitgescholden". lier rland, vijandig gezind als actionaire meningen gaat, lem onder meer van an- en schandvlekte hem iziknecht tijdens de we ll. „Ik heb van de am- een boom in Israël. In de ik een jodin in mijn opt. Ik heb meegedaan Illegale verzet", somt hij op. )nt kop ad wroette in de geschie de verwilderde periode vond er het verhaal, dat sympathie had betuigd Meijer van Zwartfront. federlandse Unie hebben Haag 'n half uur met hem Hij was Italiaans Was als Mussolini sorporatieve staat. Moest Hitier weten. De man Bchrikkelijk. We zijr gie- ïlopen. We wilden alleen iten komen wat hij ach- w had. Natuurlijk heb ik nijn leven geprobeerd de Unie en het Zwartfront brengen". d(Je) Paulen uit van bi- lotes, die lang niet altijd opwpkken. Hij is ex- atleet, cricketer, motor- Uyrijder; en nog steeds er. Maakt over de zestig iü (er jaar. Heeft op 16 de- Londen een eerste uit breking met de organisa- de Spelen in Montreal, nergens van". De in de vitale veteraan zich ral mee bemoeit, is be- 55 al vroeg in. Eén voor- velen: Turijn '34 de opese atletiekkampioen- id Paulen was er op de toe gebromd, in twee naf de tribune zag ik lerger de 100 meter won. ficlals zetten hem twee- ogenblikkelijk over het ïmen en ik heb bij de rotest ingediend. Ik was chouwer, had niets met itie te maken. Maar ik overtuigd, dat Chris Ber- had op die gouden me- Inish stond op een film. n ontwikkelen, raadde ik ost een week, kreeg ik 'd. Helemaal niet, hield ir de film vandaag nog dan heb Je die mor- klaar terug". De orga- aven toe aan de onbe- rlandse indringer. Daags Inlg voor de finale van er, schetterde de rectifi- let stadion. Chris Berger een zijn tweede gouden (TEN LEN als (top)sporter. Is een voetballer. Diskwa- atletiek als „helemaal «port. Het enige wat Je elkaar onderweg af te i estafette vind ik een t. Teamsport schenkt &er voldoening". In 1908 Je, werd hij lid van &t hij nog altijd trouw hl) al 33 Jaar in Tree- leerlen) woont, krabbelt igeld de tribune op van club. Maar kilometers voor de laag vliegende werd hij opgenomen in een stamklant van de e- Hij maakte zich ver als rechtsbuiten. „Toch ford. Dan was ik de bal Eén van de teamgeno- lnternationale doelman Adje Paulenhuiverig voor Gé jus van der Meulen. Het volgen de seizoen dwong een gescheurde meniscus hem voortijdig te stoppen. Pas in '58 liet hij zich opereren aan het klemmende scharnier. Onder tussen presenteerde hij zich als at leet nog op de Spelen. Driemaal mengde hij zich in de Olympische samenkomst. In '20 te Antwerpen finalist op de 800 meter In '24 te Parijs lootte de sterkst bezette demi-finale op de 400 meter. „Ik heb toen gezworen, als ik zelf ooit de zaak mocht regelen, niet de bes ten bij elkaar te proppen. Nu deel ik het al enige tijd in op de Spe len". In Amsterdam'28 kwam een einde aan zijn activiteiten als loper. Hij figureerde op de 800 meter. „Voetballen zit me nog in hart en nieren", bekent de man, die in de atletiek dóórging als een (hoge) of ficial. Maar in de sport, die hem nog immer pakt, is hij naamloos en zonder functie. Hij loopt likkebaar dend zoveel mogelijk interlands af. Waar hij binnenkomt op een vrij kaart Je van KNVB's notabel Henk Burgwal. Mijningenieur AD PAULEN in de mijnen. Op zijn riante huis, vóór grenzend aan een drukke straatweg maar achter met de rusit van een lap grond, slaat de rook neer van de Emma- mijn, waar hij jaren in dienst was. In '28 studeerde hij in Delft af als mijningenieur. „Ik heb eerst een jaar in Wageningen, geprobeerd om boer te worden. Maar ik had er geen geduld voor. Ik wilde direct resultaten zien". Die in zijn indu strie zijn ingezakt. „Wie had ooit gedacht, diat er zich olie en gas in de Nederlandse bodem bevonden. Dat was absurd in mijn tijd. De boortechniek is dermate verruimd, dat ze veel dieper kunnen". Na Delft keek hij een Jaar rond in de goudmijnen van Canada. Keurig schoon werk in vergelijking met de lucht vol gruis in de kolenmijnen. In '29 kwam hij op de Maurits, in '33 op de Emma. Zeven Jaar proef de hij de stoffige sfeer ondergronds. Na de oorlog nam hij als één van de drie hoofdbedrijfsingenieurs plaats op het centrale bureau in Heerlen. Gedurende de Duitse bezetting werd hij na de staking van mei '43 ter dood veroordeeld. „Ik was bedrijfs leider van de Emma. Maandag moest iedereen weer aan het werk van de Duitsers. Die hadden op voorschot vijf kompels doodgescho ten. maar maandag kwam slechts de helft op. Daarmee kon de mijn niet draaien, ik moest de namen Niet echter voor ir. Ad Paulen, intens gehaat maar ook be wonderd. Die zegt enorm gekant te zijn tegen discriminatie. In München stampvoette hij, dat het gedonder met die negers eens afgelopen moet zijn. Die niet bang is als een tweede Avery Brundage voor uit de tijd en autoritair te worden uitgekafferd, omdat hij daarvoor veel te veel demo cratisch is, te aandachtig luistert naar de atleten. Grootheden als Bob Seagren, Vince Matthews, Wayne Collet en Lee Evans kunnen zijn bloed wel drinken. In zijn veelvoud van functies ook nog: van '45'64 KNAU-voor- zitter; van '65-'70 directeur van het NOC veroorzaakte hij meermalen opschudding met gepeperde uitspra ken of maatregelen, die geregeld nogal wat weerstand ontlokken. Hij was betrokken bij: De aanvankelijk levenslange schorsing van Ed de Noor lander „Het stond vasit, dat hij een verbo den stof in zijn urine had. Daarom was hij volgens mij wel gedoped. Tijdens de tienkamp (in Athene) is hij tegen de bepalingen in het veld afgelopen en in de kleedkamer ge weest. Ik vroeg hem wat hij daar had gedaan. Ik heb oogdruppeltjes genomen, zei Ed. Ik heb voor hem in Londen gepleit, dat hij maar tot mei zou worden geschorst. Het was zo. dat de tweede machine bij de organisatie niet perfect was. Ed weet niet. dat ik voor hem ben op gekomen. Ik spreek niet met atle ten. Ik moet als internationaal offi cial strikt neutraal zijn, vergeten dat ik Nederlander ben. Het geval De Noorlander heeft overigens goed geholpen. In München zijn in de at letiek 368 controles uitgevoerd. Er was er geen enkele positieve uitslag bill". Het Palestijnse terrorisme op de Spelen van München: „Mijn eerste reactie was ook. laten we nou de zaak maar sluiten. Maar de Is raëlische chef de mission vroeg zelf in zijn rode om er mee door te gaan. Als je dat niet doet. hebben ze dat ook nog bereikt. Brundage had op die herdenkingsdienst zijn mond moeten houden. Dat een aan tal Nederlanders zich terugtrok, kan ik ze niet kwalijk nemen. Je moet een andermans mening kunnen res pecteren. Maar de reacties thuis gingen me te ver. We zijn een raar volk We moeten altijd zo nodig vooraan lopen. We weten het alle maal beter". opgeven van de stakers. Ik was nogal een doldrieste man. Ik kon de namen wel geven maar ik ver dom het, was mijn antwoord. Er werd een revolver op tafel gelegd. Dan zie je je vrouw en drie kinde ren nooit meer terug, snauwden ze. werd opgesloten in een oud klooster. In de cel ernaast draaiden continu een grammofoonplaat met de geluiden van een executie" Maanden werd hij met nog een groep collega's, vastgehouden. Half mei zou. op de Vughtse hei, het pe loton geweren op hem vuren. De Duitsers vervoerden hem wel in die richting. Maar al eerder was merk baar, dat het doodvonnis niet zou worden voltrokken. „Een groot man in Den Haag had Seys Inquart dui delijk gemaakt, dat wij van het grootste belang waren voor de mij nen. Onder het motto van: als die zouden worden doodgeschoten, hoef de Je niet meer op kolen te reke nen". Paulen zuchtte daarna 2% maand achter tralies in Sint Mi chielsgestel. Official AD PAULEN als official. Staat sinds '48 bekend als bestuurslid van de IAAF (internationale atletiekfe- deratie). Met voorzitter Lod Exeter rust hij het langst op zijn zetel. Maakt als één van de twee tech nisch gedelegeerden mede de dienst uit. óók op het Olympisch atletiek- gebeuren. Zit bovendien tot (voorlo pig) '75 de Europese atletiek-asso- ciatie voor. Eens in de maand racet hij voor die functie op en neer naar zijn secretaris in Parijs. Hield tot vorig Jaar bij, dat hij sedert de oorlog 1000 maal was opgestegen voor de één of andere vlucht naar een bespreking of relatie. „Het is allemaal liefdewerk. Het kost me toch wel een paar duizend gulden per Jaar. Die behoefte om uit te vliegen, heb ik altijd gehad. Tot ik de energie heb, ga ik er mee door. Ik spaar mezelf niet" Vlag hijsen Het incident met Vince Mat thews en Wayne Collett, die als één en twee op de 400 meter de cere monie protocolaire tot een karika tuur devalueerden: „Ik heb toen boos uitgeroepen, dat dat gedonder met die negers afgelopen moet zijn. Ik neem dat niet terug. Enkele Amerikaanse negeratleten hebben zich zowel in Mexico als in Mün chen niet fatsoenlijk gedragen. Ze hadden lak aan de Amerikaanse vlag en de staat. Dat mag van mij, maar laten ze dan wegblijven op de Spelen. Als de Nederlandse vlag wordt gehesen, schaam ik me er niet voor, dat de tranen in mijn ogen springen. De Spelen zijn zo gigantisch geworden, dat de politie ke invloeden niet meer volledig zijn te weren. Maar een demonstratie is niet te tolereren. Ik verwijt het nog het meest het Amerikaanse comité. Die had die Jongens niet moeten meenemen. Als het aan mij had ge legen, had ik die twee van het po dium gesleurd". Het gekrakeel over de bevoor rechte „5,5 polsstokken van on der andere Bob Seagren, die nog te kort in de handel waren: „Na al die toestanden ben ik er nóg van overtuigd, dat hij toch twee ver dachte stokken had om mee te springen". Seagren en Jan Johnson (ook VS) smeten na afloop beide de bedisselde hulpmiddelen voor de voeten van Ad Paulen. „Ik heb ze als souvenir aamvaard. Eén heb ik gegeven aan De Noorlander. De an der krijgt, denk ik, Smeman". ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 2.30 UUR de competitiewedstrijd Sportpark Noord. Toen Arie van Gemert zon dagmiddag een uur voor de aanvang -van Telstar-Sparta uit zijn zilverkleurige, aan vervan ging toe zijnde volkswagen stapte, kon hij nog niet ver moeden dat krap drie uur la ter een zilverharige, oudere da me (die ook hoognodig aan vervanging toe was) bij het ver laten van het Telstar-stadion netje zou opmerken: "En die scheidsrechter mogen ze van mij ook in elkaar tremmen". Door Nico Scheepmaker "trammen" is (zich per tram van de ene halte naar de ande re begeven)we weten sinds kort ook wat trimmen is (zich te voet van de ene hindernis naar de andere begeven) maar wat tremmen is zal lang niet iedereen weten. Van Dale, het groot woordenboek der Neder landse taal, deelt mede dat tremmen kan betekenen: "de randen van gevormde pijpen bijwerken en het rookkanaal wijder maken" (Een geraffi neerde, duivelse straf, die ve le Telstar-aanhangers Van Ge mert zouden hebben toegewenst als zij die betekenis gekend hadden, maar dat geloof ik niet). Voorts kan tremmen beteke nen: "gevangen vis in het ruim storten". Die laatste betekenis moet IJmuidenaren niet onbe kend zijn. dunkt me. ik zou me eventueel kunnen voorstel len dat zij Van Gemert graag onder een hoeraatje te zamen met de gevangen vis in het ruim van een trawler zagen storten. Ik wil echter ook de mogelijkheid openlaten dat er bij "tremmen" sprake is van bargoens. Ook wat dat betreft komst: in het bargoens (let terlijk dieventaal) betekent tremmen namelijk "op de baan gaan. voor hoer spelen". He laas is Van Dale op het gebied van bargoens niet helemaal be trouwbaar. daarom prijs ik mij gelukkig sinds kort het bar goens woordenboek van drs En- no Endt in mijn bezit te heb ben, dat voor "tremmen" de in de uitdrukking "iets of iemand in elkaar tremmen". Meten achter lijn Bij het schuifelen naar de uitgang vielen andere IJmuide naren (of Velsenaren. of Be- verwijkers, of Haarlemmers dat weet je maar nooit bij Telstar) de zilverharige dame bij. "Hij heeft ons zeker twee doelpun ten gekost. Maar ja, de grote clubs schijnen nu eenmaal meer te mogen dan de kleine re", voegde een man daar fa talistisch aan toe. Nu is het van mij bekend dat ik (omdat ik autoritair ben op gevoed) altijd partij trek voor de gezagsdrager, in dit geval dus de scheidsrechter, dus met gevaar voor eigen leven merkte ik daar om op: „Hij heeft toch ook een prima doelpunt van Sparta af gekeurd". Weliswaar is het niet zeker of Je een scheidsrechter helpt als Je zegt dat hij een „prima" doelpunt heeft afge keurd, maar in dit geval zou het hebben kunnen wijzen op Van Gemerts onpartijdigheid. Ik doelde op de voorzet, die Jan Klijnjan van links gaf. hoog voorbij de laatste paal, waar Bosveld hoger reikte dan Zwaan (als ik mij goed herinner) en over doelman Van der Meeren de bal vanuit een uiterst moei lijke hoek inkopte. Van Gemert Arie van Gemert wees al naar het midden, maar keurde daarna op advies van zijn grensrechter het doelpunt af. Zoals later bleek, omdat Bos veld volgens die grensrechter in de rug van Zwaan had ge duwd. Dus wat zei mijn IJmui- dense opponent in de menigte: „Of het ook maar mag Klijnjan was al een meter achter de lijn, voordat hij die voorzet gaf, daar kon hij dus moeilijk onder uit". Zoveel hoofden, zoveel onzin- nen, zoals u ziet. De grootste grief tegen Van Gemerts leiding betrof echter de kans, die hij Fred André in de tweede helft ontnam. Alvorens daar nader op in te gaan, wil ik echter het gesprek reconstrueren dat ik met van Gemert had toen we beiden van mening waren dat het wel een aardige wedstrijd kon worden m twee technische ploegen die het de scheidsrechter niet al te moe lijk zouden maken. Van Gemert vertelde me toen. dat Telstar (en vroeger Fortuna Vlaardin- gen) vaak als test-case ge bruikt wordt voor beginnen de scheidsrechters. Als zij een thuiswedstrijd van Telstar (bij hun eerste optreden in het be taalde voetbal) verknollen, is er weinig hoop dat zij andere wed strijden ooit wel tot een goed einde zullen brengen. Vervolgens kwam het gesprek op de beta ling voor de scheidsrechters. Van Gemert zei dat hij heel ontevre den was met de 80 gulden per wedstrijd, die hij ontving. Na, de „beste betaalde" te zijn. „Mijn werk en mijn gezin komen eerst, scheidsrechteren blijft maar een hobby voor me", zei Van Gemert. Ik zei toen, dat het in sommige opzichten mis schien ook verstandiger voor de scheidsrechters was als zij semi- amateur bleven. Fouten kunnen hen dan moeilijker worden aan gerekend, ze zijn immer amateur die voor hun plezier fluiten, en geen keiharde professionals aan wie Je iedere fout kunt verwij ten. Ik vertelde van het doel punt dat Bochum de dag tevo ren tegen Bayern München had gemaakt op het moment dat het 10 voor Bayern stond. De linksbuiten (zo toonden de tele visiebeelden) schoot de bal in 'n verraderlijk boogje over Sepp Maier heen: 1—1, waar na Maier kwaad op zichzelf de bal tegen de grond smeet. Met andere woorden: ook voor hem kwam 't hoogst onverwacht dat de scheidsrechter daarna het doelpunt afkeurde. Wat bleek achteraf? De scheidsrechter had zonder dat iemand het blijkbaar gemerkt had. net voor de links buiten schoot (of de bal doel trof) gefloten, omdat er een fles op het veld geworpen was. Hij gaf dus een scheidsrechtersbal. Een ongelukkiger beslissing had hij natuurlijk moeilijk kunnen nemen, te meer omdat het 10 bleef voor Bayern.... Arie van Gemert was dat van harte met mij eens. Twee uur later breekt Fred André alleen door, daarmee de hele buiten- spelval van Sparta op het ver keerde been zettend, hij komt oog in oog met Pim Doesburg te staan, maar Van Gemert blijkt al gefloten te hebben voor een overtreding tegen. André. Hij mag een vrije schop nemen. Het was op dat moment 1—0 voor Sparta en het bleef 10 voor Sparta. Een hoogst ongelukkige beslissing natuurlijk. Van Gemert zou graag bereid zijn bij een even tuele demonstratieoptocht tegen zulke ongelukkige beslissingen met een spandoek voorop te lopen, maar een eenmaal aan de fluit ontlokte toon kun Je niet meer terug fluiten het fluitje in, via de mond terug naar de longen en via de lon gen door de neus terug in de frisse IJmuidense buitenlucht. Gebeurd is gebeurd. Pijnlijk, blijft het en ze willen je na af loop wel even in elkaar trem men, dat begrijpt u. Onrustig trio Na afloop van Ajax-Sofia stonden de Journalisten in wat de catacomben van het Olym pisch stadion heten te wachten op de commentaren van trai ners en spelers. "Wil Je Leo Horn even zien?" vroeg Frits Barend van Vrij Nederland aan me. Wie zou dat niet willen? Frits deed dus de deur van de scheidsrechters - kleedkamer open en Jawel, daar stond Horn, voor de gelegenheid in een soort tiroler kostuum blijk baar om het Oostenrijkse arbi trale trio op izjn gemak te stel len. Ik wou me echter niet bij de scheidsrechter, zijn grens rechters en hun geestelijk leids man opdringen, onder het mot to: "Wat kan ik ze vragen, ze weten toch niet wat buiten spel is". De Oostenrijkers waren trouwens nog niet aangekleed en ik vind het altijd ongemak kelijk praten met half-ontkle den. Nu was het gekke dat ze ook geen aanstalten maakten zich aan te kleden. Af en toe kwam de scheidsrechter, de heer Schiller, in een rood zwembroekje en onder hemd naar buiten, om dan speurend rond te kijken en nog vaker kwamen om de beurt de grens rechters, ook in onderhemd en nog steeds in zwart scheids- rechtersbroekje de gang op, of keken langdurig, maar aan dachtig met hun hoofd om de half geopende deur. Dat duur- do zo minstens een kwartier. Zou hun kleding gestolen zijn, vroeg ik me af, en wachten zij nu op een spoedbestelling van C en A? Kunnen zij hun ei niet kwijt of willen zij een handtekening van Johan Cruijff en zijn ze bang dat die hen an ders ontsnapt? Het laatste bleek min of meer het geval te zijn. Ze wilden Horst Blankenburg ao graag spreken, Blanken burg is weliswaar geen Oos tenrijker maar een Duitser maar hij heeft wel éven voor de Wiener Sportclub gespeeld. Enfin, tenslotte kwam Horst, fris gewassen en keurig aange kleed, de Ajax-kleedkamer uit en ging de kleedkamer van het arbitrale trio binnen, een zucht van opluchting, gelukkig maar konden die Oostenrijkers zich eindelijk ook eens rustig aan kleden. TENNIS Geoff Masters heeft gis teren de eindstrijd bereikt van het enkelspel in het toernooi om de ti tels van Queensland te Brisbane. Mal Anderson, de 38-jarige veteraan, gaf zich in de derde set verloren. In de finale komt Masters uit tegen de winnaar van het duel Ross Case-Ken Rosewall. AUTOSPORT Nina Pindt, (27) vrouw van de in 1970 op het circuit van Monza om het leven gekomen wereldkampioen der formule 1-cou reurs Jochen Rindt is weer in het huwelijk getreden: met de 34-Jarige Engelse zakenman Philip Martyn. TENNIS De Roemeen Ilie Nastase heeft gisteravond in de halve finales van het internationale toernooi in Barcelona met 62, 63, 62 ge wonnen van de Amerikaan Jim Con nors. In de eindstrijd zal hij uitko men tegen de winnaar van de andere halve finale, die gaat tussen de Ame rikanen Stan Smith en Tom Gor- AD VERTEN TIE Bezoekt zondag a.s. de belangrijke wedstrijd Terrein LDWS - Sportpark „De Vliet", t.o.v. voetgangerstunnel. dvertentie I A.S. 2.30 UUR N.M. i de Oegstgeesterweg. IJSHOCKEY Nijmegen heeft gis teravond in een wedstrijd voor de nationale competitie met 74 gewon nen van Den Bosch. Voor de Neder land—België oompetitie versloeg TI JSC Trappers in Tilburg CPL. Luik met 9—1.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13